'Er was niet één stuk speelgoed' Reis 'Bezoek aa DE STEM 'VS worden kolonie van Japan' Chadli wilde Algerije naar democratie leiden Bredase reclameman werkte mee aan hulpactie voor Russisch kinderziekenhuis Georgisch Kamerorkest fijnzinnig en gloedvol Samen of apz EXTRA OP MAANDAG Amerikaanse topondernemers vrezen 'verre meester' V COKS VAN EYSDEN De naakt toekomt Naff-Naff 'Verkoop benzine is weer op peil' DE STEM MAANDA& 13 JANUARI 1992 Door Ans van Goch Amsterdam - Tijdens een uurtje trimmen op een zon dagochtend in het Amsterdamse bos heeft het idee echt gestalte gekregen: een inzamelingsactie voor een kinder ziekenhuis in St. Petersburg, waar leukemiepatiënten behandeld worden. In een maand tijd is geruisloos, maar daarom niet minder suc cesvol, van alles ingezameld en de zending hulpgoederen is afge lopen week per - gesponsord - privé-vliegtuig naar St. Peters burg gebracht. De drie initiatiefnemers, Robert Roomer, reclameman uit Breda maar hoofdzakelijk werkzaam in Amsterdam, en de beide Amster dammers Otto Over, notaris en zijn medewerkster Karin de Boer hebben hun actie tevoren stil gehouden. „Je moet het noodlot niet tarten", zegt Roo mer. Nu de missie geslaagd is en erover een vervolg gedacht wordt, zoekt hij de publiciteit. „Want ze kunnen er letterlijk van alles gebruiken, van potlo den tot ingewikkelde zieken- huisapparatuur". Ontstellend Het verhaal begint ongeveer een jaar geleden. „Toen was ik op bezoek in St. Petersburg. Lenin grad heette het nog. Via de tolk kwam ik in contact met het kin derziekenhuis Reichfuss, waar kinderen met leukemie behan deld worden. Negen van de tien patiëntjes zijn Tsjemobyl- slachtoffers. Ik was diep onder de indruk. Je kent wel beelden, van de ziekenhuizen in Roeme nië of zo. Nou hier was het zeker zo erg". Eenmaal weer terug in Neder land vertelde Roomer over zijn ervaringen aan het groepje vrienden met wie hij 's zondags trimt. „Ik wilde wat voor die kinderen doen". De mannen besloten hem te hel pen: „De een kende professor Voute van het Emma-kinderzie- kenuis, een ander dokter Ree- sink van de bloedbank. Zij be sloten specialisten naar het zie kenhuis te sturen. Die kwamen terug met een uitgebreide rap portage van wat er allemaal no dig was. Ontstellend. Maar wat mijzelf in dat ziekenhuis het eer ste opviel was dat er helemaal geen speelgoed was. Geen enkel stukje. Helemaal niets. En dat voor kinderen die er langdurig, drie maanden of langer moeten liggen". Het ziekenhuis is gebouwd in 1846. „Sinds die tijd is het niet meer verbouwd, 'ns een keertje geschilderd. Je kunt dus wel na gaan hoe het eruit ziet..." Via een kennis in de speelgoed branche kwam Roomer aan speelgoed, Bert de Bont, een vriend uit Ulvenhout, wist een flinke hoeveelheid zieken- huiskleding te versieren en een privé-kliniek stelde voor duizen den guldens medicijnen beschik baar. „Allemaal leuk en aardig na tuurlijk", zegt Roomer, „maar in die tijd was net besloten dat hulptransporten naar de voor malige Sovjetunie via de Navo en het Rode Kruis zouden gaan. „Eigenlijk stonden wij een beetje buiten spel met onze spul len". Maar ook hier lachte het geluk Roomer en de zijnen toe. „Iemand kende een vlieger en die kende weer iemand bij de NMB. De bank wilde wel een vliegtuig ter beschikking stellen, als we zelf maar voor een piloot zorgden. En ook dat is gelukt". Gekken De Nederlanders - Roomer kwa lificeert zichzelf en zijn kamera den als 'een stelletje enthou siaste gekken' - wilden hun spullen met de Russische kerst (6 januari) op de plaats van be stemming hebben. „Dat was een dubbeltje op zijn kant. De dag voor we vlogen moesten we nog contact met de Russische lucht vaartautoriteiten zien te krijgen. Lukte absoluut niet. We hebben ons vluchtschema toen maar per fax gezonden. De Russen be weerden later dat ze nooit iets ontvangen hadden. Ze hebben Vlnr: Robert Roomer, Karin de Boer en Otto Over aan de Amsterdamse Bosbaan waar zij hun collega-trimmers verslag uit brachten van hun geslaagde vlucht naar St. Petersburg. - foto maurice boyer ons echter ongestoord door hun luchtruim laten vliegen". Zo arriveerden ze maandag in St. Petersburg en kwamen afge lopen donderdag weer terug. Heen ging de route via Helsinki. Daar wilden ze nog wat extra kerosine innemen voor de terug reis. Dat bleek achteraf niet no dig. „Aan alles is gebrek in St. Petersburg, maar aan kerosine net niet. We konden dus in een ruk terugvliegen". Omdat de helft van de hulpzen dingen vanuit het Westen naar de voormalige Sovjetunie ver dwijnt, hebben Roomer en de zijnen de Russen als voorwaarde gesteld dat ze het hele transport zelf wilden begeleiden. „Je moet zorgen voor een gesloten tra ject", is Roomers ervaring. De mafia heeft de meeste kans om toe te slaan tussen het vliegtuig en de douane. „Dat is echt een zwakke plek in de organisatie, want er mogen geen vrachtwa gens of weet ik wat bij het vlieg tuig komen. Bij ons ging het goed, want we hebben dat stukje verder goed in de gaten gehou den. En na de douane stond onze vrachtwagen klaar". Vervolg Roomer denkt dat zijn per toeval geboren hulpactie nog wel een vervolg zal hebben. Gisterochtend om half tien ont moette hij aan de Amsterdamse Bosbaan zijn trimvrienden weer. En na de verplichte kilometers rapporteerde hij: „We hebben niet alleen onze spullen op de goede plek gekregen. We hebben in St. Petersburg ook contact ge had met een club mensen die het land economisch op de been wil brengen. Die hebben goede con tacten met Sobtsjak, de burge meester van St. Petersburg en met de Russische president Jelt- sin. Ze willen van ons dat we contact leggen met Russen die in Nederland wonen en die iets willen doen voor de mensen daar. Want geld sturen of zo, dat is praktisch onmogelijk. Zater dag hebben we een evaluatiege sprek met de sponsors. De tweede man van de Russische ambassade zal er ook bij zijn". De reacties verraden het organi satorisch talent van de trimmers. Notaris Over stelt voor een stichting in het leven te roepen, die structureel kan werken. Een ander denkt meteen aan fonds werving. En een derde heeft al plannen voor het vervoer. Tot de oprichting van de stichting is vrijwel meteen besloten. Zater dag wordt dat officieel bekend gemaakt. Want dat er iets moet gebeuren is iedereen duidelijk. Roomers verhaal heeft indruk gemaakt. „Er is een enorme schaarste. Overal. In de winkels, maar ook in de hotels. Zelfs in de grotere. Zo'n kinderziekenhuis met van die hopeloze gevallen heeft dus helemaal niks. Schokkend". Bergen op Zoom - Schouwburg De Maagd. Concert door het Georgisch Kamerorkest onder leiding van Liana Isakadse. Gehoord op zaterdag 11 ja nuari 1992. Door Sjef Huismans Het Georgisch Kamerorkest is een ensemble dat de bezoe ker staar het puntje van zijn stoel doet schuiven om vooral niets van de uitvoering te missen. Het orkest heeft een totaal eigen klankkleur, voortgebracht door bevlogen musici die een homo geen en fraai getimbreerd geluid uit hun strijkinstrumenten tove ren. Een ware belevenis. En dat alles vindt plaats onder de charmante, beeldend koeste rende, maar evenzeer streng ge disciplineerde, soms marciale lei ding van diligente Liana Isakad se. Nu eens licht gebarend met hoofd, hand of strijkstok, dan weer breeduit vol zwier of statig heid leidt zij haar volgelingen langs de schoonheden van het muzikale landschap, verrassende accenten leggend naar haar eigen opvatting en visie. Zij neigt daarbij naar een ro mantische interpretatie. Zo kreeg het Divertimento in D, RV 136 een meeslepende Weense zwie righeid. Mozart schreef zijn di- vertimenti voor blazers of strij kers en blazers. Misschien kreeg in deze uitvoering het stuk ook daardoor meer charme. Opval- j lend was dat bij al de uitge- i voerde werken de hoofdrol was weggelegd voor de eerste en 1 tweede violen. Zij waren promi- nent aanwezig, terwijl zonder de balans te verstoren de baszijde een meer terughoudende rol werd toebedeeld. Een verrassing was ook het Vioolconcert in D-moll van F. Mendelsohn. Een niet vaak ge hoord oeuvre dat alle Mendel- sohn-trekken van lichtvoetig heid, melodische kracht en in strumentale afwisseling bevatte. Hier bracht de dirigente zelf fijn zinnig maar tevens" gloedvol Spel ten gehore. Zij bezit naast haar artistieke vaardigheid het vermogen om binnen de klank van de staande noten nog gevoelvolle kleurnuan ces aan te brengen. Daarnaast durft zij een persoonlijke, vrije ritme-interpretatie aan de dag te leggen zonder dat daarbij de zaak ontspoort of de binding met het orkest geweld wordt aange daan. Dit viel het meest op bij het Rondo in A. opus 53 van F. Schubert. Isakadse maakte voorts een eigen negendelig arrangement voor strijkorkest met een bescheiden aanvulling van piano en drums op de West Side Story. Een zeer boeiende en verrassende bewer king met een eigen specifiek ka rakter. Knap was hoe zij met de beperkte bezetting toch de sfeer en het klankbeeld van het origi neel wist te bewaren. De celli en bas kregen hier soms de percus- sierol, afgewisseld met-mooie so lotrekjes. 'Dance' kreeg een rocky-ritme, maar werd uitgevoerd in ball- roomstijl. 'Maria' klonk haast sa craal. 'America' behield zijn pit tigheid. En 'I feel pretty' werd een levensechte Weense wals. Compleet met Kozakkengefluit kreeg het geheel een slot met mu zikaal vuurwerk. Van onze redactie buitenland Washington - Als de Ameri kaanse regering niet snel optreedt tegen Japan wor den de Verenigde Staten binnen de kortste keren een kolonie van dat land. Dat meent Lee Iacocca, top man van het Amerikaanse autoconcern Chrysler, en met hem veel andere, in het nauw gedreven Amerikaanse topon dernemers. Volgens Iacocca moet Wash ington maatregelen nemen om de Japanse invoer af te rem men en de Amerikaanse uit voer naar Japan te bevorderen. Weigert Tokyo daar vrijwillig aan mee te werken dan moeten de VS eenzijdige maatregelen nemen. Iacocca was een van de Ameri kaanse topondernemers, die president Bush vorige week verzelden op diens reis naar Japan. Een paar cijfers: in 1990 ex porteerde Japan voor 41 mil jard dollar méér naar de VS dan Amerikaanse bedrijven in Japan afzetten. Driekwart van dat bedrag komt voor rekening van de autohandel. De Japanse autoconcerns heb ben inmiddels ruim 30 procent van de Amerikaanse thuis markt veroverd, terwijl Ameri kaanse auto's nog geen procent vormen van de Japanse auto markt. De belofte van de Japanse autofabrikanten om 17.000 Amerikaanse auto's te kopen is volgens Iacocca niet eens een druppel op de gloeiende plaat. Als Amerika niet uitkijkt dient het volgens hem binnenkort een 'verre meester'. In Japan is men niet onderste boven van de uitlatingen van Iacocca. Hij is een 'slecht ver liezer', wordt in Tokyo gezegd, en allicht zijn de 'druiven zuur' omdat de Amerikaanse auto concerns diep in de problemen zitten. Het optreden van Iacocca ont lokt in de VS zelf twee soorten reacties. Er zijn economen die de malaise in de Amerikaanse auto-industrie vooral wijten aan het slechte management. Bovendien, wordt gezegd, plukken de auto-bazen hun eigen concerns kaal. Een man als Iacocca heeft zichzelf een te hoog salaris toebedacht in een periode, dat Chrysler drastisch moest saneren om het hoofd boven water te houden. Bij veel Amerikaanse werkne mers vallen de uitlatingen van Iacocca echter in goede aarde. De roep om de eigen industrie te beschermen tegen de Ja panse opmars wordt dan ook steeds luider. De Japanse premier Miyazawa erkent dat de ongelijke handel tussen zijn land en de VS de grootste bron van wrijving is. De vorige week met president Bush Bush overeengekomen maatre gelen zijn, geeft de Japanse premier toe, zeker niet vol doende om de kloof in de han del tussen beide landen te dichten. Het Amerikaanse be drijfsleven zelf zal meer uit de kast moeten halen om de con currentie met Japanse bedrij ven aan te kunnen. r i Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: I I I I I I L Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro 82.20 maand automatisch 27.30 jaar automatisch 309 50 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch 79.70 half jaar automatisch ƒ159.00 bank/gironr Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. J Algiers (rtr) - De zaterdag opgestapte Algerijnse presi dent Chadli Benjedid pro beerde van zijn land een de mocratie te maken. De ironie wil echter dat hij waar schijnlijk de macht had moe ten overdragen aan de isla mitische fundamentalisten, verenigd in de FIS. Toen hij ontslag nam, leek de kans immers groot dat de eerste vrije parlementsverkiezingen, die donderdag met een tweede ronde beëindigd zouden worden, wel eens de laatste zouden kun nen zijn. Het FIS dat de verkie zingen zo goed als zeker zal win nen heeft de democratie niet hoog in het vaandel staan. Het FIS won bij de eerste ronde van de parlementsverkiezingen in december 188 zetels en zou bij de tweede ronde die voor ko mende donderdag was vorozien aan 28 zetels genoeg hebben om een absolute meerderheid in het parlement te behalen. Het socialistische FLN van Chadli, dat er niet populairder op is geworden na de vele rellen die sinds 1988 in Algerije uitbra ken, kon daar weinig tegenover stellen: 19 parlementszetels in de eerste ronde. De FLN is sinds de onafhankelijkheid van Algerije, in 1962, alleen aan de macht ge weest. Chadli (62) was een buitenstaan der, die door het leger werd ge kozen om president Houari Bou- medienne (1965-1978) op te vol gen. De voormalige kolonel be wees een bekwaam politicus te zijn. Hij wees het dogmatische socia lisme, dat in de rijen van het FNL grote aanhang had, af als een mogelijk antwoord om de economische crisis op te lossen waardoor Algerije was getroffen toen de olieprijzen daalden. Het FNL werd in 1988 gecon fronteerd met onlusten op grote schaal. Vooral jongeren uitten hun ongenoegen over de grote werkloosheid in het land en het onvermogen van het regime daar iets aan te doen. Chadli zette het leger in tegen de demonstranten, maar beloofde tegelijkertijd economische en politieke hervormingen door te voeren en meer vrijheden toe te staan. Politieke waarnemers zeiden dat de onlusten tegen het politieke systeem van Algerije gericht wa ren en niet tegen de president persoonlijk. Zij zeggen dat hij de mogelijk heid aangreep om veranderingen door te voeren, die enkele jaren geleden nog ondenkbaar waren geweest. In december 1988 werd hij voor een derde termijn herkozen met 81 procent van de stemmen. Na zijn herverkiezing veran derde Chadli de machtsstructu ren in zijn land, waardoor de re gering verantwoording moest af leggen over het gevoerde beleid aan het parlement, in plaats van aan het FLN. Een nieuwe grondwet, in een re ferendum in februari 1989 goed gekeurd door 73 procent van de bevolking van het 25 miljoen in woners tellende land, liet de toe wijding van de staat aan het so cialisme vallen. Ook niet-socia- listische partijen waren voor taan toegestaan. Maar Chadli's hoop om een se culaire en liberale democratie tot stand te brengen werd al snel de bodem in geslagen. Funda mentalisten boekten bij de ge meenteraadsverkiezingen in juni goede resultaten: meer dan de helft van de zetels ging naar het FIS. Hij lanceerde plannen voor par lementsverkiezingen, maar werd in juni 1991 gedwongen ze uit te stellen toen protesten van fun damentalisten tegen de de nieuwe kieswet uitdraaiden op nieuwe rellen en de roep van de fundamentalisten om een islami tische staat. Terwijl hun leiders in de gevan genis verbleven, dreigden de fundamentalisten tot op het al lerlaatste moment de eerste ronde van de parlementsverkie zingen te boycotten. Meer dan 40 procent van de Al gerijnen ging in december niet naar de stembus. Ze ontwaakten in het besef dat een kwart van de kiezers het FIS een niet meer te achterhalen voorsprong op het FLN had gegeven. Chadli werd geboren op 14 april 1929 in Boueldja in het oosten van Algerije. Hij groeide op in een boerengezin dat er traditio nele islamitische waarden en normen op nahield. Enkele maanden na het uitbre ken van de bevrijdingsoorlog te gen de Fransen, in november 1954, sloot hij zich bij anti- Franse guerrillagroepen aan. In 1960 was hij inmiddels bataljon commandant geworden en korte tijd later werd Chadli lid van de generale staf van het geregelde Algerijnse leger, dat in Tunesië gelegerd was en waarvan kolo nel Boumédienne bevelhebber was. In 1965, drie jaar na de onafhan kelijkheid van Algerije in 1962, nam Chadli deel aan de staats greep tegen de sterke man van Algerije, Ben Bella. Over zijn privé-leven is weinig bekend, behalve dat hij vijf keer een pelgrimstocht naar Mekka heeft gemaakt, getrouwd is en vijf kinderen heeft. Ook zou de zaterdagavond afgetreden Alge rijnse president een hartstochte lijk kaartspeler zijn en af en toe genieten van een Cubaanse si gaar. Het begint steeds leuker te worden met die adverten ties waarin als lokkertje man nen zitten verpakt. Of juist niet verpakt - want ze worden desgewenst ook half gekleed uit de trucendoos getrokken. Laatst zat een blote doch inge togen man met kindje op de arm bovenop een vaatwasser. Boxershort en luier maakten er een decent plaatje van. Maar wat, zo vraag je je af, is de achterliggende gedachte bij de naakte bovenlijven van va der en kind? Ik zou ze zo niet in mijn keuken willen hebben. AI zat er een glimmend-ge- spierde welgevormde Chip pendale, dan nog zou ik zeg gen: „Hé, kom d'r eens af, laat je handjes wapperen terwijl dat apparaat staat te spoelen." Het reclamewezen richt zich kennelijk nieuw en van deze tijd tot de doelgroep jonge en jongbelegen gezinne(n)tjes. Niet langer vrouwen in aanval lige houding over snelle sport wagens gevleid. Ook niet meer een driftig breiend vrouwmens naast het nieuwste type was machine: Kijk mevrouw, de tijd die u door aankoop van ons produkt uitspaart kunt u toch nuttig besteden door warme truien te breien voor uw kindjes. Zo kan het niet meer, het zit nu anders. Twee verdieners, deeltijdbanen, ver anderde rolpatronen, taakver deling, die redenatie proef je achter zo'n advertentie, En toch toont die in de verste verte niet de modelsituatie in een geëmancipeerd hij/zij huishouden. Uit en in huis hardwerkende vrouw-en-moeders doorzien het plaatje feilloos. Hier hand haaft de arbeidsparende tech niek de aloude zij/hij toestand, waarbij aan de mannelijke kant voor het 'eerlijk' delen de veelvuldige voornemens en brave beloften zeker zo zwaar worden meegewogen als de sporadische daden. Plus de goeie intentie. „Ben jij 's avonds te moe om de vaat van de hele dag te doen? Nou schat, dan kopen we er toch een machine voor." Vrouwen zijn van nature zacht en lief. Vergeet het maar. Kijk je er honderd diep in het hart, dan denken er negentig pre cies hetzelfde over. Zo'n man moet net als huisvrouwen eeu wen lang deden met de han den in het hete sop. hij mag af- wasborstel en schuurspons niet schuwen, zelfs moet hij van een flink percentage vrou wen ook nog ruwe handen misschien zlefs kloofjes krij gen. Dan zullen ze heus troos tend en zalvend al hun potten en tubes crème aandragen tot de juiste remedie gevonden is, maar afwassen zal-ie. Ouder- wets gedacht? Overleef standpunt? Niet zolang als a ternatief niet beter geboi wordt dan een flierefluiter een vaatwasser met een vei bepamperde baby aan de bl borst gekneld. Truttiger is nj, te verzinnen. Interessant vraag blijft of man nen zélf het zo leuk vinder steeds meer van stal gehai te worden om bloot of l haard, op chic of met op stroopte mouwen van alles nog wat aan te prijzen. Dw ken ze aan protest-acties orgï niseren, zoals vrouwen des tijds, dan moeten ze niet lan wachten. Anders is het (blote mannenconcept al weer ge schiedenis. De tijd gaat snel® reclamemakers zitten hem economisch oogpunt dicht de hielen. Ze zouden hem zelfs graag vóór zijn, maa trendsetten lijkt moeilijke dan ooit in een wereld vol flii sende en schokkende ontwik kelingen en veranderingen. In het Europa- en Columbus jaar 1992 tuimelen zekerhedei van hun voetstuk en gevestigde grenzen, op allerle gebied. Wereldmacht Amt rika ligt smekend aan en der de dinertafel bij verliezer Japan. We eten beien uit Mexico, tomaten uil Israël en alfalfa uit St. eras, wat juist weer géén uit heems eiland is maar gewoon een plaats in Noord-Holland. Ook de doelgroepen, ondanks de vele enquêtes en studies moeilijk af te bakenen, loper chaotisch door elkaar. Zekei nu de huidige consumenten- maatschappij hier en elders een multi-culturele is. Daarom kan het niet lang duren of et zit een donkergetinte mede lander op de vaatwasser. Dit zal een triomf betekenen voot de integratie, de aanpassing, de acceptatie, de intercultun- tie - of welk mooi woord maat te plakken is op wat uiteinde lijk gewoon vredig samenleven betekent. Moet het heil dan komen van de economie? Waarom niet, is wel vaker iets goeds geb ren uit eigenbelang. Voor woordjagers zijn gouden tijden aangebroken. De zeld zaamste woorden wandelen voor de jagers uit, afgedrukt op de ruggen jacks, anoraks of Bahama-shirts. Mijn favoriet is Naff-Naff, op ieder schouderblad een Naff. Het woord boeide mij meer dan de Russische in de tover- mantel van hun Kyrilische letters. Die kan ik alleen le zen, hardop zeggen welke klanken ze voorstellen, maar wat het Russische woord be tekent weet ik niet vóór ik het thuis heb gezocht in mijn woordenboek. Het valt meestal tegen. Bjelni Mjedvjed was gewoon ijsbeer. Nee, dan Naff-Naff. Dat was andere praat en meer op mijn jachtgebied. Mijn speurtocht naar betekenis en herkomst begon bij: de blaf van een hond met een hazelip. Dat moest ik opgeven. Mijn be jaarde woordenboeken wisten van niks. Collins Modern English wist er alles van. A Naff, zei dit moderne woor denboek, is gewoon: a Wally, en a Wally (zie hetzelfde woordenboek) is: a useless, inferior person, met andere (nederlandse) woorden: een rund, uil, zak, deus, minku kel, kluns, lui, kluns of klutz, hannes, klojo, om er maar eens een paar te noemen. U zoekt uw favoriet maar uit. Ik wist nu wat een Naff was, maar nog niet hoe de Britten aan dat woord kwamen. Dat wist The Spectator van 2-11- '91. Daar als ik dat mijn tweede vermoeden: dat het woord afkomstig was van het alombekende NAAF, acro niem van The Naval, Army and Air Force Institute kwam ook te vervallen. Het woord is veel ouder dan The Naafi. Het wordt al getroffen in verzamelingen platte volkswoorden vanaf 1845 en wel in de betekenis van vrouwelijk schaamdeel. Waarschijnlijk was het oud ste Naf, met één F, back slang van Fanny, ontstaat door een woord te le zen en uit te spreken rechts naar links Volgens deze theorie Naf van Fan oftewel 'fanny' volkswoord voor: der mens» achterwerk. The human run]) zegt Collins. Toen Princess Anne de o[ dringerige persfotografen a: weerde met het koninklijk 'Naff off!' gebruikte ze oude' en gespierder Engels dan zj vermoedde (docht mij Zonder de patriot uit te han gen geloof ik oprecht dat ge» prinses van Oranje ooit z» diep zou afdalen in de van haar volk dat ze persfoto grafen afweert met: 'Flikker steen toch op, rotjongens"' Wat geloof ik dan wel? II loof dat The Spectator een waar woord spreekt in de slotzin van het artikel: „D1 we really know what we saying?" Nee, maar nu weten wat Naff-Naff bete kent is het te laat. Vader Cats zei het al: eenmaal uitgesproken w( vliegt gelijk een kogel voort en het is een knappe man, dij het achterhalen kan. En nog eens wat: Wie wil eI rondkuieren in een regenjakij met op de rug de biecht: r" - Oen. Dan toch liever het begrepen: Naff Naff. DE STEM Enkele schepen van de Zwar Van onze verslaggever Den Haag - Binnen de Tw ontstaan over het voorger Lubbers aan Zuid-Afrika. De fracties van PvdA, D66 ning dat de minister-presi schorten als de leiding van 1 acht om Lubbers in eigen la: Volgens de PvdA en Groen Links heeft het bezoek van Lubbers geen zin als niet op top-niveau met het ANC gesproken kan worden. D66 wijst op de gebrekkige voorbereiding en coördinatie van het bezoek. „De coördinatie is niet alleen met het ANC, maar ook in Nederland tussen rege ring en parlement en tussen de regeringsfracties onderling ver 'te zoeken", aldus een woord voerder van de democraten. „De situatie dreigt nu een niveau te krijgen dat ons allen wel eens in verlegenheid zou kunnen bren gen". Volgens D66 moet de regering snel proberen de schade te herstellen. Voorop staat dat de premier met zijn be zoek een goed beeld van de hui dige situatie in Zuid-Afrika moet kunnen krijgen. Daar hoort ook het ANC bij. Als dat niet lukt moet de datum van het be zoek maar verschoven worden. CDA en VVD wijzen erop dat Rotterdam - De benzine-ver- koop is weer helemaal op peil. Weliswaar verminderde de ver koop in juli en augustus, als ge volg van de accijnsverhoging van 22 cent voor ongelode en 31 cent voor gelode benzine, maar in september was dat effect al weer te niet gedaan. Dat schrijft Shell in haar blad Shell-Venster. Shell heeft een marktaandeel van meer dan 30 procent in ons land. In de grensstreek met België wordt de verkoopprijs echter wel beïnvloed door de hogere benzineprijzen. Zo noemen pomphouders in Zeeuwsch- Vlaanderen de schade 'aanzien lijk'. De benzineprijs in België is on geveer een kwartje lager. EEN GOED HUWELIJK vereist w net opgeven van de eigen identit te denken. Fractieleider Bolkestein heeft in zing en de publiciteit die daarop tie van buitenlanders in onze s deze groep aan onze waarden en Zijn fractiegenoot Franssen ste standpunt. Hij toont zich geschol kjk recht opeisen en eigen schole Hij vindt in feite dat integrat Daarom pleit hij voor scholen me in theorie een prachtig standpun van onbekend maakt onbemind. Ilms in dezelfde bankjes moet lei 'gingen en gewoonten. In de f tlke stad van enige omvang ken een overconcentratie aan kindere ondanks alle goede didactischt werfkracht op Nederlandse oudei Premier Lubbers heeft indertijd f Punt ingenomen. Hij riep op tot proefd Nederlands recept, dat e iende bevolkingsgroepen eikaars ten en vervolgens respecteren, niet slechts een der partijen inle\ oe nu door Franssen gestarte nie opnieuw benadrukken van het jen van eigen scholen. Verzuiling klinkt anno bijna 2000 ocnterhaalde tijd. Zo moet Lubb oegrepen worden. De meerderhe oerheden zijn, die eigen ideeën P.®n' van wie echter ook geëist m h kiïers 'anc'te 'even- Beide gre ebben. Normaal menselijk cont, nderen. De maatschappelijke fLoePen vermijden elkaar. Conta ouden met elkaar is daarom na daarfOk de minderheden mach e(ietf0m 'n c'e toekomst gescheic n tase op weg naar integratie. P.J gsregeerd door respect voor f 9

de Stem | 1992 | | pagina 2