J Campina Melkunie sluit 10 bedrijven, 800 banen weg EG-leiders tevreden over top 'Erkenning Kroatië leidt tot verheviging oorlog' UNITED COLOR5 OF BENETTON. Merijntje Russische president vraagt Gorbatsjov af te treden als Sovjet-president TELEKODER Politie mag georganiseerde misdaad in het vervolg afluisteren met microfoons NU NOG MEER KORTING 'Rijksgeld voor veiliger wegennet' Ajax naar kwartfinale Natuurijs-primeur 'in Fries dorp Alle leden kiezen leider Groen Links Bank SU wil krediet van G-7 PvdA is boos op het CDA Honecker terug aar Duitsland IN DEZE KRAIMT: Hypermoderne fabriek in Zevenbergschen Hoek moet eind 1993 dicht Eurotop RIJBEWIJZEN BINNEN 8 DAGEN SABA DRIVING ORGANISATION Vakbond voor apen opgericht ■I Alternatieven voor Champagne X 56 terneuzen hulst Noordstraat 91 Steenstraat 34 sluis Grote Markt 7 I I Middelburg - Het Rijk stelt in de jaren negentig ongetwijfeld geld beschikbaar om het wegennet in Zeeland veiliger te maken. „Ik ben daar niet eens zo pessimis tisch over," zei topman Saeys van rijkswaterstaat in Zeeland gisteren in Middelburg. |ZIE ZEELAND - Cl Düsseldorf - Ajax blijft zwakke resultaten in de competitie ca moufleren met goede scores in internationaal verband. In Düsseldorf werd gisteren te gen Osasuna de zesde Europese wedstrijd op rij gewonnen. Berg- kamp scoorde voor rust de enige treffer. Daarmee werd een plaats in de kwartfinales, na de winst in Pamplona (1-0) van twee we ken eerder, zeker gesteld. zie SPORT -b1 Den Haag - Het Friese dorp Uilesprong, onder de rook van iïeerenveen, heeft vanmiddag de primeur van een schaatswed strijd op natuurijs. Op het pro gramma staat een korte-baan- wedstrijd voor jongens tot en met zestien jaar. Vanavond wordt in Nijelamer op natuurijs een korte-baanwedstrijd voor mannen gehouden. Den Haag - Het bestuur van Groen Links wil het mogelijk maken dat de lijsttrekker bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer door alle partijleden door middel van een referendum wordt aangewezen. Dat is een voorstel dat het bestuur van Groen Links voorlegt aan het partijcongres, dat vrijdag en za terdag in Amsterdam wordt ge houden. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Moskou - De Sovjetbank voor buitenlandse economische be trekkingen wil het krediet van de G-7 aanspreken. De bank denkt anders de rente over de buitenlandse schulden van de Sovjetunie niet meer te kunnen aflossen. ZIE ECONOMIE - A6 Den Haag - De PvdA is boos op coalitiegenoot CDA. De chris ten-democraten hebben gisteren gepleit voor een bevriezing van het miniumloon. En dat is tegen het zere been van de PvdA. IZIE BINNENLAND - A3 loskou - De vroegere DDR-lei- der, Erich Honecker, wordt door Russische regering uitgewe- i. Hij moet vrijdag Moskou hebben verlaten. Duitsland heeft •v...J® z'jn uitlevering gevraagd om KiCA I te kunnen berechten, onder lmeer in verband met het bevel om op vluchtende Oostduitse burgers te schieten. ZIE BUITENLAND -A5 VANDAAG 4 KATERNEN Achtergrond Binnenland Eurotop Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Consument Gids RTV-programma's A2 A3 A4 i. A5 A6/A7 A7 deel B deel C deel D deel E E2 Witte motor hapert Van onze verslaggevers Zevenbergschen Hoek Campina Melkunie gaat bin nen drie jaar 10 bedrijven sluiten en een aantal vesti gingen afslanken. Deze reor ganisatie kost bijna 800 ba nen. De hypermoderne boter- en melkpoederfabriek van de zui- velcoöperatie in Zevenbergschen Hoek gaat eind 1993 dicht. 190 mensen verliezen daardoor hun huidige baan. De werknemers in Zevenberg schen Hoek werden gistermid dag ingelicht door een lid van de hoofddirectie. Zijn bericht sloeg in als een bom. „We wisten dat het concern het moeilijk heeft en dat dat ook hier te merken zou zijn, maar dit had niemand aan zien komen. We stonden per plex", aldus voorzitter Johan van Ginneke van de Bedrijfsle- dengroep van de Voedingsbond FNV. Campina, waar op dit moment in totaal 6800 mensen werken, zegt gedwongen ontslagen te willen voorkomen en de werknemers in de resterende Campina-bedrij- ven te herplaatsen. Maar het be drijf geeft daarvoor geen abso lute garanties. De vakbonden hebben geschokt gereageerd op de omvang van de reorganisatie en eisen meer dui delijkheid over de noodzaak van het snoeiplan. Het Campina Melkunie-concern wordt getroffen door een gigan tische terugloop van het melk- aanbod, deels door de melkquota van de EG maar vooral door het vertrek van aangesloten boeren. Die kunnen bij andere zuivel- producehten tot twee cent per kilo melk meer krijgen. Om een verdere uittocht te voor komen moet de vergoeding aan de boeren omhoog. Dat kan vol gens het concern alleen wanneer de (personeels)kosten dalen en Campina zich concentreert op de meest winstgevende produkten: consumptiemelk, kaas en 'Mona- toetjes'. Zevenbergschen Hoek moet dicht omdat daar de verkeerde produkten worden gemaakt. Campina trekt zich geheel terug uit het melkpoeder, een produkt waarmee weinig of niets te ver dienen valt en waarbij de inter nationale concurrentie Campina de baas is. De boterproduktie Leger achter Jeltsin Premier Lubbers was na twee dagen lang soebatten in Maastricht het vergaderen gisteren nog lang niet moe. Ruim een kwartier voordat gistermiddag het debat in de Tweede Kamer over de Eurotop zou beginnen, liep de minister-president de Kamer al binnen. - foto anp Op een speciale pagina over de afloop van de Europese top in Maastricht kunt u verder lezen: Kamer positief over akkoord Major vol trots in Lagerhuis Maastricht begin van Europa met 'vier snelheden' ZIE PAGINA A4 (ADVERTENTIES) auto, motor, vrachtwagen, bus 0P DE NEDERLANDSE ANTILLEN Bel voor info of kom langs maandag t/m zaterdag 9-20 uur Beukelsdijk 59 Rotterdam Tel'010-4761506/4761359 Fax: 010-4765909 System/1 Model 241 80286 10 Mbz 1Mb geheugen 40 Mb/3.5 Muis VGA kleur Breda, Markendaalseweg 121 Tel. 076 - 20 02 02 Ook gevestigd in Bergen op Zoom en Rotterdam. Den Haag (anp) - De leiders van de EG-lidstaten zijn gis teren tevreden teruggekeerd naar hun land na het ak koord van de EG-topconfe- rentie in Maastricht. Maar in eigen land wachtten hen in hun parlementen critici die veel vraagtekens bij de uitkomst zetten. In Nederland was de Tweede Kamer vol lof over de inspan ningen van de Nederlandse mi nisters bij het sluiten van de unieverdragen. Tegelijk maakten de meeste fracties zich wel grote zorgen over de democratische controle in het 'eenwordende' Europa. In Duitsland glom kanselier Hel mut Kohl van tevredenheid over de resultaten van de topconfe rentie, maar in de Bondsdag moest ook hij zich verdedigen tegen verwijten over te geringe vooruitgang bij de democratise ring van de Europese instellin gen. Premier John Major sprak kraai end van 'game, set en match voor Groot-Brittannië', terwijl in het Britse Lagerhuis opposi tieleider Neil Kinnock conclu deerde dat Groot-Brittannië 'uit de EG is getreden'. In de Franse ministerraad roemde minister Roland Dumas van Buitenlandse Zaken het 'spectaculaire resultaat', waar mee de 'weg naar een gezamen lijke munt, gezamenlijke defen sie en buitenlands beleid voor goed is ingeslagen'. Buiten de EG werd de uitkomst van de top verwelkomd. De Europese Vrijhandels Associatie (EVA), een vroegere rivaal van de EG, juichte het succes toe maar riep op tot snelle onderte kening van het gezamenlijke verdrag over de Europese Eco nomische Ruimte, waarbij een uitgestrekte gemeenschappelijke markt zal worden gevormd. De EVA-lidstaten die zich bij de EG willen aansluiten zeiden te hopen op'een spoedig begin van de onderhandelingen. In het economisch sterke Japan werd ook tevredenheid geuit over de akkoorden over de Euro pese economische en de politieke unie, maar klonk hier en daar zorg door over een protectionis tisch ingesteld 'fort Europa'. De Verenigde Staten begroetten de 'historische besluiten' maar riepen de EG op niet in protec tionisme te vervallen. Witte- Huiswoordvoerder Fitzwater verklaarde dat de akkoorden 'nieuwe vitaliteit' beloven voor Europa en nieuwe markten voor Amerikaanse produkten. De akkoorden van Maastricht werden in het algemeen verwel komd in Spanje. Maar bij de te vredenheid over de aanvaarding van zijn eis tot cohesie - waarbij gelden naar de armere lidstaten worden gesluisd om hen te hel pen hun economieën te moderni seren - klonk zorg door over de moeilijke taken die hen wachten om de rijkere EG-partners in te halen. Leiden (anp) - In leiden is deze week een 'vak bond' voor apen opge richt. De stichting, die de naam Pro Primates draagt, wil de belangen van apen gaan beharti gen. Volgens de vakbond worden veel apensoorten bedreigd door ontbossing, jacht en handel. Daarnaast leven veel apen in gevangenschap. Om apen daadwerkelijk be scherming te bieden, dienen de dieren rechten te krijgen, vindt Pro Primates. Deze réchten zouden moeten worden opgesteld naar het voorbeeld van de Rechten van de Mens en de Rechten van het Kind, aldus de bond. Pro Primates wil bewerk stelligen dat er een verbod komt op de commerciële handel in apen. Daarnaast wil de bond onderhandelen met laboratoria over experi menten die op apen worden uitgevoerd. Ook wil Pro Pri mates gaan praten met die rentuinen over verbetering van huisvesting en welzijn van de dieren in gevangen schap. Voor apen die in be slag zijn genomen zouden programma's moeten wor den ontworpen om de die ren opnieuw uit te zetten in het thuisland. f Zagreb (rtr/dpa/afp) - Waar nemers van de Europese Ge meenschap in Joegoslavië stellen dat internationale er kenning van Kroatië kan lei den tot'verheviging van het conflict en uitbreiding van de strijd naar de republiek Bos- nië-Hercegovina. „Het is het standpunt van de hoofden van de diverse delega ties dat erkenning zou kunnen leiden tot uitbreiding van de mi litaire activiteit in Kroatië", ver klaarde gisteren Ed Koestal, de Nederlandse woordvoerder van de EG-waarnemersteams in Za greb. „Het gevolg zou meer slachtof fers en vluchtelingen kunnen zijn. Wij neigen er naar tamelijk pessimistisch te zijn", aldus Koestal. De EG-ministers van Buitenlandse Zaken ontmoeten elkaar maandag om te spreken over erkenning van Kroatië en de naburige republiek Slovenië, die zich op 25 juni onafhankelijk hebben verklaard. De republieken die zich hebben afgescheiden zijn nog door geen enkel groot land erkend. Maar Duitsland heeft aangekondigd daar rond de kerst toe over te gaan en volgens Kroatië zullen een tiental landen dit voorbeeld volgen. De EG-waarnemers vrezen de reactie van Servië. „Wanneer Duitsland Kroatië en Slovenië erkent, zullen de Serviërs zich met de rug tegen de muur voelen staan", verklaarde Koestal. „Het leger zou dan kunnen' zeggen zich niet gebonden te voelen aan afspraken met Kroatië. Het zou kunnen optrekken door Slavonië (Oost-Kroatië) en naar de ha venstad Zadar". Kroatië hoopt dat het na erken ning wapens in het buitenland zal kunnen kopen. Nu is er een internationaal wapenembargo tegen Joegoslavië ingesteld. Maar: „Wij zijn helemaal niet overtuigd dat erkenning het ant woord is dat Kroatië meent dat het is. Zelfs als het betekent dat andere landen wapens gaan le veren, dan zal Kroatië toch te weinig manschappen en wapens hebben", stelt Koestal. Volgens hem kan een ander ge volg van erkenning de uitbrei ding van de strijd naar Bosnië- Hercegovina zijn. „Die republiek zou definitief worden gedestabi- vV losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang wordt geheel in Den Bosch ge concentreerd. In Middelburg wordt een distri butiecentrum gesloten. Dit kost 11 banen. Verder moeten fabrie ken in Gouda, Boekei, Dor drecht, Bodegraven, Opmeer, Den Bosch, Alkmaar en Amster dam binnen twee jaar de poorten sluiten. De vorige directeur in Zeven bergschen Hoek, A. Ooien, ver klaarde een maand geleden bij zijn afscheid nog dat deze vesti ging de eerstkomende jaren niets had te vrezen. VERVOLG OP ECONOMIE - A6 DONDERDAG 12 DECEMBER 1991 Consumenten die speuren naar alternatieven voor (te) dure champagne kunnen hun voordeel doen. In Spanje maken ze op precies dezelfde wijze als in de Champagnestreek een feestelijke belletjeswijn, die tegenwoordig vaak net zo goed van kwaliteit is en veel goedkoper. ZIE CONSUMENT DEEL-D I I I I I Van onze redactie buitenland Moskou - De leiding van het Sovjetleger heeft de kant gekozen van de Rus sische president Boris Jelt sin. Het leger staat achter diens plan om met de Sla vische republieken, Rus land, Witrusland en de Oekraïne, een Gemenebest van onafhankelijke staten op te richten. Dat bleek gisteren na een ont moeting tussen Jeltsin en com mandanten van de strijdkrach ten in Moskou. Jeltsin heeft, na zich van de steun van het leger verzekerd te hebben, Sovjet-president Gor batsjov gisteren gevraagd af te treden. Dat heeft een Russische afge vaardigde gisteren bekendge maakt. Gorbatsjov zou het voorstel van Jeltsin rustig ter kennisgeving hebben aangenomen. Volgens Jeltsin begint Gorbatsjov 'de werkelijkheid in te zien'. Middelen De gesprekken tussen Jeltsin en de legerleiding voltrokken zich 'in een sfeer van wederzijds be grip', zei de Russische vice-pre mier Gaidar tegen het onafhan kelijke persbureau Interfax. Jeltsin en de legerleiders hebben volledige overeenstemming be reikt over het doel van het Ge menebest, om één strategisch de fensiesysteem te handhaven, al dus Gaidar. Ook de comman danten van de strijdkrachten zien volgens hem de stichting van een nieuwe statenbond als een uitweg voor de crisis. Volgens een onofficiële bron rond Jeltsin stelde de president voor extra financiële middelen toe te kennen aan het leger. Dat heeft met enorme materiële pro blemen te kampen door de te rugtrekking van troepen uit de vroegere satellietstaten in Oost- Europa. Sovjetpresident Gorbatsjov had een dag eerder een onderhoud met de militaire leiders, aldus het Sovjetpersbureau TASS. Dit was voorgesteld als een routine- gesprek over 'kwesties betref fende de militaire structuur' met Gorbatsjov in zijn hoedanigheid als opperbevelhebber van de strijdkrachten. Maar een woord voerder zei later dat er ook over de toekomst van het land is ge sproken. Met hun respectievelijke ge spreksrondes zijn Jeltsin en Gor batsjov feitelijk de strijd om het leger aangegaan. De militaire structuur is haast het enige machtsmiddel dat Gorbatsjov nog in handen heeft. Maar hoge Russische functionarissen zijn er van overtuigd dat de meeste of ficieren meer voor Jeltsin voelen. VERVOLG OP BUITENLAND A5 Het wordt vanaf vandaag minder koud. Het blijft droog, naait wolken velden ook perioden met zon. De wind is matig. Van onze Haagse redactie Den Haag - De politie krijgt de mogelijkheid verdachten van criminele activiteiten in afgesloten ruimten af te luisteren. Het kabinet buigt zich binnenkort over een wetsvoorstel hier over van minister Hirsch Ballin (Justitie). De bewindsman wil de politie meer instrumenten in handen geven in de strijd tegen de zware georganiseerde misdaad. Eerder dit jaar stuurde Hirsch Ballin al een voorstel naar de Kamer voor de strafbaarstelling van mensen die zware misdrijven voorberei den. Het wetsvoorstel 'richtmi crofoons' is nog in de maak. Het afluisteren van gesprekken via verborgen microfoons of an dere apparatuur is nu niet toege staan. Wel mag de politie de te lefoon aftappen voor opspo ringsonderzoek en mogen inlich tingendiensten gebruik maken van richtmicrofoons. Bij de treinkaping in De Punt.bij het Drentse Glimmen eind jaren zeventig was het gebruik van richtmicrofoons door de mili taire inlichtingendienst cruciaal doordat zo het tijdstip bekend werd waarop de kapers met elk aar overlegden, zodat militaire eenheden de kapers op dat mo ment konden verrassen. Het ministerie van Justitie en de Centrale Recherche Informatie dienst (CRI) wilden gisteren geen toelichting geven op het te verwachten wetsvoorstel. Volgens Dick Offringa van de firma Personal Security Systems in Amsterdam, het toonaange vende bedrijf in Nederland voor afluisterapparatuur, zal de poli tie niet al te veel nut hebben van de mogelijkheid om richtmicro foons in te zetten. „Het nadeel is dat ze erg groot zijn en daardoor nauwelijks voor onopvallend onderzoek hanteer baar", aldus Offringa. De laser- richtmicrofoon is ideiner, maar heeft weer als nadeel dat hij zeer precies op de geluidsbron moet worden gericht. Ook de zogehe ten bionic-ear-microfoon, een soort verrekijker, is niet vol maakt. „Bij slecht weer of omge vingslawaai, werkt het apparaat nauwelijks", zegt Offringa. (ADVERTENTIES) Regenmantels JMT-99.95 Skibroek (grijs, zwart, ecru)J>9T-29.95 René Frères pantalons 69.95 2 VOOr 100.- EN 00K HOGE KORTINGEN OP ONZE FEESTCOLLECTIE St. Josephstraat 12A Bergen op Zoom Halstraat 7 Breda liseerd en dit zou leiden tot het uitbreken van vijandelijkhe den". Op het slagveld werden woens dag zware gevechten gemeld rond steden in het oosten van Kroatië. De wapenstilstand aan de Adriatische kust leek te hou den, zelfs rond de nog altijd be legerde havenstad Dubrovnik. De dinsdag begonnen grote ruil van krijgsgevangenen stokte gis teren. Nog maar vijftig procent van de afgesproken 1.633 gevan genen is daadwerkelijk vrijgela ten. Beide zijden beschuldigden elkaar van de vertraging. VUL Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. X m» Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 kwartaal automatisch... 75.90 maand automatisch26.00 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: - Plaats:- Postcede: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. L_ E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. - J

de Stem | 1991 | | pagina 1