ekrikt Industriebond FNV presenteert beleid voor de komende vijf jaar Studenten contra studenten Goed- of kwaadschiks I )ezewd Genetisch onderzoek bij keuring baan of verzekering verboden DE STEM 'Informatie verkeersregels onvoldoende' 1500 politiemensen nodig voor bezoek Bush Brinkman: Geen uitstel plan-Simons BINNENLAND A3 aags Hoogstandje Kerncentrale Politiek weer in bedrijf COMMENTAAR Politie verwacht weinig problemen door nieuw reglement 'Uitstel sommige onderdelen verdedigbare route' BINNENLAND KORT Studie pensioenregeling uitzendkrachten Waddenzee deels gesloten voor visserij Werkstraf voor Oisterwijker Ziekenhuis klaagt NOS-Journaal aan Kamer: onderzoek Bosio-zaak Door de bliksem getroffen 'Steeds meer fraude met kentekens' DINSDAG 5 NOVEMBER 1991 Hirsch Ballin. foto de stem/johan van gurp Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Hirsch Ballin (Justitie) gaat erfelijk heidsonderzoek bij de medi sche keuring voor een nieuwe baan of een levensverzeke ring verbieden. Dat heeft hij de Tweede Kamer beloofd. Binnenkort neemt het kabinet een definitief standpunt in over erfelijkheidsonderzoek. Daarop vooruitlopend liet de minister gisteren in de Tweede Kamer doorschemeren dat er een abso luut verbod op dergelijk onder zoek komt. Daarmee komt de minister de Tweede Kamer een flink eind te gemoet. In een commissievergadering over erfelijkheidsonderzoek en gentherapie toonden de meeste fracties zich tegenstander van dergelijk verplicht onderzoek door verzekeringsmaatschap pijen en werkgevers. „Het grijpt zo diep in het per soonlijk leven van mensen in, dat verzekeringsmaatschappijen zo'n eis nooit mogen stellen", al dus PvdA-Kamerlid Netelenbos. Ook aan erfelijkheidsonderzoe- ken bij aanstellingskeuringen kleven te grote bezwaren, vindt de Kamer. Volgens Netelenbos bestaat het gevaar dat bedrijven, op basis van dergelijk onderzoek, hun personeel op medische gronden gaan selecteren. „Waarom zou je bijvoorbeeld als werkgever investeren in iemand met een erfelijke aanleg, die op zijn veertigste een hartinfarct kan krijgen", vroeg hij zich af. Kohnstamm (D66) wees op het gevaar dat de nieuwe wao-maat- regelen, waardoor bedrijven 'ge straft' worden als ze veel werk nemers in de wao terecht laten komen, kunnen leiden tot selec tie op grond van medische risi co's. „Dan wordt het nog minder ac ceptabel dan het nu al is om de rechtsbescherming bij medische keuringen ongeregeld te laten", aldus Kohnstamm. Minister Hirsch Ballin was aan zienlijk minder duidelijk in zijn antwoord op de vraag of een sol licitant kennis uit eerder erfe lijkheidsonderzoek mag verzwij gen. „Het vergt nog nadere studie voordat we een conclusie kun nen trekken", aldus de minister. Cruciaal daarbij is de vraag in hoeverre iemand voor hem be lastend materiaal voor zich mag houden. i moderne verbin- bi gevallen. qto de stem/ben steffen lopen; volgens hem 'harde' opstelling van bonden deel uit van rhandelingstaktiek. s hebben de vakcen- :t alleen moeten toege- Iral de laatste zinsnede [anbeveling - over de ing van de baten hen goed uit. pn voorkomen dat de l een goed verzuimbe- daling van de premie - ;eks in de zakken van -.gever verdwijnt. Vol- letter van de wet zou jste juist voor de hand omdat de zw-premie eels door de werkgever letaald. :oor af te spreken dat geld dat vrijkomt door ing van de zw-premie onderhandeld kan bestaat de kans dat irknemers direct mee- van een daling van :teverzuim. de partijen uiteindelijk ereenstemming hebben over het ziekteverzuim, ig een derde, dieper lig- freden. Na de moeizame van succesvolle onder- igen tussen de sociale afgelopen voorjaar in iaal-Economische Raad over de wao, was de ■economie' door menig- op de schroothoop van "erlandse sociaal-econo- geschiedenis gedepo- de gesprekken over het berzuim - de door Lub- geboden laatste kans - hadden opgeleverd, dan bt met de geloofwaardig- mn de sociale partners lief gedaan. En dat is wat lan beide partijen - werk- noch vakbeweging - zich irmitteren. Hans van Mierlo zorgde Irlijk wel dat hij een (gra- kemplaar liet bemachti gen zijn medewerksters tussen de genodigden aard om een boek in ont- te nemen. Van Mierlo Igerustgesteld zijn toen hij leven in druk las. Laster r niet in, eerder lof. :hrijver van de biografie iet rekenen op medewer- van kennissen, noch van .en. Dat maakte het werk envoudig. Maar het resul- s heel toonbaar, omdat er is gespit in archieven. Het is daarom een aardig na- 'erk geworden. Van o over de politiek in de t ruime zin van het woord, el is natuurlijk wel dat Mierlo nog eens aan wat uitspraken wordt herin- En dat valt voor een poli- nimmer mee. In 1967 zei ijvoorbeeld in Heerlen op vraag of D66 (toen nog regeringsverantwoorde- .eid wilde: „Om de drom- niet. Wij willen alleen :er schudden. In de rege- zouden we moeten samen- een met partijen en coali- die we juist zo hartgrondig oeien." wezigheid in regering heeft ook nooit goed gedaan, toraal gezien. Daarom is misschien ook een truc van Mierlo om CDA en PvdA ;chuld te geven dat D66 niet deze regering zit. Van rlo wist natuurlijk dat in kabinet van CDA en PvdA hem weinig eer te behalen in Mierlo is mijn vriend kan zo moeilijk objectief \r hem zijn. Ik zeg dus ar niks". emier Lubbers) Accent op werkgelegenheid Van onze redactie binnenland Utrecht - Het streven naar volledige werkgelegenheid staat weer bovenaan het prioriteitenlijstje van de indus triebond FNV. Volgens de bond zijn de omstandigheden nu gunstig om de doelstelling van volledige werkgelegenheid weer van stal te halen, aldus de bond in zijn notitie 'Grensverleg gend vakbondswerk' over het beleid voor de komende vijfjaar. „Over een jaar of tien zullen er per saldo meer ouderen van de arbeidsmarkt verdwijnen dan er jongeren bijkomen", aldus bondsvoorzitter Van der Weg. Dan komen er volgens hem ook weer banen voor mensen die niet of weinig geschoold zijn. Die mensen vormen nu de kern van het leger der werklozen. Van de Weg riep gisteren de werkgevers op om meer te doen aan scholing van personeel. Ook daardoor krijgen laaggeschool den een grotere kans op werk. De grootste FNV-bond in de marktsector constateert met enig genoegen dat het moment in zicht komt dat werkgevers 'niet langer de alleenheerschappij op de arbeidsmarkt kunnen uitoefe nen'. Ook tijdelijke tegenvallers voor de werkgelegenheid, zoals in de tweede helft van dit jaar, hebben de bond niet van zijn optimisti sche doelstelling doen terugko men: 'Structureel gezien zijn de kansen gekeerd'. Dat betekent overigens niet dat de overheid en de sociale part ners lui achterover kunnen toe zien hoe de arbeidsmarkt zich ontwikkelt, stelt de bond. Eén van de voorwaarden om de volledige werkgelegenheid te be reiken is in de ogen van de In dustriebond verlaging van de belasting- en premiedruk op ar beid. De overheid zal voorts moeten blijven investeren in on derwijs, onderzoek, infrastruc tuur en telecommunicatie om ook in een ééngeworden Europa werkgelegenheid binnen de landsgrenzen te krijgen en te houden. Om meer invloed op die poli tieke besluitvorming te kunnen uitoefenen, vindt de Industrie bond FNV dat vakbondsleden 'in grotere getale actief moeten worden in de politieke partij van hun voorkeur'. Verder is de PvdA wat de Indus triebond betreft niet meer auto matisch de exclusieve politieke gesprekspartner. Daarnaast zouden, bepleit de In dustriebond, werkgevers en bon den door aanpassing van de wet geving meer in de melk te brok kelen moeten krijgen op het ge bied van de werknemers-verze keringen. Arbeidstijdverkorting krijgt met het oog op de volledige werkge legenheid van de Industriebond een wat lagere plaats op de prio riteitenlijst. Voor herverdeling van het be staande werk is de atv een mo gelijkheid, maar 'volledige werkgelegenheid zal in belang rijke mate door een echte groei van de hoeveelheid werk moeten worden bereikt'. Van onze verslaggever Borssele - De kerncentrale in Borssele is afgelopen zaterdag weer in bedrijf genomen. Als ge volg van een begin september ontdekte lekkage, lag de centrale acht weken stil. De kosten van de storing bedra gen twintig miljoen gulden, vijf tien miljoen omdat - duurdere - stroom elders moest worden in gekocht, en vijf miljoen gulden voor controle en reparatie. De kerncentrale lekte in septem ber een kleine hoeveelheid ra dio-activiteit; volgens een schaal van het internationaal atoom energie agentschap was dat 'on betekenend'. De lekkage werd aangetroffen in een van de twee stoomgenerato ren. Nader onderzoek wees uit dat een breuk van spanbanden de oorzaak was. Ook in de tweede generator vond het be drijf naderhand een dergelijke breuk. Daar had dat niet geleid tot een lekkage. IN FILMS WORDT meteen duidelijk wie de goeden zijn en wie de slechten, in de werkelijkheid is dit lastiger. De strijdende Joegoslavische partijen waren voor Westerse waar nemers alle mis. Nationalisme was de verwerpelijke drijfveer en daarom wilde de EG niet kiezen in het conflict. Natuurlijk was het voor iedereen duidelijk dat de Servische leider Milosevic begon nen was met demagogie, maar ook de Kroatische voorman Tudj- man viel het een en ander te verwijten. Hij weigerde de Servische minderheid in zijn republiek te erkennen als aparte etnische groep an hij misrekende zich toen hij dacht de woordenstrijd te kunnen Mn escaleren. De verwachte steun uit het Westen bleef uit. De situatie is nu veranderd. Er is nog niet te veel inschikkelijkheid ean Kroatische kant, maar door de nood gedwongen beseffen de woaten water in de wijn te moeten doen. De Serven en aan hun !||0e het federale leger blijven onverzoenlijk. Milosevic wil van 9een EG-plan weten en het leger blijft aanvallen. ^wondering voor de heroïsche strijd van de Kroatische verdedi gers van Vukovar, die het met hun gebrekkige bewapening al een oag of zeventig uithouden tegen het professionele leger, vermengt Mn met afschuw over het buiten proportie optredende leger. Een m RSn actlt dle blijkens uitgelekte informatie slechts zo hoog inzet rand Dubrovnik, omdat zich daar de gepriviligeerde vacantiecentra van de militaire hoogmogenden bevinden. ueEG heeft de Serven de vorige week een ultimatum gesteld. Pra ten over een losse statenbond of boycot. Milosevic en de zijnen 'ten niets in zo'n los verband. De gedachte van een Joegoslavië i.„Jnrte'te gedomineerd wordt door een groot Servië is te aan- ekkel'jk voor de revanchisten van Belgrado, ervie voelt zich het belangrijkste gebied van Joegoslavië. Een be- °ng dat in het verleden, waarin alle gebieden gelijkwaardig wa- n,te weinig erkend is. Het is nu tijd dit goed te maken. Tel daar- zii °S-dat kroaten, ook die van nu, in Servische ogen fascisten srh ile bet 9emunt hebben op de levens van onschuldige Servi- blijft 9ers' bet wordt duidelijk waarom Milosevic halstarrig |vZS Politieke patstelling valt niet meer met praten te doorbreken. Jtlj beeft daarom terecht gesteld dat het nu een zaak van bui- EfH cl- ten is. Geeft Milosevic niet toe dan wordt het barsten. wnHt za' echter niet veel uithalen. Olie bijvoorbeeld j ™t aan Servië geleverd door landen buiten de EG. Vandaar dat 6 volgende stap moet zijn dat de EG de Veiligheidsraad van de erenigde Naties voorstelt het handelsembargo over te nemen. K em9e oplossing voor het conflict in Joegoslavië is praten. De oaten willen, omdat ze op de knieën gedwongen zijn. Nu de Ser- "°9- En kan het niet goedschiks, dan maar kwaadschiks. Wie boren wil, moet voelen. DE studentenacties in de universiteit van Amsterdam tegen het bezuinigingsbeleid van Onderwijsminister Ritzen kunnen gewoon doorgaan. Dat heeft de president van de Amsterdamse rechtbank gis teren bepaald. Uit protest te gen het onderwijs-beleid is gisteren de aula van universi teit bezet. Daarmee is het startsein gegeven voor de lan delijke studentenactie. De stichting Instituut Cartha go, belangenbehartiger van de rechtenstudenten had de stu dentenvakbond Asva voor de rechter gedaagd om te voor komen dat de acties het on derwijs zouden verstoren. De rechtbankpresident zei echter dat de Asva de acties zorgvuldig heeft georgani seerd en tijdig heeft aange kondigd. - foto anp Van onze redactie binnenland Den Haag - De voorlichting rond de nieuwe verkeersre gels is niet voldoende ge weest. Dat valt op te maken uit de woorden van hoofdinspecteur J. Dwarswaard van het Coördine rend Politieberaad. De politie verwacht overigens niet dat er grote problemen zullen ontstaan door de invoering van het Nieuwe Reglement Verkeersre gels en Verkeerstekens, afgelo pen vrijdag. Het was de bedoeling dat het ministerie van Verkeer en Wa terstaat informatiefolders op alle postkantoren in den lande zou verspreiden. Maar die ble ken niet overal beschikbaar. Dwarswaard zegt er wel bij dat het folderbestand inmiddels is aangevuld. Een woordvoerder van Verkeer en Waterstaat zegt dat er aan vankelijk 1 miljoen folders wa ren gedrukt. De belangstelling bleek echter zo groot dat een tweede oplage is gemaakt van 1,2 miljoen exemplaren. Die zou eind oktober verspreid zijn. De zegsman kondigt nog aan dat dezer dagen een enquête wordt gehouden om te bekijken in hoe verre de weggebruikers van de nieuwe regels op de hoogte zijn. Volgens Dwarswaard loopt het allemaal wel los met de nieuwe regels. „De wijzigingen zijn zo marginaal dat de weggebruikers er weinig moeite mee zullen heb ben". Hij heeft dan ook nog geen signalen gekregen dat de ver keersdeelnemers niet weten waaraan ze toe zijn. Hij ontkent dat de politie over tredingen van het nieuwe regele- ment niet zal bekeuren. Welis waar wordt niet meteen op alle slakken zout gelegd, maar een weggebruiker die een verkeers ongeluk veroorzaakt door het aan zijn laars lappen van de nieuwe regels krijgt wel degelijk een bon. Dat zou bijvoorbeeld het geval kunnen zijn als een automobilist bij het wegrijden verzuimt rich ting aan te geven. Dat is nu ver plicht. Den Haag - De politie van Den Haag zet 1500 politiemensen in bij het be zoek van de Amerikaanse president Bush, komende vrijdag en zaterdag. Bush wordt vergezeld door zijn echtgenote en het echtpaar Baker. De president komt vrijdagavond aan op Schiphol en brengt dan een bezoek aan koningin Beatrix in paleis Noordeinde. Zaterdag brengt hij een bezoek aan het Binnenhof en aan de Amerikaanse School in Wassenaar, 's Middags vertrekken de Amerikanen weer. De politie Verwacht dat in het gevolg van de president 350 Amerikanen, 150 delega tieleden en enkele honderden journalisten, naar Den Haag zullen reizen. Het bezoek, dat in het kader van het Ne derlandse voorzitterschap van de EG wordt afgelegd, wordt beschouwd als een grote klus voor de politie. Er zijn contac ten met de Amerikaanse beveiligingsdien sten voor de veiligheidsmaatregelen. De kosten van de veiligheidsmaatregelen bedragen enkele miljoenen guldens. Van onze Haagse redactie Prinsenbeek - CDA-fractie- voorzitter Brinkman voelt er niets voor de nieuwe ziekte kostenverzekering voor alle Nederlanders in haar geheel uit te stellen. Hij vindt het echter wel 'een ver dedigbare route' om de invoe ring van sommige onderdelen van het plan-Simons met één jaar te vertragen. „We moeten het stelsel voortzet ten, maar voorzichtig en zorg vuldig", aldus Brinkman gister avond tijdens een spreekbeurt in Prinsenbeek. Daarmee pro beerde hij de kritiek in PvdA- kring te ontzenuwen dat het CDA nog steeds invoering van het plan-Simons wil traineren. „Je moet vaststellen dat als je dit soort zaken vooruitschuift, de problemen blijven. Als we zouden besluiten de hele opera tie uit te stellen, is de kans groot dat iedereen op zijn krent blijft zitten en er niks gebeurt", zei Brinkman. De CDA-fractievoorzitter wilde niet ingaan op de vraag welke onderdelen van het plan-Si mons, om praktische redenen, het meest uitstel behoeven. „Dat is iets waarover het kabinet zich in eerste instantie moet uitla ten", vindt Brinkman. Staatssecretaris Simons (Volks gezondheid, PvdA) probeert, tot- nutoe tevergeefs, de CDA-fractie in de Eerste Kamer over de streep te trekken. Hij wil van de christen-demo craten de toezegging dat ze ak koord zullen gaan met het prin cipe van de nieuwe ziektekos tenverzekering. Daartegenover staat dan de bereidheid van het kabinet om het plan-Simons op onderdelen te vertragen. De CDA-fractie in de Eerste Ka mer heeft zich nog niet uitgela ten over het aanbod van Simons. Het probleem is dat de CDA'ers in de Eerste Kamer niet alleen twijfelen aan de praktische haalbaarheid, maar ook grote principiële bezwaren hebben. De CDA Eerste Kamerleden moeten voor vrijdag uitsluitsel geven; dan namelijk moet het kabinet een besluit nemen over hoe het verder wil met het plan- Simons. WD-leider Bolkestein heeft gis teravond op een partijbijeen komst in Zeewolde opnieuw er voor gepleit het hele plan-Si mons maar definitief af te bla zen. Volgens hem leidt invoering van de ziektekostenverzekering- nieuwe-stijl alleen tot stijgende Brinkman. foto de stem johan van gurp kosten en inkomensnivellering. Bolkestein hekelde in het debat met name de opstelling D66. Hij vindt het onbegrijpelijk dat de oppositiefractie D66 in de Tweede Kamer voor het wets voorstel stemt, om vervolgens - net als het CDA - zich in de Eer ste Kamer tegen het plan-Si mons te verklaren. MS V5 Zou iemand met de naam Rottenberg een politieke partij er bovenop kunnen helpen, of schrikt die naam zo af, dat er alleen maar vervelende woordspelingen te maken zijn op den duur? Felix, dat is toch ook geen voornaam? Voor je het weet zit iedereen bij zijn eerste toespraak 'oe, dat smaakt!' te roepen. Stel dat die man zich op een gezamenlijk congres met Vlaamse sociaal/democraten moet voorstellen als Rotten berg Felix, dan moeten onze zuiderburen toch meteen aan een hoop bedorven kattenvoer dénken? Maar, ik weet niet of er iemand is die de PvdA wel kan helpen. Al die mislukte veteranen die zich nu opwerpen als roerganger-op-de-achtergrond bieden ook geen per spectieven voor de toekomst. Haast is evenwel geboden, want het schijnt dat er een boot met Sint onderweg is uit Spanje om het zaakje weer over te nemen. Merijn Utrecht - Er komt een onderzoek naar een pensioenregeling voor uitzendkrachten. Een commissie, waarin werkgevers en vakbonden vertegenwoordigd zijn, krijgt daarvoor een jaar de tijd. Dat zijn beide partijen gisteren overeengekomen in een principe-akkoord over een nieuwe cao voor de 120.000 uit zendkrachten in Nederland. Uitzendkrachten hadden tot nu toe geen aanspraak óp pen sioen. In de tweejarige cao (van 1 januari 1992 tot 1 januari 1994), krijgen de uitzendkrachten er 4 procent bij. Eind vol gend jaar wordt over salarisverbetering voor 1993 gepraat. Rijswijk - Grote delen van het Waddengebied tussen Neder land, Duitsland en Denemarken worden in de nabije toekomst mogelijk gesloten voor de visserij op kokkels en mosselen. Dat blijkt uit de ontwerp-verklaring voor de Waddenzeeconferentie die op 13 november in het Deense Esbjerg wordt gehouden. Tijdens die bijeenkomst worden maatregelen besproken ter be scherming van de Waddenzee. Die zijn namelijk nodig om ver dere achteruitgang van flora en fauna te voorkomen. Breda - De Bredase rechtbank heeft een verkeersongeval met een dode in Oisterwijk minder zwaar bestraft dan officier van justitie mr. A. van der Schans heeft gevraagd. Het vonnis luidde 150 uur werkstraf in plaats van drie maanden zitten en drie jaar niet rijden. De eis was zes maanden celstraf en een rij-ontzegging van vijf jaar. De 22-jarige verdachte J. J. reed op 9 september met een pro millage van 1,4 in Oisterwijk met een snelheid van 113 km te gen een boom en een garage. Hij had het slachtoffer meegeno men om te showen hoe goed hij kon rijden. Den Haag - De directie van het Ziekenhuis Hilversum zal een klach(t indienen tegen de redactie van hét NOS-Journaal, naar aanleiding van de reportage over rondslingerende dossiers in het voormalige ziekenhuis De Zonnestraal in Hilversum. Zie kenhuis-directeur Ubbink vindt dat het NOS-Journaal onzorg vuldig heeft gehandeld. „In de uitzendingen de indruk gewekt alsof het medische dossiers betrof. Maar het ging om testresul taten van de psychologische afdeling, uit de periode van 1985 tot 1990, en van een beperkt aantal patiënten". De hoofdredacteur van het NOS-Journaal Van der Wulp be strijdt die bewering. „We hebben wel laten zien dat er ook re cente gegevens in de dossiers te vinden waren". Den Haag - Een kleine meerderheid van de Tweede Kamer eist vandaag een onderzoek naar de Bosio-affaire, dat onder haar verantwoordelijkheid moet worden verricht. De oppositiepar tijen en de PvdA vinden een dergelijk onafhankelijk onderzoek nodig, omdat minister Hirsch Ballin (Justitie) de Kamer 'niet naar behoren' heeft geïnformeerd. Zij willen weten wat de precieze gang van zaken is geweest rond de kredietverlening aan de Franse zakenman Bosio uit Arnhem in de jaren 1982-1985, en welke mogelijke relatie be staat met de inbeslagneming van een grote partij marihuana in de haven van Antwerpen, zes jaar geleden. Bosio beweert dat de CIA zijn bedrijf in Arnhem heeft gebruikt als dekmantel voor undercover-operaties met drugs en wapens. Dat zou gebeurd zijn met actieve medewerking van door Eco nomische Zaken gestuurde regeringscommissarissen. Een voormalige werknemer van Bosio, J. de Hei, zei gisteren in het tv-programma Nieuwslijn dat hij door een onbekende man zes jaar geleden telefonisch onder druk is gezet om zijn mond te houden over duistere praktijken van het ministerie van Eco nomische Zaken en de CIA in de periode 1983 tot 1985. De kerktoren van de rk Chris tus-Koningkerk in Rotterdam is in de nacht van zondag op maan dag door de blik sem getroffen. Omdat er gevaar was voor instor tingsgevaar zijn de huizen in de directe omgeving ontruimd. De to renspits wordt nu van de toren af gehaald. - foto anp Den Haag - De fraude met kentekenbewijzen neemt zulke grote vormen aan, dat op korte termijn maatregelen nodig zijn. In Nederland rijdt op dit moment een groot aantal auto's, wel licht 100 200.000, rond met een nummerplaat die aan een an dere wagen toebehoort. Dat stelde plaatsvervangend directeur J. van der Bruggen van de Rijksdienst voor het Wegverkeer (RDW) gisteravond in Hier en Nu van de NCRV. De rijksdienst houdt zich al geruime tijd bezig met het ontwer pen van een nieuw systeem van registratie waardoor fraude moeilijker wordt. Maar volgens Van der Bruggen is het onmo gelijk om zo'n systeem waterdicht te maken. Eén van de gevolgen van de fraude is dat de wegenbelasting wordt ontdoken en dat boetes op het verkeerde adres terecht komen.

de Stem | 1991 | | pagina 3