Verschillende malen contact geweest v met de ontvoerders 'Meer geld voor gehandicaptenbeleid' Samen Beter vraagt subsidie mitljut Volkshogeschool Aardenburg blijft zelfstandig Minister Bukman geeft subsidie aan vlasteelt Onderzoek bescherming wingebied Steen aan weerszijden van grens ïleus Com- compact- 3mpactver- )ok f 5,- of ig de voor- -0998838. TKERSTMIS 1991 Milieu- en landbouwclubs tegen voornemen Deltan vergoeding aan particulieren te halveren vrijdag 22 november 1991 deelC Terneuzense werkgroep presenteert rapport aan wethouder Patiëntenvereniging zoekt verdere professionalisering *5, 'S er. voor een gezellige kerst met levende muziek reserveert u natuurlijk bij... - ft Specialiteiten restaurant Jj V Qpsterhoutseweg - Tetcringen - 076-713381^ de stem zeeland jan onze verslaggever jardenburg - De dreigende j,sie tussen de Volkshoge- sCjiool Zeeland in Aarden- en soortgelijke instel- Jn om tot een grotere jjdhollandse concentratie ie komen is van de baan. pe verantwoordelijke beleids ambtenaar van het Ministerie \yVC maakte tijdens een ,.erkbezoek bekend dat de Volkshogeschool Zeeland door jet Ministerie wordt erkend als een zelfstandig Instituut en der halve als contractpartner voor het door WVC te financieren cursuswerk. Daarom besloot de bestuursver gadering van de Volkshoge school deze week definitief om het instituut ongedeeld en zelf standig te laten voortbestaan. Het bericht werd door voorzitter J.'van Rest en het bestuur met enig gejuich begroet. „Het is de erkenning van een consequent doorgevoerd beleid en van het eigen vertrouwen in de toekomst van Volkshogeschool Zeeland", zei Van Rest verheugd. De achtergrond van de drei gende fusie-operatie werd ge vormd door de bezuinigings voorstellen in '90 van het Min- sterie. Een vergaande herstruc turering heeft tot gevolg dat van de ruim dertig Volkshogescholen en Vormingscentra er nog maar dertien overblijven. Ook de Aardenburgse school moest in eerste instantie fuseren. Maar dat zou volgens directeur L. D'Hoore op termijn het einde betekenen van de Volkshoge school als voorziening in Zee land. Het bestuur deelde de me ning van de directeur, dat het onzin zou zijn om de ontwikke lingen van de laatste tijd te moe ten onderbreken. Sinds de oprichting in '89 door de fusie van Hedenesse en Van Eeghenhuis is het gebouw aan de Heerendreef ingrijpend gere noveerd en voor een deel nieuw opgebouwd. Plannen voor ver dergaande vernieuwing en uit breiding liggen op tafel. „Werk, organisatie en de naamsbekend heid ontwikkelen zich in een hoog tempo. Het zou onzin zijn deze ontwikkeling te stoppen, voordat het zichzelf bewezen heeft", aldus D'Hoore. Aan de hand van een gedetail leerd bedrijfsplan voor de ko mende vijf jaar toont de Volks hogeschool aan dat zelfstandig voortbestaan mogelijk is en volop voldoet aan de randvoor waarden van het erkenningsbe leid van het Ministerie. Windenergie-plan gekraakt Van onze verslaggever Goes/Oostburg - In een ongewoon verbond trekken de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en enkele boerenorgani- saties gezamenlijk op tegen de Delta Nutsbedrijven (Deltan). Ze kraken het plan van het nuts bedrijf om de vergoeding aan particulieren die windenergie le- ceren zo ongeveer te halveren. De ZMF, de CBTB en de wind molenfabrikant Lagerwey schre- ren samen een brief aan de raad ran commissarissen van Deltan;- Je provincie en de Zeeuwse ge meenten met het verzoek om het ige tarief van veertien cent per kilowatt/uur te handhaven. De NCB heeft een brief met de zelfde eis geformuleerd en ook de ZLM is niet gelukkig met de ontwikkelingen, zo weten de briefschrijvers. vinden de tariefsverlaging 'vreemde ontwikkeling', ge zien het zeer ambitieuze streven om voor 2000 maar liefst 250 iwatt windvermogen te in stalleren in Zeeland. Op het- ogenblik is dat vermogen in de provincie nog maar dertien me gawatt. „Het doorzetten van nieuwe vergoeding bete kent feitelijk het einde van de bouw van windmolens en wind en door de particuliere sec tor." Geen vervuiling Van het argument van Deltan het nutsbedrijf nu een stui ver toelegt op iedere kilowatt windenergie die het van particu lieren overneemt, laten de brief schrijvers weinig heel. Feitelijk is dat maar 2,7 cent en als je de milieu-kosten meerekent - wat 1,3 cent oplevert - staat het nutsbedrijf al op winst. Want windmolens geven in tegenstel- tot andere vormen van stroomproduktie geen beetje vervuiling. Het Milieu Aktie Plan van Del tan doornemend ging de brief schrijvers wel een lichtje op. Er staat in dat het nutsbedrijf zelf windmolens zal moeten exploi teren om de ambitieuze doelstel ling in 2000 te halen. En dat be tekent dat het bedrijf de schaarse geschikte plaatsen in Zeeland voornamelijk voor zich zelf moet reserveren. Deltan wil dus 'beperkingen aan derden opleggen'. „Dit plaatst de argumentatie van Deltan dat het puur om een kostafweging gaat, in een iets ander licht," al dus de brief. Oostburg In Oostburg, waar twee wind- turbines staan, is het voornemen van Deltan alvast in slechte aarde gevallen. Raadslid J. Quist (CDA) wees er gisteren tijdens de vergadering van de gemeente raad op dat de huidige vergoe ding van 14 cent per kWh - sa men met de vergoeding van Eco nomische Zaken - voor particu lieren maar nét genoeg is om een windmolen te exploiteren. Quist vroeg het college van B W om er via de vertegenwoordi gers in de raad van commisaris- sen en in de aandeelhouders vergadering op aan te dringen dat de huidige vergoeding blijft gehandhaafd. B W vinden het vooralsnog niet noodzakelijk ac tie te ondernemen, zolang er on zekerheid over de tarievenis. „Het afsluiten van contracten is bovendien primair de vrijheid van de betrokken partijen", al dus het college. i c vervolg van voorpagina hp een gegeven moment hoorde mevrouw De Jonge de voordeur dichtslaan. Zij kon zich vervol gens vrij gemakkelijk bevrijden. Door een raampje zag ze net dat ™ar man in de kofferbak van een auto werd geduwd. Het gaat vermoedelijk om een groene Opel type Ascona. Jan de daders kunnen Pierre de fe en zijn vrouw niet meer - een vaag signalement geven. De politie weet nauwelijks meer dan dat het gaat om twee Neder- tads sprekende mannen met donkere gelaatskleur, ontvoerders hebben met De onge in de kofferbak een half dnr tot drie kwartier gereden, vervolgens is hij een huis bin- dwgebracht. Bij dat huis moet a ieder geval een grindpad lig- gffl, Hij vermoedt dat er in de uurt een schoolgebouw ligt, maat hij geblinddoekt en ge- oeid liggend op de matras steeds een zoemer hoorde. Contact Ü!\d? verWaring van de onder- oeksleider kan afgeleid worden t er verschillende malen con- ct is geweest met de ontvoer- Het eerste contact vond ensdagmorgen plaats. De fa- ®he was bereid mee te werken J?paling van losgeld. Over W u 8 overhandiging van het nJf nooit gesproken. De Li'r-?lste van de ontvoerders vm n eid over het welzijn üe J°nge. Of er professio- zpt or|j andelaars zijn inge- ^Cmtenne* eg.yan de ontvoer ders brood en drinken. Zij heb ben nauwelijks met hem gespro ken en alleen gezegd: 'wij willen geld'. Op een bepaald moment zijn de daders weer naar hem toegekomen en hebben hem in de kofferbak van een auto laten stappen. Vervolgens is er weer ongeveer een half uur tot drie kwartier met hem rondgereden. Hij wist op dat moment absoluut niet wat er met hem ging gebeu ren. I Onderzoek De Jonge kreeg pas in de gaten dat de ontvoering voorbij was, nadat hij liggend in het gras de auto van zijn ontvoerders had horen wegrijden. Onmiddellijk na zijn vrijlating begon een re cherchebijstandsteam van 60 mensen met het onderzoek. Van Bruggen verklaarde gisteren dat de politie niet weet of er sprake is van professionele ont voerders of van een uit de hand gelopen roofoverval. Gezien de feiten lijkt het er echter op dat er sprake was van een amateu ristisch opgezette ontvoering, die mogelijk uit angst vroegtij dig is beëindigd. Hoofdofficier van justitie mr A. Kalthoff zei in een reactie op klachten over de gebrekkige be richtgeving aan de media dat in verband met de veiligheid van het slachtoffer voor zwijgzaam heid werd gekozen. „Onze eerste en enige prioriteit was de veilige terugkeer van het slachtoffer. De delicten waar het om kan gaan, zijn ontvoering, gijzeling en diefstal gevolgd door geweld on der verzwarende omstandighe den", aldus Kalthoff. L'an onze verslaggever Terneuzen - De Werkgroep Gehandicaptenbeleid Ter- neuzen vraagt de gemeente meer geld vrij te maken om de knelpunten op te lossen. In een adviesrapport wordt gepleit voor aanleg van een rolstoelroute en aanpassin gen aan zes openbare ge bouwen in Terneuzen. Het rapport werd gistermiddag door M. van den Neste, voor zitter van de werkgroep, over handigd aan wethouder P. Ha melink in de hoop dat het col lege iets met de aanbevelingen doet. Want de werkgroep conclu deert in het rapport dat er een groot verschil is tussen de doelstellingen van de gemeente en wat er daadwerkelijk ge beurt. In het uitgavenplan '92 tot en met '96 heeft de ge meente 70.500 gulden vrij ge maakt voor het gehandicapten beleid wat neerkomt op 17.625 gulden per jaar. Maar de werkgroep raamt de kosten voor de minimale aan passing aan de gebouwen op 214.765 gulden en daar komt het benodigde geld voor de rol stoelroute nog bij. „Het kost dus nogal wat geld bm Terneu zen enigszins 'gehandicapten- vriendelijk' te maken. De ge meente is zich bewust van de kostbare zaak, maar trekt hier uit geen conclusies", staat in het rapport. Stappenplan De gemeente wil aanpassingen voor gehandicapten via een stappenplan uitvoeren. De werkgroep vraagt zich af of dit stappen zullen zijn met zeven- mijls laarzen of dat het plan kruipend wordt afgelegd. In maart '90 is de notitie 'Uit gangspunten Gehandicapten beleid' van de gemeente Ter neuzen vastgesteld. De notitie houdt in dat bij de voorberei ding, het bepalen en uitvoeren van het beleid, consequent re- Wethouder P. Hamelink heeft zojuist het rapport in handen gekregen van Marjolein van den Neste (links) van de Werkgroep Gehandicaptenbeleid Terneuzen. - foto de stem cor j. de boer kening wordt gehouden met gehandicapten. Naar aanleiding hiervan is de Werkgroep Gehandicaptenbe leid Terneuzen samengesteld. Deze werkgroep bestaat uit vertegenwoordigers van ver schillende gehandicaptenorga nisaties uit Terneuzen en om geving, een vertegenwoordiger van de Zeeuwse Stichting voor Gehandicaptenbeleid en een vertegenwoordiger namens de afdeling Welzijn van de ge meente. De werkgroep inventariseert knelpunten en brengt advies uit. In het rapport wordt de nadruk gelegd op aanleg van een rolstoelroute. Hier en daar zijn wel trottoirs verlaagd maar deze staan volgens de werkgroep niet in verbinding tot elkaar. „De bewegings ruimte van een rolstoelgebrui ker blijft daarom beperkt". Vandaar dat de werkgroep vraagt om een centrale route die langs alle openbare gebou wen en winkelcentra loopt. De werkgroep realiseert zich de daarmee gepaard gaande hoge kosten, maar volgens een be paald systeem vallen de kosten op lange termijn goedkoper uit. Lijst De gemeente stelde een lijst sa men van vijftig openbare ge bouwen met de vraag hoe deze gebouwen bereikbaar en toe gankelijk voor gehandicapten moeten worden gemaakt. De werkgroep maakte een priori teitenlijst van zes gebouwen. Te weten sporthal 'Oude Vaart', zwembad 'De Honte', Zuidlandtheater, Stadhuis Terneuzen, Openbare Biblio theek Oostkant en Diensten centrum 'de Veste'. Wethouder Hamelink verdiept zich in het adviesrapport en beloofde daarmee aan de slag te gaan. „Die zeventigduizend gulden is door de raad vastge steld toen nog niet duidelijk was wat er allemaal moet ge beuren. Natuurlijk ondernam de gemeente op aanvragen de nodige actie, maar je kunt nu eenmaal niet alle stoepen ver lagen. Daarom ben ik blij met het rapport van de werkgroep. Het bespaart ons een hoop werk en we zullen zeker kijken wat we ermee kunnen doen. De bereidheid is in ieder geval aanwezig". Door onze landbouwredacteur Den Haag - Minister P. Bukman van Landbouw heeft 440.000 gulden be schikbaar gesteld voor on derzoek dat de situatie van de vlasteelt in het zuid-westen van Neder land moet verbeteren. Het landbouw-bedrijfsleven legt daar een zelfde be drag bij. Met 880.000 gulden op zak gaan twee Wageningse insti tuten de komende vier jaar aan de slag om onderzoek te doen op het gebied van ras- veredeling en ziekte-resisten tie. Ook zullen methode wor den ontwikkeld om de kwali teit van graan te normeren en te kunnen toetsen. Al het onderzoek moet uitein delijk leiden tot een betere markt-positie van de Neder landse vlasvezel en het Ne derlands vlaszaad. In de zaadteelt heeft Nederland nog steeds een vooraan staande positie, maar die wordt ernstig bedreigd door Frankrijk, aldus een woord voerster van het Produkt- schap voor de Akkerbouw, de initiator van de onderzoeken. Klein produkt Vlas is in de Nederlandse ak kerbouw een klein produkt dat aan het einde van de ja ren tachtig nog een forse groei kende. Vorig jaar was met 5700 hectare over heel Nederland een topjaar, maar door de slechte vermarkting was er dit jaar een terugval naar 4100 hectare, waarvan alleen al in Zeeland ruim 3000 hectare en in West-Bra bant ruim 100 hectare. De woordvoerster van het Akkerbouwschap: „Het Landbouw Economisch Insti tuut heeft uitgevist dat die scherpe daling voortkomt uit de moeilijke markt-positie van vlas. Relatief veel telers hebben een klein areaal. Ze leveren allemaal een verschil lende kwaliteit. Daar willen we met de nu komende on derzoeken wat aan doen. Vlas kén een alternatief zijn voor de akkerbouwer, een aanvul ling op zijn bouwplan. Daarom heeft de minister de vlas-sector ook deze herStruc- turerings-subsidie gegeven". Van onze verslaggever Middelburg - Een Nederlands-Belgische werkgroep gaat be kijken hoe het waterwingebied Sint-Jansteen aan weerszij den van de grens het best valt te beschermen. Vertegenwoor digers van provincies, waterschappen en waterleidingbedrij ven uit beide landen, kwamen dat deze week overeen. „Regelgeving en procedures zijn verschillend. Dat moeten we eens op een rijtje zetten om daarna te proberen op een lijn te komen," zo legde milieu-gede puteerde A. Dek gisteren uit in een vergadering van de provin ciale milieuraad. De werkgroep wordt vooral be- mensd door technici en juristen. Van Zeeuwse kant leveren de provincie, de Delta Nutsbedrij ven en het waterschap Hulster Ambacht vertegenwoordigers. Belang Het overleg is voor Zeeland van groot belang omdat het water wingebied Steen zich voor een flink deel ook uitstrekt op Belgi sche bodem. De Belgen pompen daar zelf geen water op. Ze zijn wel verplicht om rekening te houden met de Zeeuwse water winning, maar de nonnen zijn niet altijd even duidelijk. „Je loopt," zegt Dek, „toch tegen obstakels op. Wat kun je dan an ders doen dan er met België over praten." Hij wijst erop dat je •'beter op een lijn kunt komen, dan te proberen er het maximale uit te halen'. „Al was het alleen maar, omdat wij opdraaien voor de kosten van maatregelen op Belgisch gebied, die we zelf no dig vinden." De gedeputeerde kwam met de mededeling toen de milieuraad het 'grondwaterdeelplan Sint- Jansteen' voor de kiezen kreeg. Het provinciebestuur kondigt daarin maatregelen aan om de kwaliteit van het grondwater op peil te houden, zonder dat eco nomische en agrarische activi teiten er volslagen onmogelijk worden. Weinig moeite De milieuraad had er in het al gemeen weinig moeite mee, al gingen de maatregelen vertegen woordiger T. van Mierlo van de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) niet ver genoeg. Hij bepleitte een hoger beschermingsniveau, on der meer door oliemorsende boe ren te verplichten 'vloeistof dichte vloeren' aan te brengen. Verder heeft de provincie het streven naar duurzame land bouw volgens hem te vrijblij vend in het plan opgenomen. Van Mierlo vroeg tenslotte aan dacht voor de 'vochtige vegeta tie' in het waterwingebied: 'In deze tijd van uitdroging van de bodem, moeten we daar zuinig op zijn'. Dek nam er nota van. Door Cees Maas De enige patiëntenvereni ging in Zeeland die het zon der jaarlijkse subsidie moet doen (Samen Beter), trekt nu hard aan de subsidie-bel van de provincie. De zorg voor patiëntenbelangen heeft de laatste jaren zo'n vlucht genomen dat je dit niet meer alleen door vrij willigers kunt laten afdoen. Samen Beter vraagt de provin cie bijna zeventig mille voor komend jaar, om van dat geld onder meer een part-time be roepskracht aan te trekken. „Wij zijn," zegt Marijke Hen driks, de stuwende kracht van Samen Beter, „in de loop van die tien jaar ervaringsdeskun digen geworden, maar het ni veau van hulpverlening en be langenbehartiging van de pa tiënt vraagt meer. Beroepsma tige inzet. Daarom hebben wij dat verzoek ingediend." Het verzoek wordt onder bouwd met conclusie van de Commissie Gevers, een lande lijke adviescommissie van het LPCP, het Landelijk Patiënten en Consumenten Platform. Die commissie heeft een aantal eisen geformuleerd waaraan een patiëntenvereniging moet voldoen om overheidssteun te krijgen en aan de meeste eisen voldoet Samen Beter. Luk Brusselaers, bestuurslid: „We hebben de gevraagde des kundigheid al in huis. Die is uit ervaring opgebouwd. We werken zonder kosten voor de klagers en we zijn onafhanke lijk. Dat zijn eisen waar wij aan voldoen." Een eis echter, waar Samen Beter niet aan kan voldoen, is samenwerking met andere pa tiëntenverenigingen in Zee land. Het ligt nogal gevoelig, vertellen Hendriks en Brusse laers. In Zeeland zijn drie algemene patiëntenverenigingen: Samen Beter, de VPZ (de Vereniging Patiëntenplatform Zeeland) en de NPV (de Nederlandse Pa tiënten Vereniging). De Zeeuwse patiënt die vindt dat hij of zij onheus behandeld is door medici kan dus bij drie adressen terecht. De VPZ krijgt volgens Samen Beter een jaarlijkse subsidie, de NPV is een club op christelijke grond slag, die krijgt de fondsen voornamelijk uit collecten en van kerken. Maar het houdt niet op met die drie verenigingen. Er zijn in Zeeland ook de zogeheten ca tegorale patiëtenverenigingen, afdeling van onder meer de reumapatientenvereniging, de Nederlandse Hartstichting en de vereniging voor diabetes. Die 35 categorale verenigingen werken volgens Hendriks goed samen met de drie algemene. Maar samenwerking tussen die drie, dat verloopt uiterst moei zaam. Hendriks: „Wij willen samen werking, graag zelfs, en we hebben al veel pogingen onder nomen, maar ze zien ons nog te veel als protestclub." „Die niets liever doet dan dok tertjes pesten," vult Brusse laers aan. „Maar zo is het niet," zegt Hendriks, „wij zijn er niet op uit om dokters te pesten, veel dokters waar we met een klachtenbehandeling mee te maken krijgen vinden dat ook allang niet meer. Wat wij doen klaart veelal de lucht tussen arts en patiënt, daar kan ook de arts zijn voordeel mee doen, is gebleken. Maar wij staan voor de patiënt en wij gaan door met een klacht, zelfs naar het Medisch Tuchtcollege als dat moet." Drie zaken heeft Samen Beter inmiddels bij dat college aan gespannen. De drie zaken zijn gewonnen. Marijke Hendriks en Luk Brusselaers. „In de loop van die tien jaar zijn we ervaringsdes kundigen geworden, maar het niveau van hulpverlening en belangenbehartiging van de pa tiënt vraagt meer. Beroepsmatige inzet.- foto de stem cor j. de bóer „ïviaar," zegt Brusselaers, „wij vinden ook dat de andere pa tiëntenverenigingen minder onafhankelijk zijn. De NPV so wieso, vanuit hun christelijke achtergrond, en de NPV, die zich laat sussen in gevallen waarvan wij zeggen, je moet doorgaan." De NPV was gisteren niet be reikbaar voor een reactie op die uitspraak. Terug naar Samen Beter. Een patiënt belt met een klacht naar de vereniging, Samen Be ter neemt vervolgens, meestal per brief, contact op met de betreffende medicus. Dan kan een vergelijk volgen, maar ge beurt dat niet, dan trekt de vereniging aan de bel bij an dere organisaties, met het Me disch Tuchtcollege als laatste mogelijkheid. De meeste klachten betreffen de bejegening van de patiënt door de arts. „Artsen doen soms brutaal, sommige staan nog teveel op een voetstuk, of geven te weinig infromatie aan de patiënt," zegt Brusselaers. Samen Beter kan beschikken over de gratis diensten van een' vertrouwensarts en een juri disch adviseur. Naast die klachtenbehandeling geeft Samen Beter voorlichting over de rechten van de patiënt. Dat gebeurt met thema-avon den, folders in wachtkamers of cursussen. De vaste kern van Samen Beter bestaat uit tien vrijwilligers. „En," zegt Brusselaers, „we komen op voor de kwaliteit van de gezondheidszorg in het algemeen, op dat punt nemen we natuurlijk ook politieke standpunten in. Over de vraag of er voldoende geld uit Den Haag komt voor die zorg, of de werkdruk van de verpleegkun digen. Misschien dat de andere patiëntenvereningingen ons daarom zien als een protest club, maar dat is heel ver naast de waarheid."

de Stem | 1991 | | pagina 15