goede t winst Boys Recept voor 25% korting op glazen Nieuwe wegen en spoorlijnen door aardgas-meevaller Brinkman eist nog meer compensatie van China Rederijen weigeren vervoer EK-supporters De Vries: cao's mogelijk niet bindend verklaren Geweld tussen Palestijnen en Israël escaleert na dood Hezbollah-leider B 10 men werken Ivartschaap KEN.. Alarmsysteem Doel werkt niet' NAC ziet af van Van Veen finst Krajicek en Siemerink WD: Kok en Lubbers op matje IN DEZE KRANT: Merijntje Pronk wil geen 'mensenhandel' Meer afvalovens een noodzaak Centrum voor kernfysici GOS Tienduizenden Japanners sterven aan overwerk Zijlstra valt net buiten medailles SQ zie sport-bi <Van Gennip druipt ziek af IABj r<«v „9,„ HANSANDE8S en: Eddy de Schrijver [ENWERKEN IS een streven. Dat willen de se wielertrimorganisa- en het district Zeeland de KNWU natuurlijk Zo ook de Trimbelangen len-Zeeland. Van die ge is overigens nog niet el te merken. Slis weet zich maar één te herinneren waaruit de pnwerking blijkt. „Ja. Het e dat we gemerkt hebben samenwerking is dat de VU onze speaker heeft in- ilmd. Meer is er tot op he niet van gekomen." Het is k geval een begin van sa- werking. In elk geval t de stichting Wieier Trim Zeeuwsch-Vlaanderen open voor samenwerken, wil graag van de diensten KNWU-juryleden ge- ik maken voor de vijf- ■gse voor trimmers. Daar- r wordt binnenkort ge- I it. Ook dat is al een vorm I samenwerking. IIEIDSRECHTERS ZIJN I stal het zwarte schaap als I ploeg verloren heeft, lir gistermiddag was 'de In in het zwarte pak die de 'Istrijd Vogelwaarde-Hon- lisse moest fluiten al voor I er een fluitsignaal had ge- I nken gedoemd om als I irt schaap te fungeren. I wisten bestuursleden van I ie verenigingen vooraf al I vertellen dat ze er een I iar hoofd in zagen dat die li de wedstrijd moest lei- 1. De man zou zich hele- I il niet kunnen inleven in Ie wedstrijd. „Je zag dat I zijn gezicht," liet een be- lirslid zich ontvallen. De II in kwestie was De Bock. I ir wat opviel was de |eidsrechter. En dan in de le zin van het woord. Hij de de wedstrijd prima en bleef een echte heer der met zijn boekje in te pen. Dat zijn nog eens eidsrechters. Je zag aan de ichten van de bestuursle- dat ze de man helemaal keerd hadden ingeschat, iroordelen zijn soms erg aarlijk. >r de prestaties van de Ne- je best een vraagteken mag taties. Of ze werkelijk zo ■ers dan de hele wereld bij tructuur en wij hebben de a het Algemeen Dagblad: volwassenen, maar moeten ftuurd". r de affaire Krabbe in de Ism meer met hun verleden illen van de ene hysterie in van het landelijk amateur- p punten vergaren. Door de rse Boys droeg het de rode 3oys, dat met 2-1 van SC eester na goed voorbereidend erk van André Smulders de SC-goalie het nakijken gaf-1° e tweede helft twee hardwer- ende ploegen, echter zonder icces. eek vooruit-luctor;8' -0 - Het zat het team uit Hein- enszand deze wedstrijd niet :ee. Niets wilde lukken. Paal en ,t stonden een treffer verschil- inde keren in de weg. In het eld was Luctor'88 eveneens niet e mindere. Het enige doelpin1' dit duel werd gescoord e® wartier na het begin. "e wam op naam van Robert Ver- oeckx. gastel-lewedorpst oys 2-1 - Een slecht veld echt voetbal, weinig moois 'e ïen, echt werkvoetbal. Citaten it de bestuurskamer van St astel. De doelpunten vielen n ust. In een periode waarin luisclub sterker was scoor" Dhan van Batenburg twee ked e tweede helft van de twee" leriode was duidelijk weer vf" kewedorpse Boys. Houtep® rerkleinde de achterstand tot k L, maar verder kwamen de Zee"* ven niet. 4lliance-internos lust 1-1, Jeroen Strieder 1"' ïric Boden 1-1, Richard Ooflf1 1-2, Pierre van Broekhoven 1-* VES'35-VVR 1-0 - Rust- e rindstand. Jef de Kroon 1-0- jiODlC? natoroöleem lost u het beste met een ..Kleintje in de j* - immers met minstens kif van de ytien Stemlozere Z lezeressen die speciaal Jiiangstelbng hebben voor °Kwnti®s ""rubr'ok personeel gevraagd" ligt het aor de hand. dat er snel en JJIel reacties Komen. DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang DINSDAG 18 FEBRUARI 1992 I I I I I juist - Het alarmsysteem rond je kerncentrale van Doel deugt jet. Er zijn te weinig meetpun ten die weglekkende radioactivi- eit signaleren. Dat zegt de de nensoverschrijdende milieu- roep Benegora Leefmilieu. Het dichtstbijzijnde meetpunt in de Brabantse Zuidwesthoek is Huijbergen, terwijl Ossendrecht, Hitteen Woensdrecht dichter bij de centrale liggen. (ZIE ZEELAND - Cl a - Leo van Veen wordt niet de nieuwe trainer van NAC. Het bestuur van de Bredase voetbal vereniging weigerde langer te wachten op de huidige oefen- meester van RKC, die om meer bedenktijd vroeg. ZIE SPORT-B2 Stuttgart - De Nederlanders Ri chard Krajicek en Jan Siemerink rijn het indoor tennistoernooi van Stuttgart sterk begonnen door hoger genoteerde spelers te verslaan. Krajicek klopte Jordi Anese met 6-3 6-2, terwijl Jan Siemerink met 6-1 6-4 Magnus Gustafsson de baas bleef. I ZIE SPORT - B2 "andaag 2 katernen Achtergrond A2 Binnenland A3 buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs as ^Port deel B «eland deel C deel D n' V-programma's D2 Werkezels Van onze redactie binnenland Den Haag - Minister Kok (Financiën) zal in het kabinet voorstellen de aardgas-mee valler voor de staat van 400 a 500 miljoen gulden te gebrui ken voor de infrastructuur. Kok denkt daarbij aan nieuwe verkeerstunnels zijn, verbeterin gen van het spoorwegnet of mo dernisering en vernieuwing van stedelijke centra. Voorwaarde is volgens de bewindsman wel dat de investeringen de economie van het land ten goede komen. De meevaller is het gevolg van een toenemende verkoop van aardgas aan onder meer de voor malige DDR. Minister Kok zei dat gisteren in de Tweede Kamer. Hij verwacht dat de inkomsten uit de verkoop van aardgas aan het buitenland ook in de jaren 1994, 1995 en 1996 hoger zullen zijn dan tot nu toe werd aangenomen. Voor het volgend jaar is al een hogere op brengst geraamd. Bijna de hele Kamer is het met Kok eens dat extra inkomsten uit de verkoop van aardgas moe ten worden gebruikt voor over heidsinvesteringen. PvdA-Kamerlid Melkert wil het tempo van de overheidsinveste ringen zelfs versnellen door al een voorschot te nemen op aard gas dat nog verkocht moet wor den. Melkert staat voorlopig alleen met dit plan. Coalitiegenoot CDA voelt er niets voor om geld te lenen voor overheidsinveste ringen. Minister Kok stelde Mel kert voor om over enkele maan den het plan nog eens te oppe ren. Ook minister Andriessen voelt niets voor het PvdA-plan. De meevaller biedt volgens Kok wel de mogelijkheid om een over drie jaar in te stellen aardgasba ten-fonds al eerder te vullen. Re gering en parlement waren het al eens over de oprichting van zo'n extra potje voor bijzondere infrastructurele werken. Minis ter Kok zegde in de Kamer toe in ieder geval uiterlijk over drie maanden met een uitgewerkt voorstel te komen. De minister nam op het begro tingsdebat ook alvast een voor schotje op de volgende week te verschijnen Februarinota, waarin hij beschrijft hoe het er voorstaat met 's lands financiën. „Dat is eerder aan de iets on gunstige dan aan de gunstige kant", sprak hij. Het ziet er in elk geval ongunstiger uit dan waarmee op Prinsjesdag vorig jaar september rekening werd gehouden, aldus Kok. De Kamer is als geheel bezorgd over het dalende peil van over heidsinvesteringen': van 4,4 pro cent van het nationaal Inkomen in 1970 naar 1,7 procent dit jaar. Oproep tot wraakacties Den Haag - Premier Lubbers en vice-premier Kok moeten mor- aan de Kamer de verhoudin- binnen het kabinet nader toelichten. WD-leider Bolke- stein heeft de twee op het matje geroepen. Bolkestein bespeurt een onderhuidse onenigheid in de coalitie. IZIE BINNENLAND-A3 Den Haag - Minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerker) wil niet meedoen aan de 'handel' in Vietnamezen. Hij stelt harde voorwaarden aan de reptriëring van Vietnamese asielzoekers. Het CDA vindt dat Pronk zaken onterecht met elkaar verbindt. IZIE BINNENLAND-A3 Utrecht - Er moeten veel meer vuilverbrandingsovens in Neder land gebouwd worden. Binnen acht jaar is een verdubbeling van de capaciteit nodig van 2,5 lot 5,3 miljoen ton. Dat staat in een plan van het Afval Overleg Orgaan (AOO). Het plan voorziet onder meer in de bouw van een 'erbrandingsoven in Moerdijk. IZIE ECONOMIE -A5 Rouwende en om wraak roepende shi'iten dragen de kist met het stoffelijk overschot van Hezbollah-leider Musawi. Tiendui zenden mensen woonden gisteren de begrafenis bij. - foto epa - De VS en Duitsland Wen dat er een internationaal instituut komt voor kerngeleer den uit de voormalige Sovjet unie. Rusland toonde zich giste ren positief over het idee. De VS Duitsland willen voorkomen fat kerngeleerden uit het GOS weggekocht' worden door lan den als Irak en Libië. IZIE BUITENLAND - A4 Genève (ap) - Overwerk kost jaarlijks bijna 10.000 Japan ners het leven. Dat wordt geconcludeerd in een rapport van de Interna tional Educational Develop ment Ine, die daarover een schriftelijke klacht heeft ge zonden aan de Mensenrech tencommissie van de VN. Volgens de organisatie wer ken Japanse werknemers jaarlijks gemiddeld 200 uur langer dan Amerikaanse werknemers en 500 uur meer dan Franse of Duitse werk nemers. Een gemiddelde Japanse werknemer maakte in 1990 185 overuren, een toename van 130 in vergelijking met 1970. Het aantal betaalde vakantiedagen van de ge middelde Japanse werkne mer is per jaar 7,9. Van onze Haagse redactie Renesse - Het kabinet moet er bij China op aandringen dat er meer compensatie komt voor het verbod om duikboten te le veren aan Taiwan. Als dat niet gebeurt, moet de afspraak met de Chinezen over wapenhandel aan Taiwan op de helling. verhoging' van het arbeidskos ten-forfait, de fiscale tegemoet koming voor werkende mensen. Hij noemde voor het eerst cij fers: werkenden zouden er min stens 100 gulden per maand netto extra op vooruit moeten gaan. Dit betekent in de praktijk een verdubbeling van het forfait. Geld dat binnenkomt via lasten verhoging en belastingmeeval lers moet gebruikt worden voor deze extra tegemoetkoming aan werkenden. De toon van Brinkman was gis teravond een stuk milder dan die van twee weken geleden, toen hij zijn inmiddels beruchte 'Texelse rede' uitsprak. De punten die hij toen op tafel legde - zoals het aanscherpen Dit zei CDA-fractieleider Brink man gisteravond op een spreek beurt in Renesse. Brinkman steunt het kabinetbe- sluit om geen exportvergunning te verlenen aan de RDM. „Maar de komende maanden moeten we goed in de gaten houden wat China doet. Er is een voor-wat- hoort-wat-afspraak en de orders uit China zullen het meetpunt vormen", zei Brinkman. Brinkman wees er op dat het ex port-verbond niet wil zeggen dat de RDM niet mag leveren aan Taiwan. Volgens hem is er nog altijd de mogelijkheid om via Frankrijk wel onderdelen te le veren. Brinkman pleitte gisteravond opnieuw voor een 'zeer forse Brinkman - foto destem/johan van gurp van de voorwaarden voor het plan Simons voor de ziektekos tenverzekering - waren volgens Brinkman allerminst bedoeld als een 'eisenpakket' richting coali tiepartner PvdA. „Het gaat om zaken die wij de komende jaren samen met de PvdA willen uitvoeren", aldus Brinkman gisteravond. Het 'hou je nog van mij spelletje' dat daarna is ontstaan moet vol gens Brinkman nu afgelopen zijn. Van onze verslaggevers Göteborg/Amsterdam - De Zweedse rederijen die bootdiensten onderhou den met Engeland en Nederland, wei geren supporters te vervoeren naar de eindronde van het Europees kam pioenschap voetbal, in juni in Zweden. Alle vestigingen in Nederland en Engeland hebben vanuit Zweden de opdracht gekre gen er voor te zorgen dat geen enkele Ne derlandse of Engelse voetbalsupporter de oversteek per boot kan maken. Iedereen die in de dagen rond de wedstrij den bij Scandinavian Seaways of Stena- lijn wil boeken voor een overtocht zal ge vraagd worden naar de reden van de boe king. Wie dan de wedstrijden als reden op geeft, wordt geweigerd. Daarnaast werkt de rederij bij de reizi gers-selectie nauw samen met de mare chaussee en een speciale afdeling van de politie, die uitgebreide bestanden hebben met namen en adressen van voetbalsuppor ters. Verbazing Tenslotte wordt er op de dag van afvaart nog eens extra gecontroleerd om de laatste mazen in het net te dichten. „Wij mogen iedereen weigeren aan boord, zelfs mensen die al een kaartje hebben gekocht", aldus woordvoerder Hilbrink van Scandinavian Seaways. De woordvoerder benadrukt overigens dat zijn maatschappij in het verleden geen nare ervaringen heeft opgedaan met Ne derlandse supporters. „Met Engelse voet balfans wel. We willen echter één lijn trek ken. We kunnen het niet maken Neder landse supporters wél te vervoeren en En gelse voetballiefhebbers niet". Slechts voor het Zweedse bedrijfsleven in Nederland maakt Scandinavian Seaways een uitzondering. „In samenwerking met de Zweedse Kamer van Koophandel in Den Haag zijn we zelfs een actie gestart om Zweedse bedrijven in de gelegenheid te stellen het eigen personeel of relaties naar het EK voetbal te laten gaan", aldus Hil brink. De KNVB is verbaasd over de weigering van Zweedse veerdiensten om Nederlandse supporters te vervoeren. Het stoort de KNVB vooral dat de rederijen geen enkele rekening houden met de goede naam die de supporters van het Nederlands elftal de af gelopen jaren hebben opgebouwd. „We zijn de hemel ingeprezen na het EK in Duitsland in '88 en de WK in Italië in '90. Ook Zweden zelf is erg onder de indruk over de wijze waarop wij supporters bege leiden. Dat bleek nog eens toen vorige week een delegatie uit ons land een bezoek bracht aan Stockholm en Gothenburg", al dus een KNVB-woordvoerder. Voetbalsupporters die naar het EK willen, kunnen Zweden overigens vrij gemakkelijk met eigen vervoer bereiken. Zij moeten dan wel via Duitsland en Denemarken reizen. Busreizen Ook daar geiden echter beperkende maat regelen voor voetbal-supporters. Zo mogen supporters niet als supporters herkenbaar zijn. Zo heeft de Nederlandse busmaat schappij OAD een toelating tot de boot van Denemarken naar Zweden gekregen mits alle 6.000 passagiers die met OAD reizen, geen oranje kleding dragen. De voetbalsupporters zullen hun petten, dassen, overalls en andere voetbal-attribu ten moeten afleggen en zich verkleden als 'normale mensen'. Na de overtocht mag de Oranje-kleding weer aan. OAD-woordvoerder Lieverdach: „Degenen die bij ons een reis boeken, krijgen straks bij de reisbescheiden ook een uitleg over deze maatregel. We zullen duidelijk maken dat de kapiteins van de veerboten het recht hebben mensen te weigeren, dus we ver wachten dat onze passagiers er niet zo moeilijk over zullen doen". Oranje-fans die met OAD reizen, zullen ook gedegen gescreend worden. De namen van hen die een reis hebben geboekt, wor den door het Centraal Informatiepunt Voetbalvandalisme (CIV) naast de lijst met geregistreerde vandalen gelegd. Wie als vandaal te boek staat, zal vriendelijk wor den verzocht de reis te annuleren. Bayrut/Jeruzalem (rtr/ dpa/afp) - Een nieuwe is lamitische fundamentalis tische organisatie heeft verklaard wraak te zullen nemen op Israël wegens de moord van sjeik Abbas Musawi. Dat staat in een verklaring die in de Libanese hoofdstad Bayrut werd uitgegeven door de tot dus ver onbekende 'Facties ter ver dediging van de onderdrukten en misdeelden in de wereld'. In het pamflet werden funda mentalistische groeperingen in Libanon verzocht Israëlische ge vangenen en een piloot die zij gevangen zouden houden te exe cuteren als wraak voor de dood van Musawi. Voorzover bekend wordt er echter slechts één Is raëlische piloot, Ron Arad, ge vangengehouden die waarschijn lijk nog in leven is. Raketten Het Israëlische leger waar schuwde Libanon dat het voor rust moet zorgen aan de zuid grens en nieuwe raketaanvallen op Israël moet verhinderen. An ders moet het land 'een hoge prijs' betalen, aldus opperbevel hebber Ehud Barak voor de le- gerradio. „De regering en leger van Liba non zijn voor het bewaren van de vrede verantwoordelijk". Hij zei verder dat Israël 'defensieve en offensieve' maatregelen zal nemen als reactie op de raketten die gistermorgen vanuit Libanon op Israël werden afgevuurd. Shi'itische guerrillastrijders hadden 20 Katjoesja-raketten afgevuurd op de Israëlische buf ferzone in Zuid-Libanon en Is raëlisch grondgebied. Er werd geen schade gemeld na de raket- aanval. Jeruzalem erkende dat een aan tal Katjoesja-raketten op Israë lisch grondgebied terechtkwam. Het leger heeft als antwoord ra ketten afgevuurd op doelen in Zuid-Libanon. Musawi, de gedode Hezbollah- leider, werd gisteren begraven. Tienduizenden mensen woonden de begrafenis in het zuiden van Bayrut bij. Als teken van rouw en uit pro test tegen het Israëlische optre den werd in Libanon gestaakt en hielden overheidsinstellingen, winkels en banken hun deuren gesloten. In het westelijke, over wegend islamitische deel van de Libanese hoofdstad reden auto's rond die via luidsprekers verzen uit de koran lieten horen, waar bij meermalen de leus 'Dood aan Israël' klonk. Sommige rouwenden droegen portretten met zich mee van de overleden geestelijk leider van Iran ayatollah Khomeini en All Khameini, Irans huidige geeste lijk leidsman. Gelovigen sloegen met hun vuisten op hun borst als teken van rouw en zworen wraak. Vredesoverleg Israël heeft twee leden van de Palestijnse delegatie bij de vre desconferentie over het Midden- Oosten opgepakt. De woordvoer ster van de Palestijnse delegatie, Hanan Ashrawi, zei dat Jamal al-Shoubaki zondag werd aan gehouden en Mohammed Khou- rani op 9 januari. Volgens Ash rawi hangen de aanhoudingen samen met de plannen van de twee om deel te nemen aan de vredesbesprekingen met Israël. Functionarissen zeiden te ver wachten dat de vredesbespre kingen in Washington volgende week doorgaan, zoals was afge sproken. Syrië en Libanon zei den zondag eveneens dat zij op 24 februari in Washington aan wezig zullen zijn. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Carta Zijlstra was best tevreden met haar vierde plaats. foto anp zie sport-bi 7^ r* I min. f/max. Na een koude nacht kan eerst nevel of mist ontstaan. Daarna rustig en droog winterweer met zonnige perioden. Omdat er weinig wind is voelt het niet zo koud aan als gisteren. Utrecht (anp) - Minister De Vries (Sociale Zaken) overweegt cao's, waarin geen 'negatieve prikkels' zijn opgenomen ter bestrijding van het ziekteverzuim, niet bindend te verklaren. De Vries zei dat gisteren in NOS-Laat. Hij herinnerde eraan dat de werkgevers zelf vorig jaar wetswijzigingen hebben ge vraagd waardoor ze bij de cao onderhandelingen de ruimte kregen om bijvoorbeeld ziekte wet-uitkeringen niet meer tot 100 procent aan te vullen en vrije dagen te schrappen bij ziekmeldingen. Volgens De Vries zijn de werk gevers er kennelijk van over tuigd dat ook zonder negatieve prikkels het ziekteverzuim om laag kan. Als achteraf blijkt dat dit niet lukt is het 'eigen schuld dikke bult', zei, hij. De minister is niet van plan in de toekomst weer nieuwe maatregelen te ne men ter bestrijding van het ziek teverzuim. De Vries noemde het geen van zelfsprekendheid meer dat hij de cao's weer algemeen verbindend zal verklaren. Als hij dat niet doet zijn werkgevers die geen lid zijn van een werkgeversorgani satie niet verplicht de cao-af spraken na te komen. De werkgeversorganisatie VNO reageerde enigszins geprikkeld op de uitlatingen van De Vries. „De minister hanteert een wa pen dat hij eigenlijk maar met uiterste terughoudendheid zou moeten hanteren", aldus een woordvoerder. CNV-voorzitter H. Hofstede zei dat de algemeen verbindend verklaring van cao's al 55 jaar bestaat. Volgens hem moet daar zeer voorzichtig mee om worden gesprongen en mag er geen poli tiek mee worden bedreven. (ADVERTENTIES) Hans Anders overtreft zichzelf. Bij inlevering van deze bon krijgt u tijdelijk maar liefst 25% korting op alle typen glazen van ons eigen glasprögramma. Ook zónder ooaartsrecept. Nog vragen? de Klantenservice. OPT ICIENS l BEI GRATIS 06-0226776 (tijdens hrtoonrta) V,,,,."" U vindt onze adressen in de Gouden Gids. Aanbieding geldig t/m 14/03/1992 en bij inlevering van deze advertentie. Andere kortingsregelingen zijn hierop niet van toepassing. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. E STEM. EEN KRANT DIE J,E VU AT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1