Reis Lubbers verdeelt Kamer 'Bezoek aan Zuid-Afrika uitstellen als gesprek ANC niet mogelijk is' Verkiezingsoverwinning president Zelev Federale leger en Kroatië zoeken overleg Rusland staat deel Zwarte-Zeevloot af aan Oekraïne DE STEM Samen of apart Kosto ontziet vluchtelingen in kerken niet BINNENLAND BUITENLAND A3 )e aakt COMMENTAAR 'Verkoop benzine is weer op peil' China werkt aan economische hervormingen BINNENLAND KORT BUITENLAND KORT de STEM MAANDAG 13 JANUARI 1992 ts gedacht? Overleefd! indpunt? Niet zolang als al-| geboden I natief niet beter ordt dan een flierefluiter n vaatwasser met een veilig', pamperde baby aan de blote irst gekneld. Truttiger is niet verzinnen. teressant vraag blijft of man- n zélf het zo leuk vinden eds meer van stal gehaald worden om bloot of be ard, op chic of met opge. ■oopte mouwen van alles en ig wat aan te prijzen. Den- n ze aan protest-acties seren, zoals vrouwen dès- ds, dan moeten ze niet achten. Anders is het (blote] toekomst annenconcept al weer hiedenis. De tijd gaat snefen I lamemakers zitten hem uit onomisch oogpunt dicht op hielen. Ze zouden hem lfs graag vóór zijn, maar ndsetten lijkt moeilijker n ooit in een wereld vol flit- nde en schokkende ontwik- j lingen en veranderingen, het Europa- en Columbus-1 ar 1992 tuimelen zekerheden n hun voetstuk en vervagen vestigde grenzen, op allerlei J bied. Wereldmacht Ame- a ligt smekend aan en on- r de dinertafel bij oorlogs- rliezer Japan. We eten aard ien uit Mexico, tomaten uit aël en alfalfa uit St. Pan- as, wat juist weer géén uit- eems eiland is maar gewoon n plaats in Noord-Holland, tok de doelgroepen, ondanks I e vele enquêtes en studies zo toeilijk af te bakenen, lopen ïaotisch door elkaar. Zeker j de huidige consumenten- aatschappij hier en elders n multi-culturele is. Daarom an het niet lang duren of er een donkergetinte mede- nder op de vaatwasser. Dat al een triomf betekenen voor integratie, de aanpassing, e acceptatie, de intercultura- - of welk mooi woord maar plakken is op wat uiteinde ik gewoon vredig samenleven etekent. loet het heil dan komen van e economie? Waarom niet, er wel vaker iets goeds gebo- n uit eigenbelang. and Air Force Institute kwam ook te vervallen. Het woord is veel ouder dan The Naafi. Het wordt al aan getroffen in verzamelingen platte volkswoorden vanaf 1845 en wel in de betekenis van vrouwelijk schaamdeel. Waarschijnlijk was het oud ste Naf, met één F, back slang van Fanny. Backslang ontstaat door een woord te le zen en uit te spreken van rechts naar links gelezen. Volgens deze theorie komt Naf van Fan oftewel 'fanny' volkswoord voor: der mensen achterwerk. The human rump zegt Collins. Toen Princess Anne de op dringerige persfotografen af weerde met het koninklijk 'Naff off!' gebruikte ze ouder en gespierder Engels dan ze vermoedde (docht mij zo)] Zonder de patriot uit te han gen geloof ik oprecht dat geen prinses van Oranje ooit zo diep zou afdalen in de taal van haar volk dat ze persfoto grafen afweert met: 'Flikker steen toch op, rotjongens!" Wat geloof ik dan wel? Ik ge loof dat The Spectator een waar woord spreekt in slotzin van het artikel: »D° we really know what we are saying?" Nee, maar nu wel weten wat Naff-Naff bete kent is het te laat. Vader Cats zei het al: Het eenmaal uitgesproken woord, vliegt gelijk een kogel voort en het is een knappe man, die het achterhalen kan. En dan nog eens wat: Wie wil er rondkuieren in een regenjakje met op de rug de biecht: Oen - Oen. Dan toch liever het on begrepen: Naff Naff. •7 '.,?P 1 Enkele schepen van de Zwarte-Zeevloot. FOTO EPA Moskou (afp/rtr) - Rusland stemt er mee in dat een deel van de Zwarte-Zeevloot wordt overgenomen door de Oekraïne. De republiek voert verder de druk op de andere Gemenebest-republieken op om snel tot een vergelijk te komen over de strijdmach ten. In een gezamenlijk communiqué stellen Rusland en de Oekraïne dat de 'strategische strijdkrach ten' op Oekraïns grondgebied onder het centrale beheer blijven van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten (GOS). Een deel van de Zwarte-Zeevloot wordt hiervan uitgezonderd en zal deel uitmaken van de Oekraïnse strijdkrachten. Aanvankelijk eiste de Oekraïne de volledige Zwarte-Zeevloot op met ingang van 1 juli, maar Rus land stond erop dat zij onder be heer van het GOS zou blijven. Het akkoord werd bereikt na een dag onderhandelen in Kiev door een Russische en een Oekraïnse delegatie van experts. Zij zullen over een week verder praten over 'politiek-militaire kwes ties'. Bijzondere aandacht zal daarbij uitgaan naar de kwesties betref fende de status, de sociale voor zieningen en het staatsburger schap van militairen van het vroegere Sovjetleger. Rusland voert de druk op de an dere leden van het Gemenebest op om te komen tot een oplos sing van het probleem van het beheer over de strijdkrachten van de voormalige Sovjetunie. Volgens het in Moskou ver- schijnde blad Nezavisimaja Ga- zeta dreigt de Russische Federa tie, in het geval dat de onder handelingen over de strijdkrach ten mislukken, het gehele voor malige Sovjetleger - ook het ge deelte buiten de eigen lands grenzen - over te nemen. Presi dent Boris Jeltsin zou daartoe een speciaal decreet hebben voorbereid. Volgens de krant zou door het decreet het opperbevel van de conventionele strijdkrachten in handen komen van de Russische Federatie. Dat zou moeten duren totdat er overeenstemming is over de toekomst van deze mili taire erfenis van de voormalige Sovjetunie. Ook de strategische strijdkrachten zouden, in dat ge val, in Russische handen komen. Van onze verslaggever Den Haag - Binnen de Tweede Kamer is verdeeldheid ontstaan over het voorgenomen bezoek van premier Lubbers aan Zuid-Afrika. De fracties van PvdA, D66 en Groen Links zijn van me ning dat de minister-president zijn bezoek moet op schorten als de leiding van het ANC de tijd nog niet rijp acht om Lubbers in eigen land te woord te staan. Volgens de PvdA en Groen Links het hier om een tegenbezoek heeft het bezoek van Lubbers geen zin als niet op top-niveau met het ANC gesproken kan worden. D66 wijst op de gebrekkige voorbereiding en coördinatie van het bezoek. „De coördinatie is niet alleen met het ANC, maar ook in Nederland tussen rege ring en parlement en tussen de regeringsfracties onderling ver te zoeken", aldus een woord voerder van de democraten. „De situatie dreigt nu een niveau te knjgen dat ons allen wel eens in verlegenheid zou kunnen bren gen". Volgens D66 moet de regering snel proberen de schade te herstellen. Voorop lat dat de premier met zijn be zoek een goed beeld van de hui- je situatie in Zuid-Afrika moet kunnen krijgen. Daar hoort ook het ANC bij. Als dat niet lukt moet de datum van het be zoek maar verschoven worden. CDA en WD wijzen erop dat om een gaat op uitnodiging van presi dent De Klerk, die evenals voor zitter Mandela van het ANC, Nederland al een keer heeft be zocht. Beide fracties juichen een gesprek met de ANC-top van harte toe, maar het ANC is niet de uitnodigende instantie. Het ANC heeft in Zuid-Afrika flink de wind van voren gekre gen van minister Botha van Bui tenlandse Zaken. Die vindt dat de anti-apartheidsorganisatie met haar kritische houding je gens het bezoek van Lubbers er een 'dubbele standaard' op na houdt wat betreft de normalise ring van Zuid-Afrika's interna tionale betrekkingen. Volgens hem is een meerderheid van de Zuidafrikanen voor het bezoek en voor betere betrekkin gen tussen Nederland en Zuid- Afrika. Hij benadrukte de eco nomische belangen, die centraal zullen staan tijdens het bezoek in februari. De Zuidafrikaanse- Democrati sche Partij van blanke liberalen, die zich tegen de apartheid heb ben verzet, is in ieder geval voorstander van het bezoek van Lubbers en Van den Broek. DP- leider Zac de Beer noemde de plannen 'geweldig' en bood de steun van zijn partij aan de Ne derlandse bewindslieden aan. De leider van de blanke Conserva tieve Party Treurnicht zei datals Lubbers alleen komt om zijn steun aan de hervormingen van president De Klerk te geven,hij 'niet bijzonder welkom' is. De Zuidafrikaanse Raad van Kerken is evenmin gelukkig mét Lubbers' voorgenomen bezoek aan Zuid-Afrika. De Zuidafri kaanse theoloog Beyers Naudé heeft de Nederlandse kerken op geroepen te protest aan te teke nen tegen het bezoek. Het bestuur van de hervormde synode in Nederland en de Raad van Kerken overwegen om de oproep van Beyers Naudé door te geven. Rotterdam - De benzine-ver- koop is weer helemaal op peil. Weliswaar verminderde de ver- Dp in juli en augustus, als ge volg van de accijnsverhoging van 22 cent voor ongelode en 31 cent voor gelode benzine, maar in september was dat effect al weer te niet gedaan. Dat schrijft Shell in haar blad Shell-Venster. Shell heeft een marktaandeel van meer dan 30 procent in ons land. In de grensstreek met België wordt de verkoopprijs echter wel beïnvloed door de hogere benzineprijzen. Zo noemen pomphouders in Zeeuwsch- Vlaanderen.de schade 'aanzien lijk'. De benzineprijs in België is on geveer een kwartje lager. EEN GOED HUWELIJK vereist wederzijdse aanpassing, maar niet bet opgeven van de eigen identiteit. De VVD lijkt hier anders over te denken. Fractieleider Bolkestein heeft in zijn geruchtmakende Zwitserse le zing en de publiciteit die daarop gevolgd is gesteld dat de integra tie van buitenlanders in onze samenleving een aanpassing van deze groep aan onze waarden en normen vraagt. Zijn fractiegenoot Franssen stelt zich nu op een vergelijkbaar standpunt. Hij toont zich geschokt dat islamieten hun grondwette lijk recht opeisen en eigen scholen stichten. ™i vindt in feite dat integratie afgedwongen moet worden. Daarom pleit hij voor scholen met een gemengde bevolking. In theorie een prachtig standpunt. Immers het tegenovergestelde van onbekend maakt onbemind. Ongelovigen, christenen en mos lims in dezelfde bankjes moet leiden tot begrip voor eikaars over tuigingen en gewoonten. In de praktijk werkt dit idee echter niet. Elke stad van enige omvang kent zijn getto-scholen. Scholen met een overconcentratie aan kinderen van buitenlandse afkomst, die ondanks alle goede didactische bedoelingen nauwelijks enige werfkracht op Nederlandse ouders blijken te hebben. Premier Lubbers heeft indertijd een volstrekt tegengesteld stand- Pont ingenomen. Hij riep op tot een nieuwe verzuiling. Een be- proefd Nederlands recept, dat ertoe geleid heeft dat de verschil- 'ande bevolkingsgroepen eikaars kracht leerden kennen, accepte fan en vervolgens respecteren. Een vorm van integratie waarbij Jiet slechts een der partijen inlevert, maar alle. Doorgetrokken tot oa nu door Franssen gestarte nieuwe schoolstrijd betekent dit een opnieuw benadrukken van het grondwettelijke recht op het stich- 'an van eigen scholen. verzuiling klinkt anno bijna 2000 griezelig. Een terugkeer naar een achterhaalde tijd. Zo moet Lubbers woord verzuiling echter niet °e9repen worden. De meerderheid moet aanvaarden dat er min derheden zijn, die eigen ideeën en waarden hebben. Minderhe den, van wie echter ook geëist mag worden dat ze beseffen in een hhh0rS 'anc'te 'even- Beide groepen blijken daar moeite mee te ePoen. Normaal menselijk contact zou dat in theorie kunnen ver aderen. De maatschappelijke realiteit is echter anders. Beide hn rfen vermiiden elkaar. Contact is er zodoende niet. Rekening ak u met e"<aar 's daarom nauwelijks nodig. Dit verandert pas daarb? mir|derheden macht krijgen. Eigen scholen helpen een'f°m 'n cie toek°mst gescheiden verder te gaan. 'Verzuiling' is n 'ase op weg naar integratie. Naar een pluriforme maatschap- Pl geregeerd door respect voor elkanders geaardheid en ideolo- Zelu Zelev heeft gisteren in de eerste ronde van de presidentsverkiezingen in Bulgarije een duidelijke overwinning behaald. De zit tende president kreeg echter net te weinig stemmen om al in de eerste ronde een abso lute meerderheid in de wacht te slepen en het presidentschap veilig te stellen, zo bleek uit de eerste voorlopige uitslagen. Zelev (op de foto met zijn dochter) een voor malig dissident en de huidige leider van de re gerende Unie van Democratische Krachten, behaalde 44 procent van de stemmen. De on afhankelijke kandidaat Velko Valkanov, die wordt gesteund door de Socialistische Partij (de voormalige communisten), blijft steken op 31 procent. - foto era Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Kosto (Justitie) zal geen en kele rekening houden met vluchtelingen die 'kerk-asiel' zoeken. Kosto kan dat niet doen, omdat dat tot willekeur zou leiden. Hetzelfde geldt wat hem betreft voor vluchtelingen die in hon gerstaking gaan. „We hebben strikte afspraken over wie wel en wie niet voor asiel in aanmerking komt. Dat kun je niet ontlopen door onder dak in een kerk te zoeken". Staatssecretaris Kosto maakte deze opmerkingen gisteren tij dens een nieuwjaarsbijeenkomst van het PvdA-gewest Den Haag. „Ik voer geen hard, maar wel een duidelijk beleid. Ik kan geen rekening gaan houden met kleine groepjes die de sympathie verwierven van sommige Neder landers. Het is vervelend, maar opportunisme is fnuikend voor het beleid". De staatssecretaris vindt dat de kerk 'geen hoger recht is' voor asielzoekers. „In enkele gevallen zoeken mensen wier asielverzoek is afgewezen onderdak in een kerk. Alsof dat boven een uit spraak van de rechter kan staan. Dat kunnen we niet accepteren. Mensen die asielzoekers menen te moeten helpen door ze in een kerk onder te brengen, zijn ver keerd bezig. Ze richten hun be trokkenheid foutief". Volgens Kosto moeten hulpver leners ervoor waken asielzoekers valse hoop te geven. „Men moet vluchtelingen die zijn afgewezen niet suggereren dat ze misschien toch kunnen blijven. Als we de procedure hebben afgesloten en iemand het land moet verlaten, is daar niets aan te doen. Die procedure is dan heel zorgvuldig geweest; er is dan ook een rech ter aan te pas gekomen. Mis schien dat hulpverleners zich beter kunnen richten op de posi tie van de vluchteling als hij weer in zijn eigen land is door hem eten en kleren mee te ge ven". Kosto ging ook in op de uitzet ting van Russische joden naar Israël. „Ik had nooit gedacht dat ik nog ooit joden zou moeten uitwijzen. Vreselijk. Maar ver geet niet dat ik ze uitwees naar hun 'beloofde land'. Het klinkt absurd, absurder kan ook niet, maar het is niet anders. Ze wer den niet uitgewezen naar een land waar ze gevaar lopen. Het is niet leuk om te doen, maar wel nodig". Bejing (rtr) - Het beleid van bezuinigingen dat de afgelo pen drie jaar is gevoerd heeft de weg vrij gemaakt voor een versnelde uitvoering van eco nomische hervormingen. Dit heeft de premier van China, Li Peng, verklaard. Volgens Li Peng kan niet alleen het tempo worden opgevoerd maar ook de schaal van de hervormingen worden vergroot. Een van de belangrijke onderde len van de versnelling van de hervormingen is de geleidelijke opheffing van de centrale plan ning van de economie. In de toe komst worden verplichte pro- duktievoorschriften vervangen door richtlijnen. De uitlatingen van de premier duiden erop dat het officiële standpunt wordt verlaten. Tot nu toe werd slechts gesproken van een 'verdieping' van de her vormingen, hetgeen in Westerse kringen werd uitgelegd dat Pe king niet goed wist hoe het ver der moest met de hervormingen. Twee Kroatische militairen zoeken hun weg over een vernielde spoorbaan. FOTO epa Belgrado (afp/dpa) - Het Joegoslavische leger en de Kroatische strijdkrachten zijn overeengekomen vertegenwoordi gingen aan te stellen in respectievelijk Zagreb en Belgrado 'om strijdige kwes ties op te lossen'. Het akkoord werd in de nacht van zaterdag op zondag gesloten na een bijeenkomst van vertegenwoordigers van het leger en de Kroatische Nationale Garde in aanwezig heid van medewerkers van de waarnemers missie van de Europese Gemeenschap in de Hongaarse stad Pees. Tegelijkertijd werd besloten om een keer per week bijeen te komen in Pees om de weder zijdse toenadering te versterken. De stafchef van het door Servië gecontro leerde federale leger, generaal Adzic, ver klaarde dat de federale strijdkrachten blij ven streven naar het 'handhaven en verster ken van het staakt-het-vuren en het schep pen van de benodigde omstandigheden zo dat zo snel mogelijk de vredesmacht van de VN kan worden ingezet'. Inmiddels lijkt de spanning in de republiek Bosnië-Hercegovina toe te nemen. De Ser viërs in Bosnië zeggen dat de Kroaten voor bereidingen treffen voor een burgeroorlog. De krant Vecernje Novosti uit de Servische hoofdstad Belgrado schreef gisteren dat de republiek volzit met 'Kroatische fascisten' die wachten op een startsignaal om de Ser viërs te vernietigen. Westerse waarnemers spraken de vrees uit dat de Serviërs een aanleiding zoeken om in Bosnië gevechten te ontketenen. Bij gevechten tussen Kroatische eenheden en Servische milities zijn gisteravond vijf doden gevallen, zo meldde het persbureau Tanjug. De gevechten waren de ernstigste schendin gen van het vijftiende staakt-het-vuren dat 3 januari is ingegaan. Handhaving van dit bestand is voorwaarde voor het sturen van een VN-vredesmacht. De Albanezen in de Joegoslavische repu bliek Macedonië gingen gisteren naar de stembus om zich uit te spreken over een eventuele afscheiding van deze republiek. Hoewel de uitslag pas vandaag wordt ver wacht, wist radio Belgrado te melden de Al banezen in Macedonië, ongeveer eenderde van de totale bevolking, vóór afscheiding hadden gestemd. De regering in Skopje had de volksraadpleging eerder als 'ongrondwet tig' bestempeld. De politie nam in bijna alle stemlokalen een deel van de stembriefjes in beslag en sloot een aantal stembureaus. De Albanezen openden echter vrijwel onmiddellijk op an dere plaatsen nieuwe stembureaus. Er wa ren geen berichten over arrestaties of ge welddadige incidenten. Verbod Kermispornoshow geëist Apeldoorn - De Nationale Bond van Kermisbedrijfhouders in Nederland (BOVAK) heeft een kort geding aangespannen tegen Veronica vanwege het tv-programma De Nederlandse Kermis pornoshow van Theo en Thea. De bond noemt het programma 'onsmakelijk en beledigend voor kermisexploitanten' en wil dat Veronica met het uitzenden ervan stopt. Volgens voorzitter B. Donks associeert het programma de kermis met grove por- no.Het geding dient vandaag om elf uur voor de Amsterdamse rechtbank. Vanavond staat de tweede aflevering van de Ker mispornoshow gepland. De BOVAK eist dat Veronica stopt met uitzenden op straffe van een dwangsom van een half miljoen gulden per overtreding. Eén op drie auto's te snel Driebergen - Tijdens een snelheidscontrole op de A2 tussen Geldermalsen en Vianen blijkt gisteren bijna één op de drie auto's te hard te hebben gereden. Op de weg is maximaal 100 kilometer per uur toegestaan. Deze limiet werd door 2.068 van de 6.386 gecontroleerde voertuigen aan de laars gelapt, constateerde de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 163 ki lometer per uur. Kamminga vóór handhaving vut Utrecht - KNOV-voorzitter Kamminga heeft zaterdag gepleit voor het handhaven van de vut. Volgens de voorzitter van de werkgevers in het midden- en kleinbedrijf is de flexibiliteit van de regeling belangrijk voor bedrijven. Kamminga gaat daarmee in tegen de werkgeversorganisaties VNO en NCW die eerder in een nota afschaffing van de vut bepleitten. Volgens Kamminga is de vut voor het midden- en kleinbedrijf juist aantrekkelijk. „Wij vinden dat in sommige sectoren de VUT-leeftijd verlaagd kan worden. Voor het KNOV kan de ab- solute-leeftijd van 65 jaar waarop mensen met pensioen gaan, op de helling. Als iemand nog in staat is te werken en dat ook wil na die leeftijd, moet dat mogelijk zijn. De regeling moet meer gericht worden op het individu en op de omstandigheden in het bedrijf". Oppositie binnen PvdA verdeeld Utrecht - De actiegroep 'PvdA weer sociaal' is verdeeld over de wijze waarop in de toekomst het sociale stelsel in Nederland vorm moet krijgen. Op een bijeenkomst van ontevreden PvdA-leden (en enkele oud-leden) bleken teveel verschillende opvattingen te heersen over het beleid van de eigen partij. De actiegroep, waarin ook de groepering Socialisten in de PvdA deel uitmaakt, gaat wel verder met het zoeken naar al ternatieven voor de partijlijn ten aanzien van sociale zeker heid, waarover in maart een groot congres zal worden gehou den. „We hebben te abstract gepraat over het onderwerp", al dus een deelnemer aan de bijeenkomst. Ook oud-PvdA-Kamer- lid Moor vond dat de discussie 'te verward' was: „We hebben meer tijd nodig". 'Uitleveringsverdrag Suriname hersteld' Hilversum - Het uitleveringsverdrag tussen Nederland en Suri name wordt op korte termijn hersteld. Minister van Justitie Hirsch Ballin zei dit gisteren voor de Avro-radio. Het herstellen van het uitleveringsverdrag heeft volgens de be windsman tot gevolg dat verdachten kunnen worden uitgele verd. „Belangrijker is echter dat informatie kan worden uitge wisseld, die kan worden gebruikt in een strafproces", aldus Hirsch Ballin. Het uitleveringsverdrag tussen ons land en Suriname werd destijds opgeschort door de Nederlandse regering uit protest tegen de moord op vijftien vooraanstaande Surinamers in de cember 1982. 'Gysi werkte samen met Stasi' Bonn - De voorzitter van de Duitse Socialistische Demo cratische Partij (PDS), Gre- gor Gysi (zie foto), wordt er van verdacht te hebben sa mengewerkt met de Stasi, de voormalige Oostduitse ge heime politie. Dat schrijft het weekblad Der Spiegel in zijn editie van vandaag. PDS is de opvolger van de vroegere Oostduitse communistische partij van Honecker. Gysi, van beroep advocaat, wordt volgens Der Spiegel ervan verdacht met de Stasi te heb ben samengewerkt, waar hij bekend was onder de schuil naam 'notaris'. Als advocaat zou hij informatie hebben doorgegeven over zijn cliënten. Gysi weerspreekt de aantijgingen echter en zegt nooit met de Stasi te hebben samengewerkt. Wel zegt hij dat 'het waar- schijnkijk is dat zich een mol (spion) in mijn omgeving be vond'. Wapenopslagplaatsen IRA gevonden Belfast - De Britse politie heeft dit weekeinde in Belfast grote opslagplaatsen van explosieven van het Ierse Republiekeinse Leger (IRA) ontdekt. De wapenvondsten zijn het eerste succes van de autoriteiten in hun pogingen een einde te maken aan de jongste bommencampagne van de IRA in Belfast. Bij een huiszoeking in de Noordierse hoofdstad vond de politie 600 kilo zelfgemaakte springstof. Drie mensen werden aange houden. Britse veiligheidstroepen vonden zaterdag eveneens grote wapenvoorraden van de IRA: 80 bommen, meer dan 18 kilo explosieven, vuurwapens en munitie. De politie verrichtte die dag twee arrestaties. De politie in Londen is nog geen stap verder in het onderzoek naar de daders van de door de IRA opgeëiste aanslag bij het ministerie van Defensie. Cubanen ter dood veroordeeld Havana - Een rechtbank in de Cubaanse hoofdstad Havana heeft zaterdag drie Cubanen uit Miami, die op 29 december in Cuba aankwamen voor een sabotagemissie, tot de doodstraf veroordeeld. De drie werden opgepakt kort nadat ze met een rubberboot aan land waren gegaan bij Cardenas, 100 kilometer ten oosten van Havana. Zij hadden automatische wapens en 40 bommen bij zich. De drie hebben toegegeven dat ze van plan waren sabotage te plegen tegen economische installaties en in openbare plaatsen, om zo 'een panieksituatie te creëren en de Cubaanse samenle ving te destabiliseren', zo meldde het officiële persbureau Prensa Latina. Steun voor Gamsachoerdia Tblisi - Duizenden Georgiërs zijn gisteren de straat opgegaan om te demonstreren voor de naar Armenië uitgeweken presi dent Gamsachoerdia. De betogers eisten zijn terugkeer en het vertrek van de Militaire Raad die de macht heeft overgenomen. In de hoofdstad Tblisi verzamelden zich ongeveer 5.000 bur gers bij het centraal station. De menigte groeide aan, nadat treinwagons met Gamsachoerdia-aanhangers uit West-Georgië waren gearriveerd. In het westen van de Kaukasische repu bliek kan de verdreven president nog steeds rekenen op aan zienlijke steun. Gamsachoerdia kreeg zaterdag tijdelijk politiek asiel in Arme nië. Het asiel geldt ook voor zijn familie en zijn uit 15 man be staande persoonlijke lijfwacht.

de Stem | 1992 | | pagina 3