'PvdA haalt oude ideeën van stal' Roep om aftreden Jeltsin Sociale en politieke onrust in Rusland groeit snel "BEKENDMAKING Vraag naar psychische hulp groeit explosief Chaos compleet rond ziektekostenpremies Eerste werkdag voor burger Michaïl Gorbatsjov Moderniseren F-16 levert Fokker en Daf orders op ÊÊÊ1 Tachograaf voor kotters Arbeidsbureau op baueninarkt België Schilder verwijdert omstreden werken GE Plastics: 1991 viel achteraf mee Dagen van premier Shamir zijn geteld Nieuwe Staatsraad bestuurt Algerije Richard Krajicek weer iii topvorm Flinke terugval bouw voorspeld IN DEZE KRANT: Merijntje Forse kritiek op rapport 'Niemand aan de kant' Wie is de ware BRUIDSJAPONNEN 1992 „CORA" BALANSOPRUIMING DE EIKEN SCHUUR Psychiatrische ziekenhuizen, internaten en verpleeghuizen tot de nok toe vol Hetzelfde weer 4 1 7 Zeeuwse vissers gaan wel akkoord DE STEM Garage 't Westen oostburg 01170-52255 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang WOENSDAG 15 JANUARI 1992 Terneuzen - Om zowel Belgische als Nederlandse werkzoekenden te interesseren in Zeeuws- Vlaamse bedrijven, gaat het ar beidsbureau Zeeuwsch-Vlaande- ren meedoen aan een banen- markt in Gent. Op de 'Jobhappe ning' kunnen bezoekers kiezen uit ruim duizend vacatures. (ZIE ZEELAND - C1 Putte - Kunstenaar Marinus Gerts heeft zijn schilderijen weggehaald uit het gemeente huis van Putte. Over zijn werken was de nodige commotie ontstaan omdat ze ra cistisch zouden zijn. Een kunste nares uit Huijbergen is inmid dels telefonisch bedreigd. Dat zou verband houden met de Putse kwestie. Bergen op Zoom - Chemie-gi- gant GE Plastics in Bergen op Zoom is niet ontevreden over de gang van zaken in 1991. Direc teur Wascher hoopt echter wel op een snelle economische ople ving, omdat er anders wel eens banen verloren kunnen gaan. (ZIE ECONOMIE A5 Jeruzalem - De dagen van de Is raëlische regering van premier Shamir zijn geteld, meldt onze correspondent in Jeruzalem. Nu de regering bereid is te onder handelen over Palestijnse auto nomie zullen twee uiterst rechtse partijen zondag uit het kabinet stappen. Shamir verliest dan de meerderheid in het parlement. Er zullen dan waarschijnlijk nieuwe verkiezingen moeten worden uitgeschreven. (ZIE ACHTERGROND - A2 Algiers - Algerije heeft weer een andere raad die het land be stuurt. De Hoge Veiligheidsraad, die in het weekeinde de macht overnam, richtte gisteren een nieuwe Staatsraad op. De raad bestaat uit vijf leden en wordt aangevoerd door Mohamed Bou- diaf, een held uit de onafhanke lijkheidsstrijd. De raad blijft tot december 1993 aan de macht. ZIE BUITENLAND-A4 Melbourne - Richard Krajicek is de Open Australische tennis kampioenschappen perfect be gonnen. Met driemaal 6-3 kwam de Duitser Saceanu er nog zeer genadig van af. Voor de Neder landse vrouwen was het geen beste dag. Alleen Nicole Muns- Jagerman bereikte de tweede ronde. ZIE SPORT -BI Amsterdam - Er worden dit jaar beduidend minder huizen, kan toren en fabrieken gebouwd dan het afgelopen jaar. Dat voorspelt directeur Buur van het Econo misch Instituut voor de Bouw nijverheid. Hij denkt echter dat de teruggang - die uiteraard in vloed heeft op de werkgelegen heid -van korte duur zal zijn. ZIE BINNENLAND-A3 VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 sPort deel B Zeeland deel C Gids deel D RT V-programma's D2 Niemand aan de kant? En Sint dan? s Kok ..opgetogen.. foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggevers Den Haag - Het rapport van een PvdA-eommissie over de toekomst van de verzorgings staat krijgt geen goed ont haal. De vakcentrales vinden het rap port 'bruikbaar', maar hebben op onderdelen forse kritiek. De werkgevers vinden dat de so ciaal-democraten 'oude ideeën' van stal halen, waarmee nie mand is gediend. Alleen PvdA-leider Kok is opge togen. Het rapport van de commissie onder leiding van PvdA-eeo- noom Wolfson concludeert dat het bestaande sociale stelsel niet verder uitgekleed hoeft te wor den. Voorwaarde is wel dat er dan jaarlijks 70.000 tot 90.000 banen bij komen. Het rapport is uitgangspunt voor de discussie die het PvdA-con gres in maart voert over de toe komst van de verzorgingsstaat. De FNV vindt het rapport een 'bruikbare bijdrage' aan h^t maatschappelijk debat over de toekomst van de verzorgings staat. Maar de grootste vakcen trale is niet te spreken over het feit dat de commissie de wao- maatregelen van het kabinet niet ongedaan wil maken. Het CNV onderschrijft de doel stelling van de commissie, dat zoveel mogelijk mensen aan de slag moeten worden geholpen. Maar de christelijke vakcentrale zet grote vraagtekens bij de ma nier waarop de commissie dat wil bereiken. De vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel MHP vraagt zich af of de PvdA-commissie nog wel 'met beide benen in deze wereld staat'. Als het aan de PvdA ligt gaat het weer de kant op van verkleining van inkomensverschillen en las tenverzwaring voor mensen met midden- en hogere inkomens, al dus de MHP. VERVOLG BINNENLAND - A3 De voormalige Sovjet-pre sident Michaïl Gorbatsjov is gisteren voor het eerst als ge woon burger naar z'n werk gegaan. Overigens geen 'ge wone' baan, want hij ontving op z'n eerste werkdag al de Amerikaanse oud-minister van Buitenlandse Zaken Kis singer. Gorbatsjov is voorzit ter van het fonds voor socio- politiek onderzoek, door hem zelf opgericht toen hij nog president was. - foto ap (ADVERTENTIES) 15 exclusieve collecties zijn nu binnen. Bruidsmodehuis Oudenbosch 01652-12004 Massief eiken bankstellen met rundlederen kuipkussens vanaf 2495,-. Salontafels vanaf 250,-. Eiken eetkamerstoelen vanaf 150,-. Eiken wandmeubelen vanaf 950,-, en nog vele voordeel aanbiedingen. Strijbeekseweg 14 Ulvenhout Tel: 076-612614 Vrijdag koopavond *Lid Interieur Waarborgfonds Washington (anp) - Staatsse cretaris Van Voorst tot Voorst (Defensie) heeft met de Amerikaanse onderminis ter van Defensie Atwood in beginsel overeenstemming bereikt over het modernise ren van de F-16 van de lucht macht. De modernisering, die 2,1 mil jard gulden kost, wordt samen met Denemarken, België en Noorwegen uitgevoerd bij de Amerikaanse vliegtuigbouwer General Dynamics en moet in 1999 zijn afgerond. Het gaat in totaal om 170 straaljagers. Het akkoord houdt in dat de Europese afnemers in beginsel voor 80 procent bij de moderni sering zullen worden betrokken. Voor Nederland betekent dat ex tra orders voor Fokker en Daf. Compensatie kan op twee ma nieren: Fokker en Daf nemen zelf deel aan de modernisering of worden bij andere projekten van General Dynamics ingescha keld. Het is overigens nog lang niet zeker dat Europese bedrijven voor 80 procent compensatie-or ders krijgen. Amerika staat op het standpunt dat Amerikaanse ondernemin gen voorgaan als de Europese bedrijven te duur blijken te zijn. In dat geval zal de Europese in breng hooguit 58 procent bedra gen. De staatssecretaris zal tijdens zijn bezoek aan de VS ook Boeing aandoen. Die heeft een gevechtshelikopter in de aanbie ding. Nederland wil 40 van die helikopters kopen en nog eens 20 tot 25 transportheli's. Van onze redactie buitenland Moskou - De sociale en politieke onrust in de voormalige Sovjetunie neemt snel toe. De roep om het aftreden van de Russi sche president Boris Jelt sin wordt ook steeds lui der. Diens economische hervor mingsbeleid is er de oorzaak van dat vooral de voedselprijzen de pan uit rijzen en de economische chaos groeit. Voor de voorzitter van het Rus sische parlement, Roeslan Chas- boelatov, kunnen Jeltsin en zijn regering maar beter opstappen. „Het parlement is niet van plan een situatie toe te staan waarbij het beleid van de regering de ba sis kan gaan vormen voor een dictatuur", aldus Chasboulatov. Ook de ondervoorzitter van het parlement, Vladimir Sjoemeiko, wil snel veranderingen. Hij voorspelt ernstige sociale onrust als Jeltsin er niet iii slaagt de prijzen te beheersen. In Irkoetsk is 40 procent van de bevolking bereid in opstand te komen uit protest tegen de prijs stijgingen, blijkt uit een opinie peiling. De voormalige Sovjet-president Michaïl Gorbatsjov geeft Jeltsin nog tien dagen. Verandert de si tuatie niet dan moet de Russi sche regering aftreden, vindt hij. Gorbatsjov is het eens met de groeiende kritiek op Jeltsin en voorspelt dat de Russische presi dent wel eens snel tot aftreden kan worden gedwongen. Jeltsin zelf peinst er niet over om op te stappen of zijn hervor mingsbeleid af te zwakken. Hij trekt momenteel door Rusland om zijn politiek bij de burgers te verdedigen en de stemming te peilen. Hij maakt zich meer zorgen over de onrust die op straat kan ont staan dan over de kritiek in het parlement, waar hij vooralsnog blijkbaar nog genoeg populari teit geniet. De eerste onheilspellende teke nen komen uit de steden in het Koeznetsk-bekken, het grootste kolenmijnengebied van Rusland. Een vakbondsleider in de Koez- bass vreest voor spontane sta kingen en protesten tegen Jelt sin. In de republiek Kazachstan ligt al de helft van de kolenmijnen stil wegens een staking. De mijnwerkers protesteren tegen de forse prijsstijgingen van de laatste weken en eisen een forse loonsverhoging. Door Riet Pijnappels Breda - Er is een schrikba rende groei in de vraag naar psychische hulp in Zuidwest- Nederland. Dat blijkt uit dè voorlopige jaar cijfers van 1991. Het afgelopen jaar meldden zich, net als in de rest van Nederland, vele duizenden nieuwe cliënten bij geestelijke gezondheidsin stellingen in de regio. Het waren vooral jongeren en bejaarden die in geestelijke nood raakten. De Riagg's, psychiatri sche ziekenhuizen, internaten en verpleeghuizen zitten tot de nok toe vol. De instanties klagen dat ze het niet kunnen bolwerken. Directeur P. Schreurs van het psychiatrisch instituut 'Het Hooghuys' in Etten-Leur: „Voor ons is de vraag: hebben we altijd te weinig capaciteit gehad of is het het aanbod dat de vraag op roept". Stuk voor stuk vinden ze het moeilijk om voorbeelden te ge ven. De directeuren van de hulp verleningsinstanties halen hun schouders op en trekken een ge zicht alsof het allemaal toch zonneklaar is. Voorbeelden zijn er immers in overvloed? Relatieproblemen, fo bieën, faalangsten, incest, een zaamheid, onzekerheid, seksuele problemen, noem maar op. Er zijn talloze oorzaken die de menselijke geest kunnen kwetsen en verwarren. En tal loze mogelijkheden om hem weer te genezen. Directeur A. Friesen van het Riagg Westelijk Noord-Brabant: „We worden met z'n allen indi vidueel minder weerbaar. Er is geen probleem of er wordt wel een stichting voor in het leven geroepen. Dat leidt ertoe dat je zelf niet meer zo hoeft na te den ken over een oplossing van je probleem". Uit statistieken van het Neder lands Centrum Geestelijke Volksgezondheid blijkt dat het aantal patiënten en cliënten in de geestelijke gezondheidszorg landelijk sinds 1980 bijna is ver dubbeld. En dat naar verwach ting tot het jaar 2000 de groei zich stevig zal voortzetten. Een regionaal voorbeeld. Het Riagg (regionale instelling voor ambulante geestelijke gezond heidszorg) in Breda telde vorig jaar 6000 cliënten, twaalf pro cent meer dan het vorige jaar. Het Riagg van Westelijk Noord- Brabant in Roosendaal had afge lopen jaar maar liefst 4500 nieuwe inschrijvingen. „Een inhaal-effect", verklaart directeur Friesen. „Vroeger za ten we ver beneden het lande lijke gemiddelde. De mensen hier gingen niet zo snel naar een psychiater. Je liep zogezegd niet met je problemen te koop. Nu stijgen we uit boven het lande lijke gemiddelde". Een dramatische toename van psychiatrische patiënten zit on der de bejaarden, de psychoge riatrische patiënten, zoals ze in vakjargon worden genoemd. Ze zijn vaak dement en een zaam. Kunnen het verlies van hun partner niet verwerken en raken het contact kwijt met hun familie, vertelt directeur A. Keijzer van het Riagg Breda. Vooral in Brabant is het pro bleem groot. Hij legt uit dat de forse toename deels te wijten is aan een dub bele vergrijzing. Er zijn meer ouderen en ze leven langer. Maar de situatie is 'schrijnend', aldus Keijzer. De hulpinstanties zitten behoorlijk met deze pa tiënten in hun maag. Er is een groot tekort aan opvangplaatsen De BBC gaat in een tv-serie op zoek naar de waarheid over Winston Churchill, symbool van de Britse onverzette lijkheid in de Tweede Wereldoorlog, Verborgen gebleven filmbeelden en getuigenissen van familieleden en bedienden tekenen pijnlijk duidelijk de man achter de I sigaar. ZIE GIDS-01 I. min- f max. Het blijft voorlopig elke dag zo ongeveer hetzelfde weer. Amper wind, droog en een kleine kan» op wat zon. Van onze verslaggevers Den Haag - Aan de voor avond van het gesprek van staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) en de par ticuliere verzekeraars over de ziektekostenpremies is de chaos over de kosten van de gezondheidszorg compleet. De ontwikkelingen van gisteren op een rijtje: politieke bronnen in Den Haag melden dat de verzeke raars overwegen de ziektekos tenpremies voor particulieren alsnog te verlagen en wel met ongeveer 7,5 procent. (Simons ziet ruimte voor een verlaging van 20 tot 30 procent). de Consumentenbond heeft uitgerekend dat die premies de afgelopen jaren maar liefst vier keer hadden moeten worden ver- het CNV wil dat werkgevers de collectieve contracten met ziektekostenverzekeraars opzeg gen als die blijven weigeren, de premies te verlagen. in april zal de Europese mi nisterraad besluiten het octrooi recht op medicijnen te verlen gen. Als gevolg daarvan kunnen de prijzen van geneesmiddelen op 1 januari 1993 fors omlaag. de ziekenfondsen, die eerder hun premies op gezag van Si mons verlaagden, kampen met grote verliezen. Ze voorzien voor volgend jaar een forse premie verhoging om de volgens de fondsen explosief stijgende ge- Simons - foto de stem/johan van gurp zondheidskosten te kunnen op vangen. de premies voor de 60.000 particulier verzekerde Philips- werknemers wordt met 10 pro cent verlaagd. In Haagse kringen verluidt dat de verzekeraars morgen Simons zullen voorstellen de premie als nog te verlagen met 7,5 procent, hoewel ze blijven vasthouden aan hun opvatting dat de kosten zo stijgen, dat een premieverla ging hoogst ongewenst is. Vooral het negatieve beeld dat de verzekeraars krijgen door hun halsstarrige weigering de premies te verlagen, zou de re den zijn om alsnog (iets) door de knieën te gaan. Van onze verslaggevers Den Haag/Breskens - Minis ter Bukman (Visserij) over weegt het gebruik van de ta chograaf in de visserij ver plicht te stellen. Daarmee wil Bukman de con trole op de visserij in de 12- mijlszone verbeteren. Kotters die binnen die zone vissen mo gen niet meer motorvermogen hebben dan 300 pk. Deze beper king moet voorkomen dat tijdens het vissen het net te snel wordt voortgesleept en er zodoende te veel vis wordt gevangen. De controle van het motorver mogen, die op volle zee moet ge beuren, is echter een gecompli ceerde en kostbare zaak, aldus Bukman. Daarom wil hij een ta chograaf, die het vermogen meet, aan boord verplicht stel len. De Zeeuwse belangenvereniging van vissers Zevibel staat niet af wijzend tegenover de invoering van een tachograaf voor kotters. Volgens voorzitter De Baare is Zevibel al een jaar in bespreking over de invoering van de tacho graaf. (ADVERTENTIE) A.Keijzer - foto de stem/oick de boer en de bejaarden worden 'van het kastje naar de muur' gestuurd. VERVOLG BINNENLAND - A3 ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. i. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. I L-J

de Stem | 1992 | | pagina 1