Nieuwe raketaanvallen na Israëlische terugtocht Wetsvoorstel: niet meer kijken naar opleidingsniveau Ontsteltenis over Griekse oproep tot boycot Nederlandse produkten Noodkabinet in België na politieke patstelling DELSREIS DOOR DE SAHARA Heftrucks ALBERTVfLLE '92 Vakbeweging grensstreek gaat krachten bundelen Merijntje heren instapschoen WIND, BEGE1 maarzach; peinemann ijk MARKETING-EN PR-MANAGER SPD UTHFW Krook: Tijd voor grote ommezwaai' Belmondo haalt streep door rekening Jegorova ig SATELLIETONTVANGST Grote hasjvangst :,p Walcheren fereldrecord Sergei Boebka Grote nederlaag lockeyteam: 3-6 Lubbers: Cao's veel te duur D'Aubuisson overleden Bierexport naar VS zakt in Kohl wil Gatt-doorbraak THEATER EXPOSITIES verschillen F wiiiiiBiiik zwart, naturel, bruin 39-46^OC J^%gk .0 Hezbollah-strijders vieren de terugtrekking van de Israëli sche troepen uit Zuid-Libanon. - foto epa Jeruzalem (afp/rtr) - Slechts enkele uren nadat het Israëli sche leger zich uit Zuid-Li banon heeft teruggetrokken, zijn opnieuw raketten door de pro-Iraanse Hezbollah- beweging afgeschoten. De meeste Katjoesja-raketten kwamen terecht in het zuiden van de Libanon. Eén raket trof een dorp in het noorden van Is raël. Daarbij werd een 5-jarig meisje gedood en raakten drie mensen gewond. Het Libanese ministerie van De fensie zei dat de Israëlische een heden zich rond 10.00 plaatse lijke tijd (09.00 uur onze tijd) uit alle eerder ingenomen posities in Zuid-Libanon hadden terugge trokken. Pantserwagens en troepentrans porten keerden gisterochtend in het noorden van Israël terug, al dus een ooggetuige. Een officier die aan de operatie deelnam, zei dat de operatie goed was verlo pen en dat alle doelen waren be reikt. Volgens Israël was de actie no dig om een einde te maken aan het afschieten van Katjoesja-ra ketten door de shi'itische Hez bollah op het noorden van Israël. De raketaanvallen volgden op een actie van het Israëlische le ger zondag waarbij de leider van Hezbollah sjeik Abbas Musawi werd gedood. banon zijn twee Israëlische sol daten om het leven gekomen en drie anderen gewond geraakt. Volgens zegslieden in Jeruzalem hebben Israëlische eenheden 30 strijders van Hezbollah gedood. Een Arabische man heeft giste ren in een plaats in het midden van Israël vier Israëliërs neerge stoken, zo heeft de Israëlische radio gemeld. Na de steekpartij is de dader door een Israëliër neergeschoten. Leden van een Israëlische 'un- dercover'-eenheid hebben in een Palestijns vluchtelingenkamp in de bezette Gazastrook een Pales tijn doodgeschoten. De man zou Palestijnen die met het leger 'collaboreerden' hebben aange vallen. Tijdens de operatie in Zuid-Li- ■ziecommentaar-A3 Massale herkeuring wao Van onze redactie binnenland Den Haag - In fasen zullen circa 400.000 arbeidsonge schikten met een uitkering, die op 1 januari 1993 jonger dan vijftig jaar zijn, worden herkeurd volgens strengere maatstaven. Er wordt geen rekening meer ge houden met het opleidingsni veau van de betrokkene, zoals nu het geval is. Als daardoor het salaris in een nieuwe baan lager uitvalt, wordt een (gedeeltelijke) aanvullende arbeidsongeschikt heidsuitkering verleend. Bovendien komt er een verplich ting tot om- en bijscholing. Wei gering van scholing kan gevol gen hebben voor de uitkering. Dat blijkt uit het wetsvoorstel tot verlaging van de wao-uitke- ringen dat gisteren door staats secretaris Ter Veld (Sociale Za ken) aan de Sociale Verzeke ringsraad ter advisering is voor gelegd. Door de nieuwe beoordelings norm (gangbare arbeid) zullen op den duur 190.000 mensen een gedeeltelijke in plaats van een volledige arbeidsongeschikt heidsuitkering krijgen. Dat spaart 3,6 miljard gulden uit, zo verwacht het ministerie van So- (ADVERTENTIES) Huren bij Peinemann Is huren bü specialisten. Nu ook een vestiging in Brabant. Bel voor informatie of prijzen. O 1 680-34480 Oostelijke Randweg 42 4782 PZ Moerdijk Telefax: 0168D-34481 hoofdkantoor Hoogvliet NIMA-A/BenNGPR-A extra NIMA-A/MBA tweejarig ALGEMEEN: computerpractica studiefinanciering start aug./sept.'92 informatie-avond 24 febr. 19.00 uur in samenwerking met de HEAO in Breda, Den Bosch, Leeuwarden (lespl. Zwolle) en Sittard Bel 076-250666/215389 Mieke v.d. Made voor de brochure 29JAAB KWALITEIT IN OPLEIDEN ciale Zaken. De bonden hebben boos gerea geerd op het voorstel van Ter Veld. Zij zeggen voorstander te zijn van een stimuleringsbeleid om meer mensen aan het werk te krijgen, maar vinden de korting van de uitkeringen uit den boze. Naast de verplichte herkeuring worden ook nog andere maatre gelen voorgesteld. Ter Veld wil de wao-uitkering voor maximaal vijf jaar toekennen, waarna een herbeoordeling volgt indien de arbeidsongeschikte zelf na vier jaar verlenging aanvraagt. Oudere en langdurig arbeidson geschikten die betaald (deeltijd) werk aannemen, mogen maxi maal drie jaar 60 procent van het uitbespaarde uitkeringsbe drag houden. Na het ziektewetjaar krijgt men recht op een uitkering van 70 procent van het laatst verdiende loon, gedurende een periode van minstens één jaar (tot en met 32 jaar) en maximaal (boven de 58 jaar) zeven jaar. Daarna krijgt men een vervolguitkering van 70 procent van het minimumloon (of een deel daarvan bij gedeel telijke afkeuring) die oploopt met leeftijd (vanaf het 18e jaar elk jaar 2,5 procent van het ver schil tussen het oude en het mi nimumloon erbij). Die nieuwe uitkering zal na in voering van de wet (vermoede lijk 1 januari 1993) gelden voor alle nieuwe arbeidsongeschikten tot 50 jaar. De rest krijgt te maken met een overgangsregeling: arbeidsonge schikten die 50 jaar of ouder zijn op 1 januari 1993 (vermoedelijke invoeringsdatum) ondervinden vrijwel geen gevolgen. Voor hen gaat alleen de scholingseis gel den. Verder blijft alles bij het oude. 50-Plussers die daarna arbeids ongeschikt worden, krijgen net als nu 70 procent van het laatst verdiende loon bij volledige ar beidsongeschiktheid. Maar de mate van arbeidsongeschiktheid wordt berekend volgens de nieuwe norm waardoor zij eer der gedeeltelijk worden afge keurd en dus een lagere arbeids ongeschiktheidsuitkering krij gen. Bovendien worden zij regel matig herkeurd. Mensen die op 1 januari 1993 jonger zijn dan 50 jaar en al recht hebben op een wao-uitke- ring worden geleidelijk onder de nieuwe regeling gebracht. De wao-uitkering loopt, afhan kelijk van leeftijd, één tot drie jaar ongewijzigd door. Daarna wordt de uitkering bevroren. In guldens blijft hij gelijk tot het verlaagde uitkeringsniveau is bereikt waarop nieuwe gevallen recht hebben. vervolg op binnenland - a3 Tel.: 01623-20000 BOL, S£n«f8«r t 'JW? Een luchtballon in de vorm van een champagne-kurk landt op het Rode Plein in Moskou- Westerse reclamemakers zetten steeds grotere middelen in om hun produkten in het GOS aan de man te brengen. - foto epa Van onze correspondent Ab Courant Athene - Er is opnieuw een felle anti-Nederlandse cam pagne in Griekenland uitge broken. Radiostations hebben opgeroe pen Nederlandse produkten en bedrijven, zoals Philips, KLM, de Melkcoöp Friesland en verze keringsmaatschappij Nationale Nederlanden, te boycotten. De directe aanleiding van deze anti-Nederlandse uitbarsting zou zijn het politieke beleid van minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) ten aanzien van Griekenland. Tijdens de de conferentie van de ministers van Buitenlandse Za ken van de EG maandag jl. in Lissabon zou minister Van den Broek gepleit hebben voor er kenning van Macedonië. Griekenland verzet zich ten he vigste tegen de nieuwe Slavische republiek omdat deze onrecht matig de naam Macedonië zou voeren, een naam die rechtens alleen maar aan het historische Macedonië, het land van Alex ander de Grote zou toekomen. De nieuwe republiek zou deze naam willen gebruiken om langs een omweg aanspraken te doen gelden op Grieks territoir. Deze zaken liggen in Grieken land bijzonder gevoelig en verle den week nog zijn er een miljoen Grieken naar Saloniki getrokken om te betogen tegen wat men ziet als een mogelijke aanslag van de Griekse souvereiniteit. Minister Van den Broek zou vol gens de Griekse pers de Griekse gevoeligheden met voeten heb ben getreden, omdat hij in zijn hart fel anti-Grieks is. Dat de zaken zich aldus hebben toege dragen in Lissabon tijdens de ministersconferentie, wordt door de Nederlandse ambassade in Athene ten stelligste ontkend. Nederlandse zakenlieden in Athene zijn van deze anti-Ne derlandse campagne behoorlijk overstuur geraakt. Vandaag wordt een buitengewone spoed- Redacteur Gerard van den Broek trok onlangs met .een konvooi van vier auto's door de Sahara. Die wagens zaten propvol afgedankte Westerse welvaartsartikelen. De bedoeling van de onderneming was: inhoud en auto's verkopen om zo een avontuurlijke vakantie te bekostigen. ZIE WEEKEND- DEEL E zie sport - bi i zie sport- b1 Het weer dit weekend past beter bi; de herfst dsn de winter. Dagen met veelwind en vooral op zondag regenbuien. De zuidwesten wind neemt toe van matig tot vrij krachtig of krachtig. Het wordt heel zacht. Van onze correspondent Jo Wijnen Brussel - De Belgische kabinetsformateur Jean-Luc Dehaene heeft de afgelopen dagen koers gezet in de richting van een ongewoon politiek fenomeen: een noodkabinet. Dat kabinet moet bestaan uit Wetstraat te vernemen. christen-democraten en socialis ten van weerszijden van de taal grens. De Vlaamse CVP (de christen-democraten van de de missionaire premier Wilfried Martens) heeft zich na lange en zeer verhitte discussies al met een noodkabinet akkoord ver klaard. De vorming van een noodkabi net -waarover Dehaene gister avond opnieuw contacten had met de betrokken partijleiders- is een wanhopige poging nieuwe verkiezingen te vermijden. Het noodkabinet moet beperkt zijn in tijd, in opdracht en in omvang, zo viel in de Brusselse Wel zou de tijdelijke formatie van hooguit tien ministers, een aantal dringende zaken moeten afhandelen. Tegen de zomer zou dan een nieuw kabinet kunnen worden gevormd dat mogelijk een twee-derde meerderheid in het Belgisch parlement heeft. Afgelopen woensdag kwam de formatiepoging van de Vlaamse christen-democraat Dehaene in het drijfzand van de Belgische politiek terecht. De formateur kon niet tot overeenstemming komen met zowel de Vlaamse als de Franstalige liberalen. zitting gearrangeerd met verte genwoordigers van het Neder landse bedrijfsleven op de Ne derlandse ambassade in Athene. Het ziet er echter niet naar uit dat de vertegenwoordiging van het koninkrijk in Griekenland werkelijk iets kan ondernemen op korte termijn om de Neder landse reputatie wat op te schroeven en de publieke opinie om te turnen. De oproep tot boycot van Neder landse artikelen door de in vloedrijke media komt bijzonder hard aan, aangezien het Neder landse bedrijfsleven het in Grie kenland tot nog toe uitstekend heeft gedaan. Griekenland is een van de beste klanten in Neder land in de EG, op alle terreinen, maar vooral op het gebied van agrarische produkten. Zo is Nederland de 'grootste vleesimporteur op de Griekse markt en liggen de Griekse su permarkten vol met de meest on waarschijnlijke Nederlandse ar tikelen. Van onze verslaggever gfl08Eindhoven - De Nederlandse en Belgische vakbonden in de grensstreek gaan de krachten bundelen. Daarmee hopen FNV en CNV de belangen van de 10.000 grensarbeiders in Brabant, Zeeland en Vlaanderen beter te kunnen behartigen. „In België ligt de organisatiegraad van werknemers op ne gentig procent, hier op iets meer dan twintig", aldus CNV- districtsbestuurder Alois Putmans. Maandag gaat de Interregionale Vakbondsraad (IVR) Schelde-Kempen van start. Langs de Brabants-Zeeuwse grens met België komen vijf informatiepunten. Voorlopig in de bondskantoren Breda en Goes. „Maar we willen dichter naar de grens", aldus Putmans. Volgens hem is desamenwerking ook nuttig voor uitwisseling van vacatures, gelijkschakeling van schooldiploma's en certi ficaten en wellicht op termijn arbeidsbemiddehng. De vakbondsraad zal de activiteiten van het Euro-loket in Breda kritisch volgen. Dit experiment van het Regionaal Bu reau voor de Arbeidsvoorziening houdt zich bezig met sociale zekerheid. ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. I De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt I de krant de eerste twee weken gratis. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT '01 'sppaj gee.ni '6 'pa°1 '8 'slntu joo -g 'sppaj uiie '5 'srjmj uau ia -g 'isroq do'z 's}ipa.i guuind 'I reeds v.a.1uü ELECTRONICS B.V. AxelsestraatüOTemeuzenTel. 01150-17729 t.v. antennes C.A.-installaties constructiemasten communicatieapparatuur DE STEM jissingen - Op het strand bij janjezon op Walcheren is een at aangetroffen met daarin 125 Ingram hasj. Een patrouille- jartuig van de Dienst Geleide •jheepvaart Maritime (DGSM) •sft enkele mijlen buiten de jast uit het water van de Wes- jschelde eenzelfde hasj-vat op eist. De gevonden hoeveelheid (jft een straatwaarde van 2 jsljoen gulden. De rijkspolitie te tater in Vlissingen stelt een on- iazoek in. lirlijn - Sergei Boebka (GOS) hit gisteravond bij indoor at- (tiekwedstrijden in Berlijn het itreldreeord polsstokhoog- ipringen verbeterd en op 6,13 „eter gebracht. Boebka was jeds houder van het indoorre- iord met 6,12 meter. Hij leverde |e prestatie op 23 maart van het ®rig jaar in Grenoble. Karachi - Een defensief zwak Nederlands hockeyelftal heeft Heren in Karachi de tweede Cdstrijd van het toernooi om de Champions Trophy met 3-6 ver oren van Australië. 11zie sport-b2 Dra Haag - Premier Lubbers vindt de loonafspraken- en eisen lij de huidige cao-onderhande- iingen veel te hoog. Loonstijgin gen die boven het inflatie-niveau uitgaan, brengen de werkgele- genheid in gevaar, volgens Lub- bers. Ook komt de koppeling teen lonen en uitkeringen in let gedrang. zie binnenland -a3 San Salvador - Roberto d'Au- hisson, de Salvadoraanse ex treem-rechtse politicus, is in de nacht van donderdag op vrijdag op 48-jarige leeftijd overleden. D'Aubuisson leed al lange tijd aan keelkanker. Hij was de machtigste man in de regerings partij Arena en in het leger en wordt beschouwd als de inspira tor van de beruchte 'doodseska ders' (rechtse moordgroepen). zie achtergrond - a2 Amsterdam - De Nederlandse bierexport naar de Verenigde Staten, de grootste markt ter wereld, is vorig jaar met 17 pro eent gekelderd. Zowel Neder landse als Duitse merken zijn zwaar getroffen door de daling, die het gevolg is van de econo mische recessie in Amerika. zie economie -a5 Bonn - De Duitse bondskanse- Ber Kohl wil proberen een door braak te forceren in het sukke lende Gatt-wereldhandelsover- eg in Genève. Het handelsover- £g dreigt te versukkelen, vindt Kohl. Volgens hem moeten er ®el politieke beslissingen geno men worden. ■zie buitenland - a4 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang ZATERDAG 22 FEBRUARI 1992 I I I I I Is het in België ooit anders geweest dan? ot shots. Rubens-14.30 en 20 u. J fk Quellin 1-14,16.20,18.40 en 1 u. Frankie Johnny. Quellin 11-14,16,18,20 en !2 u. Don't tell mom the babysit- -r's dead. Quellin 111-14,15.45,17.30 led. versie) Fievel goes West 9.10 en 21.30 u. Blood oath Metro I-14,16.20,18.40 en 1 u. The last boyscout. Metro 11-14,16,18,20 en 22 Don't tell her it's me. Brabo -14,16,18, 20 en 22 u oys. Tijl-14,16,18,20 en 22 u. he plastic nightmare. Wapper-14,16.20,18.40 en 1 u.The lover. Sinioor—14,16.30,19 en 1.30 u.The doctor. Ambassades Club 1-14,16 8,20 en 22 u. Harley Davidson and the Marlboro Man. Ambassades Club 2-14,16 en 18 u. De reddertjes in kangae- roeland. 20 en 22 u. A kiss before dying Ambassades Club 3-14, 17.15,20.30 u. Mayrig. Ambassades Club 4-14,16, 18,20 en 22 u. VI Warshawski.' BRUGGE Complex Zwart Huis 20 en 22.30 u. The lover. 20 u. J.F.K. 20 en 22.30 u. The fisher king. Memling 20 u. Gala Le grand blue. Van Eyk 20 en 22.30 u. The last boys scout. HULST Gemeenschapscentrum Den Dut- laert 20 u. Het Hulster Buu- treednersfestival. Zie Uitgids van zaterdag. uur it). Regie: Jacques Becker. Hoofd- au. Max en Riton hebben voor 50 fetolen. Riton vertelt het per onge- par mond weer niet kan houden. Duitsland 1,20.15 uur Wolfgang Staudte. Hoofdrollen: llf Platte. Dandy, een crimineel die keert in Berlijn terug. Hij gaat er Regie: Tobe Hooper. Hoofdrollen: Beatrice Straight. Het gezin Free- i een avond hoort de tienjarige Ca- toestel. Het huis van de Freeling's 'eesferd door allerlei geesten. er eigenlijk nooit plaats geweest jn ernstig verwaarloosd. Maar dat |in, meent NOS Laat. Een reportage en en de begrafenisrituelen. Regie: Richard Wenk. Hoofdrollen: en Robert Rusier. Twee vrienden, irecht in The After Dark Club. Daar turen en A.J. wordt al gauw het seres. lie: Robbe de Hert. Hoofdrollen: Mi- SjHilde Heijnen. Over een klas Belgi- die belangrijke momenten beleven, ■ouders. VANDAAG 5 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Ragazzi deel D Weekendgids D2 Strips en puzzels D3 RTV-programma's D4 Weekendbijlage deel E V

de Stem | 1992 | | pagina 1