PLAATSELIJK Ks KORT ZEEUWS Prinsenbal van De Betekoppen voor het laatst in 'Oud Sas' Bevolking Biervliet hoort van wethouder hoe het staat met realisatie Senioren Actief Sas viert eerste lustrum Weekend jaar volge 4 Ongelooflijk Prins Edwindo I opnieuw aan het hoofd van Koeters de stem ZEELAND dinsdag 5 november 1991 Nieuwe directeur PTT Terneuzen COC rechtstreeks uit Porgy and Bess Bowlingteams Sas van Gent niet tevreden Veel belangstelling informatiedag diabetes Bijeenkomst over Stones in Sas van Gent 'Discussie over belasting voor toeristen nog niet nuttig' Wandelkring benoemt twee ex-bestuurders tot erelid Avondje landbouw en milieu Terneuzen Sluiskil Philippine Hoek Biervliet Sas van Gent Ledenvergadering Provinciaal overleg Museumeducatie Nehellennia MARKTEN de stem Van onze correspondent Sas van Gent - Carnavalsstichting De Betekoppen uit Sas van Gent houdt zaterdag 16 november het traditionele prinsenbal in evene mentencentrum De Vlaanderen. Diezelfde dag neemt De Betekoppen af scheid van de oude narrentempel, café Oud Sas, en gaat het op zoek naar een nieuwe locatie. De narrentempel is in de Sasse carna valstraditie de plaats waar alle activi teiten starten en weer afgesloten wor den. De kroegentocht, waar dan de Sasse staminees getest worden op hun kwaliteiten als narrentempel, begint om 17.30 uur. Het prinsenbal in De Vlaanderen start om 21.00 uur. Hoogte punt van de avond is de verkiezing van de nieuwe carnavalsprins 1992. Zoals gebruikelijk is de bekendmaking van de nieuwe prins weer in nevelen ge huld. De Betekoppen doet er alles aan om de identiteit van de nieuwe leutvorst ge heim te houden. „Dit is ons al 35 jaar gelukt en zelfs de leden van de raad van elf weten pas om elf minuten over elf wie de nieuwe prins wordt," aldus een woordvoerder van De Betekoppen. In Sas van Gent gonst het inmiddels van de geruchten rond de identiteit van de nieuwe prins. Zo zou de nieuwe prins jaren eerder al eens het ambt be kleed hebben. Anderen beweren dat De Betekoppen momenteel met de handen in het haar zit, omdat men tot op heden nog niemand heeft kunnen vinden die bereid is het prinsenpak voor het ko mende seizoen aan te trekken. De Sasse carnavalvierders maken zich ondanks de geruchten toch op voor het komende prinsenbal. De presentatie daarvan is in handen van Theo Sarneel, terwijl de muziek verzorgd wordt door dansorkest De Turbo's en de Sasse blaaskapel De Betekoppen, onder lei ding van Roger Neyt. Naast De Bete koppen zijn diverse raden van elf uit de regio present op het bal. Daaronder De Vliegende Hollander uit Terneuzen, De Mosselkrauwers uit Philippine, De Koeters uit Westdorpe en de vrouwen raad d'Ossekoppen uit Ossenisse. De eentreeprijs is 2,50. Dorpshuis is nog niet rond Biervliet - De realisatie van een dorpshuis in Biervliet is gisteravond een stapje dichterbij gekomen. De bevolking wil wel een gemeenschapshuis, maar wenst niet op te draaien voor de twee ton die de gemeente Terneuzen op de begroting tekort komt. Het 1600 zielen tellende Ha ringstadje kwam gisteravond massaal naar het voormalige ge meentehuis in Biervliet om van wethouder A. Stahl-Hemelsoet (Welzijn) te vernemen hoe het nu staat met de realisatie van het dorpshuis. De wethouder kwam naar Bier vliet met een duidelijke bood schap. „De raad heeft in fe bruari beslist dat voor het dorpshuis in Biervliet 540.000 gulden ter beschikking is. Dit bedrag is all-in. De meer-kosten zullen dus door de Biervlietse bevolking door middel van zelf werkzaamheid moeten worden opgebracht." Vraag Vervolgens konden de bezoekers zich uitspreken over de vraag: wil men een dorpshuis, zo ja is men dan als bevolking bereid door middel van zelfwerkzaam heid de kosten te drukken en het beheer op zich te nemen. Joost Snelders, ambtenaar van de ge meente Terneuzen had hiervoor reeds een stappenplan op papier gezet. Over de vraag of een welzijnac- comodatie gewenst is, was men snel uitgepraat. Het bouwplan werd zonder meer goedgekeurd. Zij het dat de peuterspeelzaal lijdzaam opmerkte dat er voor het opknappen van het Haring schooltje geen geld meer over bleef. De financiën beheersten de rest van de avond. Vooral de vraag hoe het zover gekomen is, speelde veel toehoorders door het hoofd. Is Biervliet het kind van de rekening? vroeg een der Af. Frusch. Terneuzen - Het hoofdpostkan toor van de PTT in Terneuzen heeft een nieuwe directeur. Met ingang van deze maand zwaait drs. M. Frusch de scepter over de Terneuzense vestiging. Frusch (34) volgt J. Welleman op die een directiefunctie in Goes heeft aanvaard. M. Frusch was tot voor kort werkzaam als hoofd Informatiemanagement en Auto matisering bij de PTT Post, regio Zuid-West. Van onze correspondent Terneuzen - Het COC Zeeuwsch-Vlaanderen houdt zijn halfjaarlijkse 'Rechtstreeks uit Porgy' (RUP) op 8 november in Porgy and Bess aan de Noord straat in Terneuzen. Er zijn gasten uit het Zeeuws- vlaamse. Zij krijgen een pittig interview te verwerken op een zo origineel mogelijke manier. Karei Butler zorgt voor de muzi kale noot en als klapper is er een vogue-demonstratie door de eigen COC-voque-expert Gert. De avond is bedoeld om voor een betere integratie te zorgen. Daarom nodigt het COC niet aleen homo's en lesbiennes uit, maar ook alle sympathisanten en mensen die nog nooit kennis he- ben gemaakt met het COC. De zaal van Porgy and Bess gaat om 21.00 uur open, de bijeenkomst begint om 22.00 uur. aanwezigen zich af. „Moet Bier vliet nu opdraaien voor de meer kosten, omdat de gemeente zo nodig een monumentaal pand moest opknappen. Biervliet is steeds vooruit geschoven in de planning. Zaamslag en Sluiskil gingen voor terwijl juist de kern Biervliet als tweede op de urgen tie-lijst voorkwam. Door dit al les zijn de plannen opgeschoven en de bouwkosten veel duurder geworden. Tevens is in de tus sentijd de btw niet meer aftrek baar voor de belasting. Moet de Biervlietse bevolking nu bloeden Eigen boezem Wethouder Stahl-Hemelsoet wilde de hand wel in eigen boe zem steken en gaf ruiterlijk toe deze zaak te laat te hebben op gepikt. „We zijn destijds met 5 ton aan de slag gegaan. Er van uit gaande dat de btw aftrek baar was. Nu dit niet mogelijk is levert dit een tegenvaller op van 110.000 gulden. Daarboven op kwam een post voor het aan brengen van geluidswerende middelen ter grootte van 35.000 en een post onvoorzien van 7000. Laten we echter niet teveel naar het verleden kijken en de schou ders eronder zetten." Extra krediet De toekomstige gebruikers had den van hun leden geen mandaat meegekregen. Zij wilden eerst weten hoeveel de huurprijs zou gaan bedragen. „Rond de 15 gul den per dagdeel" dacht Stahl- Hemelsoet. Toen de discussie op het tekort van twee ton bleef hangen stelde de wethouder voor zich bij de raad Terneuzen sterk te maken voor een extra krediet gezien de btw-post. Zij moest damwd het duidelijke bewijs hebben naar de raad toe dat de Biervlietse bevolking be reid is door middel van zelf werkzaamheid 30.000 gulden te rug te verdienen. Over twee we ken wil men de reacties binnen hebben van de diverse instellin gen en verenigingen en zal blij ken of Biervliet een welzijnacco- modatie krijgt ja dan nee. Van onze correspondent Sas van Gent - De bowlingteams Houtepen 1 en 2 uit Sas van Gent hebben verdienstelijk ge presteerd tijdens de landelijke competitie in de derde klasse G. Houtepen 1 won alle drie de wedstrijden en Houtepen 2 boekte twee winstpartijen en verloor een keer. Toch was men bij Houtepen 1, ondanks de drie overwinningen, niet helemaal tevreden. Vooral de totale pinval van 4850 was beduidend onder het niveau. Dat Houtepen 1 met die score toch drie keer won, geeft aan dat de tegenstander niet optimaal op dreef was. Een belangrijke zege behaalde Houtepen 1 zonder meer tegen koploper Herwegh uit Biggeker- ke. Dat team werd met 2-1 ver slagen en daardoor kroop de Sasse formatie dichter naar de leidersplaats toe. Houtepen 1 won met dezelfde cijfers van Double Three Bel en klopte BSV uit Goes met 3-0. In hetzelfde bowlingscentrum te Oosterhout scoorde Houtepen 2 een hogere totale pinval dan het eerste team, maar moest toch met minder punten genoegen ne men. Houtepen 2 won met 2-1 van BT Never Down uit Breda en klopte op overtuigende wijze Double Three Bel met 3-0. Het was jammer voor dat team, maar ook voor het eerste team met het oog op de klassering, dat Houte pen 2 met 0-3 van koploper Her wegh verloor. De stand luidt: Herwegh (Biggeker- ke) 15 punten, Houtepen 1 (Sas van Gent) 13, Houtepen 2 11, Sacharias (Hoogerheide) 10, BSV (Goes) 7, BT Never Down (Breda) 6, BV Middel burg 6, Double Three Bel (Etten- Leur) 4 punten. Het voormalige gemeentehuis van Biervliet, waar het dorpshuis in zou moeten komen. Van onze correspondent Terneuzen - De Diabetesvereni ging Nederland afdeling Zeeuwsch-Vlaanderen kreeg af gelopen zaterdag ruim tweehon derd bezoekers op de informa tie-middag in scholengemeen schap voor beroepsonderwijs 'de Vaart' in Terneuzen. De info-markt was in twee delen uitgesplitst. Enerzijds presen teerden twaalf fabrikanten van diabetes materiaal zich middels een aantal stands. De laatste ontwikkelingen op het gebied van injectiemateriaal, insuline pennen, zelfcontrole-middellen, bloedsuikermeters en insuline was voorhanden. „De testappa ratuur heeft een enorme ontwik keling ondergaan. Momenteel is er apparatuur voorhanden waar tweehonderd bloedsuikerwaar- den mee opgeslagen kunnen worden met datum en tijd. Deze apparatuur is zelfs op een com puter aan te sluiten, zodat een diabeet zich nog efficiënter kan instellen", aldus secretaris R. Hemelsoet. Anderzijds konden de bezoekers met hun vragen terecht bij de di verse deskundigen. Zo kreeg diabetes-verpleegkundige G. de Moor vele vragen van bezoekers over haar spreekuur en was in ternist dr. J. Spijker aanwezig voor medische vragen. Van onze correspondent Westdorpe - Voor de derde achtereenvolgende keer wordt Westdorpe tijdens de carnavalsdagen geregeerd door prins Edwindo I. Tijdens een goed bezocht prinsenbal in café De Gravin werd Edwin de Bock uit vier kandidaten gekozen. Temidden van de raden van elf van de Betekoppen uit Sas van Gent, De Mosselkrauwers uit Philippine, de Zwartsnuvers uit Sluiskil en de Vliegende Hollander uit Terneuzen hing ex-prins en ceremoniemeester Fieleke Vetter (Theo de la Ruelle) hem de ambtsketting om. Grootvorst Hendrikus (Henk Mosmans) over handigde hem vervolgens de scepter. Het was tot elf uur voor de leden van de raad niet bekend wie dit keer de prins der Koeters zou worden. Vier leden hadden zich kandidaat gesteld. Uit handen van polderpliessie Marcel van Lent trok Theo de la Ruelle een van de vier enveloppen met daarin de naam van de nieuwe prins. Elf minuten later maakte hij de naam bekend. De eerste officiële daad van prins Edwindo I was het installe ren van zijn adjudant in de persoon van Luc van Hurck. Ver volgens werd een aantal leden van de aanwezige raden onder scheiden met de zilveren koe. Daarna werd het prinsenbal voortgezet met muziek van trio Johnny Klarijsse. Het geheel duurde tot in de kleine uurtjes. Van onze correspondent Sas van Gent - De Senioren Actief Vereniging Sas van Gent viert in november het eerste lustrum. Dat gebeurt met de ge bruikelijke activiteiten die de Sasse club nu al weer vijf jaar lang op touw zet. Van onze correspondent Sas van Gent - De Trip BV houdt zaterdag 9 november voor de tiende keer de jaar lijkse Rolling Stones-avond in café De Watergeus te Sas van Gent. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en is als vanouds gevuld met Stones-muziek en Stones- sfeer. Tevens staat een knock- out-quiz op het programma. Hoogtepunt van de avond is echter de verkiezing van de Stones-fan 1991. Alle negen Stones-fans uit eerdere ja ren zijn zaterdag aanwezig in De Watergeus. De Senioren Actief Vereniging Sas van Gent telt momenteel vijftien leden, allen enthousiaste sportbeoefenaars in de leeftijd van 60 jaar en ouder. Het oudste lid is momenteel 71 jaar. Iedere dinsdag gymen de senioren onder leiding van Cor den Teuling in sporthal De Vlaanderen in Sas van Gent. Be halve met gymoefeningen hou den de sportenthousiastelingen zich bezig met volleyballen. Steevast staat iedere week een partijtje volleybal op het pro gramma. Het volleybal viel zelfs zodanig in de smaak, dat de ac tieve senioren besloten deel te nemen aan het jaarlijkse Savok- recreantentoernooi. België Onder het motto 'meedoen is be langrijker dan winnen' nam de seniorenclub al twee jaar deel. Zij zochten zelfs buiten het toer nooi om naar een geschikte te genstander in de regio, maar vonden die tot op heden niet. Ook over de grens in België ging men op zoek, maar ook daar vond men geen gelijkwaardige club. Wel nam de Senioren Ac tief Vereniging Sas al twee keer deel aan een seniorendag in Deinze, op touw gezet door het BLOSO in Oost-Vlaanderen. De club is inmiddels een vrien denkring geworden en beoefent daarom allerlei nevenactivitei ten. Op woensdag gaat een groepje liefhebbers zwemmen in het zwembad in Wachtebeke en elke donderdag gaat een groep fietsenthousiastelingen een tocht maken van zo'n 45 kilometer. Cor den Teuling, leider van de groep en voormalig docent licha melijke opvoeding bij de Zeeuwsvlaamse douane, leeft zo danig voor zijn club dat hij ge heel belangeloos les geeft aan de senioren. Vari onze verslaggever Sluis - De discussie over het al dan niet invoeren van toeristen belasting in Sluis is nuttig als de tweeduizend parkeermeters die in het stadje staan in de toe komst minder geld in het laatje brengen. Dat zei burgemeester M. Eve- raers gisteravond bij de behan deling van de gemeentebegroting voor 1992 in de commissie Fi nanciën. Het gemeentebestuur van Sluis wil de discussie over toeristenbelasting mede daarom in gang zetten. Everaers kwam over dit onder werp te spreken naar aanleiding van een vraag van commissielid H. Masclée (D66) over de ge raamde opbrengsten van par keermeters. Sluis denkt door een kleine tariefsverhoging volgend jaar namelijk beduidend meer parkeergelden te vangen. Op de vraag van Masclee in hoe verre het voor de raadsleden be langrijk was zich op de discussie over de invoering van toeristen belasting voor te bereiden hield Everaers zich op de vlakte: „We willen de discussie volgend jaar starten en afronden. Dan zal blijken hoe de meerderheid van de raad er over denkt. Hoe het rekensommetje precies zit weet ik ook nog niet. De juiste uit komst zullen we tezijnertijd be spreken", aldus Everaers. Van onze correspondente Halsteren - De wandelkring West-Brabant Zeeland heeft afgelopen zaterdag tijdens de jaarlijkse algemene ledenverga dering de heren J. Harthoorn en A. Jobsen benoemd tot erevoor zitter en erelid. Na een zittingsperiode van res pectievelijk 26 en 31 jaar legden voorzitter Harthoorn, die in Hal steren woont en penningmeester Jobsen uit Vlissingen hun func tie in het bestuur neer. De afscheidsreceptie in ontmoe tingscentrum De Wittenhorst werd door enkele honderden be langstellenden bezocht. Verte genwoordigers van de dertien wandelkringen uit het gehele land waren naar Halsteren geko men om de 'wandelbestuurders' de hand te drukken. Namens de KNBLO, de overkoe pelende bond van de wandel kring, werd H. Harthoorn onder scheiden met de zilveren verzor gingsmedaille. Beide heren ont vingen vele originele geschenken zoals een doos 'echte Zeeuwse appels' van de ZWB en een boekje plus videoband van de Nijmeegde vierdaagse onder de titel 'Blik op oneindig, verstand op nul'. De nieuwe voorzitter, L. Bras uit Bergen op Zoom, overhandigde de scheidende bestuursleden elk een cheque namens individuele leden en bij de kring aangesloten wandelverenigingen. Na de re ceptie werd de door 120 perso nen bezochte jaarvergadering afgesloten met een feestavond, die verzorgd werd door de afde ling wandel van Omnisportvere- niging Olympus'69. Van onze verslaggever Lamswaarde - De KPJ-kring Hulst houdt donderdag 7 no vember een thema-avond over landbouw en milieu. Dat gebeurt om 20.00 uur in café De Lamsoren in Lamswaarde. De heer De Krijger van het Landbouwcentrum uit Goes is uitgenodigd om een en ander uit de doeken te doen. EXPOSITIE - In de vitrine kast op de jeugdafdeling van de openbare bibliotheek is tot en met 12 november de verza meling Ferrari's van Martijn Bottinga (11) te bezichtigen. OPEN AVONDEN - De theo logische faculteit Tilburg houdt in de parochiezaal van de Triniteitskerk enkele open avonden. Het thema is 'Vitali teit van geloof en kerk'. De bijeenkomsten zijn 7 en 14 november, aanvang beide da gen 19.30 uur. VW-KANTOOR - Het kan toor van de Terneuzense VW is vanaf 1 november in de middagpauze een half uur langer geopend. De nieuwe openingstijden van het kan toor aan de Burgemeester Geillstraat zijn: maandag van 13.00 tot 17.00 uur, dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 12.30 uur en van 13.00 tot 17.00 uur en zaterdag van 9.30 tot 12.00 uur. THEMA-AVOND - In het wijkgebouw aan de Katspol- derlaan wordt vrijdag 15 no vember een informatie-avond gehouden rond het thema 'Zwangerschap, bevalling, herstel'. Aanvang 20.00 uur. Meer informatie is verkrijg baar bij het Vrouwengezond heidscentrum Katelijne, op woensdagen tussen o9.30 en 11.00 uur. KINDERPOSTZEGELS - De vrijwilligers van het kinder postzegelcomité zijn vanaf vrijdag 8 november aanwezig in de postkantoren aan de Al- varezlaan en de Markt. Ver der in supermarkt De Pro in Sluiskil en het ABC-complex in Terneuzen. JEUGDKOOR - Jeugdcabaret Het Talent organiseert de uit. voering van de sprookjesmu. sical 'Abracadabra' door jeugdkoor De Schakeltjes uit Hengstdijk. De voorstelling j, zondag 24 november om 14.30 uur in welzij nscentrum Hel Meulengat. Toegangskaarten kosten vier gulden en zijn verkrijgbaar in de voorver, koop bij Het Meulengat. Kin. deren tot vijf jaar mogen gra tis binnen. KOOR - Het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaans Koor is zondag 10 november te gast in de parochiekerk van Sluis, kil. De dienst begint om 11.®) OPERETTE - In het welzijris- centrum Het Meulengat wor- den zaterdag 9 november door het Ensemble Musica E Canto Operette Parels uitge voerd. Melodieën uit de ope rettes van onder andere Frans Lehar en Johan Strauss wor den vertolkt. De organisatie is in handen van de Stichting Welzijn voor Ouderen Sluis kil. De aanvang is 20.00 uur, KOOR - Het West-Zeeuws- Vlaams Gregoriaans Koor zingt zondag 10 november tij dens de eucharistieviering van 09.30 uur in de parochie kerk van Philippine. OUD PAPIER - Leden van de supportersvereniging De Pur- peren Hei halen zaterdag S november vanaf 09.00 uur weer oud papier op. KINDERZEGELS - Het kin- Zaamslag derpostzegelcomité zit vanaf vandaag tot en met vrijdag 9 november in het postkantoor. Ze verkopen kinderzegels en kaarten van 9.00 tot 12.30 uur en van 14.00 tot 17.00 uur. BAZAR - In Bachten Dieke wordt woensdag 6 november van 14.00-16.30 uur de jaar lijkse bazar gehouden. Be langstellenden kunnen zich allerlei zaken aanschaffen waaronder eigen gemaakte sieraden en handwerken. Er is een oliebollenverkoop en wie een gokje wil wagen kan meedoen aan het enveloppen trekken. KINDERZEGELS - het kin derpostzegelcomité zit vrij dag 9 november in het post kantoor om kinderzegels en kaarten te verkopen. HENGELEN - Hengelsport vereniging HVSO hield de achtste club wedstrijd op het parkoers De Griete. Het was tevens de laatste wedstrijd van het seizoen. Er namen ze ventien personen aan deel Uitslag: 1. J. Harms, 109 punten 2. A. Zegers 34, 3. J. Ghuijs (jeugd) 33, 4. J. van de Velde 32, 5. M. de Zutter, 32 punten. KBO - De Katholieke Bond van Ouden Sas van Gent houdt dinsdag 5 november een prijskaarting in de Kose- laer. De spelsoorten zijn bie den zonder roem en jokeren. De inleg is vijf gulden, prij zen zijn 1 op 2. De kaarting begint om 14.00 uur. Inschrij ven vanaf 13.30 uur. De lei ding van de wedstrijd is in handen van de heer Van den Berg en mevrouw Elegeert, Iedereen is van harte welkom. Middelburg - De Vereniging van Zeeuwse Musea houdt zaterdag 23 november een al gemene ledenvergadering in de dependance van Delta Ex po. De vergadering begint om 10.00 uur. Op de agenda prijken een wijziging van de statuten, te ondernemen activiteiten in 1992 en een gezamenlijk ten toonstellingsproject in Zee land tijdens de Cultuurmaand 1992. Middelburg - Het Provinciaal Overleg Museumeducatie houdt zaterdag 23 november een studiedag over speurtoch ten. Tijdens het morgenpro gramma staan er twee inlei dingen gepland. Eén door N. Halbertsma, do cent aan de Reinwardt Aca demie en één door A. Veld huizen, medewerkster van het Amsterdams Historisch Mu seum. 's Middags maken de deelnemers in groepsverband kennis met de problematiek van het speurspel en wordt een slotdiscussie gehouden. Middelburg - De destijds in Zeeland opgeviste altaarste nen zijn toegevoegd aan de collectie van het Rijksmu seum voor Oudheden. De in Zeeland achtergebleven al taarstenen zijn niet van een goede kwaliteit. Thans wil men in Zeeland meer aandacht geven aan de erfenis van Nehellennia, een godin die in het Zeeuwse ver eerd werd in de eerste eeuwen van onze jaartelling. De ge dachten gaan uit naar een spreiding van goede altaar stenen over musea in Zee land. Er zal voor gewaakt worden dat de museumbezoe ker niet in elk museum op Nehellennia stuit. De musea moeten daarom onderling tot afspraken komen. Het Rijks museum voor Oudheden in Leiden is in principe bereid altaarstenen af te staan. Rotterdam, 4 nov. - Aardappel- beurs. Consumptie-aardappelen, los verladen af bedrijf, in gulden per 100 kg, excl. btw. Klei-aardappelen: Bintje 40/50 mm 17,50-19,00, Bintje 40/55 mm 22,50-23,50, Bintje 50mm opwaarts 25,00-26,00 en Bintje 50 mm opw. (frites) 25,00-25,50. Eigenheimer 40 mm opwaarts in zakken 30,00-32,00. Zandaard- appelen: Bintje 40/50 mm 13,00- 14,00 en Bintje 50 mm opwaarts (frites) 23,00-24,00. Exportaard appelen: Bintje Klei 45 mm op waarts 26,00-27,00. Voeraardap- pelen: 5,00-6,50. Blankschillige rassen 40 mm opw. (in zakken): 23,00-25,00. De stemming was rustig. HET VERDRONKEN land van I watergebied van West-Europa, zout als zeewater. Het reservaa1 gentig procent van de schorren i Jaarlijks komen er ongeveer t procent is Belg) die door zevent nog in opleiding, in wandelinge rondgeleid. De groepsexcursies einden al een jaar zijn volgebi zich nog wel opgegeven voor de Het Zeeuwse Landschap maakt bezoekerscentrum. Het reservaa die omvang dat het zonder bezc wil een buitendijks centrum, m plannen liggen in procedure. Tijdens de Allerheiligenvloed stroomd en vier dorpjes, Saefti Casuwele verdwenen in de gol\ cheologische vondsten gedaan. In de eerste helft van deze eeu zandbanken. Nu zijn het scho: en veranderen in buitendijks b natuurgebied is volop in bewegii Tweemaal in de 25 uur lopen d Het water stijgt met meer dan ei uiterst belangrijk voor de besch tegen overstromingen. Bij hoge een waterbergend vermogen van Saeftinghe is beschermd staats bescherming (en middelen) te kr ternational Wetland. Het In 1975 werden de schorren van Saeftinghe beschermd tuurgebied en afgesloten. D naburige bevolking was wo dend. Boeren zagen mals nieuw polderland verloren gaan; vissers en stropers schopten tegen het bordje boden Toegang. Toen kwan de schapen en de koeien. Kt geleden werd de jacht verbc den. Het watermilieu verbe en Saeftinghe barst van het ven. Over het succes van eei natuurreservaat. Over een oude jas aan een paal. Door Cees Maas „Stil, 't is een buizerd". Richard Bleijenberg verstart en zijn ogen in gleufjes. Een sombere bruine vogel zakt va: paal en glijdt langzaam over een werkelijk landschap van brui schorren en zompige slikgeulen. Verder gaat de vogel, steeds verde: lost op in een nevel, die de horizo; zichtbaar maakt en Saeftinghe kleeft aan een hemel vol grauw, geen prettig weer vandaag. Het is dag dat het net niet regent. Dat vrolijkheid verbannen lijkt. Het d zonnetje maakt alle kleuren laf. bruine stroomgeulen omarmen eilai van bruinvuil schorregras. Saeftii vandaag, ligt erbij als een vuile br'; zakdoek. „De waterlijn is zes kilometer veri wijst Richard de nevel in. „Zo grot het hier. Drieduizend hectare puur radijs". We staan op wat de gas! heet. Een dam, dwars door het nati gebied van Saeftinghe. Een ideale kijkpost. Het land aan mijn vo ademt mysterie. Witte-wievenl waar de verdronken zielen van de zwolgen dorpen tijdens de stormn ten jammeren om hun verloren lief een sombere dag als deze heb je er nig verbeelding voor nodig. Niemandsland „Het is geen land", zegt Richard, „j zee, het is niemandsland. Vroeger "®t van ons, nu is het ganzenla: -.Kijk maar," zegt de kleine marl geeft me een kleine, maar kracll verrekijker. Warempel. Verderop in gras - die bewegende paddestoelen zwarte dekjes-het zijn ganzenek „Het wemelt ervan," bromt Richaro der. We lopen wat verder, een wulp v! °P ®n laat zijn ijselijke schreeuw, schildwacht van de vogels," zegt chard, „let goed op wat nu gebeurt.' ineens is de lucht vol leven. Het hi gras ritselt, poten klappen in slik, z geruis van duizend vleugels vult d aiosfeer en honderden grote vogels gen op. Schor geklok weerkli! zwart-witte angstkwakjes dalen op het schor, ,,'t Is grauwe gans," Richard. „Kolgans jodelt. Grauwe i CK schat dat er hier tienduizend gra "ten, nu. Ongelooflijk eigenlijk, h ar ^ar Se^eden zou zoiets ondc aar zijn. Ze hebben rust nu, de vo; is^'M kortgeleden verbc knalle Z°' Z*6 ver §rauwe Groot kwaad Pf iacht, vertelt Richard, was g aad. „Ik heb ze gezien, de v ®nsen- Gezeten op ezeltjes die bel rin w^ren met dode ganzen trokke ?r het gebied in de winter, 't I den 6en kersttafereel. Die ezels, dat vpn n,°.m er een apart tintje aan te Wij mochten er niet in, die mi aars wel. Nu hebben de vogels t weest Z^n 61 nog nooit zoveel

de Stem | 1991 | | pagina 14