KORTING 50%-70% mm W:$iï- Aantal verstekelingen op Westerschelde groeit "KNAL" VUURWERK KEES Wij wensen al onze kijkers een gelukkig nieuwjaar Leiders Gemenebest bereiken alleen akkoord over kernwapens Dertig doden bij aanslag in Bayrut E VILDER Merijntje 6Spoorloze' Fransman lag vermoord in kamer Uitgezette Vietnamees ondergedoken in Praag ^c< "ii c AUTO OP MOTOR Singapore verbiedt kauwgom Vrijspraak in zaak vergiftigd veevoer Te weinig dragers voor begrafenissen Poliklinieken gaan rekening vragen 'Burgeroorlog in Georgië dreigt' Brokking komt niet meer terug IN DEZE KRANT: Daar blijf je naar kijken. Ook in 1992! Onderzoek naar Gouden Delta 1991 X 53 *ëte<V' K\&^r C 1 UUR FOTOSERVICE Wat dacht u van hot resultaat als u dat waten via een ..kleintjo" in De Stem 1 Bijna 5 van da 10 mannen dis De Stem lezen hebben speciale belangstelling voor onze „kleintjes" rubriek. „Auto's en motoren" Uw aanbieding in die rubriek kan dus niet missen Singapore - Singapore, dat prat gaat op zijn reinheid, heeft gisteren een verbod op kauwgom uitgevaardigd. De overheid heeft zich zo geërgerd aan de kleverige restanten die 'smerigheid in openbare gelegenheden' veroorzaken, dat met in gang van 3 januari 1992 kauwgom niet meer inge voerd, verkocht of geprodu ceerd mag worden. Volgens het ministerie van Milieu is het zelfs voorgeko men dat de deuren van trei nen niet meer dicht wilden, doordat er resten kauwgum tussen zaten. 's-Hertogenbosch - Twee ver dachten van ioodvergiftiging van veevoeder, als gevolg waar- enkele honderden runderen werden gedood, zijn gisteren door het gerechtshof in Den Bosch vrijgesproken. Het betreft ex-directeur en een procura tiehouder van een bedrijf in Waspik. Tegen hen was zes maanden cel geëist. IZIE ZEELAND - C3 Roosendaal - Er is in Nederland tm groot tekort aan dragers bij ttvaarten. Verzekeraars doen hn uiterste best om door mid del van advertenties personeel te werven. Meestal komen hier ge pensioneerden en wao'ers op af, maar niet voldoende. jlZIE ZEELAND- Cl Tilburg - De Nederlandse zie kenhuizen gaan vanaf morgen een nieuw tarief invoeren. Pa tiënten die voor het eerst naar een polikliniek gaan, wordt 25 gulden in rekening gebracht. Dok als de patiënten zich bij een specialist melden, kost dat geld. Ziekenfondsen en particuliere venekeraars vergoeden het ta pet I ZIE BINNENLAND-A3 Tblisi - De Georgische opposi tieleider. Tsjantoeria vreest dat de gevechten in Georgië zullen ontaarden in een burgeroorlog. Behalve in de hoofdstad Tblisi werd er gisteren ook strijd gele verd in het noorden van Georgië, in de stad Tsjinvali. ZIE BUITENLAND-A3 Apeldoorn - Harry Brokking gaat er van uit op 22 januari, wanneer de Nederlandse volley ballers terug keren van vakantie, geen deel van het begeleidings team meer uit te maken. De ge vraagde afvloeiingsregeling is hem weliswaar door het hoofd bestuur van de NeVoBo nog niet toegezegd, maar een breuk in de komende drie weken acht hij on vermijdelijk. ZIE SPORT-B1 VANDAAG 2 KATERNEN Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5 A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Oudejaarsbijlage deel E Uitgekauwd Van onze verslaggever Terneuzen - Het aantal verstekelin gen dat in zeeschepen over de Wes terschelde wordt vervoerd, is sterk toegenomen. Dit jaar registreerde de havenpolitie in Antwerpen er ruim driehonderd, veel meer dan in voorgaande jaren. In 1990 kwamen er in Antwerpen tussen de 180 en 200 meldingen binnen. „En het ziet er naar uit dat het aantal blijft groeien. Antwerpen loopt wat dat betreft niet uit de pas bij andere wereld havens als Rotterdam en Hamburg. Het zijn vaak mensen die de rijkdom van het Westen zoeken. Het probleem van de ver stekelingen is het probleem van de vluch telingen in de Derde Wereld, en dat groeit alleen maar", aldus de Antwerpse havenschout. De verstekelingen zijn voornamelijk afkomstig uit Afrika en Zuid-Amerika. Afgelopen weekeinde vluchtte een, ver moedelijk Marokkaanse, verstekeling van een zeeschip dat voor de rede van Vlis- singen lag. De man probeerde op de fel- stromende Westerschelde met een rub berbootje weg te komen, maar het bootje werd later onbeheerd bij een boei aange troffen. Vermoed wordt dat de man is verdronken. De man maakte deel uit van een groepje van vijf Noordafrikaanse verstekelin gen. De vier anderen, tijdens de reis ver scholen tussen een lading oud papier, moeten aan boord van het schip af komstig uit Jamaica blijven en wor den niet toegelaten in Nederland. De illegale passagiers werden bij de Vlissingse marechaussee aangemeld door de gezagvoeder van het schip, toen het de Nederlandse wateren bin nenvoer. Dat is de gebruikelijke procedure. Maar lang niet alle kapiteins houden zich eraan. En voor schepen op weg naar Antwerpen geldt een vrije door vaart, dus het is niet bekend hoeveel illegale passagiers er aan de waarne ming van de Nederlandse autoriteiten ontsnappen. In Vlissingen worden, aldus kapitein W. Dijkman van de Koninklijke Ma rechaussee, per jaar vijftien a twintig verstekelingen gemeld. „Dat betreft dan zeeschepen die Vlissingse havens willen aandoen". VERVOLG OP BINNENLAND - A3 ZIE OOK ZEELAND - C1: Zonder papieren wil geen land ze hebben Mager resultaat Minsk Reddingswerkers dragen een van de slachtoffers van de explosie in Bayrut weg. Van onze redactie buitenland Bayrut - Bij een aanslag met een bom auto in de Libanese hoofdstad Bayrut zijn gisteren zeker dertig doden en 120 gewonden gevallen. De aanslag werd gepleegd in het overwe gend islamitische gedeelte van Bayrut, in de wijk Basta, waar naar verluidt Westerse gij zelaars gevangen hebben gezeten. De aanslag is tot op heden door niemand opgeëist. Volgens de politie is wel duidelijk dat de daders wilden dat er veel slachtoffers zouden vallen. De bom-auto was geparkeerd in een smalle straat met kleine winkels. De circa honderd kilo zware bom ontplofte net op het moment dat het druk begon te worden. Huizen stort ten in en tientallen meters hoge vlammen schoten op. Door de enorme kracht van de ontploffing kwamen tot ruim een kilometer in de om trek glasscherven en brokstukken neer. De materiële schade is enorm. De aanslag deed denken aan de zwarte da gen van de burgeroorlog. Verbrande lijken, weeklagende vrouwen en kinderen die in het puin van de ingestorte huizen naar verwan ten zochten. Bij de aanslag raakte de voormalige premier Sjafik al-Wasa gewond, maar de politie achtte het niet erg waarschijnlijk dat de aanslag tegen hem was gericht. De oud-pre mier was in een gepantserde auto op weg naar zijn werk, toen de bom explodeerde. Het is de vierde en tevens ernstigste aanslag mei een bom-auto dit jaar in de Libanese hoofdstad. Bij de eerdere aanslagen zijn in totaal dertien mensen omgekomen. De laat ste aanslag voor die van vandaag zou in op dracht zijn geweest van het Israëlische le ger. Van onze correspondent Parijs - Medewerkers van de Franse versie van het populaire televisieprogramma 'Spoorloos' hebben vorige week een ma cabere ontdekking gedaan in het departement Nièvre (ten westen van het Oostfranse Dijon). gramma-onderdeel met de titel: 'Leef je nog?'. Geïntrigeerd door zijn afgeslo ten kamer en de vreemde hou ding van de schoonzoon wist een programma-maker de familie er van te overtuigen de deur open te breken. De schoonzoon had dit altijd verhinderd door te zeg gen dat André 'woedend zou worden' wanneer hij merkte dat iemand in zijn kamer had ge neusd. Toen de deur open ging, vond de familie de vermiste. De schoon zoon heeft inmiddels bekend de weduwnaar een kogel in het hoofd te hebben geschoten. Ru zie over het beheer van zijn pompstation zou het motief zijn geweest. Inmiddels is besloten het hele onderwerp te schrappen voor de volgende uitzending. (ADVERTENTIES) Terwijl bezorgde familieleden van de tien maanden geleden verdwenen garagehouder André Miloche werden geïnterviewd, vond een medewerker van het programma het lijk van de 63- jarige man in zijn kamer. Hij blijkt te zijn vermoord door zijn schoonzoon. De makers van het programma 'Perdu de vue' ('Uit het zicht verloren') kwamen bij de familie Miloche na een dramatische brief van een dochter. Ze vroeg om hulp bij de opsporing van haar vader die niet was terugge keerd van een jachtpartij met een vriend. De Franse zender TF-1 had het geval willen be handelen in het nieuwe pro lrak houdt twee Amerikanen vast Washington - Irak houdt twee Amerikaanse zakenlieden vast. Ze worden ervan beschuldigd dat zij vanuit Kuwayt Irak zijn binnengekomen. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft dit gisteren bekend gemaakt. Het tweetal werd op 6 december gevangen genomen en vast gezet in Baghdad.- De Amerikaanse autoriteiten werden pas op 25 december van hun gevangenne ming op de hoogte gesteld. het jaar uit met van Al bijna 50 jaar gevestigd: Vierwindenstraat 26-28 Van Goorstraat 43 - Breda ESPRIT ESPRIT STORE, ARENDSTRAAT 30 OOSTERHOUT Original Esprit Stores: Den Bosch Oosterhout Dordrecht losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang ^tdpnzuj DINSDAG 31 DECEMBER 1991 I I I I I De redactie van De Stem doet u vandaag een spel cadeau. 'Het spel van 1991' is de blikvanger van onze traditionele oudejaarsbijlage U kunt er de titel 'Stem-lezer van het jaar', het daaraan verbonden beeldje plus een geldprijs mee in de wacht slepen. Het spel kan bovendien ook de rest van het jaar gespeeld worden. In de oudejaarsbijlage treft u verder een terugblik aan op het jaar 1991. ZIE OUDEJAARSBIJLAGE - DEEL E Van onze redactie buitenland Minsk - De staatshoofden van de elf republieken van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten zijn het gisteren in de Witrussische hoofdstad Minsk eens ge worden over de coördina tie van het commando over de strategische kernwa pens van de voormalige Sovjetunie. Maar dat is ook praktisch het enige resultaat - en uit vooraf gaande besprekingen was al ge bleken dat de leiders elkaar daarin voor een groot deel had den gevonden - dat gisteren tij dens de topconferentie is be reikt. Over een flink aantal andere za ken als de conventionele strijd krachten en de hervorming van de economie is nog geen akkoord bereikt. Zo is de ondertekening van de statuten die het Gemenebest of ficieel een feit maken tot nader order uitgesteld. Maar de Russi sche president Jeltsin haastte zich na afloop van de top te be weren dat het Gemenebest abo- suluut niet in gevaar is. Met name de Oekraïne, die na. Jeltsins Rusland geldt als de machtigste republiek binnen het Gemenebest, blijft op een aantal punten dwarsliggen. De Oekraïnse presidient Kravts- joek blijft zich keren tegen een sterke Gemenebeststrijdmacht, ondanks eerdere afspraken over eigen legers voor de republieken. Ook houdt Kravtsjoek vast aan de zeggenschap over de vloot in de Zwarte Zee; die is volgens Jeltsin 'historisch gezien altijd Russisch geweest'. Munt Behalve over defensiezaken werd er ook stormachtig gede batteerd over de economie. De Oekraïne is zoals bekend op zijn zachtst gezegd niet gelukkig met het voornemen van Rusland donderdag de prijzen los te la ten. En in dat standpunt is giste ren geen verandering gekomen. Kravtsjoek kondigde eigen maatregelen voor de tiende ja nuari aan. De plannen voor een gemeenschappelijke munt - die de andere Gemenebest-republie ken wel omarmd hebben - noemde Kravtsjoek een 'fictie'. De ondertekening van opge stelde statuten, die moeten die nen als basis voor het op 21 de cember in Alma Ata opgerichte Gemenebest, moest van de agenda worden afgevoerd, om dat - alweer - de Oekraïnse lei der zich er nog niet in kon vin den. Optimistisch De Russische president Jeltsin toonde zich gisteren ondanks het moeizame overleg toch optimis tisch over de toekomst van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten. „Na 74 jaar communistische re gelgeving bestaan er veel proble men en is er tijd nodig om ze op te lossen", zei hij tijdens een pauze in de besprekingen. Kazachstan liet gisteren onom wonden blijken zich niet in slaap te laten sussen door Jelt sins uitspraken van zondag dat Rusland niet uit is op een machtspositie. De woordvoerder van president Nazarbajev waarschuwde de re publieken 'die nu bevrijd zijn van het centrale Sovjet-juk', be ducht moeten zijn voor een over heersing door Rusland. De leiders van het Gemenebest komen over enkele maanden op nieuw bij elkaar in de hoop dat ze de huidige verschillen dan wel kunnen overbruggen. Het hogedrukgebied boven onze omgeving blijft de komende dagen zorgen voor rustig weer. Er is weinig wind en het blijft overwegend droog. In de middag kans op wat zon. Van onze verslaggever Rijsbergen - De Vietnamees Tinh, die op 14 december vanuit het asielzoekerscentrum Bethanië in Rijsbergen terugge stuurd werd naar Tsjechoslowakije, is in Praag ondergedo ken. „Hij leeft daar zonder adres, zonder werk, geld of bescher ming", aldus Hanh do Manh, voorzitter van het actiecomité Vietnamese Asielzoekers in Ne derland (VAN). „Hij heeft bijna geen kleren en- leeft voortdurend in angst te worden opgepakt en doorge stuurd naar Vietnam". Hanh, die eveneens in het Rijs- bergse asielzoekerscentrum ver blijft, heeft deze informatie van Tinh per brief uit Praag ontvan gen. Ook J. van Tilborg, voorzit ter van de organisatie Inlia (in ternationaal netwerk van lokale initiatieven voor asielzoekers), is op de hoogte van het schrijven. „Deze man leeft in Praag als il legaal, voelt zich voortdurend opgejaagd. Hij ervaart daar heel duidelijk waarom de Vietname- zen hier moeten doorgaan met hun actie". De brief van Tinh wordt doorge stuurd aan onder meer het mi nisterie van Justitie, aldus VAN- voorzitter Hanh do Manh. Bij het departement was men giste ren echter nog niet op de hoogte van het schrijven. Vlak voor Kerstmis beëindigden Vietnamese asielzoekers in Ne derlandse opvangcentra na bijna vier weken een hongerstaking. Daarmee wilden ze onder meer een onafhankelijk onderzoek naar de situatie in Tsjechoslo wakije afdwingen. Inlia heeft het ministerie voorge steld om zelf een onderzoeks commissie naar Tsjechoslowa kije te sturen, onder toezicht van het Justitie. „Maar we hebben daarop nog geen antwoord ont vangen", aldus Van Tilborg. Woordvoerder G. Riphagen liet gisteren weten dat Justitie geen behoefte aan zo'n onderzoek heeft. „Wij hebben voldoende beeld van de situatie in TsjechOj Slowakije", aldus Riphagen. De Tsjechoslowaakse autoritei ten willen de Vietnamezen die naar Nederland vluchtten niet laten terugkeren. Riphagen: „We hebben daarover een menings verschil met de Tsjechen, we zijn met elkaar in gesprek". VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Van onze verslaggever Breda - Oud-burgemeester J. Staatsen van Groningen (PvdA) wordt benaderd om uit te vlooien hoe Zuidwest-Nederland - de Gouden Delta - in de toekomst ingericht moet worden. Dat heeft de Bredase burgemeester Nijpels bevestigd. Staatsen moet in maart 1992 rapport uitbrengen aan zijn opdracht gevers: de rijksplanologische dienst, de provinciebesturen van Bra bant, Zeeland en Zuid-Holland, de vijf Kamers van Koophandel in Zuidwest-Nederland en burgemeester Nijpels. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 (ADVERTENTIE) VUL Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 maand automatisch26.00 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: kwartaal automatisch... 75.90 bank^gironr Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. J

de Stem | 1991 | | pagina 1