E£ U I T Inheemse bewoners stellen eisen in het jaar van Columbus Filosofie en humor in theaterdialoog DE STEM ED Verdachte ki Verdeling ma We zijn helemaal geen separatisten9 'Ik kan alleen leven dank zij de liulp van mijn vrienden' De paniek van i de stem EXTRA OP MAANDAG A3 We willen alleen maar de ruimte om ons eigen leven te leiden met onze eigen cultuur Spotlightverse (4) Paspoort vergeten! Prix Jeunesse de stem MAANDAG 6 JANUARI 1992 Indianen 'heroveren' de Amerika's Door Diego Cevallos Quito - Het Columbus- jaar, zo wordt 1992 wel ge noemd. Of het jaar van vijf eeuwen Indiaans Verzet. Dat laatste is de leus waarmee de inheemse be volking van het Ameri kaanse continent, van Alaska tot Vuurland, dit jaar is ingegaan. Dat de herdenking van de 'ont dekking van Amerika' door Co lumbus in 1492 één groot feest wordt, zonder enige kritische noot, is door de zeer actieve campagnes die de inheemse or ganisaties in 1991 hebben ge voerd, inmiddels wel uitgesloten. Maar niet alleen dat hebben ze in de aanloop naar Het Jaar voor elkaar gekregen: in Canada en Costa Rica, in Mexico en Brazi lië, in Colombia, Ecuador en eigenlijk het hele Andes-gebied hebben de strijdbare 'indigena'- activisten grote en kleine succes sen behaald. Een veilige plek om te leven, er kenning dat ze erbij horen als burger en de mogelijkheid om mee te beslissen over de toe komst van het land; eigenlijk vragen de inheemse bewoners van het Amerikaanse continent, goed voor ruim 6 procent van de bevolking, niet meer dan de ove rige 94 procent. Het verschil is alleen dat ze het al eeuwen zon der deze elementaire rechten moeten stellen. Maar het tij is aan het keren. Niet van de ene dag op de ande re: actieve inheemse organisaties zijn in diverse landen al sinds de jaren '60 in opkomst. Maar een historische toevalligheid, name lijk dat Christoffel Columbus komend jaar precies vijf eeuwen geleden voet aan wal zette op het eiland Guanahani of San Columbus zoals hij te zien is in San Francisco. Geitpa When the Saints go marching in dwawn by te smell of Scotch and Gin, zet dan de Bokma ergens koud and watch the Saints - come marching out. Gedonder met de hypochonder 't Leven is er niet om genoten te worden, maar om j'er doorheen te slaan en eindigt een mens ooit hoogbejaard, dan heeft ie uiteindelijk z'n klus geklaard. Hekkerkloop Kloop op m'n laatste benen, onder van uit m'n gat; snel door m'n voorraad henen, meer dan twee hekker nooit gehad. Op een goudeleversgraf het enige goud dat ik ooit hier vond blonk in de mond van de ochtendstond. Klondike 4-9-1898 Dierendag Baconspek voor Uw doghond laat daar het dier op hopen. U kunt het zogenoemd en-speld bij Neerlands slagers kopen. Symbiose Ben ik mijn lichaam of heb ik dat 'Tsjaa' zegt mijn body, 'daar vraag je me wat', en geen enkel antwoord krijg je van mij, dan wat je niet aanstaat: 'allebei' HD.T.V. Sinds de HDTV in mijn huiskamer kwam, mag U met recht mij benijden, want nu kan ik ieder TV program van 't andere onderscheiden. O WiU Salvador, komt de Indianen en Inuit (Eskimo's) wel uitstekend uit. Behalve deze historische toeval ligheid is ook een historische misser van belang, namelijk de beslissing van met name Spanje om deze gebeurtenis groot scheeps en uitbundig te vieren. De Indo-Amerikanen raken niet zo in feeststemming van het kroonjaar: 75 miljoen van hen kwamen om ten gevolge van de kolonisatie in de twee eeuwen na Columbus' ontdekking. Offensief De schrille tegenstelling tussen de Spaanse en inheemse visie bood een gouden kans voor een krachtig offensief, een kans die de inheemse volken met beide handen hebben aangegrepen. Ze zijn erin geslaagd van de 'Vijf honderd Jaar Verzet' tot in alie hoeken van het continent een begrip te maken, dat de in heemse zaak enorm heeft aange stuwd en nieuw elan gegeven. Zo zeer, dat overheden van het hoge Noorden tot het diepe Zui den zich gedwongen hebben ge zien toe te geven aan de eisen van de verschillende etnische groepen. Zo heeft de Canadese regering eerder deze maand een vijfde deel van het nationale grondge bied toegekend aan de Inuit, die in het barre Noordoosten van het land hun eigen bestuurlijke eenheid mogen creeren. Eigen gebied Een andere belangrijke territo riale concessie deed Brazilië. President Fernando Collor de Mello kende het bedreigde Yanomami-volk, dat op de grens met Venezuela leeft, eveneens een groot eigen gebied toe (9,4 miljoen hectare), in dit geval in het tropische Amazone-woud. De beslissing - die het inheems territorium in het land in één klap bijna verdubbelde - riep overigens veel weerstand op in Brazilië. Ook in verscheidene Andes-lan- den 'veroverden' de inheemse bewoners her en der stukken eigen land, zij het niet met zulke sensationele lappen tegelijk als in Canada en Brazilië. In totaal beschikken de Andes-Indianen nu over 70 miljoen hectare, ofte wel ruim 15 procent van de to tale oppervlakte van deze lan den. Hun aandeel in de bevol king ligt rond de 20 procent. Overigens duiden zulke ontwik kelingen op geen enkele wijze op het uiteenvallen van deze staten - een Joegoslavisch of Sovjet scenario zit er absoluut niet in. Toch mogen tegenstanders van de inheemse zaak de activisten In heel Noord- hawks de trom. en Zuid-Amerïka laten de Indianen zich horen. Hier roeren Canadese Mo- - FOTO AFP graag van scheurmakerij be- vraagd hiertegen op te treden, schuldigen. „Maar we zijn hele- aangezien het initiatief in hun maal geen separatisten", zo ogen'het werk is van extremisti- wordt bijvoorbeeld Luis Maldo- sche bewegingen en van buiten- nado, een van de organisatoren van de 1992-campagne, niet moe te benadrukken. „We willen al leen maar de ruimte hebben om ons eigen leven te leiden, met onze eigen cultuur." Protest De beschuldiging van separa tisme klinkt op dit moment het luidst in Maldonado's eigen land, Ecuador, waar de in heemse organisatie Conaie - in 1990 de drijvende kracht achter een groot, betrekkelijk vreed zaam oproer - deze zomer aan kondigde dat ze in 1992 een 'in heems parlement' zal oprichten, 'uit protest tegen een democratie die ons niet vertegenwoordigt'. Het leger heeft de Ecuadoraanse president Rodrigo Borja al ge landse instellingen die misbruik maken van de naiveteit van de indianen en erop uit zijn een in heemse staat tot stand te bren gen'. Juist om een tegenwicht te bie den tegen dit soort verdraaiin gen van de feiten, die veel men sen bij gebrek aan informatie voor zoete koek slikken, hebben inheemse groepen in Mexico een eigen persbureau opgezet onder de naam 'Nationaal Inheems In formatiesysteem' (SNII). In 1992 zal het de eerste berichten de wereld in sturen. De al langer bestaande elf radiostations van het Nationaal Indigenistisch In stituut, die uitzendingen in tal van inheemse talen verzorgen, zullen zeker belangstelling heb ben voor deze berichtgeving. Een ander hoogtepunt in 1991 was de nieuwe Colombiaanse grondwet, die de inheemse be volking niet alleen hun recht op land en eigen onderwijs, maar ook twee zetels in het parlement waarborgt. Bij de verkiezingen deed zicboverigens het onver wachte verschijnsel voor dat liefst drie inheemse kandidaten op eigen kracht voldoende stem men vergaarden, hetgeen curieus genoeg een felle discussie ople verde over de vraag of die ook allemaal hun zetel mochten in nemen: de grondwet voorzag im mers slechts in twee. Vergunning Maar de prijs voor de merk waardigste Indiaanse verwor venheid gaat zonder twijfel naar Costa Rica. De Indianen van Costa Rica hoeven namelijk met ingang van dit jaar niet meer te betalen om in het gebied van hun voorouders te mogen vertoe ven. Tot voor kort konden ze geen Costaricaanse identiteits bewijzen krijgen, waren ze der halve niet als staatsburgers er kend en moesten ze dus, net als buitenlanders, een verblijfsver gunning hebben, die nog geld kostte ook. Voortaan mogen de Costaricaanse Indianen gratis in hun vaderland wonen. VERVOLG VOORPAGINA Tien: „Ik had een beetje Neder lands geld op zak. Dat heb ik ge wisseld. Het waren een paar honderd kronen (een kroon is ongeveer 6 cent, C.M.). Van dat geld heb ik een buskaartje ge kocht en ben hier heen gegaan. Een andere keus had ik niet. Een vriend gaf mij te eten en ik mocht hier voor een tijdje blij ven. Maar de fabriek staat me niet toe hier weer te gaan wo nen. Nu ben ik alleen op bezoek voor een tijdje". In dezelfde steenfabriek heeft Tien drie jaar gewerkt. Maar na zijn vlucht naar Nederland heb ben ze hem niet meer nodig. „Ik heb mijn contract, dat nog liep tot eind van dit jaar, verbroken door te vluchten naar Holland. Nu is er geen werk meer voor me". Wat doet hij nu de hele dag? „Een beetje wandelen...". Drie jaar geleden kwam Tien van Vietnam naar Tsjechoslowa- kije. „Ik had de keus tussen het leger of werken in het buiten land. Via de arbeiders betaalt de Vietnamese regering haar oor logsschulden af. Ik wilde niet in het leger, omdat ik dan moest gaan vechten in Cambodja. Daarom koos ik voor het buiten land. En via Tsjechoslowakije hoopte ik ooit naar een vrij land te kunnen gaan". Om die reden vluchtte hij in mei vorig jaar, via de voormalige DDR, naar Nederland. Waarom bleef hij niet in Tsjechoslowa kije, daar is nu toch ook vrijheid sinds de val van de communis ten? Tien: „Hier is het gevaarlijk president Kodngo Borja al ge- ben voor deze berichtgeving. hun vaderland wonen. alt* va" mogelijkheden gevraagd, maar ze gaven me geen antwoord. iSftji I prr Maar zelfs als ik hier politiek ém I, - asiel zou aanvragen, dan heb ik Een foto enkele weken geleden genomen van de hongersta kende asielzoekers in het opvangcentrum in Rijsbergen. FOTO DE STEM BEN STEFFEN voor ons. Wij worden bedreigd door skinheads en andere racis ten. Ik zelf ben op het metrosta tion Holesovice in elkaar gesla gen. Een politieman stond er bij, maar deed niets. Ik voel me hier onveilig, bedreigd". Toen Tien op 14 december terug keerde in Praag liet de politie hem gaan. In de afgelopen we ken is, vooral in Nederland, veel rumoer geweest rond de Vietna mese asielzoekers. En de Tsje chische autoriteiten zeggen nu glashard: „We willen ze niet meer terug". Een woordvoerder van minister Langos van Bin nenlandse Zaken hier in Praag bevestigde dit standpunt desge vraagd. Tiens grootste angst is nu dat hij wordt aangehouden. „Als ze wil len, kunnen ze me zo arresteren. Ik heb geen werk, geen huis, niets. Ik kan alleen leven dank zij de hulp van mijn vrienden. Maar dat kan ook niet te lang duren. Op het vliegveld heeft de politie ons laten gaan, waar schijnlijk omdat ze toen nog geen interesse in ons had". Een arrestatie door de Tsjechi sche politie zou meteen beteke nen dat hij naar Vietnam wordt teruggestuurd, zo vreest Tien. „En daar stoppen ze me in de gevangenis". Maar waarom heeft hij bij terug komst in Praag geen politiek asiel voor Tsjechoslowakije aan gevraagd? Tien: „Ik heb de politie naar de mogelijkheden gevraagd, maar ze gaven me geen antwoord. Maar zelfs als ik hier politiek asiel zou aanvragen, dan heb ik nog een onzeker bestaan. Ik ben hier bang voor het geweld van de racisten". Wat verwacht hij nog van de toekomst? Tien: „Het is nu een heel moeilijke situatie. Maar ik hoop dat mijn advocaat in Hol land en charitatieve instellingen hun invloed kunnen aanwenden om de Nederlandse regering op andere gedachten te brengen, zodat ze ons alsnog politiek asiel verstrekt". In elk geval, vindt Tien, moet er een onderzoek komen naar de si tuatie van de Vietnamezen in Tsjechoslowakije. „Wij hebben steeds om zo'n onderzoek ge vraagd. U bent de eerste die hier komt. Daar ben ik u zeer dank baar voor". Wat er gebeurd is met de drie uit het asielzoekerscentrum in Leusden, die tegelijk met Tien naar Tsjechoslowakije werden teruggestuurd, weet hij niet. „Ik kan geen contact met ze krijgen, maar ik ben ervan overtuigd dat ze dezelfde moeilijkheden heb ben als ik". Als ik op de bus stap, terug naar Praag, bedankt Tien me nog maals voor mijn komst. Hij schudt me de hand en zegt plots in zijn beste Nederlands: „Ik wil weer naar Rijsbergen". Mijn bus vertrekt. Tien wandelt terug naar zijn tijdelijke verblijf plaats, angstig wachtend op wat komen gaat. In het hotel, een halve dag rijden achter me, in Tsjechoslowakije. Voor me ligt de Tsjechisch- Duitse grensovergang Cheb-Schrinding. Ginds, voorbij de slagbomen wacht het Beierse Sibe rië, zoals deze Duitse uithoek wordt genoemd, vanwege de vaak bit tere kou en altijd on hebbelijk gure wind. Maar zonder pas kom ik het ene niet uit, en liet andere niet in. Ge vangen in een onherbergzaam soort niemandsland; veroor deeld tot een tijdrovende rit te rug naar dat hotel waar ze nog steeds je paspoort bij de balie innemen, oude gewoontes ge trouw. Nog drie wachtende auto's voor me. Het bekende ritueel van raampje open, een arm er uit die paspoorten aanreikt aan een arm die uit het douane hokje steekt, twee minuten wachten, paspoort weer terug, raampje dicht en slagboom open. Ik kijk in mijn spiegel. Achter me staan drie auto's. En die ki lometerslange file vrachtwa gens natuurlijk, half in de berm. Nog onbekommerd was ik ze zojuist gepasseerd, die on afzienbare rij krakkemikkige wegreuzen met Tsjechische, Bulgaarse en Roemeense num merplaten. Het zal nog een hele tijd duren voor de vlam weer in de pijp kan. Ze schuiven aan in een file die er morgenvroeg nog staat. Tien uur wachten is normaal, het dubbele geen uitzondering. Sommigen wachten zelfs tot Sint-Juttemis. Ik ben aan de beurt. De jonge douanier kijkt wat verstoord als ik uitstap. Ik schuif mijn en- kelbladige verblijfsvergunning in de Bondsrepubliek door het raampje en vertel vol spontane schrik dat ik geen paspoort aan te reiken heb, want dat ligt honderd kilometer achter me, en ik wijs naar de mistige heu vels in de Boheemse verte. De douanier kijkt me aan, be kijkt het papiertje en draait zich om naar een hogere in rang die achter hem staat. Op tien passen afstand zie ik het gedrang en het gelaten wachten van de vrachtwagenchauffeurs voor hun loketjes. Hulpeloos, met stapels paperassen in hun handen. Onverwacht krijg ik mijn docu mentje terug. De oudste en hoogste van de twee zegt dat ik toch maar even met het hotel moet bellen, want wat is mens zonder paspoort, niet waar? „Ja, natuurlijk, maarwaï moet ik verder doen?", vraag ik. „Doorrijden natuurlijk'; zegt de oudste. Hij wuift achte loos richting Duitsland. Wonderlijk, zonder pas déze grens over. Een paar honderd meter verder wappert streng het zwart-rood-geel. Ik doe er Door Frans Wijnands hetzelfde verhaal, nu tegen een iets stuggere heer. „De Tsje chen laten u er zonder pas niet meer in?" „Nee", zeg ik, „maar dat hoeft ook niet. Ik bel dar hotel wel." De Duitsers morrelt iets aan een beeldschermpje, geeft m'n papiertje terug, knikt. Doorrijden. Schrinding heet het grensdorp. Eerst koffie, voor de schrik. In het café is het druk. Ook aan deze kant van de grens kilome terslange file wachtende vrachtauto's. Nog geen tweeduizend inwo ners telt dit Noordoost-Beierse dorp; ooit sluimerend tegen een grens die vaker dicht dan open was. Nu is het totaal om gekeerd. Sinds de val van het IJzeren Gordijn is die ooit stille landweg een waanzinnig drukke verkeersader gewor den. En in al die plaatsjes klaagt de bevolking, net als in Schrin ding, over een niet te harden overlast. Verkeersonveiligheid, drukte, stank, verloedering. Ze klagen over chauffeurs die het vrije veld en zelfs de tuintjes als toilet gebruiken. De Duitse verkeersinformatie over de radio heeft er sinds de opening van de grenzen een- apart hoofdstukje bij: de wacht tijden voor de Tsjechische en Poolse grens. Breda - Theater Achterom. 'Ockhams scheemes' door Titus Tiel Groenestegen en Han Ro mer. Gezien op 4 januari 1992. Door Theo van Drunen Titus Tiel Groenestegen en Han Römer zijn twee jonge acteurs die hun sporen links en rechts al verdiend hebben. Afgelopen zaterdag stonden ze samen op het toneel van Theater Achterom met een theaterdialoog waarin ze op zoek zijn naar de kern van het bestaan. Wetenschap, fi losofie, poëzie, liefde en dood zijn daarbij belangrijke the ma's. Dat klinkt allemaal nogal zwaar wichtig, maar met woordspelin gen en grapjes wisten beide he ren ook nog een humoristische dimensie aan de voorstelling te geven. Bovendien heeft het stuk ('Ockhams scheermes' getiteld) een zeldzame diepgang. Een ge not dus voor de liefhebber van inhoudelijk interessant toneel met een forse vleug relativerende humor. De zwarte toneelgordijnen vor men het sobere decor. Op het to neel een appel en een stoel. En twee mannen. Het blijken vader en zoon te zijn. De vader onder zoekt vanuit zijn stoel alles met een verrekijker, de zoon hanteert een vergrootglas. Die tegenstel ling is meteen een samenvatting van het hele stuk. De vader be nadert het leven door er afstand van te nemen en vanaf die af stand te observeren. De zoon (die niet voor niets kernfysicus is) probeert door te dringen tot het wezen van de dingen. Maar op zoek naar de kern van bijvoor- Amsterdam (anp) - Twee jeugd programma's van de AVRO, 'Het duinkonijn' en 'Een huismuis', zijn genomineerd voor de Prix Jeunesse. Dat is de hoogste on derscheiding die te behalen valt op het internationale televisie festival voor kinder- en jeugd programma's. De winnaars wor den op 4 juni in München be kend gemaakt. beeld een atoom, en dar weer kern van, en daar weer van... 1 landt hij in een vacuüm. Een zelfde soort vacuüm als dat et tussen hem en zijn vader heerst. De verschillen tussen vader e; zoon leiden tot felle discussies, De zoon probeert tot de vadet door te dringen, maar die heeft een muur van onverschilligheid rond zich opgetrokken. En als de zoon te dichtbij komt, laat de va der snel weten dat dat 'buiten zijn verantwoordelijkheid' valt Toch probeert de vader op vaak wat cynische manier dichter bij de zoon te komen, voortdurend tot mislukken doemd is. Drama dus. Maar ook komedie want de dialogen tussen vaderen zoon (en later in het stuk tussen de vader en diens moeder) zj; uitermate herkenbaar. Er zi; steeds weer nieuwe misverstan den en nieuw onbegrip. Er ii angst om werkelijk met elkaar te praten. Er is ook de angst vod! de stilte. Zegt de één 'ja', dan zegt de andere 'nee'. En dersom natuurlijk. Ze langs elkaar heen en elkaar te raken op kwetsbaif plekken. En als dat laatste lukt neemt de ander weer wraak. En zo werkt humor nu eenmaal Als je als toeschouwer de p speelde situaties herkent, ge dat zo'n dubbel gevoel: van ene kant is het een pijnlijke con frontatie met je eigen gedrag van de andere kant moet je ook om lachen. 'Ockhams scheermes' is een te neelstuk met veel verschillen® lagen van perceptie. Aan de op pervlakte is het een komedie rin het menselijke gedrag gerelativeerd. In de lagen daar onder is het een stuk over die pere levenswaarden. Iedere ia® viduele toeschouwer zal weer andere dingen herkennff en interessant vinden. En maakt, dat 'Ockhams scheerm® heel bijzonder is, Het is één die weinige toneelstukken dief vaker kunt zien, om er stee® weer iets nieuws in te ontdekken Tel daar het acteertalent van li' tus Tiel Groenestegen en Römer bij op (en natuurlijk regie van Helmert Woudenberg en de voorstelling is compleet Voor een groot publiek? W niet. Succesvol Zeker wel. Van onze verslaggever Roosendaal Hoorn - Is de 49-jarige M.S. uit Assen, die wordt verdacht van de moord Sta tier uit een op Jessica Laven, Salim uit Thattil en Marco Weisser, ook betrokken geweest bij een tweetal moorden in Bel gië uit 1983 en 1991? Dat on derzoekt een recherchebij standsteam in Hoorn op dit moment. S, wordt verhoord over de moord in 1983 op de negenjarige Wendy Willems uit het Belgische ver kin aart op een om dw Ch( 198 den Wil Coiifl Van onze correspondent Rob Vunderink Moskou - De verstandhouding Oekraïne, de twee belangrijks voormalige Sovjetunie, is dit we terd. Het conflict over de verc manschappen van het Rode Leg lopen. De ruzie tussen Moskou en Kiev betreft onder meer de zeggen schap over de Zwarte-Zeevloot en andere onderdelen van het Rode Leger, voor zover die zich bevinden op het grondgebied van de Oekraïne. Bovendien dreigen onlusten te ontstaan als gevolg van de Oekraïense eis dat ook niet- Oekraïense soldaten en officie ren trouw moeten zweren aan deze onlangs onafhankelijk ge worden republiek. Hoe ernstig de situatie is, blijkt uit een opmerking in het hoofd journaal van het le Russische te levisienet, dat als vanouds in de hele voormalige Sovjetunie te ontvangen is. Het conflict plaatst vraagtekens bij de le vensvatbaarheid van het Geme nebest, aldus het commentaar. Roeslan Chasboelatov, voorzitter van het Russische parlement in Moskou, waarschuwde dit week einde dat hij uit veel republie ken buiten Rusland brieven en telegrammen krijgt van solda ten, onderofficieren en officie ren. Zij klagen over dwang ter plekke om de eed van trouw af te leggen aan de republiek waar zij zich bevinden voor hun dienstvervulling. Het optreden van de autoriteiten in deze repu blieken is illegaal en de Russi sche militairen moeten zich ver zekerd weten van onze bescher ming, aldus de Russische parle mentsvoorzitter. Eigen defensie Pogingen van Russische zijde om het hele voormalige Sovjet-leger onder één opperbevel te houden mislukten nog voor de eerste topontmoeting van het nieuwe Gemenebest, eind vorige maand in Minsk. De Oekraïne, alsmede de overwegend Roemeense repu bliek Moldova en de Kaukasi- sche republiek Azerbajdzjan eisten een eigen leger. Wel kwamen de elf republieken van het Gemenebest overeen dat de strategische kernstrijdkrach ten onder gemeenschappelijk opperbevel zouden blijven. Bij ER RUSTTE geen taboe op, maar gedi zoekersprobleem wel met grote omz de politiek werd door die koudwaten merken is geweest aan het beleid. Dat t'Q. hetgeen de onzekerheid in de met res slechts bevorderde, net huidige kabinet gaat consequen schade en schande wijs geworden, m nemen dat de standpunten zijn bijges dat West-Europa in de naaste toekom door vluchtingen, op zoek naar een me Hoe het ook zij, Nederland wordt de I jeerd met taferelen die wijzen op ei Vietnamese hongerstakers worden zon 9ezet en een groep Russische joden i: dere naar Israël teruggebracht, staatssecretaris Kosto van Justitie is v maar de bewindsman heeft het wetteli geprocedeerde asielzoekers worden h njkheid moet zelfs niet worden uitgesl Z'ch beroepen op het kerkasiel, straks zen worden gesleept. Re politiek zou tevreden moeten zijn i zich zo daadkrachtig opstelt, een man i soms beslissingen moet nemen die moeite kosten. Het CDA is echter van c neid' inzake het asielzoelkersprobleem christendemocraten willen dat kanslo opvangplaatsen worden gestopt om t< 9en de illegaliteit induiken, ten merkwaardige opstelling. Waarom ten overgaan tot het opsluiten van ka secretaris Kosto pleit terecht voor het opsluiting in korte verblijfscentra' als nuidige beleid niet succesvol zou blijk 9egaan om kansloze asielzoekers in ee een kort verblijfcentrum - te plaatsen, in inn8en reden te bedenken voor de p m 1991 werden minder asiel-aanvrang en Justitie zette aanzienlijk meer men isren daarvoor. P® cijfers zijn dus gunstig. Maar juist oeseffen dat een asielzoekersprobleen mg mag worden benaderd. Conseque ,.zeï be'eid, betekent nog niet dat r orden uitgebannen. de gaa vloc sch' Net war ker sen pen zuil Vol koo geli sen ninj gen bete W< Ooi als van mer stri best bel dan mee krij Oek en Moi hebl staa moe pak „Ge nati een geei die vooi kla: cier star ome gevi Het stee gan rust' bod mee de o ren dere naai kere nen

de Stem | 1992 | | pagina 2