Fusie KLM op springen Steeds meer illegalen ontdekt Rol premier Martens lijkt uitgespeeld nmm BOR nJ R Communisten Moskou slaags met de politie 'Duitsland is centrum witwassen drugsgeld' ^Pin-mi Hakenkruizen in buik gekerfd Merijntje British Airways gunt KLM geen groter aandeel dan 30 procent Sneeuw teistert Griekenland: Nederlanders vast M/V I r de boven- Vmerking te jg daarvoor traag uit om te, voorzien taan Credit (land N.V., \en, t.a.v. de 1045, 3000 utiliteit m/v foch 'kuuroord' li Cadzand-Bad 'ront National net erslagen in Nice Irbitrage-zaak Sabau geschrapt lerstel van lockeyploeg lurgers VS weg uit losnië en Kroatië lush wint met !emak in Maine Kok: EG open voor O-Europa IN DEZE KRANT: Roompot Zwemparadijs EG eensgezind over stoppen produktie cfk's Aanpassen Ijshockeyers GOS verslaan Canada 1992 _X62 Koop met zekerheid! Spinveld 37. Breda Tel. 076-223166 DE STEM ie cliënten, ioor interne Ichte organi- rapporteert de volgen- te voldoen, met bewe sten. Acade- ergeltjkbaar. znkwezen is ttie kunt u met de heer 'ecteur Zuid- Y222650 of de immer 010- Merwestroom B.V. is een Nederland. Met ruim 350 wij actief op diverse gebieden van scheepsinstaiiaties en off-shore. echniek, klimaattechniek en tie-, automatisering- en dt een volledig dienstenpakket van onderhoud. zoeken wij op korte termijn een ng calculatie en u gaat materiaal- Deze begrotingen werkt u voor het idustriële en utiliteitsprojekten uit tot iulator weet u wat dat inhoudt. dTS-niveau, richting Elektrotechniek tor van industriële en utiliteitsprojek- 5 van instrumentatie, telematica en Engelse en Duitse taal. Uw leeftijd tar. secundaire arbeidsvoorwaarden, oenvoorziening en uitgebreide or deze boeiende en atie binnen 10 dagen na het an: Merwestroom B.V., afdeling Dordrecht. srstrekt door de heer J.L. Crott, bstburg - De kans is groot dat itoch een soort kuuroord bij idzand-Bad komt. Burgemees- yen Wethouders van Cadzand jllen namelijk medewerking (tienen aan de bouw van een (clisch-therapeutisch centrum, hotel met congresruimte en jO recreatiewoningen bij Cad- iid-Bad. ZIE ZEELAND -A4 See - Het uiterst-rechtse ïanse Front National is zondag ipt verslagen bij plaatselijke trlriezingen in Nice. De partij ruim 49 procent van de emmen tegen ruim 50 procent »r de conservatieve kandidaat, e socialisten waren vorige eek al uitgeschakeld. [otterdam - Feyenoord heeft stervoetballer loan Sabau zater- toegezegd dat hij zijn ach- irstallige salaris (ruim een mil ieu gulden) snel zal ontvangen. Ie Roemeen, die na dit seizoen vertrekken, ziet daarom af de voor vandaag geplande riitrage-zaak. IZIE SPORT - B3 (arachi - Het Nederlands hoc- eyteam heeft zich bij het toer- ooi om de Champions Trophy Karachi hersteld van de «e nederlaag tegen Australië, tgen het thuisland Pakistan ird een overwinning van 1-0 jehaald. Tom van 't Hek kwam in actie. Hij heeft last van knieblessure, die mogelijk et einde van zijn imposante carrière betekent. IZIE SPORT - B3 fashington - Het Witte Huis ;ft alle Amerikaanse burgers Kroatië, Bosnië-Hercegovina a Kosovo aangeraden die gebie- onmiddellijk te verlaten. In losovo en Bosnië wordt nog niet evochten, maar de VS vrezen at daar ook een burgeroorlog oor de deur staat. IZIE OOK PAGINA - A3 'ortland - Bij de Amerikaanse oorverkiezing in de staat Maine wren vannacht bij de Democra- en Paul Tsongas en Jerry Brown a een nek-aan-nek-race verwik keld. President George Bush >eg gemakkelijk de rechtse Mager Pat Buchanan binnen 'e Republikeinse partij. Dit tek uit voorlopige uitslagen. De Democraat Bill Clinton uit Mansas lag duidelijk achter »et 13 procent. Den Haag - Oosteuropese landen Meten hun produkten vrij in de kunnen afzetten. Dat vindt "uister Kok van Financiën. Mor het openen van de grenzen rijn de voormalige Oostblok landen op den duur veel meer geholpen dan met het recht sreeks geven van geld, meent Kok. 'TIE PAGINA-A3 Den Haag (anp) - Een 19-jarige Hagenaar is zaterdagmorgen vroeg ernstig mishandeld door drie mannen. Eén van hen kerfde met een scherp voorwerp drie hakenkruizen in de buik van de jongeman. Ook werden brandende sigaretten uitgedrukt op zijn handen. De man kreeg in de centrum van de stad het mes op de keel gezet door het gemaskerde drietal. Vermoede lijk skinheads aan hun kleding te zien, aldus de politie. Terwijl twee van de drie het slachtoffer vasthiel den, bewerkte de derde hem met een scherp voorwerp in de onderbuik. Het afgelopen weekeinde is in een aantal landen Europese landen ge demonstreerd tegen het opkomende racisme. In Amsterdam deden 1500 mensen mee, in de Spaanse stad Barcelona vele tienduizenden. In Spanje zijn vooral zigeuners, Ara bieren en Noordafrikanen het slachtoffer van discriminatie. Bij de Dokwerker in Amster dam betoogden zaterdag 1500 mensen tegen vreemdelingen haat. - foto anp vandaag 2 KATERNEN Extra op maandag A2 Binnen buitenland A3 «eland A4 A5 Consument A6 nTV-programma's A7 i P0|t deel B Uitslagen en standen betaald voetbal B2 KLM: Die vlieger gaat niet op De zwaarste sneeuwval sinds dertig jaar heeft grote delen van Griekenland geheel ontregeld. Meer dan 300 dorpen zijn van de bewoonde wereld afgesneden. Op de luchthaven van Athene zijn honderden reizigers, onder wie tientallen Neder landers, gestrand omdat de luchthaven moest worden gesloten wegens hevige sneeuwval. Het leverde in Athene wel een ongewoon plaatje op. - foto ap Den Haag (anp) - De Dienst Inspectie Arbeidsver houdingen (DIA) heeft in 1991 30 procent meer il legale werknemers bij bedrijven ontdekt dan het jaar daarvoor. Dat blijkt uit cijfers van de DIA die zaterdag door het ministerie van Sociale Zaken zijn bekendge maakt. De DIA maakte vorig jaar 349 processen-verbaal op, waarbij 1769 werknemers betrokken waren, die niet beschikten over de vereiste vergunningen om hier te kunnen werken. Een jaar eerder werden bij het opmaken van iets minder processen-verbaal (342) 1343 mensen op gepakt. Het ministerie van Sociale Zaken schat dat het aantal illegale werknemers in Nederland tussen de 50.000 en 100.000 ligt. De DIA verwacht dit jaar een forse stijging van. het aantal illegale werknemers, nadat onlangs in het Westland bij acties reeds tientallen illegalen zijn aangehouden. De illegale werknemers zijn vooral werkzaam in de horecasector, de agrarische sector en bij loon bedrijven, die personeel uitlenen aan de agrari sche sector. (ADVERTENTIE) is weer als nieuw... Inlichtingen tel. 01107-4200. ZWiMWfl ADUS - glggl Van onze redactie buitenland Brussel - De politieke rol van de demissionaire Belgische premier Wilfried Martens, al ruim tien jaar regeringslei der, lijkt uitgespeeld. Hij zal naar verwacht de nog te vormen noodregering niet gaan leiden. In de Belgische media circuleren de namen van de Waalse chris ten-democraat Melchior Wathe- let, demissionair minister van Justitie, de Vlaamse socialist Willy Claes die op Economische Zaken zit, en als 'outsider' die van Claes' partijgenoot Karei van Miert, de EG-transportcom- missaris, wiens mandaat eind dit jaar afloopt. Binnen een week moet België een rooms-rood noodkabinet hebben. Met die opdracht van de Belgische koning is de Vlaamse christen-democraat Jean-Luc Dehaene zondag aan de slag ge gaan. Hij mikt op een klein kabinet, bestaande uit slechts 15 minis ters en staatssecretarissen en met een beperkte taak. De Vlaamse en Waalse christen democraten en sociaal-demoera- Jean-Luc Dehaene ..noodregering.. ten worden door Dehaene flink onder druk gezet. Hij wil dat het noodkabinet allereerst de bezem haalt door de overheidsfinanciën en verder gaat met de staatsher vorming. Hij streeft naar een regeerak koord dat 'geen bijbel zal zijn die alles omvat'. De informateur - foto anp sluit inbreng van andere partijen niet uit, in ruil voor hun steun aan de staatshervorming die vóór de zomervakantie moet worden afgerond. Voor die hervormingen, die moe ten leiden tot nog meer autono mie voor Vlaanderen en Wallo nië door bijvoorbeeld de recht streekse verkiezing van de deel- parlementen, is een tweederde meerderheid nodig. De christen-democraten en so ciaal-democraten - bij de parle mentsverkiezingen drie maan den geleden de grote verliezers - beschikken niet over een twee derde meerderheid. Op de steun van de Vlaamse li beralen hoeft Dehaene op voor hand niet te rekenen. PW-leider Guy Verhofstadt zei zondag dat hij de regeringsvoorstellen stuk voor stuk zal bekijken. Belas tingverhogingen zijn voor hem een gruwel. Hij wil de nodige extra inkomsten verwerven via verkoop van overheidsaaandelen en een vacaturestop onder amb tenaren. België verkeert sinds de parle mentsverkiezingen van 24 no vember in een politiek vacuüm. Het rooms-rode kabinet van de missionair premier Wilfried Martens handelt alleen lopende zaken af. Alle pogingen om een regering van welke kleur dan ook te vor men, zijn tot nu toe mislukt. Nieuwe verkiezingen moeten volgens Dehaene echter 'tegen iedere prijs worden vermeden'. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang MAANDAG 24 FEBRUARI 1992 I I I I I Londen (dpa) - De fusiege- sprekken tussen de Neder landse KLM en de Britse luchtvaartmaatschappij British Airways staan aan de vooravond van een mis lukking. De Britten gunnen de KLM een belang van maximaal 30 procent in de nieuwe gezamenlijke on derneming, terwijl de KLM 40 procent van de aandelen wil hebben, meldt de Britse krant Sunday Times. British Airways zou de bespre kingen zijn begonnen met als uitgangspunt dat de Britten 75 procent van de nieuwe houdster maatschappij zouden houden en KLM 25 procent. Inmiddels heeft BA een belang van 30 procent voor de KLM ge accepteerd, maar de maatschap pij wil onder geen voorwaarde verder gaan. Als de KLM deze voorwaarde niet aanvaardt, zal BA de onder handelingen afbreken, aldus de Sunday limes. Mislukking De afgelopen weken zijn tegen strijdige geluiden te horen ge weest over de besprekingen. Sommige zegslieden spraken van een goede voortgang, anderen van een aanstaande mislukking. Zeker is dat de waardering van het belang van de KLM in de Amerikaanse Northwest Airlines een moeilijk punt is. Zuiver financieel gezien is de waarde van Northwest gering, omdat de maatschappij zucht onder een zware schuldenlast. De deelneming heeft echter een grote strategische waarde van wege de toegang die ze verschaft tot de belangrijke markt van de Verenigde Staten. Estoril (afp) - De landen van de Europese Gemeenschap zijn het eens over een beëindiging van de produktie en het gebruik van cfk's op 31 december 1995. Deze chloorfluorkoolwaterstof fen, vooral in drijfgassen, tasten de ozonlaag aan. De ministers zullen binnenkort besluiten dat op 31 december 1993 de cfk-produktie al met 85 procent moet zijn teruggebracht. De EG was reeds eerder over eengekomen om met ingang van eind 1997 de produktie van cfk's te stoppen, maar enkele landen, met name Duitsland, drongen aan op vervroeging van het ver bod. De Nederlandse minister Alders (Milieubeheer) hoopt dat zijn EG-collega's tijdens de komende milieuraad, eind volgende maand, formeel zullen besluiten de produktie en het gebruik van cfk's een jaar eerder te verbie den. In ieder geval moeten de EG- landen volgens minister Alders alles in het werk stellen om het Protocol van Montreal aange past te krijgen. Eind vorig jaar sloten een groot aantal landen in Kopenhagen een akkoord om de produktie en het gebruik van cfk's in het jaar 2000 geheel te verbieden. De discussie over het aanscher pen van het verbod laaide enkele weken geleden op nadat onder zoekers van het Amerikaanse ruimtevaartbureau Nasa hadden gemeld dat dit voorjaar de ozon laag boven een deel van het noorderlijk halfrond tijdelijk dunner zal zijn. Tijdens de sluitingsceremonie vierden leden van de Nederlandse Olympische ploeg, op klompeneen bescheiden feestje. Bart Veldkamp bood de leiding van de organisatie rode klompen aan. De ceremonie werd besloten met een imposant vuurwerk. FOTO ANP ZIE SPORT-B1 Het ziet er goed uit voor de komende dagen. Het blijft droog en er is geregeld zon en de temperatuur schommelt overdag rond de 10 graden. Vandaag eerst nog veel bewolking, daarna opklaringen. Moskou (afp) - Enkele duizenden communistische tegenstan ders van de Russische president Boris Jeltsin zijn gisteren in Moskou slaags geraakt met ordetroepen. De speciale eenheden van het Kremlin gelegen plein konden Russische ministerie van Bin-- nenlandse Zaken moesten hun wapenstok gebruiken om de woedende menigte van ongeveer 5000 mensen terug te duwen. Verscheidene demonstranten lie pen verwondingen op. De manifestatie was georgani seerd ter gelegenheid van de 'Dag van het Leger'. Met het oog hierop waren speciale comman do-eenheden ingezet. Om te verhinderen dat de de monstranten toch het nabij het bereiken hadden commando's op cruciale punten in de stad straatversperringen opgewor pen. De demonstranten hadden rode vlaggen, portretten van Lenin en Stalin en spandoeken bij zich, met teksten als 'Het leger met het volk' en 'Het volk wil de macht terug'. De betogers richten hun onte vredenheid met name op Boris Jeltsin die in leuzen werd afge schilderd als een fascist. Hamburg (rtr) - Duitsland is een belangrijk centrum gewor den voor het witwassen van drugsgeld. Justitiële autoriteiten vrezen dat drugskartels al grote sommen geld hebben geïnvesteerd in grote Duitse concerns. Dat meldt het Duitse blad 'Der Spiegel'. Verscheidenen miljarden aan drugsgeld worden elk jaar door Duitse banken witgewassen. Amerikaanse onderzoekers hebben bij de meeste grote Duitse banken rekeningen ontdekt die verband houden met Latijns-Amerikaanse drugskartels, aldus Der Spiegel. Duitsland is aantrekkelijk voor het witwassen van door criminele activiteiten verkregen gelden, omdat banken niet hoeven te melden wanneer rekeninghouders grote sommen geld storten of opnemen. SL ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. .1.: E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. -J

de Stem | 1992 | | pagina 1