Hulster bank grijpt naast subsidie 'Milieuleges kleinbedrijf omlaag' RKT D Waardevolle schilderijen op kerkzolder 'Delta-gebied is uniek, alleen nog onbekend' Zeeuwsvlaamse Kamer van Koophandel verzoekt provincie: Autovandalen slaan opnieuw toe in Hulst Ondernemingsraad Deltan verzoent zich met directie van nutsbedrijf Diamanten paar in Hulst rgoedingen voor neens nieuw en van tweede klas betekent extra If. In de vorm van meer gevarieerd n. Z metdit'particu- zo vreemd als u tstaan is uit het ziekenfondsenen r.Webrengennual oed moet worden: n ziekenfonds en kerden die meer lijkheden, hoeven act opnemen met e infolijn 06-0199. verzekering afsluit, g te overleggen, neteen te reageren. HUIS- Monumentenzorg is het niet eens met oplossing historische gevel Terneuzenaar gepakt voor steekpartij Drie taferelen van Philippiense haven aan het begin van deze eeuw Recreatie-bedrijven promoten toerisme met kaart Rijnschelde-Delta Dubbeldekker uit de vaart Uitslag van optocht Hulst iten, ken als el' in de u zoekt. te Koop gevraagd off aan te bieden? &en laten horen via een Kleintje in De Stem en het komt in orde immers tienduizenden Stem-tezers en ieZ0fessen (een op de drie» lezen uw advertentie omdat zij speciale belangstelling hebben voor onze Kleintjes -rubriek Huisdieren de stem zeeland DINSDAG 3 MAART 1992 DEEL C Van onze verslaggever Hulst - De Hulster Rabobank ](rijgt geen extra subsidie voor het in stand houden van ie historische gevel van het bankgebouw aan de Grote Harkt in Hulst. Om de gevel tijdens de verbou wing van het monumentale pand voor de toekomst te bewaren, liet de Rabobank achter de gevel een speciale constructie met een betonnen wand maken. Hoewel daarvan aan de buiten kant niets te zien, is kan deze niet door de beugel bij de Rijksdienst voor de Monu mentenzorg. Deze instantie heeft dan ook beslist dat de restaura tie van de voorgevel op deze ma nier niet voor subsidie in aan merking komt. De gemeente Hulst had al wel rekening gehouden met een sub sidie van zowat anderhalve ton. In het gemeentelijk meerjaren plan voor de monumenten is daarvoor het bedrag gereser veerd dat Hulst in 1993 van het rijk krijgt. Voorlopig laten bur gemeester en wethouders het nog maar even zo, want de Ra bobank is tegen de afwijzing van Monumentenzorg in beroep ge gaan bij het ministerie van WVC. Ook als de bank daar nul op het rekest krijgt, zijn de mo gelijkheden nog niet uitgeput. Dan ligt altijd nog de weg naar de Raad van State open In feite heeft de Rabobank, die de gemeente Hulst verloste van het vervallen pand aan de Grote Markt en er een modern bankge bouw neerzette, gegokt en verlo ren. Immers, nog voordat de werkzaamheden begonnen liet Monumentenzorg weten niet en thousiast te zijn over de door de bank aangedragen peperdure oplossing voor de historische ge vel. De bank heeft met de gemeente afgesproken dat die de monu mentensubsidies van het rijk zou doorsluizen voor de restauratie van het pand. Daar is de rijks subsidie de afgelopen jaren dan ook aan op gegaan. Ais de bank het bezwaar tegen de afwijzing verliest, mag Hulst de subsidie niet betalen. Dat zou betekenen dat de gemeente de andere on derdelen uit het meerjarenplan allemaal een jaartje kan op schuiven. Zover is het nog niet. Verwacht wordt dat er op zijn vroegst pas eind dit jaar een uitspraak komt. Tot dan wordt het geld voor 1993 in ieder geval nog door de gemeente voor de bank gereser veerd. Van onze verslaggever Terneuzen - De verhoging van de milieuleges voor het bedrijfsleven werkt te veel in het nadeel van middel grote en kleine bedrijven. Het levert bovendien het ge vaar op, dat die bedrijven minder strak de hand gaan houden aan de naleving van de milieu-wetten. De provincie moet de tarieven voor het midden- en kleinbedrijf daarom verlagen. Dat schrijft de Kamer van Koophandel in Zeeuwsch- Vlaanderen in een brief aan het college van Gedeputeerde Sta ten. De milieuleges gaan dit jaar voor het hele bedrijfsleven dras tisch omhoog. Er is sprake van een gemiddelde toename van vijftig procent voor de afgifte van milieu-vergunningen. Die maatregel is op zich overigens gerechtvaardigd, vindt de Zeeuwsvlaamse Kamer van Koophandel. De Kamer heeft wel moeite met de stijging voor het midden- en kleinbedrijf. „Voor de grotere bedrijven is de verhoging niet zo'n probleem", licht R. Lucas van de Kamer van Koophandel in Terneuzen toe. „Omdat die een groter financieel draagvlak hebben, is het voor hen minder direct voelbaar." Minder winst Anders ligt dat bij de middel grote en kleinere bedrijven. „Bij kleinere bedrijven is de invloed veel directer. Daar betekent het hogere tarief een duidelijke aan tasting van de winst. Daarnaast sluipt het gevaar bin nen, dat kleinere bedrijven eer der geneigd zullen zijn minder vaak tot hercontroles te komen. Als het standaardtarief van de milieuleges lager ligt, luidt de stelling van db Zeeuwsvlaamse Kamer van Koophandel, zijn de bedrijven eerder bereid die con troles uit te laten voeren. „Als het tarief hoog is, zeggen klei nere bedrijven wellicht gemak kelijker 'we slaan eens een jaartje over'". En dat terwijl dit juist de bedrijven zijn die extra aandacht nodig hebben. Provinciale Staten van Zeeland keurden de tariefsverhoging in hun vergadering van november vorig jaar al goed. De brief van de Kamer van Koophandel staat vandaag op de agenda van de vergadering van GS van Zee land. Een van de mogelijkheden is, dat de provincie de stijging van de milieuleges dan alsnog in heroverweging neemt. Van onze verslaggever Middelburg - Het overleg tussen de ondernemingsraad en de directie van de Delta Nutsbedrijven (Deltan) wordt hervat. Met enige aarzeling gaf de raad gisteren groen licht aan een akkoord, dat vorige week was bereikt tussen de directie en een delegatie van de OR. Dat handelt vooral over de ma nier waarop de Deltan-top zou moeten omgaan met personeel. De bruuske manier waarop het management eerder met mensen en functies wilde schuiven, was de raad drie weken geleden in het verkeerde keelgat geschoten. «Mensen voelen zich als baaltjes meel die worden opgepakt en weer gedumpt", heette het toen ineen verslag van de overlegver gadering die door de raad dan ook werd opgeschort. De on vrede was vooral een gevolg van de fusie tussen PZEM en de WMZ en de daaropvolgende re organisatie van het Zeeuwse Nutsbedrijf. Bij die operatie gingen meer dan 100 arbeidsplaatsen verloren en Van onze correspondent Bas van Gent - De rijkspolitie van de groep Midden Zeeuwsch Vlaanderen heeft zondagavond fle 25-jarige P. M. uit Terneuzen aangehouden. De man wordt ervan verdacht de 31-jarige R. van B. uit het Belgi sche Zelzate met een messteek in ue buik te hebben verwond. Dat gebeurde zondagavond in de Doststraat te Sas van Gent. Van B. kon na behandeling door een arts naar huis worden vervoerd. Door onbekende oorzaak kregen os mannen ruzie en er ontstond Mn vechtpartij. Op een gegeven ffioment trok de Terneuzenaar Mn mes en zwaaide daarmee in fle richting van zijn tegenstan- fler Die wist aanvankelijk door snel achtteruit te springen het wapen te ontwijken. Niet vol doende, want behalve een scheur H) zijn t-shirt liep hij ook een 'chte snijwond in de buik op. M. son later in een plaatselijk café floor de politie worden aange houden. moest bovendien flink worden geschoven tussen de verschil lende afdelingen omdat de PZEM bijna tegelijkertijd de produktietak kwijt raakte. Tenslotte wilde de hard ingrij pende directeur Stoter een eind maken aan de 'luxe bedrijfscul tuur bij de oude PZEM'. Een conferentie in Schudde- beurs, waar het management team knopen doorhakte, was de druppel die de emmer deed over lopen voor de ondernemings raad. Het overleg leek op dood spoor te zitten, maar informeel gingen de contacten nog wel door en dat leidde vorige week tot een compromis tussen dele gaties van beide geledingen. Er komt nu een gedragscode die vastlegt hoe de directie zich op stelt tegenover de onderne mingsraad bij het wegwerken van 'onevenwichtigheden in de organisatie'. Met name afwijkin gen van het gebruikelijke proto col staan nu zwart op wit. Verder is er een procedure afge sproken over de invulling van de bestaande vacatures bij Deltan. En die garandeert 'inspraak en betrokkenheid' van de mensen waar het om draait. De directie maakt tenslotte een draaiboekje over hoe men voortaan met va catures omgaat. Over al deze zaken volgt in de tweede helft van maart een inge laste vergadering van de onder nemingsraad en nog eens een overlegvergadering met de di rectie. Volgens OR-voorzitter Buijs, die gisteravond een samen met de directie opgesteld com muniqué voorlas, zijn beide par tijen redelijk tevreden over de afloop. Wel kostte het de OR-de- legatie, die onderhandelde met de directie nog enige moeite om het hele gezelschap te overtui gen. „We hebben nog een weg te gaan om het vertrouwen hele maal te herstellen, maar we heb ben ook bereikt dat de directie voortaan de mensen niet meer zo koud op hun dak valt met aller lei veranderingen", aldus Buijs. Terwijl het parochieblad gestalte krijgt, staat een van de gerestaureerde schilderijen te pronkene. - foto de stem/ corj.de boer Van onze verslaggever Philippine - Jarenlang stonden ze te verstoffen om de zolder boven de r.-k. pa rochiekerk van Philippine: drie schilderijen met tafere len van de Philippiense ha ven. Een kunstkenner van het bis dom Breda schatte de kunst werkjes op hun juiste waarde, waarop het kerkbestuur actie ondernam en de schilderijen liet restaureren. Volgens vice-voorzitter H. Lauret van het kerkbestuur vertegenwoordigen de schilde rijen samen een waarde van wel 25.000 gulden. „We waren wel op de hoogte van het bestaan van de schil derijen, maar wisten niet dat ze zo waardevol waren", zegt pastoor E. Erpelinck. Toen dat bleek, haalde het kerkbestuur ze van zolder. Ze tonen alledrie de Philippiense haven. Twee olieverf-schilderijen da teren uit 1915 en zijn van de hand van H. de Grendele, het derde is een werk van Coloma Leendertsz Swaan uit 1936. Het eerste schilderij toont de Philippiense haven, gezien vanaf het Bietenplein. Op het schilderij is verder ook de oude parochiekerk uit 1860 te zien. Het tweede schilderij beeldt mosselverladers uit die aan het werk zijn in de haven. Het der de, geschilderd door Coloma Leendertsz Swaan, is geschil derd in de trant van de Haagse school en toont ook een zicht op de haven van Philippine. De drie schilderijen waren het afgelopen weekeinde na afloop van de kerkdienst te bezichti gen voor de Philippiense paro chianen. De schilderijen ver huizen binnenkort van de sa cristie naar een plaatselijke bank. Van onze verslaggever Middelburg - Van haar on langs uitgebrachte recreatie- kaart over de Rijnschelde- Delta zijn' er inmiddels een kleine tienduizend verkocht. Waarmee secretaris Nellien van Vloten maar gezegd wil hebben dat de Stichting Delta Promotie een gat in de markt heeft aangeboord. Want, zo vinden nu al vijftig re- creatiebedrijven uit Zeeland, Noord-Brabant, Zuid-Holland en drie Vlaamse provincies, in navolging van de Kamers van Koophandel in dat gebied, die Delta is een gouden gebied. Ook voor toeristen en recreanten. „Waar tref je de combinatie strand, bossen, cultuur en na tuur, zoet en zout water zo dicht bij elkaar? Nergens toch. Alleen moet je de mensen daar wel op wijzen. Ze weten het gewoon niet", verwoordt Nellien van Vloten indirect het economisch belang van de deelnemende re- creatie-ondernemers. Op recratiebeurzen in het bui tenland testte ze zelf meer dan eens de geografische kennis van de bezoekers. „Heel vreemd, Cadzand weet iedereen te liggen. Domburg, Renesse, het Veerse Meer, Willemstad en dé Bies- bosch willen ook nog wel. Maar dan houdt de kennis over het Delta-gebied zo'n beetje op." Natuurlijk, Zeeland zit bij een goede zomer vol, weet ook Nel- Secretaris Nellien van Vloten van de Stichting Delta Promo tie: „Waar tref je de combinatie strand, bossen, cultuur en na tuur, zoet en zout water zo dicht bij elkaar?" foto de stem ben steffen lien van Vloten. „Het strand dan. Maar wat dacht je van het achterland in de Delta? Dat valt wel tegen." De stichting Delta Promotie pro beert ook datzelfde achterland met bezienswaardige steden als Bergen op Zoom en Breda te promoten. „Wij proberen aan te tonen dat er hier in het voor- en naseizoen van alles te beleven is." In de hoop meer klanten voor de eigen toko te trekken. „Maar die mensen besteden hun geld echt niet alleen in een jachthaven, een hotel of bij een kano-verhuurder." De water- en landkaart is een eerste proeve van promotie. Na genoeg elke trailerhelling, kano vijver, jachthaven of andere re creatieve voorziening in de regio tussen Rotterdam, Breda, Gent en Cadzand staat er op. De wa terdiepten zijn met verschillende tinten blauw aangeduid. En spe ciaal voor hengelaars zijn yisjes ingetekend, met rugnummers, die zoals uit de index blijkt, ver wijzen naar de diverse soorten, die op deze of gene plek rond zwemmen. Zo'n gedetailleerde brede recreatiekaart was nog niet voorhanden. Zelfs de VW's Van onze correspondent Hulst - Bij de rijkspolitie in Hulst heeft gisteren weer een tiental autobezitters aangifte gedaan van vernielin gen aan hun voertuig. In de nacht van zondag op maandag moesten in de Hul- sterse binnenstad opnieuw tient geparkeerd staande wa gens het ontgelden. Van alle auto's werden een of meerdere banden lekgestoken. De voer tuigen stonden geparkeerd aan het Brouwersplein, de Schut tershof, de Paardenmarkt en bij de Dubbele poort. Ook vrijdagnacht werden ban den van geparkeerde auto's lekgestoken. Het ging toen om dertig banden. Tot gisteravond hadden in to taal 24 gedupeerde automobi listen aangifte gedaan. Dat de vandalen tot nog toe onopge merkt de banden lek kunnen steken lijkt een raadsel, doch volgens de politie is het ge beurd in straten waar de openbare verlichting niet opti maal is. De tot nog toe toegebrachte schade loopt in de duizenden guldens. De Hulsterse Her mandad hoopt nog steeds op de tip die tot aanhouding van de dader(s) kan leiden. hebben er belangstelling voor. „In feite kun je in een straal van 150 kilometer in een oogopslag het hele Delta-gebied overzien. Je kunt nu in feite op je gemak bekijken waar je vanaf de haven in Terneuzen of een camping in West-Brabant op een dag heen wilt", duidt Nellien van Vloten het gemak van deze kaart. De meeste kaarten houden op bij de provinciegrenzen of beslaan heel het land. Niet de schaal van de doorsnee vaar- of fietsroute. „Het duurde trouwens een tijd voor die kaart klaar was. Alle bestaande routes, activiteiten moet je immers natrekken." Een heidens karwei. Zo kwam de stichting er achter dat het dorp Esschenhoek tussen Huij- bergen en Essen op alle kaarten als Kalmthoutsehoek staat ver meld. „Kennelijk hebben al die kaartenmakers die fout blinde lings van elkaar overgenomen." De stichting hoopt uit te groeien tot een club van 200 deelnemers. Waardoor er 'tig keer' 500 gul den meer geld in het laatje komt en de promotie beter kan wor den opgepakt. „We hebben dit jaar als stichting ook al op Boot Düsseldorf en Euronautics Gent gestaan. Hoe meer geld we heb ben, des te meer beurzen we kunnen bezoeken." Wellicht dat een subsidie van de EG soelaas biedt. Voor grens overschrijdende activiteiten heeft de EG geld over. De Stich ting Delta Promotie zit al op het vinketouw. Hulst - Het echtpaar P. Boone- het zestig jarig huwelijksfeest. Hulstenaren zijn 85 jaar oud en gezondheid. Uit het huwelijk zijn twee kin deren geboren, een zoon en een dochter. Er zijn drie kleinkinde ren. Het echtpaar woont nog steeds zelfstandig in een woning aan de Hulster Nieuwlandweg, waar het zestig jaar geleden ging wonen. De heer Boone begon zijn ar- beidszaam leven in de land bouw. Later trad hij in dienst bij de dienst openbare werken van de gemeente Hulst. Van 1948 tot 1971 was hij gemeentebode. In zijn vrije tijd was hij actief bij de voetbalvereniging HVV '24, onder anderen als grensrechter Het Hulster echtpaar P. Boone-M. Crombeen vierde gisteren het zestigjarig huwelijksfeest. - foto de stem cor j. de boer Van onze correspondent M. Crombeen vierde gisteren Beide, geboren en getogen genieten nog een uitstekende bij de wedstrijden, bestuurslid en als stuwende kracht bij de supportersclub. Zijn grote hobby nu is om samen met zijn echtgenote de tuin te verzorgen. Als de weersomstan digheden het maar even toela ten, zqn ze daar beiden te vin den. Het bereiken van de 'diamanten mijlpaal' werd gistermiddag herdacht met een receptie in res taurant Napoleon, voorafgegaan door een mis uit dankbaarheid in de r.-k. kerk te Hulst. Namens de gemeente Hulst kwam het college van burgemeester en wethouders het echtpaar geluk wensen aanbieden, evenals vele anderen dat deden tijdens de druk bezochte receptie. Van onze correspondent Kruiningen - Met ingang van morgen gaat de dubbeldekker Prinses Christina op het veer Kruiningen-Perkpolder tijdelijk uit de vaart. Dit is nodig voor reparatiewerk zaamheden aan de hoofdmoto ren en voor onderhoud. De werkzaamheden nemen zo'n drie weken in beslag. Zolang de Prinses Christina niet beschikbaar is, wordt ze vervan gen door de enkeldeks veerboot Prinses Beatrix. Vrachtverkeer moet rekening houden met een lagere doorrijhoogte. Van on2e correspondente Hulst - Bij de optocht in Hulst werden vele prijzen uitgedeeld. Uitslag: Indivi- duelen 1. Makkeluk Zat 2. Vliegen op un vleugel, mak keluk zat en 3. De Graauwse kippen. Groepen: 1. Aordige Veugels 2. Lek kere Stukken en 3. De Soes- selaers. Wagens: 1. Is vur Parais oe zak plat dan brin- gen wai Euro Disney naor Ulst, da makkeluk zat 2. Met carnaval steken wij de draak, makkeluk zat en 3. het is makkeluk zat, de Graauwse zooi is beestach tig mooi.

de Stem | 1992 | | pagina 11