ts PENNESTREEK [einigingsrecht gaat met drie tientjes omhoog - eft Gemeentebestuurders bekijken milieubeleid lang niet igen sychiatrisch overvaller Poonhaven ZEELAND C4 >ORT rand caravan IJK NIEUWS [erneuzen "EN «•rit [ejonge axel [{echtbaiik Gent: jaar cel voor jardenburger ft Bazar op Vrije School Mr. FJ. Haarmanweg 61 4538 AN TERNEUZEN Oostburg houdt 1,2 miljoen over Op studiedag 11 december in Goes 'De Dijk van Dixhoorn9 M. Buijsse kampioen PV De Snelvliegers Oostburg Sinterklaas bezoekt IJzendijke KVO-gewest zoekt naar vernieuwing PLAATSELIJK nieuws Aardenburg Cadzand Heille Oostburg Tellers te kort: stemburèaü's dicht Renovatie van Gentse haven in versnelling Volkstelling is mislukt Minister liegt over Sopar, zegt senator ZAKEN NIEUWS Avond over Verre Oosten Onveilige wegen-3 K STEM ZATERDAG 23 NOVEMBER 1991 met een waarde van |0 gulden. Groter was de tde die werd toegebracht! Ir het gooien van een trot Itegel door de etalageruit" krdoor werden binnen in winkel een kleuren televi gasfornuis en enkele an" te apparaten zodanig be" tedigd, dat ze niet meer te kopen zijn. Schadepost boo gulden. Verder een lade aan de etalageruit van T eens 2.000 gulden. neuzen - Donderdagavond kd een brand ontdekt in caravan aan de Populie- istraat te Terneuzen. De favan brandde, ondanks snelle brandweer van neuzen, geheel uit. |iveert hij omstreeks 14.oo bij de aanlegsteiger van Rijkspont. Tijdens de pdrit door het dorp zal de tedheiligman vergezeld Irden door de Muziekver- Iging Sluiskil en Showband 1 Zwaluw. Daarna gaat hij Jar het welzij nscentrum Het fulengat. Na afloop krijgt lereen een surprise. De led heiligman arriveert om zelfde tijd ook in Zaamslag een half uurtje eerder in bek. REDEN - The Maller- Int treedt deze zondag op in Ifé The Froggy aan de Dijk- raat in Terneuzen. Deze Ind speelt dansmuziek van verse stijlen. Het optreden Igint om 16.30 uur en de en- ee is gratis. Erkend llneto Beveiligi"^' Installateur oslburg krijgt rolemmers Ijn onze correspondent - De 27-jarige J.S. uit jardenburg is door de recht- jjnk in Gent veroordeeld tot jvee jaar celtraf, waarvan j jaar voorwaardelijk. Hij probeerde in september een jjrtije hasj te verkopen. S werd samen met een 33-jarige ,jntenaar door de Belgische Bijzondere Opsporings Brigade 3B) via een pseudo-koop in de I gelokt. S. bleek in het bezit 013 kilo hasj, niet van bijster roede kwaliteit. Het spul bleek jj tijdje in zout water gelegen (hebben. it klopte volgens S, want hij id de hasj aangetroffen in een orttas tijdens een vispartij op n golfbreker langs de kust. De Bn, die een tijdje portier is ge- ieest bij een bekende Gentse dancing, dacht met verkoop een goede slag te kunnen slaan. 'amateuristische' verkoop- u ng bleek goed voor een [aartje cel. De Gentenaar, die zei van de verkoop niet op de hoogte (zijn geweest, maar wel XTC- labletten in zijn bezit had, mag een half jaartje brommen. Van onze verslaggever Oostburg - Uiterlijk 1 mei 1992 moeten alle Oostburgse huishoudens, inclusief vakantie-woningen, voorzien zijn van een mini-container (rolcontainers) voor het aanbie den van huishoudelijk afval. De rolemmers komen in de plaats van de huidige plastic huisvuilzakken. Grof huisvuil wordt met ingang van volgend jaar vier maal per maand via een nieuw in te stel len route ingezameld. De mogelijkheden om zich van klein chemisch afval door mid del van de milieubox te ontdoen, worden uitgebreid van drie tot zesmaal per jaar, waarbij de in- zamelperiode wordt verlengd van vijf tot zeven dagen. Een en ander gaat de Oostburger wel in de portemonnee voelen. Uitgangspunt is immers dat de reinigingsdiensten kostendek kend werken. De huur van de containers plus de kosten voor aanpassing van de vuilniswa gens, hogere stortkosten in de Koegorspolder, aparte inzame ling grof huisvuil en een bij drage voor de zogenaamde 'koel- kaststraat' worden in nieuwe ta rieven verwerkt. Hoeveelheid De afvalstoffenheffing gaat vol gend jaar dan ook omhoog van 110 naar 140 per woning per jaar. Ongeacht of het perceel nu door één of meer mensen wordt (ADVERTENTIE) 2 183-194. Vleestomaten BI-2 234-273, BBI-2 242-276, -2 170-191. Cherrytomaten of 88-167, middel 94-176, fijn 1-138. Veldsla 690-880. Witlof grf I 133-192, krt fyn I 166- 9. lang I 133-151, ex kort I 7-195, kip. 4-5 I 182-216, kip f-7 I 197-210, kip. 2-3 I 205-214, lort II 156-171, lang II 157-168, kort II 130-164, ongesort. III 23-140, snijlof III 85-104. Boe- bnkoo! 43-89. Rode kool 25-56. troene kool 20-57. Sperziebonen 1510-1590. Aardappelen bintje lonk 19-27, groot 16-23, eigen- leimer groot 8-28, irene 35-37. Tien bonken 21-62, grof 17-32, piddel 8-24, geschoond 70-101. knolselderij 10 38-78, 12 15-60. koolrapen 26-34. Kroten 15-31. yinterpen grof 6-35, middel 8- fi, fijn 5-19. Andijvie glas 169- 33, natuur 123-149. Krulandij- Jie 60-122. Bieslook 104-113. Pe- trselie 11-63. Prei kleinverpak- ling 88-92. Pepers rood 660-670, poen 280-420. Selderij 21-47. Ipinazie glas 172-316. Kervel 72. [iddelburg heeft vrijdag op de D. uit Terneuzen, die be- bofoverval op 13 augustus op psychiatrisch in het Pieter vorden onderzocht eer hij te- jammerlijk, omdat de bedrijfs leider hem het (ongeladen) wa pen afhandig maakte en hij door pmstanders aan de politie kon worden overhandigd. Op de zit- ping verklaarde F. de overval te nebben willen plegen om zijn moeder uit de financiële zorgen Ite helpen. Van onze verslaggever Terneuzen - De Vrije School houdt samen met de peutergroep Doppejan vandaag een bazar in het gebouw aan de Handellaan in Terneuzen. Diverse spullen zijn te koop zoals boeken, hou ten speelgoed en sinterklaasca deautjes. Een potten- en mandenmaker toont zijn kunsten. Om 13.00 en 15.00 uur is er een kindervoor stelling en de natuurvoedings winkel Innatura en de wereld winkel laten zien welke artike len zij in huis hebben en geven informatie. De bazar duurt van 11.00 tot 16.00 uur. ENTIE) tel 01150-17342 fax 01150-18654 bewoond. „De kosten die wij moeten maken voor inzameling hangen niet af van de hoeveel heid afval die wordt aangebo den. Een rolemmer met weinig inhoud vraagt dezelfde hoeveel heid werk als de rolemmer die propvol zit", aldus een gemeen telijk woordvoerster. Niet uitgesloten is dat in 1993 die heffing nog wat stijgt omdat bij het vaststellen van het be drag voor 1991 wordt uitgegaan van acht maanden rolemmers. De rolemmers zijn in twee maten verkrijgbaar: 240 liter en 140 li ter. De laatste wil de gemeente laten gebruiken in speciale ge vallen zoals bovenwoningen of bejaardenwoningen. Het voorstel wordt vrijdag 29 november behandeld tijdens de vergadering van de commissie gemeentefinanciën die vanaf 13.30 uur in het gemeentehuis bijeenkomt. Oostburg - De gemeente Oostburg heeft de rekening van 1990 kunnen afsluiten met een batig saldo van ruim 120.000 gulden. Een enigszins onjuist beeld, om dat in de loop van het rekening jaar al ruim een miljoen aan de gemeentelijke reserves werd toe gevoegd. Eigenlijk levert 1990 een batig saldo van 1,2 miljoen op. De rekening 1990 van het ge meentelijk vismijnbedrijf in Breskens laat een nadelig saldo van ruim drie ton zien. Dit te kort wordt echter veroorzaakt door een extra-afschrijving van ruim een half miljoen gulden. „Uit de 'normale' exploitatie resteert een batig saldo van 206.626,99", aldus het college in een toelichting. Ook in Oostburg doet binnenkort de rolemmer zijn intrede. - FOTO DE STEM DICK DE BOER Van onze verslaggever Goes - 'Afvalprobleem als uitdaging'. Dat is de titel van een studiedag over de afval- problematiek, die op 11 de cember in Goes gehouden wordt. De studiedag is bedoeld voor ge meentebestuurders. Het pro gramma werd opgesteld door de Zeeuwse Milieufederatie, het consulentschap natuur- en Mi- door Van Grieken Schelfhout Van Dixhoorn was de oorspronkelijke eigenaar van het dijkgedeelte waarin door het waterschap in het begin van de jaren '70 de eerste beplantingen van het land schapsplan werden uitgevoerd. Dixhoorn bedong bij de verkoop dat de dijk zijn naam zou dragen, hetgeen ge schiedde. o Fraaie, vooral kleine huisjess in allerlei vorm vangen van bocht totbochi de aandacht. Poonhaven dankt zijn naam aan ten type boot: wat de tjalk is voor Friesland is de poon voor Zeeland. Aan de Kampersedijk herinnert een eenvoudig monumentje aan H. A. van Dixdoorn. De letters op het monument zijn aangetast door weer en wind. lieu-educatie en de Volkshoge school Zeeland. Ook werd de mi lieu-inspectie Zeeland erbij be trokken. Het afvalprobleem wordt ge bruikt als kapstok om allerlei zaken rond een integraal ge meentelijk milieubeleid aan de orde te stellen. Dat afval is gekozen, ligt volgens de organisators voor de hand. Iedere gemeente heeft ermee te maken, het is een regionale aan gelegenheid die niet ophoudt bij de gemeentegrenzen en die dwingt tot nauwe samenwerking met andere gemeenten. Boven dien kan afval gezien worden als een centraal thema, immers veel milieuproblemen zijn in feite af valproblemen. Tijdens de studiedag worden in leidingen gehouden door mr. A. te Veldhuis, lid van de Kamer commissie voor milieuzaken en drs. J. Dieleman, onderzoeker bij het studiecentrum Milieukunde van de Erasmusuniversiteit in Rotterdam. Daarnaast worden er vier workshops gehouden over de onderwerpen: voorlichting en educatie, wet- en regelgeving, fi nanciën, bouwen en wonen. De studiedag in motel Goes be gint 11 december om 10.00 uur. Van onze duivensportmedewerker Oostburg - Het generaal kam pioenschap 1991 is bij de post duivenvereniging De Snelvlie gers te Oostburg veroverd door M. Buiisse. Aangeduide kampioenschappen, vitesse oude duiven: 1. T. de Poor ter en zoon, 2. L. Verheije, 3. J. Simpelaar, 4, R. van Hee, 5. M. Buijsse. Midfond oude duiven: 1. M. Buijs se, 2. J. Tanghe, 3. W. Prenen, 4. J. de Smet, 5. J. Qierkx. Fond oude duiven: 1. M. Buijsse, 2. J. de Smet, 3. L. Risseeuw, 4. G. Tas, 5. combinatie Peeman-Van de Liike. Etampes/Orleans oude duiven: 1. M. Buijsse, 2. J. de Smet, 3. L. Ver heije, 4. J. Bakker, 5. T. de Poorter en zoon. Overnachtfondvluchten oude dui ven: 1. J. Risseeuw, 2. G. Tas, 3. A. Risseeuw sr, 4. R. Jansën, 5. T. de Jonge. Navluchten: 1. L. Verheije, 2. J. de Smet, 3. T. de Poorter en zoon, 4. J. Bakker, 5. M. Buijsse. Vitesse jonge duiven: 1. J. Tanghe, 2. P. Boekhout, 3. J. Bakker, 4. M. Buijsse, 5. L. Verheije. Vitesse jonge duiven: 1. J. Tanghe, 2. W. Prenen, 3. M. Buijsse. Navluchten: 1. L. Verheije, 2, J. de Smet, 3. T. de Poorter en zoon. Önaangeduide kampioenschappen, vitesse oude duiven: 1. T. de Poor ter en zoon, 2. L. Verheije, 3. J. Simpelaar. Midfond: 1. M. Buijsse, 2. J. de Smet, 3. R. van Hee. Fond: 1. G. Tas, 2. M. Buijsse, 3. J. de Smet. Overnachtvluchten: 1. G. Tas, 2. J. Risseeuw, 3. R. Jansen. Wedvluchten Etampes/Orleans: 1. M. Buijsse, 2. J. de Smet, 3. R. van Hee. Navluchten: 1. J. de Smet, 2. L. Verheije, 3. T. de Poorter en zoon. Vitesse jonge duiven: 1. M. Buijsse, 2. T. de Poorter en zoon, 3. L. Ver heije. Midfond jonge duiven: 1. M. Buijs se, 2. R. van Hee, 3. J. Tanghe. Generaal kampioenschap: 1. M. Buijsse, 2. J. de Smet, 3. T. de Poorter en zoon, 4. J. Bakker, 5. L. Verheije. Van onze correspondent IJzendijke - Sinterklaas brengt vandaag een bezoek aan IJzen dijke. Vanaf 14.00 uur vertrekt de Sint met zijn- Pieten vanaf De Veste, vergezeld door Showband Jeugdbelang. Zijn rondgang door het dorp eindigt in het jeugdgebouw in de Koninginne straat, waar de groepen 1 t/m 3 van de plaatselijke basisscholen en muziekvereniging Geduld Overwint de Sint zullen ontvan gen. Na afloop krijgen alle kin deren een tractatie. Sinterklaas sluit zijn bezoek aan IJzendijke af met een bezoek aan bejaardenhuis Emmaus. Van onze verslaggever Tilburg - De Katholieke Vrouwen Organisatie (KVO) in Brabant en Zuid-Gelder land heeft dringend behoefte aan 'een frisse wind door haar gelederen'. Ook binnen de KVO neemt de vergrijzing steeds zorgelijkere vormen aan. Een betere beeld vorming en een meer op maat gemaakte programmering moe ten er de komende jaren voor zorgen dat er meer jongeren tot de organisatie toetreden. Die beleidsvoornemens waren het resultaat van de paneldis cussie die de KVO hield tijdens de jaarlijkse ledenvergadering voor het gewest Noord-Bra bant/Zeeland/Zuid-Gelderland. In de Tilburgse stadsschouw burg bespraken 900 leden het onderzoeksrapport 'De Toe komst van de KPN' en hoe de aanbevelingen uit dit rapport naar het gewest konden worden vertaald. Volgens voorzitster N. van den Nieuwenhof breken er ook fi nancieel moeilijkere tijden voor de vereniging aan: „Ook wij ont komen helaas niet aan de bezui nigingen. Maar de leden zullen die tegenvallers financieel zelf op moeten vangen." Van den Nieuwenhof pleitte in haar toespraak tot de ledenver gadering verder voor meer dui delijkheid naar de leden over wat de gewesten en de landelijke organisatie voor hen weten te bereiken, en voor het in de prak tijk ruimdenkend omgaan met de K van katholiek in de naam van de organisatie. CURSUS - In de Volkshoge school Zeeland wordt van 19 tot en met 21 december een cursus rouwverwerking gege ven. De cursus is niet be stemd voor hulpverleners, maar speciaal voor diegenen die een dierbare door de dood verloren hebben. Meer infor matie over deze driedaagse cursus kan men krijgen bij de Vólkshogeschool via "M. Dii- casteï. TENTOONSTELLING - In zaal G. Schrier wordt" van daag en-morgen een duiverw tentoonstelling gehouden. Tjjdens deze expositie draait, .het Rad van Avontuur. HÓC - De ontspanningsclub van Heille (HOC) heeft voor de komende wintermaanden en het voorjaar van 1992 een programma samengesteld. Er worden kaartingen gehouden in het Dorpshuis op 6 decem ber, 24 januari en 6 maart. Op 14 februari 1992 zal men een dropping houden en op 27 maart gaat de vereniging schaatsen in het Boudewijn- park te Brugge. 22 mei wor den de activiteiten afgesloten met een bolling.. Het Siht-Ni- colaasfeest wordt 1 december 'in Ket Dorpshuis gevierd. CONTACTGROEP - De con tactgroep van bors'tkankerpa- tiënten in West-Zeeuwsch- Vlaanderen houdt 'woensdag ,'27 novémber een köffie-bij- eenkomst in het gebouw van -het kruiswerk aan de Volder straat, aanvang 10;O6 uur- Er wordt gesprokén over het' HeL len Down Instituut. •- De stad Antwerpen kampt met een merkwaardig pro bleem. Met de verkiezingen van zondag zeer nabij, heeft de stad stemmentellers voor de bijna 500 stembureau's te kort.. Maar liefst 908 vrijwilli gers ontbreken, meldt Het Volk. Jean Bollen, de leider van het Antwerpse kiesbu reau heeft zo'n situatie in twintig jaar nog nooit meege maakt. Hij dreigt met krasse maatregelen. „Ik heb mij voorgenomen alle stembu reau's stil te leggen die niet volledig bemand zijn. De he ren politici zullen voor mijn part tot Sint-Juttemis kunnen wachten op hun voorkeur stemmen." De vernieuwing van de Genste haven is in een ver snelling gekomen. De renova tie van het Grootdokcomplex is bijna klaar en van de 7 ki lometer kaaimuur die moest worden vernieuwd is al zes kilometer gereed. In de nieuwe dokken is de water diepte van acht naar dertien meter gebracht. Het Volk meldt dat de versnelde reno vatie te danken is aan het sneller dan verwacht beschik baar komen van geld. De ambitieuze volkstelling in België is jammerlijk mis lukt, meldt Het Volk. Vooral in de regio Gent ligt nog een onbekend aantal telformulie- ren ergens 'thuis' te wachten op de tellers. Die echter niet meer op zullen komen dagen, omdat de overheid de telling al heeft stopgezet. Het Natio naal Instituut voor de Statis tiek beschikt dus niet over de volledige gegevens en het zal niet lukken te bepalen, zo constateert de krant, hoeveel Belgen er werkelijk in België wonen. II Minister Kelchtermans heeft de Vlaamse Raad voor gelogen met zijn antwoord dat er bij het Zelzaatse be drijf Sopar niets aan de hand was met lozingen in het ka naal waar de kankerverwek kende stoffen PAK in zouden zitten. Zo citeert Het Volk de senator Eric Gryp van de mi lieupartij Agalev. Volgens Gryp licht Sopar op grote schaal de hand met de lo zingsvoorschriften in de ver gunning. Dat zou uit mon sters gebleken zijn. Met een minister die het spelletje meespeelt bewijst België eens te meer, aldus Gryp, 'the dirty little child of Europe' te zijn. Oostburg - Reisbureau Van Fraassen houdt donderdag 28 november in samenwerking met Hotelplan Vakanties een 'Verre Oosten-avond' in Den Hoekzak te Oostburg. Landen die aan de orde komen zijn Thailand, Maleisië, Indonesië, Singapore, Sri Lanka en de Malediven. Men dient vooraf te reserveren op het telefoon- ummer 01170-54006. In reactie op het ingezonden artikel van de heer Verbrug- gen uit Terneuzen spreek ik met kracht mijn verontwaar diging uit over zijn uitlating 'Dow-kamikazepiloten'. Ik zelf ben werkzaam op Dow Terneuzen en geef toe, dat er heus wel enkele 'verkeers- malloten' tussen het arbeids- bestand te vinden zullen zijn, maar waar tref je dat niet? Om dan maar meteen het hele Dow-korps te veroorde len is onverteerbaar en abso luut onwaar. Intern heeft Dow-Benelux in Terneuzen een uitstekend functionerend verkeersveilig- heidsapparaat dat begrip en respect afdwingt en wie zich daar niet aan wenst te hou den zal daarvan de conse quenties, die niet mals zijn, moeten aanvaarden. Buiten de poorten van Dow houdt in dit geval zijn gezag op en wordt men geacht ook daar de verkeerswetten en regels na te leven. Op werkdagen zit ik elke ochtend en avond in de spits tussen Hulst en Terneuzen en het zijn vrijwel steeds de zelfde lieden die de verkeers regels finaal aan hun laars lappen, maar dat zijn zeker niet uitsluitend Dow-mede- werkers," laat dat vooral heel duidelijk zijn. Ook ik betreur het zeer dat er zoveel onge vallen met veel te vaak dode lijke afloop in vooral Zeeuwsch-Vlaanderen plaatsvinden. Elk ongeval zal uiteindelijk op zichzelf staan en het is daardoor telkens de vraag in welke gevallen een drama voorkomen had kun nen worden. Er zijn in Zeeuwsch-Vlaan- deren legio verkeerssituaties aan te wijzen waar dringend aan gesleuteld moet worden maar dat kost nu eenmaal vrachten geld en dat schijnt onze minister van Verkeer en Waterstaat voor de Zeeuwen niet over te hebben. Zij vindt dat het rijgedrag moet wor den opgevijzeld en daar schuilt wel een stuk waar heid in. De meeste Zeeuwen rijden mijns inziens op ver antwoorde wijze in hun auto rond, maar het zijn net de 'verkeersmalloten' die een forse bijdrage leveren aan de ongevallenscore. Vaak treffen wij een combi natie van een onoverzichte lijke verkeerssituatie aange vuld met onverantwoordelijk rijgedrag, en alle ingrediën ten voor toekomstig verdriet, spijt en ellende zijn in huis. Voor verbetering van het ver- keersrijgedrag zullen wij het politiekorps rijkelijk moeten voorzien van de nodige con- troleapparatuur en tevens de manschappen die bij die ap paratuur thuishoren, maar helaas is ook daar het budget zeer schaars. Is het tegenwoordig niet zo dat wanneer je tachtig rijdt op een weg waar je maar achtig mag rijden, je een zeikerd' bent? Wie voor het oranje verkeerslicht gaat stoppen een 'lui' is? Wie geen risico neemt alvorens een voorrangsweg op te rijden en daardoor soms iets te lang wacht alvorens op te rijden een 'klootzak' is? Wie op de fiets zijn hand uitsteekt alvo rens van richting te verande ren een 'idioot' is?! Wij ma ken het hier onder elkaar in Zeeuwsch-Vlaanderen alle maal mee. Onverantwoord te hard rij den, bumperkleven, met een behoorlijke slok op achter het stuur, geen gordel om, ri sicovol inhalen, fietsers en bromfietsers die geen voor rang verlenen, geen licht voe ren in het donker, geen rich ting aangeven, vaak met meer dan twee naast elkaar, soms geen helm op, niet stop pen en wachten voor een rood verkeerslicht en ga zo maar door. Deze laatste groep trekt zich vrijwel van geen enkele verkeersregel nog iets aan, uitzonderingen daargelaten, en dat op een totaal verouderd wegenstruc- tuurstelsel. Is het dan vreemd dat er af en toe eens iets be hoorlijk mis gaat. Het walgelijke van heel deze malaise is dat vaak mensen die zich netjes aan de regels houden het slachtoffer wor den van lieden die het niet zo nauw nemen en dat moet fors, 'zeer fors' worden aan gepakt, anders gaat het hier in Zeewsch-Vlaanderen nog meer de spuigaten uitlopen. Aan ons zal het zeker niet liggen. Wij willen doen wat we kunnen om iedereen ge zond te houden, maar dat gaat nooit zonder ieders me dewerking. Op die van u kunnen wij vast wel rekenen? Hulst P. Warnier, voorzitter WN afd. Oost- zeeuws-Vlaanderen

de Stem | 1991 | | pagina 21