Pearle IJ/FF Opkomst racistische partijen baart West-Europa grote zorgen Spitsroeden lopen 'Ik ben ontwaakt in fascistisch Antwerpen' Ontvoerders Pierre de Jonge handelden waarschijnlijk in opdracht Unieverdrag Sovjetunie is nog niet ondertekend SCHOUDERKARBONADE EN WITLOF Voorwaardelijke straffen in zwart-geldaffaire Ajax Ongenoegen Dweilorkest r Amateuristisch ROKEN |Temeuzen wordt leefbaarder Overname Bergs transportbedrijf I (ZIE ECONOMIE -A5 hlinimumloon met 1,4% omhoog België bijna onbestuurbaar Ajax mist Wouters nu al Simons ergert zich aan premier 'P ensioenpremie zorgsector lager' IN DEZE KRANT: Merijntje VAN DE TV Lekker smullen: 798 2.49 Freddie Mercury wist de massa te bespelen 1991 bij de Vaate, voorzitter van de commissie geselecteerd j jeugdtennis, de nieuwe dis trictstrainer Jan Willem Baars voor. Bij de Vaate zei verheugd te zijn met Baars als nieuwe dtl, de afkorting an districtstennisleraar. Bij de Vaate zei echter nog iets, wat hij eigenlijk niet had mogen zeggen. Hij f0rmu. leerde het zo: „Je zet een ad vertentie voor een nieuwe trainer, moet maar afwachten wie reageert en dan krijg je maar drie sollicitaties binnen Ik mag het misschien niet zeggen, maar dan slaat de angst je om het hart, want je wilt toch een goeie hebben aldus Bij de Vaate, zonder overigens de namen van de andere sollicitanten te heb ben genoemd. JAARLIJKS WORDT tijdens de najaarsvergadering van het tennisdistrict de toernooi- agenda samengesteld. Voor zitter Piet Bertram van Drive uit Sas van Gent had zich speciaal voor dit agendapunt schrap gezet. Hij vond dat het seniorentoernooi van zijn ver eniging tekort werd gedaan doordat het samen met het toernooi in Kloosterzande en Sluis in dezelfde week stond ingedeeld. „Opnieuw wordt Drive de dupe van de aanmelding van het toernooi in Axel. Waarom Axel niet deze week toewij zen," vroeg Bertram zich af. Daarbij wijzend op het verle den, toen Axel ook al het toernooi in Sas van Gent min of meer blokkeerde. De ver gadering hoorde het ongenoe gen van Bertram geduldig aan, maar wachtte tevergeefs op de reactie van Axel. Deze vereniging schitterende door afwezigheid. De eerste zaalkorfbalwed- strijd is voor het Temeuzense Luctor teleurstellend verlo pen met een 17-16-nederlaag tegen RWR in Rhoon, onder de rook van Rotterdam. Dat het korfbal daar leeft, heeft de Terneuzense ploeg heel sterk moeten ervaren. Een afgeladen sporthal, com pleet met dweilorkest, maakte een oorverdovende herrie, waardoor de spelers nauwelijks met elkaar kon den praten (voor de scheids rechter een voordeel). Het ergst was het in het begin, toen de thuisclub vlot naar 5- 1 uitliep. Ook tegen het einde, toen RWR een 12-14-achter- stand wegwerkte en in de slotfase de volle winst greep, werd er natuurlijk volop ge toeterd. Daar tussenin was het heel wat minder. Voor rust maakte Luctor de ach terstand bijna goed, om. in de tweede helft op voorsprong te komen. Jammer was het dat het orkest weer opleefde, want dat kostte Luctor de ze ge. Of was het nu toch an dersom? ZATERDAG WERD het offi- cieze Zeeuwse kampioen schap veldrijden voor trim mers verreden. De eerste drie aankomenden kregen een me daille. Een leuke geste, maar e op de medaille was een stic- :t kertje geplakt waarop met ty- it pemachine stond getikt: ZK n derde plaats. Een beetje pro fessioneler zou het wel mogen tijdens zo'n titelstrijd en dan te bedenken dat deze catego rie meestal het veldrijden moet redden.... EINDREDACTIE: Ton Koo- men. Bijdragen: Willy van Leeu wen, Kees Hamelink, Rinus de Doelder en Eddy de Tn Schrijver. Voetbal International: „Het dat je voetballers elke week weet is het een kwestie van opfrissen aandacht schenken aan de beie- i het Kon. Ned. Korfbal Verbond in naakte korfballers en korfbalsters ;s die in onze sport totaal geen to igereef in Trouw: „Ook als scheids- yeie voetbalwedstrijd. Wie in de top i van sport". national: „Bij het Italiaanse vaW%' Nederland beslissen de spelers, i» ld. Maar daar win je geen toedstn) idrijver in NRC Handelsblad: Jen ikt je niet gelukkig. Ik voel me V gereden, als ik heb afgezien op rnational: „Er heerst een ver^eejt 'ederland. We verlangen zo naare rond het Nederland voetbalelftal nemert. Er staat vaat lata van uw gading bij. Ook vandaag 1 I lerneuzen - Terneuzen grijpt de sociale vernieuwing aan om de I binnenstad leefbaarder te ma- I 'Sen. Samen met bewoners, poli- I (je, woningbouwverenigingen en I allerlei stichtingen gaat de ge- I y.eente de groeiende overlast I van drugs, vandalisme, verpau- I sering en criminaliteit te lijf. IZIE ZEELAND-C3 Bergen op Zoom - Het Bergse I jansportbedrijf De Graauw kv. komt in handen van het I Osse transportbedrijf Hany Vos 18.V. Welke prijs Vos moet beta- i voor De Graauw, is niet be- I tod gemaakt. Den Haag - De wettelijke mini mumlonen gaan per 1 januari 1992 met 1,48 en op 1 juli met 1.4 procent omhoog. Dat meldt I minister De Vries (Sociale Za- in de toelichting bij zijn I (concept-)bestuursmaatregel om de bruto-koppeling komend jaar niet volledig te laten doorgaan. Brussel - De dreun van de ver kiezingsuitslag van zondag dreunt nog na in België. De forse winst van het extreem-rechtse Vlaams Blok en de weigering van de traditionele partijen om met elkaar samen te werken ma- ken België bijna onbestuurbaar. IZIE BUITENLAND-A4 Amsterdam - Louis van Gaal mist Jan Wouters nu al. De tech nisch directeur van Ajax vindt dat het zonder zijn naar Bayern München vertrokken spelleider wel erg rustig is geworden in het veld. „Wie nu de leider moet worden?", vroeg Van Gaal zich gisteren af. „Ik weet het niet. Er lopen maar weinig leiders in het betaalde voetbal". ZIE SPORT-BI Den Haag - Staatssecretaris Si mons (Volksgezondheid) vindt het 'onverstandig' dat premier Lubbers zaterdag op de CDA- partijraad heeft onthuld dat hij Simons had verboden in het Se naatsdebat over de basisverze kering in de gezondheidszorg met aftreden te dreigen. Voor de NOS-televisie zei Si mons gisteravond het niet juist te vinden dat Lubbers in het openbaar uitlatingen heeft ge daan over vertrouwelijk beraad binnen het kabinet. Den Haag - Werknemers in de gezondheidszorg gaan wellicht minder persioenpremie betalen. Dat kan een bedrag van 500 mil joen opleveren. Dat bedrag kan gebruikt worden bij de cao-on derhandelingen in de zorgsector. ZIE BINNENLAND-A3 vandaag 2 katernen Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Staan in België de migranten voor 't blok? DE STEM Door René Kloeg Breda - De ontvoerders van de Bredase zakenman Pierre de Jonge junior (36) hadden vrijwel zeker een opdracht gever. Dit zou blijken uit het feit dat een van de daders vanuit het huis van De Jonge in een onbe kende vreemde taal met iemand heeft gebeld. Een woordvoerder van de rijks politie rijkspolitie heeft dat gis teren bevestigd. Pierre de Jonge werd vorige week donderdag uit zijn woning aan de mr. Bierensweg in Prin senbeek door twee gewapende mannen ontvoerd en 27 uur later in Etten-Leur weer vrijgelaten. Tijdens de overval van het echt paar De Jonge - beiden werden onmiddellijk geboeid en ge blinddoekt - heeft een van de ontvoerders het telefoontje ge pleegd. Gezien het amateuristi sche optreden van de ontvoer ders zelf lijkt het er op dat er een opdrachtgever in het spel is geweest, of in ieder geval een derde mededader. Na de ontvoering heeft de politie in de woning van Pierre de Jonge senior ongeveer drie keer contact gehad met de ontvoer ders. In een van die gesprekken is een losgeld van vijf of zes mil joen gulden geëist. Over het los geld is echter niet onderhandeld. In de gesprekken is vooral ge sproken over het welzijn van Pierre de Jonge. Naar nu blijkt heeft Lillian de Jonge, de echtgenote van het slachtoffer, onmiddellijk na de onvoering haar schoonvader Pierre de Jonge senior opgebeld. Deze schakelde de Bredase poli tie in. In de woning van de ont voerde werd een briefje gevon den waarin onder meer gestaan zou hebben 'Wij nemen contact op. Geen politie'. Op de vraag of na de vondst van dat briefje toch nog met een po litiewagen met zwaailicht de op rit van De Jonges huis is opgere den, wil de politiewoordvoerder geen antwoord geven. „Als in dat briefje staat wat u zegt, zou dat onverstandig kunnen zijn. Maar het kan ook zo zijn dat de Extreem-rechts rukt op Servische soldaten verkennen heel voorzichtig een terrein, nabij Vukovar in Oost-Kroatië. Ze zijn op zoek naar booby traps en mijnen, achtergelaten door Kroatische strijders. Hoewel de Oost-Kroatische stad Osijek gisteren nog lang bele gerd werd, lijkt het er op dat het veertiende bestand in Joego slavië inmiddels gerespecteerd wordt door beide strijdende partijen. - fotoafp ZIE BUITENLAND-A4 Moskou (dpa/rtr/afp) - De leiders van zeven Sovjetrepublieken heb ben gisteren het Unieverdrag, waarover ze het op 14 november in principe eens waren geworden, niet ondertekend. Een bijeenkomst van de Staatsraad, het hoogste politieke orgaan in de Sovjetunie, eindigde zonder resultaat. De opschorting van de ondertekening van het concept-unieverdrag betekent een nieuwe tegenslag voor president Gorbatsjov, die streeft naar een nieuwe confederale staat. Gorbatsjov heeft steeds gezegd af te treden als de republieken het verdrag niet ondertekenen. De Sovjet-president was zichtbaar teleurgesteld, maar hij bleef opti mistisch. Het concept-verdrag wordt nu voorgelegd aan de parle menten van de zeven republieken. Daaruit blijkt, zo zei hij voor de Sovjet-televisie, dat de presidenten hun parlementen serieus nemen en hen niet passeren. (ADVERTENTIES) WANT BIJ PEARLE IS JE TWEEDE BRIL GRATIS, Koop" nu een bril bij Pearle en je krijgt er een complete tweede bril gratis bij. Handig bij verlies of breuk. Wel even deze advertentie meenemen, hoor! 7im Ar. In Ho .uinl/ol OPTICIENS Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. j Bergen op Zoom «Breda «Hulst •Terneuzen Roosendaal* Oosterhout «Tilburg De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Pearle (rubriek opticienskj ELKE MAANDAG BIJ RTL4 NEEM M A AR VAN MIJ AAN, DAT 'T VERS IS! Schouderkarbonade kilo Witlof klasse 1 i kilo AANBIEDINGEN ZIJN GELDIG OP DINSDAG EN WOENSDAG. VERS VLEES AANBIEDING ALLEEN BIJ UW SUPER-SLAGER Door Paul de Schipper Antwerpen - „Ik ben van morgen ontwaakt in fascis tisch Antwerpen". Duidelijker kon de socialisti sche vakbondsman Guy Lau- wers gisteren niet zijn. Zijn stad Antwerpen, de rooms- rode burcht, is zondag van kleur verschoten. Met 25 procent van de stemmen is het extreem rechtse Vlaams Blok er de groot ste partij geworden. In de ooit zo tolerante stad aan de Schelde zijn de migranten bang en voelt de joodse gemeenschap zich sinds de verkiezingen van zon dag onveilig. Langzaam wordt België wakker, komen de reacties los, vaak van schrik en verbijstering. Afkeer van politiek en angst voor vreemdelingen deed de Bel gen kiezen voor extreem-rechts en voor het verschijnsel Jean- Pierre van Rossem. „Ge moogt drie miljard jatten, in het cachot zitten en de kiezers dragen u nog op fluweel naar het parlement", aldus gisteren een café-nabeschouwing in Antwer pen. De Antwerpenaren bleken het meest extreem in hun afschuw van de Belgische versie van de mocratie. In de wijk Borgerhout scoorde Vlaams Blok 36 procent en in het traditioneel rode bol werk Hoboken 29 procent. Zonder de lijst-Van Rossem zou de winst voor extreem-rechts mogelijk nog groter geweest zijn. „Dertig jaar fouten en geklungel van de traditionele partijen heeft ons deze fascistische partij gebracht", vindt Mohammed Se bahhi. Deze Marokkaan was zondag de enige migranten-kandidaat in België. Als derde op de Ant werpse lijst van de groene partij Agalev miste hij net een zetel in de volksvertegenwoordiging. „Papa, ik ben ziek, ik ga niet naar school omdat ik bang ben". Dat kreeg Sebahhi gistermorgen van zijn 11-jarige zoontje Karim te horen. De latente angst in de Antwerpse migrantengemeen schap blijkt plotseling gerecht vaardigd. Sebahhi: „Nu wordt duidelijk hoe diep de kloof tussen bevol king en beleid is. De politici moeten de problemen van de kansarmoe en verloedering aan pakken. Daarmee nemen ze ba sis onder Vlaams Blok weg". VERVOLG OP BUITENLAND - A4 inhoud van dat briefje op dat moment nog niet bekend was". Het dertig man tellende recher chebijstandsteam heeft op dit moment nog geen spoor van de daders. Dat betekent echter niet dat het team op een dood spoor zit, aldus de politie. Het onder zoek zit op dit moment in de zo geheten informatie-fase. Het on derzoek is in dit stadium zo breed mogelijk. Als dat is afge rond wordt alle informatie met elkaar vergeleken en komt er een vervolgonderzoek. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang DINSDAG 26 NOVEMBER 1991 I I I I I Van onze verslaggever Den Haag - De grote ver kiezingsoverwinning van het extreem-rechtse Vlaams Blok bij de zondag in België gehouden verkie zingen, baart veel regerin gen in West-Europa grote zorgen. Algemeen bestaat de vrees dat in andere Westeuropese landen rechts-extremistische groepen en partijen het succes van het Vlaams Blok zullen aangrijpen om acties tegen minderheden en immigranten te verhevigen. Bij tussentijde verkiezingen in de Noorditaliaanse stad Brescia heeft de extreem-rechtse Lega Lombarda een spectaculaire winst geboekt. Haatgevoelens De Lega, die in drie jaar tijd in Noord-Italië vanuit het niets is opgekomen, behaalde 24,3 pro cent van de stemmen, vijf pro cent meer dan vorig jaar. De christen-democratische partij kelderde van 31,9 naar 24,4 pro cent. Het proces van de Lega is in veel opzichten te vergelijken met dat van het Vlaams Blok in België. De formatie speelt handig in op de in Noord-Italië levende haat gevoelens en vooroordelen je gens zuiderlingen en buitenlan ders. De Franse staatssecretaris voor integratie Yamgnane, gisteren in Den Haag, vreest dat de over winning van het Vlaams Blok van grote invloed zal zijn op de regionale verkiezingen in Frank rijk, volgend jaar maart. Le Pen Yamgnane, die eist dat extreem rechtse partijen als het Franse Front National van Le Pen door de democratische partijen har der worden aangepakt, voorspelt een doorbraak van Le Pen. De Nederlandse minister D'An- cona wil dat de bestrijding van racisme en discriminatie van buitenlanders hoog op de agenda van de komende Europese top in Maastricht wordt geplaatst. De bewindsvrouwe wil nog voor de jaarwisseling - dan eindigt het Nederlandse voorzitterschap van de Europese Gemeenschap - een Europese campagne tegen racisme en discriminatie op touw zetten. Volgens minister D'Ancona is in Nederland tot op heden open lijke en massale agressie tegen buitenlanders nog niet voorge komen. Maar ze vreest wel dat het succes van het Vlaams Blok ook gevolgen zal hebben voor Nederland. Immigrantenorganisaties uit alle EG-landen grijpen de komende EG-top in Maastricht aan om hun ongerustheid te uiten over de onverdraagzaamheid tegen over buitenlanders en minderhe den. Oostenrijk In een open brief aan de EG- staatshoofden en regeringslei ders en aan het Europees Parle ment kondigen zij een manifest aan dat zij op 10 december zul len aanbieden. De Oostenrijkse regering heeft besloten het aantal immigranten voortaan aan een maximum te binden. In de komende jaren wil het land niet meer dan 20.000 tot 25.000 buitenlanders toelaten, inclusief politieke vluchtelingen. In 1989 en 1990 heeft Oostenrijk jaarlijks ongeveer 180.000 bui tenlanders opgenomen. Veel Oostenrijkers zijn daarover der mate bezorgd, dat ze bij de laat ste regionale verkiezingen mas saal stemden op de FPÖ, een ex treem-rechtse partij, die buiten landers uit Oostenrijk wil weren. Vaak super-theatraal, soms lachwekkend, maar altijd bijzonder. De in het voorbije weekend overleden Freddie Mercury maakte muziek zonder boodschap, maar met een verpletterende uitstraling. Mercury bespeelde de massa als geen ander. Hij maakte krachtige, niet alledaagse rockmuziek en werd een van de grootste popmuzikanten van de laatste twintig jaar. ZIE GIDS-DEEL D De zon was gisteren de grote afwezige. Vandaag opnieuw een bewolkte dag waaruit plaatselijk wat lichte neerslag kan vallen. Er is weinig wind. Amsterdam (anp) - Het gerechtshof in Amsterdam heeft gis teren voetbalclub Ajax wegens fraude veroordeeld tot een boete van twee miljoen gulden, waarvan één miljoen voor waardelijk. De oud-bestuursleden Harmsen, Bartels en Van Eijden en oud voetballer Sören Lerby werden allen veroordeeld tot voorwaar delijke gevangenisstraffen en geldboetes. De straffen vallen een stuk lager uit dan procureur generaal mr. A. van der Perk twee weken ge leden eiste. Hij eiste hogere boe tes en onvoorwaardelijke gevan genisstraffen tegen de verdach ten. Tegen de club zelf had Van der Perk een boete van twee mil joen onvoorwaardelijk geëist. Oud-voorzitter Harmsen werd veroordeeld tot een boete van 175.000 gulden en een voorwaar delijke gevangenisstraf van zes maanden (eis: twaalf maanden, waarvan 4 voorwaardelijk.). Oud-penningmeester Bartels werd veroordeeld tot een boete van 75.000 gulden en een voor waardelijke gevangenisstraf van vier maanden en huidig com mercieel directeur Van Eijden kreeg een boete opgelegd van .60.000 gulden en een voorwaar delijke gevangenisstraf van vier maanden. Oud-Ajacied Sören Lerby, thans trainer van Bayern München, kreeg een voorwaardelijke ge vangenisstraf van zes maanden en een boete van 250.000 gulden. De straffen van het hof komen wel grotendeels overeen met de veroordelingen van de rechtbank in juli vorig jaar. Ajax-penningmeester Van Os zei gisteren in een eerste reactie te leurgesteld te zijn over het von nis van het hof, omdat het wei nig afwijkt van de eerdere ver oordeling door de rechtbank. Hij zei eerst het arrest van het hof te willen bestuderen, alvorens te besluiten over cassatie bij de Hoge Raad. Het gerechtshof wijst in zijn ar rest oud-voorzitter Harmsen aan als de kwade genius achter de belastingfraude en valsheid in geschrifte die zich van 1979 tot 1985 rond enkele transfers af speelde. Harmsens leidinggevende rol is uit het onderzoek overduidelijk gebleken, aldus het hof. Harm sens leeftijd en gezondheidstoe stand waren voor het hof echter redenen de oud-voorzitter, die een herseninfarct heeft gehad, slechts een voorwaardelijke ge vangenisstraf op te leggen. (ADVERTENTIE) modehuis Ook St.-Wicolaas vindt onze rokken- en pantaloncollectie, verrassend mooi en betaalbaar. Eindstraat 10, Breda, 076-215469 Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:. Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 kwartaal automatisch... 75.90 maand automatisch26.00 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Plaats:- Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon In een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT*ZEGT. y

de Stem | 1991 | | pagina 1