Oekraïne los van Moskou 'Gijzelaar Ciccipio komt binnen 48 uur vrij' Fransen winnen Davis Cup vlemmix 'Kohl wil president worden' Zmd-Afirika: onverwacht akkoord Positie Gorbatsjov staat op het spel bij afscheiding republiek Onderhandelingen over EMU verlopen moeizaam OOSTERSE TAPIJTEN Rustig weer BEKENDMAKING - MEDEDELING TEXTIELDRUK leeuws gekissebis lachwekkend' ispers vierde na pprestaties chaatsjeugd op e voorgrond avid Duke mikt presidentschap )e pil is een ;notmiddel' INI DEZE KRANT: Merijntje Leger Jongen (14) verdacht van dubbele moord Verkoop van nieuwe, antieke en oude tapijten. Van Kelim, berbers, Nepal en moderne tapijten. Reparaties Inruil mogelijk Taxatie gratis Een uitgestrekt hogedrukgebied boven centraal Europa zorgt voor rustig weer. De kans op mist blijft daarbij groot Overdag enkele opklaringen. In de ochtend plaatselijk glad door opvriezen. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: - Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 kwartaal automatisch... 75.90 maand automatisch26.00 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: - In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT. Spinveld 37. Bradi Tel. 076-223166 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang MAANDAG 2 DECEMBER 1991 I I I I I Voor het drukken van reclame op kleding Info 01613-2990 TEXTIELPRINTERS Van onze correspondent Het Franse tennisteam heeft voor een daver ende verrassing gezorgd door de VS in de finale van de Davis Cup te verslaan. Leconte (r> en Forget (I) versloe gen in het dubbelspel Flach en Seguso. Forget scoorde daarna het beslissende punt door van Sampras te winnen. ZIE SPORT-B1 ndert - Bij verkeersongeluk- a in Gorinchem, Zundert en d-Vossemeer zijn in het ekeinde vijf doden gevallen, terdag kwam een vrouw (20) 's Gravenmoer om het leven een botsing nabij Gorinchem. k een man uit Giessenburg en baby van twee maanden rden daarbij gedood. Zundert verloor een 18-jarige llebrorder het leven. 120-jarige slachtoffer in Oud- ssemeer was afkomstig uit tierpenisse. Van onze redactie buitenland Bayrut - De Libanese ontvoerders van de Amerikaan Joseph Ciccipio hebben gisteren aangekondigd dat ze hem binnen 48 uur vrij zullen laten. Zij meldden dit in een verklaring onder tekend door de Organisatie voor Revolu tionaire Rechtvaardigheid. De Organisatie zei dat men tot vrijlating van Ciccipio, die sinds 1986 vastzit, had besloten na onderhandelingen die met behulp van de Verenigde Naties werden gevoerd. „Er zijn positieve resultaten en een alom vattende oplossing bereikt die de belan gen dient van alle partijen en conform de eis is om dit dossier voorgoed te sluiten". Een Syrische woordvoerder zei gisteren te verwachten dat Ciccipio vandaag in Libanon wordt vrijgelaten. Hij had ook aanwijzingen dat Terry Anderson en Alan Steen - met Ciccipio de laatste Amerikaanse gijzelaars - eind volgende week vrijgelaten worden. Naast de drie Amerikanen zijn er momenteel nog twee Duitsers in gijzeling. Het ziet ernaar uit dat de honderden Li- banezen die nog door Israël worden vast gehouden, na vrijlating van Ciccipio ook allemaal op vrije voeten zullen komen. Gisteren werden al 25 Arabische gedeti neerden vrijgelaten uit het gevangenen kamp Khiyam in de door Israël en het Zuidlibanese leger (SLA) beheerste vei ligheidszone in Zuid-Libanon. Dit ge beurde enkele uren na de aankondiging dat Cicippio snel op vrije voeten zou ko men. Het Internationale Rode Kruis bevestigde de vrijlating van de Arabische gevange nen in Zuid-Libanon. Het is echter niet duidelijk of onder de vrijgelatenen zich ook sjeik Abdul Karim Obeid bevindt. Zijn vrijlating was een van de eerste eisen van de ontvoerders van de pro- Iraanse Organisatie voor revolutionaire gerechtigheid in Libanon. Van de vrijgelaten gedetineerden, onder wie twee vrouwen, werden er zondagoch tend 21 de door Israël ingestelde veilig heidszone uitgewezen en naar Libanon gebracht. Vier anderen konden naar hun woningen in de veiligheidszone gaan. Een woordvoerder van de commandant van het Zuidlibanese leger, Antoine La- had, noemde de vrijlating van de 25 Li- banezen 'een gebaar van goede wil en steun aan de bemiddelingspogingen van VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar'. Bonn - Bondskanselier Helmut Kohl wil de vol gende president van Duits land worden. Volgens het Duitse boulevard blad Bild am Sonntag ligt er binnen de christen-democrati sche CDU een strikt geheim scenario klaar, dat erin voor ziet dat Kohl in 1994 de hui dige president Richard Von Weiszacker zal opvolgen. Als opvolger van Kohl treedt dan als bondskanselier Wolf gang Schauble aan, de deels verlamde, aan een rolstoel ge kluisterde fractieleider van het CDU/CSU in de Bondsdag. Schauble was tot voor kort minister van Binnenlandse Zaken. Hij gold ook al voor de aanslag, waarbij hij verlamd raakte, als de enige kroonprins van Kohl. De voorzitter van de Duitse socialistische partij SPD, Björn Engholm, heeft gisteren op een partijdag in Sleeswijk- Holstein - van welke deelstaat hij tevens minister-president is - de mogelijkheid openge houden dat hij zich voor 1994 kandidaat zal stellen voor het Duitse presidentschap. Hij zou Kohl (r) zou Von Weiszacker (l) willen opvolgen. - foto afp het dan tegen Kohl moeten op nemen. Onlangs zijn ook de minister president van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, Johan nes Rau en de huidige minister van Buitenlandse Zaken, Hans Dietrich Genscher als moge lijke opvolgers van Von Weis zacker genoemd. es - De FNV-Zeeland vindt gekissebis tussen burgemees- Barbé van Temeuzen en ge- luteerde Bruinooge over de lenwerking tussen Terneuzen Gent lachwekkend. Door deze deeldheid ontstaat er be- urlijke traagheid die schade- is voor Zeeland, zei dis- :tsvoorzitter Strous op een V-vergadering in Goes. !ie zeeland -a4 ma de Mallorca - Dick Jas- s heeft zich bij de top-vier in strijd op de wereldbeker ge aard na een serie indrukwek- ïde topprestaties. De Wille- irder, die alleen winnaar imdahl, Raymond Ceulemans Chun Lee voor zich heeft, side zowel tegen Ceulemans de Oostenrijker Pilss met een niddelde van meer dan twee. jlemans hield met een lager yenne de Westbrabander uit finale. Met een zege op Pilss rikte Jaspers de derde plaats. ie sport-b1 erenveen - De Nederlandse aatsjeugd drong zich in het ekeinde bij de wereldbeker- dstrijden schaatsen op de irgrond. Met name Rintje sma, die de 1500 meter op i naam schreef, en Falko idstra, die zowel op de 1500 de 5000 meter zijn grote mo- ijkheden liet zien. :ie sport - 84 shington - Ex-Ku Klux inleider David Duke zal zich idaag in de Republikeinse ■tij kandidaat stellen voor de sidentsverkiezingen in de VS. t meldt de televisiezender N. Duke zal vooral campagne ren in staten in het zuiden en Idenwesten. Duke (41) ver- r onlangs de gouverneursver- zingen in Louisiana. ie binnen/buitenland - a3 isterdam - 'De pil is geen ge smiddel, maar een genotmid- Vrouwen kunnen er lekker e vrijen zonder zwanger te rden. Daarom moeten vrou- n ook de pil zelf betalen. Om nsen veiliger te laten vrijen, is verstandiger te zorgen dat i mannen gratis condooms rden verstrekt'. Dat is de stel- overtuiging van de Amster- nse huisarts Rob Oudkerk. ie consument-a6 iandaag 2 katernen ixtra op maandag A2 linnen buitenland A3 leeland A4 A5 lonsument A6 ITV-programma's A7 iport deel B Jitslagen en standen letaald voetbal B2 Flauwekohl Van onze redactie buitenland Moskou - De bevolking van de Oekraïne kiest er massaal voor om met de Sovjetunie te breken. Vol gens de voorlopige uitslag van het gisteren gehouden referendum is 92 procent voor onafhankelijkheid. De kans is daardoor groot dat de Oekraïne niet zal toetreden tot een vernieuwde Sovjetunie. Welke gevolgen dat heeft is nau welijks te overzien. De Russische president Jeltsin waarschuwde dat Rusland het Unieverdrag niet ondertekent als de Oekraïne niet meedoet. Dat zou de defini tieve klap voor de Sovjetunie be tekenen. Sovjetpresident Gorbatsjov meent echter dat als de Oekraïne vóór onafhankelijkheid kiest, dat nog geen afscheiding van de Sovjetunie betekent. „Maar als men in die richting doorgaat, stevent men af op een ramp - voor de Unie, voor de Oekraïne zelf, voor Rusland, Europa en de wereld", aldus Gorbatsjov. Het Amerikaanse blad U.S. News and World Report meldde zaterdag dat Robert Gates, de directeur van de Amerikaanse CIA, gelooft dat Gorbatsjov nog dit jaar als Sovjetpresident van het toneel zal verdwijnen als de Oekraïne zich afscheidt. Dreigende taal over de positie van Gorbatsjov kwam er ook van een hoge officier van het Sovjetleger, generaal Kozhen- dayev. Hij zei in een zaterdag gepubliceerd interview dat 'er nieuwe regeringsleiders nodig zijn'. In de Oekraïne werden gisteren naast het referendum ook presi dentsverkiezingen gehouden. Hoewel de uitslagen nog niet be kend zijn, lijkt het erop dat de favoriet voor het presidents schap, Leonid Kravtsjoek, in de eerste ronde te weinig stemmen (meer dan 50 procent) gekregen heeft om nu al te zijn gekozen. Hij moet het waarschijnlijk in de tweede ronde, op 15 december opnemen tegen zijn rivaal, Vjatsjeslav Tsjornovil. In een andere Sovjetrepubliek, Kazachstan, stevende de zit tende president Nazarbajev gis teren bij de presidentsverkiezin gen af op een herverkiezing. Na zarbajev was de enige kandi daat. Een bewoner van Kiev laat er geen misverstand over bestaan dat de Oekraïne voor hem het middelpunt van de aarde is. foto afp Hoorn (anp) - Een 14-jarige jon gen uit Hoorn wordt verdacht van de dubbele moord, vorige week, op een samenwonend Vietnamees stel in Hoorn. Dit heeft een woordvoerder van de politie bekendgemaakt. De recherche had de jongen vrij dag al aangehouden op verden king van inbraak op de avond voor de moord. De 14-jarige zal vandaag aan de Alkmaarse officier van justitie worden voorgeleid op verden king van roofmoord. Volgens de woordvoerder heeft hij nog geen bekentenis afgelegd. De 31-jarige man en zijn 30-ja- rige vriendin waren dinsdag nacht in hun woning met mes steken om het leven gebracht. Zij waren naar Nederland geko men als bootvluchtelingen uit Vietnam. (ADVERTENTIE) Scheveningen (anp) - De on derhandelingen over een Economische en Monetaire Unie (EMU), die een week voor de EG-top in Maastricht in hun eindfase zijn beland, verlopen stroef. De ministers van Financiën heb ben dit weekeinde tijdens infor meel beraad in het Scheveningse Kurhaus op sommige punten vooruitgang geboekt, maar zij zijn er niet in geslaagd een for mule te vinden die iedereen, met name de Britten, tevreden stelt. Minister Kok sloeg na afloop toch een optimistische toon aan. Hij sprak van een 'zeer produk- tieve' vergadering. Bij negen a tien van de vijftien onderwerpen die op tafel lagen, is naar zijn zeggen zoveel overeenstemming bereikt dat die vóór 'Maastricht' wel opgelost kunnen worden. De EMU-onderhandelingen zul len op 9 en 10 december in Maastricht, waar alle regerings leiders plus de Franse president Mitterrand acte de presence zul len geven, bezegeld moeten wor den. Voordat het zover is zullen de ministers van Financiën van daag, en zonodig ook morgen, in Brussel proberen de resterende knelpunten uit de weg te rui men. Koks Britse collega, Norman La- mont, was echter zeer somber. „De onderhandelingen gaan erg langzaam. Ik ben er niet zeker van of we genoeg vooruitgang hebben geboekt". Londen wil zich niet nu al bin den aan de EMU, die erop neer komt dat er vanaf 1997 één munt (de ecu) en één centrale bank (euroled) komt. Het Nederlandse voorzitterschap had als oplossing voor dat nete lige probleem een formule be dacht in de vorm van een alge mene uitzonderingsclausule. Daarbij behoudt elk land de mo gelijkheid om 'op het laatste mo ment' te beslissen of het al dan niet deelneemt aan de derde en beslissende fase van de EMU. Maar volgens minister Kok is zondag gebleken dat 'een grote meerderheid van het algemene karakter van zo'n clausule niet gecharmeerd is'. Meer sympathie was er voor een procedure waar bij alleen de Britten die kans krijgen. Maar ook Denemarken wil de mogelijkheid openhouden om zich niet nu al vast te leggen. In de discussie over de keuze tussen een uitzonderingsclausule of een louter op de Britten toe gesneden formule, maakten de andere ministers hun Britse col lega Lamont duidelijk dat zij voor deze 'concessie' geen prijs willen betalen. Die prijs zou erop neerkomen dat de Britten hun zin krijgen en de EG op sociaal terrein niets extra te zeggen krijgt. Volgens minister Kok is zoiets ondenk baar. De Britten zelf willen die koppe ling ook niet leggen. Elk onder werp moet op zijn eigen merites worden bekeken, zei een Britse regeringsfunctionaris. (ADVERTENTIES) Johannesburg (anp) - Blanke en zwarte lei ders zijn het zaterdag eens geworden over een blauwdruk voor politieke hervormingen en verzoening. Dat was het resultaat van een voorbereidende bijeenkomst van twee dagen in Johannesburg. De 19 deelnemende organisaties hebben afspraken gemaakt over de agenda, het voorzitterschap en andere zaken rond de grondwettelijke onderhan delingen om de zwarte meerderheid politieke rechten te geven. Het onverwachte akkoord maakt een eind aan het meer dan een jaar durende poli tieke gekissebis over democratisering in Zuid- Af rika. „Een duidelijke en onomkeerbare breuk met het verleden", aldus Gerrit Viljoen, minister voor Constitutionele Zaken, rechterhand van president F.W. de Klerk en voorzitter van de regeringsdele gatie. Secretaris-generaal Cyril Ramaphosa van het Af rican National Congress (ANC) toonde zich even zeer tevreden. Zuid-Afrika is zaterdag volgens hem 'de laatste mijl ingeslagen op de weg naar de- i mocratie'. l Het radicale Panafrikaanse Congres (PAC) heeft echter zaterdag het overleg verlaten omdat het ANC en de regering hun van tevoren overeengeko- men standpunt erdoor gedrukt zouden hebben. i Afgesproken is dat elk van de 19 organisaties een i lid zal afvaardigen naar de Conventie voor een Democratisch Zuid-Afrika (Codesa). Die zal wor- den voorgezeten door twee hoge rechters, de Afri- kaner Piet Schabort en Ismail Mahomed, de eerste i niet-blanke rechter van het land. i De Codesa komt op 20 december voor het eerst 1 voor twee dagen bijeen. Behalve de 20 organisaties die aan het overleg j deelnamen (de PAC incluis) zijn ook vier andere j organisaties die de bijeenkomst hadden geboycot' i uitgenodigd om aan de Codesa deel te nemen. Drie van hen, de Conservatieve Partij, de Herstichte 1 Nationale Partij en de Afrikaner Weerstands Be- weging, vertegenwoordigen blank extreem-rechts, i de vierde is de extreemlinkse zwarte beweging l_ Azapo.

de Stem | 1991 | | pagina 1