Defect aan kluis kostte Baarles paar het leven 'Kinderbijslag en lesgeld via fiscus regelen' ENT Merijntje Amerikaanse president: Wapen- en olie-embargo tegen Joegoslavië Duitse politie schiet gijzelnemer dood Extreem-rechtse partij wint 15 zetels in Wenen Simons overweegt aftreden bij blokkade stelselwijziging \ROEP zREN [OMEND (M/V) EWERKER (M/V) Groningen speelt |psv in de kaart KNVB solo voor EK voetbal CDA: onderzoek naar diabetes Vara misschien weg uit bestel Jeltsin fel bekritiseerd Beroering over borstprothese IN DEZE KRANT: Kurden melden Iraakse aanval Vietnam pakt vluchteling op bij terugkeer Geschillen Haat Yves Montand overleden Ruimt even op deze week. Over 4 dagen is er een grandioos openingsfeest 191 X losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang MAANDAG 11 NOVEMBER 1991 I I I I I ting kunnen geven ideren? I uitdrukkelijk verkla- |eren. i leeftijdscategorie tus- lijn bij voorkeur ft Zeeuwsch-Vlaande- lenstelling van de keur uit naar een (Vlaanderen kan, bin- nriftelijk kandidaten bij Iht aanmelden. fiatie kunt u zich wen- laad van Toezicht, ƒ977 (kantoor) of Ié). •iemingsraad, de direc- staf zullen worden aoemingsprocedure. len kandidaat kunt u fetaris van de Raad In curriculum vitae van I voegen. laad van Toezicht, riaat Ie Honte a i s ling Rijsbergen z.s.m. een: lal in woord en geschrift; recht op zoek naar een twee functies kunt u uw Deventer Expeditie B.V., I 078-100733, t.a.v. de heer I pde uitzendorganisatie, ge- geschoold personeel met en Groningen. Voor onze j \ERCIEEL nste taken: l°d. e contacten met enerzijds inisatorische [engenoemde taken. nitiatief en een resultaatge- wij een opleiding op mid- en voorts: idaire arbeidsvoorwaarden, goeding voor studiekoste t Richt dan uw sollicitatie- j :um B U R O .-H.) - TEL. 02208-95755 I Eindhoven - PSV heeft de kater I m de uitschakeling door An- I ierlecht verwerkt met een 2-1- I „verwinning op FC Groningen, I ,jat de Eindhovense ploeg in de I kaart speelde door van het begin I sf aan slechts op één punt te spelen. De kwetsbare PSV-de- iensie werd daardoor ontzien. ZIE SPORT -B1 Zeist - De KNVB moet zonder partner het Europees kampioen schap voetbal in 1996 zien te be machtigen. De Belgen zien af van een poging om gezamenlijk I (ie titelstrijd in de wacht te sle- m. De KNVB beraadt zich deze eek nog of zij zich definitief I kandidaat stelt bij de UEFA, I waartoe tot 1 december de mo gelijkheid bestaat, j zie sport - b1 Goes - Er moet volgens het Eer ste Kamerlid H. Eversdijk (CDA) in Zeeland een grootschalig be volkingsonderzoek naar diabetes I (suikerziekte) komen. Vooral voor de groep ouderen tussen 50 en 75 jaar is dat volgens hem van groot belang. ZIE ZEELAND - A4 Den Haag - Vara-voorzitter Marcel van Dam heeft toegege ven dat zijn omroep bestudeert of een toekomst buiten het bestel mogelijk is. De omroep wil zien of ze als privé-onderneming zon der winstoogmerk verder kan gaan. I ZIE BINNENLAND-A3 Moskou - Het Russische parle ment heeft president Boris Jelt sin gisteren flink op de vingers getikt. Hij heeft een fout ge maakt door in de autonome re publiek Tsjetsjen-Ingoezië de noodtoestand uit te roepen, al dus diverse sprekers tijdens de parlementaire zitting. ZIE BUITENLAND-A3 vandaag 2 katernen Extra op maandag A2 Binnen buitenland A3 Zeeland A4 A5 Consument A6 RTV-programma's A7 Sport deel B Uitslagen en standen betaald voetbal B2 Simons: Geen stelselwijziging dan kabinets wijziging Van onze verslaggever Baarle Nassau - Een defect aan de kluis in de kelder van hun woning in Baarle-Nas- sau is de 50-jarige Dieter Wöstemeier en zijn 30-jarige vriendin Gerti van Dijk fa taal geworden. Omdat de kluis niet open ging, zijn zij met schoten uit een flo bert om het leven gebracht. Dat gebeurde in de nacht van 16 op 17 oktober. Drie van de vier mannen die vrijdagavond zijn aangehouden, hebben inmiddels een volledige bekentenis afgelegd. De drie zijn verslaafd aan harddrugs. De aan die verslaving verbonden behoefte aan geld vormde de aanleiding tot de roofoverval met fatale afloop. Wie de fatale schoten heeft gelost, wil de poli tie niet zeggen. Op aanwijzing van een van de verdachten is het moordwapen inmiddels gevon den. De bekentenissen komen uit de monden van P.C. (26) uit Breda, R.v.d.B. (21) uit Bavel en T.v.d.S.(27) uit Etten-Leur. Of zij een strafblad hebben, wil de politie niet zeggen. Van de vierde man die vrijdagavond is aangehouden, de 20-jarige H.L. uit Bavel, neemt de politie voor alsnog niet aan dat hij actief be trokken is geweest bij de over val. Wat zijn rol was, wordt nader onderzocht. Hij is vrijdagavond aangehouden omdat hij bij een van de drie arrestanten was. Aan de oplossing van de dubbele moord heeft een recherche-team van 25 personen gewerkt. Tot vorige week donderdag was er sprake van een breed onderzoek, waarbij alle mogelijkheden wer den opengehouden. Pas in het laatste etmaal voor hun aanhou ding liep het onderzoek in de richting van de vier arrestanten. Volgens een woordvoerder is de oplossing voortgekomen uit een nauwkeurige analyse van alle onderzoeksgegevens. Onder meer uit sporen in de woning van Wöstemeier was de politie duidelijk geworden dat de da ders gezocht moesten worden in de sfeer van mensen die dage lijks (veel) geld nodig hebben voor hun drugs-verslaving. Bovendien werd de politie dui delijk dat betrekkelijk veel men sen konden weten dat Wöste meier een kluis in huis had. Een van de verdachten wist dat ook, uit de tweede hand. In Baarle-Nassau heerste dit weekend een gevoel van opluch ting. De buren van het ver moorde paar zeiden blij te zijn dat de vermoedelijke daders nu zijn aangehouden. Wat over heerst echter is onbegrip over het gebeurde. In de cafés van Baarle-Nassau was de moordzaak opnieuw het gesprek van de dag. De moord heeft de mensen in het enclave dorp danig doen schrikken. Van daar de algemene opluchting over het feit dat de zaak nu is opgelost. Ook burgemeester J. Hendrikx toonde zich hierover gisterochtend verheugd. Bush wil VN-sancties Terwijl president Bush even zijn neus snuit, krab premier Lubbers peinzend aan zijn wenkbrauwen tijdens de gezamenlijke persconferentie van de twee staatslieden. - foto afp Het uit de Verenigde Staten afkomstige bericht dat si- liconen-borstprotheses kanker verwekkend zouden zijn, heeft bij nogal wat vrouwen beroering gewekt. De prothese wordt geïmplanteerd, zodat uiterlijk niets aan de persoon is te zien. De berichten in Amerika spre ken elkaar overigens tegen. ZIE CONSUMENT-A6 Pir Dawud - Eenheden van het haakse leger hebben gisteren de aanval geopend op Kurdische stellingen bij Arbil, in de door "et Kurdische verzet gedomi neerde gebied in Noord-Irak. öat hebben Kurdische verzets strijders gemeld. Baghdad ont kende dat het een offensief voor bereidt tegen de Kurden. De haakse autoriteiten noemden dergelijke berichten verzinsels verspreid door Westerse media. Hong Kong (ap) - Hoewel Vietnam de VN en Groot- Brittannië plechtig beloofd had gerepatrieerde boot vluchtelingen niet te vervol gen, is zaterdag een Vietna mees bij aankomst in Hanoi gearresteerd. De man, die deel uit maakte van de eerste groep terugke rende bootvluchtelingen, werd volgens een tv-station in een doorgangskamp net buiten Hanoi gearresteerd. Hij zou voordat hij een jaar geleden naar Hong Kong vluchtte een bewaker hebben vermoord tijdens een vecht partij in een fabriek. De Britse ambassade en het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN hebben gaan de kwestie met de Vietnamese regering be spreken. Lüdenscheid (afp) - De man die vrijdagmiddag in een bankfiliaal in het Duitse Lü denscheid 20 mensen in gij zeling had genomen, is zater dagmiddag door de politie doodgeschoten. Dat heeft het openbaar ministe rie bekendgemaakt. De gijzelnemer werd door de ju ridische autoriteiten geïdentifi ceerd als een 30-jarige man die proefverlof had van een meerja rige gevangenisstraf wegens een poging tot chantage van de spoorwegen. De man had vrijdag even voor sluitingstijd in de bank 20 men sen gegijzeld en in de loop van de nacht achtereenvolgens tien van hen laten gaan in ruil voor geneesmiddelen, voedsel en siga retten. De politie zei tot actie te zijn overgegaan omdat de man door lopend had gedreigd de vier vrouwen en zes mannen die zich nog in zijn macht bevonden, dood te schieten of op te blazen als zijn eis van tien miljoen mark losgeld niet zou worden ingewilligd. De man werd doodgeschoten toen hij van een voor hem klaar gezette vluchtauto in de bank wilde terugkeren nadat hij had gemerkt dat er geen sleutel in het slot van de auto stak. Toen hij een van de agenten, die inmiddels via de achterzijde het gebouw waren binnengedron gen, zag staan, richtte hij een pistool op hem. Daarop werd hij zelf door een andere agent in de slaap geschoten, aldus de func tionarissen. Vijf gijzelaars die de man naar de auto had meegenomen bleven ongedeerd, evenals de gijzelaars die zich nog in het bankgebouw bevonden. ZIE EXTRA OP MAANDAG - A2 Wenen (ap) - Volgens de eerste uitslagen van de gisteren gehouden gemeenteraadsverkiezingen in Wenen wordt de extreem-rechtse Oostenrijkse Vrijheidspartij, de op een na grootste partij. De Vrij heidspartij, die een halt wil toeroepen aan de immigratie van buiten landers, zou van 8 naar 23 zetels gaan. De sociaal-democraten zou den volgens de uitslagen tien zetels verliezen, maar hun meerderheid in de raad van 100 zetels behouden met 52 afgevaardigden. De chris tendemocratische ÖVP wordt volgens de eerste uitslagen de derde partij in de stad en gaat van 30 naar 18 zetels. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Ameri kaanse president Bush deelt de zorg van de Euro pese Gemeenschap over de ontwikkelingen in Joego slavië. Hij zal steun geven aan de VN-resolutie waarin een olie- en wa penembargo zal worden afgekondigd tegen Joego- eslavië. Bush ziet steun aan zo'n resolu tie als een hernieuwde daad van 'solidariteit' tussen de VS en Europa. Over de tekst van de VN-resolutie zijn onderhande lingen gaande tussen de leden van de Veiligheidsraad. Bush en voorzitter Nederland van de EG zetten zaterdag ook hun handtekening onder een verklaring waarin de Sovjet unie en de landen in Midden- en Oost-Europa steun krijgen voor de ontwikkeling van de demo cratie. De regeringen in Oost- en Mid den-Europa krijgen het verzoek te vertrouwen op dialoog en on derhandeling en af te zien van geweld om politieke geschillen te overbruggen. De verklaring is ook een waar schuwing aan de Joegoslavische deelstaten die in bloedig gevecht met elkaar zijn. De EG en de VS dringen er bij de voormalige communistische landen in Oost- Europa op aan de bestaande binnen- en buitengrenzen te res pecteren en ze alleen op vreed zame wijze te veranderen. Democratie is niet alleen geba seerd op het principe van de meerderheid, maar ook op de be scherming van de fundamentele rechten van de minderheden, al dus de VS en de EG. Bush waarschuwde zaterdag te gen een herleving van oude vij andigheden in het nieuwe Euro pa. „In heel Europa is een oude vij and opgestaan: nationalisme en geweld door haat", aldus Bush. De Sovjetunie en al haar repu blieken moeten, wat de Ameri kaanse president betreft, huma nitaire hulp krijgen. Het Westen moet zijn markten openstellen voor produkten uit alle Sovjet republieken, moet investeringen aanmoedigen en economische deskundigheid beschikbaar stel len. ZIE OOK BUITENLAND - A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - De fracties van CDA en PvdA zullen samen aan minister Ritzen (Onder wijs) vragen om lesgeld en kinderbijslag vanaf 1993 via de fiscus te laten lopen. Dat bespaart administratieve rompslomp, meent PvdA-kamer- lid Netelenbos die dit verzoek deze week samen met CDA-ka- merlid Van Leijenhorst zal voor leggen aan Ritzen. De regeringsfracties komen met de suggestie voor het 'fiscalise ren' van kinderbijslag en lesgeld omdat na 1993 flinke verhogin gen van het lesgeld in het ver schiet liggen. Als de verhoging van het lesgeld wordt verrekend met de kinderbijslag, valt de pijn misschien ook een beetje mee, redeneren CDA en PvdA. Ritzen wil, zoals wij vorige week al meldden, afzien van de fikse lesgeldverhoging van bijna 300 gulden in het komend school- G. van Leijenhorst - foto de stem johan van gurp jaar. Hij vraagt wel 35 gulden voor iedere leerling vanaf 15 jaar. In 1993 moet hij volgens de lesgeldwet echter wel een fikse verhoging van enkele honderden guldens doorvoeren. Ritzen stelde eerst voor om ouders met een belastbaar inko men van meer dan 50.000 gulden 287 gulden lesgeld méér te laten betalen voor een leerling in het voortgezet onderwijs van 15 jaar en ouder. Maar een meerderheid in de Kamer wees dat af. Het CDA vond dat Ritzen 'inko menspolitiek' bedreef door de ouders met lagere inkomens te ontzien. Ritzen zocht een com promis en wil nu iedereen 35 gulden laten betalen, zodat het bedrag uitkomt op 1.198 gulden. De geringere verhoging - 35 gul den in plaats van 287 gulden- geldt alleen voor het schooljaar 1992-1993. Het volgend school jaar is Ritzen vanwege de les geldwet verplicht een verhoging van 20 procent door te voeren. „Die wet is door CDA en WD ooit geaccepteerd en daar kun nen we nu niet omheen", aldus Netelenbos. Die fikse ku> er. CDA en P\. voorkomen. T. Netelenbos foto de stem/johan van gurp Maar ze willen door de systema tiek te veranderen de pijn ver zachten. Ouders merken door een gecombineerd" innine ■an ii hij,..ag de veriioging niet due, De Franse zanger/acteur Yves Montand is zaterdag op 70-jarige leeftijd overleden aan de gevolgen van een hartaanval. De zanger maakte meer dan 40 films en was alweer bezig met een nieuwe film. ZIE EXTRA OP MAANDAG - A2 Op veel plaatsen in de regio viel deze maand al meer dan 80 liter water per vierkante meter. Het wordt vandaag opnieuw een dag met veel regen. Bovendien staat er een stevige zuidwesten wind. Van onze Haagse redactie Amsterdam - Staatssecreta ris Simons (Volksgezondheid, PvdA) heeft laten doorsche meren dat hij zal dreigen met aftreden als de Senaat vol gende week dinsdag invoe ring van de tweede fase van de stelselwijziging blokkeert. Simons zei dat zaterdag op een studiebijeenkomst van zijn par tij in Amsterdam. Hij vindt dat een aantal poli tieke partijen in het debat over de stelselwijziging in de volksge zondheid teveel de oren laat hangen naar belangenorganisa ties. Zonder een partij bij naam te noemen, leek Simons' kritiek vooral gericht op de CD A-fractie in de Eerste Kamer. Die wil nog steeds heel weinig weten van de invoering van één ziektekosten verzekering voor alle Nederlan ders. De staatssecretaris vreest dat 'een te directe binding met het maatschappelijke middenveld' ertoe leidt dat politieke partijen in het debat vastgeroest raken, niet van hun standpunt zijn af te brengen. De bewindsman zette zich in zijn toespraak verder af tegen 40% Korting op een deel van de collectie. BREDA: HOUTMARKTPASSAGE 9-11 kritici die vinden dat de nieuwe ziektenkostenverzekering niet tot voldoende kostenbeheersing leidt. Volgens Simons heeft de discus sie over de kostenbeheersing in het nieuwe stelsel 'iets blikver- nauwends'. „Een nieuw systeem is vaak van relatieve invloed. De kosten van de gezondheidszorg worden veel meer beheerst door externe fac toren waarop we weinig invloed kunnen uitoefenen, zoals ver grijzing, de invoering van nieuwe medische technologieën en de ambitie van burgers om zo snel mogelijk weer genezen te willen zijn", aldus de staatsse cretaris. (ADVERTENTIES) menen de fracties. PvdA-Kamer- lid Netelenbos wees gisteren desgevraagd op het 'belachelijke rondpompen van geld'. Netelenbos: „De mensen krijgen kinderbijslag en moeten vervol gens daar weer wat van terugge ven. Je kunt dat beter direct in houden. Nog beter is het om bij de belastingwijziging die eraan zit te komen vanaf het begin re kening te houden met de uitke ring van kinderbijslag en studie tegemoetkoming en met de in houding van lesgeld en college geld. Dat bespaart werk". Netelenbos heeft geen exacte voorstelling hoe het nieuwe sys teem eruit moet zien. De minis ters Ritzen, De Vries (Sociale Zaken) en Kok (Financiën) moe ten dat samen oplossen en liefst voor Prinsjesdag in 1992-. Het kabinet is bezig met het be studeren van plannen van de •ommissie Stevens om het belas tingstelsel te vereenvoudigen. DEE? Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: - Plaats: - Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 kwartaal automatisch... 75.90 maand automatisch26.00 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: - L J In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem. Antwoordnummer 112S 4800 VB Breda. DE STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1991 | | pagina 1