2e KERSTDAG KEUKENSHOW ÜJJJjJ Joep bijt van zich af I FT 'Gorbatsjov maakt binnen twee dagen aftreden bekend' Hongarije: aanslag joodse emigranten Wilde achtervolging eindigt in Roosendaal topt HYY'24 Conflict escaleert H President weigert af te treden Historisch moment PAK UW EIGEN VOORDEELPAKKET Mandela en De Klerk op dodenlijst VAN 14.00 TOT 18.00 UUR B9 HYUNDAI Het nieuwe wereld Bert Bloed ROKEN... Zer uitgesloten juitsland erkent Kroatië officieel (ritiek op 'spel' rEA en Grasso Zeeland is met ierst in trek Hongerstakers beëindigen actie Jaspers zorgt voor spannend slot IN DEZE KRAIMT: Merijntje Aanhouding na cocaïne vondst Hulst Absdaalseweg 19 Tweeluik over Carmiggelt I Puzzel en win f 250,-- TOYOTA VAN DORST 1991 l N 0 4 G zijn wil in. Vervelend doen Itegen die organisatie stinkt Inaar zoete wraak nemen. Een lfraaie kerstgedachte. (VOOR PIET Ritico, speler Ivan de volleybalvereniging J YVC, zijn het feestelijke da- I gen. Ritico won zaterdag on- verdiend van De Polder in de I promotieklasse mannen met I 3-2, maar het geluk was er zeker niet minder om. Ritico kon, evenals zijn mede spelers, zijn geluk niet op, al stond deze krappe overwin ning misschien wel in het te ken van zijn nieuwe vader- j schap. De Bressiaander werd namelijk opnieuw vader, deze keer van een zoon genaamd I Bert. Op de tribune van de Oostburgse sporthal circu leerde zaterdag het gerucht dat de nieuwe Ritico-afstam- meling is genoemd naar Bert van Leiden, de voormalige IJ- zendijkse spelverdeler. Hoe dan ook, Piet was zaterdag avond een gelukkig man. „HET BLOED kruipt waar het niet gaan kan". Tot die conclusie moeten de toe schouwers gekomen zijn tij dens de wedstrijd IJzendijke- Terneuzen. Wat was er aan de hand? Diep in de tweede helft werd Terneuzen-speler Mi chel de Vries op een bijna or dinaire wijze onderuit ge schoffeld. De vader van het slachtoffer, Jan de Vries, die als vaste supporter en voormalig be stuurslid de verrichtingen van de rood-zwarten op de voet volgt, stormde daarop het speelveld op om de ge wraakte IJzendijke-speler eens op zijn nummer te zet ten. Dat het niet zover kwam, was te danken aan het allerte optreden van enige Terneu- zen-bestuurders. Met drie man sterk moesten ze de woe dende pa van het veld halen. Dat is nog eens opkomen voor je kind.... Eindredactie: Ton Koomen. Bijdragen: Rinus Verberkmoes, Willy van Leeuwen en Sjaak Be gijn. Iers in Het Parool: „Wat in de rdt over het algemeen zwaar :t er best een góede controle is irdt gebruikt. Maar er worden kt, die laat ik zeggen tegen do- everhogend werken binnen de werk ik graag aan mee". Arie Haan in HP/De Tijd: kamer staan te briezen dat alles zichzelf alleen maar belachelijk, rust uit". ant op Zondag: „Eigenlijk mag m. Maar als je nooit tevreden i het leven". in De Volkskrant: „Ik zou niet mijn vriendin. Maar, schrijf dat dat ook niet van mij vragen". ommer in Panorama: „Twee- tan de mens zit onder de gordel, te benutten, kan je een perfecte niets mee. Boeimeer nam het ini tiatief en hield dat via korte combinaties vast. Tot in de 42e minuut Dennis Rietjens een vrije trap mocht nemen. Zijn specia lisme leidde tot 0-1. Na de her vatting opende HW'24 goed Boeimeer knokte echter terug en dwong diverse hoekschoppen at John Struys liet deze veelal prima indraaien. Dezelfde speler zorgde vijf minuten na de doel- wisseling tevens voor 1-1 d?or keihard in de bovenhoek te be sluiten. Struys mocht in de 31e minuut opnieuw meejuicn® toen een door hem genome» hoekschop door Eric Donders werd ingekopt: 2-1. Enkele mi nuten later was het °Pnjeu,. prijs. Johan Pieters werd diepte ingéstuurd. Zijn run wff door Jean-Pierre de Keizer fo tief gestuit en betekende stra schop en uitsluiting van Hulsterse sluitpost. Maun Buurstede benutte de strafs® P en dat betekende 3-1. was daarmee definitief en wacht dus nog steeds op gewenste opleving. ROOSENDAAL-GOES 5-4 - j* dit sensationele duel was u in de eerste helft te tam. R' daal was wel bij de les en dru dat uit in vier treffers. »ol1 Schimmel, Adla Mekkaoui loun - Slovenië en Kroatië zijn steren officieel door Duitsland i. Bonn gaat half januari „plomatieke betrekkingen met [twee republieken aan. Servië ieft gisteren in duidelijke ter- ai verklaard dat het nu met jitaire middelen een 'Groot- jvië' nastreeft. Daarin moeten gelen van Joegoslavië waar Jïven wonen, verenigd worden. ZIE BUITENLAND - A4 tmsterdam - De Begemann (roep en de Vereniging van Ef- ecten Bezitters hebben kritiek ip het samenspel tussen het.Bos- rhe bedrijf Grasso en het Juitse GEA. De Bosschenaren de Duitsers willen er voor lorgen dat Grasso in Duitse handen komt. Volgens Bege- «ain en VEB worden daar onei- plijke methoden bij gebruikt. IZIE ECONOMIE - A5 lemeuzen - Zeeland wordt fads populairder als vakantie- testemming tijdens de kerstva- lantie. De bezetting van hotels, limpings en vakantiewoningen, wordt de eindejaarsperiode vol de provinciale VW Zee and een steeds serieuzere va antje. „De bezetting is uitste- iend". IZIE ZEELAND - C1 i - Gisteravond hebben 110 fietnamezen hun hongerstaking een dreigende uitzetting digd. Dit heeft een woord- loerster gisteravond gezegd. De lerste uitzetting van Russisch- oodse asielzoekers sinds de massale actie vorige week maan- iag, is rustig verlopen. Justitie ïeeit gisteren rond het middag- lur drie Russisch-joodse gezin- len op het vliegtuig naar Israël jezet. IZIE BINNENLAND-A3 fokyo - Dick Jaspers bezorgde le organisatoren van de wereld- lekercyclus met zijn eindzege in le Japanse hoofdstad een lichte loofdpijn. De Willebrorder be- nalde zijn eerste toernooi-over- Bnning. Hij vergaarde daarmee «stig punten, wat hem in de indrangschiklcing op het zelfde luntentotaal (150) als Raymond Memans en Torbjörn Blom- Wil bracht. Na lang soebatten tocht Blomdahl mocht op grond 'an zijn twee toernooizeges de tereldbeker in ontvangst ne- af iet ien id- SN 0- sse ra- ie- er- VK -0, er- -0, Guino-Carlo Dielemans (2x) ren de makers. Met 4-0 op scorebord leek de race êel0TerS Goes dacht daar echter an over. Het knokte terug succes. Ron Krijger maakte 1, Souki Asllani 4-2 en Doesburg 4-3 van. Een r J te rechte sensatie leek op stap staan. Tot Jeroen van ^eeX... et scoorde. Ron Krijger maak uiteindelijk nog 5-4 van. 7e nig voor een puntendeling- vandaag 4 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Gids RTV- A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D programma'sD6/D7 De Klerk op zwarte lijst Gorbatsjov Moskou (rtr/dpa/afp) - Sovjetpresident Michail Gorbatsjov, die naar algemeen verwacht wordt binnenkort zal aftre den, heeft gisteren gezegd dat hij zijn beslissing binnen twee dagen bekend zal maken. Dat heeft het onafhanke lijke persbureau Interfax gemeld. Gorbatsjov zou de opmerking gemaakt heb ben in een telefoongesprek met de Britse premier Major, aldus Interfax. De televisietoespraak die de Sovjetleider gisteravond zou houden werd zonder ver dere verklaring uitgesteld. Een medewerker van de televisiezender vertelde dat er op verzoek van het kantoor van de president vanaf 14.00 uur s' middags (plaatselijke tijd) een televisieploeg klaarstond om de rede op te nemen, maar dat het telefoontje van het Kremlin niet kwam. Gistermiddag sprak Gorbatsjov bijpa acht uur met de Russische president Boris Jelt- sin. Een naaste medewerker van Jeltsin zei dat zij onder meer de overdracht van het be vel over het kernwapenarsenaal van de Sov jetunie bespraken. Gorbatsjov en de Russi sche president zouden ook de machtsover dracht voorbereid hebben, zo meldde Inter fax onder aanhaling van medewerkers van de Sovjetpresident. Gorbatsjov onderbrak de besprekingen voor het gesprek met Major. Hij verzekerde de Britse premier dat de Sovjetkernwapens on der strikte controle blijven. Het was gister- Bloedbad in Georgië Alexander Bovin (r), die door Michail Gorbatsjov tot ambassadeur van de Sovjetunie in Israël is benoemd, biedt de Israëlische president Chaim Herzog zijn geloofsbrieven aan. Een historisch moment in meerdere opzichten. Bovin is de eerste, maar tevens de laatste ambassadeur van de Sovjetunie in Israël. Hij zal de uiteengevallen Sovjetunie slechts negen dagen vertegenwoordigen. Per 1 januari wordt hij de ambassadeur van de Russische Federatie. - foto epa zie SPORT -B1 Roosendaal - De douanerecher che in Roosendaal heeft een man ingehouden in verband met een grootschalige cocaïnesmokkel, ue douane trof eind vorige week "i een container op een Roosen- lals industrieterrein ongeveer twintig kilo cocaïne aan. De par- j'j, verzonden vanuit de Neder- landse Antillen, heeft een straat waarde van ruim twee miljoen Budapest (dpa) - In nabijheid van het vliegveld van Bu dapest is gisteren een aanslag gepleegd op een bus met joodse emigranten, die op weg waren naar Israël. De vier inzittenden van de bus liepen lichte verwondingen op, terwijl twee politieagenten die het transport van de emigranten in een andere auto begeleidden, zwaargewond in het ziekenhuis zijn opgenomen. Dit heeft een woordvoerder van de Hongaarse politie gemeld. Minister van Binnenlandse Za ken, Boross, verklaarde tegen over het Hongaarse persbureau MTI dat de explosie alle ken merken draagt van 'werk van professionele terroristen'. Vol gens Boross heeft een dergelijke aanslag zich niet eerder in Hon garije voorgedaan. De autoriteiten hebben meteen na de aanslag strenge maatrege- Johannesburg (rtr) - Ex treem-rechtse blanke extre misten zijn van plan presi dent De Klerk van Zuid- Afrika en ANC-leider Man dela te vermoorden. Dat heeft de Zuidafrikaanse po litie gisteren meegedeeld. Een woordvoerder van het ministerie van Wet en Orde verklaarde dat de autoriteiten weten van het bestaan van het dodenlijst waarop de namen van de presi dent en de leider van anti-apart- heidsorganisatie Afrikaans Na tionaal Congres voorkomen. „Wij nemen het gevaar van rechts-extremisme zeer ernstig", aldus de woordvoerder. len getroffen door het vliegveld hermetisch af te sluiten en uit sluitend mensen met geldige vliegtickets door te laten. Verder is het toezicht verscherpt op de Israëlische ambassade in Buda pest. Niemand heeft nog de ver antwoordelijkheid voor de aan slag opgeëist. Budapest is al meer dan een jaar een doorgangspunt voor joden uit de verschillende Sovjet-repu blieken die, naar Israël emigre ren. Voorheen was Wenen het doorgangspunt. (ADVERTENTIE) Door Willem Reijn Amsterdam - Zakenman Joep van den Nieuwenhuyzen heeft gistermiddag alle publicaties als zouden de financiële positie van het Begemann-concern en die van hem persoonlijk wankel zijn krachtig weersproken. De netto-winst na belasting van Begemann neemt dit jaar met vijftien tot twintig procent toe, hetgeen neerkomt op 84 a 88 miljoen. De omzet groeit van 1,3 naar 1,7 miljard. Er is voor 1,6 miljard aan or ders in portefeuille. Daar kan voor 31 december nog voor hon derden miljoen bijkomen. Het eigen vermogen is goed voor 37 procent van het totale vermogen. Verschillende kranten en beleg gingsanalisten hadden vergelij kingen getrokken tussen Joep van den Nieuwenhuyzen en Ro bert Maxwell, de mediamagnaat die na zijn dood een failliet con cern heeft achtergelaten. De ver gelijking bestond uit twee on derdelen: het sterke stempel die één man op het concern drukt en de financiële ineenstrengeling van concern en persoonlijke be langen. Van den Nieuwenhuyzen had na de voor hem zeer ongebruike lijke kritische berichtgeving een persconferentie ingelast om de kritiek te weerspreken. Hij is lichtelijk nerveus in de Vier Seizoenen Zaal van Hotel Krasnapolsky in Amsterdam. Maar Van den Nieuwenhuyzen bleef de charmante gastheer, die iedereen bij voornaam kent en met zowel een stortvloed aan cij fers en oppeppende woorden als een gezonde dosis humor van zich af weet te bijten. „Welkom op de eindejaarsbij- eenkomst van de Koninklijke Begemann Groep", opende hij de bijeenkomst. En hij vergastte zijn gehoor op een blik in de keuken van Begemann en de bij keuken van de Van den Nieu- wenhuyzens zelf. Van den Nieuwenhuyzen heeft een pakket van 45 procent van de aandelen Begemann. De helft van die aandelen is gebruikt als onderpand voor leningen bij de bank. Het wettelijk maximum is zeventig procent. De koers waartegen de aandelen daarbij zijn gewaardeerd ligt op 120 gulden, de koers waartegen Be gemann momenteel op de beurs is genoteerd. Van den Nieuwen huyzen hoeft de eerste 'vier a vijf jaar' geen aflossingen te ple gen, noch hoeven bij een koers val meer aandelen beleend te worden. Waarmee de zakenman maar wil zeggen dat een plotselinge schul dencrisis moet worden uitgeslo ten. En: „Een zeer conservatieve financiering is als eigen en vreemd vermogen gelijk zijn. Bij ons is het eigen vermogen twee keer zo groot". VERVOLG OP ECONOMIE - A5 losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang DINSDAG 24 DECEMBER 1991 I I I I I avond niet duidelijk of Gorbatsjov de ver antwoordelijkheid voor de kernwapens had overgedragen aan Jeltsin. De Sovjetleider heeft eerder al gezegd dat hij af zal treden als een soepele overgang naar de nieuwe Gemenebest van Onafhan kelijke Staten, die elf voormalige Sovjetre publieken zaterdag instelden, verzekerd kan worden. Gorbatsjov zei tegen Major- dat hij al het mogelijke zal doen om de Gemenebest wer kelijk levensvatbaar te maken zodat 'Joego slavische toestanden' voorkomen kunnen worden. Major gaf hem daarop'de garantie dat 'in het Westen de wil en de wens bestaan om u te helpen'. VERVOLG OP BUITENLAND A4 ZIE OOK COMMENTAAR - A3 De KRO zendt op eerste kerstdag en op nieuwjaarsdag een tweeluik uit over Simon Carmiggelt. Samensteller Kees de Bree maakte een document over de schrijver. ln de Kerstgids treft u vandaag een paginagrote puzzel aan. Goede oplossers maken met die puzzel kans op prijzen van 50,100 of 250 gulden. ZIE kerst - GIDS DEELD Van onze redactie buitenland Tbilisi - Het conflict in Geor gië tussen aanhangers van president Gamsachoerdia en de oppositie is gisteren volle dig uit de hand gelopen. Volgens het persbureau TASS varieerde het dodental gisteravond al tussen de 30 en 50, terwijl het aantal ge wonden al rond de 200 zou liggen. De Georgische oppositie blijft bij haar eis dat president Gam sachoerdia moet aftreden. „Wij zijn bereid tot een gesprek, maar onze eis is niet veranderd", zei oppositieleider Tengiz Sigua in gesprek met TASS. „Wij willen het aftreden van president Gam sachoerdia". De oppositie lanceerde gister morgen bij de parlementsgebou wen een nieuw gewapend offen sief tegen de president en zijn strijdkrachten, nadat daar zon dagmorgen al eerder fel gevoch ten was. In de loop van maandag verminderden de vijandelijkhe den. De oppositie, onder leiding van de voormalige premier Sigua en de rebellerende leider van een deel van de Nationale Garde, Kitovani, verwijt Gamsachoer dia een dictatoriaal beleid te voeren en politieke en economi sche hervormingen te blokkeren. Daarnaast pleit de oppositie voor vrijheid van pers en de monstratie en de vrijlating van politieke gevangenen. Het persbureau RLA meldde dat de oppositie de parlementsge bouwen bestormde en daarbij gebruik maakte van granaten, raketten en gepantserde voertui gen. Ook voerde de oppositie ar tilleriebeschietingen uit. Volgens Radio Moskou waren bij de ge vechten aan beide zijden 'dui zenden personen' betrokken. President Gamsachoerdia is ech ter niet van plan om af treden, zo maakte hij in de nacht van zondag op maandag bekend. De Sovjet-televisie melddé gisteren dat het vliegtuig van de presi dent de hoofstad Tbilisi verliet met aan boord familieleden en vrienden van de president. Een woordvoerder van het vliegveld ontkende echter het vertrek van het presidentiële vliegtuig. De president zou met zijn vrouw en hun beide kinderen in een bun ker in de regeringsgebouwen ge vlucht zijn. De Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Kozirev, zei gisteren op een persconferentie in Moskou dat Rusland sympa thiseert met de Georgische op positie, maar niet zal intervenië ren in een 'soeverein land'. „Na tuurlijk sympathiseren we met die krachten die democratische hervormingen voorstaan, waar door de rechten van minderhe den gegarandeerd en de mensen rechten nageleefd kunnen wor den", aldus Kozirev. Ook in het omstreden gebied Zuid-Ossetië werd maandag ge vochten tussen Georgische troe pen en Zuid-Ossetiërs die zich bij Noord-Ossetië - dat in Rus land ligt - willen aansluiten. Volgens het informatiebureau Zuid-Ossetië zouden bij de ge vechten 25 personen gewond zijn geraakt. De Oekraïnse president, Kravts- joek, heeft gisteren voorgesteld te bemiddelen in het conflict tussen president Gamsachoerdia en de oppositie. „De Oekraïne beschouwt het on heil van het Georgische volk als het zijne en is bereid zijn bemid deling voor te stellen om te ko men tot een vreedzame politieke regeling", aldus Kravtsjoek in een verklaring. Vandaag wisselend bewolkt, afnemende buiigheid en wind. Eerste kerstdag overwegend droog. Tweede kerstdag grote kans op buien mogelijk met hagel of natte sneeuw. Guur kerstweer. Van onze verslaggevers Zundert/Roosendaal - De politie heeft zondagnacht met de grootste moeite twee Belgen kunnen klemrijden. De wilde achtervolging begon in Wernhout en eindigde an derhalf uur later in Roosendaal. Rond 2.00 uur zagen agenten van de rijkspolitie Zundert op de Wernhoutseweg dat een Opel Kadett met Belgisch kenteken nummer een taxi hinderde. Doordat de Belg van links naar rechts zwenkte, kon de taxi niet passeren. Pas na enkele pogin gen mocht de taxi er langs. Ook de politiewagen passeerde de Belgische auto, maar op het mo ment dat een stopteken werd ge geven, reden de Belgen een zij straat in. Een wilde achtervol ging volgde. De wildwest-rit ging door diverse plaatsen, zoals Achtmaal en het Belgische Es sen. Daarna staken de Belgen de grens weer over en scheurden richting Roosendaal. Pogingen om de auto met het tweetal klem te rijden, mislukten. 1 In Roosendaal pakten de twee de afslag Roosendaal-Zuid en kwa men vervolgens iri de wijk Tol- berg terecht, nog steeds met de politie achter zich aan. In de Heerma van Voss- straat vloog de auto uit de bocht en kwam in een berg met zand terecht. Het duo wist daar toch snel met de auto uit te komen. Via de Enclaveberg reden de twee via Vijfhuizenberg naar de kruising Hulsdonksestraat-Bur- gemeester Freijterslaan. Daar werden ze door rijks- en ge meentepolitie Roosendaal klem gereden. Behalve de vluchtauto liepen ook wagens van rijks- en gemeentepolitie hierbij schade op. De twee mannen werden aangehouden en naar Zundert overgebracht. Ook de vluchtauto is naar Zundert gebracht. De verdachten, bestuurder E. P. (19) uit Antwerpen en D. van I. (21) eveneens uit Antwerpen, worden vandaag voorgeleid voor de officier van justitie in Breda. Het tweetal wordt poging tot doodslag dan wel zware mishan deling ten laste gelegd. Waarom de Belgen voor de poli tie op de vlucht gingen is nog niet bekend. (ADVERTENTIES) - Vanaf 2e kerstdag t/m 31 dec. 1991 heeft U het bij ons helemaal voor het zeggen. Keuze uit 3 pakketten. Zie onze advertentie elders in deze krant. Stationsstraat 25 - Rijen - tel. 01612-28200 Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 maand automatisch26.00 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. kwartaal automatisch... 75.90 bank/gironr In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1991 | | pagina 1