liotheek E STEVII IRACHT (M/V) Vondelingetje Sandra kom. ni. Frankrijk A'"x Kustvaarder zinkt op Westerschelde Jeltsin grijpt economische macht Intocht in Vukovar Merijntje Niets geregeld voor duizenden grensdeclaranten die baan kwijtraken: Kroatië eist veiligheid burgers Vukovar Palestijnse Raad voor Gazastrook 'Maatregelen nodig voor kanaalzone' Vrouw voor derde maal in korte tijd verkracht Duke verliest I verkiezingen I de Amerikaanse staat Louisiana I wards. Hij won met royale over- I macht van zijn rechts-extremis- 'Terry Waite komt snel vrij' Tevredenheid na Bonaire-overleg Compromis in motorsport Pete Sampras wereldkampioen IN DEZE KRANT: de/-management: steemontwikkeling g op 30 november. Door vader na echtelijke ruzie uit Lyon ontvoerd T A STEM AF OP HOGENDOORN Uitwijzing Honecker twistpunt 199/. Rotterdam - m/v Intenadministratie WB Rotterdam. ss Rotterdam ïappelijke regeling dijk 7, 4331 JE Middelburg 04, 4330 EA Middelburg 01180-30300 vacature van: edewerkers van de biblio- de bibliobus in de regio Jfhankelijk van de omstan- kan worden gegeven. |iotheekvestiging is. -BO-niveau; irsch-Vlaanderen; Sr. 13,21 (schaal 3) tot maxi- voor elk uur dat werkelijk sief vakantie- en verloftoe- toegekend. gen worden verstrekt door nevrouw J.M. Bierens-Mal- de heer R. Seits, afdeling onder vermelding van va- DE STEM losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang MAANDAG 18 NOVEMBER 1991 I I I I I Sluiskil - De kanaalzone Gent/ lerneuzen krijgt de komende ja- rfli steeds meer problemen met Set verkeer. Daarom moeten er ntt al maatregelen worden geno men. Professor G. Allaert van de Rijksuniversiteit Gent zei dat zaterdag op een bijeenkomst f„or christelijke partijen in Sluiskil. (ZIEZEELAND - A4 Breda - Een 52-jarige vrouw in I 3reda is gisteren voor de derde j jaal binnen drie maanden in I iiaar woning verkracht. De poli- I tie denkt dat het steeds om de- zelfde dader gaat: De alleenwo- I jende vrouw is in een zware geestelijke crisistoestand in het I ziekenhuis opgenomen. E \ew Orleons - De verkiezingen I voor het gouverneurschap van I zijn zaterdag gewonnen door de I Democratische kandidaat Ed- I iische tegenspeler David Duke. (ZIE EXTRA OP MAANDAG - A2 I Nicosia - De Britse gijzelaar I Terry Waite zal volgens de I Iraanse Engelstalige krant Tehe- I ran Times snel worden vrijgela- I ten, samen met een Amerikaanse I gijzelaar, die evenals Waite in I Libanon wordt vastgehouden. De krant heeft het bij eerdere voorspellingen over de vrijlating van gijzelaars bij het rechte eind gehad. Waite werd op 20 januari 1987 in Bayrut ontvoerd toen hij daar onderhandelde over de vrij lating van Westerse gijzelaars. Bonaire - Nederland en Suri name zijn tevreden over de uit komst van het overleg op Bonai re. Beide landen hebben zater dag afgesproken dat de de ont wikkelingssamenwerking wordt hervat. Suriname krijgt onder meer een restant aan overbrug- gingshulp, die na de coup van vorig jaar was bevroren. Boven dien worden de stopgezette pro jecten hervat. ZIE BINNEN/BUITENLAND -A3 Breda - Zaterdag is een compro mis in de motorsportwereld be reikt, waardoor de World Series, een alternatief WK, van de baan hjn. De internationale motor sportbond bereikte zaterdag een akkoord met Ecclestone, die de tv-rechten bezit. ■ZIE SPORT-B1 Frankfurt - Pete Sampras is de nieuwe ATP-kampioen. De Amerikaan versloeg in de finale m Frankfurt zijn landegnoot Jim courier in vier sets. ■ZIE SPORT-B4 VANDAAG 2 KATERNEN Extra op maandag A2 Binnen buitenland A3 Zeeland A4 A5 Consument A6 RTV-programma's A7 Sport deel B Uitslagen en standen betaald voetbal B2 deze bon in een ongefran- e enveloppe aan: Hogeschool rland, Sociale Faculteit, tordnummer 2016, WR Arnhem. Grensgeval Sandra op een foto die een dag nadat ze in Breda werd gevonden is gemaakt. Van onze verslaggever Breda/Lyon - De 11 maan den oude baby Sandra, die op 20 september in de Bre dase Adriaan van Bergen- straat te vondeling werd ge legd, heeft de Franse natio naliteit. De Bredase en Franse politie verdenken de vader, een vorige maand in Lyon gearresteerde in woner van die stad, ervan zijn kind na een echtelijke ruzie te hebben ontvoerd en na omzwer vingen in onder meer Duitsland zijn dochtertje uiteindelijk naar Breda te hebben gebracht. De politie komt tot die conclu sies na een onderzoek door twee Bredase rechercheurs, een offi cier van justitie en een rechter commissaris, die twee dagen in Lyon zijn geweest. Aan de hand van een geboorte-akte en een medische verklaring hebben jus titie en politie vastgesteld dat Sandra op 16 december 1990 in Lyon is geboren. De moeder van het meisje is inmiddels op de hoogte van het feit dat Sandra momenteel gezond en wel ver blijft bij een Nederlands gastge zin. De zaak kwam aan het licht toen de Franse politie op 5 oktober de in Lyon woonachtige J.M. arres teerde voor mishandeling van zijn vriendin en zijn broer. Anderhalve week later legde de verdachte een verklaring af die de politie op het spoor van Sandra bracht. De Franse politie nam op 18 oktober via Interpol contact op met de Bredase poli tie om de verklaring te controle ren. Zijn vriendin en de broer hadden overigens op 31 augustus al bij de politie in Lyon aangifte gedaan van mishandeling en van de ontvoering van Sandra. Blijkens de verklaringen van be trokkenen moet op die 31e augu- tus een echtelijke ruzie tussen de drie zo uit de hand zijn gelopen, dat de verdachte zijn vriendin en zijn broer zodanig mishandelde dat ze in een ziekenhuis moesten worden behandeld. Daarna stal de verdachte de auto van zijn broer, nam het kind mee en ver trok naar Parijs. Tegenover de Franse en de Bre dase politie heeft hij verklaard dat hij Parijs na een paar dagen heeft verlaten en dat hij met Sandra naar Duitsland is ge gaan. Op 6 september stal hij in Ham burg een buggy. De nachten zou hij met Sandra hebben doorge bracht in de wagen van zijn broer. Op 19 september zou M. met de gestolen Citroen BX met een Frans kenteken naar Breda zijn gekomen. VERVOLG OP EXTRA OP MAANDAG -A2 4EG blijft in gebreke' Soldaten van het federale Joegoslavische leger lopen door het verwoeste Vukovar. - FOTOEPA (ADVERTENTIE) Zagreb (afp/dpa) - De Kroa tische regering heeft gisteren het Joegoslavische leger ge vraagd een bufferzone in te stellen rond de Kroatische stad Vukovar. Op die manier zou de bevolking 'beschermd' moeten worden te gen Servische militieleden, na dat de stad na een belegering van 86 dagen nagenoeg geheel in handen is gevallen van het fede rale Joegoslavische leger en Ser vische milities. Een Kroatische radioverslagge ver zei een massale slachtpartij te verwachten als de Servische milities de macht overnemen in de stad waar nog 14.000 Kroa- ten, onder wie 2.000 kinderen en 500 gewonden, zitten ingesloten. De Kroatische regering dreigde dat 'er geen garanties gegeven kunnen worden voor de veilig heid van de Joegoslavische mili tairen op Kroatisch grondgebied als het leven van onschuldige in woners van Vukovar niet wordt gered'. Volgens de Kroatische autoritei ten houdt het federale leger rond Vukovar zich op de achtergrond en laat het het initiatief over aan autonome Serviërs uit Goran Hadzic. Zij kondigden zaterdag al aan dat ze zich niet aan het dertiende bestand zouden hou den. Dat is zaterdag ingegaan, maar in Vukovar werd het gene geerd. Kroatië is bereid de stad over te geven als de veiligheid van de burgers wordt gegarandeerd. Volgens de woordvoerder van de EG-waarnemersmissie zijn in Zagreb onderhandelingen be gonnen over de evacuatie van burgers uit Vukovar. De val van Vukovar betekent de grootste nederlaag voor de Kroaten in de oorlog tegen het leger en de Ser viërs die in juni opstand kwa men tegen het uitroepen van de onafhankelijkheid van Kroatië. In de rest van Kroatië, zoals de havenstad Dubrovnik, hielden de strijdende partijen zich giste ren redelijk aan de wapenstil stand. De gezant van de Verenigde Na ties, Vance, is gisteren in Bel grado aangekomen om de moge lijkheid te onderzoeken een VN- vredesmacht naar Joegoslavië te sturen. Eerder op de dag had Vance op Schiphol, waar hij een tussen stop maakte, een korte ontmoe ting met minister Van den Broek waarbij de kwestie eveneens ter sprake kwam. Beiden zeiden dat er eerst een einde moet komen aan de gevechten alvorens er een vredesmacht kan worden ge stuurd. Met aanvaller Gaston Taument in een hoofd rol versloeg Feyenoord gisteravond aarts- rivaal Ajax met 2-0. Taument zorgde voor de tweede Rotterdamse treffer. De Roemeen Marian Damaschin scoorde de openingsgoal. ZIE SPORT- B1/B2 Van onze verslaggever Hazeldonk - De EG heeft nog niets geregeld voor de tienduizenden Europese grensdeclaranten, die hun banen kwijtraken als de open EG-binnengrenzen op 1 januari 1993 een feit zijn. In Nederland verliezen dan on geveer duizend van deze functio narissen, die in dienst van exp editiekantoren de grensformali- teiten voor transporten verzor gen, hun huidige werk. Zaterdag sloegen de bedreigde Nederlandse, Belgische en Duitse grensdeclaranten daarom groot alarm tijdens een bijeen komst aan de grensovergang Ha zeldonk. Ze vinden dat de EG in gebreke blijft en haar verant woordelijkheid niet neemt. De vervoersbonden beraden zich op acties. Ze vinden steun bij de werkgevers van de grensexpedi- tiebedrijven, verenigd in de Fe- nex. Aan de grensovergang Hazel donk werkt twintig procent van deze expediteurs. Vijfentwintig procent is actief aan de grens overgang Venlo, twintig procent aan de Nederlands-Duitse grens bij Nijmegen en de rest bij klei nere grensovergangen en bij grote transportbedrijven. Sociale dialoog „De EG doet ons dit aan. Die moet opdraaien voor een sociaal plan en voor de kapitaalvernieti ging bij de bedrijven", aldus Fe- nex-woordvoerder Kuizinga. De aanwezige vertegenwoordi ger van de Europese Commissie riep in Hazeldonk op tot 'een so ciale dialoog'. Hij beloofde 'een studie van 1,8 miljoen gulden' om de dreigende 'dramatische werkloosheid' onder de grensde claranten het hoofd te bieden. Die studie begint deze maand en wordt uitgevoerd door het ad viesbureau Coopers en Lybrand. Op z'n vroegst in april 1992 moet dat onderzoek resulteren in een aanzet voor een EG-beleid. „Op tijd", zo trachtte EG zegs man Ph. Hatt de kritiek te on dervangen. Maar de drie bonden en de Fe- nex gaven de EG-man de wind van voren. Of ze in Brussel op nieuw het wiel gaan uitvinden, riep Ludwig Jager, bestuurder van de Duitse vervoersbond OTV. „Ze weten al sinds 1985 wat er in 1993 gebeurt". ZIE OOK COMMENTAAR -A3 De mist van de afgelopen dagen is verdwenen. Vandaag is er veel bewolking en wat regen, in de late middag enkele opklaringen. Van onze verslaggever Terneuzen - De Nederlandse coaster Suzanne is gisteroch tend na een zeer ernstige aanvaring op de Westerschelde ge zonken. De zeskoppige bemanning is gered. De aanvaring gebeurde in dichte mist ter hoogte van de fabriek van Dow Benelux. Het onder Bahama-vlag varende vrachtschip Nicole (12.000brt), dat uit de richting Antwerpen kwam, boorde z'n voorsteven midscheeps in de coaster Suzan ne, die met een lading gerst on derweg was naar Antwerpen. Vier sleepboten van Multraship gingen erop af om de helpende hand te bieden. Het slechte zicht maakte de reddingsoperatie aan zienlijk moeilijker. De bemanning van de Neder landse coaster was ondertussen al in paniek op een rubberboot gestapt. De Wandelaar van de Unie van Redding en Sleepdien sten (URS) bracht de beman ningsleden daarop in veiligheid. Het vrachtschip Nicole liep on middellijk na de aanvaring aan de grond. Een sleepboot heeft het schip naar de rede van Vlis- singen vervoerd. De zinkende Suzanne werd door de Multratug 5 uit het vaarwater weggesleept en ter hoogte van Dow tegen de dijk aan de grond gezet. Het schip is daar gezon ken. De hevig geschrokken beman ning van de Suzanne vond giste ren een tijdelijk onderkomen in het Terneuzense Churchillhotel. De kapitein van het gezonken schip had het gisteravond te, druk om de pers te woord te staan. Ook de overige beman ningsleden voelden er niet voor hun relaas te doen. „Ik ben doodop. De hele dag hebben we hier maar wat in het hotel rondgehangen. Straks wor den we nog door de politie ver hoord. Maar ik heb zelf niks ge zien. Toen het ongeluk gebeurde, lag ik te slapen", was alles wat de machinist van de Suzanne kwijt wilde. Jeruzalem (rtr) - Palestijnse groepen in de door Israël bezette Gazastrook zijn van plan voor het eerst in ruim tien jaar een Palestijnse Raad te vormen. Een Palestijnse woordvoerder spreekt van een 'doorbraak'. De vorming van de nieuwe raad wordt volgens Palestijnse bron nen gezien als een eerste stap op weg naar de autonomie. Sinds 1980 hebben de leiders in de Gazastrook geweigerd een lo kale raad te vormen, omdat zij bang waren dat de raadsleden marionetten zouden worden van het Israëlische militaire bestuur. Van onze redactie buitenland Moskou - De regering van de Russische federatie wil Erich Honecker, ex-leider van de voormalige DDR, uitwijzen. Maar Sovjetpre sident Gorbatsjov is het daar helemaal niet mee eens. De Russische regering heeft aan de vooravond van het bezoek van president Jeltsin aan Duitsland, volgende week, besloten Honecker uit te wijzen. Volgens ingewij den in Moskou wil hij op deze wijze zijn gastheren ervan overuigen dat hij de Honecker. - fotoap man is om zaken mee te doen in Moskou en niet Gorbatsjov. Gorbatsjov is het niet eens met de uitwijzing, omdat hij een 'morele verplichting' heeft jegens Honecker. Voor diens deportatie zou de toe stemming van Gorbatsjov nodig zijn. Van onze redactie buitenland Moskou - De Russische pre sident Jeltsin heeft de feite lijke controle over de econo mie van de centrale regering van de Sovjetunie overgeno men. Hij heeft daartoe een aantal de creten uitgevaardigd. Jeltsin hoopt op deze wijze snel een vrije markt economie in de Rus sische Federatie van de grond te krijgen. Voor het einde van het jaar wor den - ondanks een verwachte in flatie - prijzen en lonen vrijgela ten. Bovendien krijgen de werk nemers in de gezondheidszorg, onderwijs, culturele instellingen, politie, rechtelijke macht en re geringsdiensten een loonsverho ging van negentig procent. De wisselkoersen van de cen trale regering zullen vanaf 1 ja nuari niet meer gelden in Rus land; de Russische centrale bank stelt dan de koersen vast op ba sis van de koersen op de wereld markt. Het nieuwe Russische ministerie van Economie en Financiën krijgt het beheer over alle kan toren van het Sovjet-ministerie van Financiën op Russisch grondgebied, Moskou inbegre pen. Daardoor beschikt het de partement over de uitgave van de roebel, en de reserves die de nationale munt moeten dekken: edelmetalen en -stenen. Tot 1 januari worden geen nieuwe exportvergunningen ver strekt voor Russische aardolie, aardgas en steenkool en worden bestaande vergunningen gecon troleerd. Burgers en ondernemingen in de t Russische Federatie krijgen i voorts voor het eerst toestem- i ming om vrijwel onbeperkt 1 harde valuta te bezitten, te ver- J handelen of op rekeningen te i zetten. i En alle ondernemingen mogen 1 zich voortaan bezighouden met buitenlandse handel zonder spe- t ciale registratie. Zij kunnen onbeperkt goederen l en diensten importeren met harde valuta. i Voor internationale bedrijven i wordt het overbrengen van win- sten in harde valuta vanuit de j Russische Federatie naar het buitenland onbeperkt mogelijk, i Op deze wijze hoopt Jeltsin bui- i tenlandse investeerders te lok- L ken. GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze- erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 kwartaal automatisch... 75.90 maand automatisch26.00 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats:_ In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda.' DE STEM. EEN KRANT

de Stem | 1991 | | pagina 1