PLAATSELIJK NIËUWS Eede en Aardenburg herdenken bevrijding DUIVEN SP2EI Weekenden al een jaar volgeboekt J. Verhaagen uit Goes generaal kampioen bij de zondagvliegers 'Ongelooflijk eigenlijk; een paar jaar geleden zou zoiets ondenkbaar zijn' I biah Z°' 'k Z*8 ver dan I Groot kwaad Eede Oostburg Aardenburg ,K NIEUWS ZEELAND lippine i s van Gent ehellennia I ru een kersttafereel. Die ezels, dat de- KVO - De KVO Eede houdt in samenwerking met de afde ling Aardenburg in december 1992 een uitstap naar Brussel. Daarbij is een studiebezoek aan de EEG, het Europese Parlement en de voorlich tingsdiensten inbegrepen. Een aanvraag voor een derge lijk bezoek dient minimaal negen maanden vantevoren te worden ingediend. Aan de le den wordt verzocht om zich voor februari op te geven bij de voorzitster of afdelingsse cretaresse. De reis naar Brus sel houdt verder nog bezoe ken in aan de sint-Miehiels- kathedraal en het oude cen trum. Alles onder begeleiding van een stadsgids. Een bezoek aan de kerstmarkt van Brus sel staat eveneens op het pro gramma. Oecumene - De parochiële werkgroep wil, zodra de dag kapel bij de parochiekerk ge reed is, maandelijks een ge bedsdienst houden met een oecumenisch karakter. Voor deze maandelijkse diensten worden ook leden van de an dere kerken uitgenodigd. Bin nen de werkgroep kan men nog ondersteuning gebruiken. Wie actief lid wil worden of informatie wil hebben, kan zich wenden tot M. de Wolf- Sijssens, A. Tournois of H. Aarnoutse, allen in Oostburg. LEERHUIS - Als daarvoor voldoende belangstelling be staat wordt in Oostburg ge start met een Bijbelleerhuis. Het leerhuis is bedoeld voor de wintermaanden en wordt naar keuze op een morgen, een middag of een avond ge houden. Opgeven kan men zich schriftelijk bij de pasto rie aan het Sint-Eligiusplein. BURGERLIJKE STAND - Gebo- ren: Pieter, zv P. Hoste-de Bruij- ne; Jordy, zv J. Thilleman-Ingels; Dieuwertje, dv F. Schout-van Vooren; Joy, zv H. Buijsse-van de Vijver; Elien, dv S. Vyncke- Brugge; Kenzo, zv K. Knol-van de Kerkhove; Ricardo en Priscil- la, tweeling van R. Beun-Wel- vaert; Carmen, dv N. de Jong- Dumesnil. Getrouwd: Izaak van de Walle en Sandra Lampo, Ronny Lefevre en Louwerina de Bue, Eddy van Landeghem en Patricia van Gassen, Japser de Lijzer en Francisca Boogaard, Jan van Akker en Marietta van Vooren, Paul de Haan en Beren- dina Horst, Alex de Veitele en Sanra van Overloop, Ruay Mar- clé en Mia de Rijcke, Kurt De- clerck en Jeanine Pieters. Overle den: Hendrika Bos; Clementina Sierens, wed v Vermeire; Jan- neke Wijngers, wed v Duininck; Petra Temmerman; Marie Pari-, daen, ev Scheppers; Lucien van Rie; Idalia de Baets, wed v J. de Vreeze. Van onze duivensportmedewwker Terneuzen - Het provin ciaal generaal kampioen schap bij de zondagvlie gers is dit jaar gewonnen door J. Verhaagen uit Goes met ruim 4500 pun ten meer dan Adrie Thijs uit Heikant, die tweede werd. 3. H. van de Veeke, Westdorpe; 4. A. Arens Terneuzen; 5. C. Her mes, Lewedorp; 6. C. Meesters, Rilland; 7. J. Steenhard, Goes; 8. Antoine Thijs St.-Jansteen; 9. combinatie Hietbrink-Ventevo- gel, Nieuw- en St.-Joosland; 10. Joh. van Spaandonck, St.-Jan steen. Kampioen werd Johnny van Helsland uit Kapellebrug, vóór S. Beeldens uit Kemzeke en A. Dingemanse uit Middel burg. In het eindklassement asduif- kampioenschap oude duiven bezet H. van de Veeke uit Westdorpe de eerste twee plaatsen; 3. L. van Vliemberghen, Graauw; 4. J. de Block, Koewacht; 5. J. Nijssen, Middelburg. Asduifkam- pioen bij de jonge duiven werd J. Dhanis, Hulst; 2. J. Verhaagen, Goes; 3. Adrie Thijs, Heikant; 4. Ed van de Walle, Hulst; 5. L. de Waal, Kloosterzande. Eindstand klassement Stem-tro- fee: 1. Th. de Block, Heikant; 2. J. Verhaagen, Goes; 3. Ch. dé Beule, St.-Jansteen. Idem PZB-bokaal: 1. C. Meesters, Rilland; 2. P. de Poorter, Hoofd plaat. Aangeduide kampioenschappen midfond oude duiven: 1. H. van de Veeke, Westdorpe; 2. S. Nee- teson, Kloosterzande; 3. P. d'Hondt, Hulst; 4. gebroeders Pijcke, Breskens; 5. Lex Thijs St.-Jansteen; 6. L. van Vliem berghen, Graauw; 7. J.' Nijsen, Oostkapelle; 8. G. Schrier, Cad zand; 9. combinatie De Wit- Thijs, St.-Jansteen; 10. R. van de Bilt, Koewacht. Fond oude duiven overnacht- fondvluchten: 1. Ph. Steketee, Yerseke; 2. K. Coene, Koewacht; 3. M. van Hekken, Kloetihge; 4. A. Arrebout, Kruiningen; 5. A. Adrie Thijs, Heikant; 5. R. Mahu, Walsoorden; 6. J. de Cock, Hulst; 7. Joh. van Spaandonck, St.-Jan steen; 8. combinatie De Mui- Kop, Zuiddorpe; 9. C. Meesters, Rilland; 10. P. Pieters, Lewedorp. Chartres: 1. R. Braet, Sluis; 2.i combinatie De Smet, IJzendijke;. 3. H. Calon, Hoofdplaat; 4. J. de Cock, Hulst; 5. R. de Laruelle, Zuiddorpe; 6. A. Danckaert, St.- Jansteen; 7. C. Hermes, Lewe dorp: 8. D. van Kerkhoven, Re- tranchement; 9. R. Herman, Axel; 10. A. Arens, Terneuzen. De huldiging van de provinciale kampioen met tevens de prijsuit reiking, wordt gehouden zater dag 9 november in Schoondijke. Schults, Bruinisse; 6. J. Ridder- hof en zoon, Kloosterzande; 7. M. de Rijke, Nieuw- en St.-Joos land; 8. S. de Putter, Cadzand; 9. H. Wijnacker, Hengstdijk; 10. B. Westdorp, Zierikzee. Jonge duiven: 1. J. Verhaagen, Goes; 2. combinatie Wagenaar- Toonder, Kloetinge; 3. P. Pieters, Lewedorp; 4. Adrie Thijs, St.- Jansteen; 5, L, de Waal, Kloos terzande; 6. C. Meester, Rilland; 7. W. Timmerman, St.-Jansteen; 8. A. Schaap, Groede; 9. combi natie De Mui-Kop, Zuiddorpe; 10. C. de Beule, Heikant. Wedvluchten Chartres: 1. C. Her mes, Lewedorp; 2. J. de Cock, Hulst; 3. R. de Smit, Breskens; 4. H. van de Veeke, Westdorpe; 5. D. van Houte, Cadzand; 6. J. de Poorter, Breskens; 7. combinatie Rammeloo-Wiskerke, Philippine; 8. George de Boevere, IJzendijke; 9. gebroeders Pijcke, Breskens; 10. A. du puy, IJzendijke. Onaangreauide kampioenschap pen midfond oude duiven: 1. P. d'Hondt, Hulst; 2. H. van de Vee ke, Westdorpe; 3. Adrie Thijs, Heikant; 4. J. Verhaagen, Goes; 5. Lex Thijs, St.-Jansteen; 6. C. Hermes, Lewedorp; 7. M. van Iwaarden, Kruiningen; 8. R. Her man, Axel; 9. L. van Vliemberg hen, Graauw; 10. A. Arens, Ter neuzen. Fond oude duiven onvernacht vluchten: 1. J. Ridderhof en zoon, Kloosterzande; 2. H. Wijnacker, Hengstdijk; 3. M. van Hekken, Kloetinge; 4. A. Arens, Terneu zen; 5. combinatie Hietbrink- Ventevogel, Nieuw- en St.-Joos land; 6. Ph.Steketee, Yerseke; 7. L. Schmid, Goes; 8. H. Vermeu len, Schore; 9. F. Glerum, Krui ningen; 10. G. Dusarduijn, Groe de. Jonge duiven: 1. J. Verhaagen, Goes; 2. L. de Waal, Kloosterzan de; 3. J. Steenhard, Goes; 4. Van onze correspondent Aardenburg - Met plechtig heden wordt vandaag in Eede en Aardenburg de be vrijding door de Canadezen op 19 oktober 1944 herdacht. Bij het Canadese contingent dat Aardenburg bezoekt, be vindt zich een veteraan uit 1944. Verder is traditiegetrouw een Pi pes and Drums aanwezig, dit jaar The Canadian Pipes and Drums en het European 4e Com bat Engineer Regiment. Het her denkingsprogramma is als volgt: om 09.15 uur komen de gasten aan in de Hof van Eede te Eede; om 09.45 uur is er een optocht naar het monument op de hoek Rijksweg-Brieversstraat door politie, schoolkinderen van Eede, het gemeentebestuur met gasten, vaderlandse vereni gingen uit België en Nederland, The Canadian Pipes and Drums en het European 4e Combat En gineer Regiment. Burgemeester E. Jongmans houdt om 10.00 uur een toe spraak, daama is er een bloe menhulde door Canadezen, schoolkinderen, het verzet, ge meentebestuur en overige aan wezigen. Daarop vertrekt het ge zelschap naar Aardenburg. Daar is om 11.00 uur een optocht vanaf bejaardentehuis Coens- dike aan de Bootstraat. De route is als volgt: Bootstraat, Van Walcherenstaat, Boelaert- straat, Schepenstraat, Boot straat, Eedeweg, Kaai, West straat, Markt. Om 11.30 uur is er een receptie in het stadhuis voor Canadese gasten en andere ge nodigden met een toespraak door de burgemeester en aanbie ding van een aandenken aan de Canadezen. In Eede moet gerekend worden op een kort stilleggen van het verkeer om 10.00 uur. Op de be woners van Eede en Aardenburg is een beroep gedaan om de na tionale driekleur te hijsen als eerbetoon aan de bevrijders uit 1944 en de Canadese gasten. -j DINSDAG 5 NOVEMBER 1991 C4 )KOOR - Jeugdcabaret Bent organiseert de uit- van de sprookjesmu- 'Abracadabra' door oor De Schakeltjes uit dijk. De voorstelling is y 24 november om 14.30 welzijnscentrum Het tigat. Toegangskaarten vier gulden en zijn gbaar in de voorver tij Het Meulengat. Kin- lot vijf jaar mogen gra nen. - Het West-Zeeuws- s Gregoriaans Koor is 10 november te gast parochiekerk van Sluis- dienst begint om 11.00 ETTE - In het welzijns- im Het Meulengat wor- zaterdag 9 november iet Ensemble Musica E I Operette Parels uitge- Melodieën uit de ope- van onder andere Frans 1 en Johan Strauss wor- 'ertolkt. De organisatie randen van de Stichting jn voor Ouderen Sluis- e aanvang is 20.00 uur. DE STEM afcken 30,00-32,00. Zandaard- ppelen: Bintje 40/50 mm 4,00 en Bintje 50 mm opwaan frites) 23,00-24,00. Exportaard- ippelen: Bintje Klei 45 mm op waarts 26,00-27,00. Voeraardap- >elen: 5,00-6,50. Jlankschillige rassen 40 n11" >pw. (in zaWcen): 23,00-25,00. )e stemming was rustig. Het succes van Saeftinghe HET VERDRONKEN land van Saeftinghe is het grootste brak watergebied van West-Europa. Het water is ongeveer half zo zout als zeewater. Het reservaat (3000 ha) omvat ongeveer ne gentig procent van de schorren in het Deltagebied. Jaarlijks komen er ongeveer tienduizend bezoekers (tachtig procent is Belg) die door zeventien vrijwillige gidsen, drie zijn nog in opleiding, in wandelingen van drie tot vier uur worden rondgeleid. De groepsexcursies zijn zo'n succes dat de week einden al een jaar zijn volgeboekt. Belangstellenden kunnen zich nog wel opgegeven voor de open excursies. Het Zeeuwse Landschap maakt plannen voor de bouw van een bezoekerscentrum. Het reservaat is het enige in Nederland van die omvang dat het zonder bezoekerscentrum moet doen. Men wil een buitendijks centrum, met een museum en aquaria. De plannen liggen in procedure. Tijdens de Allerheiligenvloed van 1570 is het gebied over stroomd en vier dorpjes, Saeftinghe, Namen, St. Laureins en Casuwele verdwenen in de golven. Sindsdien zijn tal van ar cheologische vondsten gedaan. In de eerste helft van deze eeuw bestond het gebied uit kale zandbanken. Nu zijn het schorren die langzaam hoger worden en veranderen in buitendijks begroeid gebied. Saeftinghe als natuurgebied is volop in beweging. Tweemaal in de 25 uur lopen de slikgeulen vol Scheldewater. Het water stijgt met meer dan een meter per uur. Het gebied is uiterst belangrijk voor de bescherming van het Scheldebekken tegen overstromingen. Bij hoge waterstanden heeft het gebied een waterbergend vermogen van 35 miljoen kubieke meter. Saeftinghe is beschermd staats-natuurgebied, maar om meer bescherming (en middelen) te krijgen, is het aangemeld als In ternational Wetland. Een oude jas aan een paal in Saeftinghe. f0t0's de stem C0R j- os boer - Het West-Zeeuws- Gregoriaans Koor I zondag 10 november tij- I de eucharistieviering 1)9.30 uur in de parochie- I van Philippine. lek E) PAPIER - Leden van de jortersvereniging De Pur- In Hei halen zaterdag 9 Imber vanaf 09.00 uur l-oud papier op. imslag JGELEN - Hengelsport- [niging HVSO hield de ste club wedstrijd op het :oers De Griete. Het was ns de laatste wedstrijd het seizoen. Er namen ze len personen aan deel. lag: 1. J. Harms, 109 punten. l. Zegers 34, 3. J. Ghuijs ;d) 33, 4. J. van de Velde 32, de Zutter, 32 punten. - De Katholieke Bond Ouden Sas van Gent dt dinsdag 5 november prijskaarting in de Rose- De spelsoorten zijn bie- zonder roem en jokeren, inleg is vijf zijn 1 op 2. int om 14.00 uur. vanaf 13.30 uur g van de wedstrijd is in den van de heer Van den g en mevrouw Elegeert. ereen is van harte welkom. un. 's Middags maken de ïlnemers in groepsverband inis met de problematiek i het speurspel en wordt slotdiscussie gehouden. Richard Bleijenberg...drieduizend hectare puur paradijs... Verdwenen is het naargeestige land. Er is zon, het zicht is goed en de kleuren van de mannetjeseenden flonkeren tus sen de zeebies. Jos vertelt over de nieuwe natuur. „Zeven, acht jaar geleden telden we zesduizend ganzen per jaar, vorig jaar bijna dertigduizend, dit jaar zijn er weer meer. Dit hele gebied," zijn arm maakt een cirkel, „telt nu ongeveer honderdtwintigduizend vogels. Dat komt door bet jachtverbod, maar ook omdat de vogels van andere gebieden komen. Hier zitten momenteel meer vo gels dan er mensen in Zeeuwsch-Vlaan deren wonen." Kijkruimte „Het komt," zegt Jos, „omdat Saef tinghe steeds beter wordt als natuurge bied. Rijker. We hebben voor bewei ding gekozen. De begrazing door koeien en schapen maakt open plekken in de ruigtes en vogels houden van kijkruimte. Die komen niet graag in struikgewas, zijn ze te schuw voor. Zo onstaat een goede broedbiotoop voor de tureluur, de grutto en de kemphaan, zelfs". Saeftinghe leidt tot merkwaardige ob servaties. Kortgeleden nog dacht Jos dat iemand een bruine jas aan een paal had laten hangen, maar toen-ie dich terbij kwam vloog de jas weg. „Een steenarend, zo'n vogel," zegt Jos en heft zijn handen een metertje boven het aardoppervlak. „En visarend, die komt hier ook op doortrek. Zeer, zeer zeldzaam en zwaar beschermd, die haalt zulke vissen uit het water." Weer gaan de handen. Het zijn niet alleen de ganzen die Saefthinge maken. Dat zijn wintergasten, alleen nu aanwezig. Fladderaars Saeftinghe is veel meer. Er broeden 400 paren tureluur en 350 paren scholek ster. Het gebied wemelt van allerlei steltlopers, waadvogels en andere zout- waterfladderaars. De gidsen hebben er al zo'n kleine tweehonderd verschil lende vogelsoorten waargenomen. Nieuwe broedvogels ontdekten ze, de zwarte kraai, nota bene een bosvogel, en de fazant. Het komt omdat het ge bied langzaam hoger wordt. De vloed voert veel slib aan, de zwakkere eb- stroom neemt minder slib mee terug. Alleen bij hoge springvloed en storm lopen de schorren nog onder. Jos Neve zet de auto stil en wijst op weer zo'n eenzame roofvogel, die ver weg boven de schorren op prooi loert. Het is een verstild beeld, de wiegende dood boven de geulen, terwijl op de achtergrond een wit containerschip over de Schelde glijdt. Zacht dreunt de scheepsdiesel tegen de dijk. „Saef tinghe is bloedgevaarlijk," zegt Jos,. „Er staat een zeer sterke getijdestroom, de vloed kan met een krulgolf over de schorren razen. Dan moet je hard lo pen. Er is drijfzand, dieper dan een man hoog is. Je kunt er hopeloos ver dwalen. Daarom ook laten we bezoe kers alleen toe onder begeleiding". Succes Tienduizend bezoekers per jaar komen het gebied bekijken. Het succes van Saeftinghe lokt mensen en dat draagt weer bij aan meer succes. Want de gid sen prediken de natuurgedachte, kwe ken meer milieubewustzijn. Saeftinghe is. een enorm biologielokaal in de open lucht. Mensen leren dat reservaten ma ken de moeite waard is. „Vooral schoolkinderen," zegt Richard, „Het mooiste. Want dat zijn de volwas senen van straks. Leer ze liefde voor de natuur en we krijgen morgen een betere wereld." Het autootje van Jos tuft verder over de dijk naar de meest oostelijke punt van het reservaat. Hier lijkt het Noord- Amerika, de prairies. Lege grasvlakten met een vage horizon. In het midden enkele bouwvallige schuren. Een woon- huisje. Een paal met een jas, een jas die niet wegvliegt, helaas. „Daar staat mijn amfibievoertuigje," wijst Jos. „Hier woont de familie Cleiren, Belgische schapenfokkers die hun schapen op de schorren laten grazen." Hij vertelt over een ander succes. De familie Cleiren en de schaapherder aan de andere kant van Saeftinghe, Jan Boom, weiden vier kuddes van elk 300 schapen. Prins Bernhard „Dat daar zijn buitendijkse schaaps kooien, Prins Bernhard heeft er vorig jaar nog een geopend." Ik zie bouwval lige langgerekte schuren, aan één kant open, met hooi op de vloer. In plaats van schapen zit er nu een brutaal zooitje scholeksters. En zilvermeeuwen op het dak. Jos over de schapen: „Die beesten vre ten zeegroente en vorig jaar was er een indrukwekkende proeverij in Antwer pen, waar twintig Europese topkoks lamsvlees keurden. Er was een lam van Saeftinghe bij. Tot onze grote verwon dering kreeg dat lam van vijftien chefs het predikaat uitmuntend. Het stak met kop en schouder boven de andere Euro pese toplammeren uit. Door die ziltige smaak van het vlees, door de zeegroen te. Nu dus, wordt ons lamsvlees ver kocht met het predikaat présalé, voor gezouten. Zo promoten we het." Van het lam naar het onderwatermilieu is de volgende stap in het verhaal van Saeftinghe. Het staat vandaag in deze krant: het milieu in vooral het oostelijk deel van de Westerschelde is zo verbe terd dat er weer volop jonge vis zwemt. Zeehonden zijn gezien, sardines, schelpdiertjes, levende boormossels en zeepieren. Het komt door een beter zuurstofgehalte in het water, omdat veel fabrikanten van wasmiddelen de fosfaten hebben verbannen en omdaf steeds meer bedrijven afvalwaterzuive ringen bouwen. Idealist Jan Boom aan de telefoon. Een afgestu deerd biochemicus die als schaapsher der op de rand van armoe leeft. Een idealist die een grote bijdrage heeft ge leverd aan het verbieden van de jacht. „Petteke af voor den dién", heeft Ri chard over hem gezegd. Jan Boom dus. Hij zegt blij te zijn met het verbeterde milieu. „Eén belemme rende schakel in de vervuiling is weg genomen en kijk eens hoe rijk de na tuur daar al op reageert. Het biedt hoop, maar we zijn er nog lang niet. Saeftinghe is veel rijker aan natuur dan toen ik er tien jaar geleden kwam en kan in de toekomst alleen maar rijker worden. Maar we moeten alert blijven voor elke bedreiging, want zulke inge wikkelde ecosystemen zijn uiterst ge voelig." Alles in Saeftinghe grijpt in elkaar in een reeks van successen. Saeftinghe werd reservaat en rijker aan natuur. De boze dorpelingen van toen zijn de felste pleitbezorgers geworden. Ómdat het goed ging, werd de jacht verboden. Waardoor het nog beter ging. Een toe nemende vogelstand, meer flora. Kaal Waardoor het lam weer kostelijke zee groente vond. Zodat het nu présalé de hoogste culinaire roem geniet. Er komt meer geld binnen, het produkt is ge wild, dus komen er meer lammeren. Die vreten meer ruigtes kaal, waardoor er weer meer vogels komen. De boeren uit de omliggende omgeving profiteren van het jachtverbod. Vroeger trokken de door hagelgeweren opge schrikte ganzen de dijken over en vra ten van akkerland. „Sinds de jacht verboden is, heeft de wildsschadecommissie geen enkele vraag om schadevergoeding meer ge kregen, de ganzen blijven nu hier," zegt Jos. En de excursiegangers zien telkens een rijker reservaat. Saeftinghe heeft hen milieubewuster gemaakt en zo meege holpen aan maatregelen van de rege ring. Wasmachines braken minder fos faten, het zuurstofgehalte van het wa ter is toegenomen, er komt meer vis, de zeehond en tal van andere zeedieren zijn terug van lange tijd weggeweest. Ga zo maar door. Alles hangt samen, en Saeftinghe is het succes van het verbo den toegang. Vlek Zo zit dat dus, denk ik, alleen nu op de gasdijk. De schemer golft over de schorren. De ganzen slapen, een enkele meeuw schatert de dag weg en verder op, daarginds, heeft iemand een jas aan een paal laten hangen. Een vuilbruin vod, een vlek in het donker, dat zich zomaar kan ontpoppen in een prachtige zeearend. Dat is Saeftinghe. Ik ga maai niet kijken. ddelburg - De destijds in eland opgeviste altaarste- n zijn toegevoegd aan de llectie van het Rijksmu- im voor Oudheden. De in eland achtergebleven al- irstenen zijn niet van een ede kwaliteit. ïans wil men in Zeeland eer aandacht geven aan de fenis van Nehellennia, een )din die in het Zeeuwse ver- ird werd in de eerste eeuwen m onze jaartelling. De ge- achten gaan uit naar een areiding van goede altaar enen over musea in Zee- md. Er zal voor gewaakt orden dat de museumbezoe- er niet in elk museum op ehellennia stuit. De musea loeten daarom onderling tot fspraken komen. Het Rijks* luseum voor Oudheden hj eiden is in principe bereid haarstenen af te staan. In 1975 werden de schorren van Saeftinghe beschermd na tuurgebied en afgesloten. De naburige bevolking was woe dend. Boeren zagen mals nieuw polderland verloren gaan; vissers en stropers schopten tegen het bordje Ver boden Toegang. Toen kwamen de schapen en de koeien. Kort geleden werd de jacht verbo den. Het watermilieu verbetert en Saeftinghe barst van het le ven. Over het succes van een natuurreservaat. Over een oude jas aan een paal. Door Cees Maas „Stil, 't is een buizerd". Richard Bleijenberg verstart en knijpt zijn ogen in gleufjes. Een sombere bruine vogel zakt van een paal en glijdt langzaam over een on werkelijk landschap van bruingele schorren en zompige slikgeulen. Verder gaat de vogel, steeds verder. En lost op in een nevel, die de horizon on zichtbaar maakt en Saeftinghe vast kleeft aan een hemel vol grauw, 't Is geen prettig weer vandaag. Het is zo'n dag dat het net niet regent. Dat alle vrolijkheid verbannen lijkt. Het dunne zonnetje maakt alle kleuren laf. Vuil bruine stroomgeulen omarmen eilanden van bruinvuil schorregras. Saeftinghe vandaag, ligt erbij als een vuile bruine zakdoek. „De waterlijn is zes kilometer verder," wijst Richard de nevel in. „Zo groot is het hier. Drieduizend hectare puur pa radijs". We staan op wat de gasdijk heet. Een dam, dwars door het natuur gebied van Saeftinghe. Een ideale uit kijkpost. Het land aan mijn voeten ademt mysterie. Witte-wievenland, waar de verdronken zielen van de ver zwolgen dorpen tijdens de stormnach ten jammeren om hun verloren lief. Op een sombere dag als deze heb je er wei nig verbeelding voor nodig. Niemandsland «Het is geen land", zegt Richard, „geen zee, het is niemandsland. Vroeger was het van ons, nu is het ganzenland." «Kijk maar," zegt de kleine man en geeft me een kleine, maar krachtige verrekijker. Warempel. Verderop in het gras - die bewegende paddestoelen met zwarte dekjes-het zijn ganzenekken, «Het wemelt ervan," bromt Richard te der. We lopen wat verder, een wulp vliegt op en laat zijn ijselijke schreeuw. „De schildwacht van de vogels," zegt Ri- ohard, „let goed op wat nu gebeurt." ineens is de lucht vol leven. Het harde gras ritselt, poten klappen in slik, zacht geruis van duizend vleugels vult de at mosfeer en honderden grote vogels vlie- g® op. Schor geklok weerklinkt, zwart-witte angstkwakjes dalen neer O? net schor, ,,'t Is grauwe gans," zegt Richard. „Kolgans jodelt. Grauwe niet. *k schat dat er hier tienduizend grauwe Z1'ten, nu. Ongelooflijk eigenlijk, een Paar jaar geleden zou zoiets ondenk- oaar zijn. Ze hebben rust nu, de vogels, I omdat de jacht kortgeleden verboden I U 'ac^t' vertelt Richard, was groot I frat^' heb ze gezien, de vette I sen' bezeten op ezeltjes die behan- I w®ren met dode ganzen trokken ze I gebied in de winter, 't Leek ze er een apart tintje aan te ge- jp*j' "ij mochten er niet in, die moor- oaars wel. Nu hebben de vogels weer we t »r Zi^n er no§ no°a,; zoveel ge- En in vele soorten. Richard wijst berg eenden aan, smienten, scholeksters en wat al niet fladdert zo op zo'n schor. Overal waar ik kijk zie ik vogels, overal waar ik kijk is leven. Zijn verhaal is zo verteld. Richard is ex-visser, ex-bagge raar en ex-stroper en heeft geen week in z'n leven gekend dat-ie niet in Saef tinghe is geweest. „We staken bot met harpoenen in de piassen. In november nog op blote voeten. En wat wisten wij van vogels? Eende-eieren kon je eten, dat ja. Ik was een vrijbuiter," zegt hij, „en Saeftinghe was van mij, van nie mand anders. Verboden Tot die dag in 1975. Saeftinghe werd onder de natuurbeschermingswet ge plaatst en werd Natuurmonument met Het Zeeuwse landschap als nieuwe baas. Vrijbuiters zoals Richard konden niet wennen aan het plotseling verbo den toegang. „Een ramp was dat voor ons. Ik heb me er heftig tegen verzet. Ik zei: val maar dood. Morgen kom ik weer en geen hek houdt me buiten. Geef me maar een proces-verbaal. Saeftinghe is van ons." Hij schopt, nijdig nog bij de gedachte, een graspol weg. Tot een bekeuring kwam het niet. Ri chard maakte van de nood een deugd, Saeftinghe was hem te lief. Hij werd natuurgids bij de milieugroep De Steltkluut, leerde alles over vogels en de planten op het schor en leidt nu als vrijwillig gids van Het Zeeuwse Land schap bezoekers rond in wandelingen die wel uren duren. Rijker „Het heeft mijn leven rijker gemaakt. Ik heb zwaar ongelijk gehad, achteraf is het zo goed geweest dat het schor is beschermd. Anders was het nu één grote camping. Mijn paradijs is meer paradijs nu, dankzij de natuurbescher ming waar we toen zo op scholden." De inkeer van Richard is niet onge woon, hoor ik de volgende dag van Jos Neve, de beheerder van het schor. Veel protestmakers van toen zijn teruggeko men op hun bezwaren. We rijden in een sukkeldrafje in de dienstauto van Het Zeeuwse Land schap over de dijk van gisteren, en Saeftinghe lacht nu aan alle kanten. Jos Neve, de beheerder van het schor.

de Stem | 1991 | | pagina 15