Plan-Simons op de tocht Veiligheidsdienst opent jacht op daders aanslag vliegbasis Axel rijd Kosto: Yietnamezen terug naar Vietnam Brinkman eist doorvoering verplicht eigen risico Chloorwolk verwondt werknemers van Shell Seks in de biechtstoel Skinheads opgepakt wegens mishandeling buitenlanders B ■IV... 'er SDO nederlaag Meldkamer wordt informatiecentrum Diesel goedkoper Michael Jackson naar Nederland Vakantiewerk '92: maximaal 1550 Fusie kranten 'onvermijdelijk' Steun voor Andriessen W ereldkampioen: Verban modder! Overleg Armenië en Azerbajdzjan IN DEZE KRANT: Merijntje Bases Woensdrecht en Gilze-Rijen extra beveiligd Organisaties roepen op tot demonstratie tegen racisme Magnapop: leuk, onbedorven bandje ALS BESTE GETEST HOUSE&HOME ■m ET niet luidop te zeg j> Steffi Graf, Bort I Michael Stich, maar Be landgenoten heb |g van het vele tennis Ivisie en in de dagbla F.ns een opinie-peilinj lickert Instituut vindt It van de Duitsers dat I is van een overmaat 1 in de media, ld waar Graf, Becker f worden beschouwd lale helden vond min- len derde van de on- len dat het tennis- P tv en in de kranten loed' was. Volgens het nstituut zijn de meest Inde klachten; het tl dezelfde gezichten, te partijen ontberen len er is te veel ophef Ipspelers. |ieen Dagblad: „Een in de Volkskrant: thet grootste vertier, lerlandse Triathlon hertrouwen zichzelf fl, waardoor de ver- ar ligt het verschil NRC Handelsblad: i je dood. Een week lansen. Het was Lucasl porde die een uitval af-| De woorden van Vogel-1 Jrainer George de Bak-J In hun uitwerking in del ■elft niet. Die ploeg was Ir en kwam via Marco I Iberghe op gelijke hoog- I Wauters verhoogde del Jar 3-1 en Rudi Raesj K-l-eindcijfers vast. -BIERVLIET 2-1 las meer in balbezit en pk de betere kansen, fervliet gaf knap partij, paid de Block kwam de tg in de eerste helft op lig en na rust zou hij I ■laten noteren. Richard porde tegen voor de be- klSSE-AARDENBURG htenisse was zowel voor 1st de betere ploeg. Dat de in een 1-0-voor- Jia Harry Kint. Aarden- lam nog langszij door Pt gelukkige treffer van lansen, maar voor de Ird het 2-1 door Edward I. In de tweede helft liep I Hontenisse uit naar 4- loals van Sjef Pauwels lschot) en Harry Kint. [tting scoorde Jos Diele- le keer achtereen (4-0). part bepaalde in de slot- J eindcijfers op 5-0. lijke won dik verdiend. Ig mank aan stootkracht lo sportief ten onder. 'NDA1MME-GROEDE 2- Ihuisclub was meer aan |en dicteerde voor het 1 deel het beeld van de Toch werd het 0-1 lm Vercruysse. Nog voor wisseling maakte Kees lelijk. Na de thee was het I speler die zich voor 2-1 I Kwadendamme kreeg I uitval van Groede de I de kop. Mark Triou hieruit 2-2. De reste- jd was te kort om alsnog lin eigen huis te houden. andelijk amateurvoetbal 3-1 van Alliance. Kop- I publiek de eerste neder- lekende BSC genoeg aan pe vastgestelde wedstrij den wedstrijd met twee in doeltreffend Alliance, uwde. Johnny Rommens onhoudbaar schot in de -0 door een kopbal van :de Roosendaalse treffer •er Lewedorpse Boys. Al lem Sabander tegensco- bleef het initiatief naar inval, maar wel te door- :r al te veel moeite stand de thuisclub, maar Arno oys-goalie staande, 'an Batenburg 0-1, Kees Gert Jan Dierkx 1-3, Verhoekx 1-0. LEZEN? V.rQ**1 dan nlot tio Klalntle»" door t® n«m®n. Erataat vaal tot» v.n uw gading bi), ook vandaag I ESTEM losse nummers; maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag; 1,80 132ste jaargang DINSDAG 4 FEBRUARI 1992 I I I I I Middelburg - Voor informatie over alles wat met het verkeer te maken heeft, kunnen de inwo ners van Zeeland over enkele ja ren terecht bij de voormalige meldkamer van de rijkspolitie, pe meldkamer wordt omge bouwd tot hèt regionale ver- Iteers-informatiecentrum. (ZIE ZEELAND-Cl - Diesel wordt morgen aa - meser wurai morgen een cent per liter goedkoper. De adviesprijs aan de zelftank wordt dan 114,8 cent per liter. De prijs van benzines blijft on gewijzigd. Amsterdam - Michael Jackson geeft deze zomer een aantal con certen in Nederland. Wanneer en ivaar staat nog niet vast, maar naar alle waarschijnlijkheid zal het Feyenoordstadion in Rotter dam de lokatie zijn. De concer ten maken deel uit van een we- reldtoernee. Den Haag - Kinderen mogen dit jaar tot 1550 gulden netto bij verdienen met vakantiewerk zonder dat dit invloed heeft op het recht op kinderbijslag. Dit is 50 gulden meer dan vorig jaar. Het bedrag is verhoogd omdat ook de minimumlonen zijn ge stegen. Tilburg - Het Nieuwsblad in Til burg en het Brabants Dagblad in Den Bosch hebben geen andere keus dan langzaam met elkaar te fuseren. Tot deze conclusie komt een commissie die was aange steld om te bemiddelen in de im passe rond de voorgenomen fu sie. ZIE ECONOMIE - A5 Den Haag - Minister Andriessen krijgt steeds meer steun voor zijn uitspraak dat Nederland niet als enig land energieheffin gen moet invoeren. CDA-fractie- leider Brinkman, FNV, NCW en drie landbouworganisaties vre zen dat de concurrentiepositie van Nederland zal verslechteren. ZIE BINNENLAND - A3 Berlijn - De zondag in Leeds met overmacht wereldkampioen geworden Duitse veldrijder Mike Kluge heeft een bloedhekel aan modderparcoursen. Hij gaat zijn nieuwe status dan ook gebruiken om actie te voeren tegen veldrit- ten die uitdraaien op een mod- derballet. ZIE SPORT-B1 Moskou - Azerbajdzjan en Ar menië gaan binnenkort naar Moskou voor vredesoverleg op uitnodiging van de Russische re gering. De regering wil bemid delen in het conflict dat is ont staan rondom de omstreden en clave Nagorno-Karabach. ZIE BUITENLAND - A4 ZIE ACHTERGROND-A2 VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Oefening van Liefde Kosto - foto de stem /johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Vietnamezen die in Nederland geen asiel krij gen, zullen teruggestuurd worden naar Vietnam. Waarschijnlijk zal dat land voor het accepteren van deze mensen ontwikkelingsgeld ontvangen. Dat heeft staatssecretaris Kosto (Justitie) gisteren laten weten, nadat het afgelopen weekend vier Vietnamezen, die vanuit Ne derland naar Tsjechoslowakije waren gestuurd, dat land niet binnenkwamen. De Nederlandse regering praat op het ogenblik al met Vietna mese autoriteiten over het terug zenden van asielzoekers. Kosto reageerde gisteren teleur gesteld en verontwaardigd op de gebeurtenissen van de afgelopen dagen. Volgens hem had Tsje choslowakije de vier uitgeproce deerde asielzoekers het land moeten binnenlaten. „Ze hadden de vereiste papieren en eerder waren 18 andere uitge procedeerde Vietnamezen wel geaccepteerd". Vorig jaar hebben 503 Vietna mezen asiel aangevraagd in Ne derland. Die waren bijna alle maal afkomstig uit Tsjechoslo wakije. Daar hebben ze jaren lang als gastarbeider gewerkt. Kosto zal met minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) onderzoeken op welke manier en hoeveel (ontwikkelings)geld naar Vietnam gaat in ruil-voor het accepteren van asielzoekers. Ook Duitsland probeert op deze manier van een groot aantal Vietnamezen af te komen. Op het ogenblik is het niet mo gelijk om ontwikkelingsgeld in de richting van Vietnam te slui zen. Enkele jaren geleden heeft de Tweede Kamer een motie van het CDA aangenomen waarin dat verboden wordt. De Vietnamese asielzoekers zelf verzetten zich met hand en tand tegen uitzetting naar Vietnam. Zij benadrukken al maanden dat hen daar zware represailles wachten. Kosto echter wijst op verklarin gen van de vluchtelingenorgani satie van de Verenigde Naties en op rapporten van het ministerie van Buitenlandse Zaken die aantonen dat de vluchtelingen geen haar gekrenkt wordt in hun geboorteland. PvdA-kamerlid Van Traa bena drukte gisteren dat op de eerste plaats garanties moeten komen dat de teruggestuurde Vietname zen niet vervolgd worden in Vietnam. Van het betalen van geld voor het terugsturen van asielzoekers wil de PvdA geen regel maken. In dit aparte geval van de Viet namezen heeft Van Traa er ech ter geen problemen mee. CDA en VVD zullen pas vandaag hun standpunt bepalen over de plan nen van Kosto. Personeel van de koninklijke marechaussee onderzoekt de resten van een uitgebrande helikopter in een hangar op vliegbasis Deelen. fotoanp Van onze verslaggever Deelen - De Binnenlandse Veiligheids Dienst (BVD) heeft de jacht geopend op de onbekende actiegroep die gistermorgen op de vliegbasis Deelen bij Arnhem zes heli kopters heeft vernield. Dp vliegbases Gilze-Rijen en Woensdrecht worden naar aan leiding van de aanslag extra be waakt. Dat hebben woordvoer ders van de bases gezegd. De BVD heeft gisteren laten we ten dat de actiegroep bij de dienst niet bekend is. „Het is nog onduidelijk in welke hoek we moeten zoeken", aldus een woordvoerder. Bewaking Leden van de tot dusverre onbe kende actiegroep 'Alle politieke gevangenen in Nederland vrij' wisten op vrij eenvoudige wijze op de vliegbases Deelen te ko men. Zij knipten het hek vlakbij de helikopter-hangar open. Om de hangar binnen te komen hoefde slechts een klein ruitje te wor den ingeslagen. Volgens de recherche van de Ma rechaussee in Apeldoorn, die de zaak in onderzoek heeft, staat vast dat de aanslag goed is voor bereid. „Ze wisten precies waar ze moesten zijn en hoe er te ko men". De dichtstbijzijnde wachtpost op nog geen tweehonderd meter afstand, was op het moment van de aanslag - vermoedelijk in de vroege maandagochtend - niet bemand. Brandalarm De hangar waarin zich voor 35 miljoen gulden aan vliegend ma terieel bevond, was niet extra beveiligd. De aanslag werd pas rond zes uur maandagmorgen ontdekt nadat het brandalarm in de han gar was afgegaan. Op dat moment stond één heli kopter al in lichterlaaie. Nadat het de brandweer van de basis was gelukt om een tweede toe stel van de vuurzee te redden, bleek dat van de zes andere heli kopters in de hangar het instru mentenpaneel vernield was. Ook de hangar zelf is door het vuur zwaar beschadigd. De to tale schade wordt door de lucht macht inDeelen voorlopig ge schat op tien miljoen gulden. De aanslag werd gistermorgen opgeëist door de 'Actiegroep Alle Politieke Gevangenen in Nederland vrij'. In een commu niqué werd de aanslag omschre ven als 'een indringend protest tegen de bewapeningsplannen van deze samenleving'. Maatregelen De vliegbasis Gilze- Rijen wordt in deze dagen pal na de aanslag in Deelen extra bewaakt. „Hoe we dat doen, dat kan ik niet zeggen. Maar het is altijd zo dat we na dit soort aanslagen extra oplettend zijn. We nemen extra veiligheidsmaatregelen, la ten meer mensen patrouilleren", zei woordvoerder majoor J. van de Beemt van de vliegbasis. Actievoerders zullen het wel uit hun hoofd laten om de komende dagen iets te proberen op Gilze- Rijen. Vanaf vandaag heeft de basis de beschikking over 800 manschappen van de landmacht. Die starten vandaag met een reeds lang geplande oefening. „Normaal zijn deze mensen be last met de bewaking van bur gerluchthavens. Maar zij moeten toch eens oefenen. Dat doen ze de komende dagen hier. Het is de bedoeling dat er van buitenaf 'vijandelijke' troepen de basis op komen". „De taak van de mannen van de landmacht is dat te voorkomen. De komende dagen hebben we dus nog eens extra bewaking", aldus Van de Beemt. Ook de vliegbasis in Woendrecht wordt extra bewaakt. Volgens adjudant-voorlichting M. Salen- tijn neemt de basis 'gepaste' maatregelen voor de bewaking. Oorlog Luchtmacht-personeel van de basis Deelen was gistermorgen niet verbaasd over het gemak waarmee de aanslag is gepleegd. „Ondanks alle beveiliging blijkt het vrij eenvoudig om hier bin nen te komen. Het is nu eenmaal onmogelijk om een militair ob ject zo groot als dit vliegveld to taal af te sluiten. Dan zou je de basis in een permanente staat van oorlog moeten brengen", al dus basis-commandant Zijlstra. De beveiliging van Deelen is, zo als bij alle andere militaire vliegvelden, in handen van een speciale bewakingseenheid die in Deelen uit 35 manschappen bestaat. Vragen Het WD-Kamerlid Korthals heeft gistermiddag schriftelijke vragen ingediend waarbij hij op heldering vraagt over de bewa king en beveiliging van de vlieg tuigen op Deelen. Korthals wil weten of de minis ters van Justitie en Defensie in dit incident aanleiding zien om extra maatregelen te nemen. De aanslag op Deelen is met minstens tien miljoen gulden schade verreweg de zwaarste van alle acties die de laatste ja ren tegen militaire doelen in Ne derland zijn uitgevoerd. De schade van het vernielen in 1989 van vier Hawk-raketten op de luchtmacht-basis Gilze-Rijen bedroeg èèn miljoen gulden. De aanslag op NF-5 straaljagers op de basis Woensdrecht kostte ze ven ton. Van onze verslaggever Sluis - Enkele parochia nen in Sluis hebben een Belgisch koppel betrapt bij een vrijpartij in een biechtstoel in de Sluise kerk. Een Sluizenaar had het koppel ontdekt, toen hij bij een rondgang door het godshuis vier benen vanon der het gordijn van de biechtstoel zag steken. In de veronderstelling dat het zich schuilhoudende in brekers waren, riep hij de hulp in van drie andere pa rochianen. Groot was echter de verbazing toen de man nen achter het gordijn geen inbrekers, maar een gedeel telijk ontkleed paartje aan troffen. „Als ze door de pastoor wa ren betrapt, hadden ze met een At, biecht kunnen afleg gen", aldus een van de pa rochianen. Amsterdam (anp) - Een twintig tal migrantenorganisaties en en kele Nederlandse anti-racisti sche en anti-fascistische organi saties gaan gezamenlijk actie voeren tegen opkomende vreem delingenhaat. De organisaties gaan op 21 maart, de internationale dag te gen het racisme, een grote lande lijke demonstratie houden. In de aanloop daarnaartoe wil men ook op 22 februari al in Amster dam demonstreren. Op 25 fe bruari zal men zich bij de jaar lijkse herdenking van de februa- ri-staking bij het beeld van De Dokwerker in Amsterdam mani festeren. In het thuisland Amerika wil het nog niet zo lukken, maar in Nederland slaagt Magnapop er wel in volop progressieve muziekliefhebbers hun platen en concert kaartjes te laten kopen. Dat Magnapop zo aanslaat, komt vooral omdat het een leuk, onbedorven, spontaan punkbandje is. ZIE GIDS - DEEL D Van onze Haagse redactie Texel - Het CDA is niet bereid aan verdere invoe ring van het plan-Simons mee te werken, 'als niet klip en klaar vaststaat dat het niet leidt tot elemen taire kostenbeheersing'. Over doorvoering van een ver plicht eigen risico moet opnieuw gesproken worden. Met deze harde uitspraak zette CDA-fractieleider Brinkman gisteravond op Texel de verdere voortgang van het plan-Simons op de tocht. PvdA-fractieleider Wöltgens weigerde gisteravond in te gaan op de suggestie van Brinkman dat het plan Simons niet zal lei den tot kostenbeheersing in de gezondheidszorg. Volgens Wöltgens zal het onder zoek naar de kostenontwikke ling in die sector uitwijzen dat de ziektekostenpremies omlaag kunnen. „De uitkomsten van dat onderzoek moeten we nu af wachten", aldus Wöltgens. Belasting Maar het plan-Simons was niet het enige punt waarop Brink man grenzen stelde aan het be leid van het kabinet. Vooral be nadrukte hij dat de burgers en bedrijven niet zwaarder belast mogen worden. Brinkman eist dat het kabinet keuzes maakt. „Het speelkwar tier is voorbij. Het wordt tijd voor een daadkrachtig beleid. We moeten ons bezig houden met zaken die echt nodig zijn. Zaken waar de burger om vraagt en zaken waarop de burger de overheid terecht ook beoor deelt". Onder het motto dat het kabinet in de tweede helft van de regeer periode 'niet teveel overhoop moet halen, maar moet afmaken waarmee het bezig is' sloeg de voorzitter van de grootste rege ringsfractie een groot aantal pi ketpaaltjes. Voorwaarden Het CDA stelt vier voorwaarden aan zwaardere milieu- en ener giebelasting: invoering mag alleen als alle EG-landen meedoen; de belasting moet gelden voor producent en consument; de opbrengst moet geheel - en niet zoals minister Kok wil ge deeltelijk - teruggegeven worden in de vorm van lagere loon- en inkomstenbelasting; duidelijk moet zijn dat er geen nadelige effecten voor de werk gelegenheid optreden. Brinkman: „We kopen er niets voor als bedrijven hun heil over onze grenzen gaan zoeken". De CDA-voorman verscherpte de discussie met het kabinet en de coalitiepartner PvdA ook op andere punten. Zo bepleitte hij de bevriezing van het minimumloon als 'het minste wat zou moeten, nu ver laging politiek thans helaas niet haalbaar is'. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Dekbed Terry Irisette door consumentenbond Haagdijk 256 Breda Voorlopig geen winterweer in het verschiet. Gisteren werd het onverwacht een zonnige dag. Vandaag veel bewolking met in de loop van de dag een enkele bui. Het blijft zacht. Rotterdam (anp) - Bij Shell-chemie in het Rotterdamse Bot- lekgebied zijn gistermorgen 14 werknemers gewond geraakt nadat een chloorwolk was ontsnapt. Volgens een woordvoerder van Shell is om 8.45 uur 'een zeer ge ringe hoeveelheid' chloor ont snapt uit een veligheidsklep van een COS-fabriek. In deze instal latie wordt epichloorhydrine ge maakt, een grondstof voor syn thetische harsen. Maar volgens een woordvoerder van de milieudienst Rijnmond (DCMR) is bij het ongeluk min stens vijf kilo chloor vrijgeko men. Dat had Shell aan DCMR opgegeven. „Dat is een grote hoeveelheid, die voor mensen die zich in de directe omgeving be vonden, fataal had kunnen zijn", aldus de woordvoerder van de milieudienst. De veertien werknemers kregen last van geïrriteerde luchtwegen. Na onderzoek door de BGD zijn tien van hen inmiddels weer aan het werk. Vier werknemers lig gen nog in het ziekenhuis. Het is volgens de DCMR te dan ken aan de sterke wind - 25 kilo meter per uur- dat de chloor wolk snel verdunde. Medewer kers van de DCMR hebben bij hun metingen, onder andere bij de oprit van de Beneluxtunnel, geen chloorconcentraties meer aangetroffen. Hoewel het incident onmiddel lijk aan de meldkamer van de politie was doorgegeven, sloeg de politie geen groot alarm. Vol gens de politie leek er in eerste instantie 'niet veel aan de hand'. Toen anderhalf uur later bleek dat er werknemers onwel waren geworden, besloot de politie als nog alarm te slaan. De chloorontsnapping bij Shell is te wijten aan een technische storing. Dit is uit het eerste on derzoek van de DCMR gebleken. Hoe het ongeluk kon gebeuren en hoe dergelijke incidenten in de toekomst kunnen worden voorkomen wordt door de mi lieudienst nader onderzocht. Den Haag (anp) - In Den Haag zijn afgelopen weekend tot tweemaal toe buitenlanders mishandeld en bedreigd. De politie heeft hiervoor in to taal zeven skinheads opgepakt. In de nacht van zaterdag op zon dag werd een 35-jarige Haïtiaan geslagen en geschopt door vier mannen van 24 en 23 jaar die ra cistische kreten uitten. De man liep verwondingen aan het gezicht op die moesten wor den gehecht in het ziekenhuis. De politie slaagde erin het vier tal later die avond nog op te pakken. Daarbij werd een vlin dermes in beslag genomen. Zondagavond werden in een an der deel van Den Haag Turkse en Marokkaanse kinderen van 12 tot 13 jaar en een Turks echt paar geslagen en geschopt. Er zou volgens getuigen ook ge bruik zijn gemaakt van een ijze ren staaf, maar die is niet aange troffen. Het is niet bekend of er gewon den vielen omdat de slachtoffers zelf geen aangifte hebben ge daan bij de politie. Die heeft toch drie mannen van 23, 25 en 28 jaar aangehouden voor de mishandeling. Volgens de politie kan er geen verband worden gelegd tussen de twee zaken. ZIE OOK COMMENTAAR (ADVERTENTIES) ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. L'_J DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. [X l i-J

de Stem | 1992 | | pagina 1