'Boycot toneel Randstad' 0 I Azerbajdzjan wil vreedzame oplossing I I Demonstratie tegen collaboratie tH reputatie, Vier arrestaties in ontvoeringszaak Belgische jongen Schouwburgen dreigen gesubsidieerd toneel niet te programmeren ZOEKT U ZAKENRELATIES IN DE REGIO VELE BEDRIJVEN IN DE REGIO ZOEKEN U Feyenoord knokt het best Major en Bush dreigen Irak opnieuw met aanval I I iÊËÈlfciiy: ^.-V- ^fei lenvrouw personeelstekort }ii recreatie-sector I (zie zeeland-a4 Anti-seinitische stickers in Breda Bush en Clinton trainen opnieuw NAC haalt op valreep punt Nijdain verspeelt kans door val Gunda Niemann wereldkampioene 'Hulp aan Derde Wereld anders' IN DEZE KRANT: Meriintie ^ere mogelijkheden nog niet uit- Wisselvalli Voetbalkeeper beschoten met een luchtbuks 1?s»sat«j«Bi'' DESTE losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 i$pp zujS^è- MAANDAG 9 MAART 1992 132ste jaargang I I I I I e-V 1 «Ï®V:aïV.-"-, -K HPe!S®5é'«i c i- lafepi v Eïfëi" if. te s W^w'v ;V ,<1? vj Jgfitei IS Ife te\l. ll uit te bouwen, wordt bt en capaciteiten. Slagen bouw van de onderneming Itwoordelijkheidszin van chikte kandidaat? Dan kan i verdiend aandeel in de ok gehecht aan een Ige werksfeer. p? Dan nodigen wij u uit i uw ervaring met recente Lybrand, Human ylaan 216, B-1200 Brussel, i Den Eynde, Consultant, hformatie belt u tijdens de yieuwvliet - De recreatie-on dernemers in West-Zeeuwsch- Vlaanderen hebben de grootste moeite om voldoende seizoens- personeel te krijgen. Jongeren vinden het werk niet aantrekkelijk, evenmin als de kerktijden. Breda - Zo'n vijftig stickers met een hakenkruis en de leus 'Be vrijdt Europa van de joden' zijn zaterdagmorgen door omwonen- I den aangetroffen op het België- plein en omgeving in Breda. De politie heeft geen idee wie ver antwoordelijk is voor het plak- I ken. Op de stickers staat ook de I afkorting NSDAP-AO en een I postbusnummer in Lincoln in de I ïerenigde Staten. De politie I neemt de zaak hoog op. Washington - De Amerikaanse president George Bush heeft za terdag in de staat South Caro lina de voorverkiezingen voor de Republikeinse kandidatuur voor het presidentschap gewonnen. Bij de Democraten versloeg de gouverneur van Arkansas, Bill Clinton, in South Carolina en in Wyoming zijn naaste rivaal Paul Tsongas, die echter in Arizona won. izie pagina - a2 Haarlem - NAC veroverde op de valreep een punt in de uitwed strijd tegen Haarlem. In blessu retijd maakte Ruud Brood gelijk tegen de Noordhollandse club, die zelfs met tien man een voor sprong nam. NAC, en met name John Lammers, die een straf schop en diverse andere kansen miste, faalde in de afwerking. i zie sport deel b Fontenay-s-Bois - Jelle Nijdam zit nog steeds op zijn eerste overwinning van dit seizoen te wachten. De Klein-Zunderte- naar verspeelde gisteren in de proloog van Parijs-Nice zijn kans op winst door een val. i zie sport -b3 Heerenveen - Gunda Niemann werd in Heerenveen wereldkam pioene schaatsen. De Neder landse deelneemsters stelden te leur. zie sport-b4 Den Haag - Bezien of de Neder landse ontwikkelingshulp op an dere leest geschoeid kan worden ■s nuttig. Bij ontwikkelingshulp zou bijvoorbeeld de hulp bij mi lieuproblemen in Derde-Wereld landen betrokken kunnen wor den. Dit meent premier Lubbers. Hi] mengt zich hiermee in de discussie over de opzet van de Nederlandse ontwikkelingshulp die dit weekeinde is aangezwen geld door Novib-secretaris Max 'an den Berg. ■zie binnenland-a3 6-236911 Anthony de Clerck foto afp Van onze correspondent Bert Schampers Belsele - De Belgische politie hoopt met de aanhouding van vier mannen de ontvoer ders van Anthony De Clerck in handen te hebben. De vier zitten opgesloten in de ge vangenis van Dendermonde. Anthony De Clerck werd vrij dagavond in Massenhoven, een gemeente in de Antwerpse Kem pen vrijgelaten. Het Vlaamse jongetje heeft gedurende de 32 dagen van zijn ontvoering het daglicht niet gezien. Anthony werd vastgehouden op twee kleine kamers. Dat gebeurde mogelijk in Neder land, al wist de jongen dat vol gens zijn ouders niet zeker. Va der Jan De Clerck bevestigde gisteren op een persconferentie wel dat het losgeld, in de nacht van woensdag op donderdag, in de buurt van Eindhoven is ach tergelaten, nadat een week eer der de overdracht van het geld - ook in Eindhoven - was mislukt. Een glunderende Anthony werd gisteren in zijn woonplaats Bel sele aan de pers getoond. De jon gen zag er goed uit. Hij bleek door grote hoeveelheden snoep, die hij van zijn ontvoeders kreeg, vier kilo te zijn aageko- men. Procureur des Konings De Saeg- her zei dat er gegronde redenen zijn om de vier arrestanten van medeplichtigheid bij de ontvoe ring te verdenken. De Saegher wilde, in verband met het ver dere onderzoek, niets kwijt over de identiteit van het viertal. Hij wilde zelfs niets over hun natio naliteit zeggen. Wel zei hij dat de vier verdachten tot een bende behoren. De leden daarvan heb ben zich in het verleden onder meer schuldig gemaakt aan ver mogensdelicten. Volgens de procureur zijn er in de komende dagen nog meer ar restaties te verwachten. Het nu gevangen zittende viertal werd opgepakt tijdens invallen en huiszoekingen die zaterdag, ver spreid over het gehele land, wer den verricht. Tijdens het week einde zijn er in totaal twaalf verdachten aan de tand gevoeld. Anthony, die op de persconfe rentie aanwezig was om fotogra fen de gelegenheid te geven hem te fotograferen, werd door zijn ouders niet zelf aan het woord gelaten. Zondagochtend op straat, nadat hij met zijn ouders een kerkdienst had bijgewoond, zei hij wel dat hij de namen van zijn ontvoerders goed heeft ont houden. Maar hun gezichten heeft hij niet kunnen zien. De vader van Anthony, Jan de Clerck, wilde op de persconfe rentie niets loslaten over het be drag dat de familie als losgeld heeft betaald. Hij wilde alleen kwijt dat het geld is betaald in vreemde valuta. Er gaan geruch ten dat de familie De Clerck bijna veertien miljoen gulden heeft moeten betalen om de jon gen terug te krijgen. ZIE VERDER PAGINA - A2 Gemaskerde Palestijnse jongeren demonstreren in Bethlehem tegen collaboratie van Arabische burgers met de Israëlische autoriteiten. De jongeren zijn lid van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Sinds het begin van de Palestijnse opstand, de Intifa- dah, vier jaar geleden, werden meer dan 400 Arabieren op beschuldiging van 'collabora tie' vermoord. (ADVERTENTIE) Effectief kontakt leggen op de Bedrijven Kontakt Dagen. 10 en 11 maart HET TURFSCHIP BREDA Openingstijden 14.00-22.00 uur vandaag 2 katernen Extra op maandag A2 Binnen buitenland A3 Zeeland A4 A5 Consument A6 RTV-programma's A7 fPort deel B Uitslagen en standen betaald voetbal B2 Van onze redactie buitenland Bakoe - De nieuwe president van Azerbajdzjan ziet nog steeds mogelijkheden om het conflict met de buurrepu- bliek Armenië over het ge bied Nagorno-Kabarach op vreedzame wijze op te lossen. Maar binnen Azerbajdzjan gaan steeds meer stemmen op om de Armeniërs mores te leren in de enclave op Azerbajdzjaans ge bied waarvan de inwoners in meerderheid Armeniërs zijn. „Wij moeten de diplomatieke in spanningen opvoeren en snel on derhandelingen op gang bren gen", aldus Jagoeb Mamedov die pas sinds vrijdag waarnemend president van de zuidelijke re publiek Azerbajdzjan is. „Ik ben geen voorstander van een mili- taire oplossing omdat alle an- geput zijn". Een kolonel van de Azerbajdz- jaanse strijdkrachten heeft erop gewezen dat het zeker vijf tot zes jaar gaat duren voordat de Transkaukasische republiek, die net als de buurrepubliek Arme nië lid is van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten, over een heus leger beschikt. Wat nu het nationale leger van Azer bajdzjan heet, is in feite een 100 km Keeper: 11 Goede redding combinatie van soldaten uit het voormalige leger van de ex-Sov jetunie, van vrijwillige leden van zelfverdedigingseenheden en van de para-militaire politie. Azerbajdzjan heeft gisteren meegedeeld dat het bereid is tot een topconferentie van Rusland, Turkije, Iran, Armenië en Azer bajdzjan. De bevolking van Azerbajdzjan wordt steeds vijandiger jegens de buurstaat Armenië. Toen Ar meense troepen vorige week Chozjali, een stad in Nagorno- Karabach, veroverden, trof men naderhand honderden lijken aan van vermoedelijk door hen ver moorde Azerbajdzjaanse bur gers. Eerder had president Levon Ter- Petrosyan van Armenië opgeroe pen tot bemoeienis van de Ver enigde Naties met het conflict in Nagorno-Karabach, dat in vier jaar tijd aan zeker 1.500 mensen het leven gekost heeft. De presi dent van Armenië sprak steun uit aan het plan van de voorma lige Sovjetrepubliek Kazach- stan, een vredesmacht naar het gebied te sturen. Mamedov was tot vrijdag voor zitter van het parlement van Azerbajdzjan, Toen dan nog pre sident Ayaz-Moetalibov aankon digde dat hij er serieus over dacht de noodtoestand af te kon digen, deelde Mamedov mee dat hij deze maatregel niet zou mee maken. Dan moest men voor hem een ander zoeken. De zaken liepen heel anders en in een dra matische rede tot het parlement in Bakoe deelde Moetalibov mee dat hij opstapte. Hierop schoof Mamedov door naar de presi dentiële zetel. Mamedov staat bekend als een integer politicus die zich de laat ste tijd heeft gehouden aan de democratische spelregels. Zijn optreden van vrijdag oogstte lof bij de Azerbajdzjaanse opposi tie. „Mamedov gaf blijk van grote moed door af te treden om dat de president Moetalibov het op een confrontatie wilde laten aankomen door de strijdkrach ten in te schakelen. Wij werken nu een jaar met hem samen en hij heeft zich als democraat ge dragen", meent Tahir Keremli, een vooraanstaand lid van het oppositionele Volksfront van Azerbajdzjan. Mamedov kwam pas in 1990 in het parlement van Azerbajdzjan. Van meet af aan nam hij een middenpositie in tussen de voor malige communistische meer derheid en het democratische blok van oppositiegroepen. Van onze verslaggever Breda - De grote Neder landse schouwburgen bui ten de Randstad dreigen vanaf 1 januari 1993 alle toneelvoorstellingen te boycotten die door het mi nisterie van WVC worden gesubsidieerd. Volgens de directeur van de Bre dase Schouwburg Reg ten Zijt- hoff is het niet onmogelijk dat vandaag al, tijdens een algemene ledenvergadering in Venlo, tot zo'n boycot wordt besloten. „Er is een duidelijke meerder heid voor een hard standpunt ten aanzien van de voorgenomen plannen om de culturele voorzie ningen in de regio buiten de Randstad af te breken", aldus Ten Zijthoff, die mede-initiatief nemer van deze boycot is. De af gelopen dagen heeft het plan voor een boycot vaste vormen aangenomen. De boycot is een reactie van de schouwburgen op de adviezen die de Raad voor de Kunst vo rige week aan de minister van WVC heeft uitgebracht. Uit die adviezen spreekt een onverholen bevoordeling van culturele voor zieningen in de Randstad ten koste van de regio, vinden de schouwburgdirecteuren Faillissement „Wij moeten als grote schouw burgen de rijen sluiten, en tegen de minister zeggen: 'Hou je aan bod maar'", verwoordt de Bre dase schouwburgdirecteur het standpunt van de collega's. „Af name van gesubsidieerd toneel kan alleen maar in samenhang met meer geld voor culturele voorzieningen in de regio. En dat geld wordt juist weggesne den. Er dreigt een totaal faillis sement van de voorzieningen in de regio als er niets wordt on dernomen". De provinciebesturen van in ieder geval Noord-Brabant en Limburg staan voor de volle honderd procent achter de harde actie van de schouwburgen, zo heeft Ten Zijthoff de afgelopen dagen ervaren. Als de boycot doorgaat zullen de A-schouwburgen in Nederland buiten de Randstad geen voor stellingen meer programmeren van onder meer het Nationaal Ballet, Nederlands Danstheater, Scapino Ballet, Nationaal To neel, De Appel, RO-Theater en de Nederlandse Opera. Elke voorstelling kost gemiddeld 12.000. „Bij elkaar opgeteld kom je dan tot een boycot van zo'n 250 voorstellingen, en dan praat je dus over drie miljoen gulden die ze mislopen". Te gek De schouwburgen eisen dat de minister opdracht geeft tot een compleet nieuw advies ten aan zien van de podiumkunsten in Nederland. „Het huiswerk moet gewoon worden overgedaan. Desnoods door een nationale werkgroep. Wat wij eisen is een integraal beleid, een samenhan gend beleid voor heel Nederland, de Randstad én de regio. Het is te gek voor woorden dat we hier wel belasting betalen maar er niets van terug zien", aldus de Bredase schouwburgdirecteur. De theaterdirecteuren verwach ten dat er van de dreiging met een boycot alleen al voldoende druk op de politiek zal uitgaan om de voorgestelde bezuinigin gen terug te draaien. In een bikkelharde wedstrijd heeft Feyenoord ten koste van aartsrivaal Ajax de laatste vier van het toernooi om de KNVB-beker bereikt. Feyenoord won met 1-0 door een treffer van Oud-Ajacied Rob Witschge en ontmoet in de halve finale stad genoot Sparta. ZIE SPORT- DEEL B Vanaf morgen gaat de luchtdruk dalen en gaat maart zich roeren. Er komt meer wind en er gaan buien vallen met hagel of natte sneeuw. Vandaag wisselend bewolkt en droog. Het Iraakse regime staat deze week praktisch terecht bij de VN op beschuldiging dat het op alle mogelijke manieren onder de re soluties probeert uit te komen. In een telefoongesprek bleken Major en de Amerikaanse presi dent Bush het er over eens dat alle middelen kunnen worden ingezet om de Iraakse leider Saddam Husayn te dwingen de VN-resoluties na te leven. Dit verklaarden Britse functionaris sen. Baghdad en de VN twisten al ge ruime tijd over de uitvoering van VN-resoluties waarin wordt op- Londen (rtr/afp) - De Britse premier John Major heeft giste ren verklaard dat hij een militaire aanval op Irak zal steunen indien Baghdad weigert gevolg te geven aan resoluties van de Verenigde Naties over het opdoeken van zijn massa-vernieti gingswapens. geroepen tot de vernietiging van Iraks nucleaire, chemische en ballistische wapens en het mate rieel om dergelijke wapens in de toekomst te produceren. Irak is opgeroepen de komende week te verschijnen voor de Veiligheids raad na zijn weigering deskun digen van de Verenigde Naties materieel te laten vernietigen dat volgens hen kan worden ge bruikt om de reikwijdte van de Iraakse Scud-raketten te vergro- ten. Het bewind van Saddam Husyan staat voor een cruciale fase in zijn moeilijke betrekkingen met de internationale gemeenschap. Baghdad stuurt naar dit 'proces' in de VN, voor het eerst sinds het einde van de Golfoorlog, een hoge regeringsdelegatie onder leiding van Tarek Aziz, de eerste vice-premier, en Mohammad Said al-Sahhaf, minister van Buitenlandse Zaken. Deze af vaardiging wil aantonen dat Baghdad voor het grootste deel gehoor heeft gegegeven aan de VN-verplichtingen en nu zou moeten worden beloond met het opheffen van de sancties, die werden ingesteld na de invasie in Kuwayt. De Iraakse delegatie 'staat voor een onmogelijke missie', menen waarnemers. Want de leden van de Veiligheidsraad hebben al la ten weten dat zij de lijst met herhaalde Iraakse inbreuken op- de VN-eisen aan de orde zullen stellen. Irak vreest dat een vijandige Verenigde Staten in de VN zul len optreden als aanklager en> rechter. „Wij weten dat de Vei ligheidsraad het liedje van de VS en de Britten nazingt. Het maakt niet uit wat wij zeggen", ver klaarde een Iraakse minister Aziz gisteren. „Onze bevolking, weet dat de kwestie niet Kuwayt' is. We zijn uit Kuwayt vertrok-, ken, dus waarom duren de sanc ties voort?", zei de minister. Van onze verslaggever Breda - De doelman van Geeren-Noord uit Breda heeft afgelopen zaterdag wel een heel vreemd schot te verwerken gekregen. Tij dens de wedstrijd voelde hij opeens iets aan zijn schou der. Toen hij die betastte, pakte hij er zo een kogeltje uit een luchtbuks vanaf. „Het was een schampschot. Als hij dat kogeltje van zo'n centimeter lang in zijn oog had gekregen, had hij er ze ker letsel aan overgehou den", aldus een politie woordvoerder. In de buurt van het voetbal veld van Geeren-Noord staan een Philips-vestiging en flats. „Maar de afstand tussen de flats en het veld is wel erg groot. Niemand heeft iets gezien. We houden ons aanbevolen voor getui gen. Dit is een smerige streek", zegt de politie woordvoerder. (ADVERTENTIE) VUL ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. I 1- 1 1 1 1 1 1 1 1 - J

de Stem | 1992 | | pagina 1