Machtsstrijd in Georgië beslist Kabinet gaat handel lege bv's aanpakken CNV voorziet tegen 2000 gaarkeukens in Nederland Soldaten en criminelen verkopen voedsel op zwarte markt Beroering in Putte over 'racistische schilderijen' Politie rolt drugsbende op B7 warzkopf ap KEN; aanse tennisbond eschakeld IN DEZE KRANT: Merijntje 'Geef ouderen een magnetron' Bezorgde vader start zoekactie Patstelling inzake Vietnamezen blijft bi Kroatië 6000 mensen verdwenen Vanenburg schermt met aanbiedingen GAK: toename aantal ontslagen Postbank vaart wel bij banktarief Richard Grieco is Booker Aanhouden zacht Hofstede: Kabinet zal sociale zekerheid dit jaar verder uitkleden V n de hand van Arie Bar- wordt gehaald, is voor land in Catalonië niet eer lol te beleven, nu ti- ediger Verenigde Staten heim wapen uit de kast ld heeft. Magnum him- benoemd tot aanvoerder e Amerikaanse volleybal- U weet wel, Tom Sel- de besnorde en breedge- derde he-man, die in de namige serie de hoofd en wegzet. Een ere- je, maar ook weer niet aal. Selleck heeft die schouders niet van het n alleen. Hij speelde vol- 1 op hoog niveau, en mee om de Amerikaanse rsiteits-titel. De inmid- alweer veertiger was in jonge jaren overigens een niet onverdienstelijk bailer, die tegen een prof- acht aanhing, maar uit- lijk toch in de filmwereld ht kwam. Met zo'n am- deur staat een volleybal- al een setje voor voordat dstrijd begint, ger zal er niet aan kunnen omen om een psychologi- tegenzet te doen. Wij kun- in de Nederlandse filmwe- maar één naam verzinnen 'agnum de baas kan blij- Kom op Arie, niet te schij- wezen. Bel haar onmid- 'k en vraag haar zeer richtig of ze aanvoerdster orden. Als ze niet meteen pt, beloof haar dan een rooitj es en dan wil ze wel, lodder. (LK) RZITTER Amandus dqvist van Feyenoord zei lopen vrijdag, tijdens de wjaarsreceptie, dat hij in 1 twee grootheden had ge- Norman Schwarzkopf, de rikaanse generaal die Ku- t van zijn bezetter Irak be de, en Wim Jansen, die zijn Feyenoord weer een nend elftal maakte, dqvist, volbloed Rotter- mer, durfde de vergelij- g alleen maar aan, omdat de technisch directeur in de itserse sneeuw wist. „Wim dt helemaal niet van com- enten". S-medewerker Jorrit Jor- ma heeft het einde van de "erlandse afstandskam- nschapppen schaatsen in renveen in het ziekenhuis ten beleven. De radio-ver gever moest na een tik van ques Chapel van de Wereld- oep worden behandeld aan bloedende hoofdwond, leiding voor de klap, uitge- ld met een koptelefoon, was aanwezigheid van Jorritsma het commentaarhokje van NCRV, waarvoor Chapel za- dagmiddag verslag deed. 'tsma had daar plaats ge en omdat de NOS-cabine wege een interview met rla Zijlstra in de Thialf-hal et was. apel eiste dat Jorritsma ter- nd de positie zou verlaten, en deze luidkeels liet weten t het wel wat vriendelijker haalde Chapel uit. Op ad- s van een Rode-Kruismede- rkster werd Jorritsma voor andeling naar het zieken- is Tjongerschans vervoerd, verhouding tussen beide ra- medewerkers was toch al t zo best. Jorritsma versloeg 'ge jaren wielrennen en aatsen voor de NOS. Hij akte onder meer deel uit n de verslaggeversploeg van idio Tour de France. Sinds ïapel ook aan dit programma :ewerkt, is van de diensten n Jorritsma geen gebruik :er gemaakt. oorsel in het Algemeen Dag- jn vriendinnen bel en ze lig- uur 's ochtends zijn wezen club Rheden in Het Parool: er. Mijn ambitie is genieten n dag voor je dood gaat en 9"- Playboy: „Als mensen niet de geldende normen van de bepaalde wil om te winnen, bij de Nederlander is die op rij de sport gaat het per slot port International: „Vroeger rland je best deed. Doe nor- hart. Maar nu mag je weer •ho-sociaal-economische kli- 'e mag weer wat bezitten. Al- is weer toegelaten tot de over- )at heeft TSA-secretaris M°5S voorzitter Chris Ngcobo kan en bij de ontwikkeling van ten- maand zijn uitgeschakeld. P® ,iste het begin van het seizoen a' 'ember onderging hij een kraak- p is maar ten dele gelukt, zodat Stem-lezers on -lezeressen Kijken week in week uit in de ,,Kleintjes"-rubrieken. Dat zijn elke dag vele tienduizenden mensen. Het moet dan wel heel als juist uw ..kleintje^ worden gelezen. VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Schilder: Klap van de molen gehad DE STEM Oostburg - Als ouderen een magnetron hebben kan de war- me-maaltijd-voorziening beter geregeld worden, meent stich ting Welzijn voor Ouderen in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. pan kunnen meer ouderen van de voorziening gebruikmaken. (ZIE ZEELAND-Cl Zundert - Hij is een bezorgde vader die zich voor kan stellen hoe groot het verdriet van de ouders moet zijn. Dat is voor de Zundertse makelaar Kees He- reijgers de belangrijkste reden om zaterdag een zoektocht te or ganiseren naar de vermiste Inge Breugelmans uit het Belgische buurdorp Wuustwezel: 'Het zal je dochter maar wezen'. (ZIEZEELAND - C3 Praag - De patstelling tussen Tsjechoslowakije en Nederland over de door staatssecretaris Kosto terug te sturen Vietna mese asielzoekers blijft. Een woordvoerder van Justitie wil niet reageren op de uitspraak van de Tsjechoslowaakse staats secretaris van Buitenlandse Za ken in deze krant, dat zijn land geen Vietnamezen zal toelaten die uit Nederland zijn gezet en die in Praag geen politiek asiel willen aanvragen. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Belgrado - Als gevolg van de burgeroorlog in Kroatië zijn al zeker 6000 mensen 'zoek ge raakt'. Bij het bureau dat achter de verblijfplaats van verdwenen personen probeert te komen zijn 2.000 verzoeken voor het instel len van een onderzoek binnenge komen. Daarnaast zijn bij het bureau 4.000 boodschappen ach tergelaten, bestemd voor perso nen die sinds het uitbreken van de oorlog zijn verdwenen zonder een spoor achter te laten. ZIE OOK BUITENLAND - A4 Marbella - Gerald Vanenburg schermt in het trainingskamp van PSV in Marbella met aan biedingen van buitenlandse clubs. Namen wil hij echter nog niet noemen. Manager Kees Ploegsma wil op korte termijn opheldering van de aanvoerder. ZIE SPORT -B1 Amsterdam - In Nederland wor den steeds meer mensen ontsla gen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor (GAK). ZIE BINNENLAND - A3 Amsterdam - De Postbank vaart wel bij de invoering van tarieven op het particuliere betalingsver keer door andere banken. Bij de Postbank blijft die dienstverle ning gratis. Dit heeft al zeker 15.000 nieuwe rekeninghouders opgeleverd. ZIE ECONOMIE-A5 Twee belegeraars van het parlementsgebouw in Tblisi schie ten hun wapens leeg na het bekend worden van de vlucht van de president. - fotoap Tbilisi (dpa/rtr) - De Georgi sche president Zviad Gamsa- choerdia is na twee weken strijd het land ontvlucht. Volgens de Armeense vertegen woordiging in Moskou is hij in de Noordarmeense stad Idsjevan aangekomen. In de Georgische hoofdstad Tbi lisi keerde de rust weer nadat Gamsachoerdia met zijn gevolg bij zonsopgang de hoofdstad verliet in de richting van het na burige Azerbajdzjan. De oppositie verklaarde aan de macht te willen blijven tot de parlementsverkiezingen, die ko mend voorjaar gehouden zullen worden. De Georgische president verliet met 80 getrouwen na een twee weken durende strijd om de macht zijn bunker onder het parlementsgebouw in Tbilisi, dat de afgelopen dagen belegerd werd. Na Gamsachoerdia's vlucht drongen gewapende leden van de oppositie het parlement bin nen om te plunderen en vernie lingen aan te richten, aldus oog getuigen. Een vleugel van het gebouw stond in lichterlaaie. In het centrum van Tbilisi rea geerden aanhangers van de op positie uitgelaten toen bleek dat Gamsachoerdia gevlogen was. 'Hij is weg, de dictator is einde lijk weg', klonk het. De oppositie sluit niet uit dat de voormalige Sovjet-minister van Van onze correspondenten Bonn/Moskou - Het groot ste deel van de voedsel hulp aan Rusland komt niet bij de burgers terecht. Er komen uit Moskou steeds meer aanwijzingen dat soldaten en criminelen een aanzienlijk deel van de hulpgoederen roven, om die vervolgens voor veel geld op de zwarte markt te verkopen aan de noodlijdende bevolking. Duitse hulporganisaties reage ren geschokt op de berichten dat tienduizenden voedselpaketten, dozen met kleding en medica menten de meest hulpbehoe vende Russen niet bereikt. De Duitse regering besloot gis teravond een speciaal team naar Rusland te zenden om toezicht te houden op de verdeling van de voedselhulp. 'Vraatzuchtig' Uit St. Petersburg wordt gemeld dat van 80.000 vanuit Hamburg verstuurde hulppakketten er maar 10.000 onder de bevolking zijn gedistribueerd, 30.000 nog in de haven liggen opgeslagen en 40.000 zijn verdwenen. Rupert Neudeck, hoofd van de Duitse hulporganisatie Cap Anamur, zegt dat pakketten voor Russische gepensioneerden, zieken en gehandicapten direct na aankomst in Rusland worden ontvreemd. „Er zijn twee vraatzuchtige oc topussen die met hun tentakels en enorme magen heel Rusland bedekken - het oude Sovjet-le ger en de nieuwe mafia, die wordt gevormd door honderd duizenden parasitaire partij functionarissen", zegt Neudeck. Woekerprijzen Al eerder waren er berichten dat een zeker gedeelte van de Wes terse hulpzendingen door de ma fia tegen woekerprijzen wordt verkocht. Volgens een woordvoerder van de EG in Brussel verloopt de hulpverlening (waarde een half miljard gulden) echter 'naar te vredenheid'. De Gemeenschap is dan ook niet van plan er mee te stoppen. Inmiddels hebben meer dan vijf tig landen en internationale or ganisaties gezegd bereid te zijn deel te nemen aan een later deze maand te houden conferentie over humanitaire hulp aan de voormalige Sovjetunie. Eenheden van de Oekraïnse Nationale Garde hebben maan dag in de westelijke stad Lvov de eed op de onafhankelijke Oekraïne afgelegd. Kiev wil de eigen Nationale Garde, gelijk het normale Oekraïnse leger, voor een deel bemannen met militairen die af komstig zijn uit het voormalige Sovjetleger. In het westelijke deel van Oekraïne waren tot voor kort onge veer 10.000 Sovjetmilitairen gelegerd. Het voornemen van Kiev om soldaten de eed te laten afleggen stuitte afgelopen weekeinde op verzet van officieren uit het op gedoekte Sovjetleger. De bevelhebber van de strijdkrachten van het Gemenebest van Onafhankleijke Staten (GOS), maarschalk Jevgeni Sjaposjni- kov, verklaarde dat het Oekraïnse besluit voor een eigen eed 'overhaast' is en 'ernstige problemen' oplevert voor de naar schating 75.000 Russische officieren, die momenteel nog in de republiek zijn gestationeerd. - fotoap (ADVERTENTIE) McGregor r.t.m. portofino vem papermoon Den Haag (anp) - Minister An- driessen (Economische Zaken) en staatssecretaris Kosto (Justi tie) hebben een wetsvoorstel naar de Tweede Kamer ge stuurd, dat het ontbinden van lege rechtspersonen eenvoudiger moet maken. Het kabinet wil zo de handel in lege bv's beter aan pakken. Tot nu toe kan alleen de rechter rechtspersonen ontbinden. Het wetsvoorstel maakt het mogelijk dat in bepaalde gevallen de Ka mers van Koophandel deze be voegdheid krijgen. Het gaat niet alleen om besloten of naamloze vennootschappen, maar ook om coöperaties en on derlinge waarborgmaatschappij en, verenigingen en stichtingen. Wanneer een onderneming gedu rende een jaar niet voldoet aan de verplichting een jaarrekening Tijdens zijn nieuwjaarsrede kon digde hij aan dat het CNV zich fel zal verzetten tegen de 'vera merikanisering' van Nederland. Volgens hem gaan steeds meer politieke partijen op de liberale en pragmatische toer, 'omdat je alleen op die manier nog leden krijgt'. Dat is gevaarlijk, meent Hofste de. Gevaarlijk, omdat vergaande liberalisering en pragmatisme naar zijn smaak niet veel goeds met zich meebrengen. Zeker niet voor de minder bedeelden, ge tuige de ontwikkelingen in de Verenigde Staten. Hij sluit niet uit dat in het jaar 2000 de uitkeringsgerechtigden als gevolg van die politiek 20 tot 30 procent minder inkomen zul len hebben. „Tegen die tijd zegt onze rege ring dan misschien wel wat in Amerika heel gewoon is. Name lijk dat iedereen het recht heeft om arm te zijn. Maar daar horen dan wel gaarkeukens bij", aldus een sombere Hofstede. De verhouding tussen politiek Den Haag en de vakbeweging is het afgelopen jaar ernstig ver stoord, vindt Hofstede: „Er zijn zware littekens geslagen". Keer op keer heeft de overheid zich een onbetrouwbare onder handelingspartner getoond. Steeds bleken financiële doel stellingen belangrijker te zijn dan met de vakbeweging ge maakte afspraken over het so ciaal-economisch beleid. Hofstede vreest dat het beeld dit jaar niet anders zal zijn. Nadat Hofstede ..gaarkeukens.. - foto anp vorig jaar de wao door het kabi net op de helling is gezet dreigen er nieuwe, grondige herzienin gen in de sociale zekerheid. Op grond van onzekere prognoses wordt de sociale zekerheid ver der uitgekleed, tenzij de vakbe weging daar een dam tegen op werpt, meent Hofstede. Ook voorzitter Kamminga van het Koninklijk Nederlands On- dernemingsverbond (NKOV) he kelde in zijn nieuwsjaarsrede politiek Den Haag. Hij vindt dat politici ten onrechte de invloed van het bedrijfsleven willen te rugdringen. Ook willen politici steeds vaker een grotere rol voor de overheid bij de uitvoering van werkne mersverzekeringen. De discussie rond wao en ziektewet wordt aangegrepen als de stok om de hond te slaan. Hofstede vindt ook dat de vak beweging nationaal en interna tionaal haar stem moet laten ho ren tegen het oprukkende ra cisme en de groeiende vreemde lingenhaat in Europa. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,50 zaterdag: 1,80 132ste jaargang DINSDAG 7 JANUARI 1992 Buitenlandse Zaken Edoeard Sjevardnadze een rol zal spelen in het democratiseringsproces. Sjevardnadze zelf verklaarde zich voor de Russische televisie bereid 'mijn volk met de opbouw van de democratie te helpen'. Sjevardnadze, die zelf van Geor gische afkomst is, zei dat er na het vertrek van Gamsachoerdia 'weer hoop voor Georgië is'. „Nationale verzoening zal de ko mende tijd het voornaamste pro bleem zijn", aldus Sjevardnadze. Waarnemers menen dat politieke en persoonlijke rivaliteit binnen de oppositie een einde zal maken aan de eenheid, nu de gezamen lijke vijand verdreven is. ZIE OOK ACHTERGROND A2 EN COMMENTAAR BINNENLAND A3 Hulp Rusland verdwijnt Richard Grieco uit '21 Jumpstreet' heeft z'n eigen serie: 'Booker'. Hij studeerde politicologie en bokste, maar werd acteur, een acteur die de straat kent. 'Ik heb in New York veel contact met zwerfkinderen gehad en ik merk nu nog steeds dat ik heel gemakkelijk met ze kan praten.' ZIE GIDS - D1 De aanvoer van zachte lucht gaat gewoon door. Er is net als gisteren veel bewolking maar daaruit valt geen regen. Oe zuidwesten wind is overwegend matig. Morgen kans op regen. Van onze correspondente Putte - In Putte is veel beroering ontstaan over drie schilde rijen van de Putse amateurkunstenaar Marinus Gerts, die als 'kunstwerk van de maand' in het gemeentehuis hangen. of balans te publiceren, geen aangifte heeft gedaan voor de vennootschapsbelasting, haar handelsregisterbijdragen niet heeft betaald of geen bestuur ders ingeschreven heeft staan, kan de Kamer van Koophandel de rechtspersoon ontbinden. Verenigingen en stichtingen kunnen worden ontbonden als er een jaar geen bestuurders in het register staan ingeschreven of als zij het inschrijvingsgeld niet betalen. De handel in en het misbruik van lege vennootschappen wordt nu zoveel mogelijk tegengegaan door het openbaar ministerie, dat bij de rechter ontbinding vordert. Volgens Justitie bete kent dit een extra inspanning van het OM en de rechterlijke macht, in een tijd dat beide toch al zwaar belast zijn. De schilderijen worden als 'ra cistisch' en 'tendentieus' erva ren. Burgemeester C. van Liere heeft de kunstenaar gevraagd de toe lichtende tekst te wijzigen, maar heeft met de schilderijen geen moeite. De discussie kwam eind vorige week op gang toen tijdens de nieuwjaarsreceptie van de ge meente veel mensen in de hal van het gemeentehuis de schil derijen zagen hangen. Op de drie schilderijen, die sa men een reeks vormen, staan molenwieken. Op het eerste schilderij, dat Nederland rond 1950 voorstelt, zijn de wieken in oranje, rood, wit en blauw en is de lijst wit. Op het tweede schilderij dragen de molenwieken gedeeltelijk de kleuren van de Marokkaanse, Surinaamse en Turkse vlag en is de lijst grauw. Dit schilderij stelt de periode rond 1975 voor. I Op het derde schilderij, volgens: de schilder de situatie in het jaan 2000, zijn de NeSerlandse kleu-' ren helemaal vervangen door de Turkse, Surinaamse en Marok kaanse en is de lijst zwart. De oorspronkelijke tekst van Gerts bij dit laatste schilderijj luidde: 'Het Nederlandse volk is tenonder gegaan, vandaar een' zwarte lijst'. „Ik werd door de burgemeester gebeld dat de tekst niet zo ge schikt was en heb toen maar een andere gemaakt", vertelt Gerts. j Van Liere zegt dat hij de kunste-j naar verzocht heeft de tekst te wijzigen omdat 'schilderijen een individuele beleving zijn en dat daar slechts een summiere tekst bij past'. ZIE OOK ZEELAND-C2 'Dit kan echt niet in het gemeentehuis' Van onze verslaggever Terneuzen - Na twaalf huiszoekingen in Terneuzen, Hulst, Axel en Capelle aan de IJssel heeft de politie gisteren een drugsbende opge rold en zes verdachten aangehouden. De arrestanten worden verdacht van deelname aan een misdadige organisatie, het in bezit hebben van valse bankbiljetten en munten, valsheid in geschrifte en oplichting, schuldheling, overtreding van de opiumwet en ontduiking van de belastingen. Bij de huiszoekingen zijn op verschillende plaatsen valse bankbiljet ten, heroïne en cocaïne gevonden. De zes verdachten worden momenteel gehoord. Persofficier mevrouw J. van Gelder kon gisteravond geen verdere mededelingen doen over de hoeveelheden harddrugs die in beslag zijn genomen en de bedragen die er mee zijn gemoeid. Ze zei wel te verwachten dat het in totaal om tonnen zal gaan. Van onze verslaggever Utrecht - CNV-voorzitter Hofstede vreest dat het kabi net dit jaar met plannen komt om de sociale zekerheid verder uit te kleden. r i Hij constateert dat de 'horden weer optrekken' en 'met opgehe ven rechterarm de huizen van asielzoekers in brand steken'. Ook in de politiek dringt het 'gif van het racisme' steeds verder door, getuige de Centrumdemo craten in Nederland, het Vlaams Blok in België, Nationaal Front in Frankrijk en ultra-rechts in Duitsland. „Vreemdelingenhaat krijgt, zo lijkt het wel, tot overmaat van ramp ook nog eens een legitiem sausje. Dat is de werkelijkheid van vandaag. En tegen die ont wikkeling moeten we ons fel, heel fel verzetten", aldus Hofste de. Het CNV groeide vorig jaar flink. De christelijke vakcentrale boekte een ledengroei van 13.000, een record. Begin 1990 telde het CNV nog 300.000 le den, twee jaar later zijn dat er iets meer dan 320.000. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. J. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: - Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro82.20 maand automatisch27.30 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: - kwartaal automatisch., bank/gironr 79.70 I I In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. I

de Stem | 1992 | | pagina 1