Actie van B-side legt duel tussen NAC en RBC stil SAAN? I fis CDA en PvdA: Snoepje Uitkomst voor astma-patiënten Oekraïne, Rusland en Witrusland gaan Gemenebest vormen Gewapende overval op sportzaak Breda Honger voorspeld maar Moskouse winkels nog niet leeg Merijntje Dode vrouw aangetroffen in sloot in Ossendrecht p HBO niveau MBO niveau 1 de opdrachtgevers. Dolfijnen in iesterschelde runstige loting voor Oranje verlies Ajax, SV gelijkspel Schaatsen: tweede Bredase ploeg hangt wedstrijd-zonder-publiek boven het hoofd eel meer politie IPLAAT T DEZE KRANT: telefoon wordt 2,20 duurder verhoging van ut-leeftijd' Heil Van Scheppingen redt ECC Personeel half uur lang opgesloten Echtpaar wint 7 ton in Casino V X 60 Vat bestaat uit zeven terd is op advieswerk Ierlei milieu-aspecten 77ische en administra- arond- en afvalwater- Igerealiseerd. Het bu it Gent(B) liteiten een Jnvatlen in hoofdzaak: 1 over bodem- en af- (sche installaties voor pht; Imsaneringsprojecten; 6n milieuvergunningen lemen voor bedrijven. Imvatten in hoofdzaak: :an bodem- en afvalwa- l/an zuiveringsinstalla- uitvoering van aanpas singen; Iv. HTS-procestechniek Tiiddelentechnologie of I op milieugebied; b.v. MTS-procestech- I op het milieugebied; I worden bij ing. J.G.M. 101140-11548. f4 dagen richten aan: phniek Colsen bv 4561 GN Hulst Koop Mt zekerheid! geuzen - De Westerschelde zaterdagmiddag bezoek "°een school dolfijnen. Een dolfijnen zwom een rmstig rond een patrouille dat tussen West-Ka- j en Zoutelande bezig was ft werkzaamheden. De vissen gakten een gezonde indruk en "jokken na een uurtje weer de Noordzee. j York - Het Nederlands elf- i speelt in de voorronden van toernooi om het wereldkam- ischap voetbal 1994 tegen jgeland, Polen, Noorwegen, arkije en San Marino. Dat was j resultaat van de loting gis- tavond in New York. |ZIE SPORT - BI |eda - In de eredivisie ver telde zowel PSV als Ajax pun- h. De Eindhovense landskam- Eoen toonde zich in Utrecht lel tevreden met een punt (1-1) gen de plaatselijke FC, de tóstedelijke club verloor lor eigen publiek van Vitesse it 0-2. felESPORT - B1,2,3 lertville - Het Nederlands lympisch Comité zal op 16 de- mber de eerste startbewijzen por de Winterspelen uitdelen. aanwijzing van schaatster hristine Aaftink op de 500 me- r lijkt slechts een hamerstuk thaar tweede plaats tijdens de ereldbekerwedstrijd in Albert- Ble afgelopen weekeinde. ÏZIE SPORT B4 DE STEM In tegelijk, lesseerde lor u geheel natie: 1621-20748/21655 lis niet nodig) ÏLAND VOORAL: fctmedewerkers, rs. !de lid. DINRICHTINGSPLAN Jzendijke-Hoofdplaat rontwerp-landiririch- er kosteloos verkrijg- ie (adres: 17 Oktober- nnen worden verkre- ivens gratis te verkrij- J te Oostburg; al openbare voorlich- orontwerp-plan nader it vertegenwoordigers en. Het betreft de vol- srsenlaan 7 te Hoofd- il", Markt 23 te IJzen- erplein 6 te IJzendijke, ve van meer persoon- jkevan 14.00-17.00 u. ;evan 14.00-17.00 u. tot 15 maart 1992 wor- commissie. [VANDAAG 2 KATERNEN Extra op maandag A2 nnen buitenland A3 zeeland aa a5 fonsument A6 Jjlv-programma's A7 fP.0!1 deel B ""slagen en standen eetaald voetbal B2 Lenin draait zich nog maar eens om Door Willem Reijn Breda - De ludieke actie van de B-side tegen het slechte spel van NAC is zaterdag avond tijdens de wedstrijd NAC-RBC (2-3) uit de hand gelopen. Nadat twaalf minuten voor tijd zo'n dertig supporters door de omheining waren gekropen, legde scheidsrechter R. Brekel- mans het spel voor 21 minuten stil. Bij de verstoring van de wedstrijd bleef geweld uit. De Bredase politie heeft, althans tij dens de wedstrijd, geen aanhou dingen verricht. Later werd een NAC-supporter gearresteerd toen die vanuit een café een bierglas gooide naar RBC-sup- porters. Het NAC-bestuur houdt reke ning met harde maatregelen van de KNVB. Een forse geldboete al dan niet gecombineerd met voorwaardelijk het spelen van een wedstrijd zonder publiek ligt sowieso voor de hand. Ge vreesd wordt echter dat de tuchtcommissie zonder meer zal kiezen voor een wedstrijd zonder publiek, omdat de Bredase eer ste divisie-club over een behoor lijk strafblad beschikt. Nog in juli van dit jaar liep de laatste proefperiode van een voorwaar delijke straf af. De activiteitencommissie van de B-side, waar de harde kern van veelal jongere NAC-supporters staan, had voor zaterdagavond een zachte actie georganiseerd. De B-side werd gesloten en de honderden B-siders zochten een staanplaats op de onoverdekte Ei-tribune. Zij stonden, zoals aangekondigd, 'als zoutpilaren' langs de kant en weigerden hun ploeg aan te moedigen. Toen de Bredase ploeg na 24 mi nuten tegen een 0-3 achterstand aankeek, nam het gemor toe. Na 25 minuten spelen in de tweede helft, bij de stand 1-3, wisten enkele B-siders een gat te force ren in de omheining van de tri bune aan de kant van de Bea- trixstraat. Hun doel was om met een grote groep de middenstip van het veld te bezetten. Terwijl het aantal supporters naast het doel van RBC-keeper Christol van Campenhout steeds verder toenam, hielden de orde dienst van NAC en. de Bredase politie zich op grote afstand. Twaalf minuten voor tijd liet_ scheidsrechter Brekelmans de' ploegen inrukken. De Bredase politie heeft vervol gens eerst de zeventig georgani seerd naar Breda gereisde Roosendaalse supporters naar het station afgevoerd. Toen de tien begeleidende agenten terug waren op het NAC-terrein, pos teerden agenten en NAC-sup- poosten zich voor de tribune aan de Beatrixstraat. Na een onder breking van 21 minuten werd de wedstrijd alsnog uitgespeeld. ai Haag - De regeringsfracties |dA en CDA eisen dat het ka- jnet de politiesterkte uitbreidt |tt 800 mensen. Verder moeten 0 controleurs aangesteld wor- 1 voor toezicht in het open- vervoer. Dat staat in een |ptie die beide partijen vandaag pens een debat over de politie 1 het kabinet zullen voorleg- IZIE BINNEN/BUITENLAND - A3 ag - De abonnements- isten voor een telefoonaanslui- zullen volgend jaar 2,20 len per maand duurder wor- 1, ofwel 26,40 gulden per jaar. telefoontik blijft gehand- afd op 15 cent. Vanaf 1 april d het dalurentarief eerder in- 20.00 uur in plaats van uur, waarna er goedkoper temationaal gebeld kan wor- la Haag - Minister De Vries ociale Zaken en Werkgelegen- ,M) wil een geleidelijke verho- van de vut-gerechtigde ld. Hij zei dit in een reactie voorstellen van de Weten- fjappelijke Raad voor het Re- ^"gsbeleid om part-time wer- door 65-plussers te bevorde- si De Vries vindt deze ge achte het overwegen waard, r® denkt zelf aan beperking o de vut-regeling. De presidenten van de drie repu blieken tekenden het akkoord in Brest, in het westen van Witrus- land, niet ver van de grens met Polen. Daar hadden zij het weekeinde achter gesloten deu ren oyerleg gevoerd over hun toekomstige betrekkingen. De vorming van deze gemeen schap tussen de drie Slavische republieken lijkt het einde te be tekenen voor de pogingen van Sovjetpresident Gorbatsjov de Sovjetunie om te vormen in een losse confederatie. Voorafgaand aan de 'Slavische top' sprak de Russischse presi dent Jeltsin zaterdag in Minsk het parlement var. Witrusland toe. In niet mis te verstane bewoor dingen liet de president van Rusland weten geen heil te zien in de pogingen van Gorbatsjov tot een nieuwe unie te komen. Gorbatsjovs streven is stukgelo pen op de huidige ontwikkelin gen, zei Jeltsin zaterdag. De Sovjetunie bestaat niet meer, concludeerden de leiders van Rusland, de Oekraïne en Witrus land gisteren, aldus het persbu- reua Tass. „Wij, de republieken Witrus land, de Russische Federatie en de Oekraïne... merken op dat de Een Amerikaanse soldaat geeft een klein Haïtiaans jongetje een snoepje. Op diverse Ameri kaanse legerbases kuizen duizenden Haïtiaanse vluchtelingen, wachtend op een rechtelijke uit spraak over hun asielaanvraag. - foto afp Van onze verslaggever Breda - Er is toch hoop voor de astma-pa tiënten. Twee producenten van salbutamol, de offi ciële wetenschappelijke naam voor het merk artikel Ventolin van fabrikant Glaxo, gaan per 1 januari hun produkten tegen lage prij zen op de markt brengen. Dat zegt J. Cornips, voorzitter van de apothekers vereniging in Breda. Ventolin/salbutamol wordt toegediend via een vernevelaar om verlichting te brengen als een astma-patiënt in ademnood ver keert. Met de stap van de twee fabrikanten kan worden voorkomen dat cara-patiënten honderden guldens per maand moeten bijbetalen voor het medicijn Ventolin. „Het octrooirecht is verlopen", zegt Cor nips. „Daarom kunnen de twee producenten, Pharma Chemie in Haarlem en Pharmabita in Zaandam, hetzelfde produkt goedkoop aanbie den". Volgens Cornips waren de Bredase apothekers en het Ignatiusziekenhuis al in onderhandeling om het medicijn zelf te gaan maken, als Glaxo Vento lin niet goedkoper zou willen aanbieden. Cornips ziet in deze ontwikkeling een ondersteu ning van het beleid van WVC, die door het limite-, ren van vergoedingen de farmaceutische industrie wil dwingen hun prijzen te verlagen. Van onze verslaggeefster Ossendrecht - In een sloot langs de Zandvlietseweg in Ossendrecht, nabij de Belgi sche grens, is zaterdagmid dag het ontzielde lichaam aangetroffen van een jonge vrouw. De identiteit van de vrouw is nog niet bekend. Ook over de doodsoorzaak van de vrouw bestaat nog geen duidelijkheid. Vandaag wordt sectie verricht. Het lijk werd gevonden door een voorbijganger, een man uit Os sendrecht. Deze zag rond 16.00 uur een plastic zak liggen in een droge sloot aan de Plaatsluis. De zak bevatte het stoffelijk over schot van de ontklede vrouw. Na de vondst heeft de politie een sporenonderzoek ingesteld en de directe omgeving hermetisch af gesloten. Volgens groepscom mandant F. Ceverin werden tal loze banden- en voetsporen aan- losse nummers: maandag t/m vrijdag; 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang MAANDAG 9 DECEMBER 1991 I I I I I 'Einde van Sovjetunie' Invallen voor Boris Becker. Welke onbekende tennisser zou daar niet van dromen? Het overkwam Dennis van Scheppingen, een opgeschoten 16-jarige scholier uit Mijdrecht. Hij moest gisteren in het Antwerpse Sportpaleis voor 14.000 toeschowers de ziek geworden Becker vervangen in de finale tegen Aaron Krickstein. ZIE SPORT-BI Van onze redactie buitenland Moskou - Rusland, Witrusland en de Oekraïne hebben gisteren een akkoord bereikt over het vormen van een Gemenebest van onafhankelijke staten. Unie van Socialistische Sovjet republieken als subject van in ternationaal recht en als geopo litieke realiteit ophoudt te be staan", stelden ze in een ge meenschappelijk akkoord. In de drie republieken woont circa 70 procent van de bevol king van de Sovjetunie. Ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Baker, stelde dit weekend dat de Sov jetunie feitelijk niet meer be staat. „Wij lopen werkelijk het gevaar een situatie te zien ont wikkelen zoals wij die zien in Joegoslavië, maar dan met kern wapens, en dat zou een buiten gewoon gevaarlijke situatie kun nen zijn voor Europa en de rest van de wereld", waarschuwde Baker. De veranderingen die gaande zijn in de Sovjetunie bieden mo gelijkheden maar bergen ook ernstige gevaren in zich, aldus de minister, die er aan toevoegde dat Washington zijn invloed wil aanwenden om de ontwikkelin gen op positieve en vreedzame manier te laten verlopen. Baker brengt volgend weekeinde een bezoek aan de Sovjetunie en gaat dan ook naar de republie ken Oekraïne en Witrusland, die beide kernwapens op hun grond gebied hebben. In het huidige weerbeeld komt voorlopig weinig of geen verandering. Vandaag veel bewolking, een enkele opklaring, droog an praktisch geen wind. Komt er eventueel mier, dan blijft het nevalig. Van onze verslaggever Breda - Twee tot nog toe on bekende mannen hebben za terdagmiddag rond het slui tingsuur een gewapende overval gepleegd op een sportzaak aan de Ginneken- straat en daar voor een paar duizend gulden geld en spul len buit gemaakt. De vier personeelsleden werden een half uur lang onder bedrei- getroffen. Het buurtonderzoek en een onderzoek door de Inter pol of in België mensen vermist worden, heeft echter nog niets opgeleverd. Ook op twee andere plaatsen in Nederland zijn zaterdag lijken gevonden van vermoedelijke slachtoffers van een misdrijf. Passerende automobilisten trof fen 's morgens rond tien uur in de berm langs de Loerbeekseweg in Kilder (gemeente Bergh) het stoffelijk overschot aan van een 39-jarige inwoner uit Arnhem. Het Recherche Bijstands Team Gelderland gaat ervan uit dat de man is vermoord. Er zijn twintig rechercheurs met de zaak belast. Aan het einde van de Boonsweg in Heinenoord trof een voorbij ganger dezelfde ochtend een 36- jarige Rotterdammer van Turkse afkomst aan. Ook hier gaat de politie ervan uit dat de man door een misdrijf om het leven is ge komen. Van onze verslaggever Breda - Een echtpaar uit Venlo heeft afgelopen zater dagavond in het Bredase Casino zeven ton in de zoge heten 'Mega-jackpot' ge wonnen. Nog niet helemaal beseffend wat er gebeurde werd het echtpaar door de directie van Holland Casino Breda getracteerd op op een glas champagne, waarna ze de winst mochten incasseren: ƒ698.509,79. Het was de eerste keer dat het Bredase Casino zo'n hoog bedrag moest uitkeren. Bovendien was het landelijk gezien de hoogste Mega- jackpot die is gevallen sinds de invoering ervan in fe bruari '91. ging met vuurwapens opgesloten in de toiletruimte. Enkele minuten voor vijf betra den twee mannen de zaak. Ze gaven zich uit als klanten en wilden wat sportschoenen pas sen. Toen de bedrijfsleider uit het magazijn kwam en met de gevraagde modellen de winkel betrad, keek hij in de loop van een pistool. Ook de andere drie personeelsleden werden door een vuurwapen in bedwang gehou den. Vervolgens werd het viertal door de twee overvallers in de toilet ruimte gedreven en daar opge sloten. De bedrijfsleider werd er even later uitgehaald om de kassa open te maken. Toen hij zei dat de dagopbrengst van de winkel reeds in de kluis was opgeborgen, moest hij die openmaken. De inhoud, honder den guldens, verdween samen met een x-aantal dure sport schoenen in enkele sporttassen, waarna de bedrijfsleider weer bij de andere drie werd opgeslo ten in de toiletruimte en het tweetal daders zich uit de voeten maakte. Toen het winkelpersoneel een tijdje lang niets meer hoorde in de zaak, slaagden ze erin de deur van het toilet open te trappen. In de zaak zagen ze dat de overval lers alle telefoons uit de muur hadden gerukt. Niettemin lukte het de politie te bellen door enkele verbroken te lefoonkabels provisorisch met elkaar te verbinden. Van de da ders ontbreekt tot nog toe elk spoor. oolucuiucuit r. v_/cvcixii wciucii icu- ecu imauiiji um net xcvcii ia ge- Met de stap van de twee fabrikanten kan worden wil dwingen hun prijzen te verlagen. i0Ze banden- en voetsporen aan- komen. Van onze correspondent schotje genomen op die nieuwe gemiddeld maandloon bedraagt kwark als we konden dragen. „Regelen we toch", beloofden de van onze co p prjjzen Als gevolg daarvan 500 roebel. Ook was er voor zo'n Boter was er niet. In deze winkel twee. Even later was de kolonel Rnh V/iinHerink jncYX71.IJ*.11 -t 1 ,,1 Van onze correspondent Rob Vunderink Moskou - In Moskouse le vensmiddelenzaken wijst niets op een naderende hon gersnood. President Gorbats jov heeft in navolging van de hoofdstedelijke autoriteiten alarm geslagen en de repu blieken opgeroepen voedsel te sturen, maar de schappen in de winkels zijn wat min der leeg dan in de vooraf gaande weken. Oorzaak van die nieuwe 'weelde' is Jeltsins prijsliberalisatie, die op 16 december een feit moet worden. Veel winkels hebben vast een half-illegaal voor schotje genomen op die nieuwe hoge prijzen. Als gevolg daarvan zijn in de staatswinkels iets va ker eieren, worst en vis te krij gen. In de Taganka Gastronom, een grote kruidenierszaak aan de westrand van het centrum, zou het spaarzame boteraanbod on langs tot een ware veldslag tus sen vrouwen uit de wijk en be zoekende Georgiërs hebben ge leid. Dit weekeinde heerste er rust aan het boterfront, want er was geen boter. Brood was er volop, net als el ders in Moskou. De verschil lende soorten verkrijgbare worst nam niemand, dat had minder te maken met het onappetijtelijke, aanzien, dan met de prijs van rond de 250 roebel per kilo. Een gemiddeld maandloon bedraagt 500 roebel. Ook was er voor zo'n 25 roebel Westers snoep te koop, dat wel in de mond smelt, maar niet in de hand. Een spraakzame Moskoviet, die legerkolonel bleek te zijn, wilde wel verklappen hoe hij schraal hans buiten zijn keuken houdt. „Zaterdagmorgen ging ik melk kopen in een winkel vlakbij de melkfabriek. Ik bof dat ik een auto heb, anders kon ik niet naar al die verweg gelegen wij ken om boodschappen te doen. Het was half 8 's morgens toen ik daar aankwam, samen met een vriend van mij. Er stonden al zo'n 200 mensen. Die 'davka', gedrang, hebben we overleefd. Een uur later stonden we weer buiten met zoveel melk en kwark als we konden dragen. Boter was er niet. In deze winkel geldt voor de kopers geen maxi mum". Met een vette grijns zei de kolo nel dat hij van zijn vrouw niet thuis hoefde te komen zonder vlees. Dat was een zwaardere opgave. De officier ging naar een winkel waar ze meestal vlees hebben, maar er was geen doorkomen door de menigte aan. Daar was hij op voorbereid, dus ging hij achterom. De twee winkelbe dienden die hij daar aantrof, hadden een wodka te veel op. „Ik heb een paar flessen bij me", zei de kolonel. „Geef op!", zeiden de mannen. Hun ogen lichtten op. Voor wat, hoort wat. Ik heb vlees nodig." „Regelen we toch", beloofden de twee. Even later was de kolonel zeven kilo vlees rijker en twee flessen wodka armer. Waar hij die wodka vandaan had, ver telde hij niet. Zo voorzag de kolonel zijn gezin voor een week van vlees en melkprodukten. „Waar vind ik Kleverok?". Het regende telefoontjes bij het Mos- kou's Avondblad. De krant had waarschijnlijk spijt van zijn ver haal over de 'commerciële win kel' van die naam, waar de Mos koviet goedkoper terecht kan voor levensmiddelen dan op de vrije kolchozenmarkten. In het artikel stond geen adres ver meld. VERVOLG OP EXTRA OP MAANDAG - A2 Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. f= Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 maand automatisch26.00 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: kwartaal automatisch... 75.90 bank/gironr. L- - 1 In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. - J

de Stem | 1991 | | pagina 1