Kok: inflatie daalt Maar minister wil voorlopig geen maatregelen tegen Belgen Actie tegen Japanse walvisvaarder Weer doden in Algiers Ornamenten troon koningin gestolen Voortbestaan 'Chinees9 bedreigd Ellende Zwarte adelaar ROKEN... Recreatiepark bij Hoofdplaat Geen asielzoekers Geertruidenberg' CPN: geen tassen van Sovjets Koninginnedag wordt duur feestje Britse troepen in Ulster versterkt Aandelen voor spaarzegeltjes Luchtbrug GOS grote verspilling' Advocaat kiest toch voor KNVB IN DEZE KRANT: Merijntje Nederland komt milieu-afspraak zelf ook niet na Adm No administratiekantoor ordsiek Voor: verzorging van uw complete bedrijfs administratie. Opnieuw geen medailles voor schaatsvrouwen Kritiek op houding Yvonne van Gennip Noren oppermachtig bij het langlaufen VEEL WIND 4We zitten op het goede spoor' eurde. Het kleedlokaal van e W Terneuzen moest het ntgelden. De Zierikzee- eugd liet daarin de frustra- ies de vrije loop en dat ont- ardde in vernielingen aan de "ouches en ook andere zaken erden met geweld op hun egelijkheid getest. Tot grote ontsteltenis consta teerde Terneuzen dit vanda lisme na afloop. Eerst wilde men de politie inschakelen om verhaal te kunnen halen op de schade, maar men be sloot eerst Zierikzee te bena deren. Het bestuur van die vereniging was eveneens ont stemd over het gebeurde en beloofde de schade te zullen vergoeden. Van Terneuzen- zijde hoopt men dat dit on verkwikkelijke voorval aan de kaak gesteld wordt binnen de W Zierikzee en dat de boosdoeners, maar ook de lei ders, verantwoordelijk ge steld worden. EEN BROK ellende, dat was het zaterdag weer in de sport zaal in Zuiddorpe. De volley ballers van het tweede team van CVB/De Sterre waren wellicht de enigen die zater dag niet zo blij waren met de zonneschijn. Zoals bekend meldden wij drie maanden geleden dat de gemeente Axel nog steeds had verzuimd voor gordijnen te zorgen in de Zuiddorpse sportzaal. Helaas, er was nog steeds niet gebeurd. Het zicht van de volleyballers van zowel De Polder als CVB/De Sterre werd zaterdagmiddag tijdens de volleybalwedstrijd weer behoorlijk belemmerd. „We hadden zelfs onze hoop al ge vestigd op de schaduwzijde om punten te pakken," liet een van de Zuiddorpse spe lers weten. Hoe dan ook, openheid is meegenomen, vooral in de gemeentelijke politiek, maar in een sport zaal kan het toch nog steeds knap lastig zijn. MET EEN zucht van opluch ting zagen de duizenden toe schouwers bij de afdaling La- mine Gueye ongeschonden door de finish gaan. De zwarte adelaar was geland. Met brandende voeten; de pa niek nog in de ogen. Als 45ste en laatste, ruim 22 seconden langzamer dan de winnaar. Voor de tweede maal in zijn carrière had de voorzitter van de Senegalese ski-federatie zijn Olympische missie vol bracht. De eerste keer, dat hij zich met doodsverachting naar beneden stortte, was in Sarajevo 1984. De tussenlig gende tijd hield Gueye zich verre van het mondiale ski circuit. Voor het woord 'afda ling' bestaat in het Senega- lees zelfs geen equivalent. Bij gebrek aan bergen; bij gebrek aan sneeuw. Gebrek aan geld was de oor zaak dat Lamine Gueye zich pas laat in Val d' Isère meld de. Zijn eerste trainingsrit was een nachtmerrie. „Ik was zo bang dat ik bijna moest overgeven. Allemaal ijs; van boven tot beneden. Zeker ge- sponserd door een ijscofabri kant". Vooral het onderste gedeelte van de piste met een sprong van vijftig tot zestig meter joeg hem schrik aan. „Als je. zo door de lucht vliegt, ver wacht je ook weer neer te ko men. Maar dat gebeurde niet. Ik bleef doorvliegen". Uiteindelijk landde ook de zwarte adelaar. Enigszins verwilderd. Maar toch door en door blij. Hij had het beter gedaan dan de tien, die on derweg onderuit gingen en de ene Hongaar, die bij nader in zien de Olympische afdaling wat al te gevaarlijk vond. i: Ton Koomen. ius Verberkmoes, i Willy van Leeuwen. in NRC Handelsblad: „Het win- ct, is meer waard dan het winnen <r zeges ook wel harten, maar de e zeggen: je hebt verloren, en toch wil ik zijn. Schluss". lol: „Iedereen vindt zichzelf zo be- zunnen het opbrengen aan het ge- Ik ben dan wel voetballer, maar als ik straks eenmaal gestopt ben, 'Runners': „Ik heb drie tot vier dens een wedstrijd op het punt Dat gebeurde op momenten dat wervalt het je ineens. Ik denk dat ile voorbereiding waarin je enorrn e wedstrijd bezig bent geweest 1 NRC Handelsblad: „Een brand en levens. Dat is veel belangrijke* wr hun namen staan nooit in de Kunt u mot een genist hart via De Stem doen met een ..Kleintje" onder de rubriek ..Vakantie". Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke „Kleintjes"-rubriek. DE STEM Hoofdplaat - Er komt definitief recreatiepark met 150 bun- [a,ows in plan Vossekaai bij Hoofdplaat. In september wordt Hiervoor de eerste steen gelegd. OoStburg lost hiermee een twin- jaar oude afspraak aan Hoofdplaat in. De gemeenteraad al zeker instemmen, maar mi lieugroepen staan niet te jui chen. |ZIEzeeland - cl Ceertruidenberg - De huidige behandeling van asielzoekers 'wakkert gevoelens van racisme aan', zegt burgemeester Leijten van Geertruidenberg. Hij is het beleid van de rijksoverheid goed beu. Geertuidenberg weigert volgens Leijten daarom een derde huis voor asielzoekers be schikbaar te stellen. Van onze correspondente Rotterdam - Een 'gewoon' feestje, dat waarschijnlijk wel twee maal zo duur wordt dan de 60.000 gulden, die Rotterdam door gaans uittrekt voor de viering van koninginnedag. Dat komt omdat de koninklijke familie koninginnedag dit jaar in de Maasstad viert. Volgens burgemeester Peper zal prins Claus de koningin die dag vergezellen, als zijn gezondheidstoestand dat toelaat. Op uitdrukkelijk verzoek van de vorstin komt er geen 'extra spektakel', maar wordt er op de gebruikelijke wijze koninginne- De koningin bezoekt in de wijk Översehie de onvermijdelijkje Oudhollandse folklore, met als hoogtepunt de fameuze klompen- race. Vervolgens gaat het koninklijke gezelschap naar het Afrikaan- derplein in Zuid, eens het decor van beruchte havenstakingen, maar op 30 april het toneel van een 'multi-cultureel' feest Het bezoek wordt besloten met een bijeenkomst op het stadhuis VAN DE zetels van koningin Beatrix en prins Claus in de Haagse Ridderzaal zijn het afgelopen weekeinde houten ornamenten ge stolen. De stoel van waaruit de koningin de Troon rede uitspreekt, mist vier houten vergulde ap pels. Eén ervan werd op de grond teruggevon den. Van de zetel waarop Claus normaliter tijdens de Troonrede zit, zijn twee houten leeuwen gestolen. Over de daders is niets bekend. Volgens de Rijksgebouwendienst, beheerder van de Ridderzaal, is er ingebroken via een raam in de zaal, waar een steiger voor staat. De ornamenten worden zo vlug mogelijk ver vangen. - foto anp MaijIllegaal gif in Maas Amsterdam - De laatste voorzit ter van de Communistische Par tij Nederland, Divendal, ontkent dat de CPN 'tassen met geld' beeft gekregen van de Sovjet veiligheidsdienst KGB. „Het is misschien wel eens aangeboden, maar zelfs als dat zo is, dan heb ben we dat geweigerd", zegt hij een reactie op berichten, dat erin de jaren '50 op die manier een half miljard gulden uit Moskou is verdwenen. Londen - De Britse regering stuurt 600 man extra troepen naar Noord-Ierland om het geweld het hoofd te bieden. Er zijn in Ulster nu al meer dan 18.000 man geregelde troepen. Zaandam - Ahold heeft een be- voor klanten en opgericht, dat de ko mende jaren zou kunnen uit- tot een miljard gulden. Vaste klanten van Albert Heijn kunnen vanaf volgende week telkens drie volle spaarkaarten inwisselen voor een deelnamebe wijs in dat fonds. i zie verder economie - a5 Moskou - Gisteren zijn in de voormalige Sovjetrepublieken de eerste vliegtuigen aangekomen met Westerse voedselhulp en medicijnen. De luchtbrug wordt in de GOS-republieken met ge mengde gevoelens ontvangen. Een van de klachten is dat de luchtbrug een grote verspilling is omdat ze stukken duurder is dan transport per trein, boot of over de weg. zie buitenland - a4 Voorburg - Dick Advocaat volgt Pff 1 juli Rinus Michels op als bondscoach van het Nederlands voetbalelftal. Advocaat, nu nog assistent-bondscoach, heeft met deze keus een aanbieding van feyenoord afgeslagen. Het con tact met de voetbalbond zal voorlopig niet langer lopen dan december 1993. ZE SPORT-B2 I Van onze verslaggevers Den Haag/Maastricht - Minister Maij (Waterstaat) sluit niet uit dat de vervuiling in de Maas vorige week het ge volg is van een criminele lozing van afvalstoffen uit een vrachtauto. vandaag 2 KATERNEN Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids A5/A6 deel B deel C deel D BfV-programma's Daar gaat de franje van Oranje Leden van Greenpeace hebben de afgelopen tachtig dagen in de buurt van Antarctica actie gevoerd tegen de Japanse walvisvaarder 'Nisshin Maru'. Met rubberboten probeerden ze het werk van de Japanners te bemoeilijken. Het campagneschip van Greenpeace is inmiddels in het Australische Fremantle teruggekeerd. Volgens de Japanse regering heeft de 'Nisshin Maru' slechts onderzoek verricht. - fotoap Ze baseert haar vermoeden op de aard van de gevonden stof: methylpyridine, dat nauwelijks in de industrie wordt gebruikt. „Destijds tijdens de Seveso- ramp is de verontreiniging van de Rijn ook gevolgd door een reeks criminele lozingen. Met iets dergelijks houd ik nu ook rekening", aldus Maij gisteren in de Kamer over de recente ver ontreinigingen van de Maas. Ze heeft gistermiddag van haar Waalse collega de verzekering gekregen dat de vervuiling zal worden onderzocht. Dat is al gebeurd met de lozing, die Nederland in januari bereik te. De Belgen gaan de veroorza ker daarvan opsporen. Ook in dat geval is het volgens Maij niet uitgesloten dat het om een cri minele lozing gaat. Crisis Maar ze voelt niets voor juridi sche acties tegen België. Een Ka mermeerderheid drong maandag aan op dergelijke acties tegen België van drinkwaterbedrijven en bedrijven uit de land- en tuinbbouwsector. Maar volgens Maij zitten de Bel gische autoriteiten niet stil, al zijn bijvoorbeeld de controlesys temen van het Maaswater in Wallonië 'vrij zwak'. Ze benadrukt dat België en Ne derland vorig jaar bijna klaar waren met het overleg over de schoonmaak van de Schelde en Maas, via de zogeheten Water verdragen. „Maar toen ontstond crisis in de Belgische regering. En een mi nister van Verkeer en Waterstaat kan een hoop, maar een crisis in België voorkomen, is ietsjes te veel gevraagd". Van onze Haagse redactie Den Haag - Nederland slaagt er niet in om de lozing van stikstof in oppervlakte- en grondwater in 1995 te halveren. Dat betekent dat Nederland een van de afspraken van de Noord- zeeconferentie van vorig jaar niet zal nakomen. De uitstoot van fosfaat zal tegen die tijd wel tot de helft zijn te ruggebracht, onthulde minister Maij (Waterstaat) gisteravond in de Tweede Kamer. Ook een andere suggestie van de Kamer (PvdA en CDA) om de Nederlandse milieu-organisaties financieel te steunen in acties in België om de burger daar te mo biliseren, wijst Maij van de hand. Naar rechter Volgens haar is het 'delicaat' als de ene overheid acties gericht te gen een andere ondersteunt. Bo vendien moeten de milieu-orga nisaties hun eigen boontjes dop pen. Volgens de WD kost de Maas vervuiling in het Belgische deel de drinkwatervoorziening in de Biesbosch al 125.000 gulden per dag. De WD vindt dat de inter nationale rechter moet worden ingeschakeld om in het buiten land de kosten te gaan verhalen voor het schoonmaken van vuile waterbodems. Wallonië wil in de buurt van Luik een gigantische zuiverings installatie bouwen voor de zui vering van het Maaswater op voorwaarde dat Vlaanderen ak koord gaat met een aantal eisen die verband houden met de af werking van het Albertkanaal. Van Nederland wordt dan ver wacht dat het alle bezwaren te gen de uitdieping van de Wester- schelde opzij schuift. Dat zegt directeur-generaal Ro bert Planchar van de haven van Luik, die nauwe banden heeft met de Waalse minister van Openbare Werken Grafé. Acties Greenpeace-Nederland en de stichting Reinwater zijn woe dend over de lakse houding van de Waalse regering. Die onder neemt volgens beide organisaties niets om de verantwoordelijken van de jongste vervuiling op te sporen. Omdat maatregelen, ook van de Nederlandse overheid, uitblijven, komen de organisa ties nu zelf in actie. (ADVERTENTIE) Aangestoten bij het N.V.A.K. Fluwijnberg 115 Tel. 01650-58002 4708 CA Roosendaal Fax 01650-64355 Van onze verslaggever Den Haag - Hevige concur rentie, slechte arbeidsom standigheden, lage lonen en het gebrek aan goede koks bedreigen het voortbestaan van de 'Chinees'. Dat staat in een rapport van het bedrijfsschap Horeca, dat gisteren is aangeboden aan de Chinese ambassade en WD- Kamerlid Van Erp, voorzitter van de vaste Kamercommissie voor het midden- en kleinbe drijf. Van Erp reageerde onmiddel lijk: hij gaat zich opnieuw in zetten om 'meesterkoks' uit China naar Nederland te laten overkomen. Het Kamerlid heeft ook al zes jaar geleden aan de toenmalige staatssecretaris van Economi sche Zaken, partijgenoot Even huis, gevraagd meer Chinese koks in Nederland toe te laten. Evenhuis beloofde toen dat binnen vier maanden te zullen regelen. „We zijn nu zes jaar verder en er is nog niets ge beurd", aldus Van Erp. In 1991 telde Nederland bijna 2000 Chinees-Indische restau rants. Dertig jaar geleden wa ren dat er nog slechts 225. En er komen er, ondanks de felle concurrentie, nog steeds bij, constateert Horeca. Veel Nederlanders laten zich lokken door de lage prijzen bij de 'Chinees'. Over het alge meen is de klant tevreden over de kwaliteit van de maaltijden. Door de groeiende concurren tie gaan restaurants gaan zich steeds vaker specialiseren. Dat betekent dat ze duurdere spul len moeten inkopen, maar om het imago van goedkoop res taurant niet kwijt te raken, houden ze de prijzen laag. De winst daalt dus. Meer dan de helft van de Chinees-Indi sche restaurants heeft een om zet van minder dan 350.000 gulden per jaar. Naar Neder landse maatstaven is dat vol strekt onvoldoende voor een redelijk inkomen van de eige naar. Omdat gezinsleden vaak mee werken liggen de, arbeidskos ten laag, maar ook dat gaat volgens het onderzoek veran deren. De tweede en derde ge neratie Chinezen in Nederland hebben steeds vaker moeite met de slechte arbeidsomstan digheden. De werktijden zijn lang, de lo nen laag. De meeste restau rants hebben nog nooit van een cao gehoord. Omdat de meeste eigenaars niet of nauwelijks Nederlands kennen, worden vrijwel geen Nederlanders in dienst genomen. Kortom, het werken in een Chinees-Indische restaurant heeft een slecht imago gekre gen, met als gevolg dat veel be drijven klagen over gebrek aan gèschoold personeel. Het gebrekkige Nederlands dat veel Chinezen spreken belem mert bovendien het behalen van de noodzakelijke papieren. Diploma's moeten daarom vaak voor veel geld bij derden worden 'ingehuurd'. Volgens de onderzoekers moe ten de vakbonden in overleg met de ondernemers zorgen voor betere arbeidsomstandig heden en -voorwaarden. Maar omdat de nood zo hoog is zullen koks uit China moeten worden gehaald, die hun ken nis kunnen overdragen aan de jongere generatie in Nederland wonende Chinezen of aan Ne derlanders. Volgens Van Erp bestaat er on der de koks in China zeker be langstelling om op contractba sis een paar jaar in Nederland te komen werken. Kok is vooral ingenomen met de jongste cijfers die uitwijzen dat de inflatie, na een piek eind vo rig jaar, in januari is teruggelo pen tot 4,1 procent. Kok zei dat tijdens een bijeen komst van de EG-ministers van Financiën, tijdens welke de eco nomische ontwikkelingen in de verschillende EG-lidstaten tegen het licht zijn gehouden. „Er is nu meer reden om te ver onderstellen dat we toch nog uitkomen bij de door het Cen traal Planbureau voor 1992 voorspelde inflatie van 3,5 pro cent", aldus Kok. Overigens geeft hij toe dat Ne derland voor wat betreft het fi nancieringstekort 'nog een lange weg heeft te gaan'. Ook vindt Kok de staatsschuld nog steeds veel te hoog. „Nederland laat op dit ogenblik behoorlijke prestaties zien. Er zijn een paar begrotingsmeeval lers, hetgeen er - samen met de lagere inflatie - op duidt dat we op het goede spoor zitten", aldus Kok, die bovendien vindt dat Nederland er, in vergelijking Kok foto de stem/johan van gurp met andere EG-landen, niet slecht af komt. Hij vindt overigens ook dat het economisch groeicijfer in Neder land nog te laag is. „We halen te weinig uit ons potentieel", aldus Kok. Niettemin zegt hij te hopen dat in de tweede helft van dit jaar het voorspelde economisch her stel zichtbaar wordt. Volgens de minister hangt dat overigens voor een groot deel af van de ontwikkelingen in de Verenigde Staten en Duitsland. ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. 132ste jaargang DINSDAG 11 FEBRUARI 1992 I I I I I losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 Algiers (afp) - In Algerije dreigt een bloedbad nu de funda mentalistische FIS-partij de bevolking heeft opgeroepen zich te verzetten tegen de noodtoestand. Maandagmorgen kwamen in Algiers zes politiemannen om het leven tijdens gevechten met Afghanistan-veteranen, die zich schuilhouden in de oude centrum van de stad. Bij botsingen tussen islamitische betogers en ordetroepen in Dellys, 90 kilometer oostelijk van Algiers, zijn twee personen door kogels om het leven gekomen en een onbekend aantal mensen gewond ge raakt. De machthebbers in Algerije kondigden zondagavond de noodtoe stand af nadat bij eerdere ongeregeldheden tientallen doden en hon derden gewonden waren gevallen. zie ook achtergrond - a2 Sandra Voetelink gaat hard onderuit op de 500 meter. foto anp zie sport-B1 zie sport-B1 zie sport-B2 Het blijft de komende dagen wisselvallig. Van tijd tot tijd vallen er buien, maar er zijn ook perioden met zon. Vandaag wisselend bewolkt en ef en toe wat lichte regen. Van onze correspondent Brussel - Minister Kok (Financiën) heeft zijn EG-collega's gisteren een gematigd-optimisch beeld van de Nederlandse economie kunnen schetsen.

de Stem | 1992 | | pagina 1