Verwarring aan vooravond top bèche em oorradige inken ORTING I. PMPEUNK Nog geen duidelijkheid over komst VN-vredesmacht in Kroatië Palestijnse delegatie reist met vertegenwoordigers PLO naar Moskou ORBvvS Op wacht Tientallen doden bij slag in Nagorno-Karabach Gemenebest-landen ruimen kernwapens onverwacht snel op FIS wil dialoog met Algerijnse regering >ntaktlenzen Boeren zijn fel gekant tegen landbouwhervormingen EG BUITENLAND et S.F.C. trol) 1 kHz/8 Q) iting Systeem ers tel. 01155-1930 )ok voor orgels, Ino's, keyboards Hoofdstraat 13, Axel :en bij 'IRA waste geld wit op de effectenbeurs' AXEL BUITENLAND KORT Italië verdeeld over bezoek Li Peng Nieuw kabinet Congo na legeropstand VS roepen ambassadeur uit Haïti terug Vice-voorzitter Sinn Fein gearresteerd Piloten roepen op tot staking In jiuii verkiezingen Israël X 53 jË STEM DINSDAG 28 JANUARI 1992 Istraat 45-47 - AXEL 55-1382 Privé: 01154-1711 aat 3 - Hoek iORDiJNEN - MEUBELEN - ZONWERING Goulding ...vooruitgang... Belgrado (afp/dpa/upi) - De afgezant van de Verenigde Naties, Goulding, heeft naar eigen zeggen vorderingen ge maakt in zijn streven de sta tionering van' een VN-vredes- macht in Kroatië voor te be reiden. De 'stap voorwaarts' van Goul ding verschafte gisteren echter nog geen duidelijkheid over de vraag of 10.000 VN-soldaten ook daadwerkelijk naar Kroatië gaan. Kroatië, Servië en het Joegosla vische leger hebben al overeen stemming bereikt over de komst van een vredesmacht, maar de leiders van de Servische minder heid in Kroatië hebben hun in stemming met het VN-plan nog niet betuigd. „Er zijn nog enige hindernissen", verklaarde Goul ding na een gesprek met Goran Hadzic, de leider van het auto nome 'Servische gebied Slavo- nië'. Hadzic zei op zijn beurt dat hij slechts gedeeltelijk tevreden was na het onderhoud met de VN-afgezant. „Maarover de be langrijkste punten zijn we het eens", aldus Hadzic. Goulding heeft dezer dagen nog een gesprek met de tandarts Mi lan Babic, de belangrijkste Ser vische leider in Kroatië en zal vervolgens met de Kroatische autoriteiten spreken. Babic van de Servische enclave Krajina, was tot nu toe tegenstander van de stationering van VN-troepen. De Servische leiders in Kroatië willen eventueel nog wel instem men met de legering van VN- troepen langs hun grenzen, maar wensen geen VN-macht op hun eigen grondgebied. Bovendien willen ze niet meewerken aan de demilitarisering van de Kroati sche gebieden die nu in handen zijn van de Serviërs. De Kroaten daarentegen hebben tot nu toe elke verandering van het VN-plan afgewezen. Zagreb hoopt met de komst van een VN- vredesmacht opnieuw de feite lijke macht te krijgen over de gebieden in Kroatië die de Ser viërs de afgelopen zeven maan den veroverden. Voor het eerst sinds het begin van de oorlog, op 25 juni 1991, werden er maandag in Kroatië vredesdemonstraties gehouden. Het Kroatische persbureau Hina meldde dat in Pula, in het wes ten van Kroatië, honderden mensen de straat opgingen. Tot nu werden alleen in Servië paci fistische geluiden gehoord. Hina maakte ook melding van troepenversterkingen van het Joegoslavische leger in de regio- Vinkovci, in het oosten van Kroatië. Volgens verscheidene Kroatische media en andere bronnen ging gisteren de mobili satie van soldaten in Kroatië ge woon door. Het laatste staakt-het-vuren, van kracht sinds 3 januari, hield ook maandag grotendeels stand. Volgens de Kroatische radio de den zich in de omgeving van Za- dar en Dubrovnik enige scher mutselingen voor, maar de Ser vische media kwamen niet met berichten over incidenten. Van onze redactie buitenland Moskou - Het is nog maar de vraag of vandaag daad werkelijk een begin kan worden gemaakt met de derde ronde van de vredesconferentie over het Midden-Oosten. De kans is namelijk groot dat de besprekingen verzan den in geharrewar over procedurekwesties. De Palestijnen zijn gisteren wel iswaar naar Moskou - waar de lesprekingen worden gehouden gereisd, maar hebben aan hun .delegatie vertegenwoordigers van de PLO en bewoners van de bezette gebieden toegevoegd. En dat is net tegen het zere been Ivan Israël, dat per se niet wil dat 'liegroepen meepraten. Boycot De PLO, die klem zit tussen de Syrische boycot van de onder handelingen en de wens van Jor- Londen - Het Ierse Repu blikeinse Leger (IRA) heeft via de Londense effecten beurs miljoenen guldens witgewassen. Dat geld was afkomstig van afpersing en intimidatie in Noord-Ier- land. Dat heeft de Sunday Tele graph gemeld. Volgens de krant is de Britse justitie in samenwerking met de poli tie van Noord-Ierland en de Ierse republiek een inge wikkeld financieel systeem op het spoor gekomen waarbij geld van het IRA via de Londense beurs zijn weg terugvindt naar de kas van de terreurbeweging. Een Britse firma met een jaaromzet van meer dan 600 miljoen gulden zou als dek mantel fungeren. De Noordierse politie heeft een man in hechtenis genomen, die zich namens het IRA met aandelenzwendel zou hebben beziggehouden op de Londense beurs. Noordierse loyalisten en re publikeinse para-militaire groeperingen zouden jaar lijks een kleine 20 miljoen gulden binnen krijgen, waarvan het grootste- deel naar het IRA vloeit. De Financial Times meldde eerder dat het IRA het geld besteedt aan 500 actieve vrijwilligers, wapenaanko pen, schuilplaatsen en ver voer of als smeergeld. ou niet willen kiezen uit jffen, bijpassend behang, verf, zonwering op maat, ijt en leuke accessoires. Noordstraat 18 rel. 01155-2901 eschenkartikelen 'entsevaartstraat 17 V AXEL danië wel aan de conferentie deel te nemen, gaf gisteren na lang heen en weer gepraat uit eindelijk het groene licht voor het vertrek van een afvaardiging naar Moskou, maar dat moest dan wel een uitgebreide verte genwoordiging zijn. De delegatie heeft daarbij ge zegd dat ze alleen de conferentie zal bijwonen als ze in haar ge heel wordt toegelaten. Geen verandering Israël wil dat dus niet. De Israë lische minister van Buitenlandse Zaken Levy zei 'duidelijke toe zeggingen van de Verenigde Sta ten en Rusland' te hebben gekre gen dat er in deze conferentie geen enkele verandering zal ko men. Israël wil alleen met een Jor- daans-Palestijnse delegatie pra ten. Jeruzalem vreest dat als Pa lestijnen uit Oost-Jeruzalem en ballingen aan de besprekingen deelnemen, zij kwesties aan de orde zullen stellen als het recht op terugkeer van de enkele mil joenen Palestijnse vluchtelingen of de annexatie van Oost-Jeru- zalem. En daar wil de regering- Shamir niet van horen. M W 6 N ederzettingen De Israëlische premier heeft af gelopen weekeinde nogmaals be nadrukt niet in te gaan op het verzoek van de Verenigde Staten het bouwen van nederzettingen op de bezette gebieden te bevrie zen. De Palestijnse woordvoerster Ashrawi vindt daarentegen dat de delegatie moet bestaan uit vertegenwoordigers van alle Pa lestijnse groepen binnen en bui ten de bezette gebieden, dus ook Palestijnse ballingen. Milieu De conferentie zal als het goed is tot woensdag duren. Het is de bedoeling dat in Moskou kwes ties aan de orde komen als het waterprobleem, veiligheid en milieu en dat een kader wordt geschapen om de multilaterale onderhandelingen voort te zet ten. In diplomatieke kringen verluidt dat de VS wensen dat de vol gende bijeenkomst in Turkije wordt gehouden onder voorzit terschap van Ankara. plannen die Euro-commissa- ns MacSharry vorig op tafel heeft gelegd en die voorzien in he afschaffing van de prijsge- "onden steun aan de boeren, zijn voor de Europese boerenorgani- eaties 'volstrekt onaanvaard baar'. öe EG-landbouwministers lie- en de agrarische voormannen voorzichtig weten de 'zorgen van f boeren in de EG te delen'. (Ym?tter Heereman van de Jr - het overkoepelend or gaan van de Europese land ouworganisaties - zei gisteren at het probleem van de land ouwoverschotten inderdaad ®oet worden opgelost. „We zijn l het doel van de land- ouwhervormingen eens, maar et met de wijze waarop dat moet gebeuren". °k de voorstellen van direc- rArleneraal Dunkel van de Air (de Algemene Overeen- mst v°or Handel en Tarieven) de landbouwsubsidies in Een lid van de Georgische oppositie bekijkt vanuit zijn wachtpost een grote groep demonstranten. Zij pleitten afgelopen week einde voor de terugkeer van de verdreven president Gamsachoerdia. Zondagavond hebben zo'n 200.000 aanhangers van Gam- schachoerdia het parlementsgebouw omsingeld. In het westen van Georgië daarentegen bieden de aanhangers van de verdreven president nog nauwelijks weerstand tegen de troepen van de Georgische militaire raad. - foto afp Moskou - Aanhoudende gevechten tus sen Armeense en Azerbajdzjaanse mili ties in Nagorno-Karabach, een overwe gend door Armeniërs bewoonde enclave in Azerbajdzjan, hebben de laatste da gen tientallen levens geëist. Dit heeft de Armeense missie in Moskou gis teren gemeld. Volgens een woordvoerder zijn 45 Azeri's en 15 Armeniërs omgekomen, toen Azerbajdz jaanse strijders het Armeense dorp Karin- Tak aanvielen. Verder zouden 20 inwoners en verdedigers van het dorp en meer dan 60 aanvallers zijn omgekomen. Er zouden min stens evenveel gewonden zijn gevallen. Tass meldt dat de gevechten nog steeds voortduren en dat er ettelijke huizen zijn af gebrand. „Volgens een verslag uit Karin- Tak lieten de aanvallers meer dan 60 doden achter op het slagveld", aldus het persbu reau. Karin-Tak ligt in de buurt van Sjoesja, de op één na grootste stad van Nagorno-Kara bach op 10 km van de hoofdstad Stepana kert. Nagorno-Karabach wordt omsloten door een gebied waar de Azerbajdzjanen de la kens uitdelen. De meerderheid van de bevol king is Armeens. Zowel Azerbajdzjan als Armenië maken aanspraak op het gebied. De nationalistische gevoelens ontaarden re gelmatig in gewelddadige schermutselingen. De laatste vier jaar zijn er in totaal duizend doden gevallen, maar zelden lag het doden tal bij schermutselingen in het bergachtige gebied boven de 10 per incident. Van onze correspondent Jo Wijnen Brussel - De Europese boerenorganisaties blijven zich fel ver zetten tegen de op stapel staande hervormingen van het EG- «ndbouw-beleid. De vertegenwoordigers van de boeren hadden gisteren in Brussel een ontmoeting met de landbouwministers van de EG. Europa fors terug te dringen, noemde Heereman 'onaccepta bel'. Gerard Doornbos, de Neder landse voorzitter van Christe lijke Boeren- en Tuinders Bond (CBTB), nam eveneens krachtig stelling tegen de hervormings plannen van Brussel die 'de toe komst van 8.5 miljoen Europese boeren in gevaar brengen'. Doornbos zei dat de plannen dat de EG en de GATT het gevolg zijn van 'falend politiek mana gement en gebrek aan toekomst- komstperspectief'. Dat zal, aldus Doornbos gisteren in Brussel, 'leiden tot verlies van inkomen en werkgelegenheid'. Hij erkent dat er een eind moet komen aan de structurele over- produktie en de onbeheerste stij ging van de landbouwuitgaven in de EG. Maar hij vindt tegelij kertijd dat 'het globale markt en prijsbeleid gehandhaafd moet blijven'. Een Gemenebest-soldaat maakt een kernkop gereed voor transport naar een opslagplaats waar hij later vernietigd zal worden. fotoap Van onze redactie buitenland Shannon - De vroegere Sov jetrepublieken werken har der aan het onschadelijk ma ken van de kernwapens dan de Verenigde Staten hadden verwacht. Volgens een hoge Amerikaanse diplomaat hebben Rusland, Wit- Rusland en Kazachstan 'ambi tieuze schema's' opgesteld om de wapens te ontmantelen en ze hebben de Verenigde Staten streefdata gegeven wanneer het karwei klaar moet zijn. Sommige granaten, landmijnen, luchtverdedigingsraketten en maritieme kernwapens zijn reeds gedeactiveerd en andere worden naar de Russische repu bliek overgebracht om ontman teld te worden. De Amerikanen helpen - op ver zoek van de republieken - een handje bij de vernietiging van de wapens. Het Ameriaanse congres heeft voor dit doel 400 miljoen dollar beschikbaar gesteld. Dat geld gaat onder meer op aan de uitwisseling van experts en het maken van opleidingsprogram ma's voor technici uit het Geme nebest. Er bevinden zich ongeveer 27.000 kernkoppen in de vroe gere Sovjetunie. Daarvan staam er ongeveer 19.000 in de Russi sche Federatie en de rest is ver spreid over Oekraïne, Wit-Rus- land en Kazachstan. Een klein gedeelte is opgeslagen in de ove rige republieken. Het Gemenebest van Onafhan kelijke Staten heeft een geza menlijk opperbevel opgericht dat de controle heeft over de strategische nucleaire wapens. Wat betreft de tactische kernwa pens ligt de kwestie aanzienlijk ingewikkelder. Het is de bedoeling dat de Ame rikaanse minister van Buiten landse Zaken Baker morgen een ontmoeting heeft met de Russi sche president Jeltsin. Dat is een dag nadat Bush zijn State of the Union heeft uitgesproken, waarin hij naar verwacht op nieuw voorstellen over ontwape ning zal doen. Jeltsin zei het afgelopen week einde dat de Russische intercon tinentale raketten niet meer ge richt zijn op Amerikaanse ste den. De Franse regering heeft aange kondigd het uit 1968 daterende non-proliferatieverdrag voor kernwapens te ondertekenen. Dit heeft regeringswoordvoerder Jack Lang meegedeeld. Hij wees erop dat Parijs het non proliferatieverdrag in acht geno men heeft sinds het in 1968 werd opgesteld. Dat Frankrijk het nu ook formeel tekent, bewijst dat Parijs vastbesloten is de ver spreiding van kernwapens tegen te gaan en bij te dragen aan mondiale ontwapening. Het verdrag uit 1968, dat door de Verenigde Naties is opgesteld en sindsdien ondertekend is door meer dan 140 staten die niet over nucleaire technologie be schikken, verbiedt de overdracht van kernwapens of nucleaire technologie. Minister De Michelis (r) begroet zijn collega Qichen. - fotoepa Rome - Met een mengeling van verlegenheid, verwachting en protest is gisteren het staatsbezoek van de Chinese premier Li Peng aan Italië begonnen. Terwijl op verschillende plaatsen in de stad tegen zijn komst werd gedemonstreerd en op de televi sie beelden van openbare executies in China te zien waren, werden Li Peng en zijn minister van Buitenlandse Zaken Qian Qichen ontvangen door premier Andreotti, minister De Miche lis (Buitenlandse Zaken) en president Cossiga. De Italiaanse regering staat officieel op het standpunt, dat het proces van modernisering en liberalisering dat in China gaande is moet worden gestimuleerd, zonder daarbij de kwestie van de mensenrechten te vergeten. Als symbolisch gebaar zijn daarom vlak voor Li Peng's reis negen Chinese dissidenten vrijgelaten. Andreotti heeft gisteren bovendien om niet nader omschreven 'garanties' voor de mensenrechten gevraagd, waarop de Chi nese premier beleefd en nietszeggend verzekerde dat zijn gast heer kon vertrouwen op de hervormingen in zijn land. Brazzaville - De Congolese interim-premier André Milongo heeft zondagavond een nieuw kabinet gepresenteerd om tege moet te komen aan bezwaren van delen van het leger, die vo rige week in opstand kwamen. Milongo benoemde een nieuwe minister van Buitenlandse Zaken en verving de onderminister van Defensie Gangouo wiens aftreden was geëist door de mili tairen. De opstand van een groep soldaten was gericht tegen plannen van Gangouo om vérgaande hervormingen door te voeren bin nen de structuur en het bevel van de strijdkrachten. Bij de on rust die uitbrak na de rebellie onder soldaten zijn volgens offi ciële bronnen drie tot vijf mensen om het leven gekomen. Washington - De Verenigde Staten hebben gisteren hun am bassadeur Alvin Adams uit Haiti teruggeroepen uit protest te gen het geweld van politie en militairen tegen een bijeenkomst van politieke leiders afgelopen weekeinde. Die vergadering werd voorgezeten door René Theodore, kandi daat voor de premierspost in Haiti en de persoon die in onder handelingen met de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) de terugkeer van de verdreven president Aristide moet voorbereiden. De militairen gaven zondag een verklaring uit, waarin zij het verstoren van politieke bijeenkomst betreurden. Belfast - De politie van de Noordierse stad Londonderry heeft gisteren Martin McGumness, de vice-voorzitter van Sinn Fein, gearresteerd. McGuiness werd vastgehouden en ondervraagd over recente aanslagen van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA). Sinn Fein is de - legale - politieke tak van de IRA. McGuiness is vaker gearresteerd, maar kwam meestal vrij zon der dat tegen hem een aanklacht werd ingediend. Hij was lange tijd één van de bekendste leden van de IRA en vertegenwoor digde de organisatie in 1971 in gesprekken met de Britse auto riteiten. De banden tussen het verboden Ierse Republikeinse Leger en Sinn Fein zijn niet helemaal duidelijk, maar wel is bekend dat de politieke tak de terroristische IRA-aanslagen nooit veroor deelt. Parijs - Piloten van de Franse binnenlandse luchtvaartmaat schappij Air Inter hebben gisteren opgeroepen tot een staking van 24 uur op donderdag. Zij beschuldigen de regering ervan, na het ongeluk met de Airbus A320 waarbij vorige week 87 mensen om het leven kwamen, te snel tot de conclusie te zijn gekomen dat dit niet aan het toestel heeft gelegen. Door te ver klaren dat er met de A320 niets mis was, legt Parijs impliciet de schuld voor het ongeluk bij de piloot, aldus de piloten-vak bond. Een eerste rapport over het ongeluk, het derde met een A320 sinds dit type vier jaar geleden in gebruik werd genomen, zal zeker nog een maand op zich laten wachten. „Door de Airbus in de lucht te houden zonder een verklaring te geven voor het ongeluk, heeft de minister van transport het vliegtuig boven elke verdenking verheven en impliciet aangegeven dat het om een fout van de piloot gaat", aldus de bond. Jeruzalem - De minderheidsregering van premier Shamir heeft gisteren met gemak verscheidene moties van wantrouwen over leefd dankzij steun van twee uiterst rechtse partijen die eerder deze maand uit de regeringscoalitie stapten. Shamir liet evenwel al voor de stemmingen weten dat hij had ingestemd met vervroegde verkiezingen. De premier zei geen regering te willen leiden die op ieder moment ten val zou kun nen worden gebracht. Doordat de uiterst rechtse religieuze Tehiya en Moledet hun steun aan de regering ontrokken, kan Shamir nog slechts reke nen op automatische steun van 59 afgevaardigden in de 120 le den tellende Knesset. Algiers (ap) - De fundamentalistische islamitische oppositie in Algerije heeft gisteren voor de eerste keer voorgesteld een dialoog te openen met de door de militairen gesteunde rege ring. In een interview met persbureau Associated Press verklaarde Rabah Kebir, lid van het uitvoerende orgaan van het Islamitische Reddings front (FIS), dat er geen obstakels zijn voor een dialoog. „We hebben nooit gezegd een gesprek te weigeren", aldus Kebir, die eraan toevoegde dat de regerende Hoge Staatsraad de fundamenta listen niet voor onderhandelingen heeft uitgenodigd. De Hoge Staatsraad heeft, sinds hij de macht overnam van president Chadli Bendjedid de parlementaire verkiezingen afgelast, politieke bijeenkomsten in de buurt van moskeeën verboden en de waarne mend leider van het FIS, Abdelkader Hachani, gearresteerd. Het FIS-voorstel om met de regering te praten vormt een belangrijke stap richting erkenning van de nieuwe Algerijnse autoriteiten. Het FIS heeft tot nu toe de Hoge Staatsraad als 'militaire junta' afge schilderd. Het FIS zal wel eisen, aldus Kebir, dat de afgelaste parle mentaire verkiezingen alsnog gehouden worden en dat de voorzitter van het nationale parlement voorlopig president wordt, totdat er presidentiële verkiezingen plaatsvinden.

de Stem | 1992 | | pagina 5