TGV: tandje terug en afremmen voor de bocht I OVERIGENS Krediet vakbeweging na akkoord ziekteverzuim opgekrikt Industrie!)» DE STEM Alles voor de liefde Besluitvorming over traject supersnelle trein f jaar uitgesteld 00» 1MB wtySm Snel Goed- of kwa. de stem ACHTERGROND A2 -DE STEM. Advies Oneerlijk Boek Haags Hoogstandje de stem Kerncentrale weer in bedrijf DINSÖAG5N0VEMBER 1991 LAATST ontving ik van een lezer een brief waarin deze zich beklaagde over het feit dat wij journalisten de ene dag flink uitpakken met nieuws om er daarna het zwij gen toe te doen, dat wil zeg gen: om ons om het vervolg en de gevolgen van het nieuws niet verder te bekommeren. Wij noemen dat vervolg- nieuws in ons eigen jargon fol- low-upin memo's afgekort tot flup. We zijn er ons dus wel degelijk van bewust dat nieuws vervolg en gevolgen kent, anders zouden we er geen term voor hebben, maar helemaal ongelijk heeft de le zer niet, zoals ik gewaar werd toen ik in een Amsterdamse krant een rechtbankverslag te genkwam over een zaak, die de afgelopen zomer alle voor pagina's, het televisiejournaal plus deze column haalde (20/7 'Explosief stoom afblazen'). Het was zaterdag en op die dag heb ik altijd veel kranten in huis. Allemaal even nage- vlooid, maar niets over de af loop van de toen sensationele zaak gevonden. Alleen die ene Amsterdamse krant had ruimte beschikbaar gesteld voor de lotgevallen van H. van W., de Beverwijker die in juli van jaloezie en liefdesverdriet het huis in Heemskerk, waar zijn geliefde op bezoek was, probeerde te rammen met de 95 ton zware shovel van zijn werkgever en daarbij ook nog enkele tientallen auto's 'mee nam'. Al die vragen waarmee wij destijds bleven zitten na het lezen van de krant, worden in het rechtbankverslag beant woord. Waarom zo'n tomeloze woede? Wie zal dat betalen? En hoeveel auto's werden er nu eigenlijk vernield? Steen des aanstoots was de ex-man van de geliefde van de door het lint gedaverde Van W. Die ex heeft bij haar drie kinderen en komt dus af en toe op be zoek, tot ongenoegen van Van W. Op die rampzalige dag had Van W. (die volgens zijn baas wel wist hoe de shovel werkte, maar niet de expertise bezat om ermee om te kunnen gaan als een precisie-instrument) zijn viendin met haar ex sa men in een auto gezien. „Van binnenuit kwam er toen een enorme haat naar boven. Het vrat me op", verklaarde hij voor de rechter. En toen hij even later de auto van zijn ver onderstelde rivaal voor het huis van de zus van zijn vrien din zag staan, werd hij 'onge looflijk pissig' Hij haalde de shovel op van het terrein van zijn baas en reed ermee naar het bewuste huis, een rit van drie kwartier, waarin zijn woede maar niet wilde bekoelen. In Heemskerk aangekomen, ramde hij de aan het huis gebouwde schuur plat. En daar moest hij, zo gaf hij vol berouw toe, wel 'een paar auto's voor opzij schui ven'. In totaal werden er veer tig total loss verklaard. De schade, 'tussen de vier en ze ven ton' is betaald door de verzekering van de shovel eigenaar. Tevergeefs beriep de advocaat van de verdachte zich op de liefde. „In de ogen van zijn vriendin heeft mijn cliënt be wezen dat hij veel van haar houdt", zei hij. Maar het her stel van de relatie was de offi cier van justitie toch wel wat te duur uitgevallen. Ze eiste twee jaar, waarvan eenderde voor waardelijk en psychiatrische behandeling. Volgens haar had Van W. mensenlevens in gevaar gebracht -er waren gasleidingen stuk gegaan - en daar tilde ze zwaar aan. Dat hij mensenlevens in ge vaar zou hebben gebracht, daarmee was de beklaagde het niet eens. „Het was natuurlijk heel gevaarlijk wat ik deed, maar ik vind toch dat ik goed heb gereden", betoogde hij. Deze week doet de rechter uitspraak. Ik ben benieuwd of we die nog te lezen krijgen. Zo'n uitspraak is maar een klein berichtje en niets sneu velt zo gemakkelijk, in het da gelijks gevecht om ruimte in de krant, als een klein be richtje. Hij heeft een snelle auto en altijd haast. Hij passeert links en hij pas seert rechts. Hij knippert achter je met zijn lichtenplakt bijna aan je bumper. Hij toetert. Hij steekt een vinger omhoog of wijst op zijn voorhoofd. Voor hem is een oranje licht groen en rood dikwijls ook. Als je oversteekt, al op het zebrapad staat, rijdt hij gewoon door. Verschrikt spring je terug, probeert hem nog een deuk te trap pen. Hij loopt weinig, want in de binnenstad rijdt hij in het voetgan gersgebied, duwt het volk gewoon opzij en mist net je tenen. Zoals hij komen er steeds meer. Hij? Ja, meestal is het een hij. Een hij met z'n fatsoen in zijn kilo meterteller en z'n turbo-ego in het gaspedaal. En ik, ik schrik, elke keer weer, vloek, mompel 'doodrijer..., auto fascist' en hoop stiekem op een boom, een eindje verderop. (PdS) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem B.V. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. C. Hamans en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telefax 076-236405. Telefax redactie S 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Steenbergsestraat 23-23a, 01640-36850, fax 01640-40731. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41, S 236326, fax 076-236215. Voor bezorgklachten: S 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, S 01608-21550, fax 01608-17829. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 1S 01100-28030, fax 01100-21928. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, S 01140-13751, fax 01140-19698. Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, S 01620-54957, fax 01620-34782. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, S 01650-37150, fax 01650- 44929. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Zuidlandstraat 32, S 01150-17920, fax 01150- 96554. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Scheldestraat 7-9, 4381 RP S 01184-19910, fax 01184-11446. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: per kwartaal 77,90, per half jaar 155,25 óf per jaar 302,25. Voor abonnees die automatisch betalen: per maand 26,00, per kwartaal 75,90, per half jaar 151,25 óf per jaar 294,75. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m vrijd. 1,40; zat. 1,70. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-12.00 en van 12.30-16.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling S 076-236911 Fotoservice S 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend S 076-236881. Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RjnnkrpIfltipQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. 'Train a grande vitesse' mag dan 'trein met hoge snelheid' betekenen, de besluitvorming omtrent de TGV is allesbehalve snel. Werd eerst de snelheid waarmee de trein door Nederland zou rijden teruggebracht, nu wordt ook de beslissing over het TGV-traject uitgesteld. Door Theo Giele 'HET GAAT allemaal zo traag in Nederland', klaagde minis ter-president Ruud Lubbers zaterdag in de Volkskrant. Uit gerekend het symbool van snel heid en moderne verbindingen, de supersnelle TGV, is nu ook aan de traagheid ten prooi ge vallen. Figuurlijk, want de regering doet er een half jaar langer over om te beslissen hoe en waar de trein van de grens naar Amsterdam zal rijden. Maar ook letterlijk dreigt de TGV met heel wat minder 'vitesse' door de polders te rijden dan minister Hanja Maij-Weggen had voorzien. „Als we het over TGV-varian- ten hebben, betekent dit dat de trein er met een snelheid van 300 kilometer per uur moet kunnen rijden", hield Maij- Weggen het bestuur van de provincie Noord-Brabant in maart 1990 voor. Die eis heeft de minister sindsdien stukje bij beetje prijsgegeven. De eerste die een versnelling terugschakelde was haar Belgi sche ambtgenoot Jean-Luc De- haene. In plaats van een vlie gende start 'aan 270 kilometer per uur' over de Nederlandse zuidgrens, krijgt de TGV slechts een sukkelig drafje van hooguit 130 als aanloop. Vlaanderen voelt niets voor een nieuw tracé, of dat zou door het Antwerpse industrieterrein moeten voeren. Maar dat wil Nederland weer niet vanwege de mooie bossen rond Bergen op Zoom. Een laatste poging deze zomer van een aantal CDA/CVP-parlementariërs om de TGV zijn grande vitesse langs de autoweg Antwerpen- Brecla te geven liep dood. Vlaanderen, België en dus De- haene interesseren zich nauwe lijks voor een supersnelle trein verbinding met Nederland, dus waarom zou men zich een hoop kosten en moeite op de hals ha len. De TGV komt het land dus bin nen bij Nispen, over de be staande, overvolle spoorlijn Roosendaal-Antwerpen. Maar dan kan hij weer opschakelen en in vliegende vaart door West-Brabant, de Hoeksche Waard en het Groene Hart van Holland via Rotterdam naar Amsterdam rijden. Dit tracé stuit bij iedereen die er mee te maken krijgt op ho pen bezwaren. Zuid-Holland weigert zelfs ook maar ruimte te reserveren voor een tracé ten noorden van Rotterdam. Bra bant ziet de trein ook liever over bestaand spoor rijden en de burgerij zorgde ook nog eens voor duizenden bezwaren tegen en vragen over de hoge-snel- heidsspoorlijn. Onder deze maatschappelijke druk heeft Maij-Weggen nu be sloten ook de besluitvorming te vertragen. En niet alleen de be sluitvorming. Zij, die eens het supersnelle als absolute voor waarde noemde, wil nu zelfs bekijken of de TGV niet over het bestaande spoor kan boe melen. Alle vragen en opmerkingen kosten zoveel tijd om bestu deerd te worden dat zij en haar college van ruimtelijke orde ning Hans Alders het verstan dig achten niet in januari maar pas in de zomer van '92 de knoop door te hakken. Het tra ject van de besluitvorming kent heel wat kleinere boogstralen dan het TGV-tracé. De tijd be gint de dringen, veel is nog on zeker dus: tandje terug en af remmen voor de bocht. De TGV, het symbool van snelheid en moderne verbin dingen, is nu ook aan traagheid ten prooi gevallen. foto de stem/ben steffen Is de Nederlandse vakbeweging van haar geloof gevallen? Heeft er iemand even niet opgelet bij de onderhandelingen? Voor een buitenstaander is het in ieder geval nauwelijks te bevatten, de ommezwaai die de vakcentrales in korte tijd op het gebied van de ziektewet hebben gemaakt. Door Ad Burger In 1982 liep de vakbeweging nog te hoop tegen plannen van de toenmalige minister van So ciale Zaken Den Uyl om de eer ste twee dagen bij ziekte voor rekening van de werknemer te laten komen. Mede door het grootscheepse vakbondsprotest kwam er van de plannen niks terecht. Nu, bijna tien jaar later, gaan de drie vakcentrales FNV, CNV en MHP min of meer vrijwillig akkoord met afspraken die kunnen resulteren in het het inleveren van vakantiedagen bij ziekte. De bestuurders van de vakcen trales en de daarbij aangeslo ten bonden hechtten afgelopen zaterdag hun goedkeuring aan een, met de werkgevers over eengekomen, 'centrale aanbe veling ter bestrijding van ziek teverzuim'. De inhoud: bonden en werkgevers moeten tijdens de komende cao-onderhande lingen afspraken maken over 'arbeidsvoorwaardelijke stimu lansen' om ziekteverzuim tegen te gaan. In gewoon Nederlands betekent dat onder andere het inleveren van geld en/of vrije tijd bij ziekte, in de hoop en verwachting dat werknemers zich dan minder snel ziek zul len melden. In een steriele zaal die met een technische ingreep aan de ver moedelijke omvang van de PvdA anno 1991 was aange past -gehalveerd dus - praat ten belangrijke en semi-be- langrijke partijgangers zater dag over de toekomst van de verzorgingsstaat en daarmee over de toekomst van de so ciaal-democratie. Met de zaterdagse ochtend pups nog in de ogen druppel den ze binnen. Van Kemenade, Van Thijn, Ritzen (wat later want die had de oude koningin nog eerst ontmoet), Welschen (Brabants gedeputeerde die in de tweede partijlijn opereert), Ter Veld, Etty (voorheen- Breznjev aan de Amstel), veel Kamerleden (jawel) en tiental len PvdA'ers die nóg onbeken der zijn, ze kwamen en luister den. Steeds interessanter bij de PvdA is de vraag: wie is er niet? Van der Louw, de onbe grepen goeroe-uit-het-niets, was er niet en gaat terug naar af, hoewel hij de indruk wekt het zo goed voor te hebben met de sociaal-democratie. Jan Schaefer wiens hart overloopt van progressieve drang, was afwezig; zeker bezig elders een beweging op gang te brengen. Maurice de Hond, de kampioen van de sociaal-democratische peilstok, absent. Een tiental anderen nam wèl het wpord om professor Wolf son, dé discussieleider voor het onderwerp Verzorgingsstaat, te adviseren. Wolfson is een be kwaam man, maar verdient al ler mededogen. Want de hoog geleerde sociaal-democraat moet veel onverzoenlijks ver zoenen. Hij moet heel uitge breid èn heel beperkt kijken naar het sociale stelsel, hij moet ook veel scenario's aan dragen èn weinig tegelijk. Dat FNV-voorzitter Stekelenburg tijdens de raadpleging met de achterban van de bonden CNV en FNV over het ziekteverzuim. - foto anp De andere partij, de werkge vers, houdt het erop dat er sprake is van een historische aardverschuiving in het denken van de vakcentrales. VNO-on- derhandelaar Van den Braak sprak van 'een belangrijk mo ment in de overleg-economie'. „Tot op heden viel met de vak centrales nooit te spreken over wachtdagen bij ziekte. Dat dat nu wel kan, is pure winst". Er is wellicht sprake van een - voorzichtige - kentering in het denken van de vakbeweging, maar dat lijkt de opstelling van FNV, CNV en MHP zeker niet voor honderd procent te ver klaren. Dat de drie vakcentra les zich nu in principe bereid hebben verklaard tot het inle veren van vakantiedagen bij ziekte, heeft een veel prakti scher reden. Op deze manier hoopt de vakbeweging het ka binet ervan te weerhouden rechtstreeks in te grijpen in de arbeidsvoorwaarden. Het kabinet was oorspronkelijk van plan om de in de cao's gé- regelde aanvulling bij ziekte van zeventig naar honderd pro cent, na afloop van de looptijd van de cao's terug te draaien. Op die manier zouden werkne mers en werkgevers opnieuw gedwongen worden over die bovenwettelijke aanvulling van de Ziektewet-uitkering te on derhandelen. Aan het automa tisme dat een werknemer bij ziekte 'de volle mep' ontvangt, moest maar eens een einde ko men, vond het kabinet. De aankondiging van dit zoge naamde 'parapluwetje' leidde tot felle protesten binnen de vakbeweging. De overheid heeft zich niet te bemoeien met het arbeidsvoorwaardenoverleg tussen werknemers en werkge vers, was het argument. Tijdens de Algemene Beschou wingen in de Tweede Kamer 'toonde pré'ihier Lubbers zich van zijn inschikkelijkste kant: als sociale partners zelfideeën voor het terugdringen van het ziekteverzuim konden ontwik kelen, wilde het kabinet wel eens nadenken over het intrek ken van dat vermaledijde para pluwetje. Maar zou het overleg niks opleveren, dan zouden de kabinetsplannen onherroepe lijk doorgaan. Op die manier onder druk ge zet, had de vakbeweging in het overleg in feite bitter weinig harde eisen te stellen. De werk gevers konden aan de onder handelingstafel betrekkelijk rustig achteroverleunen. Het enige belang van de onderne mersorganisaties om deel te ne men aan het overleg, was het voorkomen van sociale onrust. En dus besloten beide partijen uiteindelijk hun leden op te roepen in het cao-overleg te komen tot 'afspraken over zo genaamde arbeidsvoorwaarde lijke stimulansen in geld en/of vrije tijd, alsmede over de aan wending van eventuele uit dit beleid voortvloeiende baten'. De aanbeveling is opzettelijk in ruime bewoordingen gesteld; het geeft de cao-onderhande laars de mogelijkheid zelf uit te kiezen wat voor hun sector het beste uitkomt. Te denken valt aan het inleve ren van vakantiedagen en of loon bij ziekte. Maar er zijn meer mogelijkheden. Hans Pont, op het ministerie van Binnenlandse Zaken verant woordelijk voor het personeels beleid en oud-voorzitter van de vakcentrale FNV, opperde ooit al eens het idee om het inleve ren van vakantiedagen bij ziekte vergezeld te laten gaan van het uitbreiden van het aan tal vakantiedagen. Werknemers die nooit ziek zijn, krijgen er bij wijze van stimu lans dus extra vakantiedagen bij. Een andere mogelijkheid bij. het begrip, 'vrije tijd.' is het aanpassen van de dienstroos ters om zo de werkdruk te ver minderen en het ziekteverzuim tegen te gaan. Een groot aantal bij de FNV aangesloten bonden lijkt het vooral in die laatste richting te willen zoeken; het ongezien in leveren van vrije tijd of loon is voor hen niet aan de orde. De werkgevers in het midden- en kleinbedrijf, verenigd in het KNOV, zijn van mening dat met die opstelling het zo moei zaam bereikte akkoord weer in de prullenbak kan. Werkge versonderhandelaar Van den Braak denkt dat het zo'n vaart krijg je als je sociaal-democra ten laat inspreken. Ma'ar de bedoelingen waren goed. Ook van die academische man die voor het 'gemak' het begrip 'prudent collectivisme' aanhaalde en zich vervolgens verstrikte in abstracte be schouwingen, waar nauwelijks iemand brood van kon bakken. En het was nog even amusant toen een ander het 'Titanic- scenario' te berde bracht; het idee om feesten aan te richten en de muziek luid aan te zet ten, omdat het toch allemaal geen zin meer heeft. Ook Wolfson had nog een boodschap, hij kwam niet al leen om te luisteren. Hij preekte als ware 't zondag en tijd voor een hoogmis - maar het was natuurlijk zaterdag en een profane PvdA-bij een komst - over de noodzakelijke 'cultuuromslag', een geliefd onderwerp van de PvdA-in- nood. De prof sprak over het 'joggersdilemma' als voorbeeld voor de maatschappij. Tijdens het joggen heb je een verhoogde kans om dood neer te vallen, maar structureel hebben joggers minder hartklachten dan mensen die zichzelf sparen. „Dat is ook het dilemma van de sociale zeker heid: moeten we mensen uitda gen of verzorgen? Allebei na- Van Mierlo - foto de stem johan van gurp tuurlijk, maar het eerste verge ten we te gemakkelijk. Mensen hebben recht op een uitdaging. Dat mogen we ze niet afpak ken door ze onnodig in de wao te parkeren". Oncontroleerbare ongerustheid heeft zich meester gemaakt van een dertiental CDA-Ka- merleden. De maat is vol voor hen. Ze voelen zich misdeeld. Ze dreigen nog net niet op te stappen, maar pikken doen ze het niet langer. O nee! G. de Jong, J. de Hoop Schef- fer, Th. Vreugdenhil, P. Mul der-Van Dam, P. J. Biesheuvel, J. Hillen, L. Frissen, G. Leer, M. de Jong, K. Tuinstra, G. Koffeman, M. Vriens-Auer- bach en M. Roosen-van Pelt zijn het zat. Dit klotsend reser voir van CDA-talent wil een goede, begrijp het goed, een fy siek draaglijke huisvesting! De om aandacht schreeuwende brief laat er geen misverstand over bestaan dat het nieuwe onderkomen van de CDA-frac- tieleden eerstdaags TE KLEIN Van Thijn - fotoanp is. „Kennelijk wordt de bevol kingscategorie van Kamerle den, beleids- en persoonlijke medewerkers niet voor vol aangezien," schrijven de op roerige opstandigen. Bij de planning van de nieuwe ruimte voor het CDA gold de ambtelijke maatstaf van der tien vierkante meter voor een persoon/per werkruimte als uitgangspunt. Maar de dertien (13) CDA'ers die tot actie wer den gedreven moeten het doen met twaalf (12) vierkante me ter met zijn tweeën of zelfs drieën (3-en!). „In onze maatschappij, in de markt- of collectieve sector worden dergelijke omstandig heden niet geaccepteerd. Vele Kamerleden en medewerkers worden gehuisvest in strijd met de arbeidsomstandighe denwet. Dit is niet aanvaard baar," staat in het pamflet dat nog geen ruime spreiding kent - nu wel natuurlijk. De Kamerleden voelen zich te kort gedaan. Het is niet eerlijk, want al die oude rotten - we noemen uit de losse pols hun Van Kemenade - foto de stem/johan van gurp collega's Wolters, Lansink, Hermes, Van Vlijmen, Paulis, Laning-Boersema, Van der Linden en Van Houwelingen - zitten wèl lekker ruim, zelfs die Brinkman die nauwelijks nog de weg weet in het Kamer complex. Deze Calimero-va- riant - zij zitten groot en wij klein - zal nog veel stof doen opwaaien, als het stormpje echt opsteekt. Het boek is verschenen. Het Boek over Hans van Mierlo. En Van Mierlo 's vrees kwam niet uit. Hij leeft nog. „Dan ga ik dood," zei de D66-leider toen hij hoorde van de poging een biografie over hemzelf te laten verschijnen. „Curieus," zegt Aad Nuis, D66-Kamerlid en vertrouwe ling van Van Mierlo daarover. Van Mierlo was dan bij wijze van protest ook niet aanwezig bij de presentatie van het boekwerk dat als ondertitel 'Een bonvivant in de politiek' draagt. niet zal lopen; volgens hem maakt de 'harde' opstelling van de FNV-bonden deel uit van hun onderhandelingstaktiek. Overigens hebben de vakcen trales niet alleen moeten toege ven. Vooral de laatste zinsnede in de aanbeveling - over de aanwending van de baten - pakt voor hen goed uit. Ze willen voorkomen dat de winst van een goed verzuimbe leid - de daling van de premie - rechtstreeks in de zakken van de werkgever verdwijnt. Vol gens de letter van de wet zou dat laatste juist voor de hand liggen omdat de zw-premie grotendeels door de werkgever wordt betaald. Maar door af te spreken dat over het geld dat vrijkomt door een daling van de zw-premie opnieuw onderhandeld kan worden, bestaat de kans dat ook werknemers direct mee profiteren van een daling van het ziekteverzuim. Dat beide partijen uiteindelijk toch overeenstemming hebben bereikt over het ziekteverzuim, heeft nog een derde, dieper lig gende reden. Na de moeizame en verre van succesvolle onder handelingen tussen de sociale partners afgelopen voorjaar in de Sociaal-Economische Raad (SER) over de wao, was de 'overleg-economie' door menig een al op de schroothoop van de Nederlandse sociaal-econo mische geschiedenis gedepo neerd. Als ook de gesprekken over het ziekteverzuim - de door Lub bers geboden laatste kans - niets hadden opgeleverd, dan was het met de geloofwaardig heid van de sociale partners definitief gedaan. En dat is wat geen van beide partijen - werk gevers noch vakbeweging - zich kan permitteren. Maar Hans van Mierlo zorgde natuurlijk wel dat hij een (gra tis) exemplaar liet bemachti gen. Een zijn medewerksters had zich tussen de genodigden geschaard om een boek in ont vangst te nemen. Van Mierlo moet gerustgesteld zijn toen hij zijn leven in druk las. Laster staat er niet in, eerder lof. De schrijver van de biografie kon niet rekenen op medewer king van kennissen, noch van vijanden. Dat maakte het werk niet eenvoudig. Maar het resul taat is heel toonbaar, omdat er goed is gespit in archieven. Het boek is daarom een aardig na slagwerk geworden. Van Mierlo over de politiek in de meest ruime zin van het woord. Nadeel is natuurlijk wel dat Van Mierlo nog eens aan wat oude uitspraken wordt herin nerd. En dat valt voor een poli ticus nimmer mee. In 1967 zei hij bijvoorbeeld in Heerlen op een vraag of D66 (toen nog D'66) regeringsverantwoorde lijkheid wilde: „Om de drom mel niet. Wij willen alleen wakker 'schudden. In de rege ring zouden we moeten samen werken met partijen en coali ties die we juist zo hartgrondig verfoeien." Aanwezigheid in regering heeft D66 ook nooit goed gedaan, electoraal gezien. Daarom is het misschien ook een truc van Van Mierlo om CDA en PvdA de schuld te geven dat D66 niet in deze regering zit. Van Mierlo wist natuurlijk dat in een kabinet van CDA en PvdA voor hem weinig eer te behalen was. „Van Mierlo is mijn vriend- Ik kan zo moeilijk objectie, over hem zijn. Ik zeg dus maar niks". (Premier Lubbers) 7 Hirsch Ballin. foto de stem/johan van gurp Acc Van onze redactie binnenland Utrecht - Het streven naar staat weer bovenaan het prio: triebond FNV. Volgens de bond zijn de omst^S de doelstelling van volledige tl stal te halen, aldus de bond irl gend vakbondswerk' over hei vijfjaar. „Over een jaar of tien zullen er c per saldo meer ouderen van de arbeidsmarkt verdwijnen dan er jongeren bijkomen", aldus bondsvoorzitter Van der Weg. Dan komen er volgens hem ook weer banen voor mensen die niet of weinig geschoold zijn. Die mensen vormen nu de kern van het leger der werklozen. Van de Weg riep gisteren de werkgevers op om meer te doen aan scholing van personeel. Ook daardoor krijgen laaggeschool den een grotere kans op werk. t rl ><l r n z rt De grootste FNV-bond in de marktsector constateert met enig genoegen dat het moment in zicht komt dat werkgevers 'niet langer de alleenheerschappij op de arbeidsmarkt kunnen uitoefe nen'. Van onze verslaggever Borssele - De kerncentrale in Borssele is afgelopen zaterdag weer in bedrijf genomen. Als ge volg van een begin september ontdekte lekkage, lag de centrale acht weken stil. De kosten van de storing bedra gen twintig miljoen gulden, vijf tien miljoen omdat - duurdere - stroom elders moest worden in gekocht, en vijf miljoen gulden voor controle en reparatie. De kerncentrale lekte in septem ber een kleine hoeveelheid ra dio-activiteit; volgens een schaal van het internationaal atoom energie agentschap was dat 'on betekenend'. De lekkage werd aangetroffen in een van de twee stoomgenerato ren. Nader onderzoek wees uit dat een breuk van spanbanden de oorzaak was. Ook in de tweede generator vond het be drijf naderhand een dergelijke breuk. Daar had dat niet geleid tot een lekkage. IN FILMS WORDT meteen duidelijlM Rechten, in de werkelijkheid is dit Ie De strijdende Joegoslavische partij nemers alle mis. Nationalisme wa: daarom wilde de EG niet kiezen in voor iedereen duidelijk dat de Ser nen was met demagogie, maar oo! man viel het een en ander te verwi mmderheid in zijn republiek te erke en hij misrekende zich toen hij dac l?ten escaleren. De verwachte steur De situatie is nu veranderd. Er is ni aan Kroatische kant, maar door de Coaten water in de wijn te moetei ni federale leger blijven on geen EG-plan weten en het leger bl. Bewondering voor de heroïsche st 9ers van Vukovar, die het met hun 7iܧ 2eventig uithouden tegen he ficn met afschuw over het buiten p ^smacht die blijkens uitgelekte i na Dubrovnik, omdat zich daar dtl n°,n de militaire hoogmogenden be e tG heeft de Serven de vorige wi a over een losse statenbond of en ruets in zo'n los verband. De trii!n,.f?ite gedomineerd wordt dc I eKkeiijk voor de revanchisten van I™'® veel! zich het belangrijkste g ron ln ^et verleden, waarin a I ren, te weinig erkend is. Het is nu t „li' P. dat Kroaten, ook die van n: I Jh'd'e het gemunt hebben op de blijft 9ers- Ên het wordt duidelij De^r'Patstelling valt niet n aen ki u daarom terecht gestel :f.n ^-Persten is. Geeft Milosevic i 9 wnrHt °^cot. zal echter niet vc de *,aan Servië geleverd door Ian I Verï°-9Ünd„e stap moet zijn dat de De on' Naties voorstelt het hanc Kroot ?P|ossing voor het conflii ven ln" wi"en' omdat ze op de knie niet h 9' kan het niet goedschil 1 let horen wil, moet voelen.

de Stem | 1991 | | pagina 2