BARONIE Richard Krajicek Jan Siemerink NAAIMACHINES ZATERDAG 2 NOVEMBER 1991 DEEL B Motivatie Weddenschap Team ATP-RANGL1JST "stikgoed voor een redelijke PRIJS I Teteringenstraat 22, Breda, 076-220240 EtopenJ: ma. t/m vrl|. 09.00-17.30 u., zil. 08.80-16.00 u. door Léon Krijnen !a - Wie de prestaties Jan Siemerink en Krajicek jihet afgelopen seizoen op rijtje zet, vallen on middellijk de overeenkom sten op. jantje' stond op 20 oktober, Wen hij in Wenen in de finale an Michael Stich verloor, op de [Ste plaats van de ATP-wereld- ranglijst. Drie dagen later ging lij in Stockholm onderuit tegen b Hlasek, nadat hij in de e ronde Guy Forget versla had. Die ene overwinning jeed hem nog drie plaatsen stij- a, voordat hij begin deze week Parijs in de eerste ronde op- jeuw het onderspit dolf, dit- caal tegen Johan Svensson. ■Kraai', die Stockholm vanwege ajn geblesseerde hamstrings links liet liggen, verloor in Pa rijs, op dezelfde dag als zijn jakker, van Horst Skoff. Daar- door duikelde hij binnen zeven u tien plaatsen op de ATP- «ereldranglijst, van de dertigste naar de veertigste plaats. Kraji- won 26 enkelspelen, en ver loor er tot nog toe 19, Siemerink ion er eentje meer, maar verloor er evenveel. Paar apart Siemerink won tot nog toe 254.294 dollar in enkel- én dub belspel, Krajicek bleef op 540 dollar steken. Met zijn tweetjes sloegen ze in 1991 tot toe derhalve bijna een mil joen gulden bij elkaar. Een paar spart, Krajicek en Siemerink. jes, binnen de lijnen, maar ook buiten de baan. Ze wisselden het afgelopen jaar een paar keer stuivertje als de ioogst geklasseerde Nederlander de mondiale tennisranglijst. Samen forceerden ze een paar weken geleden in Mexico-stad in dubbelspel de beslissing in de uitwedstrijd van de strijd om Davis Cup. Siemerink werd jin deze week door Skoff geë limineerd, nadat hij een week terder in Stockholm tijdens een thriller van drie sets door Jakob ek te grazen was genomen. Krajicek bracht het grootste ge deelte van de vorige week door de behandeltafel van Ted Troost, nadat hij in Wenen in de tweede ronde had verloren van Javier Frana. Het ging dus deze week niet echt lekker met de twee tennissende wereldreizigers in het Stade de Bercy in Parijs, de overdekte te genhanger van Roland Garros. neemt niet weg dat ze een seizoen achter de rug hebben dat er wezen mag. Een terugblik op alleszins geslaagd tennis- aar, dat weliswaar nog niet he emaal ten einde is, maar waar van desondanks al een positieve balans opgemaakt kan worden. Krajicek en Siemerink: Het duo is bijna even oud. Kraji cek, de Hagenaar is negentien, Rijnsburger Siemerink is eenen twintig. Ze hebben een totaal verschillende carrière aehter zich. Krajicek is aan het doen wat tot bijna twee jaar geleden helemaal niemand meer van hem verwachtte; de belofte van het wonderkind een volwassen ge stalte geven. Een jaar of acht ge leden, toen hij elf was, kwam hij door verhaal in een weekblad voor het eerst in het nieuws. Va der Petr baarde landelijk opzien met een aantal gepeperde uit spraken over de aanpak van zijn zoon. 'In Nederland hebben de kindte ren te veel rechten gekregen',' sprak de Tsjech van origine toejn, 'Ze hebben inspraak en als er een beslissing genomen moet worden, dan hebben zij een doorslaggevende stem. Fout. Kinderen kunnen op die leeftijd niet overzien wat de consequen ties zijn van een beslissing. Van daar dat ik die beslissing voor Richard neem. Hij heeft een ta lent gekregen dat er maar een paar hebben, dus moet hij dat talent gebruiken. In Nederland is te snel kritiek op mijn redena tie, maar dan zeg ik naar oud Tsjechisch gebruik: veeg eerst je eigen woonkamer voor je over een ander oordeelt. Natuurlijk mag Richard meepraten over zijn tenniscarrière, maar als er beslist moet worden hebben wij, zijn ouders, de beslissende stem'. Acht jaar na dato wil Richard Krajicek niet meer herinnerd worden aan zijn tennisjeugd. Toen werd hij niet alleen gezien als een wonderkind, maar vooral de slaaf van zijn vader, die in middels overigens van zijn moe der gescheiden is. Ook daarom waren het moeilijke jaren, die achter hem liggen. Zijn presta ties bleven achter bij de ver wachtingen, en de motivatie liep terug. Cees Houweling, de Amster damse kneder van veelbelovende tennisjeugd, die zich ook bezig hield met Paul Dogger en Brenda Schultz, kreeg hem weer in het goede spoor. In 1988, toen hij de leerplichtige leeftijd te bo ven was, besloot Richard, in sa menspraak met moeder Ludmil- la, om de school te verlaten op het moment dat hij op het punt stond om de vijfde klas van het VWO binnen te stappen, en zich volledig op tennis te gaan toe leggen. Drie jaar later heeft hij een paar apart bereikt wat honderden proften nissers nooit zullen bereiken; een plaats in 'de top-dertig. De basis van zijn aanvalspel: een daverende opslag, die zelfs som mige gelouterde profs angst in boezemt. In slaap sussen kan hij zijn tegenstander ook, al dan niet gewild. „Je weet nooit waar je aan toe bent", aldus Paul Haarhuis na de finale van de Nederlandse kampioenschappen, die Krajicek won, „Het ene mo ment krijg je een ace om je oren, het volgende ogenblik slaat hij je zoek met een forehand. Dan krijg je weer een punt cadeau. Het lijkt wel of je zelf niet mee doet. Je wordt bijna is slaap ge-, sust door al dat geweld. Het is bijna ondoenlijk in je eigen ritme te komen". Op dit moment heeft Siemerink (nummer 24) weliswaar ineens een gat van zestien plaatsen ge slagen maar dat kan weer snel veranderen. Waar Krajicek ja renlang als Nederlands grootste talent gold en de belofte uitein delijk inwisselde, kwam Sieme rink goed anderhalf jaar min of meer uit de lucht vallen. 'Jantje' begon pas met tennissen toen Krajicek zijn eerste jeugdtitels al op zak had. Hij leek er lang op dat hij voetballer zou worden. Siemerink is een klassieke links- poot, die het als linksbuiten tot de hoogste jeugd van Rijns- burgse Boys bracht. Een dood schop maakte van de voetballer een tennisser. Op 5 augustus 1985, (Rijnsburgse Boys-Dokos) werd hij bijna kreupel geschopt door een tegenstander, waarna hij wekenlang niet meer kon voetballen. Uit verveling greep hij naar het racket, waarmee hij. zich al eerder uitgeleefd had. Om het nooit meer los te laten en de kicksen voorgoed in de kast te laten liggen. De doorbraak van Siemerink be gon anderhalf jaar geleden in Singapore. Daar ging de blonde Zuidhollander een weddenschap aan met coach Stanley Franker, die zich kaal zou laten knippen als een Nederlander via de kwa lificaties tenminste de kwartfi nales bereikte. Siemerink bracht het zelfs tot de laatste vier, via overwinningen op Shiras, Lau- rendeau en Evernden, alvorens van Kelly Jones te verliezen, en de kop van de bondscoach werd glad geschoren. Dit jaar won hij hetzelfde toer nooi door in de finale de Israë liër Gilad Bloom zonder al te veel problemen te verslaan. Daarna ging het hard bergaf waarts met 'Jantje', die in negen toernooien na Singapore slechts twee wedstrijden wist te winnen. Het keerpunt kwam in New York, toen hij Poliakov en Guy Forget versloeg. „Alleen God weet hoe hard ik deze overwin ning nodig had", reageerde een opgeluchte Siemerink na afloop van die laatste partij, „Het zelf vertrouwen was de laatste maanden naar het nulpunt ge daald. Blijven werken, blijven werken, hield ik mezelf voor, maar als je geen resultaat ziet, word je steeds negatiever. Je gaat van jongens verliezen van wie je eigenlijk niet mag verlie zen. Je gaat lopen piekeren. Ben ik in het begin van het jaar te goed geweest. Ben ik eigenlijk wel zo goed als verondersteld wordt?...". De daaropvolgende marathon partij tegen Markus (4-6, 4-6, 6- 1, 7-6, 6-7) had hij ook moeten winnen, maar, ondanks het ver lies, de vorm was er weer. Zowel in -Berlijn (tweede ronde) als twee weken terug in Wenen (fi nale) moest de Duitse Wimble- don-winnaar Michael Stich er aan te pas komen om hem een halt toe te roepen. In Stockholm was het tegen Jakob Hlasek kantje boord; 6-4, 6-7 (6-8), 6-7 (4-7), net als deze week in Parijs, waar het verloop van de verloren partij tegen Skoff nogal bizarre vormen aannam: 6-2, 0-6, 6-4. Inmiddels vormt het duo, dat dit jaar plotsklaps een gouden dub belspelcombinatie bleek te zijn, ook buiten de baan een team. Een maand geleden besloten ze om voortaan de kosten van de begeleiding door Rohan Goetzke als trainer/coach voor eigen re kening te nemen. De Australiër werd door KNLTB betaald om Jong Oranje te begeleiden, maar is nu bij het tennissende tweetal in dienst getreden. Hun sei zoensplanning is in grote trek ken gelijk. Krajicek zal, als ge volg van zijn blessure-gevoelig heid iets meer graveltoernooien spelen dan Siemerink, wiens flitsende aanvalsspel meer ge schikt is voor snellere banen. Krajicek heeft daarnaast geen nieuw contract afgesloten met de KNLTB, maar Siemerink wel. Daardoor heeft hij de garantie dat hij bij toernooien in het bui tenland altijd op begeleiding van een bondstrainer kan rekenen, mocht Goetzke elders met Kraji cek op pad zijn. Tegenprestatie van de zijde van Siemerink: hij zal opdraven bij het dit jaar in financieel opzicht volslagen mis lukte grasbaantoernooi van Ros malen, waar de bond een be langrijke vinger in de pap heeft. Inmiddels is Siemerink zelf 'in dienst' getreden bij het in Bo logna gevestigde managements- bureau ProServ. Het drie-jarig contract, dat tijdens de eerste week van Roland Garros onder tekend werd, is op 1 oktober in gegaan. Op het gouden kalf, dat zelf met de financiële afwikke ling van zijn zaken zo weinig mogelijk te maken wil hebben, werd ook gejaagd door de Inter national Management Group (IMG), Advantage en Ion Tiriac. Siemerink koos uiteindelijk voor ProServ omdat dat bureau als enige van de vier geen percen tage van het prijzengeld ver langde, en alleen een percentage van startgelden en sponsorgel den van de tennissende klant op eist. ProServ rekent ondermeer Michael Chang en Yannick Noah tot de cliëntèle, terwijl Sergio Palmieri, die Siemerinks zaken behartigt, ook die van John McEnroe voor zijn rekening neemt. En diens boetes betaalt, als de nasmeulende bosbrand van de jaren tachtig weer eens opvlamt, zoals de afgelopen week in Parijs. Het feit, of liever gezegd de ma nier waarop Siemerink met Goetzke in zee is gegaan, was een forehand tegen het zere been van Frits Don, de vorige coach van Siemerink. De Hagenaar was zelf van mening dat hij nog aan het onderhandelen was met zijn pupil, toen hij een maand geleden in de krant las dat die inmiddels, samen met Krajicek, met Goetzke in zee was gegaan. De druiven waren zuur voor Don: „Net als met mijn andere pupillen ben ik dag en nacht be zig geweest met Jan. Zelfs toen ik longontsteking had stond ik met hem op de baan. Teleurstel lend dat hij op deze manier de band verbreekt. Ik was zijn eer ste echte trainer. Als coach heb je toch een bepaalde relatie met je pupil. Dat was voor hem in het begin ook wennen. Maar ja, ik ben emotioneel. Misschien is Jan toch anders...". Stefan Edberg (Zwe)3952 Boris Becker (Dui)3093 Jim Courier (VSt)3028 Michael Stich (Dui)2766 Ivan Lendl (Tsj)2497 Guy Forget (Fra)2021 Pete Sampras (VSt)1863 Andre Agassi (VSt)1749 Sergi Bruguera (Spa)1684 Karel Novacek (Tsj)1544 Petr Korda (Tsj)1505 Emilio Sanchez (Spa),1488 Magnus Gustafsson (Zwe) 1470 Goran Ivanisevic (Joe)1373 Derrick Rostagno (VSt)...,.. 1369 David Wheaton (VSt)1307 Jakob Hlasek (Zwi)1289 Goran Prpic (Joe)1178 Brad Gilbert (VSt)1150 Andre Tsjerkasov (Sov)1124 Michael Chang (VSt)1107 Alberto Mancini (Arg)1067 Jonas Svensson (Zwe)880 Jan Siemerink (Ned)870 Jordi Arrese (Spa)841 Paul Haarhuis796 Richad Krajicek754 Mark Koevermans569 Michiel Schapers359 Jacco Eltingh346 Tom Nijssen82 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16. 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 36. 40. 56. 104. 109. 293. Richard Krajicek in 1991 JANUARI Sydney (buiten, hard court): winst op Marc Rosset (Zwi), verlies tegen Darren Cahill (Aus); 37 ATP-punten, 3870 dollar. Melbourne: (buiten, hard court) winst op Fabrice Santoro (Fra), Petr Korda (Tsj), Daren Cahill (Aus), verlies tegen Christian Caratti (Ita); 85 punten, 17507 dollar. FEBRUARI Rotterdam: (binnen, tapijt) verlies tegen Andrei Chesnokov (Rus), 1 punt, 4670 dollar. MAART Key Biscane (buiten, hard court): verlies tegen Petr Korda (Tsj), 1 punt, 2000 dollar. APRIL Hong Kong (buiten, hard court): toernooiwinst via achtereenvolgens: Neil Borwick (Aus), Eduardo Masso (Bel), Patrick Kuhnen (Dui), Gary Muller (Zaf) en Wally Masur (Aus), 121 punten, 33.700 dollar. Tokyo (buiten, hard-court): verlies tegen John Fitzgerald; 1 punt, 2960 dollar). Seoul (buiten, hard court): winst op Jan Apell (Zwe), Dan Goldie (Vst), verlies tegen Patrick Baur (Dui), 27 punten, 4100 dollar. Singapore (buiten, hard-court): verlies tegen Jason Stoltenberg (Aus), 1 Punt, 2235 dollar. MEI Rome (buiten, gravel): verlies tegen Stefano Pescosolido (Ita), 9 punten, 3430 dollar. Roland Garros (buiten, gravel): winst op Jos Francisco Altur (Spa), verlies legen Michael Stich (Dui), 18 punten, 11265 dollar. JUNI Rosmalen (buiten, gras): winst op Chuck Adams (Vst) eb Henrik Holm (Zwe), verlies tegen Michael Stich (Dui), 130 punten, 6590 dollar. Manchester (buiten, gras): verlies tegen Omar Camporese (Ita), 1 punt, 2340 dollar. Wimbledon (buiten, gras)winst op Maurice Ruah (Ven) en Magnus Lars- son (Zwe), verlies tegen Andre Agassi (Vst), 39 punten, 18014 dollar. JULI Stuttgart (buiten, gravel): winst op Franco Davin (Arg), Magnus Gustafs son (Zwe), Horst Skoff (Oos), verlies tegen Micahei Stich (Dui), 112 pun ten, 21.000 dollar. Hilversum (buiten, gravel): verlies tegten Mare Rosset (Zwi), 1 punt, 2235 dollar. AUGUSTUS New Haven (buiten, hard court): winst op Christo van Rensburg (ZAf), Gilad Bloom (Isr), Stefan Edberg (Zwe), verlies tegen Derrick Rostagno Jfst), 109 punten, 20050 dollar. ^luslrün^ Meadows (buiten, hard court): verlies tegen Ivan Lendl, 1 punt, SEPTEMBER Toulouse (binnen, hard court): winst op Frederic Fontang (Fra), Jakob Hlasek (Zwi), John McEnroe, verlies tegen Guy Forget (Fra), 100 punten, 13.000 dollar. OKTOBER Wonen (binnen, tapijt): winst op Thomas Buchmayer (Oos), verlies tegen Javier Frana (Arg), 13 punten, 3870 dollar. Jarijs: (binnen, hard court): verlies tegen Johan Svensson (Zwe), 1 punt, ^'35 dollar. 1 Tot en met 28 oktober: 26 partijenxgewonnen19 verloren. ATP-punten op 28 oktober: 754, (40e plaats). Verdiensten: (in enkel- én dubbelspel):"220.^40 dollar. Geboortedatum: 6 december 1917 Geboorteplaats: Rotterdam Woonplaats: Den Haag Lengte: 1.91 meter Gewicht: 79 kilo Slaat: rechtshandig Prijzengeld tot 1991: 33.492 dollar. Opbouw ranking: 1989: 392,1990:129,1991: 40 (hoogste klassering was 30). Jan Siemerink in 1991 JANUARI Melbourne (buiten, hard court): winst op Jose Francisco Altur (Spa), Carl-Uwe Steeb (Dui) en Mark Koevermans (Ned), verlies tegen Goran Prpic (Joe); 73 ATP-punten, 17507 dollar. FEBRUARI Telford (Challenger-toernooi buiten, tapijt): toernooiwinst via Frederic Fontang (Fra), Danny Sapsford (Vst), Arnaud Boetsch (Fra), Peter Nyborg (Zwe) en Martin Laurenaeau (Can), 41 punten, 7200 dollar. Stuttgart (binnen, tapijt): winst op Horst Skoff (Oos), Sergi Bruguera (Spa), Andrei Cherkasov (Rus), verlies tegen Stefan Edberg (Zwe), 189 punten, 42430 dollar. Rotterdam (binnen, tapijt): winst op Mark Koevermans (Ned) en Andrei Chesnokov (Rus), verlies tegen Anders Jarryd (Zwe), 70 punten, 13200 dollar. MAART Key Biscane (buiten, hard court): winst op Jason Stoltenberg (Aus) en Brad Gilbert (Vst), verlies tegen Richey Reneberg (Vst), 60 punten, 7230 dollar. APRIL Tokyo (buiten, hard court): verlies tegen Dan Goldie (Vst), 1 punt, 2960 dollar. Seoul (buiten, hard court): winst op Nick Brown (Vst) en Karsten Braasch (Zwe), verlies tegen Shuzo Matsuoka (Jap), 24 punten, 4100 dollar. Singapore (buiten, hard court): toernooiwinst via Mark Kratzmann (Aus), Luis Herrera (Mex), Shuzo Matsuoka (Jap), Grant Connell (Can) en Gilad Bloom (Isr), 117 punten, 30690 dollar. MEI Rome (buiten, gravel): verlies tegen Alexander Volkov (Rus), 1 punt, 3430 dollar. Roland Garros (buiten, gravel): verlies tyegen Michael Chang (Rus), 1 punt, 6700 dollar. JUNI Rosmalen (buiten, gras): winst op JohanKriek (Vst), verlies tegen Jakob Hlasek (Zwi), 13 punten, 3870 dollar. Manchester (buiten, gras): verlies tegen Veli Paloheimo (Fin), 1 punt, 2340 dollar. Wimbledon (buiten, gras): verlies tegen Goran Prpic (Joe), 1 punt, 6675 dollar» JULI Stutgart (buiten, gravel): verlies tegen Jens Wöhrmann (Dui), 1 punt, 3335 dollar. Hilversum (buiten, gravel): verlies tegen Franco Davin (Arg), 1 punt, 2235 dollar. AUGUSTUS New Haven (buiten, hard court): winst op Andrew Castle (Eng) en Ctislav Dosedel (Tsj), verlies tegen Goran Ivanisevic (Joe), 31 punten, 10550 dol lar. Long Island (buiten, hard court): verlies tegen Patrick McEnroe, 1 punt, 2340 dollar. Flushing Meadow (buiten, hard court): winst op Dimitri Poliakov (Rus) en Guy Forget (Fra), verlies tegen Garbriël Markus (Bra), 68 punten, 16200 dollar. OKTOBER Berlijn (binnen, hard court): winst op Eric Jelen, verlies tegen Michael Stich, 16 punten, 4470 dollar. Wenen (binnen, tapijt): winst op Paul Vojtischek (Tsj), Jakob Hlasek (Zwi), Horst Skoff (Oos), Carl-Uwe Steeb (Dui), verlies in finale tegen Mi chael Stich (Dui), 132 punten, 19090 dollar. Stockholm (binnen, hard-court): winst op Thierry Champion (Fra), verlies tegen Jakob Hlasek. Parijs (binnen, hard court): verlies tegen Horst Skoff (Oos), 1 punt, 2235 dollar. Tot en met 28 oktober: 27 partijen gewonnen, 19 verloren. ATP-punten op 28 oktober: 870, (24e plaats). Verdiensten: (in enkel- én dubbelspel) 254.294 dollar. Geboortedatum: 14 april 1970 Geboorteplaats: Rijnsburg Woonplaats: Rijnsburg Lengte: 1,82 meter Gewicht: 71 kilo Slaat: linkshandig Prijzengeld tot 1991: 45.104 dollar. Opbouw ranking: 1987: 954, 1988: 774,1989: 477, 1990:135,1991: 23.

de Stem | 1991 | | pagina 9