Belgisch jongetje vrij Ist op tv ^am^ehouJöi Brabantse gedeputeerde Jellema verzweeg bijbaan Ontvoerders laten 11-jarige Anthony na maand los Proost Schade door Michelangelo-virus valt erg mee Geld voor Anouk naar nieuwe stichting voor kanker-projecten ïm Merijntje Fokker wordt hoogvlieger Dehaene (CVP) belast met vorming Belgisch kabinet SATELLIETONTVANGST (POSITIES irschillen Postuma ziet mogelijkheden President van Azerbajdzjan weg Bosnië op rand totale oorlog Voorzitster WD toch voor Simons IN DEZE KRANT: Op valreep toch nieuwe cao Akzo Martinair vliegt naar Zuid-Airika Akenaar gijzelt poedel heren muil zwart 40-46 Vrije radio's tijdelijk in ether on'ttell mom the babysit.I I -14,16,18, 20 en 22 Adams family, o 11-14,16.20,18.40 en fhe last boyscout. 0 14,16.30,19 en 21 nn d. alleen 19 en 21.30 u i ictor. 14.20,16.40,19 en 2121) alleen 19 en 21.20 u ■er. per-14,16,18,20 en 22 ld. alleen 18, 20 en 22 u) ",stic nightmare, or-14.20,16.40,19 en |u. Ricochet, assades Club 1-14, ie u. De reddertjes in ka'ngoe- id. 22 u. A kiss before dying lassades Club 2 14,16 en 22 u. Don't tell her it's jassades Club 3-14,16 7 en 22 u. Boys. bassadesClub4-i4, (en 17.30 u. Revel in het (westen. 22 u. Harley Davidson and Barlboro Man. rid -14,16,18, 20 en 221 shots. (iGE nplex Zwart Huis p, 20 en 22.30 u. The lover, 122.30 u. The last boys u. De reddertjes. en 22.30 u. Don't tell her i'e- I The fisher king, imling 3 en 20 u. JFK. 1 Eyk 20 en 22.30 u. The prince Des. EATER n Dullaert - 20 u. 'Ik wil essof spreken', kluchtig blij- door Camere van Rhetorica Dan ten Steene. Jitgids van zaterdag. reeds v.a. ELECTRONICS B.V. Axelsestraat 90 Temeuzen Tel. 01150-17729 l.v. antennes CA-installaties Raoul Walsh. Hoofdrollen leard' is de meest gevreesd Ivan Engeland geeft sir Heng "et leven te brengen. In werke ■hoedje met de piraat en dien Sristopher Morahan. Hoofdrol Penelope Wilton. Schooldirec pon is trots dat hij dit jaar ag toespreken. Door misver Be reis echter in totale chaos. t: Dennis Hopper. Hoofdrollen fnchita Alonso. Bob Hodges e ale eenheid binnen het politie i totaal verschillende werkwij pak weet Hodges respect af t McGavin is brutaal en intimi uur |ie: Herbert Ross. Hoofdrollen ikhail Baryshnikov. Emmae en elkaar jaren geleden uit lie dochter van Deedee bij haa ee weer bij elkaar. ïQ] uaAoq pueq -g 'siqaai M30-1'! •9 'ui02j ui aapuo g 'siqow 'dsag z 'sla uba uta 'I constructiemasten communicatieapparatuur DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang ZATERDAG 7 MAART 1992 I I I I I Middelburg - De rechtbank in «jddelburg heeft gisteren voor k derde keer de zaak tegen de a-jarige M. D. aangehouden tot "april. Deze keer moet er een jjnvullend reclasseringsrapport )(er D. worden gemaakt. D. „oet terechtstaan wegens zijn eel aan de overval op een puver in Terneuzen, waarbij jlO gulden werd buitgemaakt en iowel de bakker als zijn knecht levensgevaarlijk werden neerg- stoken. Haag - Volleyballer in Ita- ise dienst Jan Postuma ziet mogelijkheden voor een toena- ienng tussen hem plus zijn drie Nederlandse collega's in Italië ii de vaderlandse volleybal- l Postuma gaat er vanuit dat binnen afzienbare tijd de barrières voor een terugkeer in Oranje voor het viertal uit de wegzuilen worden geruimd. (ZIE SPORT-B2 Bakoe - De president van Azer- bajdzjan, Ajaz Moetalibov, is gisteren afgetreden. Demon stranten en de nationalistische oppositie hadden Moetalibovs aftreden geëist wegens zijn fa- optreden in de crisis rond de Armeense enclave Nagorno Karabach in Azerbajdzjan. Belgrado - Een totale oorlog in de Joegoslavische republiek Bos- Dtë-Hercegovina lijkt onafwend baar. Gisteren liepen de in de lerscheurde deelstaat hoog op. Met name Kroaten en Serviërs naken elkaar het leven zuur. Serviërs riepen gisteren opnieuw het leger op de macht in Bosnië ever te nemen. IZIE BUITENLAND-A4 ZIE ACHTERGROND - A2 VANDAAG 6 KATERNEN Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Ragazzi Weekendgids Strips en puzzete (""Programma's Weekendbijlage A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D2 D3 D4 deel E Dehaentje de voorste Van onze verslaggevers Den Bosch - De Brabantse gedeputeerde van Financiën B. Jellema (WD) is opnieuw in opspraak vanwege een bij baan. Volgens gegevens van de Kamer van Koophandel in Den Haag is Jellema nog steeds directeur van de Vereniging voor Particuliere Zuivelindustrie (WZM). Zelf gaf Jellema in november, toen de GS-leden hun bijbanen open baar moesten maken, alleen maar 'adviseur' op. De fractievoorzitter van het CDA in de staten, J. Houben, neemt de kwestie hoog op. Hij kondigde gisteren aan de bij baan-kwestie rond Jellema in de staten aan de orde te zullen stel len. Houben stelt dat met het CDA in deze kwestie niet valt te marchanderen. „Het gedonder over die bijbanen moet uit de wereld", aldus Houben gisteren. Jellema zelf gaf gisteren een ver klaring uit, die volgens een woordvoerder moet dienen als 'aanvulling' op zijn opgave van november vorig jaar. Nu zegt Jellema dat hij op declaratieba sis als 'management-adviseur' bij de WZM werkt, in zijn vrije tijd, en dat de vereniging op dit moment helemaal geen directeur heeft. Voorts geeft hij op als WZM- adviseur bestuurslid te zijn van het Produktsehap voor Zuivel in Rijswijk en van het pensioen fonds CPZ in Amsterdam, welke functies hem geen privé-inkom- sten zouden opleveren. Een woordvoerder van het Produkt sehap voor de Zuivel verklaart dat voor de diensten van Jellema wel een vergoeding wordt ver strekt, namelijk een bedrag van 8.700 gulden per jaar, dat wordt overgemaakt naar de WZM. Jellema houdt vol niet als direc teur voor de WZM te werken, al zag hij gisteren wel aanleiding zijn opgave van november te wijzigen. Op het kantoor van de vereniging beschouwt het perso neel hem echter nog wel als zo danig. Ook de stukken op de Kamer van Koophandel spreken Jel lema tegen. De statuten van de WZM maken het Jellema moge lijk elk moment dat hij zelf ver kiest op te stappen als directeur; voor zover bij de Kamer van Koophandel bekend heeft hij dat niet gedaan. In februari vorig jaar al maakte Jellema bekend dat hij zijn, op dat moment al politiek omstre den, directeurschap zou hebben opgezegd. Het CDA had die stap geëist, anders zou die partij Jel lema niet als gedeputeerde heb ben geaccepteerd. Jellema ontkent dat GS vorig jaar hebben besloten dat gede puteerden al hun bijbanen (met de vergoeding daarvoor) open baar zouden maken en dat in komsten hieruit, die de dertig procent van hun inkomen als ge deputeerde te boven gaan, in de provinciekas moeten worden ge stort. „Die dertig-procent-regeling is uit de lucht geplukt", zegt Jelle ma. Volgens CDA-leider Houben is die regeling wel degelijk van kracht. Hij zal ook dat in de sta ten aan de orde stellen. - WD-voorzitster Van Leeuwen-Schut blijkt als voor van de Landelijke Vereni voor Thuiszorg een fel voorstander te zijn van het plan- Simons, hetzelfde plan dat ze de afgelopen tijd als lid van de WD-fractie in de Eerste Kamer te vuur en te zwaard heeft be- IZIE BINNENLAND - A3 Arnhem - Vakbonden en Akzo- directie hebben alsnog een ak koord bereikt over de nieuwe cao. Alle werknemers krijgen «en extra eenmalige uitkering en over de geleidelijke afschaffing van de vut wordt later nog eens gepraat. ZIE BINNENLAND - A3 Schiphol - Martinair wil al in november starten met een lijn dienst tussen Schiphol en het Zuidafrikaanse Durban. Ook uansavia onderhandelt met de Zuidafrikaanse regering over het uitvoeren van diensten op de re publiek. ■ZIE ECONOMIE -A5 De voormalige Sovjet-leider Mikhael Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa heffen de bierpul met de Duitse sociaal-democraat Theo Waigel tijdens een Beiers bierfeest. Gorbatsjov brengt een negendaags bezoek aan Duitsland op uitnodiging van de regering in Bonn. - FOTOEPA Van onze verslaggevers Den Haag/Eindhoven - Het computervirus Michelangelo heeft vandaag niet, zoals ge vreesd, op grote schaal com puterbestanden gewist. Bij de afdeling computercrimi naliteit van de Haagse politie, die de landelijke bestrijding van computermisdaad coördineert, waren slechts 19 meldingen bin nengekomen van gedupeerde computergebruikers. Volgens K. Roos van de Haagse politie staat echter niet vast dat het in alle gevallen om het Mi chelangelo-virus gaat. Van een vijftal is vastgesteld dat het in derdaad om het gevreesde virus ging. Die waren allemaal afkom stig van het bedrijfsleven. Een van de bedrijven, waar één pc het slachtoffer werd, zou minstens 14 dagen werk hebben om alle uitgewiste gegevens op nieuw in te voeren. De schade bedraagt naar schatting een halve ton. Bij de overige is een geval waar de gevolgen van de besmetting nog groter zouden zijn. De poli tie in Den Haag kon niet aange ven van welke omvang deze zijn. Het computervirus werd gister ochtend om 0.00 uur actief. Het kon verwijderd worden door een speciaal opsporingsprogramma of door een andere datum op de computer in te voeren. Veel com putergebruikers hebben derge lijke voorzorgsmaatregelen ge nomen. De politie zegt ontdekt te heb ben dat het virus via een softwa- re-kopieerbedrijf op Taiwan over de wereld is verspreid. Dat zou overigens niet met opzet zijn gebeurd. Samen met Interpol stelt de Ne derlandse politie een onderzoek in naar de activiteiten van dit huis dat waarschijnlijk met be smette machines kopieën ver vaardigt. Roos veronderstelt dat Miche langelo in ons land nauwelijks actief is geweest. „Het virus werd geacht op 6 maart in wer king te treden. Het is nu rond de middag op 6 maart en het feit dat we nog niets gehoord heb ben, wijst erop dat er feitelijk niets aan de hand is". Elders op de wereld was men niet zo gelukkig. Informatica- bedrijven in Japan, China, Nieuw-Zeeland, Duitsland en de Verenigde Staten meldden dat het virus de complete harde schijf uitwiste, zodra de be smette computer werd aangezet. Alle opgeslagen gegevens ver dwenen daardoor. Het volgende virus wordt vol gende week vrijdag verwacht. Dan is het vrijdag de dertiende, een geliefde datum bij virus programmeurs. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Terneuzen - Het overgeble ven geld van de stichting Anouk, iets minder dan een ton, wordt binnenkort over geheveld naar een nieuwe stichting die zich bezig gaat houden met informatiever strekking over niet reguliere behandelingsmethoden van kanker. De stichting Anouk heeft daar toe contact gezocht met de stich ting Claudia in het Limburgse Urmond. Beide stichtingen had den geld ingezameld om een kankerpatiëntje met een hersen tumor in Amerika te laten be handelen door de Poolse inter nist en biochemicus S. Burzyns- ki. Beide patiënten zijn inmid dels overleden. De nieuwe stichting zal zich vol gens Bram Luteijn, voorzitter van de stichting Anouk, niet lan ger meer richten op een persoon zoals tot nu toe gebeurde. „De doelstelling van de nieuwe stich ting zal onder meer zijn het bij staan in de kosten van niet regu liere behandelingen van kanker patiënten. Tevens is het mogelijk dat an dere stichtingen met hetzelfde doel zich kunnen aansluiten bij deze nieuwe stichting". Volgens Luteijn komen er regel matig vragen binnen over de be handelingsmethode van Bur- zynski. Ook vanuit de medische hoek. „Wij zijn bijvoorbeeld be naderd door een aantal biologen die meer van hem willen weten. Waar wij eigenlijk naar streven is dat er op zeer korte termijn een regeling van kracht wordt dat alternatieve methoden van kankerbestrijding geheel of ge deeltelijk betaald worden door de verzekeringsmaatschappij en", aldus Luteijn. Beide stichtingen komen op 13 maart bij elkaar om de opheffing van de stichtingen te bespreken. Luteijn denkt dan ook iets meer te kunnen vertellen over het startkapitaal van de nieuwe stichting. „We hebben nog steeds niet alle rekeningen binnen gekregen en zijn ook nog in gesprek met de belastingdienst. Ik verwacht dat we beneden een ton uitkomen", aldus Luteijn. De stichting heeft met allerlei acties meer dan twee ton binnen gehaald. Wat de stichting Claudia nog over heeft is niet bekend. B E D R I J F S H O G E S C H O O L K A T H O LI F. K K. L F. E Examen- garantie WSFJ8+ incl MBA opleiding OPEN DAG SPD OPLEIDINGEN Dinsdag 31 maart van 10.OO-2O.OO uur ROERMOND EN TILBURG Hogeschool Katholieke Leergangen. PABO-Gebottw): Tilburg: Prof. Gimbrereiaan 16-Roermond: Gettljans/aan 16 Informatie en gratis prospectus 013-394333 Brabantof077-520440 (Lintburg) Fokker beleeft mooie tijden. Het vliegtuig-concern heeft ondanks de recessie in de vliegwereld een goede marktpositie verkregen en samenwerking met het Duitse DASA zou nog tot een versteviging van die positie kunnen leiden. Fokker zelf verwacht midden jaren '90 grote winsten. ZIE WEEKEND-DEEL E Van onze redactie buitenland Brussel - Anthony De Clerck, het 11-jarige jon getje dat een maand gele den in Belsele bij Sint Niklaas werd ontvoerd, is gisteravond door zijn ont voerders vrijgelaten. De vrijlating is door de generale staf van de rijkswacht in Brussel bevestigd. Ook een woordvoer der van de familie heeft beves tigd dat het jongetje, een klein zoon van de zeer rijke Vlaamse textielbaron Roger de Clerck, is vrijgelaten. Klopjacht Volgens onderzoeksrechter Tass van Dendermonde is Anthony De Clerck rond 22.20 uur gister avond vrijgelaten in de buurt van Brasschaat, niet ver van de Nederlandse grens. Daar is hij een huis binnen gelopen om naar zijn ouders te telefoneren. De jongen verkeert in goede ge zondheid. Om de vrijlating tot stand te brengen zou de familie De Clerck donderdag losgeld in het buitenland betaald hebben. Justitie werd daar volledig bui ten gehouden. Meteen na de vrij lating zouden ouders en kind naar het buitenland vertrokken zijn. De Belgische rijkswacht zette samen met gemeentepolitie met een een grootscheepse klopjacht in. Ook werd de Nederlandse po litie onmiddellijk op de hoogte gesteld. Maar zover gisteravond bekend was, heeft dat nog niet tot resultaat geleid. Uit de eerste verklaringen van Anthony blijkt dat zijn ontvoer ders Nederlandstalig zijn. Het gebruik van het (gebrekkig) Frans tijdens de kidnapping zou een afleidingsmanoeuvre ge weest zijn. Oproepen Vanmiddag om een uur zal de rijkswacht op een speciale pers conferentie meer details bekend maken. Anthony de Clercq is al sinds 4 februari zoek. Op die dag werd hij ontvoerd door drie mannen die hem uit de auto sleurden waarmee het jongetje naar school gebracht werd. Vorige week vrijdag werd tussen Eindhoven en Tilburg al een keer gepoogd losgeld te overhan digen aan de ontvoerders. Dat liep mis door een oefening van de mobiele eenheid die daar toe vallig plaatsvond. Het weer krijgt een wisselvallig karakter. Vandaag eerst perioden met zon, later op de dag toenemende bewolking met kans op regen. Zondag wordt een frisse dag, mogelijk met regen. Van onze correspondent Bert Schampers Brussel - Koning Boudewijn heeft gisteren de christen-demo craat Jean-Luc Dehaene belast met de formatie van de nieuwe Belgische regering. Gisteren sprak de formateur al met de voorzitters van de socia listische en christen-democrati sche partijen uit beide landsde len. Donderdagavond stemden de Vlaamse en Waalse socialisten op hun partijcongressen in met het regeerakkoord, dat de afge lopen weken door Dehaene was voorbereid. Ook de Franstalige christen-democraten konden zich daar in vinden. De Vlaamse zusterpartij, de CVP, had meer moeite met het nieuwe rooms-rode kabinet. Eenderde van de afgevaardigden op het partijcongres, dat in Gent Aken - „Al je geld hier, of ik maak je hond dood". Met dit dreigement maakte een onbekende man in Aken 800 D-Mark buit. De over valler stormde in een par keergarage op de baas van een dwergpoedel af en pakte het hondje vast. Hij dreigde het dier tegen een betonnen muur te gooien als de eigenaar niet snel zijn geld gaf. De verbouwereerde 46-ja- rige Akenaar gaf 800 D- Mark af, waarna de honde gijzelaar zich weer uit de voeten maakte. achter gesloten deuren plaats had, stemde gisternacht tegen regeringsdeelname. Vooral de CVP-jongeren zien re geren met de socialisten niet zit ten. Zij vrezen dat de socialisten niet willen besparen. Dé tegen stemmers zien in de rooms-rode .coalitie in België de doodsteek voor de eens zo machtige CVP. Formateur Jean-Luc Dehaene verdedigde zijn voorstellen met te zeggen dat de democratie op het spel staat. Zoals bekend le den de traditionele partijen in Vlaanderen bij de afgelopen par lementsverkiezingen een gevoe lige nederlaag. Nieuwe verkiezingen zouden, zo wordt gevreesd, extremistische partijen zoals het Vlaams Blok nog meer in de kaart spelen. Na de stemmingen op de vier partijcongressen, werd duidelijk dat eigenlijk alleen de Fransta lige socialisten van harte hebben ingestemd met het regeerak koord. De nieuwe Belgische regering, waarvan de namen wellicht van daag al bekend worden, ziet zich voor de opgave geplaatst om iets te doen aan de enorme staats schuld waarmee het land kampt. België is met ruim 550 miljard gulden schuld koploper in Euro pa. Een ander belangrijk punt is de afwikkeling van de staatsher vorming, waarbij meer bevoegd heden naar de autonome gewes ten -Vlaanderen, Wallonië en Brussel - zullen gaan. ZIE OOK BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIES) Den Haag (anp) - Drie commerciële radiostations krijgen tijdelijk voor de regio's Den Haag, Rotterdam en Groningen, Friesland en Wieringermeer de beschikking over zogenoemde restfrequenties. Dat heeft het ministerie van Verkeer en Waterstaat bekend gemaakt. De stations zijn daardoor niet meer alleen afhankelijk van de kabel. De mogelijkheid om bij voorbeeld ook auto-radio's te kunnen bedie nen betekent voor de stations een belangrijke vergroting van het aantal luisteraars. Het departement benadrukt wel dat het om een tijdelijke maatregel tot het einde van het jaar gaat. De stations kunnen aan de toestem ming geen bijzondere rechten ontlenen. Sky Radio gaat uitzenden in de regio Rotterdam. RTL 4 Radio krijgt een frequentie voor het ge bied rond Den Haag en Radio 10 zal in het noorden van het land via de ether te ontvangen zijn. ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra- veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. t i v 1.. .j E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. i l - J

de Stem | 1992 | | pagina 1