Studenten komen goed weg na brand r Jaspers bij laatste vier HITBINGO *5* Bij IKEA krijg je procentjes als presentjes. Gevechten Georgië zijn weer opgelaaid Elf Gemenebest-landen tekenen vandaag defensie-akkoord: zoek naar warmte :KKER Merijntje Kijk vanavond om 20.30 uur MEDEDELING VANDAAG BIJ KEES KEES Acht doden bij drama rond basketbalwedstrijd in de VS Oogletsel na wachten op komst Maria Verstekeling nog steeds spoorloos Meer gewonden door vuurwerk Israël bouwt door in bezet gebied Doorbraak in aidsonderzoek 'Joegoslavië moet blijven bestaan' 'Nederland moet bezuinigen op sociale zekerheid' Deze aktie geldt t/m 11 januari 1992. NATIONALE POSTCODE LOTERIJ ENORME SORTERING SCHITTEREND 991 X 59 straat 31 BURG 0-55221 geloogd grenen. DE ST losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang i'1gpn zuioïLi MAANDAG 30 DECEMBER 1991 I I I I I Denver - Ruim twintig Amerikanen hebben giste ren ernstig oogletsel opge lopen, omdat zij te lang in de zon hebben gestaard in afwachting van een ver schijning van Maria. Ze maakten deel uit van een menigte van 6000 nieuws gierigen, die in de buurt van Denver tevergeefs op de Moeder Gods stonden te wachten. Die plek was aangewezen door ene Theresa Lopez, die beweerde daar Maria te hebben ontmoet. Een pleidooi van de aarts bisschop van Denver geen geloof aan de woorden van Lopez te hechten, werd massaal in de wind gesla gen. IN DEZE KRANT: vandaag 2 katernen Extra op maandag A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Zeeland A5 A6 Sport deel B Consument B5 RTV-programma's B6 Verblinde gelovigen Van onze verslaggevers Tilburg - Een groep van 25 studenten is gisterochtend goed weggekomen, nadat er brand uitbrak in een studen tenhuis in het centrum van Tilburg. Bij het zoeken naar een vlucht weg liepen twee studenten lichte snijwonden op, de anderen kon den het pand ongedeerd verla ten. „Ze hebben ontzettend veel geluk gehad", zei de woordvoer der van de Tilburgse brandweer dan ook. In het studentenhuis was tot in de kleine uurtjes gisterochtend een feestje gehouden. Op het moment dat de brand uitbrak, rond 7.30 uur, gingen de meesten net slapen. De brandmelding werd opgepikt door een brandweerwagen die net terugkwam van een andere klus. Daardoor was die binnen drie minuten al ter plaatse, 'sneller dan anders het geval zou zijn geweest', aldus de brand weer. „Anders waren er wellicht ernstiger slachtoffers gevallen". Het merendeel van de studenten kon via brandtrappen het vier verdiepingen tellende pand ver laten. Op de eerste verdieping was geen vluchtweg naar de be gane grond, omdat de trap in brand stond. Van daar uit vluchtten de studenten via een plat dak naar het balkon van de buren. Daar moest een ruit wor den ingegooid om naar beneden te kunnen komen. Twee studen ten liepen daarbij snijwonden op. De brandweer heeft één be woonster uit het pand moeten bevrijden. De schade wordt geschat op 20.000 a 25.000 gulden. Het trappenhuis is volledig uitge brand, veel kamers in het ge bouw lioepen rookschade op. De juwelierszaak op de begane grond bleef gespaard. Politie en brandweer sluiten brandstichtiijg niet uit. De poli tie is nog op zoek naar de onbe kende, die tijdens het feest het pand wist binnen te dringen en door de studenten buiten is ge zet. „Wellicht is er een relatie tussen een en ander", aldus de politiewoordvoerder. Volgens een van de bezoekers yan het feest, de 19-jarige O. de Poorter uit Tilburg die op de zolderverdieping sliep, was 'er wel even paniek in de tent'. „Ik ben door iemand anders wakker gemaakt en heb me onmiddellijk aangekleed. Ineens hoorde ik een meisje achter één van de deuren gillen. Ik heb de deur openge broken, zodat zij ook naar bui ten kon en ben vervolgens, net als de anderen, via de brand trappen en het huis van de buren naar buiten gegaan". flissingen - Een zoekactie naar een verstekeling, die zaterdag vermoedelijk in de Wester- schelde is gevallen, heeft tot op beden nog geen succes gehad. De man is nog steeds spoorloos. Za terdagmorgen meldde de kapi tein van het zeeschip Nurhan dat hij vijf verstekelingen aan boord had, maar dat een van hen bet schip met een rubberbootje had verlaten. ZIE ZEELAND-A5 Ma - Ondanks alle Sire-recla- ntcampagnes in allerlei bladen o via borden langs de weg, zal let aantal slachtoffers van vuur werk dit jaar opnieuw stijgen. Vorig jaar waren er 75 procent meer gewonden dan in 1989. Uit een steekproef bleek dit weekeinde dat de helft van het legale vuurwerk niet aan de wet telijke eisen voldoet. ZIE BINNENLAND - A3 EN CONSUMENT - B5 Jeruzalem - De Israëlische rege ring zal het grootste deel van de begroting voor woningbouw voor 1992 besteden aan het bou wen van huizen in de bezette ge bieden. Dat heeft een hoge Israë lische functionaris gisteren ge zegd. De VS noemen de vestiging van joodse kolonisten in bezet gebied een obstakel voor het vredesproces in het Midden- Oosten. Londen - Britse artsen hebben een medicijn otitdekt waardoor de helft minder aidspatiënten overlijdt en waarmee de ziekte in de toekomst wellicht volledig te behandelen is. Dit meldt de Britse krant Sunday Times. Het medicijn, acyclovir, bleek suc cesvol in een drie jaar durend experiment met 300 aidspatiën ten in diverse landen. Belgado - Servië wil per se dat Joegoslavië als staat blijft be staan. Dat zegt de Servische pre sident Milosevic in een interview met een krant in Belgrado. Hij zegt dat Servië geen schuld heeft aan het ontstaan van de burger oorlog in het land. Dit week- einde gingen de federale aanval len op Kroatië onverminderd door. ZIE BUITENLAND - AA Eigen leger republieken Bangladesh wordt na de hevige regenval van de laatste dagen geteisterd door een koude-golf. De temperaturen in het doorgaans warme land zijn er gedaald tot maar liefst tien graden onder nul. Deze vrouw uit een van de sloppenwijken nabij de hoofdstad Dhaka deelt haar omslagdoek samen met haar hond. Om hen enigszins tegen de onverwachte kou te beschermen. - foto epa van de Gemenebest-staten van daag in de Wit-Russische hoofd stad Minsk zullen ondertekenen. Aan dat akkoord is een periode van flink geharrewar vooraf ge gaan. Met name de Oekraïne, Azar- badjzjan en Moldavië hebben zich sterk gemaakt voor een eigen strijdmacht. Traditie Jeltsin, die aan de vooravond van het beraad in Minsk de ge moederen probeerde te bedaren door te verklaren dat Rusland Parijs (ap) - Nederland moet drastisch bezuinigen op de so ciale zekerheid om de economi sche groei te vergroten. Dit schrijft de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) in haar jaarlijkse rapport over de Ne derlandse economie dat vandaag verschijnt. De besparingen moeten worden gebruikt om de belastingen en de sociale premies te verlagen. In dit licht prees de OESO het kabinetsbesluit om op de wao te bezuinigen. De OESO vreest dat de Neder landse economie sterk zal ver slappen als het economisch her stel binnen de OESO kleiner is of later plaatsvindt dan voor speld, aldus het rapport. De binnenlandse vraag in Ne derland neemt volgend jaar ver der af, waarmee zij een van de laagste wordt binnen de OESO. De economische organisatie noemt het voorts 'betreurens waardig' dat de Nederlandse re gering de sterke groei van de af gelopen jaren niet gebruikt heeft om het financieringstekort ver der terug te dringen, zoals een aantal andere landen binnen de OESO wel heeft gedaan. repu- ,(AD VERTE NTIES) In verband met Nieuwjaar dienen advertenties voor onze uitgave van donderdag 2 januari uiterlijk vandaag om 16.00 uur in ons bezit te zijn. VOOR mee^informatie I Bovendien ontbreekt de bliek hiervoor het geld. Op het verzoek van Kiev om de rijksmunt gemeenschappelijk te maken, volgde uit Moskou een resoluut 'njet'. Voedselbonnen Als antwoord hierop is in de Oekraïne nu een crisiscomité op gericht, dat moet zorgen dat er geen waardeloze roebels in de Oekraïne worden gedumpt en dat geen produkten het land ver laten. In de Oekraïne worden nu bon nen gedrukt, die de roebel voor lopig gaan vervangen. ZIE COMMENTAAR OP A3 ZIE BUITENLAND AA Je kunt nog steeds profiteren van onze extra kortingen! AMSTERDAM SLIEDRECHT DUIVEN/ARNHEM in (vanaf 09.00 uur open) Vierwindenstraat - Breda Dick Jaspers heeft ook in het toptoernooi van Zundert stand gehouden temidden van de beste driebanders van de wereld. De Willebrorder bereikte de halve finales, samen met de Belgen Ceulemans en Dielis en de Zweed Blomdahl. ZIE SPORT-BI Van onze redactie buitenland Moskou - Elke republiek van het Gemenebest van Onaf hankelijke Staten - de opvolger van de Sovjetunie - krijgt een eigen strijdmacht. Daarnaast zullen de lidstaten samenwerken aan de vor ming van 'Algemene Verenigde Strijdkrachten', een al gehele verdedigingsmacht van het Gemenebest. Dat is volgens het Duitse pers- 'gelijke onder gelijken' wenst te bureau DPA de kern van een de- zijn en niet uit is op een machts- fensie-verdrag dat de elf leiders positie, wilde daar aanvankelijk niet aan. Hij hechtte meer aan de vorming van een sterke gezamenlijke strijdmacht. Jeltsin zei erbij dat Rusland slechts een nationale garde van hooguit 40.000 man zou krijgen, georganiseerd naar oude Russi sche tradities en gekleed in het traditionele uniform. Dus niet bepaald een eigen defensie macht. De Russissche president is volgens DPA kennelijk alsnog overstag gegaan. Volgens onze correspondent in Moskou is het conflict tussen de Oekraïne en de Russische Fede ratie de laatste dagen zelfs zo höog opgelopen, dat de op een- na-machtigste republiek van het Gemenebest heeft gedreigd het finale Gemenebest-verdrag, dat ook in Minsk besproken wordt, niet te ondertekenen. Wel gaat de Oekraïne vooralsnog akkoord met een gemeenschap pelijke controle op de ruim 30.000 kernwapens. Nog steeds komen er strategi sche raketten bij, die op de Ver enigde Staten worden gericht, maar Kiev heeft de Amerikaanse minister van de Defensie Cheney - die in een televisie-interview dit weekeinde zijn bezorgdheid hierover uitsprak - inmiddels gerustgesteld: zo'n enorme pro- duktiemachine zet je niet in één klap stil. Tijdens de bijeenkomst in Minsk moeten de elf Gemenebestlanden vandaag ook een oplossing vin den voor de economische proble men. Ook op dit punt zijn de Oekraïne en Rusland de grote kemphanen. Jeltsin heeft geweigerd in te gaan op het verzoek van de Oekraïne om de Russische prijs- liberalisering van komende don derdag uit te stellen. Rusland heeft de lonen al ver hoogd, maar de Oekraïne heeft, daarvoor nog geen tijd gehad. De luchtdruk is bijna 1040 MB hoog, maar het weer bliift somber. Er is weinig wind en er velt af en toe motregen. Later op de dag enkele opklaringen. Van onze redactie buitenland Moskou - Georgische regeringstroepen hebben 'gisteren de oppositie verdreven uit het parlementsgebouw, waarin presi dent Gamsachoerdia zich schuilhoudt. De rebellen hadden een dag eerder de begane grond van het regeringsgebouw ver overd. De regeringstroepen arresteer den gisteren onderminister van Defensie Georgadze, die zich sa men met een aantal andere rege ringsfunctionarissen van de groep rond de president had af gekeerd. De oppositie vindt dat Gamsa choerdia moet aftreden om een grootschalige burgeroorlog te voorkomen. Tot de afvallige regeringsfunc tionarissen behoren verder twee onderministers van Defensie, de onderminister van Binnenlandse zaken en de minister van Justi tie. Het lokale persbureau Iprinda meldde dat de gewapende troe pen hebben besloten alle be voegdheden van de president over te dragen aan het Georgi sche parlement. Een bevestiging van dat bericht kon echter niet worden verkre gen, omdat alle telefoonverbin dingen met de Georgische hoofdstad zijn verbroken. Met het oplaaiende geweld giste ren in Tbilisi werd de wapenstil stand geschonden, die zaterdag was overeengekomen tussen de leiders van aan Gamsachoerdia getrouwe troepen en de opposi tie. De leiders stelden gezamen lijk een verklaring op waarin ze de president opriepen af te tre den. Die is vooralsnog niet van plan daaraan gehoor te geven. Een chefarts van een Rode Kruis-noodhospitaal in de buurt van het parlement, verklaarde dat bij de gevechten in de Geor gische hoofdstad tot nu toe 170 mensen om het leven zijn geko men en 450 mensen gewond zijn geraakt. New York (ap) - Acht mensen zijn zaterdag omgekomen in het ge drang bij een sporthal in het New Yorkse stadsdeel Harlem, waar een basketbalwedstrijd voor een goed doel zou plaatsvinden. De wedstrijd trok een grote menigte, mede door de aanwezigheid van de rapmuzikanten Heavy D en Puff Daddy, die ieder een team zouden leiden. Het gedrang ontstond toen toeschouwers zonder plaatsbewijs gingen duwen om de sporthal toch binnen te komen. Volgens de politie vielen er enkele tientallen gewonden. GRAT1S Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 kwartaal automatisch... 75.90 maand automatisch26.00 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Plaats: L J Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. - J

de Stem | 1991 | | pagina 1