L s ~3MW Rode-Hoedgroep blijft op oorlogspad nop ©P Bö Jeltsin met lege handen naar huis |h Adrie redt het weer niet Uitgezette Yietnamezen weer terug in Nederland Davos levert geen nieuwe datum bezoek Zuid-Afrika op l itmiRT Merijntje zullen gaan. Chauffeurs Rynart breken blokkade aan Griekse grens Honderden slachtoffers door lawines in Turkije zelfstandig it willen zowel Jen geeft u op de lijkheden om ier door te «erniarkten pt welke ^stigings- |27. «aarvwr ttttebtewe»' pr BOB Veel treffers in Hoofdplaat Extra salaris voor politie Amsterdam Brand in Turkse gebedsruimte Mitterrand geeft Cresson standje Karlstad: Vrijbrief bij dopingcontrole Dorjee vertrekt bij Feyenoord RKC-bestuurslid na verhoor op intensive care IN DEZE KRANT: Dode door spelen met vuurwapen Overvallers stoppen man in doos X 64 nnctie l van het plaatselijke n. Daarbij is het Iroeit met het bedrijf! at proces leiding kunt a een sprankelende Kan is dit uw kans. gaan uit naar een HBO-opleiding lunde of HBO- chnologie dan wel ek. Minimaal 5 jaar In de levensmidde- pij voor deze functie s een flinke dosis :ige persoonlijkheid, voor wie s zijn om opgelost te itijd ligt tussen de 55 jaar. van Dongen of bent jjtoe te verhuizen. licitatie ld in deze veelzijdige |w schriftelijke reactie In aan: ges Nederland B.V., P. Eigenhuis, Izaken, Postbus 181, Idam. Voor meer |t uhem tijdens via telefoonnummer 161441. mg eens langs, 'n kopje koffie ;n wij rekenen u geheel /oor waf üw keuken gaat I u k e n s tosendaal, tel. 01650-56500 Koop met zekerheid! Spinveld 37. Breda Tel. 076-223166 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang MAANDAG 3 FEBRUARI 1992 I I I I I Hoofdplaat - In een aantrekke lijk duel heeft Hoofdplaat giste ren voor eigen publiek met 5-2 gewonnen van Koewacht. Grote man bij de thuisclub was Henk Ottens. Hij scoorde twee keer en stond twee maal aan de basis van een Hoofdplaatse tref fer. (zie sport-b10 Amsterdam - Hoofdagenten bin nen het Amsterdamse politie korps krijgen meer salaris. Het gaat om ongeveer 300 mensen die in kwaliteit uitsteken boven hun collega's hoofdagenten maar in verband met capaciteitspro blemen niet kunnen doorstro men naar hogere functies. De betrokken agenten gaan er onge veer 500 gulden bruto per maand op vooruit. Dit moet voorkomen dat ze naar het veel beter betalende bedrijfsleven vertrekken. Amsterdam - In een gebeds ruimte van de Turkse gemeen schap in een school in Amster dam is gisterochtend vroeg brand uitgebroken. De brand verwoestte de vloerbedekking en een raamkozijn. De politie houdt rekening met brandstichting. Parijs - De Franse president Mitterrand heeft premier Cres son op de vingers getikt vanwege de affaire Habash. Frankrijk staat op zijn kop vanwege de verpleging die de Palestijnse ex tremist Habash genoot in een Parijs' ziekenhuis. Habash ver blijft inmiddels in Tunis. zie buitenland - a3 Davos - De Noorse schaatser Karlstad toont bij de dopingcon troles, waarop hij moet verschij nen, een brief van een Noors la boratorium, waarin vermeld staat dat zijn hormoonspiegel sterk afwijkt van de doorsnee mens, een soort 'vrijbrief', waar over Ard Schenk, de Neder landse chef de mission bij de Winterspelen opheldering wil hebben. zie sport -b1 Rotterdam - Hans Dorjee verlaat aan het eind van het seizoen Feyenoord. De trainer uit Delft had nog een contract tot 1 juli 1993. Dorjee zou vertrekken om dat hij geen zeggenschap heeft in het aan- en verkoopbeleid. In het voetbalwereldje wordt ge suggereerd dat de Zuidhollander terugkeert naar PSV. zie sport - b1 Waalwijk - Het bestuurslid technische zaken van RKC, Piet Kipping, is gistermiddag met spoed overgebracht van het Waalwijkse politiebureau naar de afdeling intensive care van het Waalwijkse ziekenhuis.Het bestuurlid, al jaren hartpatiënt, werd al twaalf dagen op het po litiebureau vastgehouden en ver hoord in verband met het onder zoek naar zwart geld en fraude bij de Waalwijkse eredivisieclub. VANDAAG 2 KATERNEN Extra op maandag A2 Binnen buitenland A3 Zeeland A4 A5 Consument A6 RTV-programma's A7 Sport deel B Uitslagen en standen betaald voetbal B2 Bush en Jeltsin...vrienden... - fotoepa Van onze redactie buitenland Moskou - De Russische pre sident Jeltsin is met lege handen teruggekeerd in Mos kou na zijn eerste reis als we reldleider naar het Westen. Zowel in de Verenigde Staten als in Canada ving hij bot waar het ging om concrete toezeggingen van het bedrijfsleven om in Rus land te investeren en concrete fi nanciële steun. Slechts 'vriend schappelijke gevoelens en be grip' van de Amerikaanse presi dent Bush en de Canadese pre mier Mulroney waren zijn deel. „Er is in het Westen geen echt begrip voor de ontwikkelingen in de voormalige Sovjetunie", zei de Russische president, vlak voor zijn vertrek uit de Cana dese hoofdstad Ottawa. Wel denkt Jeltsin' dat zijn gesprek ken met de Westerse staatshoof den en regeringsleiders een bij drage kunnen leveren aan zijn hervormingsprogramma. Hij toonde zich bij terugkeer in Moskou verguld met het feit dat tussen president Bush en hem zelf 'wederzijds begrip is ont staan'. Volgens de Russische president reageerde Bush niet negatief op zijn voorstel voor een gezamenlijke ontwikkeling van een raket-defensiepro- gramma gebaseerd op het Ame rikaanse Star Wars. Bush zei za terdag dat hierover geen beslui ten waren genomen. Hij zei toen wel het 'de moeite waard te vin den deze zaken meer in detail te bespreken'. Jeltsin en Bush gaven zaterdag na een drie uur durend onder houd in Camp David een verkla ring uit waarin ze onderstreep ten dat de twee landen niet lan ger 'potentiële vijanden' van elk aar zijn. Beide leiders hebben afgespro ken elkaar dit jaar nog enkele malen te ontmoeten. Kamer kraakt Kosto Van der Louw staat 'in wezen voor een nieuwe sociaal-democratische beweging'. - foto anp Van onze Haagse redactie Amsterdam - De Rode-Hoed- groep onder leiding van de prominente PvdA'er André van der Louw gaat door in de richting van een nieuwe so ciaal-democratische bewe ging- Een besluit hiertoe werd giste ren genomen aan het slot van een enigszins chaotische bijeen komst in de Rode Hoed, een voormalige remonstrantse schuilkelder in Amsterdam. Van der Louw, oud-minister, oud-voorzitter van de PvdA en oud-burgemeester van Rotter7 dam, benadrukte in zijn slottoe spraak dat 'het stichten van een nieuwe partij niet aan de orde is'. Van der Louw voegde er aan toe dat hij 'in wezen staat voor een nieuwe sociaal-democratische beweging'. Volgens hem zou zo'n beweging te zijner tijd een prima alternatief kunnen zijn als het met de PvdA helemaal misloopt. Formeel wil Van der Louw ech ter eerst het PvdA-congres van 13 en 14 maart afwachten. De PvdA neemt dan besluiten over de inrichting van de verzor gingsstaat, over haar eigen orga nisatiestructuur en kiest dan een nieuwe voorzitter. Van der Louw had scherpe kri tiek op PvdA-leider Wim Kok. Van der Louw vindt dat Kok geen leiding geeft aan het nood zakelijke vernieuwingsproces van de PvdA. Hij pleitte er daarom voor dat het PvdA-con gres een einde maakt aan het partijleiderschap van Kok. zie ook extra op maandag - a2 Van onze verslaggever Baarle-Nassau - Het spelen met een vuurwapen is de 23-jarige Eric van der Flaes ui't Baarle-Nassau in de nacht van vrijdag op zaterdag noodlottig geworden. De man schoot zichzelf daarbij door het hoofd en is in de loop van zaterdagmiddag in een Tilburgs ziekenhuis overleden. Geruchten in Baarle-Nassau als zou hij het slachtoffer zijn gewor den van een spelletje Russische roulette worden door de rijkspolitie met kracht ontkend. Van der Flaes was 's avonds met een aantal vrienden uit geweest, waarna het gezelschap naar de woning vaneen,van hen ging om nog iets te eten. Het slachtoffer haalde op een gegeven moment een vuur wapen tevoorschijn en begon daarmee te spelen. Daarbij is door on bekende oorzaak een schot afgegaan. Uit onderzoek blijkt dat er geen misdrijf of drank in het spel was. Van onze correspondent Antwerpen - Twee overvallers hebben vrijdagavond een bij zondere manier bedacht om hun slachtoffer rustig te houden: ze stopten hem in een grote doos. Het voorval speelde zich af in een winkel waar matrassen en beddegoed wordt verkocht in het Belgische Merksem, bij Ant werpen. Twee in zwart-leren motorpakken geklede mannen drongen vlak voor sluitingstijd de winkel binnen. Ze dwongen de win kelier naar een achterkamertje te gaan waar ze hem in een kar tonnen doos stopten, die ze vervolgens met plakband dicht- plakten. Toen de man zich na een worsteling van ruim een half uur uit de doos wist te bevrijden, waren de overvallers gevlogen. En met hen 200.000 frank (circa 10.000 gulden) uit de kassa. Den Haag (anp) - De bespre kingen die premier Lubbers, vice-premier Kok en minister Van den Broek dit weekeinde in Davos hebben gevoerd met de Zuidafrikaanse president De Klerk en ANC-leider Nel son Mandela hebben nog geen concrete datum voor het bezoek aan Zuid-Afrika op geleverd. Lubbers gaat ervan uit dat hij en minister Van den Broek wel 'op enig moment' naar Zuid-Afrika De Klerk zei np zijn-gésprek met Lubbers dat lifandela, Inkatha- leider Buthelezf en hijzelf het er over eens zijn dat premier Lub bers Zuid-Afrika kan bezoeken zodra een datum is vastgesteld voor een overgangsregering. Volgens hem is iedereen het er voer eens dat het bezoek van de Nederlandse premier niet hoeft IjritT Slag Hoedje Lubbers begroet ANC-leider te worden uitgesteld totdat er een werkelijk een interim-rege ring in Zuid-Afrika is gevormd. Maar Lubbers, noch Kok, of mi nister Van den Broek waagden zich aan uitspraken over de ter mijn waarbinnen een besluit zou moeten worden genomen. Mandela in Davos. - foto anp Minister Van den Broek zei dat hij graag 'zo spoedig mogelijk een concrete beslissing' wilde. De onduidelijkheid moet volgens hem niet te lang blijven voortbe staan. Maar voor het nemen van een beslissing is nog intern be raad nodig. Lubbers sprak over 'thuis de balans opmaken'. De Nederlandse bewindslieden hebben met De Klerk en Man dela behalve over het bezoek, ook gesproken over de onder handelingen over een nieuwe grondwet voor een democratisch Zuid-Afrika en de vorming van een overgangsregering waarin ook het Africaans National Con gress is vertegenwoordigd. Wat De Klerk en Mandela over deze onderhandelingen en over gangsregering zeiden kan van betekenis zijn voor onze eigen afwegingen met betrekking tot het bezoek, aldus Lubbers. Het bezoek, oorspronkelijk voor zien voor 18 tot 20 februari, is voor onbeperkte tijd uitgesteld nadat het ANC, dat van het be zoek op de hoogte kwam door het voortijdig uitlekken van de data, had laten weten dat het moest wordenuitgesteld tot na de vorming van een overgangs regering. Adrie van der Poel heeft het weer niet gered. Na vijf tweede plaatsen bij wereldkampioenschappen veld rijden stond hij gisteren in Leeds opnieuw naast de hoogste trede van het erepodium. Brons viel hem dit keer ten deel. De verrassendeDuitser Kluge (goud) en de Tsjechoslowaak Camrda waren te sterk voor hem. zie sport-deel bi Van onze verslaggevers Den Haag - Staatssecreta ris Kosto (PvdA, Justitie) moet zich in de Tweede Kamer verantwoorden over de mislukte uitzetting van vier Vietnamezen. D66 heeft om een debat ge vraagd. Ook CDA, PvdA en VVD plaatsen vraagtekens bij de actie van Kosto. De vier Vietnamezen werden af gelopen vrijdag Nederland uit gezet en naar Tsjechoslowakije gestuurd. Daar waren ze niet welkom. Gistermiddag arri veerde het kwartet weer op Schiphol en vandaar zijn de vier naar een asielzoekerscentrum in Amersfoort overgebracht. Proefkonijn Volgens D66-Kamerlid Wolffen- sperger heeft Kosto de Vietna mezen als proefkonijn gebruikt. CDA'er Krajenbrink protesteert eveneens tegen dit 'ping-pong'- beleid. „Ik vind het onverstan dig". Ook voor de PvdA is 'volstrekt onduidelijk' waarom de PvdA- bewindsman zo gehandeld heeft. ■„Er lag toch een brief van de Tsjechoslowaakse minister van Buitenlandse Zaken dat deze Vietnamezen niet welkom wa ren", aldus PvdA-Kamerlid Middel. WD'er Wiebenga vindt dat Kosto een parlementaire regel heeft geschonden door de Viet namezen naar Tsjechoslowakije te sturen terwijl de Kamer juist vorige week inlichtingen had ge vraagd over de kwestie. „Het is goed gebruik om dan eerst een antwoord te geven". Wiebenga heeft bovendien kri tiek op de Tsjechoslowaken. „Tsjechoslowakije houdt zich niet aan de internationale regels dat een land dat een visum heeft gegeven ook verantwoordelijk is voor de opvang". De vier Vietnamezen, drie man nen en een vrouw, zeiden giste ren na aankomst op Schiphol ge durende het verblijf van 36 uur op het vliegveld van Praag goed behandeld te zijn. Ze hebben on der meer eten en drinken gekre gen. Een woordvoerder van INLIA, de belangenorganisatie voor asielzoekers, zei dat het gesol met de Vietnamezen nu maar eens afgelopen moet zijn. Hij vindt dat zij hier him asiel procedure moeten kunnen af wachten. zie commentaar op a3 In de ochtend kan eerst ijzel ontstaan. Verder is er veel bewolking met van tot tijd regen. Met een matige westenwind worden de mist en vervuilde lucht opgeruimd. i. Van onze verslaggever Klundert - Na een week wachten hebben acht vrachtwagens van Rynart Transport in Klundert zich dit weekeinde door een blokkade aan de Griekse grens weten te wurmen. Woedende Griekse transporteurs hebben de grensovergangen ge blokkeerd, omdat zij menen door aanpassing van de transito-be lasting te worden benadeeld. Elfhonderd vrachtwagens kwa men daardoor vast te staan. Directeur F. Rynart becijfert de schade voor het Klundertse transportbedrijf op honderddui zend gulden. Het stilstaan van een vrachtwagen kost duizend tot elfhonderd gulden per dag. „En we hebben hier in Klundert in die tijd ook flinke stagnatie opgelopen". De vrachtwagens van Rynart stonden aan de grens bij Evzóni. Zes koelwagens hadden bederfe lijke waar aan boord. Deze kre gen zaterdagavond om tien uur toestemming om door te rijden. „De ergernis van de chauffeurs was flink gegroeid", zegt direc teur F. Rynart. De mannen moesten dag en nacht bij hun la ding blijven om beschadiging en diefstal te voorkomen. Toen de koelwagens mochten vertrekken, 'reden de andere vrachtwagens die niet door mochten langzaam op de blokkade in. „Er is geen geweld gebruikt", zegt Rynart. „Maar", beaamt hij, „er zullen best wel een paar ldappen zijn gevallen". Volgens de transportondernemer was er een rellerige sfeer aan de grens. Rynart zegt dat er geen gewon den zijn gevallen. Wel is een vrachtwagen beschadigd, door dat een Griek met opzet met zijn truck tegen de Rynart-combina- tie aanreed. Rynart is gespecialiseerd op het vervoer Nederiand-Turkije. Per week leggen gemiddeld zo'n der tig vrachtwagens die route af. Op dit moment zijn er nog eens tien combinaties op weg van Klundert naar de Griekse grens. „De acties zijn zeker nog niet voorbij", zegt Rynart. „Woens dag en donderdag overlegt de Griekse regering met die van Hongarije en Tsjechoslowakije. We hebben de vrachtwagens toch op pad gestuurd, want dan staan ze tenminste vooraan als de grenzen weer opengaan. De Grieken kunnen die grenzen toch niet weken gesloten hou den, want zij hebben zelf ook behoefte aan de goederen die worden vervoerd". Ankara (dpa/rtr) - Zeker 200 mensen zijn afgelopen week einde in het zuidoosten van Turkije omgekomen als gevolg van de hevigste lawines sinds tientallen jaren. Er worden nog tientallen mensen vermist. Het ANC en vice-premier Kok waren zorgvuldig in het onge wisse gelaten gedurende de pe riode van minstens een maand die verliep tussen het principe besluit om De Klerk's uitnodi ging voor een tegenbezoek te aanvaarden, en de publikatie van de data. De Nederlandse ministers had den in Davos ook een korte ont moeting met Chief Mangosuthu Buthelezi, de leider van de Inka- tha-vrijheidspartij Mandela gaf zaterdag in een ge sprek met minister Kok de aan zet voor een mogelijk compro mis. Niet de installatie van een overgangsregering in Zuid- Afrika is voor het ANC van groot belang bij de beoordeling van het bezoek van de Neder landse bewindslieden, maar een 'onomkeerbare beslissing dat zo'n regering er komt'. Volgens Mandela moet dat binnen zes maanden mogelijk zijn. De reddingswerkzaamheden, waarbij ook in Turkije gestatio neerde Amerikaanse militairen bij zijn betrokken, worden ern stig bemoeilijkt door de sneeuw. Alleen al in het dorp Görmec in de provincie Sirnak wordt reke ning gehouden met 170 slachtof fers. De Turkse televisie be richtte dat het bergplaatsje vol ledig is ondergesneeuwd. Ten minste 76 militairen van een in Görmec gelegerde Turkse, een heid zijn omgekomen. Maar in het hele land doen zich lawines voor en het hele land is met een dikke sneeuwlaag bedekt. Volgens het Turkse persbureau Anatolia zijn duizenden dorpen in hoger gelegen gebieden in het hele land van de rest van de we reld afgesneden door metershoge sneeuwlagen en s temperaturen van min 30 graden Celsius. (ADVERTENTIE) 1 iul ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. 1 t J

de Stem | 1992 | | pagina 1