Georgië op rand nieuwe burgeroorlog ■■Allen Ginsberg als Columbus Lastenverzwaringen halen Nederlander (nog) niet uit auto 'Moeder aller oorlogen' in Baghdad herdacht Bush nog steeds uit op val Saddam Husayn Boschpoort heeft dertig vluchtgevaarlijke gedetineerden Simons en verzekeraars iets dichter bij elkaar Merijntje \0l BEKKI OOSTBURG le grens over 0r een baair enzine en diesel fee cent duurder ijnstillers met stof afenine uit markt iternatio gaat !tna verkopen ikkoord getekend rede El Salvador (Ivocaat zorgt oor problemen d'ajicek ontmoet luerikaan Chang DEZE KRANT: Prostituees willen een fiscaal pasje HUIS TEN BOSCH G R E N STEENGRILLEN Bredaas eethuis na opening dicht: geen vergunning Prijzen op eindcijfer., 8.968 Brouwerijstraat 31 Tel. 01170-55221 !üneciaalzaak in geloogd grenen] DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 (jZ>pit2üS& VRIJDAG 17 JANUARI 1992 132ste jaargang Extra prijzen i mmmm °X.binl'rel""l""""—l 30.52.11.3Q7 5.80.030 ',71.126 46.966 47.047 '■07.990 i.13.902 - 2 71lo 5.83.579 5.88.481 '.64.745 5.03.490 5.22.656 -.43.520 5.06.488 5.96.396 Extra prijzen op eindcijfer(s) •ekking automatisch afgeschreven week automatisch bijgeschreven, nt om de maand meespelen kunner •vestiging met de eerste speeldatum bekendmakingen BankLoter Giro Loterij/ BankLoterij 12x per jaar (maandelijkse deelnemers) 6x per jaar (om-de-maai deelnemers 15 januari (februari 1 1 8 maart F aprti 13 mei neuzen - Zowel Zeeuwsch- jningen als Belgen trekken in 'e mate de grens over [vacatures te vervullen. De Lwerking tussen de ar- Lbureau's in de grensgebie- I heeft steeds vaker resultaat, [verwachting is dat het aantal nsen dat over de grens werkt ®de jaren nog flink zal lij®- \,EZEELAND - C1 #(la - Benzine en diesel wor- morgen twee cent per liter ider. De advies-prijzen ko- n daardoor op 184 cent voor iliter super plus loodvrij, 180 it voor een liter euro loodvrij 196 cent voor een liter gelode jer. Diesel gaat aan de meeste ■apen 112,6 cent per liter kos- •ht - Het college dat ge- smiddelen beoordeelt is van pijnstillers met de stof gla- ie uit de markt te nemen, inder is het omstreden Glifaran. Het college igt daarmee het advies van de ropese Gemeenschap. Glafi- le heeft, zo blijkt uit een on- [rzoek, gevaarlijke bijwerkin- btlerdam - Het Rotterdamse venbedrijf Internatio Muller il de fornuizen-fabriek Etna ïkopen. Er wordt met ver- heidene gegadigden onderhan- Id, maar zeker is al wel dat er edan ook enkele banen verlo- in. Etna, oorspronkelijk "vestigd in Breda, werd in 1972 Mr Internatio gekocht. ZIE ECONOMIE-A5 txico - Het verzet en de rege- ngvan El Salvador hebben gis- ren in Mexico-Stad een vre- sakkoord ondertekend. Daar- eekomt een einde aan een bur- eroorlog die twaalf jaar heeft duurd. Volgens de officiële jst van het akkoord zal op 1 bruari in El Salvador een aakt-het-vuren ingaan. ZIE BUITENLAND-A4 othenburg - Dick Advocaat, de listent én gedoodverfde opvol- ran bondscoach Rinus Mi- nis, voelt er weinig voor om issenEK '92 en WK '94 alstus- "paus na Michels en vóór niijff te fungeren bij de voet- ilbond. ZIE SPORT-BI felboume - Het Nederlandse Welschap dat meedoet aan de P® Australische kampioen- happen begint aardig uitge- te raken. Paul Haarhuis Tomas Muster) en Nicole ®s-Jagerman (tegen Helena nkova) werden in de tweede 'Me van de baan gemept. Ri- ,ard Krajicek deed hetzelfde de Amerikaan Jim Grabb SPORT-BI verzekering aan- gebeuren dan is elijk voor: edeisende situa- eer af te sluiten. n bel dan even el. 01150-94055 VANDAAG 4 KATERNEN Achtergrond Bonenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Grote Gids ^•Programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D D5 Fiscus: Met of zonder pincode? Amsterdam (anp) - De Vereni ging van Exploitanten Relaxbe- drijven pleit voor de invoering van een pasjessysteem voor pros- tituées. Een dergelijk systeem waarborgt de anonimiteit van de vrouwen, terwijl de fiscus aan de hand van de regi stratienummers toch kan bepalen hoeveel belasting een prostituée moet betalen. De exploitanten moeten voor ieder registratienummer de administratie bijhouden en de verschuldigde belas ting op het inkomen inhouden. Feite lijk fungeert de exploitant dan als 'incassokantoor' van de fiscus, aldus het voorstel aan minister Kok (Fi nanciën). Moskou (afp/dpa) - Georgië staat op nieuw op de rand van een burgeroor log, nadat Zviad Gamsachoerdia donderdag na tien dagen balling schap is teruggekeerd in de Kaukasi- sche republiek. De vorige week verdreven president ver klaarde vanuit zijn geboortestreek in het westen van Georgië de oorlog aan de nieuwe machthebbers en begon met zo'n 5.000 gewapende aanhangers een mars naar de hoofdstad Tbilisi. Gamsachoerdia wil met zijn volgelingen de Militaire Raad, die hem op 6 januari verdreef, omverwerpen. De gevluchte president kwam donderdag al in de Westgeorgische stad Zoegdidi aan, nadat hij een dag eerder Armenië had verlaten. Gamsachoerdia probeerde iri Armenië politiek asiel te krijgen. In Zoegdidi, ge legen op ongeveer honderd kilometer van de Zwarte Zee, riep hij zijn aanhangers op 'de junta in Tbilisi te verwoesten'. De bevolking van Zoegdidi behoort voor het grootste deel tot de etnische bevol kingsgroep van de Mengreli's, waartoe ook Gamsachoerdia behoort. Mede dankzij de grote steun in het weste lijk deel van de republiek kon Gamsa choerdia in mei 1991 met overgrote meer derheid (87 procent) de presidentsverkie zingen winnen. Aanhangers van de afgezette president 'hebben in de havenstad Soechoemi de stichting van een onafhankelijke repu bliek in het westen van Georgië bespro ken, de Megrelo-Abchaz Republiek. De republiek zou de regio Abchazië om vatten met haar hoofdstad Soechoemi en de regio rondom Zoegdidi, waar veel sympathisanten van Gamsachoerdia wo nen. Jaba Ioseliani, een van de invloedrijkste figuren in de Militaire Raad, bagatelli seerde de dreiging van Gamsachoerdia. Hij verklaarde tegenover Interfax dat de nieuwe machthebbers al troepen hebben gestationeerd op strategische plekken om de ex-president tegen te houden. Gamsachoerdia moest op 6 januari na twee weken durende bloedige gevechten Georgië ontvluchten. Tegenstanders van de president slaagden er in de macht over te nemen. De strubbelingen in Georgië leiden in Turkije tot enige bezorgdheid. De gou verneur van de provincie Artvin, die een 108 kilometer lange grens heeft met Ge orgië, heeft de veiligheidstroepen in staat van paraatheid had gebracht. Anti-auto-beleid faalt In veel Iraakse steden is gisteren het begin van de Golfoor log, precies een jaar geleden, herdacht met felle anti-Ameri- nei pariemeni onaerscnezaae oauaarn mei au urau van ne kaanse demonstraties. In Baghdad waren het vooral vrouwen Volk'. fotoep Washington - Met een ferme de orde als de acties van Irak na het grondoffensief te snel tot Het shi'itische verzet in Irak die, met portretten van Saddam Husayn, de straat op gingen. Het parlement onderscheidde Saddam met de 'Orde van het Volk'. - FOTOEPA Washington - Met een ferme uithaal naar de Iraakse leider Saddam Husayn heeft de Amerikaanse president Bush de eerste verjaardag van het begin van de Golfoorlog her dacht. Hij riep het Iraakse volk en de strijdkrachten op Saddam en zijn 'paria-regime' ten val te brengen. Het Witte Huis ontkende echter direct dat de Verenigde Staten een militaire actie tegen Saddam beramen. Volgens woordvoerder Fitzwater is dat uitsluitend aan de orde als de acties van Irak hiertoe aanleiding geven. Hij onderstreepte dat 'het Ame rikaanse volk en de president vastberaden blijven bij het handhaven van de druk op Sad dam Husayn, totdat in Irak een nieuw leiderschap de macht heeft overgenomen'. „Wij willen de (economische) sancties van de Verenigde Naties tegen Irak handhaven en Sad dams regime isoleren, als een paria onder de landen", aldus het Witte Huis. Opiniepeilingen tonen aan dat het merendeel van de Ameri kaanse burgers vindt dat Bush na het grondoffensief te snel tot een wapenstilstand heeft beslo ten. De meeste Amerikanen vin den dat de geallieerde aanval te gen Irak had moeten worden voortgezet totdat Saddam was verdreven. Robert Gates, directeur van de Amerikaanse inlichtingedienst CIA, ziet Irak nog steeds als een potentieel gevaar. Hij refereert daarbij aan de dreiging van nu cleaire, chemische en biolögische wapens, mocht Irak daarover de beschikking krijgen. „De dreiging blijft in ieder geval zo lang Saddam Husayn aan de macht blijft", oordeelt Gates. Het shi'itische verzet in Irak meldt vanuit Teheran dat eenhe den van de gevreesde Republi keinse Garde in het zuiden van Irak shi'itische rebellen hebben aangevallen. Daarbij gebruikt het leger zware artillerie, ge- vechtsboten en helikopters. In Baghdad - waar het bombar dement in de nacht van 16 op 17 januari 1991 de Golfoorlog in luidde - en andere Iraakse ste den demonstreerden inwoners tegen de VN-sancties en tegen het begin van de Golfoorlog. MEER OVER DE GOLFOORLOG OP ACHTERGROND - A2 AAN DE MARKT IN ETTEN-LEUR RESERVEREN 01608-12340 ZEN Directeur Molenkamp - foto de stem/dick de boer Door Riet Pijnappels Breda - „Na iedere ontsnapping zitten er meer gedetineerden te broeden op een vluchtplan. Ze worden op een idee gebracht: zie je wel dat het mogelijk is. Soms zie je er zelfs wel eens een epide mie van komen". Directeur B. Molenkamp van de Bredase strafinrichting biedt mo menteel aan zo'n dertig vluchtge vaarlijke gedetineerden onderdak. Toch heeft hij geen slapeloze nach ten sinds de ontsnapping van twee zware criminelen uit de Sittardse gevangenis deze week. „Je schrikt pas als je je realiseert dat je er niets meer tegen kunt doen. En zover is het nog lang niet". Een gevoel van vrijheid bekruipt je als je weer buiten de vijfeneenhalve meter hoge muren van de Bosch poort staat. Vrijheid is een kostbaar goed. Die gedachte moet een gedetineerde ook hebben als hij de gevangenis uit breekt. Weliswaar niet voor lang, want een ontsnapte gevangene zit gemiddeld binnen een week weer achter slot en grendel. Uit de Boschpoort (in de volksmond 'de Koepel') namen vorig jaar twee gevangenen de benen. Als het aan Molenkamp ligt zal aan het eind van dit jaar een balans van nul ontsnap pingen worden opgemaakt. Hij betaalde vorig jaar 100.000 gul den voor 400 meter extra hekwerk en kilometers rollen prikkeldraad. Dit jaar zal hij nog dieper in zijn buidel tasten: op de muur, de zoge naamde 'zwakke plek' van de in richting, moet een bedradingssys teem komen, compleet met camera's, van maar liefst twee miljoen gulden. „Ik vind dat per definitie niemand moet kunnen ontsnappen. Dat ver wacht de maatschappij van je", be toogt Molenkamp. „De burger moet vertrouwen hebben in de overheid en iedere keer als er iemand ont snapt schaad je dat vertrouwen". De gewelddadige bevrijding van de twee gevangenen met hulp van bui tenaf in Sittard verbaast Molen kamp niet echt. Justitie wist dat het langzaam maar zeker die kant op zou gaan, vertelt hij. „Er zitten tegenwoordig zeer kapi taalkrachtige drugsdealers vast. Dat is een nieuw gegeven in Nederland. Die hebben er veel geld voor over om te worden bevrijd. Stel je voor dat iemand 15 mille krijgt voor een Twee weken geleden nog lag hij met een hartstilstand in een ziekenhuis in New York. Nu vermaakt de dichter Allen Ginsberg zich met zijn Europese volgelingen, ook al is het diep in de nacht. Hij komt dichter bij de dood en voelt zich als Columbus: hij gaat zijn ondergang tegemoet of hij ontdekt iets heel moois. Zie GROTE GIDS -DEEL 01 Den Haag - Het beleid van het kabinet om de groei van het autogebruik in Ne derland te beperken, heeft weinig succes. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) neemt het autogebruik juist fors toe. Uitgangspunt van minister Maij (Verkeer) is dat het autogebruik tussen 1986 en 2010 met hooguit 35 procent mag groeien. Maar omdat de afgelopen vijf jaar die groei al ruim 15 proeent be droeg, zullen hardere maatrege len nodig zijn om die doelstel ling te realiseren. Het CBS noemt het 'opmerke lijk' dat de forse accijnsverho ging op benzine, vorig jaar juli, geen enkel effect heeft gehad op het autogebruik, hoewel dat wel de bedoeling van het kabinet was. Ook de oliemaatschappijen mel den dat ze vorig jaar als gevolg van de accijnsverhoging niet minder benzine hebben ver kocht. De automobilisten hebben vorig jaar in eigen land ruim 2 procent méér kilometers afgelegd dan in 1990. In dat jaar trad nog een daling van een half procent op. De groei van het autogebruik wordt veroorzaakt door de groei van het aantal auto's (plus 28.000, een half procent) en een stijging van het gemiddeld aan tal kilometers per auto tot 15.080. Dat was in 1990 14.810. Een woordvoerder van het mi nister van Verkeer zegt dat de minister nog allerlei maatrege len op stapel heeft staan om het autogebruik te verminderen. (ADVERTENTIES) Wat zegt u Nooit van gehoord Da's at zo oud als de weg naar Rome. Het leuke is dat dit de maag én de avond vult. Gezellig lek ker lang genieten in de romantische sfeer van de oudheid. Wij dragen daar een steentje aan bij Dat is dan zonder vlam toch een avontuurtje waar u p) gloeiend bij bent. oo CA - #vJ Voor slechts Uü.JÜ M kom en blijf je eten jj-k -Vil i Tot die conclusie kwamen staatssecretaris Simons (Volks gezondheid) en de particuliere Van onze verslaggevers Den Haag - Een onafhankelijk onderzoek - mogelijk door de Rekenkamer - moet binnen zes weken uitsluitsel geven over de vraag of de particuliere verzekeraars hun premies voor ziektekosten kunnen verlagen. verzekeraars - verenigd in het KLOZ - gisteren na een overleg van rond drie uur. Tot op dat moment stonden Simons en het KLOZ nog lijnrecht tegenover elkaar. Beide partijen matigden gisteren plotseling hun standpunten over wat met ziektekostenpremies (vanaf 1 april) wel of niet moge lijk is. Simons sprak nadrukkelijk niet meer over mogelijke daling van de premies met maximaal 30 procent; hij had het gisteren nog over '15 procent of méér'. Het KLOZ zei met nadruk dat ver hoging van premies in elk geval niet aan de orde is en dat een daling met enkele procenten niet uit te sluiten is. Van onze verslaggever Breda - Eethuis 'Het elfde gebod' en poolcentrum 'Up stairs' aan de Bredase Wa terstraat moesten gisteren, op de eerste dag na de offi ciële openingsreceptie, op last van burgemeester Nij- pels meteen weer de deuren sluiten. De zaken beschikken name lijk niet over de vereiste vergunningen. Exploitant Vink: „Het gaat echt om een kleinigheid. Mijn chef-kok beschikt over alle papieren, maar is net een paar maanden te jong. Daar moet ik ontheffing voor aanvragen. Een pure formaliteit. Ik hoop het vandaag nog voor elkaar te krijgen". bevrijdingsactie. Als ie gepakt wordt betekent dat slechts een half jaar zitten. En dan krijgt ie ook nog gratis kost en inwoning". De Boschpoort heeft momenteel tien zeer kapitaalkrachtige vluchtge vaarlijke gedetineerden in huis. Maar directeur Molenkamp houdt het hoofd koel. Een actie zoals in Sittard acht hij in Breda niet moge lijk. „Het is voor een buitenstaander niet mogelijk om onopgemerkt binnen te komen. Wij hebben een goed geslo ten 'beveiligingsschil'. Eerst de muur, dan de hekken en tenslotte het gebouw. En een open lijn met de politie". Bovendien wordt de hoge muur dit jaar nog extra beveiligd met een be- dradingssysteem. „Over een half jaar zit De Bosch poort potdicht", zegt Molenkamp resoluut. Sinds vorig jaar wordt er bovendien van iedere verdachte bij binnen komst een risicoprofiel gemaakt, vertelt hij. De criteria zijn een even tueel vluchtverleden, verwachte strafduur, kapitaalkracht en wel of niet lid van een criminele organisa tie. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Het onderzoek spitst zich toe op de kostenontwikkeling in de ge zondheidszorg in 1991 en 1992. Volgens de verzekeraars brengen kostenstijgingen in het laatste kwartaal van 1991 hen in de problemen. Simons heeft daar wat twijfel over en vindt dat ontwikkelin gen in de kostprijs van de zie kenhuizen (de belangrijkste ne gatieve factor) ook in de jaren vóór 1990 moeten worden be trokken. Aan de orde komen verder de gevolgen van de overheveling van de medicijnkosten naar de awbz; Simons en het KLOZ ver schillen van mening over de vraag hoeveel de premie daar door lager kan. Het onderzoek richt zich ook op de extra heffing die verzekeraars krijgen om de goedkope polissen voor bijvoorbeeld bejaarden te betalen. Simons vermoedt dat de verzekeraars daar geld aan over houden. De Tweede Kamer is het van harte mee eens met de constate ring van Simons en de verzeke raars dat 'de onderste steen bo ven moet'. (ADVERTENTIES) GRATIS ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. L J DE STFM tril vpant DIE IE WAT ZEGT. 'V

de Stem | 1992 | | pagina 1