'Iran kreeg twee kernraketten van Kazachstan' steve Bauer winst aarde Coalitiepartijen oneens over doorgaan reis na afwijzing Mandela Zwendel met Poolse arbeidskrachten ontdekt Zeeuwse honden gaan toch niet naar Turkije Merijntje vrijgesproken B9 KEN... Succes Terhole «ederlaag liddelburg HARD STIKKE LEUK Verdeeldheid lover tarieven I achter. 1 ZIE ZEELAND - Cl floechst dreigt: IVlissingen dicht I staken als het kabinet een mi lieuheffing voor bedrijven in- I voert. Uit de gisteren gepubli- rde jaarcijfers van het con- I cern blijkt dat de winst vorig aar met meer dan de helft is ge daald. Rusland wil eigen leger Geen vergunning voor broodkunst Kabinet ziet af van plan-Stevens KNVB in actie tegen Den Braven live jax-AA Gent op tv IN DEZE KRANT: Groot feest voor jarige Ierse koe Greenpeace hervat actie tegen Franse kernproeven Baghdad wil wapens kunnen blijven maken COMMUNIE- KLEDING A*l£CC+H<!>| „Gaat Apollo-Snui Idoor?" „Nee, die is afe Die telefonische mede lg ontving Spui zaterdag feen uit 's-Gravenpolder (tegenvaller, want spelers legeleiding hadden zich al fdig op het duel tegen llo ingesteld, p. dat kan gebeuren.jye maar trainen," besliste -trainer Dikky de Pooter t middaguren zwoegde de l-selectie zich in het Et, maar werd om twee [opgeschrikt door een te- lintje uit 's-Gravenpolder waar bhjven jullie? We - hier met zijn allen „Jullie hebben van ben toch gebeld dat het Idoor ging," was de reac- ftan Spui. „Wij? Daar is I niets van bekend," was antwoord van Apollo r beide partijen is de ware Bracht van dit 'misver- Id' niet duidelijk. De 1st voor de hand liggende llaring moet zijn dat een Ippenmaker' de boel in de schopte. Dat Apollo en a hem daar niet dankbaar r zijn, mag duidelijk zijn Indredactie: Ton Koomen. uragen: Willy van Leeuwen Teter Snelders. „Mag je als blanke van de litter Den Braven een echte ooi: „Elke voetbalprof die eeft een hekel aan de trai- het Algemeen Dagblad: rdienen, maar die ik nooit t keer op". Ierland: „In het wielrennen Ie kunt niet altijd reageren, macht niet hebt of omdat je telegraaf: „Zeventig procent pint in bepaalde periodes te |ob Grabert over de commu- i Krant op Zondag: „In deze lunicatie de modernste mid- |d mogelijk iemand te berei- uif gestuurd". van het landelijk amateur-1 lingen verdiend met 1-4 vasl (ten via een 1-1-uitslag metl end. Koewacht was de meeslj anvallende ploeg, maar i r niet in het veldoverwieht i pn doelpunt uit te drukken. lan onze sportmedewerker lerhole - Terhole won na natige start toch nog ruim (4-l|| Jan hekkesluiter Philippine 4 in [e derde klasse D van het afde- Ingsvoetbal op zondag. 'ERHOLE-PHILIPPINE 4 4-1- Philippine 4 moest zich hoofdza-l kelijk beperken tot stug verdedi-l ten. Die speelwijze had lafljl pucces, want nadat de bezoekersl Scheele op 0-1 waren geko-1 nen duurde het tot de 35e mi-I huut voordat Terhole tegen kon! Icoren via Roger Platjouw. Diel Itand bleef tot de pauze gehand-I paafd. Na rust was Terhole op-I hieuw sterker, maar ook gevaar-1 (ijker. Patrick Freyzer, Adriel Tan den Branden en Marty DoH pelaar tilden de stand naar 4-11 de slotfase zakte Terhole wb| ts terug, maar toen was de bu»| l binnen. 1 onze sportmedewerker Aiddelburg - Middelburg! :an een hoofdrol in de eerste r rlasse E vergeten. De provin-1 hale hoofdstedelingen verloj :en op eigen terrein met 1-' 'an BW en waren d0Qr literst teleurgesteld over- Deze score kwam tot stand vijl leen doelpunt van Marco va» Wijnen in de eerste helft- Nao1 doelwisselmg maakte f Beks zelfs 0-2. Middel» I kwam terug tot 1-2 via een Dj' I nutte strafschop. Geert BouvI man was de maker. Tonny b" scoorde daarna alsnog 1-3-J score die de Middelburgers, - zien de reactie na het tre, 'j monddood maakten. Een top team onwaardig. dje „Kleintjes" in De Stem. rJaat er zoveel bijzondere en h.teras&ante aanbiedingen in 1 staan Elke dag weer F Liddelburg - Een oplossing van 1 jij financiële problemen van het I ?eeuwse kabel-tv-bedrijf Zeka- |d ligt nog niet in het verschiet. I pe afnemers toonden zich giste- I jjj op een vergadering in Mid- I Jelburg hopeloos verdeeld over I j( operatie die nodig is om het I verlieslijdende bedrijf uit het I siop te halen. De Zekatel-direc- I tie bleef in grote verwarring isingen - Hoechst zal de pro- :tie van fosfaten in Vlissingen ZIE ECONOMIE-A5 Moskou - Rusland wil een eigen leger oprichten. President Jeltsin heeft daartoe een ministerie van I Defensie opgericht dat onder zijn leiding staat. I ZIE BUITENLAND-A4 Den Haag - Minister Maij-Weg- gen (Waterstaat) gaat niet ak koord met het plan van de stich ting Cargo, om een hoogspan ningsmast in zee te plaatsen en deze 'dicht te metselen' met 20.000 broden. De minister acht deze 'kunstuiting' nodeloos ver vuilend voor het milieu. Den Haag - Het kabinet ziet er hoogstwaarschijnlijk van af de voorstellen van de comissie Ste vens voor een grootscheepse ver nieuwing van het belastingsys teem in te voeren. Het verzet te gen de plannen is te groot. ZIE BINNENLAND - A3 Zeist - De discriminerende uit latingen van voorzitter Cees den Braven over de voetballers van zijn club SW/Dordrecht krijgen binnen de KNVB een vervolg voor de tuchtcommissie. Het be stuur betaald voetbal acht na een onderzoek voldoende grond aanwezig voor een zaak bij de tuchtcommissie. Dit KNVB-or- gaan gaat nu oordelen over strafmaatregelen tegen Den Bra ven naar aanleiding van uitspra ken in deze krant. ESTEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang vandaag 2 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 Koe als feestvarken Hamburg (ap) - Iran heeft volgens het Duitse weekblad Stern van de voormalige Sovjet-republiek Kazachstan twee atoomkoppen en bijbe horende raketten voor de middellange afstand verkre gen. Stern beriep zich op informatie van Paul Münstermann, vice- president van de Bundesnach- richtendienst BND. Münster mann zou de informatie ruim twee weken geleden aan de vei ligheidsdienst van bondskanse- lier Kohl hebben verschaft. Volgens Stern heeft Iran wel de kernkoppen gekregen, maar niet- de codes die nodig zijn om ze tot ontploffing te brengen. Evenmin beschikt Iran over een geschikt lanceermechanisme. Het blad speculeerde dat Iran de kernkoppen zou gebruiken voor studiedoeleinden in het kader van zijn eigen programma om kernwapens te ontwikkelen. Het Amerikaanse tijdschrift US News and World Report bericht deze week dat een hooggeplaat ste Russische officier in Moskou heeft bevestigd dat uit een arse naal van het voormalige Rode Leger in Kazachstan drie kern wapens voor de korte afstand zijn verdwenen. Volgens het blad speculeerden waarnemers dat de wapens wa ren verkocht aan Iran, mogelijk met de medewerking van ver scheidene Kazachse nucleaire specialisten die onlangs in Tehe ran zijn gezien. Toch hebben Russische en Ka zachse functionarissen gisteren de diefstal ontkend. „De infor matie is niet waar", zei woord voerder Ivan Krylnik van het' Russische ministerie van Defen sie. „Alle kernwapens staan on der de strengste centrale con trole en verkoop of diefstal er van is niet mogelijk". Een woordvoerder van de Ka zachse president Noersoeltan Nazarbajev sprak van 'een nieuwe canard'. Hij voegde er aan toe dat Kazachstan zijn ver plichtingen ten aanzien van het tegengaan van de verspreiding van kernwapens volledig na kwam. Weer ruzie over bezoek Een gemaskerd lid van de Afrikaner Weerstandsbeweging - herkenbaar aan het teken op zijn mouw - tijdens een demonstratie tegen de hervormingen in Zuid-Afrika. - foto ap Hilversum - De NOS zal mor genavond de twee wedstrijden van de Nederlandse clubs in de Europese bekertoernooien volle dig uitzenden. Ajax-AA Gent wordt om 19.55 uur uitgezonden, net duel tussen Tottenham Hot spur en Feyenoord begint drie uur later in een uitgestelde, maar wel volledige reportage. Dublin (rtr) - Het was gisteren groot feest in het Ierse Blackwatersbridge. Bertha werd 48 en omdat nog nooit eerder een koe zo oud was geworden liep het hele dorp uit om het glas te heffen op haar gezondheid. Het werd een echte verjaar dag met liedjes, een drupje whiskey en een emmer ap pels voor de koe, en veel meer whiskey voor de gas ten. Dankzij haar respecta bele leeftijd verdient Bertha een vermelding in het Gui- ness Book of Records. In haar lange leven heeft Ber tha 39 kalveren op de we reld gezet. De Ierse radio deed recht streeks verslag van het feest, dat een plechtig tintje kreeg toen de dorpspastoor Bertha kwam zegenen. Eén luisteraar kwam met een klacht: het getuigt toch wel van een absoluut gebrek aan gevoeligheid midden in zo een uitzending reclame uit te zenden voor beefbur gers. Sydney (ips) - Zeven jaar na de aanslag op de Rainbow Warrior, koerst het vlaggeschip van Greenpeace met een voormalige Sovjet-minister aan boord weer naar de Stille Zuidzee om de aan dacht van de wereld te vestigen op de voortdu rende Franse kernproeven bij het atol Mururoa. Leden van de Franse geheime dienst brachten in 1985 de Rainbow Warrior, die in de Nieuwzee- landse haven Auckland voor anker lag, met explo sieven tot zinken. Een in Nederland woonachtige Portugese fotograaf kwam daarbij om het leven. Van onze Haagse redactie Den Haag - De nieuwe problemen rond de reis van een kabinetsdelegatie naar Zuid-Afrika hebben coalitiepart ners CDA en PvdA weer uit elkaar gedreven. daarop terugkomt, verbaast ons dus zeer". Speelbal Ook het CDA-Kamerlid Aarts is 'hoogst verbaasd.' „Ik kan me niet voorstellen dat het kabinet na alles wat al te doen is geweest rond het bezoek aan Zuid-Afri ka, opnieuw de fout zou in gaan". Hij gaat er daarom vanuit dat bij het ANC 'iets mis is gegaan', wat hij niet als een reden ziet om het bezoek af te zeggen. „Alleen als de blanke bevolking van Zuid-Afrika vandaag tegen de hervormingen van De Klerk stemt, dan moet je je afvragen of zo'n bezoek nog wel zin heeft". Coalitiepartner PvdA vindt ech ter dat het bezoek er niet moet doorgaan als het ANC er niet mee instemt. Het WD-Kamerlid Weisglas vindt, net als Aarts, dat het be zoek gewoon moet doorgaan. Daarmee tekent zich een Kamer meerderheid voor het bezoek af. Weisglas: „Volgens mij is er sprake van gerommel in het ANC. Daarvan moeten we ons geen speelbal laten maken". ZIE VERDER BUITENLAND - A4 N ZIE STEM-COMMENTAAR - A3 Washington (rtr) - Irak wil massavernietigingswapens kunnen blijven maken. Dat heeft de Iraakse vice-pre mier Tareq Aziz gisteren ver klaard in een vraaggesprek met de Amerikaanse krant Washing ton Post. De VN heeft Irak al meermaals gewaarschuwd de wapenproduktie stil te leggen en dreigde zelfs met militair ingrij pen. Aziz herhaalde in het vraagge sprek dat Irak al zijn wapens heeft ontmanteld. Een naaste medewerker van pre sident Saddam Husayn heeft de Westerse dreiging met een straf actie tegen Irak veroordeeld en de Iraki's opgeroepen om 'weer stand' te bieden. Eind vorige week zijn diverse Amerikaanse oorlogsschepen d^ Perzische Golf binnengevaren als 'waarschuwing' mocht Irak volharden in zijn weigering mee te werken aan de ontmanteling van zijn wapens voor massaver nietiging. De Amerikaanse president Bush zei gisteren dat 'alle opties open zijn' om Irak te dwingen zijn wapens te vernietigen. Nu ANC-leider Nelson Mandela heeft laten weten dat hij augus tus te vroeg vindt voor het voor genomen bezoek van premier Lubbers, vice-premier Kok en minister Van den Broek, vindt de PvdA dat ze niet moeten gaan. Het CDA wil, net als de VVD, dat het bezoek gewoon doorgaat. Premier Lubbers is ook van mening dat de reis ge woon moet doorgaan. Mandela zegt vandaag in een vraaggesprek met deze krant dat Zuid-Afrika eerst een over gangsregering moet hebben voordat het de Nederlandse gas ten kan ontvangen. „Het voor 10 en 11 augustus ge plande bezoek is dus onaccepta bel voor het ANC", aldus Man dela. „Ik verwacht niet dat er dan al een interim-regering is". Verbazing Door Mandeia's uitspraak dreigt zich de situatie van begin dit jaar te herhalen. Ook toen wei gerde het ANC in te stemmen met een bezoek van Lubbers en Van den Broek. Na druk politiek overleg - waarbij CDA en PvdA ook al van mening verschilden - zag Nederland uiteindelijk af van het bezoek. Samen met Lubbers en Van den Broek reisde vice-premier Kok naar Davos, Zwitserland om daar tijdens een bijeenkomst van politieke leiders en zakenmensen Mandela en president De Klerk te ontmoeten. Vervolgens werd besloten de reis naar 10 en 11 augustus te ver schuiven. Bovendien werd afge sproken dat Kok, die over goede contacten met het ANC beschikt, zou meegaan. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken is over deze data zeer uit voerig gesproken met het ANC. „Het ANC, waarmee wij goede contacten onderhouden, heeft ondubbelzinnig 'ja' tegen het be zoek gezegd. Dat Mandela Onder internationale druk moest president Mitte- rand de twee geheime agenten gevangen zetten. Maar zij werden al snel om 'gezondheidsredenen' vrijgelaten. De voormalige Sovjet-minister voor Milieu Vo- rontsov heeft zich in Papeete, Tahiti, ingescheept. Met zijn aanwezigheid op de Warrior wil hij Frankrijk onder druk te zetten zich aan te sluiten bij het onlangs door Rusland aangekondigde mora torium voor kernproeven. Alle GOS-landen heb ben dit moratorium onderschreven. Van onze correspondente Bergen op Zoom - In Polen worden mensen die werk zoeken in Nederland stelsel matig opgelicht. Piet Steging uit Bergen op Zoom heeft er een zwendel ontdekt waarbij arbeidskrachten via ad vertenties in regionale kranten een baan in de Bollenstreek wordt aangeboden. Het bureau zegt in de advertentie ook werk te hebben in andere EG-landen. Het gaat daarbij niet alleen om bolienpellen, maar ook om werk in de bouw, hotels, restaurants en als baby-oppas. De toekom stige werknemers wordt een sa laris in het vooruitzicht gesteld van omgerekend duizend gulden per week. Bij de Poolse ambassade in den Haag is de zwendel bekend. Re gelmatig hebben de medewer kers van de ambassade boze mensen aan de telefoon. „Een jaar geleden hebben we ook met een soortgelijke zaak te maken gehad. Het Poolse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft toen in de Poolse dagbladen een ad vertentie geplaatst om de men sen te waarschuwen tegen dit soort praktijken. De mensen zijn te goed van vertrouwen en trap pen er steeds weer in", aldus L. Kubiak, persvoorlichter van de ambassade. Om aan adressen van Neder landse werkgevers te komen moeten de Polen geld overmaken naar een bureau. Hebben ze dat geld betaald, dan volgt er een lijst van negen werkgevers uit Hillegom, Heemstede en Sassen- heim. Daarna is er niets meer, zo heeft Steging ervaren. Het geld verdwijnt volgens hem in de kassa van het bureau en werk is er niet bij. De Polen krij gen als niet EG-inwoners in de regel geen woon- en werkver gunning. En de meeste bedrijven op de lijst bestaan niet eens. „Zeker de helft van de bedrijven op de lijst is inmiddels geliqui deerd", vertelt bollenkweker N. Lommerse uit Hillegom. De rest van de bedrijven is alleen via een postbusnummer te bereiken. Lommerse vindt het een trieste zaak, dat de Polen met een dooie mus blij worden gemaakt. Zijn naam prijkt wel op de adressen lijst, maar hij is nooit door het bureau benaderd. Volgens Steging is nog niet dui delijk of er Nederlanders of Po len achter de zwendel zitten. „Ik pik het in ieder geval niet", zegt hij verontwaardigd. Steging komt een paar maal per jaar in Polen bij de familie van zijn Poolse vrouw Malgorzata Piku- la. „Daardoor kwam ik op het spoor van de oplichting. De zus van mijn vrouw had op de ad vertentie geschreven, die ze in de Steve Bauer is gisteren vrijge sproken van het opzettelijk toe brengen van lichamelijk letsel aan Claude Criquielion tijdens het WK op de weg voor profs in 1988. In Ronse week de Canadese wielrenner des tijds zo flink van zijn lijn af, dat de Belgische favoriet tegen de grond kwakte. ZIE SPORT-DEEL B1 Het warmtefront bleef gisteren voor de kust steken. Daardoor werd het een mooie dag. Zachte, vochtige en stabiele tucht zorgt nu voor veel bewolking en mogelijk enkele opklaringen. Een van de Zeeuwse reddingshonden ligt in de vertrekhal van Schiphol te wachten op vertrek. Uiteindelijk ging de reis terug naar Zeeland. - fotoanp 'Van onze verslaggever Den Haag - Op het allerlaatste moment is gistermiddag een hulpactie van de Stichting Inzet Reddingshond Nederland (SIN) afgeblazen. De organisatie zou met tien spe ciaal getrainde honden, voorna melijk afkomstig uit Zeeland, naar Turkije vliegen om daar te (ADVERTENTIES) DONALDSON McGREGOR exclusieve kinder- en tienermode Bisschopsmolenstraat 20 Etten-Leur (t.o. de Hema) 01608-35311 KNEELTJE MARCO 0 POLO helpen bij het zoeken naar slachtoffers van de aardbeving. De Turkse autoriteiten hebben laten weten dat de honden niet meer nodig zijn omdat er al ge noeg aan het werk zijn. Even voordat hun vlucht naar Istan- boel zou vertrekken, werden de begeleiders van de honden op de hoogte gebracht. Woordvoerster E. de Loof van de stichting zegt zeer teleurgesteld te zijn. „We zijn hiervoor ontzet tend hard aan het werk geweest. Tot een paar minuten voor ver trek op Schiphol waren we er nog heilig van overtuigd dat we zouden gaan. In ieder geval blij ven we' paraat om, mocht dat nog nodig zijn, hulp te bieden". ZIE BUITENLAND - A4 Gazetta Nova, een krant uit de provincie Silona Gora, had gele zen," Steging gaat in april naar Polen terug om ook daar de zaak uit te zoeken. Ook de Poolse ambassade weet niet wie de oplichters zijn. „Het is bijna onmogelijk om te ach terhalen wie zich met dit sooort praktijken bezig houdt, omdat het via een postbusnummer loopt. Het kunnen Nederlanders zijn maar ook Polen die hier wo nen. De Poolse politie is wel op de hoogte", vertelt Kubiak. Het bedrag dat de Polen moeten betalen is in Nederlandse ogen niet hoog, ongeveer zes gulden. „Maar als je weet dat de gemid delde Pool niet meer dan 150 gulden per maand verdient en dat er voor een eenvoudige flat maandelijks 200 gulden moet worden neergeteld, dan is zes gulden veel. Zeker als je er niets voor terug krijgt", aldus Ste ging- Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam" Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 kwartaal automatisch... 79.70 maand automatisch27.30 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1