Overslag mogelijk op kabel België 0 Historische waterput blootgelegd PLAATSELIJK NIEUWS Twijfels over nut milieubox in Hulst dl ■■■i FASSAERT Electrabel uit Lokeren ziet technisch weinig problemen Axel neemt nieuw onderkomen bieb in gebruik Hulst: Volgend jaar ontsluiting Hogeweg Uitvoering Axelse korpsen op revue-avond in De Halle BOUWERS WETEN HET ZEKER! ZEELAND C2 Geen blanco cheque voor college Hulst Optreden van Different Age Carnaval Clinge Kampioenendag PV De Zwaluw I St.-Jansteen St.-Jansteen Axel Terhole Hulst SCHIETINGEN KAARTINGEN Ook afronding reconstructie Hulsterloostraat De Stedelijke uitgenodigd voor kampioenschap BOUWSTOFFEN-TOONZAAL DE STEM VRIJDAG 22 NOVEMBER 1991 Van.onze verslaggever Overslag - Het Nederlandse deel van het grensdorp Overslag maakt kans aangesloten te wor den op het Belgische kabelnet. Kabelexploitant Electrabel uit Lokeren (B) beslist deze maand over de techni sche en financiële haalbaarheid van de aansluitingen. Vervolgens wordt de be langstelling onder de bewoners gepeild en, indien er voldoende animo is, de be nodigde vergunningen aangevraagd. W. Decrock, verantwoordelijke voor de sector Lokeren van Electrabel, is opti mistisch gestemd. „Het ziet er gunstig uit", zei Decrock gisteren. Hij ziet tech nisch weinig haken en ogen. Ook finan cieel zijn er volgens hem mogelijkhe den. Het gaat om zo'n zestig potentiële aansluitingen. „Het kan zijn dat we er niet helemaal uitspringen. Het is dan niet ondenkbaar om voor de aanslui ting een bijdrage van de bewoners te vragen. Maar ik wil niet op de zaken vooruitlopen zolang de cijfers nog niet bekend zijn. Ik verwacht die binnen een maand op tafel te hebben", aldus Decrock. Het initiatief de 'Hollanders' op de Bel gische kabel aan te sluiten is gekomen van de gemeentebesturen van Wachte- beke en Axel. De Zeeuwse Kabeltelevi sie Maatschappij (Zekatel), met inmid dels meer dan 100.000 aansluitingen, is het graafwerk gestopt in Zuiddorpe. De kabel doorleggen naar Overslag is niet rendabel. Het gemeentebestuur van Axel heeft zich daar bij moeten neer leggen. Axel had er dan ook wel oren naar toen van de andere kant van de grens een helpende hand werd aange reikt. De gemeentebesturen kwamen kortgeleden in principe overeen alle medewerking te verlenen. Als de aansluiting doorgaat, krijgt Overslag een uitgebreider zenderpak ket dan de abonnees van Zekatel. Het Belgische pakket heeft meer zenders. De gemeente Axel ging er tot nu toe vanuit dat het doorgeven van de com merciële zender VTM niet mogelijk was, maar Decrock houdt een slag om de arm. „In principe is alles mogelijk. Maar het hangt er vanaf welke machti ging wij krijgen". De situatie is niet uniek voor Zeeuwsch-Vlaanderen. De PTT heeft, na jarenlang onderhandelen, inmiddels ook toestemming gegeven om een deel van het grensdorp Nïeuw-Namen aan te sluiten op de Belgische kabel. In Nieuw-Namen gaat het om zo'n drie honderd aansluitingen. 'Van onze correspondente 'Axel - Zaterdagavond 23 november" houden de christelijke drumfanfare Hosanna en Axelerando een gezamenlijk show en revue-avond in De Halle. Deze jaarlijkse avond, waar men in 1979 mee begonnen is, is in middels een begrip in Axel en omgeving geworden. Vorig jaar was de zaal reeds van tevoren geheel uitverkocht. De show- en revue-avond wordt door de ver eniging gezien als een afsluiting van het seizoen en het begin van een nieuw seizoen. Van onze verslaggever Hulst - Het moet eerst maar eens duidelijk worden wat het onderzoek naar de reor ganisatie van het Hulster ambtenarenapparaat precies omvat, voordat er 250.000 gulden op tafel wordt gelegd. Dat is de mening van de com missie Financiën, die gisteren wethouder P. Weemaes met die boodschap terug naar het college stuurde. Dat er, na de mislukte poging om het zelf te doen, een extern bureau aan te pas moet komen, daarover bleken de commissiele den het roerend eens. „Maar dan moet er eerst een taakopdracht zijn en dan pas het geld", meende mevrouw A. van Wees (PvdA). Ook F. de Vries (Groot Hulst) zie het geld niet te willen voteren zonder informatie over de wijze waarop het onderzoek gaat plaatsvinden. „Ik ga het college geen blanco mandaat ge ven om 250.000 gulden uit te ge ven". Ook de overige commissie leden dachten er zo over. Wethouder P. Weemaes draaide de argumenten echter meteen om. „Voordat we met een bureau gaan praten willen we weten of we geld hebben, om de op de rails gezette trein het traject te laten volbrengen. Vanaf de eer ste dag dat je met zo'n bureau praat kost het geld. Die mensen moeten eerst informatie hebben. Je kunt niet zeggen, geef maar een offerte". De commissie bleef het met dat standpunt niet eens. W. Kayser (WD) wilde boven dien nog de garantie dat B en W de conclusies van het onderzoek ook zullen uitvoeren. „Anders is het weggegooid geld". „Wij gaan onze eigen bestuurlijke verant woordelijkheid niet uit de weg", reageerde Weemaes diplomatiek. „Je moet natuurlijk niet alles zo maar slikken wat een adviesbu reau je voorlegd". Van onze correspondente Westdorpe - De Blues- en Rock band 'Different Age' treedt za terdag 30 november op in café de Gravin in Westdorpe. De band bestaat uit Jaap van Drongelen (zang), Iris Ernst (zang en slaggitaar), Lars Ver- braecken (leadgitaar en zang), Arnold Veenstra (basgitaar en zang) en drummer Robbie Wuy- tack. Het optreden begint om 22.00 uur en de toegang is gratis. Clinge - De Carnavalsstichting De Kriekeputters roept de Clingse bevolking op voor een openbare vergadering heden avond om 20.00 uur en niet om 22.00 uur, zoals eerder vermeld, in Zaal de Troubadour te Clinge. Dit jaar is een feestelijk jaar, want Hosanna bestaat 65 jaar en Axelerando 10 jaar, wat al ge vierd is met diverse activiteiten. Ook is er een nieuw uniform aangeschaft dit jaar, dat gepre senteerd is op de bevrijdingstap- toe in Axel 14 september jl. De stijl van het uniform is hetzelfde gebleven, nieuw is dat het op verschillende manieren gedragen kan worden. Nieuwe muziek is ingestudeerd en wordt op deze avond voor het eerst in het openbaar uitgevoerd. Hosanna sluit een jaar af, waarin ook weer vele optredens in Nederland, België en Frank rijk afgewerkt moesten worden. Het korps heeft nu al meerdere optredens voor 1992 vastgelegd. Het korps telt momenteel 40 spelende leden, terwijl er nog 12 leerlingen opgeleid worden om op korte termijn in het korps op genomen te worden. Het reper toire is afwisselend. Het korps speelt bij dodenherdenkingen, de intocht van St. Nikolaas, be geleidt de volkskerstzang en maakt marsmuziek voor diverse optochten en uitvoering van een show. De leiding voor de binne- noptredens is in handen van di rigent Henk Mulder en de bui tenoptredens vinden plaats on der leiding van instructeur Bram Oppeneer. Kaarten voor de showavond zijn' in de voorverkoop verkrijgbaar bij Assurantiekantoor Knieriem, Bijlokestraat 2 in Axel, of indien nog voorradig op 23 november aan De Halle in Axel, aanvang van de avond 19.30 uur. Van onze duivensportmedewerker St.-Jansteen - Postduiven vereniging De Zwaluw houdt zondag 24 november in café Sport te St.-Jansteen de jaar lijkse kampioenendag. Niet- leden van De Zwaluw kun nen eveneens hieraan deelne men en meedingen naar de prijzen door het inzenden van een stand duiven. •De duiven worden gekeurd door J. Geelhoedt uit Terneuzen. Dat gebeurt in zes klassen. De vogels moeten worden ingebracht zon dag tussen 09.00 en 10.00 uur. De tentoongestelde duiven kun nen door het publiek worden be zichtigd tussen 12.30 en 16.30 uur. Om 15.00 uur volgt de huldiging en tevens prijsuitreiking aan de verenigingskampioenen van het afgelopen vliegseizoen. Daarna een bonnenverkoop, rechtgevend op een jonge duif broed 1992, van uit de regio gekende post- duivenhouders. De bonnen zijn door deze personen gratis aan de vereniging geschonken om de onkosten van de kampioenendag te dekken. De aanvulling van de kampioenschappen van 1991 van PV De Zwaluw is: Generaal kampienschap: 1. Adri thijs, 2. Ed van Goethem. Onaangeduide kampioenschappen, na j aars vluchten oude duiven: 1. Adri Thijs, 2. Ed van Goethem, 3. J. Verheijden. Idem jonge duiven: 1. Adri Thijs, 2. Ed van Goethem, 3. G. van Over loop. Idem midfond jonge duiven: 1. Adri Thijs, 2. Ed van Goetem, 3. W. Tim merman. Aangeduide kampioenschappen, na- jaarsvluchten: 1. Ed van Goethem, 2. Adri Thijs, 3. R. Vermorcken. Idem jonge duiven: 1. Ed van Goe them, 2. Adri Thijs, 3. A. Mattens. Idem midfond jonge duiven: 1. Adri Thijs, 2. A. van Daalen, 3. W. Tim merman. (ADVERTENTIE) Van onze correspondente Hulst - De werklieden die de reconstructiewerken van de Steenstraat in Hulst uit voeren keken even raar op toen ze gisteren op de hoek van de Korte Nieuwstraat ineens in een meters diep gat keken. De graafmachine had een historische put blootgelegd. De waterput heeft een behoor lijke doorsnee en bestaat uit een in baksteen gemetselde ronde bak, waarin een loden pijp hangt. Deze is voor de we reldoorlog verbonden geweest met een pomp die voor de basi liek stond. Volgens de beheerder van het streekmuseum, G. Gremmen, is het een aardige vondst. De wa terput is eens goed bekeken door deskundigen en vastge legd op videofilm. Vandaag wordt het historische plekje gewoon dichtgegooid. „Hulst is meer dan duizend jaar oud", legt Gremmen uit. „De nederzetting bestond al voordat de streek werd be schermd tegen overstroming door middel van dijken. De eerste bewoners vestigden zich dus op de hoger gelegen delen in het landschap. Alleen daar werd in dit zilte schorrenland zoet grondwater gevonden. Het regenwater zakte er in de die pere grondlagen. De mensen sloegen op die plaatsen putten om zoet drinkwater te hebben voor mens en dier". Volgens Gremmen zijn er heel wat putten geslagen in de bin nenstad. Hulst was een vesting en moest tijdens een langdurig beleg kunnen overleven. Hier was voedsel en water voor no dig. In de binnenstad lagen boerderijen en zelfs graanmo lens en elke stadswijk had een eigen waterput. In latere jaren zijn daar vaak pompen op ge plaatst. Verzamelaar van oude foto's en ansichtkaarten Eddy Taelman bezit nog een prent waarop de pomp prijkt voor de basiliek in Hulst. AJa het blootleggen van de put werd hij grondig geïnspecteerd. - foto de stem cor j. de boer Van onze verslaggever Axel - Axel kan weer lezen. Burgemeester W. de Graaf en wethouder J. van Schaik, de eerste buiten de ander binnen, openden gisteren gezamenlijk het nieuwe on derkomen van de christe lijke openbare bibliotheek in het winkelcentrum op het Szydlowskiplein. De verkassing naar het Szyd lowskiplein, waar de bieb een bovenverdieping van 700 vier kante meter in gebruik neemt, betekent de vierde verhuizing van de bibliotheek sinds de op richting van de stichting in 1948. Voorzitter van het Axelse bi- bliotheekbestuur F. van Vliet liep gisteren in zijn toespraak in gedachten langs de drie eer ste lokaties. De Axelse ge- meensschap maakte in 1948 voor het eerst kennis met het fenomeen bibliotheek, die werd ondergebracht in een pandje aan de Julianastraat. De bieb telde 54 leden en had 200 boeken op de plank. Maar de honger naar kennis kon daarmee niet worden gestild. De vraag was zo groot, dat de bieb in 1950 verhuisde naar een ruimte boven de voorma lige katholieke kleuterschool aan de Walstraat. In 1963 wer den opnieuw de boeken inge pakt en trok de bieb in de leeg staande landbouwschool aan de Stationsstraat, naast de winkel van Cadzand. Een fikse verbouwing in 1976 bracht meer opslagruimte, totdat ook daar alle boekenkasten uit puilden. De bieb heeft nu meer dan 35.000 boeken te leen en Bij de opening van de bibliotheek legt wethouder Van Schaik de Zeeuwse Kroniek in de vitrine. - foto de stem cor j. de boer telt ruim 3000 leden. „Een biblotheek is de plaats waar waarheid en leugen vlak bij elkaar slapen. U vindt het' vast niet vreemd als ik zeg: onze opzet is om vooral de waarheid wakker te houden en de leugen te laten slapen", zo omschreef Van Vliet de inten ties van het bibliotheekbe- stuur. De opening kreeg aan het eind van de middag een 'literair' karakter met de bijdrage van de Hulsterse komiek Frans de Schepper die in de huid van De Dikke van Dale kroop. 'Van Dale' gaf een bloemlezing uit zijn eigen woordenboek. „De A is van Axel", opende hij voor spelbaar. „De Z is van zeuren, zagen en zaniken. Dat moet Axel met zo'n mooie biblio theek niet doen. Maar wie commentaar heeft moet, en dat is ook Axel, 'zwiegen'". SCHIETING - De schutters- sociëteit Groot-Hulst houdt maandag 25 november een bejaardenschieting in zaal De Kroon te St.-Jansteen, aan vang 13.30 uur. KAARTEN - Buurtvereniging De Boemerang houdt van avond (vrijdag) een kaarting in het buurthuis aan de Mo- zartstraat in Axel. Het gaat om de spelsoorten bieden en jokeren. Aanvang 20.00 uur. SINTERKLAAS - Sin terklaas en zijn pieten bezoe ken 30 november Terhole. Het gezelschap wordt met paard en wagen door het dorp ge voerd, onder begeleiding van •fanfare Excelsior. Op optocht start rond 14.00 uur bij de Notendijk. Na de rondgan» zetelt de Sint in het gemeen- schapshuis, waar een pro. gramma met voordrachtjes en liedje wordt afgewerkt. Een en ander wordt muzikaal af- gewisseld met de Rooi^ Bloaskapel. Aan het eind van de middag deelt de Sint ook nog geschenken uit. MILIEU - Het CDA-Vrou- wenberaad Hulst houdt woensdag 27 november een informatieve bijeenkomst Ing. J. Colsen spreekt dan over het onderwerp 'milieu' en vertoont daarbij ook een aantal dia's. De aanwezigen krijgen ook gelegenheid om vragen te stellen. Aanvane 13.30 uur. 6 AGENDA De Klinge De Statie - 19.45 u. schieting. St. Jansteen Café 't Centrum - 14 u. schie ting. Café de Kroon - 14 u. vlees- kaarting. Café Sport - 19.30 u. vleeskaar- ting. Zuiddorpe Café 't Gemeentehuis - 13.30 u. schieting voor bejaarden. UITSLAGEN SCHIETINGEN 's-Heerenhoek - Bejaardenshie- ting, zaal De Korenbeurs, 22 schutters. Eerste hoge vogel: C. de Jonge, Soranus; tweede hoge vogel: A. Rentmeester, Willem Teil; eerste zijvogel: P. Maat, Zorgvlied; tweede zijvogel: N. Schouwenaar, Juliana; derde zij vogel: C. Rentmeester, Willem Teil; vierde zijvogel: K. van de Dries, Soranus; grootste aantal (7): L. de Jonge, Concordia; vlie gende vogel: M. Oosthoek, Con cordia. De volgende schieting is dinsdag 3 december. Heikant - Bejaardenschieting, zaal 't Heike, 34 schutters. Hoge vogel: A. Leenknegt, St.-Jan steen; eerste zijvogel: R. Col- paert, Moerbeke; tweede zijvogel: P. de Bot, Heikant; grootste aan tal (5): C. de Moor, St.-Jansteen. UITSLAGEN KAARTINGEN Clinge - Zaal de Landbouw, 58 personen. Bieden: 1. E. Bracke, Clinge; 2. F. Seghers, St.-Jan- steen; 3. R. Linthout, Axel. Joke ren: 1. mevrouw Hoogstad, Axel; 2. L. Vermeulen, Clinge; 3. me vrouw De Nijs, Kieldrecht. Van onze verslaggever Hulst - De gemeente Hulst gaat volgend jaar toch de nieuwe I ontsluitingsweg voor het industrieterrein Hogeweg aanpak ken. Bovendien wordt ook de recon structie van de Hulsterloostraat in Nieuw-Namen afgerond. Wethouder P. Weemaes zei dat gisteren in de commissie Finan ciën, nadat de commissie daarop had aangedrongen. Aanvankelijk was de Hogeweg, die op 40.000 gulden per jaar is becijferd, verschoven naar 1995 vanwege gebrek aan geld. Maar Hulst heeft nu plots met ingang van 1992 toch nog zo'n 70.000 gulden per jaar extra te beste den. Dat komt vanwege de min der benodigde subsidie aan de Kreatieve Vorming en een mee valler bij de reconstructie van de Gentsestraat. Bovenop De commissieleden doken daar gisteren meteen bovenop. „Met een deel van het geld moet vol gend jaar de Hogeweg worden aagepakt", stelde mevrouw A. van Wees (PvdA). „Deze beleids- blunder uit het verleden moet zo snel mogelijk hersteld", viel F.'| de Vries (Groot Hulst) haar t Ook H. Vercauteren (CDA) wilde wel een 'schot voor de boeg' g ven. Hij wees.er op dat de pro-1 vincie 110.000 gulden subsidie heeft toegezegd voor de i ding van de HulsterloostraatJ „Maar als we dat geld niet wil-1 len mislopen, moet er wel r volgend jaar begonnen zijn", wist Vercauteren. De commissieleden werden hun wenken bediend. Weemaes leven binnen B en W precies dezelfde gedachten, Al leen wil het college de projecten nog niet op de begroting zetten, omdat nog niet precies bekendis wat het allemaal gaat kosten. Zo sprak Weemaes de hoop uit er voor de Hogeweg wel aanmerkelijk wat minder nodig kan zijn. De commissie wil echter zwart op wit dat beide projecten ook volgend jaar daadwerkelijk worden uitge voerd. Van onze verslaggever Hulst - De Hulster commissie Financiën heeft grote twijfels over het nut van een milieu- box, als die doos niet aan de straat kan worden gezet. Dat bleek gisteravond tijdens de vergadering van de commissie, waarin het voorstel aan de orde kwam om 113.000 gulden op ta fel te leggen voor de aanschaf van de boxen. De speciale doos, die ieder gezin krijgt, dient om het klein che misch afval te bewaren totdat de chemokar langs komt. De ge meente verwacht dat de aanwe zigheid van de box de inwoners zal motiveren meer klein che misch afval te bewaren. Net als nu al gebeurt, moet de milieubox persoonlijk bij de chemokar worden aangeboden. Daarmee heeft de commissie grote problemen. „Als die box niet aan de straat kan worden gezet, schiet je er niks mee op", betoogde W. Kayser (WD). Dat dachten ook W. de Brouwer (Ge meenschappelijke Belangen) en F. de Vries (Groot Hulst). „Het probleem voor veel mensen is, dat je het chemisch afval bij de chemokar moet afgeven. Dat blijft zo, dus geven we 113.000 gulden voor niks uit", aldus De Vries. Ook mevrouw A. van Wees (PvdA) zei 'grote moeite' te hebben met het feit dat de doos niet aan de straat kan worden gezet. „Dan kan je het afval net als nu net zo gemakkelijk in een kartonnen doos bewaren". Wethouder P. Weemaes kon daar weinig tegenin brengen. „Het enige rendement van de milieu box is inderdaad het stimuleren van het scheiden van het klein chemisch afval van het huis vuil". Hij beloofde de commissie nog voor de gemeenteraadsver gadering te onderzoeken of er wellicht iets aan de wijze van ophalen kan veranderen. Van onze correspondente Hulst - De Koninklijke Stede lijke Harmonie Hulst is uitgeno digd deel te nemen aan de lande lijke kanpioenschappen voor de hoogste afdelingen. De uitnodi ging kwam van de Federatie van Katholieke Muziekbonden (FKM). De kampioenschappen worae» gehouden op 25 en 26 januan 1992 in Doetinchem. De harmo nie dankt de uitnodiging aan het uitzonderlijk goed optreden tij dens de bondsconcours in Hu»1 De Hulstenaren behaalden in afdeling uitmuntend een pujj tenaantal van 259V2. Dit blij» het hoogste aantal dat gescoora is tijdens alle concoursen West Brabant en Zeeland. Binnen de harmonie is overig gaande, of zij daadwerkelijkaa het kampioenschap gaat deelno men. Het bestuur en de directe® staan positief ten opzichte va de deelname. i Absdaalseweg 19 Hulst Tel. 01140-19000 Fax 01140-10111 I

de Stem | 1991 | | pagina 18