Premie ambtenaren lager Iraakse ambassadeur neemt ontslag Nieuwe bril? Meevaller 850.000 gemeente- en provincie-ambtenaren en politie Spreekuur op straat VN laken Nederlandse drugswetten Roosendaalse vrouw in woning vermoord W-Brabant maakt kans op tweede 'Moerdijk' VERBOUWINGSiS PRUIMING EN PROFITEREN! B8 sgek erald EN... Geen voorrang bij de veerboten Paul Haarhuis toont karakter Herkansing voor Seriese en De Kok Toch vooruitgang overleg M-Oosten Algerijnen vrezen voor burgeroorlog Hema wil minder hogere functies Assistent premier Japan gearresteerd IN DEZE KRANT: Merijntje China bouwt 'grote muur' tegen de Islam Gratis zachte contactlenzen! Zie elders in dit blad zonnevakmensen Ziggy en Jamaica Oud -minister H. van Doorn (76) overleden Bij 'Seaport' 1300 mensen aan de slag J)e mooiste schoenen voorde laagste prijs Van de Poel van Ruth BALLY erd Kiers letter- d gesnoerd toen lapje voor zijn zoals chirurgen s gebruiken, langs erscheen. Voor de rigens geen aan- pupillen dichter e te laten, zodra er rden gesteld. Zo situatie dat inter- rie, vier meter af- r Kiers moesten enomen. 'ng het iets beter enaar. Al kreeg hij n door hem gecon- okter in Davos de dat hij een voor ontsteking had. oogverblindende en geen bruids- het huwelijk van jkens (28) en Bert (27) uit Boxtel, familie of vrienden n. ijk van het tweetal volgende week ge- het gemeentehuis enveen tijdens de kampioenschappen ats. De van origine Grietje en haar Ammerzoden zijn porters pur sang, elkaar twee jaar ge- den kennen hebben 1: 'als we trouwen dat tijdens het in Heerenveen', tweede liefde, de schaatscrack Geir heeft al toegezegd e van de trouwpartij 'en. „We halen hem s op in zijn hotel, n der Duim hebben agd als tweede ge- rtelt Bert, die eigen- liefst zijn grote voriet Bart Veld- handtekening ziet der de trouwacte. uwelijks te benade- een wedstrijd is hij e kleedkamer in. ndstra wilde graag, cht niet van schaats- b Krook. „Als Van niet kan, hebben nog Gustafsson ach- nd". aatswereldje heeft er n nieuwe krabbelaar de Spanjaard Gomez tterdamse Griek Pat- doet nu Paul Fitzge- aanslag op de lach- arige Ier nam dit sei- el aan de wereldbe- "strijden in Heeren- erlijn en ook Davos. wste onder de trouwe akelijk Nederlandse) ers zien in hem een komiek, die bij de on bare aanmoedigin- endelijk terug zwaait, dat applaus", lacht ld in de luwte van de mer. jarige bouw-opzichter lin wil meehelpen zijn 1994 voor het eerst in pische geschiedenis Winterspelen (in Lille- r) deel te laten nemen, bben ook een bobslee- meldt hij trots. Ook e Ieren hoeven geen ulaire prestaties te verwacht. aid meldde zich een weken terug in Hee- waar hij enig advies an de marathon-vete- Jeen van den Berg en van der Weide. „Ik g nooit op een 400 me- gereden. In Ierland we drie binnenbanen, blin, Derry en in het n in Belfast", meldt de dige nationale kam- „We hebben in totaal shorttrackers". euwen, de Doelder. na zijn eerste dag op de elers': „Of ik vandaag al n, ja". nd: „Onbegrijpelijk hoe bestaat niet meerede Feyenoord staat zowat laap in Nederland altijd udobond in Trouw: „ft t wordt vergeleken met een lui noemt. Zij is een derlijde in De Telegraaf: ord, meer van de zoge- nieten. Tien jaar geleden en zien spelen, toen had „Ergens in mijn achter- at ik al tegen Lendlp1 mens depressief van". Volkskrant: „Ik ontspan 'er langs het water zito1 ar een dobber kijken oj en". D«» r-— c».m immer» met minstens Sir ven de tien Stemlozere 'r|,»r.M.n die specieel belangstelling hebben voor °Ki3ntje9"-rubrieK "eereoneet gevraagd" ligt het '^or de hand. dat er snel en veel reacties komen. DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang DINSDAG 14 JANUARI 1992 I I I I I Middelburg - De regeling dat vooraanstaande bestuurders voorrang krijgen bij de Zeeuwse veerboten bestaat niet meer. GS van Zeeland menen dat de tijd gekomen is om alle passagiers lelijk te behandelen. Slechts voor noodsituaties worden voor laan nog uitzonderingen ge maakt. ZIEZEELAND-Cl Melbourne - Met een uiterste krachtsinspanning heeft Paul Haarhuis zich in de eerste ronde van de Open Australische ten niskampioenschappen in vijf sets ontdaan van de Zwitser Ja cob Kasek. Ook de Nederlan ders Eltingh, Schapers en Sie- merink bereikten de tweede ron de. ZIE SPORT - B1 Rijsoord - De judoka's Irene de Kok (Tilburg) en Angelique Se riese (Zevenbergen) krijgen de komende maanden van het NOC alsnog de kans om zich tijdens enkele internationale toptoer nooien te kwalificeren voor de Olympische Zomerspelen in Bar celona. ZIE SPORT - B1 Washington - Israël, Jordanië en de Palestijnen zijn erin geslaagd de impasse rond een procedureel probleem bij het vredesoverleg te doorbreken. In Washington begon gisteren een nieuwe ronde in het vredesproces voor het Midden-Oosten. Het overleg was op 18 december opgeschort. ZIE BUITENLAND-A4 Algiers - Nu de militairen in Al gerije in feite de macht in han den hebben genomen, neemt de vrees voor een burgeroorlog toe. De fundamentalistische islamie ten hebben aangekondigd zich niet bij de machtswisseling te zullen neerleggen. ZIE BUITENLAND-A4 Amsterdam - De Hema gaat het aantal hogere functies drastisch terugbrengen. Met name op het hoofdkantoor in Amsterdam worden banen geschrapt. Bron nen binnen het bedrijf houden rekening met het verdwijnen van 200 banen op het hoofdkantoor. Met de ingreep moet de doelma tigheid binnen de Hema verbe terd worden. ZIE ECONOMIE-A5 Tokyo - De Japanse regering is gisteren in ernstige verlegenheid gebracht na de arrestatie van Fumio Abe, een voormalig staatssecretaris en adviseur van premier Miyazawa. Hij wordt beschuldigd van het aannemen van steekpenningen voor een be drag van ruim een miljoen gul den. Hij is de eerste parlementa riër die in functie is gearresteerd sinds 1976 toen premier Tanaka werd opgepakt wegens het Lockheed-schandaal. VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 China muurvast Al-Falaki Door Rinze Brandsma Wassenaar - „Ik voelde dat de tijd gekomen was om mijn stem te ver heffen. Saddam moet Irak uitgegooid worden, hoe eerder hoe beter. Anders kan het land zich niet herstellen". De Iraakse ambassadeur in Nederland Al-Falaki heeft, 'na drie moeilijke maan den van afwegen', besloten zijn heil in Nederland te zoeken. Hij heeft maandag (precies een jaar na het uitbreken van de Golfoorlog om Ku- wayt) zijn ontslag ingediend bij het Iraakse ministerie van Buitenlandse Za ken in Bagdad en wil verder oppositie voeren tegen Saddam Husayn, de despo tisch heerser van zijn land. Een kwart eeuw diende hij Irak als diplo maat, tijdens de Golfoorlog verdedigde hij zijn land en leiders, maar nu zegt hij ronduit: „Ik ben vanaf het begin tegen Saddams optreden geweest. Tegen de oorlogen, tegen de bezetting van Ku- wayt". „Saddam is een fascist. Hij is een ramp voor mijn land. Dat voel ik nu. Het gaat slechter en slechter in Irak. Het land staat geïsoleerd, heeft slechte relaties met alle buren. De Irakezen hebben geen voedsel, geen hoop, voelen zich vreemde ling in hun eigen land". Al-Falaki heeft bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag een verblijfsvergunning gevraagd. Geen asiel, zegt hij, om zich hier vrijer te kunnen be wegen. Volgens een woordvoerster van het mi nisterie is het verzoek van de ambassa deur 'in welwillende overweging geno men'. De komende dagen zal het ministe rie een beslissing nemen. Al-Falaki wil in Nederland blijven omdat zijn zoon hier studeert. Hij kwam in ok tober 1989 als ambassadeur in Den Haag. Daarvoor werkte hij als Iraaks diplomaat in Maleisië, Portugal, Nigeria en Roeme nië. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Van onze verslaggever Den Haag - De ziektekos tenpremies voor ambtena ren gaan per 1 januari 1992 toch omlaag. De werknemerspremie van 2,6 procent wordt gehalveerd. Het gaat om de verzekeringen IZA (600.000 verplicht verze kerde gemeente-ambtenaren), IZR (125.000 verplicht verze kerde provincie-ambtenaren) en GVP (125.000 politie-ambtena- ren). Bij het bepalen van de premie hoogte hebben de verzekeringen volgens woordvoerder Osinga vooral gekeken naar de bereke ningen, die de Ziekenfondsraad ten behoeve van de ziekenfond sen heeft gemaakt. Als gevolg van die berekeningen is de zie kenfondspremie al met ingang van 1 januari 1992 verlaagd. Ook is gekeken naar de kosten van de gezondheidszorg. Door de overheveling van de medicijnen van de ziektekostenverzekerin gen naar de algemene wet bij zondere ziektekosten (awbz) is er een financiële ruimte ontstaan en kon premieverlaging niet uit blijven. Minder kosten Evenals de ziekenfondsen, die hun premie hebben verlaagd van 7,8 tot 6,35 procent (1,2 procent voor de werknemers en 5,15 pro cent voor de werkgevers), denkt Osinga dat de nieuwe premies de kosten zullen dekken. De particuliere verzekeraars lig gen momenteel met staatssecre taris Simons (Volksgezondheid) overhoop vanwege hun weige ring de ziektekostenpremies te verlagen. Donderdag hebben ze daarover een gesprek met de be windsman. Belangrijkste reden voor de par ticuliere verzekeraars om de premies niet te verlagen zijn de volgens hen explosief gestegen kosten in de gezondheidszorg. Maar Simons vindt dat zelfs als die kosten de laatste maanden van 1991 fors zijn gestegen, toch een verlaging van de premies met 15 procent noodzakelijk is. Want, aldus Simons, de medicij nen zijn immers uit de ziekte kostenverzekeringen gehaald, waardoor ook minder kosten worden gemaakt. Bedrijven Hoewel de particuliere verzeke raars naar buiten toe één front richting Simons maken, komen van verschillende kanten berich ten dat sommige verzekeraars de premies voor collectieve verze keringen van bedrijven fors wil len verlagen. De verlagingen va riëren van 12 tot 17 procent. De grootste particuliere verzeke raar (Zilveren Kruis met 600.000 verzekerden) voert voor de col lectieve verzekeringscontracten echter hetzelfde beleid als voor de particuliere polissen: voorlo pig blijven de premies hetzelfde als in 1991 en in april beslist de maatschappij aan de hand van de meeste recente gegevens over eventuele aanpassingen per 1 mei. In december verwachtte een woordvoerder van het Zilveren Kruis nog dat de premies voor maatschappijpolissen fors om laag zouden gaan. Van onze redactie buitenland Wenen - De VN-organisatie voor bestrijding van verdo vende middelen stuurt bin nenkort een delegatie naar Den Haag, die met de rege ring komt praten over de 'li berale' drugswetgeving. Volgens voorzitter Schroder van de VN-organisatie is de Neder landse wetgeving op dit terrein zeer onduidelijk, vooral als het gaat om legalisering van som mige verdovende middelen. In 1971 sloten de VN een ver drag om de internationale drugshandel beter te kunnen aanpakken. Sommige Neder landse wetten zijn volgens Schroder mogelijk niet in over eenstemming met dit verdrag. Bovendien bevreemdt het hem dat Nederland een van de wei nige landen is dat het VN-ver- drag uit 1971 nog steeds niet heeft ondertekend. Ook enkele andere landen, die verdovende middelen produce ren of als doorvoerhaven dienen, hebben de conventie nog niet ondertekend, zoals België, Oos tenrijk, Ierland en Zwitserland. Overigens krijgt Nederland in het jaarverslag van de VN-orga- nisatie tegelijkertijd een pluim: Nederland is een van de weinige landen waar het aantal drugsdo den vorig jaar opnieuw is ge daald. Voor de rest schetst het jaarver slag een uiterst somber beeld over de internationale drugshan del: de smokkel wint op alle ge bieden terrein, het aantal doden door drugsgebruik neemt toe en het witwassen van winsten uit smokkel is steeds beter georga niseerd. Ondanks grote successen in de bestrijding van de drugshandel groeit het gebruik van verdo vende middelen 'onrustbarend'. Het gebruik van heroïne neemt volgens de VN zelfs met 'reuze stappen' toe. Cocaïne vindt steeds meer zijn weg naar Aziatische gebruikers en marihuana heeft sterk aan populariteit gewonnen in Mid den- en Oost-Europa. De drugshandel is steeds beter georganiseerd, meent de VN-or ganisatie: „De organisaties van handelaren, die nauw samen werken, beschikken over enorme financiële reserves en zijn zwaar bewapend. De cijfers van inbe slagnames tonen aan dat de han delaren hun operaties intensive ren en uitbreiden naar nieuwe gebieden". De cocaïne dreigt een succes te worden in Afrika en in het Verre- en het Midden-Oosten. Heroïne vindt volgens het rap port vanuit de Gouden Driehoek (Thailand, Burma, Laos) en de Gouden Halve Maan (Afghani stan, Iran, Pakistan) steeds va ker zijn weg naar Europa via Afrika en de Balkan. Ook in de voormalige Sovjetunie neemt het gebruik van drugs steeds grotere vormen aan. De VN-organisatie meldt-dat een tot anderhalf miljoen mensen in de Sovjetunie vorig jaar verdo vende middelen heeft gebruikt. De drugshandelaren hebben zich er beter georganiseerd. Vorig jaar zetten ze 14 a 15 miljard roebel om, tegen 3 a 4 miljard in 1989. Parijs (ips) - Om anti-communistische agenten buiten de deur te houden is de Chinese rege ring van plan een 'grote muur' te bouwen in de provincie Xinjiang. Het is al sinds 1990 onrustig in deze provincie, waar de meerderheid van de ruim 14 miljoen zielen tellende bevolking islamitisch is. In april vorig jaar schoten Chinese troepen 60 mensen dood tijdens een korte opstand. Peking vreest, dat de moslims in Xinjiang het voorbeeld van hun geloofsgenoten in de aan grenzende Kazakhstan, Kirgizië en Tadzjikis tan zullen volgen en zich van het communisme zullen afkeren. Nog meer bevreesd zijn ze dat de Chinese pro vincies het voorbeeld van de voormalige Sovjet deelstaten zullen volgen en zich tot een zelf standige republiek zullen uitroepen. De Chinese leider Deng Xiaoping waar schuwde vorig jaar nog voor de gevolgen van een politiek instabiel China. Miljoenen Chine zen zullen dan de wijk nemen naar de Aziati sche buurlanden en dit zal niet alleen voor heel Azië, maar ook voor de Westerse landen ern stige economische gevolgen hebben, aldus Dengs waarschuwing. McGregor r.t.m. portofino vem papermoon (PJSST, ZONDAG GAAT DE LUCHT/N... Bionaire luchtreiniger Ideaal voor kantoren, woonkamers en slaapkamers. - De béste ter wereld. - Koolstoffilters tegen geurtjes. - Vanaf 298.- incl. BTW. demonstratie- SiMrettamoK geen verkoor probleem! Breda i Ginnekenweg 163, tel. 076-101202. Ook vestigin gen In Tilburg, Eindhoven, Nuland, Baarle-Nassau (ook zondag open). 'Jamaica heeft een slechte naam', zegt Ziggy Marley, zoon en troonopvolger van de reggae-koning Bob Marley. 'Emoties lopen hoog op. Ons hart is belangrijker dan onze politici. Maar er is ook veel liefde op Jamaica. Het is een grote familie.' ZIE GIDS-01 De fuchtdrukverschiflen in onze omgeving zijn klein. Daarom blijft het rustig en saai weer. De zon kan er vandaag even doorkomen. Van onze verslaggeefster Roosendaal - De 67-jarige M. van Dorst uit de Roosen daalse Anemoonflat is zon dagavond laat dood aange troffen in haar woning. De vrouw is door messteken om het leven gebracht. Summiere gegevens over de moord zijn pas gisteren door de politie vrijgegeven. Mevrouw Van Dorst was een al leenstaande vrouw. Een van haar buren vond het vreemd dat zondagavond de lichten in de flat nog brandden en heeft dat om half twaalf aan de politie ge meld. Er zijn, aldus de politie, geen in braaksporen gevonden. Dat kan wijzen op het gebruik van een valse sleutel of op de omstandig heid dat de vrouw de dader zelf heeft binnengelaten. De vrouw was vermoedelijk al enkele uren dood. Sectie op het slachtoffer moet daarover meer duidelijkheid verschaffen. De moord op mevrouw Van Dorst wordt onderzocht door een recherchebijstandsteam van 25 mensen. De leiding is in han den van officier van justitie W. van Fessem. Een naar Chinese begrip pen alledaags tafereeltje in Beijing: een mobiele tandarts controleert het gebit van een patiënt. Veel tandartsen doen een deel van hun werk op straat. Er is in China een schreeuwend tekort aan tand artsen: één op de 120.000 in woners. -'fotoafp Van onze Haagse redactie Den Haag - Zondagmiddag is op 76-jarige leeftijd overleden oud minister mr. H. W. van Doorn. Als lid van de PPR was hij mi nister in het kabinet-Den Uyl. De politieke loopbaan van Van Doorn begon in 1954 toen hij voorzitter van de Katholieke Volkspartijd werd. In 1966, na de val van het kabi- net-Cals, verliet hij de Tweede Kamer en richtte hij, samen met Bogaers en Aarden de PPR op. In 1986 werd Van Doorn lid van de PvdA. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 (ADVERTENTIES) Van onze verslaggever Klundert - West-Brabant krijgt er vrijwel zeker een nieuw terrein bij voor zware industrie. Zowel gedeputeerde J. de Geus (Economische Zaken) als voor zitter P. Teunissen van de Ka mer van Koophandel van West- Brabant, hebben zich gisteren, onafhankelijk van elkaar, in die zin uitgelaten. Het industrieterrein bij Moer dijk zit over enkele jaren vol en daarmee raakt de regio door zijn voorraad industrieterreinen heen, aldus beide bestuurders. De Geus, tevens voorzitter van het Industrie- en Havenschap Moerdijk, antwoordde gisteren bij de ondertekening van het contract tussen 'Moerdijk' en Rotterdam op de vraag of er be hoefte is aan een nieuw terrein in de regio: „Ik vind van wel". Hij wil evenwel niet kwijt waar dat moet komen. „Nee verkopen kan niet", zei Teunissen gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede. Hij wil in over leg met provincie en bedrijfsle ven onderzoeken of zo'n nieuw terrein voor grootschalige indu strie nodig is. Is dat het geval dan denkt Teu nissen aan een lokatie bij het in dustrieterrein Dintelmond tus sen Fijnaart en Dinteloord aan de toekomstige Zoomweg- Noord. Tijdens de ondertekening giste ren van de samenwerking tussen 'Moerdijk' en Rotterdam werd ook bekend, dat het in Moerdijk aan te leggen logistiek park 'Seaport Moerdijk' straks werk zal bieden aan meer dan 1300 mensen. ZIE OOK ECONOMIE - A5 Grote Markt 3 Breda VUL ZIE OMMEZIJDE Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. L E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1992 | | pagina 1