'Sluiskil moet van bouwstop af Klei voor tegeltjes wapens Vier Ambachten m Aardenburg heeft al meer dan achthonderd jaar stadsrechten PLAATSELIJK NIEUWS Bungalowgrond Maassingel Terneuzen in trek jBij negatieve beslissing mogelijk acties van bewoners tegen gemeente Oudere bevolking stelt prijs op rust en ruimte Ministerie VROM geeft wateroverlast flat toe ZEELAND C3 e leven Woonwagenbewoners uit Sluiskil willen niet naar Biervliet verhuizen Auto Britten bij aanrijding onverzekerd Nederlandse en Belgische samenwerking in vorm gegoten Inwoner van Groede lost probleem na ruim een eeuw discussie op pni ITIF RAPPORT Over de kop Gewond Gevonden voorwerpen Sas van Gent Eigenaar: 'Vandaag oplossing voor Husum' Nieuw complex Dow opgestart re willen u nog even ■ersies van onze 405. 1)5 Reference in ogen- DE STEM DONDERDAG 28 NOVEMBER 1991 ence vanaf f 35.310,-. nu met |0.-op stuurbekrachtiging en Ibarevoorportierruiten. Ibak, zowel in sedan- met benzinemotoren elmotor. En standaard bare voorportierruiten bekrachtiging, rt laatste model dat we let bijzonder onder de It willen brengen, 15 GLX. Een zeer aan- ering, met getint glas Jedingen van Peugeot. een bijzondere ver- bht u nog twijfelen of riste moment is om aan ^ugeotte denken: vanaf zal de overheids- enzine-auto's met kata- gaan. at dit, dat een nieuwe hor u vanaf die datum r zal gaan kosten. Ihter tussen nu en 31 een nieuwe Peugeot te ld bij onze dealers, dan ting vermijden, u uw auto pas in ja- eren, geldt die prijsver- Van onze correspondent Terneuzen - De bewoners van het woonwagencentrum Blikweide uit Sluiskil zijn niet plan te verhuizen naar de nieuw aan te leggen loca tie in Biervliet. Zij voelen meer voor een centrum van tien tot vijftien wagens op de bungalowgrond aan de Maassingel. Vijfentwintig bewoners van het huidige centrum aan de Bli kweide kwamen gisteravond naar de burgerzaal van het stad huis om met de stuurgroep van gedachte te wisselen over de sa nering van het kamp. Wethouder ijlx vanaf f 32.500.-. stanoaard ■ndom en centrale vergrendeling 'erhaal, maar een rond- ngen die van zichzelf al er te gaan bekijken, e ons tóch nog op een :h nog anderszins door wij tóch nog met een inderdaad een nieuwe tussen nu en 31 decem- slipcursus bij (dit geldt an een dag lang. Onder leiding. Op de speciale nmeerde anti-slipscholen :heel verzorgd, niets kan toevoegen aan tg van een Peugeot. Maar 'eer verdacht veel op een laten glippen, iwd. ■11'91 en 31-12 '91. en registratie vóór 12 1-1992 de voorwaarden. wijzigingen voorbehouden. :L: 01640-43950. BREDA, JAN JF DE JONG-JANSEN, RAADHUIS- RIJF J.L. V.D. VOORDE, STEENSE- STRIEWEG19, TEL.: 01170-2996. 6328/36450. STEENBERGEN, BERGEN, ZETAK AUTOBEDRIJF, ffedb® hmcdikk1h jekiedikkin hingen ingen Vl0,"f7 vioehVI vioi*r_ vioemedeki vloerfteoekkingen ank zij e van ee sie. En zelf oi even hoge eisen sieli aan uw ior en Lamifloor Laq de ideale kijken en neem mee. s meubeunuis M. 01170-52161 zande Van Rooijen vroeg de bewoners om in een eerlijk overleg samen te kijken wat er kan en wat men wil. A. van Himme sprak namens de woonwagenbewoners. „Wij vra gen de stuurgroep om opnieuw te beginnen. Biervliet is als loca tie niet geschikt. De bewoners zijn bereid wonen er werken te scheiden". Als mogelijke lokatie had het plan De Kraag en met name de Maassingel voor de bewoners de voorkeur. „Lekker met ons wagentje aan de rand van Ter- neuzen tussen de bungalows met de noodzakelijke voorzieningen bij de deur" mijmerde een bewo ner. Als tweede keus kwam gis teravond naar voren de kern Sluiskil. „De gemeente Terneu zen heeft grond in eigendom aan de Canisvliet en Visartstraat. Laten we nu eens een andere weg bewandelen dan in het ver leden. Als we uitgaan van bouw- rijpe-gronden die in het bezit zijn van de gemeente vermijden we onteigeningsprocedures etc, zodat er misschien eens voortva rend gewerkt kan worden", al dus Van Himme. Van Rooijen vond de optie 'op nieuw beginnen teveel ge vraagd'. „Goede locaties zoeken heeft een politieke achtergrond en het heeft jaren geduurd. U kunt van mij niet verwachten dat ik Biervliet vanavond van tafel veeg. Ten aanzien van de locatie Maassingel zeg ik, die plek is politiek niet haalbaar. Bovendien laat het bestem mingsplan dit niet toe." „Dan verandert u maar het bestem mingsplan", antwoordde Van Himme. Verder gaven de bewoners aan hun oude beroep als sloper voort te willen zetten. Hetzij als hobby of als vrij ondernemer. „Wij wil len meedenken over een be drijfsterrein dat door de ge meente wordt aangelegd en dat wij dan huren om ons vak uit te kunnen oefenen. Bij de huurprijs moet dan wel rekening worden gehouden met de verplaatsing van ons huidige bedrijf en wat voor ons rendabel is." Van Rooijen zag met de rijks subsidie op de achtergrond wel mogelijkheden maar waar schuwde ervoor geen Sinterklaas te spelen. „Er mag geen oneer lijke concurrentie ontstaan ten aanzien van de legale autoslope rijen." Van Rooijen zei toe dat op korte termijn het centrum Blikweide acceptabel wordt gemaakt en voor de locaties Biervliet en Zaamslag onteigeningsprocedu res in gang worden gezet. Van onze verslaggever Sluiskil - Het geduld van de Sluiskilse bevolking is op. Na twee keer uitstel wil de bevolking eindelijk weten of de bouwstop in het dorp er nu wel of niet afgaat. Het plan van aan pak voor de kernen, in het kader van de gebiedsge richte benadering, zou in oktober worden besproken maar dat is uitgesteld tot 6 december. De Ondernemersvereniging Sluiskil en het contactorgaan hebben hun hoop gevestigd op deze datum. „De gemeente kan ojs een mooi sinterklaas-cadeau geven door de bouwstop er defi nitief af te gooien", zei voorzit ter A. de Bruijne van de onder nemersvereniging tijdens de pre sentatie van de decemberactie. De contactraad heeft de messen al geslepen als de beslissing ne gatief voor het dorp uitvalt. „Dan gaan we weer actie voeren. En ditmaal wellicht wat agres siever", aldus F. Saerens van het contactorgaan. Want de ondernemersvereniging en het contactorgaan vinden het broodnodig dat in Sluiskil weer gebouwd mag worden. Gewezen wordt op vroeger toen de kern van het dorp nog 1200 woningen gehad. Na de sloop van Sluiskil- Oost blijven er nog 1025 over. .„Volgens de gemeente is er nog nooit zoveel gebouwd als de ja ren voor de bouwstop. Maar het resultaat wijst anders uit. Het wordt tijd dat we onze achter stand inhalen", aldus Saerens. Als de bouwstop na 6 december van kracht blijft wordt het ac tiecomité bij elkaar geroepen. Deze groep van ongeveer 22 mensen maakte zich twee jaar geleden sterk voor behoud van de pont. „Dit comité bestaat uit alle lagen van de bevolking. Sluiskil is fanatiek. We hebben al zestig jaar klappen gehad. Dan moet je iets doen. De ge meente belooft van alles maar telkens wordt alles op de lange baan geschoven. Wij moeten druk op de gemeente houden om de bouwstop in Sluiskil er defi nitief af te halen", zegt Saerens. Van onze verslaggever Breda - Een van de drie Britten die afgelopen weekeinde betrok ken waren bij een zeer ernstig ongeval in Baarle-Nassau zit nog vast. gevolg van het ongeval moet een 17-jarige bromfietser uit "Ulicoten een van zijn benen mis sen. De Britten reden in een on verzekerde auto en waren waar schijnlijk zeer dronken. Uit het politie-onderzoek is ge bleken dat de 35-jarige J. E. de auto bestuurde. Twee van de tóe mannen zijn inmiddels in vhjheid gesteld. De mannen die woonden in een bungalowpark Ulicoten werkten bij een be drijf in Tilburg. De dijkgraven van Belgische grenspolders en van Zeeuws-Vlaamse waterschappen helpen kunstenares Linda Baeyens bij het verzamelen van de klei. - FOTO DE STEM COR J. DE BOER Van onze verslaggever Assenede (B) - In het Belgi sche Assenede wordt een ver dergaande samenwerking tussen Nederland en België in het kader van de Europese eenwording in vorm gegoten. Niet door allerlei ingewik kelde bestuurs-overeenkom- sten maar gewoonweg met klei. Kunstenares Linda Baeyens uit Zelzate gaat ke ramische tegeltjes aanmaken en bakken met daarop de wapens van de gemeenten Axel, Hulst, Boekhoute en Assenede, de vroegere Vier Ambachten. Vanwege dit grensoverschrij dend karakter wordt de klei voor deze tegeltjes gewonnen uit Belgische en Zeeuws-Vlaamse polders. „Dat geeft toch een aar dig cachet aan Europa '92", zei ze gistermiddag tijdens de pre sentatie van het project in Asse nede. 750 Jaar Uiteraard is de Europese een wording niet de aanleiding voor de keramische tegeltjes. Volgend jaar is het namelijk 750 jaar ge leden dat de Graaf van Vlaande ren de oprichting van de Vier Ambachten goedkeurde. Deze ambachten waren bestuurlijke samenwerkingsvormen tussen de gemeenten en dorpen. Als herin nering daaraan vereeuwigt Linda Baeyens de wapens van de vier ambachten in keramiek. Dijkgraven van Belgische grens polders en van Zeeuws-Vlaamse waterschappen, waaronder W. Gosselaar van het waterschap De Drie Ambachten en baron K. Collot d'Escury van het Hulster Ambacht, schepten gistermiddag alvast symbolisch de eerste klei op voor Linda Baeyens. Een stuk vers omgeploegd land van land bouwer Hubert van Ootegem uit Assenede werd hiervoor ge bruikt. Op de huidige hoeve van de familie Van Ootegem in de vierhonderd jaar oude Mariapol- der werd namelijk in 1904 de laatste steenoven van Assenede gebouwd. Daar werden vroeger bakstenen van afgezette zeeklei gebakken uit het gebied van de Vier Ambachten, bedoeld voor woningbouw. Deze klei is ook geschikt om tegels te bakken. Ruwe klei De kunstenares bekeek de door de dijkgraven opgeschepte klei nauwkeurig. „Er moet namelijk eerst heel wat gebeuren voordat ik de ruwe klei kan gebruiken", legde ze gisteren uit. „De klei wordt eerst gedroogd en fijnge malen om er takjes, schelpjes en bladeren uit te halen. Dan wordt de klei fijngestampt en in een ton goed geroerd. Na het zeven blijft zuivere klei over die na op nieuw laten rusten, afgieten en drogen geschikt is voor ge bruik". Met alleen Assenedese klei is ze er niet. „Ik heb een proeftegeltje van deze klei gemaakt. En je hoort, het klinkt dof", terwijl ze tegen het tegeltje tikt. „Een goed tegeltje moet scherp klinken. Want dat betekent geen haar scheurtjes. Door de samenvoe ging van Nederlandse en Belgi sche klei krijg ik wel de goede samenstelling. Althans, daar werk ik aan". Geschiedenis Het ontwerp van de keramische tegeltjes liet ze aan de dijkgra ven alvast op papier zien. Ze weet nog niet groot de oplage zal zijn. „Dat hangt uiteraard van de vraag af". Linda Baeyens denkt er ook over om de wapens van de zeven pol der- en waterschapsbesturen op deze polderklei-tegels te bakken. Landbouwer Van Ootegem is er trots op dat klei van zijn grond wordt gebruikt. „Deze klei van ons land dient om de geschiede nis van deze streek, onze polders en van onze landbouw te vereeu wigen. Want reeds vierhonderd jaar lang is deze klei verbouwd Linda Baeyens met het ontwerp voor de tegels. FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER door onze landbouwers". haald uit een polder in Steeno- De Nederlandse klei wordt ge- vens bij Zaamslag. Van onze correspondent Aardenburg - Zonder dat ze het wisten is de kans om eens eeht feest te vieren aan de neus van de Aardenburgers voorbij gegaan. Ze hadden Mimers in 1986 het feit kun nen herdenken dat Aarden- burg achthonderd jaar gele hen stadsrechten keeg van Sraaf Filips van de Elzas. bat Aardenburg kort voor 1187 stadsrechten kreeg, is de conclu sie van drs. Bas de Melker uit roede. Die schrijft dat in zijn artikel 'Het oudste stadsrecht van Aardenburg' in 'Archief', een publicatie van het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 1990. De Melker stond eerder, in zijn- uitvoerige doctoraalscriptie 'De ontwikkeling van de stad Aar denburg', al stil bij de stadsrech ten van Aardenburg. Nu heeft hij de zaak verder uitgediept en vond waarschijnlijk de oplossing waar in de vorige eeuw al naar gespeurd werd. De datum van het verlenen van stadsrechten aan Aardenburg was namelijk onbekend. De rechtshistorici Warnkönig, Gilliods van Seve- ren en De Saint Genois, alsmede J. Ab Utrecht Dresselhuis en G. A. Vorsterman van Oyen zet ten ieder hun eigen filosofietje op. Vlaamse graaf Na de dood van Vorsterman van Oyen verstomde de discussie en het toeval wil dat de Aardenbur ger Vorsterman van Oyen het dichtst bij de waarheid is geko men. Allen gingen uit van een brief van 6 april 1127 van de voornaamste burgers van Aar denburg aan de Vlaamse graaf. Ze meenden te maken te hebben met een plaats met stadsrechten. In 1837 ontdekte Warnkönig als eerste dat in een in het gemeen tearchief van Aardenburg aan wezige rol een stadskeure uit 1330 bevatte en dat daarin een link werd gelegd naar eerder verkregen stadsrechten. Een officieel document inzake de verlening van stadsrechten aan Aardenburg bestaat niet, al thans is tot op heden niet aange troffen. De Melker concludeert dat Aardenburg mogelijk bij grafelijk schrijven toestemming is verleend het stadsrecht van Brugge te gebruiken. In meer dere oude steden is geen docu ment inzake stadsrechten aan wezig, maar wel is bekend dat een zogenaamde 'smalle' stad het stadsrecht van een grotere stad mocht gebruiken. Voordat De Melker zijn conclu sie kon trekken heeft hij heel wat nasporingen moeten ver richten. Van vitaal belang was een meer dan twee meter lange rol nog aanwezig in het gra felijk archief. Door tekst- en handschriftvergelijking en de in houd van dit Aardenburgse do cument te toetsen aan verleende Groede - Vermoedelijk door het rijden met een te hoge snelheid raakte gistermorgen in een bocht van de provin ciale weg nabij Groede de automobilist F. van L. uit het Belgische Asse de macht over het stuur kwijt. Hij kwam' met zijn personenauto in de berm terecht, sloeg vervol gens enkele keren over de kop, alvorens tot stilstand te komen. De auto werd geheel vernield en de bestuurder werd overgebracht naar het Antonius ziekenhuis in Oost burg. Oostburg - Automobilist A. van B. uit Hoek raakte dins dagavond bij een ongeval op de Philipsweg te Oostburg ge wond. Hij liep daarbij een sleutelbeenbreuk en een hoofdwond op. Van B. reed met zijn voertuig in de rich ting Waterlandkerkje en werd, naar zijn zeggen, ver blind door een tegenligger. Hij kwam in de berm terecht waarbij zijn voertuig over de kop sloeg en daarbij geheel werd vernield. Na behande ling in het ziekenhuis te Oost burg kon hij naar huis wor den vervoerd. Oostburg - Bij de politie kan men inlichtingen krijgen over de volgende gevonden voor werpen: overlevingsmes, twee portemonnees met inhoud, goudkleurig armbandje, grijze poes, onderdeel land bouwwerktuig, tas met rok en overhemd, boekenbonnen, twee goudkleurige kettinkjes, bankbiljetten, groene sjaal, diverse sleutels. KAARTING - Buurtvereni ging Sint-Albert houdt zon dag 1 december de derde kaarting van het seizoen in het gelijknamige buurthuis. De spelsoorten zijn bieden en jokeren. Aanvang 14.00 uur. VERVOLG VAN PAGINA ZEELAND C1 Vergrijzing is een probleem, me nen de bestuurders. Aan de an dere kant hebben statistieken aangetoond dat juist de oudere bevolkingsgroep zoveel prijs stelt op rust en ruimte. En het is een bevolkingsgroep die in Zee land het meest kapitaalkrachtig is. Percentueel wonen er in de Zeeuwse kusttreek meer miljo nairs dan in andere Nederlandse kuststreken. Dan is er het toerisme. Hoe drukker en onleefbaarder Zee land wordt, hoe minder aantrek kelijk de provincie zal worden voor de toeristen. 'Zeeland is vol', wist gedeputeerde De Voogd vorig jaar al. En dat is de realiteit. In de zo mer zit Zeeland verstopt met toeristen,.jn de winter leven de Zeeuwen met de Zeeuwen en be sluit het provinciaal bestuur dat er de komende jaren 4600 hec- VERVOLG VAN PAGINA ZEELAND C1 „Hebben ze eigenlijk wel de be doeling het schip te laten uitva ren", vroeg hij zich vertwijfeld af toen hij op de verbinding wachtte. Op een briefje had hij de verschuldigde gage van de bemanning opgeteld. Ruim zes tienduizend Britse ponden (ruim 50.000 gulden). „Waar is het geld van de beman ning", vroeg hij daarom aan Sö- rensen. „U moet naar Terneuzen komen om het een en ander uit te leggen. De bemanning gelooft niets meer. Ze werken niet meer en zijn zelfs niet meer bereid om uit te varen. Eerst moet het geld aan boord komen. Anders vorde ren wij het schip. Ik heb alle pa pieren in bezit en geef dan aan de ITF opdracht het schip vast te houden totdat het geld binnen is", dreigde Olsen. Sörensen probeerde zich te ver ontschuldigen. „Het is een zeer moeilijke situatie. De zaak dient vandaag in Middelburg en ik be loof u tussen 12.00 en 12.30 uur te laten weten wat er gebeurd". Stuurman Olsen zit vandaag rond die tijd bij de telefoon. „Sörensen heeft helemaal niet de intentie om te betalen", siste hij toen hij de hoorn hard neers meet. „Maar ik zal proberen de bemanning tot vandaag rustig te houden". tare nieuw natuurgebied moet bijkomen. Meer lege ruimte. Aan de andere kant kankert dat provinciebestuur over te weinig overbevolking. Het lijkt moeilijk te rijmen. Zeeland moet groeien om van Den Haag geld en middelen te krijgen. Het is de tragedie van een provincie die nog niet is ver stopt met asfalt, files en onbe woonbare stadswijken. Anders beschouwd, zit er in Zee land een bom geld. Het toerisme (omdat Zeeland zo landelijk nog is) brengt enorm veel op, en zal alleen maar gestimuleerd wor den als Zeeland leger wordt (die 4600 hectare nieuw natuurge bied helpt daarbij). Zeeland is een rijke provincie, het blijkt uit veel statistieken, de vermogende ouderen wijzen daar al op. Het probleem ligt in het verdelen van het geld in Ne derland. Als Zeeland zelf het eigen geld uit zou mogen trek ken om de dorpsschooltjes te be houden en andere maatregelen te treffen om de voorzieningen op peil te houden, zou het pro vinciebestuur niet langer zo zuchten dat 'de groei van Neder land' niet kan worden behaald. Zeeland blijft dan 'achterlijk platteland', maar veel Zeeuwen zal dat zelfs een geringe belas tingverhoging waard zijn. Van onze verslaggever Terneuzen - Dow Chemical in Terneuzen heeft haar nieuwe Styreen 4-complex opgestart. Het nieuwe complex bestaat uit fabrieken voor de produktie van ethylbenzeen, styreen en water stof. De nieuwe fabriek heeft een ca paciteit van 450.000 ton per jaar. Deze fabrieken vervangen de oudere fabrieken voor ethylben zeen en styreen. Hierdoor neemt de produktie van styreen in Ter neuzen toe met 200.000 ton tot in totaal ongeveer 1 miljoen ton. Het complex is in '89 ontworpen. In '90 werd begonnen met de bouw, nadat de toenmalige vice- premier R. de Korte de eerste paal had geslagen. In de afgelo pen twee jaar waren tussen de vierhonderd en zevenhonderd medewerkers van diverse aanne mers bij de bouw betrokken. Dow is de grootste producent van styreen met ongeveer 1,7 miljoen ton. Styreen monomeer is een belangrijke grondstof in de chemische industrie. stadsrechten in het laatste kwabt van de twaalfde eeuw, meent De Melker (en hij legt tal van bewij-i zen over) dat Aardenburg stads rechten keeg kort voor 1187. Een eerder verkregen stadsrecht moet ernstig betwijfeld worden. Het artikel van De Melker is binnenkort te koop in het ge meentehuis van Aardenburg. Naar aanleiding van zijn jongste publicatie houdt De Melker maandag 16 december om 19.15 uur een lezing voor belangstel lenden in de burgerzaal van het stadhuis in Aardenburg. De toe gang is gratis. Van onze verslaggever Terneuzen - Het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer (VROM) onderschrijft de proble men omtrent de water- en stankoverlast in de flat aan de Pe ter van Anrooylaan in Terneuzen. In een brief aan de raads fractie van Groen Links schrijft het ministerie dat de overlast waarschijnlijk het gevolg is van de nieuw aangelegde riole ring voor de keuken. De wateroverlast, veroorzaakt door een verstopping, is inmid dels verholpen. Voor wat betreft de stankoverlast heeft het minis terie met de gemeente afgespro ken om de zaak kritisch te blij ven volgen. De gemeente heeft hierover contact met de daarbij betrokken partijen zoals de aan nemer en de onderaannemer. Een mogelijke oplossing werd aangedragen om de afvoer van de keuken rechtstreeks op de re genpijp aan te sluiten. Maar dat is vooral in de wintermaanden volgens de gemeente niet haal baar. „De zaak bevriest op deze manier. Er moeten andere voor stellen op tafel komen".

de Stem | 1991 | | pagina 19