SON ■Km/v m/v /L Schandaal schokt KMA Het beste vakantie-advies sinds jaren. IN N Belgische geldloper schiet overvallers dood vriesekoop terug op de troon Luitenant misbruikte zeker zeven cadetten seksueel Honger in Moskou Italië verbiedt verkoop sigaretten Philip Morris Hongerstakende Vietnamezen land uit Vo UURfl Merijntje Duitsland erkent Kroatië 8%% STAATSLENING 1992 PER 2007 3 NISSAN Heibel over salaris gemeentesecretaris Gaston Taument weer uitblinker Cornelissen naar Eendracht Aalst Democraten keren zich tegen Jeltsin Schuldenlast arme landen voor het eerst gedaald Ruim 500 doden bij scheepsramp Nederland blijft goedkoop vakantie-land IN DEZE KRANT: ADELE OP AVONTUUR IN CONCORDIA MAAR concord|a b|edt meer: TENDER-UITGIFTE X 76 I en Milheeze, anertal van ca. i Techniek, op het gebied e, zowel in de erkers. \irsbureau. trek vacatures Isciplinaire Vd. In een |e is dan i naar aspecten i beroep doen op Deiend uit het pe ervaring (o.m. uiste f en coöperatief, alisme is een pre. Istechnische bn openbare locad o.m. ten Itie van reken- en iur Modula Zero of en; n; erkterrein van de ure. ofd van de afdeling :h bereikbaar onder i om vóór 6 januari che Dienst Kring Voor méér informatie en gratis prospectus kunt u ons bellen (013-394333), b.g.g- Drs. F. van der Grift (01650- 37569) en C. Boonman (01652-14786) of schrijven, antwoordnr. 909,5000 VB Tilburg of u bezoekt een van de studievoorlichtingsdagen. Bergen op Zoom: Molleriyceum, Burg. Witte- laan 10, woensdag 15 januari 1992,18.00-20.00 uur. Breda: Spectrumcollege, Mathenessestraat 17, dinsdag 14 januari 1992, 18.00 - 20.00 uur. Roosendaal: Norbertuslyceum, Lyceumlaan 10, maandag 6 januari 1992, 18.00 - 20.00 uur. pÖ irfmm Koop met zekerheid! k ólk Spinveld 37. Breda Tel. 076-223166 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang MAANDAG 16 DECEMBER 1991 I I I I I Oostburg - Twee partijen in de Oostburgse raad plaatsen grote vraagtekens bij een salarisver hoging voor de gemeentesecreta ris. Het gaat PvdA en 'Dorpsbe langen en Toerisme' daarbij vooral om de gevolgde procedu re. Volgens de fracties proberen B en W de verhoging bijna 'ver stopt' door de raad te sluizen. ZIE ZEELAND - A4 Rotterdam - Gaston Taument was gisteren weer uitblinker in de door Feyenoord met 2-0 ge wonnen wedstrijd tegen stadge noot Sparta. De Hagenaar be reidde in de Rotterdamse derby de ene treffer voor en maakte de andere zelf. zie sport-B1 Breda - De bij NAC overbodig geworden spits Ton Cornelissen is bijna rond met de Belgische eersteklasser Eendracht Aalst. Bij NAC keert Hennie Verschoor op proef terug. 1 zie sport-BI Moskou - Het verzet in Rusland tegen het eigenzinnige optreden van president Boris Jeltsin groeit. Met name afgevaardigden van de democratische beweging ver zetten zich fel tegen Jeltsins plannen de Sovjetunie te ver vangen door een soort gemene best. Onder hen de populaire burgemeester van Moskou, Po pov, die zelfs met aftreden dreigt. ZIE BINNEN/BUITENLAND - A3 Washington - De totale schul denlast van de Derde Wereld is dit jaar voor het eerst in tien jaar iets gedaald. Volgens de Wereldbank staan de arme lan den momenteel voor 1351 mil jard dollar bij rijke landen en banken in het krijt, 4 miljard dollar minder dan vorig njaar. ZIE BINNEN/BUITENLAND - A3 Cairo - Bij een scheepsramp op de Rode Zee zijn zondag meer dan 500 mensen verdronken. De Egyptische veerboot Salim Ex press, onderweg van Saudi-Ara- bie naar Suez, liep tijdens slecht weer op een koraalrif en zonk onmiddellijk. Ruim 150 opva renden konden worden gered. De meeste slachtoffers hebben de Egyptische nationaliteit. Breda - Nederland blijft een goedkoopte-eiland wanneer het op vakantie aankomt. Binnen West-Europa ben je in landen als Spanje, Italië, Duitsland, Frankrijk en Zwitserland in elk geval duurder uit, zo blijkt een rapport van het Nederlands Re search Instituut voor Recreatie en Toerisme. ZIE CONSUMENT-A6 vandaag 2 katernen Extra op maandag A2 Binnen buitenland A3 Zeeland A4 A5 Consument A6 RTV-programma's A7 Sport deel B Uitslagen en standen betaald voetbal B2 Philip Mores De auto waarin de overvallers vluchtten. Op de voorgrond de aange troffen wapens. - foto willem blauw Van onze verslaggever Hoogstraten - Twee gewapende overvallers zijn zaterdagavond door een geldloper van de Belgische Bankunie neergeschoten op het par keerterrein van AC-restaurant Min derhout, langs de E19 (Antwerpen- Breda). De twee mannen, de 29-jarige Hassan S. en de 20-jarige Mohammed H., zijn kort daarna overleden. De derde overvaller is nog voortvluchtig. De schietpartij had omstreeks tien voor half negen plaats, kort nadat het grens wisselkantoor van de Bankunie was ge sloten. „De geldloper verliet samen met een bankbediende het kantoortje en wilde het geld in zijn auto opbergen, toen er plotse ling een VW Golf verscheen, waaruit twee mannen sprongen die het geld op eisten", aldus woordvoerder Lesage van de rijkswacht in Antwerpen. „Een van de twee bedreigde de bankbe diende met een pistool, de ander had een riotgun, waarmee hij de bankloper een klap tegen het hoofd gaf. Die viel daar door tegen de grond, maar hij zag toch kans zijn wapen te trekken en een aantal schoten, vermoedelijk zes, af te vuren". Beide overvallers, die volgens Lesage niet hebben teruggeschoten, werden daarbij geraakt. Zij zagen kans weer in de door de derde man bestuurde auto te stappen, die vervolgens met grote snelheid in de richting van Nederland verdween. Aanvankelijk ging de rijkswacht ervan uit dat de overvallers waren ontkomen. Maar tien minuten later werd driehon derd meter verder, op de oprit naar de snelweg, de vluchtauto met draaiende motor aangetroffen. De chauffeur was verdwenen, de twee overvallers lagen in de auto. Een van hen overleed ter plaatse, de ander later op de avond. Met behulp van een speurhond heeft de rijkswacht zaterdagavond nog gepro beerd de bestuurder van de auto te ach terhalen, maar men raakte het spoor bijs ter bij een privéclub bij de eerstvolgende afslag. „Vermoedelijk heeft hij daar een auto gestolen of een lift gekregen", aldus Lesage. De auto die ze bij de overval hadden ge bruikt bleek gestolen te zijn in Schaar beek. Op de lichamen van beide dode mannen zijn geen papieren aangetroffen. Volgens Lesage is het in Belgi"e niet on gebruikelijk dat medewerkers van parti culiere bewakingsdiensten over een wa pen beschikken. Volgens hem was de be trokken geldloper in het bezit van de be nodigde vergunning. Terwijl de presidenten van 'wijlen' de Sovjetunie zich druk maken over hun onderlinge staatkundige relaties, wordt in Moskou honger geleden. Vooral ouderen, afhankelijk van een klein staatspensioen, kunnen nauwelijks hun dagelijkse brood bijeen scharrelen. Dat wordt nog moeilijker als deze week de voedselprijzen vrij worden. De burgemeester van Leningrad laat gewapende soldaten voedseltransporten bewaken omdat hij voedselrellen vreest. - foto ap (ADVERTENTIES) in 'Adèle op de Orinoco' ^^ÉdÉL.- üh de Pers: 'Fenomenaal chansonnière!' 'spetterende gein'...'Vuurwerk'... vr. 20 dec: De grandioze familievoorstelling 'FIDELI0' door Frank Groothof en Erna Sassen za. 21 dec: Een swingend concert door THE DUTCH SWING COLLEGE BAND met top-jazzvocaliste MARJ0RIE BARNES Do. 19dec..20.15uur RESERVEREN: 076-215700 Bonn (rtr) - Bonn zal Kroatië en Slovenië erkennen als on afhankelijke republieken, ondanks de waarschuwing van de Veiligheidsraad van de VN dat deze geste de vre desonderhandelingen ernstig kan blokkeren. Duitsland zal vandaag tijdens de bijeenkomst van de EG-minis- ters van Buitenlandse Zaken voorstellen tot erkenning over te gaan. Aan de vooravond van die er kenning heeft de helft van de Duitse diplomaten de Joegosla vische hoofdstad Belgrado verla ten. De stafleden, onder wie ambas sadeur Hans Jorg Eiff, zijn we gens vakantie naar Duitsland te ruggekeerd, aldus een woord voerder van de ambassade. Maar diplomaten uit andere Westerse landen zien het vertrek van hun Duitse collega's als een voorzorgsmaatregel, die verband houdt met de aanstaande erken ning van Kroatië en Slovenië. Veel waarnemers verwachten woedende reacties in Servië, waar de pers al maanden op agressieve wiize Duitsland en Oostenrijk beschuldigt van het werken aan een 'Vierde Rijk'. Zodra Bonn Slovenië en Kroatië heeft erkend zal de Oostenrijkse regering volgen, melden rege ringskringen in Wenen. De Veiligheidsraad van de VN besloot gisteravond militaire waarnemers naar Joegoslavië te zenden. Inmiddels heeft het federale le ger zaterdag een nieuw offensief ingezet tegen de Kroatische stad Zadar aan de Adriatische kust. Ook van het front in Oost-Slavo- nië komen berichten over zware bombardementen, met name uit Nova Gradiska en Novska, waar Kroatische strijdkrachten een tegenaanval hebben gelanceerd. inschrijving op 17 december 1991 tot 15.00 uur via banken en commissionairs rente rente jaarlijks per 15 januari aftossïng op 15 januari 2007 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke aflossing is niet toegestaan storting storting 15 januari 1992 Van onze verslaggevers Den Haag/Rijsbergen - Justi tie zal niet zwichten voor de hongerstakende Vietname- zen, die met hun actie een verblijfsvergunning willen afdwingen. Zaterdag zijn vier Vietnamezen uit asielzoekerscentra in Leus den en Rijsbergen gehaald en op een vliegtuig naar Tsjechoslowa- kije gezet. Daar kwamen ze van daan. Van veel kanten is felle kritiek geuit op deze stap van Justitie. Het Actiecomité Vietnamese Asielzoekers is buitengewoon verontwaardigd over de uitzet ting. Het zegt dat de vier Vietna mezen door hun hongerstaking te zwak waren om te reizen. De vertrouwensarts van de asiel zoekers in Leusden gaat protest aantekenen bij staatssecretaris Kosto (Justitie). En dominee Kiers uit Rijsbergen, vertrou wensman van het asielzoekers centrum daar, wil ook stappen ondernemen tegen Justitie. De uit Rijsbergen gehaalde Viet namees, een 25-jarige man, was sinds 15 dagen in hongerstaking en was ernstig verzwakt, aldus ds. Kiers. Hij vindt dat de man 'als slachtvee is afgevoerd'. Een woordvoerster van het mi nisterie van Justitie verwerpt de kritiek. Volgens haar zijn de vier Vietnamezen medisch onder zocht voordat ze het land wer den uitgezet. Justitie is niet van plan om dwangvoèding toe te passen bij de 152 hongerstakers. Dat kan niet, omdat de asielzoekers niet verblijven in een justitiële in richting. De meeste hongerstakers zijn nog gewikkeld in een procedure om toch als vluchteling erkend te worden. Zolang een procedure loopt, wordt iemand niet uitge zet. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil dat staatssecretaris Kostó voorlopig stopt met het- uitwijzen van uitgeprocedeerde Vietnamese asielzoekers. In de tussentijd moet gezocht worden naar een land dat de Vietname zen wil opnemen en waar hun toekomst verzekerd is. CDA en VVD zien niets in dit voorstel. Bettirie Vriesekoop kwam afgelopen weekeinde in Den Bosch terug op de tafeltennistroon. Na een afwezig heid van jaren op de Nederlandse kampioenschappen veroverde zij gisteren de titel door winst in de finale op Mirjam Hooman. ZIE SPORT-B3 Van onze verslaggever Breda - Een 24-jarige luchtmacht-luitenant heeft de afgelopen maanden ze ker zeven cadetten van de KMA in Breda seksueel misbruikt. Hij zou zijn slachtoffers daarbij bedwelmd hebben. De verdachte is op non-actief gesteld en moet op 10 januari te recht staan voor de militaire ka mer van de Arnhemse recht bank. De slachtoffers worden psycho logisch begeleid. Kamervragen Het seks-schandaal op de Ko ninklijke Militaire Academie is tot afgelopen weekeinde een goed bewaard defensie-geheim gebleven. De officier is al in maart van dit jaar aangehouden en overgedra gen aan de Koninklijke Mare chaussee. Sinds die tijd is de affaire be kend in de top van de landmacht en bij defensieminister Ter Beek. De WD heeft aangekondigd in de Tweede Kamer vragen te stel len, als blijkt dat op de KMA sprake is van een homo-onvrien delijke cultuur. De leiding van de KMA zou er al twee jaar van op de hoogte zijn geweest dat de betrokken luite nant problemen had met zijn seksuele geaardheid, maar zou er onvoldoende aandacht aan besteed hebben. De betrokken luitenant, 'een hele aardige jongen', was na zijn KMA-opleiding in Duitsland ge detacheerd, maar plotseling op non-actief gezet. Een KMA-cadet gisteren: „Iedereen wist dat hij iets had geflikt, iets met seks, maar nie mand wist precies wat. Ook al zat hij thuis in Breda, hij bleef gewoon meedoen aan het sociaal verkeer binnen de KMA. We we ten wel dat hij veel verhoord is en psychologische tests heeft on dergaan. Wie de slachtoffers zijn weet niemand". Taboe Tegenover Vara's Achter het Nieuws verklaarde dienstplich tig officier Leonard van den Berg zaterdagavond dat op het seks-schandaal binnen de KMA een groot taboe rust: „Ze waren heel bang dat het bekend zou worden". Generaal-majoor H. Couzy, plaatsvervangend bevelhebber van de landmacht, liet in het zelfde programma weten de zaak 'ten zeerste te betreuren'. Hij sprak van 'een ernstig gewelds misdrijf'. VERVOLG BINNEN/BUITENLAND Na een lange periode met droog en koud weer komt er nu een duidelijke verandering. Vandaag wisselend bewolkt en in de avond kans op wat regen. Wind matig. Bergen op Zoom/Rome - De Italiaanse autoriteiten hebben de verkoop van sigaretten van Philip Morris tot 14 januari ver boden vanwege een smokkelaffaire. De merken Marlboro, Merit en wier produkten op de illegale markt worden aangetroffen. Volgens de woordvoerder van Philip Morris worden de produ centen gestraft voor iets, waar zij part nog deel aan hebben. „Italië is toch een land waar dit soort praktijken wat meer voor komt. Wij hebben daar verder niets mee te maken. Maar we worden wel gestraft voor iets waar we geen invloed op heb ben". „De Stichting Sigaretten Indu strie heeft over het Italiaanse wetsvoorstel al een klacht gede poneerd bij de Europese Com missie. En wij stappen naar de rechter in Italië", aldus Van Roode. Hij stelt verder dat het verbod op sigaretten de zwarte markt alleen nog maar verder stimu leert. „Het is een onlogische stap. Minder sigaretten via de officiële en legale kanalen leidt alleen maar tot meer zwarthan del", aldus Van Roode. In Bergen op Zoom worden wel sigaretten voor de Italiaanse markt geproduceerd. Maar Van Roode kan niet zeggen of het verbod op de verkoop directe consequenties heeft voor de Bergse vestiging. Muratti Amabassador mogen 30 dagen lang niet meer over de toonbank. Tot de maatregel is besloten na dat vorige maand in Ravenna acht ton sigaretten was ontdekt die smokkelaars het land wilden binnensluizen voor de zwarte markt. De verkoop van tabak is in Italië een staatsmonopolie en levert de schatkist forse bedragen op. Het monopolie wordt echter geregeld door smokkelaars en zwarthan delaars ontdoken. De Italiaanse wet maakt het mo gelijk de verkoop van merken waarin gesmokkeld is te verbie den, ook als niet vaststaat of de fabrikant bij de smokkel betrok ken was. Woordvoerder Van Roode van Philip Morris in Bergen op Zoom zegt dat het bedrijf naar de Ita liaanse rechter stapt om het ver bod aan te vechten. Volgens de Italiaanse autoritei ten spelen de producenten van sigaretten onder een hoedje met de zwarthandelaren. Bij het Italiaanse parlement ligt momenteel een wetsvoorstel dat voorziet in straffen voor impor teurs en sigarettenfabrikanten (ADVERTENTIES) Over enkele dagen GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: - Plaats: Postcode: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 kwartaal automatisch... 75.90 maand automatisch26.00 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: - Plaats: - Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. t

de Stem | 1991 | | pagina 1