Politie Algerije dreigt met ingrijpen Sterkere CYSE moet conflicten voorkomen tOËN Opschudding rond opname radicale Palestijn in Parijs YAJINOULI Al IVJINi Oproep aan andere kernmogendheden nucleair arsenaal te ontmantelen Martelingen in Indonesië BUITENLAND A4 5 0,- HULST, Walther JOSCH, Van Beek, 'NDEL, Van Koulil, LOBS MET BANDEN, 'EN EN EEN TEGEN 0% RENTE. I Door Ambitie Jeltsin: Ik ben geen alcoholist Voorlopig geen VN-vredesmacht naar Joegoslavië BUITENLAND KORT Geweld in Zuid-Afrika laait weer op Ierse premier treedt volgende week af Tiit Vahi nieuwe premier Estland 'Publiceer documenten Kennedymoord' Aangeklaagden zwendel vrijuit VS halen meer troepen uit Europa weg China houdt vast aan hervormingen Nederlandse VN-rapporteur: JE STEM VRIJDAG 31 JANUARI 1992 Idpal- flester leweg 1608- penen Ir 5-8 erhuur 11658 1 EN dik, Tel. ROMM ELMARKT spullen t.k..tel. 01686-3141. WEGENS verhuis 1 hout draaibank 12 gr. beitels 220v. 900,-, 1 schijf- schuurmach. v. hout 380v. 475,-, 1 elec. koffieapp. 40 kopjes 375,-, 60 lijm tangen a 9,-, 120 voor raad stapelbakken a 3,-. 01620-57276 alleen za. WIT/GRIJZE lamellen voor gehele benedenverd. vr.pr.750,-. Sirius2. Tel. 01620-32077. iee goed in de gaten en >pe auto rijden? Dan is jouw auto. Nog los van tntevrije financiering en •rijs (onder de 20 mille!), veel extra. Rij maar i 1.2L Motor System pk) multipoint injectie 5-bak ruitewisser :e-up spiegeltje dak installatie achter De traag een kleurig reken- ugen Groep meweg 3,01830-67805. HOEVE*' "ar B.V (subdealer)Industrieweg RIJEN, Van Dorst Car B.V, Ho# i Een onderonsje tussen de Amerikaanse, de Tsjechoslowaakse dl Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Baker (l) Dienst ier (m) en Genscher. foto epa Praag - De CVSE (Conferen tie over Vrede en Veiligheid in Europa) moet zich van een debatteerclub transformeren tot een krachtige organisatie met verregaande bevoegdhe den. Conflicten kunnen beter worden voorkomen als de CVSE sancties, kan instellen en in tijden van crisis kan besluiten tot het stu ren van een vredesmacht. Met name de Tsjechoslowaakse president Havel en de Duitse mi nister van Buitenlandse Zaken Genscher maakten zich gisteren op de tweedaagse CVSE-raad in Praag sterk voor een 'gemoder niseerde' CVSE. Havel stelde dat de conferentie zich, als handhaafster van de onderlinge staatsgrenzen en de democratie, op termijn kan ont wikkelen tot een Europese va riant van de VN-Veiligheids- raad. Genscher vindt dat de burger oorlog in Joegoslavië 'de struc turele zwakte' van de CVSE heeft aangetoond. 'De CVSE moet de mogelijkheden scheppen voor het sturen van CVSE- blauwhelmen'. Zijn Amerikaanse collega Baker wilde (nog) niet zo ver gaan. Hij pleitte voor een duidelijke ver sterking van het crisismecha nisme dat de CVSE kent. Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) vroeg zich af of de CVSE zelfstandig over het stu ren van blauwhelmen moet be slissen. De minister toonde zich meer voorstander van de for mule dat, indien nodig, de VN- Veiligheidsraad de CVSE ver zoekt tot het zenden van zo'n vredesmacht. Van den Broek stelde zijn colle ga's voor om in de lente of begin van de zomer een buitengewone ministersconferentie te beleggen van de oude en nieuwe staten die partij zijn bij het verdrag over conventionele wapenbeheersing in Europa (CFE). Die zou ak koorden tussen de republieken van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten over de verde ling van de wapens die de vroe gere Sovjetunie op grond van het CFE-akkoord mocht behouden, moeten bekrachtigen. Hierdoor wil Van den Broek voorkomen dat de uitvoering van het CFE- verdrag in gevaar komt door me ningsverschillen tussen de GOS- republieken. Jeltsin wil verder ontwapenen Van onze redactie buitenland Moskou - De Russische president Jeltsin wil nog meer kernwapens de wereld uit hebben. Hij riep gisteren de andere kernmachten in de wereld op het voorbeeld van de Verenigde Staten en hemzelf te volgen en kernwapens te ontmantelen. Daarnaast zal hij dit weekeinde, tijdens zijn onderhoud met de Imerikaanse president Bush, loogstwaarschijnlijk aandringen op nog verdergaande verminde ring van de wederzijdse kernwa pen-arsenalen. Dat hebben Russische diploma ten gisteren gezegd. Volgens Oboechov, een vooraanstaande lunctionaris op het gebied van wapenbeheersing, is het beleid van Rusland wat betreft wapen reductie 'een actieve politiek'. „Ik zou het zelfs een offensief willen noemen"-. Jeltsin kondigde woensdag aan dat Rusland zijn defensie-uitga ven met 10 procent vermindert en de produktie van zware bom menwerpers en raketten voor vliegtuigen, schepen en duikbo ten en die van oorlogskoppen voor op het land gestationeerde tactische raketten, stopzet. Oboechov zei dat Jeltsin van plan is met Bush te praten over een lagere limiet voor alle stra tegische oorlogskoppen dan die is vastgesteld in het START-ver- drag. Jeltsin wil die limiet op 2.000 tot 2.500 stellen; in het START-verdrag gold een limiet van 6.000 koppen. Maar het lijkt er voorlopig op dat de andere kernmogendheden niet van zins zijn Jeltsins oproep te honoreren. De Britse premier Major zei woensdag al dat de Britse strate gische kernmacht in ieder geval wordt gemoderniseerd. En evenals Frankrijk vinden de Britten dat zij in verglijking met Kusland en de VS te weinig New York - De Russische president Jeltsin heeft in etn interview dat vandaag wordt uitgezonden op de Amerikaanse televisie te gengesproken dat hij een alcoholist zou zijn. Geruchten over zware drankzucht hebben hem achtervolgd sinds hij twee jaar geleden tijdens zijn eerste bezoek aan de VS dronken zou zijn geweest. Door de afgelopen maanden tweemaal plotseling afwe zig te zijn, is die geruchten stroom weer op gang geko men. Hij zei tegen verslag geefster Barbara Walters veel te sporten en 'sport en alcohol gaan nu eenmaal niet samen'. kernwapens hebben om evenre dig te reduceren. Major tekende wel met Jeltsin, die gisteren op doorreis naar de VS even in Londen was, een uit tien punten bestaande overeen komst, waarin onder meer sa menwerking op het gebied van de ontmanteling van kernwa pens wordt aangekondigd en Britse steun wordt beloofd om Rusland te helpen bij het volle dig toetreden tot het Internatio naal Monetair Fonds. In Parijs zei de Franse ondermi nister van Defensie Mellick dat Frankrijk geen redenen heeft om zijn arsenaal te verkleinen. „De wereld is het nucleaire tijdperk binnengestapt en is er nog niet aan toe dat te verlaten". China heeft met instemming de voorstellen van de Verenigde Staten en de Russische Federatie- aangehoord om duizenden kern raketten te vernietigen. Beijing ziet echter evenmin reden on middellijk hetzelfde te doen. Volgens een woordvoerder van het Chinese ministerie van Bui tenlandse Zaken hebben de twee nucleaire grootmachten bijzon dere verantwoordelijkheden en verplichtingen. „Slechts wan neer zij gestopt zijn met het'tes- ten, produceren en ontwikkelen van kernwapens en hunbezit aan kernwapens gelijk is aan dat van China zullen wij deelnemen aan dit proces van ontwape ning". Jeltsin op zijn beurt maakte gis teren overigens geen halszaak van die afwijzende reacties. Hij erkende dat het kernwapenpo- tentieel van Engeland, Frankrijk en China inderdaad een stuk minder is dan dat van de VS en Rusland. De Verenigde Staten zelf gaan trouwens door met nieuwe kern wapens te ontwikkelen en on dergrondse kernproeven uit te voeren, ondanks de wapenbe- heersingsvoorstellen van deze week. De Amerikaanse minister van Energiezaken Watkins zei in een toelichting bij zijn begroting mee dat een bescheiden aantal ondergrondse kernproeven wordt beoogd. Het ministerie van Energiezaken beheert de in dustrietak waar de bommen worden geproduceerd. Gewapende politiemannen patrouilleren in de straten van Algiers. Algiers (afp/dpa) - De Alge rijnse politie heeft gisteren gedreigd dat zij geweld met geweld zal bestrijden, nadat een dag eerder betogers en politie-agenten slaags raak ten. Door de waarschuwende taal van de politie wordt in Algiers druk gespeculeerd dat het vrij daggebed vandaag opnieuw uit zal lopen op gevechten tussen is lamitische fundamentalisten en de politie. „Alle politie-eenheden zullen geweld, alle geweld, met alle be schikbare middelen beantwoor den", zei een hoge politiefunc tionaris op de staatstelevisie. Zijn aankondiging volgde op schermutselingen in de wijk Ba- charah waarbij, volgens het Al gerijnse persbureau APS, woensdag ten minste één dode is gevallen. Kranten meldden dat bij de El Sunna-moskee in de wijk Bab- el-Oued, die geldt als een bas tion van het Fundamentalisti sche Islamitische Reddingsfront (FIS), incidenten vandaag vrij wel niet uit kunnen blijven. Zo bericht de krant El Watan,. onder aanhaling van welinge lichte bronnen, dat de moskee onder controle van de staat is gesteld. De staat heeft in de moskee een nieuwe imam be noemd die het vrijdaggebed, waarin normaal een FIS-leider voorgaat, zal leiden. „Voor morgen, vrijdag, ziet het er niet naar uit dat de 'roekelo zen' met de armen over elkaar zullen toekijken bij het offensief van de autoriteiten om het nor male leven te herstellen", stelt El Watan. „In ieder geval doet de installatie van een nieuwe imam het ergste vrezen". De krant El Moudjahid voegt daar nog aan toe dat het FIS schoolkinderen gevraagd heeft voor het vrijdaggebed naar de El Sunna-moskee te gaan. „Wil het FIS dat zij als een schild funge ren", vraagt de krant zich af. Vorige week kondigden de nieu we, door het leger gesteunde lei ders van Algerije een verbod af op politieke bijeenkomsten bij moskeeën. De machthebbers ontnamen daarmee het FIS zijn belangrijkste forum. Het FIS stevende af op de abso lute meerderheid in het parle ment, maar de nieuwe macht hebbers gelastten op 12 januari de parlementsverkiezingen af. De vorige imam van de El Sunna-moskee, Abdelkader Moghnl, was in de eerste verkie zingsronde in het parlement ge kozen. Belgrado - Er gaat voorlopig Seen vredesmacht van de Ver enigde Naties naar Joegoslavië, •olgens de speciale VN-afgezant Goulding is de komst van vre destroepen eerder een kwestie J_an maanden dan van weken, "et is vooral zaak om de de Ser vers in Kroatië ervan te overtui gen dat een vredesmacht wense lijk is. He Servische minderheid in Kroatië stelde gisteren weer nieuwe voorwaarden aan hun Medewerking voor het vredes plan van de VN. Zo willen ze dat er ook in het Kroatische West- oiavonië vredestroepen komen. Minister Sasic van Buitenlandse 4aken van Slavonië zei dat- Kroatische strijders in West- lavonië meer dan honderd Ser- L^cne dorpen hebben platge- and en die willen de Serviërs et hulp van de VN weer bewo- De ingang van het Dunant-ziekenhuis in Parijs waar Habash is opgenomen, wordt bewaakt. - foto epa ParijS (rtr/dpa) - Franse vei ligheidsdiensten achten de Palestijnse groep rond George Habash, die woens dag met een hersenbloeding is opgenomen in een zieken huis in Parijs, al lange tijd verantwoordelijk voor een reeks bloedige aanslagen op Franse doelen in de jaren ze ventig. Woordvoerders van inlichtin gendiensten zeiden gisteren dat het Volksfront voor de Bevrij ding van Palestina van Habash verantwoordelijk is geweest voor de kaping in 1976 van een Frans passagiersvliegtuig, dat in En tebbe in Uganda landde, en zou eveneens achter enkele aansla gen zitten die de beruchte terro rist Carlos in Frankrijk pleegde. De Franse president Mitterrand probeerde gisteren de commotie in binnen- en buitenland over de verpleging van Habash te sussen met de opmerking dat er noch in Frankrijk noch daarbuiten een arrestatiebevel is tegen Habash. De Israëlische minister van Bui tenlandse Zaken Levy veroor deelde gisteren de Franse gast vrijheid, zoals eerder was ge beurd door de Gaullistische op positiepartij RPR. „Het is bijna een klap in het gezicht", aldus Levy. „Dit siert Frankrijk niet". Mitterrand erkende wel dat de Franse onderzoeksrechter Bru- gière aanwijzingen had over een verband tussen verschillende aanslagen en Habash. Mogelijk zal Brugière in het ziekenhuis Habash ondervragen. De bekendste actie waarmee Ha bash in verband wordt gebracht, is zonder twijfel de kaping in juni 1976 van een Airbus van Air France vol Franse toeristen die uit Israël terugkeerden. Volgens diplomaten onderhan delde namens de kapers Wadi Haddad, de rechterhand van Ha bash, die de gijzelaars alleen wilde laten gaan, indien door Is raël gearresteerde Palestijnen zouden worden vrijgelaten. Aan de gijzeling kwam een spectacu lair einde door ingrijpen van Is raëlische commando's. Bronnen in juridische kringen meldden dat Frankrijk, dat in de jaren zeventig toenadering zocht tot Habash's bevrijdingsfront om nieuwe aanvallen op Franse doelen te voorkomen, nooit ar restatiebevelen heeft uitgevaar digd in verband met de kaping. De Franse politie verdenkt Ha bash en zijn groep ook van een aanval in mei 1978 op passagiers die op de Parijse luchthaven Orly stonden te wachten voor een vliegtuig van de Israëlische maatschappij El Al. Drie aan vallers, gewapend met machine geweren, schoten twee bewakers dood voordat ze zelf werden ge dood. Veiligheidsagenten beweren dat de in Venezuela geboren Ilyitch Ramirez Sanchez, beter bekend als de terrorist Carlos, heeft ge werkt voor het Volksfront. Hij zou een serie aanslagen hebben uitgevoerd binnen en buiten Frankrijk, waaronder de moord in 1975 in Libanon op twee Franse geheim agenten en een Libanese informant. In hetzelfde jaar zou hij bij de luchthaven van Parijs twee mislukte raket- aanvallen hebben uitgevoerd op vliegtuigen van El Al. Carlos is door sommigen ook in verband gebracht met aanslagen op Franse missies in Nederland en West-Duitsland. Overigens kwam er donderdag ook steun voor de beslissing Ha bash tot Frankrijk toe te laten. De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) toonde zich ver baasd over de commotie rond de leider van het Volksfront, dat deel uit maakt van de PLO. De organisatie verzekerde tege lijkertijd dat de gezondheidstoe stand van Habash 'stemt tot te vredenheid'. Het Franse Rode Kruis had Ha bash woensdagavond met een vliegtuig vanuit Tunis laten af halen. De organisatie liet in Pa rijs weten dat het 'getrouw aan zijn neutraliteitsprincipe' ermee had ingestemd 'een zieke Pales tijn op te nemen die de kosten van het vervoer naar Parijs en van de behandeling voor zijn re kening neemt'. Johannesburg - Het etnisch geweld in Zuid-Afrika laait weer op. Zo hebben zwarte scholieren een blanke onderwijzer met messen bewerkt en in brand gestoken in de jongste golf van rassenonlusten, die door de regering en de anti-apartheidsbe weging ANC (Afrikaans Nationaal Congres) gisteren scherp veroordeeld is. Volgens de politie liep de man daarbij ernstige brandwonden op. Sam de Beer, de minister voor Onderwijs aan de zwarten, zei dat het ernaar uitziet dat blanke onderwijzers een nieuw doel wit zijn geworden. De laatste dagen zijn blanke leraren in de zwarte woonwijken herhaaldelijk het slachtoffer geweest van aanslagen. Dublin - De Ierse premier Charles Haughey heeft gisteren aan gekondigd dat hij volgende week zal aftreden. Haughey maakte zijn besluit bekend tijdens een ontmoeting met parle mentsleden van de regerende partij Fianna Fail. Haugheys positie is vorige week op de tocht komen te staan door een schandaal uit 1982. De premier zou toen de telefoons van twee journalisten hebben laten afluisteren, om er achter te komen wie van zijn toenmalige kabinetsleden belangrijke in formatie naar de pers liet uitlekken. Minister Doherty van Jus titie nam toen de schuld op zich, maar zei vorige week dat Haughey op de hoogte was van de afluisterpraktijken. De aankondiging maakt het voor de partij mogelijk nog dit weekeinde verkiezingen te houden voor een nieuwe regerings- en partijleider. Moskou - Het parlement van Estland heeft gisteren Tiit Vahi gekozen tot premier van de Baltische republiek. Hij leidt een regering die uit 16 leden bestaat. Vahi( die tot dusver minister van Vervoer was, volgt Edgar Savisaar op die vorige week af trad nadat hij er niet in geslaagd was de steun van het parle ment te krijgen voor zijn economische plannen. Het kabinet van Vahi, waarin zes leden van de vorige regering zitting hebben, staat voor de opgave de economische proble men van de Baltische republiek aan te pakken. De 1,6 miljoen inwoners van Estland lijden onder een acuut tekort aan brand stof, terwijl brood en andere basisprodukten maar mondjes maat verkrijgbaar zijn. Washington - Ex-president Gerald Ford van de Verenigde Sta ten, het enige nog in leven zijnde lid van de commissie-Warren die belast was met het onderzoek naar de moord op president John Kennedy in 1963, heeft aangedrongen op publikatie van alle officiële, nog geheime, documenten. Ford hoopt dat door publicatie van die documenten een eind wordt gemaakt aan de gerechtvaardigde twijfel van wie dan ook. De documenten die 'rechtstreeks te maken hebben' met de vraag wie John Kennedy gedood heeft en met de vraag of er sprake was van een samenzwering, zijn in 1964 al openbaar ge maakt, aldus Ford. Maarde CIA en de FBI beschikken nog over ettelijke honderdduizenden documenten. Brussel - Het Antwerpse hof van beroep heeft gisteren twee mannen buiten vervolging gesteld die in eerste instantie tot vijf jaar cel waren veroordeeld in een geruchtmakende zwendelaf- faire met Duits kernafval. De drie hadden in opdracht van Transnuklear grote hoeveelhe den radioactief afval naar het SCK verscheept om te worden verwerkt. Dat afval bleek echter onverwerkbaar en werd in Mol opgeslagen. Het werd later teruggestuurd. Volgens het hof van beroep zijn de mannen niet vrij meer ge weest bij het voeren van hun verdediging omdat zij voor het proces al onder ede in het openbaar waren verhoord door een parlementaire onderzoekscommissie. Om die reden is de stra feis niet ontvankelijk verklaard. Washington - Het Amerikaanse leger zal dit jaar 17.000 meer troepen uit Europa naar de VS terughalen dan eerder was aan gekondigd. In totaal worden voor 1 oktober dit jaar 106.000 militairen van 83 verschillende bases teruggetrokken, plus 1.300 man burgerpersoneel. Eind september ligt het totale aan tal Amerikaanse troepen in Europa dan rond de 208.000. Bijna alle bases en faciliteiten waar extra militairen zullen moeten vertrekken en die geheel of gedeeltelijk gesloten zullen worden, liggen in Duitsland, met uitzondering van drie facili teiten: één in Maastricht, één bij de kruisrakettenbasis Comiso in Italië en de basis Thurso in Groot-Brittannië. Davos - China gaat door met economische hervormingen. Te zelfdertijd houdt het vast aan het communisme en zal het geen politieke onrust toelaten. Dit heeft premier Li Peng (zie foto) gisteren gezegd in Davos. Hij was de eerste spreker op het Eco nomisch Forum in de Zwitserse wintersportplaats, een jaar- lijke bijeenkomst van prominente zakenlieden en politici. Li Peng wees erop dat de economische hervormingen in de ja ren '80 voor een flinke groei van de Chinese economie gezorgd hebben. Het Chinese volk heeft daar danig van geprofiteerd. Maar, zei hij, hervormingen in China betekenen geen verande ring van het socialistische stelsel. Veeleer is er sprake van ver betering en ontwikkeling van dat stelsel", vindt Li. Genève (anp) - De Nederlandse VN-rapporteur voor de men senrechten, Peter Kooijmans, maakt in een rapport over In donesië melding van routinematige martelingen. Dat is gebleken in Genève, waar de VN-Commissie voor de Rechten van de Mens momenteel haar jaarlijkse vergadering houdt. Kooijmans zegt 'niet aan de conclusie te kunnen ontkomen dat mar telingen voorkomen in Indonesië, vooral in gevallen die in verband worden gebracht met de staatsveiligheid'. In gebieden die als onsta biel worden beschouwd zouden martelingen routine zijn. De Nederlandse VN-rapporteur was toevallig in Oost-Timor voor de opstelling van zijn rapport toen het leger daar vorig jaar november een bloedbad aanrichtte onder een menigte rouwende mensen. Kooijmans zegt in zijn rapport dat de Indonesische autoriteiten hem lange tijd in het ongewisse hebben gelaten en hem pas zeer laat op de hoogte hebben gesteld van de gebeurtenis. De autoriteiten in Oost-Timor stonden Kooijmans niet toe het plaat selijke ziekenhuis te bezoeken, waar hij zijn sympathie wilde betui gen met de gewonden. Een verzoek daartoe werd afgewezen omdat een bezoek uitgelegd zou kunnen worden als een steunverklaring van de VN voor anti-regeringsgroepen en tot nieuwe ongeregeldhe den zou kunnen leiden. igsmaatschappij op de gebruikelijke voorwaar^ mporteur Pon Car B.V, Leusden, tel.: 033-951

de Stem | 1992 | | pagina 5