BIJ UW BREDA 'Kabinet laat sociale vernieuwing in de steek' Ruzie Michels en Gullit gesust Arabieren lopen demonstratief weg, Israël belooft concessies Eindelijk op vrije voeten Elfde arrestatie in zaak Pierre de Jonge Merijntje FNV wil een vijfjarige cao voor Rotterdamse haven AAN- X^^oiLBVJ^ BIEDINGEN^ tLO .000.- .500.- .000.- .750.- .750.- *.000.- *.750.- *.000.- invraag ).000.- Onderzoek naar Zeeuwse politie Werven: Samen in Taiwan-order Zweeds brood voor Russen 'Jeltsin wil ook nieuwe Unie' f25.995,- Ambtenaren zijn kwaad op Gabor f 17.795,- IN DEZE KRANT: Nederland plaatst zich voor eindronde Europees kampioenschap Kerst WOrdt beregoed Pete Sampras is verlies te boven Kroatië beschermt Serviërs bij wet Atoom kei der als fitness-ruimte ambtenaren Gtmtxèfe TELEK0DER SGESLOTEN m Kunt u met een gerust hart via De Stem doen met een 'Kleintje' onder de rubriek 'Vakantie' Immers vele tienduizenden Stern-lezers en lezeressen (vier van elke tien) zeggen bijzondere belangstelling te hebben voor deze specifieke 'Kleintjes'-rubriek. VAKANTU-,^ losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang DONDERDAG 5 DECEMBER 1991 I I I I I DAIHATSU Iresentatieve. royale Applause. Een 'sedan' Ifde deur. Met verrassend veel ruimte en Irmogen door de 1600 16-kleppen injectie-1 10 rijdt al Applause vanaf. 1 Middelburg - Om de Zeeuwse I jjm-gemeesters op één lijn te I krijgen, komt er een speciale I commissie die gaat uitzoeken I hoe groot de drie toekomstige I regionale politiekorpsen moeten 1 worden. De burgemeesters zijn I het behalve over de toebedachte I sterktes niet eens over de inde ling van de korpsen in de regio's. - zie zeeland-cl Rotterdam - Bij een eventuele order van Taiwan voor de leve ring van onderzeeboten, neemt de Schiedamse scheepswerf Wil ton Fijenoord 40 procent van de ■werkzaamheden voor zijn reke ning en de Rotterdamse Droog dokmaatschappij (RDM) zestig procent. Beide maatschappijen hebben deze overeenkomst al drie jaar geleden gesloten. zie economie - a5 Stockholm - Zweden schenkt deze winter een half miljoen kilo brood aan de inwoners van Sint Petersburg, heeft premier Bildt gisteren gezegd. „We helpen een buurman, die om hulp heeft gevraagd. Sint Pe tersburg is de grootste Europese stad die aan Zweden grenst". Volgens de premier beginnen de voedseltransporten nog voor Kerstmis. Ook Finland stuurt voedsel naar Sint Petersburg. Moskou - De Russische presi dent Jeltsin steunt Sovjet staatshoofd Gorbatsjov in diens streven naar een nieuwe Unie van Soevereine Staten tussen twaalf van de vijftien voorma lige Sovjet-republieken. Dat zei Sovjet-minister van Buiten landse Zaken Sjevardnadze gis teren na een gesprek met Jeltsin. ilaidioe. stoere Feroza. Een terreinwagen zowel 'open' als 'dicht' mee kunt rijden. I-kleppen 1600 injectiemotor, ot 1500 kg. Vanaf, f 995 I Bime. rappe Charade. Met naar keuze 1000 >f 1300 benzinemotor of Turbo diesel. Ook leverbaar als GTti of 4WD. Met 3 of 5 deuren. Er is al een Charade vanaf. VANDAAG 4 KATERNEN Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Consument Gids BTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D deel E E2 Wordt die kelder weer niet gebruikt Keurig in kostuum feliciteert Ruud Gullit doelman Hans van Breukelen met de plaatsing voor de eindronde van het Euro pees kampioenschap. - foto anp Door Ted van Leeuwen Thessaloniki - Het Neder lands voetbalelftal was al meer dan een uur verzekerd van de kwalificatie voor de eindronde van het Europees kampioenschap, volgend jaar in Zweden, toen Rinus Mi chels en Ruud Gullit elkaar pas de hand drukten. In het Kaftatzoglu-stadion van Thessaloniki, waar overigens van euforie geen enkele sprake was, tekenden de bondscoach en de sterspeler nog net op tijd de vrede. De bondscoach nam het Gullit buitengewoon kwalijk, dat hij pas een kwartier voor de aftrap van de over E K-deelname beslis sende interland tegen Grieken land (0-2) toch maar besloten had niet te spelen. „Ik was boos, heel boos", ver telde Michels over het moment waarop Gullit zich tijdens de warming-up afmeldde. „Op zo'n moment, voor zo'n belangrijke wedstrijd, logisch dat een coach dan ontploft". Gullit had zo weinig begrip voor de woede van zijn coach, dat hij het niet kon opbrengen naar de wedstrijd te kijken. Hij bracht de volle negentig minuten in de catacomben door. „Zo'n reactie had ik van Michels niet ver wacht, dat kon ik maar niet ver kroppen". vervolg op sport - b1 Schimmenspel rond top Den Haag - De kritiek van staatssecretaris Gabor vorige week in NRC Handelsblad op zijn medewerkers van het minis terie van Landbouw en Visserij, is de ambtenaren op zijn depar tement in het verkeerde keelgat geschoten. Tweede-Kamerlid Blauw (WD) heeft gisteren op heldering over de kwestie geëist. zie binnenland - a3 Antwerpen - Pete Sampras kreeg gisteren, drie dagen na de nederlaag van de Verenigde Sta ten in de Davis-Cup-finale, weer lol in tennis. De reden was een twee-sets-zege op de Zweed Jo- j nas Svensson in het ECC-toer- i nooi in Antwerpen. zie sport-b2 Zagreb - Het Kroatische parle ment heeft gisteren een wet aan genomen waarin de Servische minderheid in de republiek wordt beschermd. Het parlement heeft dat besloten omdat Duits land zo'n maatregel als voor waarde voor erkenning had ge steld. i zie buitenland - a4 Van onze verslaggever Den Haag - De atoomkelder van het Zuidhollandse pro vinciehuis in Den Haag wordt omgebouwd tot fit ness-centrum voor de 1500 provincie-ambtenaren. De aanleg en de inrichting kosten een half miljoen gul den. Er wordt ook gezorgd voor douches en kleedruimtes. De provincie betaalt dat be drag en is ook voornemens vijf jaar lang het beheer van de nieuwe voorziening te betalen. Het is overigens wel de be doeling, zei een woordvoer ster, dat de ambtenaren buiten arbeidstijd gebruik maken van de sportfacili teiten. De kelderruimte was aan vankelijk bedoeld als schuilplaats voor de provin ciale bestuurstop, indien een atoomramp zou plaats vinden. Vari onze verslaggever Rotterdam - De Vervoersbond FNV is bereid in de Rotter damse haven een cao af te sluiten voor een periode van vijf jaar. De bond stelt dan wel als voorwaarde dat de werknemers in de ha ven per 1 januari 1992 op 60-jarige leeftijd of na veertig dienstjaren in de vut kunnen gaan. De Vervoersbond CNV is het in principe eens met dit FNV-stand- punt. Tijdens de derde ronde van de onderhandelingen over een raam-cao, waarin overkoepelende zaken als ziektewet, wao en pensionering worden vastgelegd, bleek gisteren dat de werkgevers bereid zijn de ziektewetuitkering aan te vullen tot honderd procent. DE laatste Ameri kaanse gijzelaar in Liba non, Terry Anderson, is gisteren vrijgelaten. De 44-jarige journalist die gisteravond na enig oponthoud vanwege het slechte weer in de Syri sche hoofdstad Damas cus arrvieerde, heeft zes jaar, negen maanden en achttien dagen vastgeze ten, de langste periode dat een Westerse gijze laar in Libanon gevan gen zat. - foto ap zie buitenland-a4 zie achtergrond - a2 (ADVERTENTIE) BREDA. GINNEKENSTRAAT 61 OOSTERHOUT, ARENDSHOF 18-22 GMBRERE—,— RVERKOOP DAMESMODE, PARAPLU'S EN ACCESSOIRES, Van onze redactie buitenland Washington - Israël heeft gisteren verstek laten gaan bij de hervatting van het vredesoverleg over het Midden-Oosten in Washin- ton. De Arabische delegaties beschuldigden Israël er van het vredesproces in gevaar te brengen. „Ons geduld kent grenzen", dreigde de Palestijnse woord voerster Asharawi. De Syrische afgevaardigde zei dat 'Israël de zaak van vrede niet serieus neemt'. De aankondiging van Israël dat het bereid is om in een aantal heikele kwesties concessies te doen, deed aan het standpunt van de Arabieren niets af. De Palestijns-Jordaanse delega tie wachtte gisteren een uur ver geefs op de komst van de Israë liërs, de Libanese en Syrische degelaties waren het wachten na twintig minuten al beu. Gebaar Israël had al eerder laten weten niet in te stemmen met 4 decem ber als datum om de gesprekken te hervatten. Maar de andere partijen zien de door de regering Shamir voorge stelde datum van 9 december niet zitten, omdat op die dag het begin van de Palestijnse op stand, de intifadah, wordt her dacht. Israël heeft in reactie daarop la ten weten dat eventueel wel over een andere datum wil praten. Als een 'gebaar van goede wil' liet de Israëlische premier Sha mir gisteren zijn eis vallen dat bilaterale onderhandelingen met de drie Arabische delegaties op aparte" tijdstippen dienen te worden gehouden. Bovendien kondigde Israël aan dat het volgende week de onder handelingspartners 'verreikende voorstellen' zal doen. Naar verluidt zal Israël de Pa- lestijnen het recht aanbieden op inspraak over de verdeling van land en water, op volledige zeg genschap over gezondheids- en handelsvraagstukken en op het oprichten van een eigen Pales tijnse politie. Ook zou Israël zich willen terug trekken uit een deel van de vei ligheidszone in het zuiden van Libanon. Wat er vandaag zal gebeuren is nog niet duidelijk. De VS heb ben laten weten dat de accom modatie in het gebouw van Bui tenlandse Zaken de delegaties ter beschikking staat. Dales ...ruggegraat... foto de stem johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Het kabinet krijgt een onvoldoende voor zijn inzet voor sociale ver nieuwing. De aanpak van de sociale vernieuwing slaat in gemeentes enorm aan, maar de rijksoverheid laat het er bij zitten. Wat begon als het boegbeeld van het kabinet dreigt als een nacht kaars uit te gaan. „Het proces groeit niet, maar schrompelt juist in elkaar". Die harde conclusies trekt de projectgroep die zich onder lei ding van oud-staatssecretaris Schaefer bezighoudt met de rol van de overheid bij de sociale vernieuwing. In enkele deelrapporten liet de werkgroep Schaefer al enkele keren weten zorgen te hebben over het verloop van het proces. De groep concludeert nu - vier weken voor haar opheffing - dat het rijk veel adviezen naast zich neerlegt. Premier Lubbers erkende dat het rijk - en daarmee het kabi net - meer kan doen om het pro ces op gang te brengen. Volgens Lubbers houdt sociale vernieu wing in dat de overheid burgers serieus neemt en tot hun recht laat komen. „Er zijn nog veel belemmerin gen. Het is vanuit Den Haag al moeilijk om gemeenten meer zelf te laten doen. Toch ben ik niet pessimistisch", aldus Lubbers. Minister Dales (Binnenlandse Zaken) verwierp de kritiek van de groep Schaefer krachtiger. Vooral de opmerking van de projectgroep dat het kabinet minder geld uittrok voor sociale vernieuwing dan aanvankelijk beloofd (670 miljoen in plaats van 1,7 miljard gulden) bestreed Dales. Het bedrag van ruim 1 miljard dat de groep Schaefer mist, is wel naar de gemeenten gegaan, maar niet op de manier zoals de projectgroep wil. Dales meent ook dat het proces van so ciale vernieuwing goed op gang komt. De anderhalf jaar dat Schaefer met de projectgroep aan de slag was, hebben ge meenten en rijk goed met elkaar leren omgaan, aldus Dales. „Het probleem is namelijk dat ge meenten en rijk niet met elkaar overweg kunnen. Een nieuwe stijl van omgang is nodig. En dat is op gang aan het komen". Dales kondigde verder aan dat een aparte ambtelijke groep het verdere proces van sociale ver nieuwing zal begeleiden als de groep van Schaefer op 31 de cember ophoudt te bestaan. Volgens Dales is de suggestie van de werkgroep onjuist dat het kabinet eerst wel prioriteit gaf aan sociale vernieuwing en nu niet meer. „Sociale vernieuwing is de ruggegraat van ons beleid. Het heêft nooit top-prioriteit ge had", zei de bewindsvrouw. In het slotrapport van de werk groep Schaefer - met als titel 'Sociale Vernieuwing: Nacht kaars of fakkel?' - staan verder positieve conclusies over de me dewerking van gemeenten aan het proces. Bijna alle gemeenten hebben te kennen gegeven mee te willen doen. Volgend jaar werken al bijna 500 gemeenten aan de hand van een convenant met het Rijk aan sociale vernieuwing binnen de gemeentegrenzen. In bet weekeinde wordt matige vorst verwacht met overdag tempera turen rond of iets onder bet vriespunt. Vandaag later Op de dag kans op opklaringen. Er waait een koude wind. Plaatselijk aanvriezende mist. Van onze verslaggever Breda - In verband met de ontvoering van de Bredase zaken man Pierre de Jonge jr. is gisterochtend opnieuw een ver dachte aangehouden. Voor de vrijlating van Pierre de Jonge is zes miljoen gulden los geld geëist, maar dit is niet be taald. K. heeft eveneens toegegeven dat hij Pierre de Jonge op 19 en 20 november heeft verborgen in een woning aan de Van Genkstraat in Etten-Leur. De grillroom-eigenaar zegt, al dus de politie, ook bij de vrijla ting van De Jonge jr. betrokken te zijn. Volgens politie-woord- voerder S. Worm wil dit nog niet zeggen dat K. degene is die het slachtoffer van de kidnap ergens op industrieterrein Vosdonk heeft afgezet. De hoofdverdachte heeft wel gezegd dat hij Pierre de Jonge vanwege de publiciteit over de zaak heeft vrijgelaten. Aan de hand van K.'s bekente nissen concludeert de politie in elk geval dat de zaak-De Jonge een echte ontvoering geweest is, en niet een uit de hand gelopen overval 'zoals recentelijk aan de zijde van de media werd veron dersteld'. Voor de politie staat, aldus Worm, vast dat de aangehouden verdachten voor de ontvoering verantwoordelijk zijn geweest. „We zijn eruit dat we de goede club hebben, Voor honderd pro cent", aldus de politie-zegsman. VERVOLG ZEELAND - C3: Ontvoerders klopten met 'shoarma-bestelling' aan In Dordrecht arresteerde de po litie de Marokkaan M. H. (26), een vroegere werknemer van shoarma-grillroom Nefertiti in Etten-Leur. De eigenaar van deze shoarma zaak aan de Lange Brugstraat G. K. (26), die gezien wordt als hoofdverdachte in de ontvoe ringszaak, heeft tegenover de politie enkele bekentenissen af gelegd. Tijdens zijn verhoor heeft K. onder meer toegegeven dat hij de ontvoering uitvoerig heeft voorbereid. De Etten-Leurenaar zou de af gelopen zomer al met de voorbe reidingen zijn begonnen. K. zat in geldnood en wilde zijn pro blemen op deze manier oplossen. (ADVERTENTIES) DM 386S/16 80386SX processor 16 Mhz, 2 Mb geheugen 40 Mb Harddisk 3,5" HD diskdrive VGA P/W monitor MS-Windows 3 0 3 jaar garantie meerprijs SVGA kleur f 500,- Breda, Markendaalseweg 121 Tel. 076 - 20 02 02 Ook gevestigd in Bergen op Zoom en Rotterdam. modehuis Een aangename verrassing... Nu „Surpriseprijzen" Eindstraat 10, Breda, 076-215469 Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I I Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 kwartaal automatisch... 75.90 maand automatisch26.00 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. I J 172) 1461 (v

de Stem | 1991 | | pagina 1