KORTINGEN TOT 80% 30% KORTING Vrijgelaten tbs'er bekent drie kindermoorden - TOTALE LEEGVERK00P VERBOUWINGS OPRUIMING HANS VAN HOUT UNiTED COLORS OF BENETTON. Duitsland trekt zich niets aan van mogelijk afwijzen EG Aj ax kan uit toch winnen Kamer wil afschaffing militaire dienstplicht Beloning van 15 mille bij tip over ontvoering mannenmode VS verwerpen verzoek Israël tot uitstel conferentie Rustig en droog f OV is nadelig foor scheepvaart' Dreigende ruzie Ijver belasting Oranje speelt iveede viool ording mag later Geen cijfers bedrijf Maxwell Computerspelen grif verkocht Eerste stap fusie AVCB-Interpolis IN DEZE KRAIMT: Merijntje Man wurgde kinderen en liet ze naast de snelweg achter Oók op de nieuwe feestcollectie Oliver North in Nederland TELEKODER BELANGRIJKE MEDEDELING VANAVOND KOOP AVOND IN DONGEN Op de gehele collectie I ARENDSTRAAT 10 - OOSTERHOUT IBER 1991 tebneuzen Hoofdstraat 91 HULST Steenstraat 34 SLUIS Grote Markt 7 DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang DONDERDAG 28 NOVEMBER 1991 I I I I I Utwerpen - Een Westerschelde perverbinding (WOV) kan vol- jjs de Antwerpse Gemeen- iap voor de Haven zeer nade- worden voor het scheepvaart ter op de Westerschelde. 'olgens een rapport ontstaan er aks stroomversnellingen, wa- ■kolken en mogelijk verplaat- ig van nu bekende zandban- \j£ zeeland - c1 (ra Haag - De Tweede Kamer ,mt waarschijnlijk in conflict ^et staatssecretaris Van Amels- jurt. Diens belastingplan om |(t kwijtscheldingsbeleid van meenten drastisch te beper- i, zint het parlement niet. llzie binnenland - a3 iirich - Het Nederlands voet- kalelftal zal bij de loting voor (et wereldkampioenschap van [is94 zo goed als zeker bij de garnituur van Europa horden ondergebracht. De FIFA svan plan Engeland, Italië, Bel- fcë, Spanje, de Sovjetunie en frankrijk bij de loting op 8 de- mber als groepshoofden voor kwalificatiewedstrijden aan piesport-bi Bonn - Duitsland ziet af van streven om de Europese awording al in 1994 volledig gevoerd te hebben. Samen Nederland, Italië, België en iland werken de Duitsers een compromis dat het liggende Groot-Brittanië r de streep moet trekken. (zie buitenland - a4 Londen - De aan de Londense (fiectenbeurs genoteerde onder neming Maxwell Communica tion Corp (MCC) zal voorlopig [oog geen halfjaarcijfers publice- MCC kan nog geen liquide hiddelen opbrengen om aan de We schuldeisen te voldoen. De puld van het familiebedrijf be- t ongeveer 4,5 miljard gul- ten, Door de aankondiging van let uitstel van de publikatie is jjie MCC-koers met 20 procent feedaald. Daarmee werd de winst Ivan de afgelopen twee dagen lweer teniet gedaan. peda - Sinterklaas zorgt dit liaar voor een recordomzet van 1 [miljard gulden in de speelgoed branche. Het zijn vooral de dure [computerspelen die grif worden [verkocht. [(zie economie-a5 IAmsterdam - Verzekeringscon cern Interpolis en de Avéro Cen- I kaal Beheer Groep willen op ■termijn nauw samenwerken. voorlopig nemen de partijen elk ■/voor twintig procent in elkaar ■deel. »2ie economie - a5 vandaag 4 katernen Achtergrond Binnenland Buitenland Economie Beurs Sport Zeeland Consument Gids RTV-programma's A2 A3 A4 A5/A6 A6 deel B deel C deel D deel E E2 Kamer bewijst 18-jarigen grote dienst Jessica Laven Door Rinze Brandsma Alkmaar/Hoorn - In één keer zijn drie gruwelijke Neder landse en Duitse kinder moorden opgelost. De 49-jarige internationaal- vrachtwagenchauffeur M.S. (49) uit Assen heeft bekend zowel Jessica Laven (11) uit Blokker bij Hoorn, de 13-jarige Marco Weisser uit het Duitse Wiesba den als het 10-jarige Indiaas/ Duitse jongetje Salim Thattil uit foto anp Neustadt te hebben vermoord. De verdachte heeft een verleden van zedendelicten met kinderen. Na acht ontuchtaffaires met jonge kinderen, meisjes en jon gens, verspreid over het land, heeft hij tussen 1981 en 1987 ge vangen gezeten en is behandeld in het kader van een terbeschik kingstelling van de staat (tbs). Tegen adviezen van zijn toenma lige behandelaars in de Van Mesdagkliniek in Groningen en tegen de opvatting van de offi cier van justitie in is S. na een beslissing van de rechtbank in 1987 toch vrijgelaten. Anderhalf jaar later ontvoerde en wurgde S. Marco Weisser. De chauffeur heeft, op zijn toch ten door Nederland en Duits land, alle drie slachtoffertjes ge wurgd en langs snelwegen, ver van de plaats van ontvoering, achtergelaten. Of de chauffeur de kinderen, voor hij ze ombracht, ook seksu eel misbruikt heeft willen re chercheteams en Justitie in dit stadium van hun onderzoek niet zeggen. Woordvoerders sluiten niet uit dat S. ook elders in Europa soortgelijke misdrijven heeft ge pleegd. Na zijn plotselinge, voor de poli tie onverwachte, bekentenis zijn de dossiers van onopgeloste kin dermoorden in de landen waar S. op reed geopend, om zijn eventuele betrokkenheid na te gaan. De rechercheteams kun nen daar nu nog geen medede lingen over doen, maar laten de mogelijkheid van meer kinder moorden nadrukkelijk open. ZIE OOK ACHTERGROND - A2 Bonn erkent Kroatië pjBgfgM Pamplona - De artiesten van Ajax kunnen voorzichtig spelen, kiezen voor zekerheid en toeslaan uit een counter. De nieuwe Amsterdamse taktiek leverde in Pamplona tegen Osasuna een succesje op, dat zeer wenselijk was. Ajax won de eerste wed strijd in de derde ronde van het toernooi om de UEFA-beker met 1- 0. Het was de vijfde achtereenvolgende overwinning van de Amster damse ploeg in het Europese toernooi. Die prestatie mag er zijn, hoe wel tot stand gekomen tegen ploegen zonder internationale allure. Osasuna, momenteel dertiende in de Spaanse competitie, bleek ster ker dan Orebro en Erfurt. Maar niet zo gek veel. Twee minuten na de rust speelden de Spanjaarden even met teveel mensen voor de bal en werden onmiddellijk afgestraft. Pettersson leidde de counter in, was als altijd niet egoïstisch en bediende Berg kamp, 1-0. zie verder sport - b1 (ADVERTENTIE) Ajacied Bergkamp in duel met Osasuna-verdediger Bustin- gorri. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De afschaffing van de militaire dienstplicht is in zicht. Onder aanvoering van het CDA heeft een grote meer derheid van de Tweede Kamer gisteravond duidelijk gemaakt dat de dienstplicht in het Nederlandse leger zijn langste tijd heeft gehad. Halstraat 7 Breda St. Josephstraat 12A Bergen op Zoom Het meest duidelijk was-CDA'er Hillen: „Afschaffing is onvermij delijk en ik denk dat dat binnen vier tot vijf jaar zal gebeuren". De PvdA is voorzichtiger maar gaf gisteravond tijdens het debat over de Defensiebegroting blijk van een belangrijke koerswijzi ging. Afschaffing van de dienst plicht is bespreekbaar, aldus Vos (PvdA). De sociaal-demoeraten hebben jarenlang gepleit voor handha ving van de dienstplicht omdat zij bevreesd waren dat een be roepsleger het kontakt met de maatschappelijke werkelijkheid zou verliezen. Deze angst is nu weg bij de PvdA. Het CDA meent dat de dienst plicht kan worden afgeschaft omdat de kans van een groot scheepse aanval van de Sovjet unie minimaal is. Grote legers met veel dienstplichtigen tegen zo'n aanval zijn daarom niet meer nodig. Daarnaast wees Hillen op de overigens al jarenlang bestaande onrechtvaardige verdeling van de dienstplichtlast: slechts drie van de tien jongens hoeft in dienst. VERVOLG OP BINNENLAND - A3 Washington (rtr/dpa) - De Amerikaanse regering heeft gisteren laten weten niet te willen ingaan op een verzoek van Israël om voortzetting van de vredesconferentie in Washington uit te stellen van 4 naar 9 december. Na een drieënhalf uur durend beraad besloot het 10 leden tel lende Israëlische kernkabinet 'in principe positief over deelname. Maar de door Washington be paalde datum van 4 december gaf 'Israël onvoldoende tijd voor voorbereidingen'. Besloten werd uitstel tot 9 de cember te vragen, terwijl de ver wachting alom al was dat Wash ington er niet op zou ingaan, omdat de Israëliërs behalve uit stel ook om vervulling van een reeks voorwaarden vroegen. Washington had namelijk al la ten weten van geen van de be trokken partijen voorwaarden te accepteren. De Israëlische regering stelde als voorwaarde dat de gesprekken in Washington slechts twee ses sies lang mogen zijn, met vier tot vijf dagen tussen die sessies. Een andere eis was dat Israël volstrekt gescheiden met iedere delegatie moet kunnen praten en dat de gesprekken voortgezet moeten worden in Israëlisch- Arabische grensgebieden. Drie ministers van het tienkop pige kernkabinet stemden tegen de gang naar Washington, onder wie de minister van Woning bouw, Ariel Sharon, die in hef tige bewoordingen 'het grove ge drag van de Verenigde Staten' bekritiseerde. De Israëlische media gebruiken de term 'ultimatum' voor de uit nodiging om 4 december naar Washington te komen. Margaret Tutwiler, woordvoer ster van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, legde uit dat het 'ongepast' zou zijn als de VS eenzijdig de con ferentie zouden uitstellen, nadat Libanon en Jordanië al met da tum en plaats hadden ingestemd. Washington heeft er niets op te gen als de Arabische landen sa men met Israël tot uitstel of een andere lokatie besluiten, zei de woordvoerster. Tijdens een debat van minister van Buitenlandse Zaken David Levy met het Israëlische parle ment noemde Shimon Peres van de oppositionele Arbeiderspartij het besluit van het kabinet om uitstel te vragen een 'strategi sche fout'. Minister Levy repli ceerde daarop dat 'onze argu menten blijkbaar alleen maar als obstakels voor het vredesoverleg voorgesteld kunnen worden'. In het verlengde van de cruciale toezegging die premier Yitzhak Shamir vorige week in Washing ton deed, namelijk dat tijdens het volgende overleg ook de Is raëlische nederzettingen in bezet gebied op de agenda zullen staan, schreef minister Levy in het verzoek om uitstel aan Washington dat 'Israël bereid is fundamentele kwesties aan te snijden'. De Amerikaanse regering heeft in haar uitnodiging 'de suggestie gedaan' op deze agenda ook een Nauwelijks aangeko men in Nederland of Oliver North kreeg al de Nederlandse vertaling in handen gedrukt van zijn boek Under Fire. Het boek verschijnt hier onder de titel De Vuurlinie. ZIEBUITENLAND- A4 Bonn (dpa) - De Duitse re gering zal Kroatië en Slo venië nog voor de kerstda gen diplomatiek erkennen. Dat heeft bondskanselier Hel mut Kohl gisteren in de Bonds dag verklaard. Kohl verduide lijkte dat Bonn zelfs tot die stap zal overgaan als een deel van de EG-lidstaten van erkenning zou afzien. De bondskanselier zei te hopen dat zoveel mogelijk lidstaten van de Gemeenschap de Joegoslavi sche republieken die onafhanke lijk willen worden, diplomatiek zullen erkennen. Kohl onder streepte dat eenstemmigheid on der de EG-leden niet nodig is en dat erkenning niet op de lange baaiï mag worden geschoven. Namens het Nederlandse EG- voorzitterschap zei minister Hans van den Broek (Buiten landse Zaken) dinsdag nog te hopen dat Duitsland blijft vast houden aan de opvatting dat het uiterste moet worden gedaan om een gemeenschappelijke EG-op- stelling te behouden over moge lijke erkenning van Kroatië en Slovenië. Kohl zei gisteren dat de Duitse regering tegen deelname van Duitse troepen in een vredes macht voor Joegoslavië is. „Er zijn enkele plekken in Europa, en daartoe behoort Joegoslavië, waar het niet voorstelbaar is dat Duitse soldaten worden inge zet", zei de bondskanselier. Kohl verwees daarbij naar het Duitse optreden in Joegoslavië gedurende de Tweede Wereld oorlog waardoor soldaten van de 'Wehrmacht' momenteel niet worden geaccepteerd in het Bal- kanland. Duitse erkenning van Kroatië en Slovenië zou leiden tot grote woede onder de Serviërs, die al maanden roepen dat de Duitsers bezig zijn een 'Vierde Rijk' te stichten. Steeds meer Europese landen lij ken bereid om Kroatië en Slove nië te erkennen ondanks de oor log die nog steeds in Joegoslavië woedt. ZIE VERDER BUITENLAND - A4 (ADVERTENTIE) C* COMMODORE y&MIGA 500/899,- A1084-SP1 monitor 698,- SETPBUS... Breda, Markendaalsewcg 121 Tel. 076-20 02 02 Ook gevestigd in Bergen op Zoom en Rotterdam. Zie adv. elders in dit blad. Het weerbeeld verandert niet veel. In de ochtend kan mist ontstaan die den langzaam optrekt. Het blijft rustig en overwegend droog weer met af en toe zon. Van onze verslaggever Breda - Er is een beloning van 15.000 uitgeloofd voor tips die leiden tot de aanhouding van de ontvoerders van de Bre dase zakenman Pierre de Jonge (34). Het onderzoek van het nog steeds 30 man tellende recherche bijstandsteam zit nog niet op een dood spoor. De rijkspolitie spreekt tegen dat er een duide- De rijkspolitie heeft het sterke vermoeden dat De Jonge in Et- ten-Leur is vastgehouden. Zijn ontvoerders lieten hem na 27 uur los op een grasveld op het indus trieterrein Vosdonk in Etten- Leur. Hoofdofficier van justitie mr. A. Kalthoff in Breda hoopt met de uitgeloofde beloning nieuwe in formatie boven water te halen. In de tekst van de affiche over het uitloven van de beloning staat dat de informatie op dis crete wijze wordt behandeld. (ADVERTENTIES) Dongen Promotion lijk zicht op is wie de zakenman dinsdagavond 19 november heb ben ontvoerd en wie daartoe de opdracht heeft gegeven. De Jonge is omstreeks 23.00 uur uit zijn woning meegenomen in de kofferbak van een Opel Asco- na. Zijn ontvoerders hielden hem vast in een woning met een grindpad, vermoedelijk in de buurt van een schoolgebouw. Het slachtoffer hoorde vanaf de matras, waarop hij vastgebon den lag, regelmatig het geluid van een zoemer. De politie gaat er vanuit dat De Jonge in opdracht is ontvoerd. Een van de ontvoerders blijkt in een onbekende vreemde taal vanuit het woonhuis van de za kenman in Prinsenbeek met iemand te hebben gebeld. compromis over de door Israël geannexeerde Golanhoogte op te nemen. Dit nadat het Israëlische parlement een resolutie had aan genomen waarin het kabinet- Shamir verboden werd over Go lan te onderhandelen. Yasir Arafat, voorzitter van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO), liep gisteren al vooruit op de vervroegde verkiezingen die in Israël gehouden zouden moeten worden als de joods-fun damentalistische partijen uit de regeringscoalitie mochten stap pen. In een interview met het fax dagblad 'Mideast Mirror' spoorde hij de 600.000 Palestij- nen met de Israëlische nationali teit aan 'massaal van hun stem recht gebruik te maken bij de volgende verkiezingen'. Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 kwartaal automatisch... 75.90 maand automatisch26.00 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: - In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.

de Stem | 1991 | | pagina 1