Particulier verzekerde moet dokken Kamer wil lagere premie Schietpartijen in hoofdstad Georgië 'Rel rond borstprothesen zaait onnodig paniek' Vijf EG-waarnemers in Kroatië gedood Computer-programma van Defensie uitgelekt Merijntje Politiek Den Haag woedend op particuliere verzekeraars ziektekosten DE GROTE FINALE MET BODEMPRIJZEN S.P.D. Gemeenten Axel en Sas bedreigd Nederlandse hulp wel op goede plek 'Asielzoekers uit kerken halen' Zondag hervatting overleg M-Oosten 'Cultuur Philips moet veranderen' Haven Antwerpen Nederland dreigt IN DEZE KRANT: Plan-Simons aanslag op loonzakje: tot 100 gulden per maand minder Olympische kans Seriese stijgen Zeeuwen willen ook regionale tv Meer huiszoekingen drugszaak Krajicek schakelt Lendl uit Somberen regenachti H.M.O Postbus 1663 4700 BR Roosendaal *5; lice lijn: i3 06-0305. I waar Kleine cijfertjes I kunt u alleen kopen In els waar één van die b de deur staat Prijzen anaf dinsdag 7 t/m 111 januari as.. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 Even laten horen via een Klemde in De Stem en het Komt in orde Immers tienduizenden Stem-le-ers en lezeressen (een op de drie» lezen uw advertentie, omdat zi| speciale belanj voor onze Middelburg - De zelfstandigheid van de gemeenten Axel en Sas Van Gent wordt bedreigd. In Zeeland zouden na een herinde ling de gemeenten nog een stuk groter moeten worden dan het ministerie van Binnenlandse Za ken nu voorschrijft, blijkt uit een door GS vastgesteld 'praat stuk'. Rept het ministerie van 'tenminste' achtduizend inwo ners, Middelburg wil nog een stuk verder gaan. ZIE ZEELAND - C1 Den Haag - De Nederlandse voedselhulp aan Rusland komt wel op de goede plaats aan, laat de stichting Voedselhulp aan Russen weten. Er is geen sprake van dat Russische soldaten of criminelen het voedsel steien en op de zwarte markt verkopen. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Den Haag - Staatssecretaris Kosto (Justitie) zal nog deze week een grote groep Vietna mese asielzoekers, die uitgepro cedeerd is, op het vliegtuig naar Tsjechoslowakije laten zetten. Of de regering in Praag daar nu mee instemt of niet. Kosto zal niet schromen de politie asiel zoekers uit kerken te laten ha len. ZIE BINNENLAND - A3 Washington - Het vredesoverleg over het Midden-Oosten zal zon dag worden hervat. Dit zeggen diplomaten in Washington. Van daag zullen de Arabische dele gaties naar Amerika vertrekken om de vredesconferentie alsnog bij te wonen. ZIE BUITENLAND - A4 Eindhoven - Het personeel van Philips moet de komende jaren nog grotere offers brengen voor het bedrijf. Langer werken en arbeid in het weekend moet als normaal worden beschouwd. Zo luidde de nieuwjaarsboodschap van president Timmer, die giste ren via de satelliet zijn personeel in heel West-Europa toesprak. ZIE ECONOMIE -A5 VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Daar wordt je nou echt ziek van Simons ..boos.. foto de stem/johan van gurp Van onze verslaggever Tilburg - De eerste fase van het plan- Simons heeft forse gevolgen voor het inkomensplaatje. Particulier verzekerden (en ambtenaren) moeten eind deze maand rekenen met een forse aderlating als gevolg van premieverho ging. Een 'salarisverlaging' van 100 gulden en meer (netto) is zeker geen uitzondering. En per 1 april wordt een groot deel van de particulier verzekerden opnieuw geconfron teerd met een lastenverzwaring. Een gehuwde alleenverdiener met twee kin deren en een bruto-jaarsalaris van meer dan 54.400 gulden gaat alleen al aan procentuele en nominale awbz-premie per maand 62,19 gulden meer betalen dan vorig jaar. De awbz-premie is namelijk verhoogd van 5,8 procent tot 7,3 procent en daar komt dit jaar voor het eerst elke maand nog een no minale premie bij van gemiddeld 10 gulden per volwassene en 3,50 gulden per kind (tot en met 18 jaar). Bovenop die awbz-premieverhoging (gevolg van het feit dat de medicijnen uit het zie kenfondspakket naar het voor iedereen gel dende abwz-pakket zijn overgeheveld) komt dan nog een hogere ziektekostenpremie. Volgens de boekjes zou die premie met een procent of 15 kunnen dalen (medicijnen hoeven immers niet meer door de verzeke raars te worden vergoed). Omdat de ziekenhuiskosten vorig jaar fors zijn gestegen, zijn die 15 procent echter al opgesoupeerd. De meeste particuliere verze keraars zijn - in afwachting van het prijs verloop in de eerste maanden van dit jaar - op de nullijn gaan zitten. Ze komen rond 1 april met nieuwe (hogere) premies. Los van alle prijsontwikkelingen in dit jaar, dreigt er per 1 januari 1993 weer een nieuwe verhoging voor particulier verzekerden, om dat 340.000 studenten sinds 1 januari van dit jaar bij de particuliere verzekeraars mo gen aankloppen voor een goedkope polis. De premie daarvoor bedraagt 11 gulden per maand voor studenten van 20 jaar en ouder en 30 gulden per maand voor 18- en 19-ja- rige studenten; bedragen, die bij lange na niet kostendekkend zijn. Directeur Kegel van verzekeraar Geové ver wacht daarom dat alle particulier verzeker den 27 gulden per jaar meer moeten gaan betalen. Antwerpen - De havenbedrijven in Antwerpen weigeren nog sa men te werken met Nederlandse organisaties en instanties. Met die boycot willen ze hun Noor derburen afdwingen de vaargeul in de Westerschelde te verdie pen. ZIE ECONOMIE - A5 Zevenbergen - De kansen voor Angelique Seriese op deelname aan de Olympische Spelen zijn gestegen, omdat de Belgische ju- dobond niet meer afwijzend staat tegenover afvaardiging van de Zevenbergse. Seriese komt voor Nederland niet in aanmer king voor 'Barcelona', omdat de judobond de voorkeur geeft aan deRijense Monique van der Lee. ■ZIE SPORT-B2 Van onze verslaggevers Den Haag - In politiek Den Haag is woedend ge reageerd op de weigering van de verzekeraars de particuliere ziektekosten premie te verlagen. PvdA-Kamerlid Van Ot- terlo ('schandalig') eist dat staatssecretaris Simons (Volksgezondheid) de ver zekeraars desnoods ver plicht de premie te verla gen. Omdat sinds 1 januari de medi cijnen naar de AWBZ zijn over geheveld als gevolg van het plan-Simons kan de premie vol gens der PvdA-fractie met zeker 15 procent omlaag. Hogere premie Maar de verzekeraars beweren dat de ziektekosten de afgelopen tijd zijn gestegen, waardoor van premieverlaging geen sprake kan zijn. Ze sluiten zelfs niet uit dat de premie op 1 april moet worden verhoogd. Staatssecretaris Simons (Volks gezondheid) zal nog deze maand met de verzekeraars rond de ta fel gaan zitten om hierover te praten. Simons: „Ik zal ze wijzen op de financiële ruimte die er door het nieuwe ziektestelsel is en ze wij zen op hun maatschappelijke verantwoordelijkheid". Het verbaast hem ook dat een aantal verzekeraars blijkbaar wél geld heeft om de eigen bij drage van verzekerden voor dure medicijnen voor hun rekening te nemen. Simons: „Daarmee dupeer je mensen. Als je geld overhoudt, blijk je dus prima in staat om de premies te verlagen". Lede ogen Deze verzekeraars doorkruisen bovendien het nieuwe genees middelen-vergoedingensysteem, dat beoogt dure medicijnen te vervangen door goedkope, maar even effectieve geneesmiddelen. De apothekers zijn daarom ook boos op de verzekeraars. De apothekers hebben volledig mee gewerkt aan het nieuwe vergoe dingensysteem, waardoor de kosten kunnen worden be spaard. Ze zouden het daarom met lede ogen aanzien als het initiatief van de betrokken ver zekeraars het vergoedingensys teem 'de nek omdraait', laat hun organisatie KNMP weten. Van onze verslaggever Oost-Souburg - Veel Zeeuwen zouden ingenomen zijn met de komst van regionale televisie en zijn bereid daar ook voor te be talen, blijkt uit een onderzoek van de Kijk- en Luisterdienst van de NOS. Zowel onder luisteraars als niet- luisteraars van de regionale ra dio is een meerderheid te vinden voor televisie in Zeeland. Ruim 70 procent van de voor standers is bereid een gulden ex tra tv-geld per maand te betalen. Directeur-hoofdredacteur Feij is niet verbaasd. Hij wijst erop dat regionale tv in Friesland aan slaat en dat in Overijssel ver gaande plannen bestaan. „En wat daar kan, kan hier ook", meent Feij. (ADVERTENTIE) o.a.: mantels en jacks.259^ 99.95 div. blouses, rokken, pantalons, blazers p.st. 25.00 en vele andere koopjes 7 J St. Jose R„r Halstraat 7 Breda Josephstraat 12a Bergen op Zoom Middelburg (anp) - Als vervolg op huiszoekingen en aanhoudingen maandag in Zeeland en Capelle aan den IJssel zijn ook in de omge ving van Antwerpen en Gent in België vijf woningen doorzocht. De Middelburgse persofficier van justitie mevrouw J. van Gelder heeft dit gisteravond meegedeeld. Het is nog niet bekend of in België ook personen zijn aangehouden of goederen in beslag genomen. Vijf van de maandag in Zeeland aange houden personen worden morgen voorgeleid aan de rechter-commis- saris in Middelburg. De zesde man, een in Zeeland woonachtige Ita liaan, werd gezocht door België en wordt aan dit land uitgeleverd. Bij de huiszoekingen in Zeeuwsch-Vlaanderen zijn naast vals geld en harddrugs nog administratie en een auto in beslag genomen. Bij een casino in Kapellebrug is een bedrag van 12.000 gulden in beslag ge nomen. Den Haag (anp) - De Ko ninklijke Marechaussee stelt een onderzoek in naar het il legaal kopiëren van een mili tair computer-programma. Dat heeft marechaussee-woord voerder L. van den Hoek gister avond meegedeeld. Het gaat om een aangepaste ver sie van het 'kraakprogramma' Code 3, waarmee data-commu nicatie via de ether kan worden ontcijferd. Defensie hecht grote waarde aan het achterhalen van het lek in zijn veiligheidscircuit. Volgens Van den Hoek gaat het om een 'iets uitgebreidere' en voor De- Door Riet Pijnappels Breda - Inamed, de in Breda gevestigde importeur van borstprothesen, stopt niet met de verkoop van kunstborsten met siliconenvulling. Directeur Van der Vaart ziet voorlopig geen enkele reden tot ongerustheid. In de Verenigde Staten heeft de overheid maandag producenten van siliconenprothe- sen verzocht twee maanden te stoppen met de verkoop. Ook is een beroep gedaan op chirurgen om voorlopig geen borstprothesen met siliconen-gel te implanteren. Het 'moratorium' zou moeten duren tot een commissie van deskundigen een uitspraak heeft gedaan over de veiligheid van de pro thesen. De plastisch chirurgen Bosch en Van der Peppel van het Ignatiusziekenhuis in Breda noemen het advies van de Amerikaanse overheid 'onnodig paniekzaaiend'. Bosch: „Het is een volstrekt uit de hand ge lopen sensatieverhaal. Er is geen enkel we tenschappelijk bewijs voor". Prothesen met siliconen-gel worden gebruik bij vrouwen die om cosmetische redenen graag grotere borsten willen hebben. En bij vrouwen die een borst hebben verloren na een kankeroperatie. In Nederland hebben tussen de twintigdui zend en dertigduizend vrouwen een borst- prothese. Sinds vorig jaar bestaat er in de Verenigde Staten echter onrust over de veiligheid van het produkt. Soms gaat de prothese stuk en de siliconen-gel lekt dan in het lichaam. Tegenstanders van het produkt menen dat dit kankerverwekkend kan zijn. Vorig jaar zag de Amerikaanse inspectie van medicij nen en medische hulpmiddelen (FDA) nog geen reden om het gebruik van siliconen- prothesen stop te zetten. Directeur Kessler van FDA zegt nu echter nieuwe zorgbarende aanwijzingen te heb ben. Afgelopen jaren heeft hij ruim driedui zend klachten gekregen van vrouwen met lekkende siliconen-implantaties en pijnklachten. Tot nu toe heeft echter geen enkel weten schappelijk onderzoek aangetoond dat sili conen het risico op kanker zouden verhogen. Het Amerikaanse bedrijf Inamed is de grootste importeur van borstprothesen in Europa. Het hoofdkantoor is gevestigd in Breda. Volgens directeur Rob van der Vaart levert Krajicek foto begon gisteren het tennistoernooi in Sydney ijzersterk door de tweede geplaatste Ivan Lendl uit te schakelen. Voor nog een Nederlands succes zorgde Jacco EItingh, die in Auckland de Tsjechoslowaak Novacek, achtste op de wereldranglijst en eerste geplaatst, elimineerde. «ziesport-bi De zon krijgt ook vandaag geen schijn van kans. Het wordt opnieuw een sombere, trieste dag. In de loop van de dag kan er af en toe wat regen of motregen vallen. De wind is matig. Grote paniek gistermiddag in de Georgische hoofdstad Tbili si, waar enkele duizenden aanhangers van de verdreven presi dent Gamsachoerdia door onbekenden onder vuur werden ge nomen. Daarbij vielen doden en gewonden. De Militaire Raad, die de macht in Georgië in handen heeft, ontkent dat zijn aan hangers de schuldigen van de schietpartij zijn. foto ap fensie aangepaste versie van het programma dat door radio-ama teurs wordt gebruikt. De marechaussee heeft bij een computerbedrijf twee computers in beslag genomen en twee per soneelsleden enkele uren ver hoord. Deze medewerkers kre gen daarna een zwijgplicht op gelegd, omdat het zou gaan om informatie met hoge militaire classificatie. Volgens een handelaar zijn ook diverse computerhobbyisten ver hoord. Daarnaast zou een groot deel van het defensiepersoneel van de militaire luisterpost in Eibergen 'van het bed gelicht en urenlang verhoord' zijn. Zagreb (afp/anp) - Een heli kopter van de EG-waarne mers in Kroatië is gistermid dag door een MiG-gevechts- vliegtuig van het Joegoslavi sche leger in de buurt van Varazdin neergeschoten. Daarbij zijn vier Italianen en een Fransman gedood. Volgens het ministerie van Defensie in Den Haag zijn er geen Nederlan ders bij betrokken. De helikopter is klaarblijkelijk getroffen door een raket en ex plodeerde in de lucht. Een tweede EG-helikopter met vier inzittenden is ook geraakt, maar kon een noodlanding maken. Op het moment van de aanval bevonden zich twee Joegoslavi sche gevechtsvliegtuigen in het gebied, waarvan één een lucht- luchtraket afschoot. Het is voor het eerst dat er EG- waarnemers sneuvelen. Wel zijn eerder tot tweemaal toe EG- functionarissen beschoten, maar dit leidde niet tot ernstig letsel. Vorig jaar herfst is ook een EG- helikopter beschoten waarin zich de Nederlandse EG-gezant Henri Wijnaendts bevond. (ADVERTENTIES) EENJARIGE DAGOPLEIDING Na dit incident, waarbij geen ge wonden vielen, staakte de EG het gebruik van helikopters voor waarnemersmissies en werden die toestellen alleen nog ge bruikt voor transporten. In totaal zijn ongeveer 160 EG- waarnemers in Kroatië gestatio neerd. In New York zei secretaris-gene raal Boutros Ghali van de Ver enigde Naties geschokt te zijn. Maandag nog liet hij weten 50 VN-waarnemers naar Joegosla vië te willen sturen. EG-functionarissen geloven ech ter dat de plannen om een VN- vredesmacht te sturen nu in ge vaar zijn gekomen, vooral ook omdat Servische leiders in Kroa tische gebieden tegen de plannen zijn om 10.000 'blauwhelmen' in de door hen gecontroleerde ge bieden te stationeren. Italië heeft 75 manschappen, drie helikopters en 46 militaire voertuigen naar Kroatië ge stuurd ten behoeve van de EG- waarnemers. De getroffen heli kopters waren van Italië. Het Joegoslavische leger heeft dinsdagavond erkend dat een gevechtsvliegtuig een helikopter met EG-waarnemers heeft neer geschoten en een tweede heeft beschadigd. Het leger zei dat het onmiddel lijk gerechtelijke stappen zal on dernemen tegen degenen die er voor verantwoordelijk zijn. Het was dinsdag, op de vijfde dag na het in werking treden van het vijftiende vredesbe- stand, verder betrekkelijk rustig gebleven in Kroatië. siliconen-gel geen gevaar op voor de ge zondheid. „Het is een hoogwaardig kwaliteitsprodukt en een van de meest bestudeerde produkten die medisch worden toegepast". Hij wijst erop dat de implantaties al meer dan dertig jaar worden gebruikt. „Het komt zeker voor dat prothesen gaan lekken. En dat er dan resten siliconen achterblijven in het lichaam. Maar er is nog nooit een pa tiënt geweest bij wie kanker is aangetoond door een borstprothese". Van der Vaart wijst erop dat siliconen ook worden gebruikt bij pace-makers, catheters en als glijmiddel van injectienaalden. „Suikerpatiënten die zich regelmatig injec teren hebben waarschijnlijk meer vrije sili conen in hun lichaam dan een vrouw met een borstprothese. Daar is nog nooit wat over gezegd". Het bedrijf zegt zich verder te houden aan de richtlijnen van de Nederlandse overheid. Zolang de regering de kunstborsten veilig acht, gaat Inamed door met de verkoop. Het ministerie van Volksgezondheid ziet op dit moment geen enkele reden om een verbod uit te vaardigen. VERVOLG BINNENLAND - A3 GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. t: Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: - kwartaal automatisch... 79.70 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. V

de Stem | 1992 | | pagina 1