K Priester-Gladio bestreed communisten te vuur en te zwaard Uitgaansverbod Palestijnen in Israël :xxxxxxxxxj ummu Suriname wil via grondwet eind maken aan politieke rol leger Ruzie over plaats onderhandelingen geeft wrange smaak ROVER •DRIE IN 4x4 .RATUUR EN AIRCO. E Eksakt Laser Octek Dansorkest BelVanUrk Parijs Boedapest Funtime! Si) De laatste fabrieksnieuwe Gebruikte stacaravans HomecarCar. KLEINTJE cLbouwtrekkers dbouwtrekkers de stem BUITENLAND A4 Laat deze start geen einde zijn' BUITENLAND KORT Heldenontvangst zoon Marcos Berlijn: 'Auf wiedersehen' Lenii^ Oppositie Zambia naar overwinning Doden bij politiek geweld in Zuid-Afrika OAS-missie weer naar Haïti Laatste buitenlanders uit Zaïre Jeltsin krijgt steun Russisch parlement Joegoslavisch leger bedreigt Dubrovnik Opnieuw brand kerncentrale Tsjernobyl 91 X 73 NGE ROVER-OCCASIONS 1987 Lvermet. BREDA Regenbeemd 23 H Tel.: 076-714888 EIKEN kast, t.k., 1 jr. oud 1000,-. Tel. 01140- 10094. dealer o.a. Commodore computers. Star, Epson, Nee, HP prin ters. Harddisk inbouwen, ge heugen-uitbreiding, soft ware, diskettes. Al Ie computer-supplies. Komplete automatisering voorMKB. Axelsestraat 106, Terneu- zen, tel. 01150-97200. voor bruiloften enz. enz. Tel. 01146-2115. Yamaha Clavinova. De beste prijzen van Nederland. Rotterdam, 010-4363500. vakantie/rekreatie 3 dg. in luxe appartemen- tenhótel in centrum. L+0 incl. excursies 219,-. Vertrek 15/11. Bel Kras Stervakanties 04199-3622. Speciale kerstreis voor ouderen. 8 dg VP incl. ex cursies, reisverzekering en veel extra's 799,-. Ver trek 22/12. Stichting Re creatie Reizen voor Oude ren/Kras Stervakanties 04199-3622. Wij organiseren de gaaf ste, origineelste en leukste aktieve vakanties voor jon ge mensen. Bel nu voor een gratis winterfolder. Funtime/Kras Stervakan ties 04199-3622. caravans/ kampeerartikelen Bürstners en Chateau's met voortent, gasfles en snoeren. Kortingen tot 4000,-. 3700 TL Holiday van 17.395,-nu 14.500,- 360 N Club van 15.665,- nu 13.000,- 390 N Club van 16.495,- nu 14.000,- 3900 N Holiday van 17.375,-nu 14.500,- 5200 TV Holiday van 22.525,-nu18.500,- La Car 400 van 18.570,- nu 16.000,- Chiara 400 van 19.070,- nu 16.500,- De Smokkelhoek 01102- 41623 Kapelle Keuze uit- 20 stuks. Nieuwe stacaravans 8,5 mtr, 2 slaapkamers, douche nu 22.650.-. Ook handelaren. De Smokkel hoek, 01102-41623. Dealerinfo: 04958-92899 Een nieuw pluspunt in uw reclame: Het plaatsen van een KLEINTJE vormt een we zenlijke bijdrage tot het realiseren van uw doel. TIENDUIZENDEN lezen u! ZATERDAG 2 NOVEMBER 1991 p00r Aart Heering gome - Een geheime organi satie van geestelijken werd in je donkerste jaren van de Koude Oorlog vanuit de Ver enigde Staten gefinancierd ora de dreigende opmars van jjet communisme in Italië te stuiten. pe 'priester-gladio' werd geleid joor jezuïeten en genoot de volle jteun van paus Pius XII en de Italiaanse bisschoppen. Pat heeft de 85-jarige jezuïeten pater Antonio Gliozzo, die ver antwoordelijk was voor de orga nisatie, verklaard in een vraag gesprek met het katholieke weekblad II Sabato. Het plan om een geheim net van anti-communistische actie te scheppen was afkomstig van de priester Luigi Sturzo, de oprich ter van de Partito Popolare (Volkspartij) die na de oorlog werd herdoopt in Democrazia Cristiana (DC). „Don Sturzo zei mij dat 'Ameri kaanse weldoeners' verontrust waren over de opmars van het communisme in Italië en daarom een bijzonder project tegen het rode gevaar wensten te financie ren", zegt Don Gliozzo. De Amerikanen benaderden daarvoor de voorzitter van de Italiaanse bisschoppenconferen tie, de aartsconservatieve kardi naal Siri, die evenals de paus en jezuïetengeneraal Janssens zijn volledige instemming het met plan betuigde. Met de uitvoering daarvan wer den de Italiaanse jezuïeten be last. Hoewel sommigen wel vraagtekens stelden bij de her komst van het geld. Aanvankelijk beperkte de orga nisatie zich tot steun aan de ver kiezingspropaganda van de DC, maar vanaf 1958 werd het Ame rikaanse geld gebruikt voor een 'studiecentrum' in Rome, waar priesters uit alle Italiaanse bis dommen ieder jaar een maand lang werden doorkneed in de subtiliteiten van het marxisme, om dit zo effectief mogelijk te kunnen bestrijden. Geld was geen probleem. Gliozzo vertelt dat de Amerika nen jaarlijks circa 1,5 miljoen gulden schonken, waarvan de docenten van het studiecentrum toen nóg elk een auto met chauf feur konden onderhouden. Als tussenpersoon fungeerde de Amerikaanse advocaat van Ita liaanse afkomst Joseph Calde- ron, die de officieuze contacten onderhield tussen de clandes tiene kerkelijke organisatie, de Amerikaanse ambassade in Rome en de Amerikaanse rege ring. Calderon, die ook kind aan huis was bij de christen-democrati sche premier Alcide De Gasperi, was volgens Gliozzo een CIA- agent, 'belast met de verdeling van Amerikaanse overheidsgel den voor anti-communistische projecten'. In 1963, toen door president Kennedy in de VS en door het Concilie in het Vaticaan de dooi in de Koude Oorlog werd inge luid, kwam een einde aan de fi nanciering en daarmee ook aan de 'religieuze Gladio'. Verscheidene vooraanstaande geestelijken, onder wie de Napo- litaanse kardinaal Giordano, hebben inmiddels zonder schroom toegegeven dat ze in dertijd de anti-communistische cursussen hebben gevolgd. „Het mag nu allemaal wat vreemd lijken", zegt mgr. Pigna- toli, de oprichter van het katho lieke dagblad La Liberia, „maar middenin de Koude Oorlog was dit soort maatregelen volkomen gerechtvaardigd. Italië had de grootste communistische partij van het Westen en de vrees voor een Russische invasie bestond nu eenmaal". Deze week is bovendien bekend geworden dat in de eerste jaren na de oorlog verscheidene sa cristieën in Noord-Italië als wa penopslagplaats hebben gefun geerd. Het ging hier om geweren en granaten, die in geval van een communistische machtsover name door een clandestiene tak van de militante organisatie Azione Cattolica zouden worden gebruikt. Tegenover deze 'witte Gladio', zoals ze in de Italiaanse pers is gedoopt, stond in die jaren een enkele maanden geleden ont dekte communistische 'rode Gla dio', die eveneens over geheime wapendepots beschikte. In beide gevallen waren de wa pens afkomstig uit het voormalig verzet. Door deze recente onthullingen wordt steeds duidelijker dat Ita lië op de rand van een burger oorlog heeft gezweefd in het jaar 1948, toen de christen-democra-' ten een grote stembusoverwin ning boekten en de communisti sche leider Palmiro Togliatti door een sluipschutter levensge vaarlijk werd gewond. Er blijkt bovendien uit dat het terrorisme, dat in de jaren ze ventig Italië in zijn greep hield, kon voortbouwen op een rijke traditie. Bouterse terug naar kazerne Van onze redactie buitenland Paramaribo - Als het aan de nieuwe Surinaamse rege ring ligt verdwijnt het leger definitief naar de kazerne. De regering is gisteren akkoord gegaan met een wijzi- g van de grondwet, waardoor een eind wordt ge maakt aan de politieke rol van het leger en legerleider Desi Bouterse. Het begrip 'Militair Gezag' zal in de vernieuwde grondwet niet meer voorkomen. Verder wordt een bepaling opgenomen die het militairen en politie-funktiona- nssen verbiedt lid te zijn van de volksvertegenwoordiging. Het leger krijgt als taak de 'ver- I VERVOLG VAN VOORPAGINA ,De onwil van de partijen om onderling vertrouwen op te bou wen is teleurstellende geweest", aldus de Amerikaanse minister Baker. „U heeft niet kunnen om gaan met de menselijke dimensie van het conflict". Baker riep alle partijen op niet te wachten tot de ander dat eer ste teken van vertrouwen, van vrede geeft. Hij benadrukte de positieve kant van de conferentie in Madrid, een evenement dat tot voor kort voor onmogelijk werd gehouden, maar hij stelde tevens dat Ma drid slechts een start is geweest. „Laat deze start niet het einde zijn", smeekte Baker. De EG laat een kleine delegatie in Madrid achter om op de ont wikkelingen van dit weekend te kunnen inspelen. Zo zullen morgen onder anderen de Palestijnen en de Israëliërs elkaar ontmoeten. Verzoenend Dat is waarschijnlijk niet in de laatste plaats te danken aan het dat de Palestijnse woord voerder, Haider Abdul Shafi, gisteren bij zijn officiële reactie op de toespraken van de dag te voren een vrij gematigde en ver zoenende toon aansloeg. Geheel anders dan de uiterst scherpe bewoordingen van Is raels premier Shamir, die direkt zijn toespraak naar zijn land vertrok om daar voor de sabbat te arriveren, en de Syrische mi nister van Buitenlandse Zaken, Farouk Al-Shara. zijn toespraak haalde Shamir mt naar Syrië waar volgens hem ito joodse gemeenschap wordt blootgesteld aan de meest ver schrikkelijke onderdrukking. Dat land herbergt, aldus Sha mir, veel terreurorganisaties die aanslagen plegen op onschuldige vrouwen en kinderen. Shamir bewaarde nog enkele harde uitspraken voor zijn Pa lestijnse tegenstrevers die hij be schuldigde van de moord op jo den, collaboratie met de nazi's en het vieren van feest toen de haakse Scud-raketten tijdens de Golfoorlog op Tel Aviv neerkwa men. Gelijke munt Ge Syrische minister van Bui tenlandse Zaken, Farouk al- ™ara, betaalde Shamir terug ®e' gelijke munt. 'n een aanval zonder weerga 1de Al-Shara de foto van Shamir op 32-jarige leeftijd uit z'jn zak, toen de Israëlische pre mier nog te boek stond als terro- "st en door de Britse bezettings troepen in het toenmalige Pales- trna werd gezocht. „Het werd verspreid omdat hij een terrorist *as. Hij vermoordde vredeson- ®rhandelaars". Shamir leidde destijds de be tichte 'Stern Gang' die streed voor een onafhankelijke joodse staat en verantwoordelijk was voor de moord op VN-afgezant (Faaf Bernadotte en de Britse minister voor het Midden-Oos- Lord Moyne. dediging van de soevereiniteit en territoriale integriteit tegen bui tenlandse militaire agressie'. Het leger moet de 'uitwendige veilig heid' handhaven en de gemeen schap beschermen tegen georga niseerd geweld. Het leger wordt ondergeschikt gemaakt aan het 'bevoegd ge zag', de regering en het parle ment. De inrichting van het leger en de rechtspositie van militairen wordt bij wet geregeld. Het concept vervangt twee arti kelen in de huidige grondwet. Die bepalen dat het leger als 'militaire voorhoede van het volk' de soevereiniteit en zelf standigheid verdedigt en de hoogste rechten van land en volk beschermt. Daarnaast moest het leger meewerken aan nationale opbouw en bevrijding van de na tie. Legerleider Bouterse heeft zich in het openbaar nog niet uitgela ten over de kabinetsbeslissing hem naar de kazerne te verban nen. Wel is duidelijk geworden dat legerleiding en regering het niet eens zijn met de voorgeno men grondwetswijzigingen. De voorstellen van de regering moeten nog met een meerderheid van tweederde door de Natio nale Assemblee, het parlement, worden goedgekeurd. Verwacht wordt dat er wat dat betreft geen problemen voor de regering zullen opdoemen. De partij die legerleider Bouterse door dik en dun steunt, is te klein om goedkeuring tegen te houden. Bouterse vestigde in 1980 een militaire dictatuur en trad in 1987 terug en liet vrije verkie zingen toe. Maar na enkele jaren van poli tieke strijd tussen de gekozen re gering en Boutserse, die achter de schennen toch de macht in handen hield, besloot de kolonel op 24 december 1990 president Ramsewak Shankar af te zetten. In maart van dit jaar zijn vrije verkiezingen gehouden Op de door Israël bezette westelijke Jordaanoever was het gisteren de hele dag onrustig. Palestijnen. stakent autobanden in brand uit protest tegen de vredesconferentie in Madrid. - foto afp Jeruzalem (afp/rtr) - De Is raëlische regering heeft voor de duur van de vredesconfe rentie in Madrid een uit gaansverbod ingesteld in de bezette gebieden. Volgens zegslieden moesten gis teren ongeveer 300.000 Palestij nen in Gaza-Stad en het nabij gelegen kamp Shati in hun hui zen blijven. Ook voor 150.000 Palestijnen in en rond Nablus op de westelijke Jordaanoever gold een uitgaans verbod. Ondanks dat verbod hebben honderden Palestijnse jongeren - dezelfde jongeren die de afgelo pen vier jaar bijna dagelijks slag leverden met Israëlische solda ten - vrijdag op de Westelijke Jordaanoever gedemonstreerd vóór de vredesconferentie in Ma drid. Elders werd tégen de con ferentie betoogd. Op verscheidene plekken in het Midden-Oosten demonstreerden radicale islamieten tegen de Is- raëlisch-Arabische vredesbe sprekingen in Madrid. Radicale Palestijnen en Libanese shi'itische moslims deden dat in de Libanese havenstad Sidon. In de Jordaanse hoofdstad Am man demonstreerden meer dan 4.000 moslimfundamentalisten tegen de onderhandelingen. Ver tegenwoordigers van het Jor daanse Moslimbroederschap verklaarden dat de Arabische delegaties in Madrid 'totale uit verkoop' van de Arabische be langen hielden. Een van de sprekers riep de moslims op Israëlische ambassa des en belangen aan te vallen, mochten die als gevolg van de conferentie in de toekomst wor den geopend in de diverse Ara bische hoofdsteden. „Het is de plicht van iedere mos lim de ambassades en belangen van joden aan te vallen op elke plek waar zij opduiken", aldus de spreker. De in Libanon gevestigde pro- Iraanse Islamitische Jihad Be weging in Palestina meldt dat de drie Palestijnse guerrillastrijders die dinsdag in de Israëlische vei ligheidszone in Zuid-Libanon zijn gedood, de opdracht hadden zo veel mogelijk'Israëli's te do den. „Het doel van de operatie was om een nederzetting in het noor den van Palestina (Israël) aan te vallen en zo veel mogelijk zio nistische kolonisten te doden", aldus woordvoerder Mohammad Abu Samra. Hij verklaarde dat bij de actie zeker twintig Israëli's waren ge dood en gewond en dat een groot aantal voertuigen was vernield. De Israëlische autoriteiten en Libanese veiligheidsfunctiona rissen meldden dinsdag dat bij de confrontatie in het zuiden van Libanon vijf Israëlische sol daten gewond waren geraakt. Israëlische troepen en hun Liba nese bondgenoten voerden vrij dag beschietingen uit op Naba- tiyeh, ten noorden van de Israë lische veiligheidszone in het zui den van Libanon. Volgens Libanese veiligheids bronnen wil Israël met de be schietingen voorkomen dat Pa lestijnse guerrillastrijders gewa pende acties ondernemen tegen Israël. Door Edwin Winkels Madrid - James Baker was gisteren de ster van de slotdag van de vredes conferentie in Madrid. In dat opzicht is de historische bijeen komst mislukt. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken had helemaal niet de ster mogen zijn. Hij was dat al vooraf geweest, door de strijdende par tijen rond één tafel te krijgen. Eenmaal aan die tafel hadden Israël, de Palestijnen, Jordanië, Syrië en Libanon de hoofdrol naar zich toe moeten trek ken. De meesten deden dat slechts in nega tieve zin. Niet dat de organisatoren en de rest van de wereld hadden verwacht dat ze een leuk en lief sprookje zouden op voeren, maar dat ze zonodig allemaal de onschuld zelve moesten spelen en de an der voor boze wolf uitmaakten, viel zwaar tegen. Na in anderhalve dag - de 'vriendelijke' openingsdag niet meegerekend - zoveel beschuldigende demagogie te hebben moeten aanhoren, was het gistermorgen een verademing de met een enorme inten siteit geladen woorden van James Baker te vernemen. Baker maakte duidelijk dat zijn ongekende inspanningen ook een grens hebben. „Wij, de Verenigde Staten en de Sovjet unie, nemen ons deel voor onze rekening. Maar wij kunnen niet ook nog eens uw deel verwezenlijken", hield Baker de vechtlustige deelnemers voor. Hij beloofde ze nieuwe inspanningen, nieuwe suggesties, meer steun. „Maar dat verlost u allen niet van de ver- De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Baker in actie tijdens een persconferentie in Madrid. - foto efe plichting om vrede te stichten. Ais u het niet doet, dan kunnen wij het zeker niet. Zoals ik al aan het begin van al deze in spanningen zei: wij kunnen de vrede niet méér willen dan uzelf, de partijen die het meest te lijden hebben van de afwezig heid ervan". Het was de mooiste alinea die in al die uren van redevoeringen, geschiedenisles sen en beeldspraken werd uitgesproken. Maar de woorden hadden niet nodig ge weest moeten zijn. Toch is het aan de andere kant wel be grijpelijk. Een conflict van meer dan vier decennia trekt niet weg met wat toe spraakjes. Maar het mag evenmin de be doeling zijn dat de onenigheid er juist door wordt verscherpt. En dat was het manco van de vredescon ferentie. Hoop is er, gerechtvaardigd ook. Want anders waren de partijen al niet eens rond één tafel gaan zitten. Onder druk gezet, dat wel, door de gevol gen van de Golfoorlog en de vruchten die diplomaat Baker daarvan plukte. Zowel de Arabische landen als Israël moesten zich wel enigszins aan hem verplicht voe len, na de succesvolle Amerikaanse in menging in de oorlog. Maar de conferentietafel was nog geen onderhandelingstafel. „Die onderhandelingstafel is zelfs nog nergens neergezet", zei Nederlands en Europees vertegenwoordiger Hans van den Broek. Dus voordat er aan die tafel - of tafels, want de partijen moeten apart, bilateraal met elkaar gaan spreken - kan worden onderhandeld, moet er over de plaats van de tafel worden onderhandeld. Dat zorgde gisteren voor een wrange smaak, het feit dat een procedurele kwes tie door diverse partijen zo gepolitiseerd is. Uiteindelijk werd er meer over de verga derplaats dan over de onderwerpen ge discussieerd. De rivalen waren dan wel ver van huis, in Madrid, maar konden hun achterban niet van zich losmaken. Niemand wilde gezichtsverlies lijden en zijn eigen gelijk doordrijven op het con crete enige punt waar dat de afgelopen dagen was te behalen. Maar daarom ook is er die hoop. Als de schijnwerpers uitgaan, de camera's ver dwijnen en de werkelijke hoofdrolspe lers, dus niet James Baker, niet meer het rechtsreeks toekijkende oog van de we reld op zich gericht weten, is het gemak kelijker praten, kunnen er 'stiekem' fou ten worden toegegeven, kan er water bij de wijn worden gedaan. De eerste historische momenten zijn voorbij. Zij waren een begin, hoe tumul tueus ook, en soms zelfs ontmoedigend. Maar zonder een begin zou er nooit een einde zijn. Laoag - De zoon van de Filipijnse oud-dictator Ferdinand Marcos heeft vrijdag bij terugkeer in de geboorteplaats van zijn vader een ware heldenontvangst gekregen. De sympathisanten van Marcos waren in groten getale naar Laoag, in het noorden van de Filipijnen, gekomen om diens zoon Ferdinand 'Bongbong' te begroeten. De 34-jarige Ferdi- nand jr. keerde na zes jaar terug uit ballingschap. De menigte maakte overwinningstekens en zwaaiden met de rood-wit-blauwe vlag van Marcos' politieke partij, de Bewe ging voor een Nieuwe Samenleving (NSM). Óp diverse span doeken stond de tekst 'Bongbong president' te lezen. Berlijn - Zonder zich te laten hinderen door demonstranten hebben arbeiders in Berlijn vrijdag een begin gemaakt met de ontmanteling van het enorme Lenin-standbeeld in het centrum van de stad. Terwijl de straten, pleinen en metro's overal in oostelijk Duitsland hun communistische namen verloren, bleef het standbeeld van Vladimir Hjich Lenin onderwerp van hef tige discussies. Veel Duitsers wilden het beeld behouden als herinnering ^an de communistische geschiedenis van het oostelijk deel wan Duitsland. Ze stapten zelfs naar de rechtbank in een poging het 19 meter hoge standbeeld op zijn sokkel te laten. Het stads bestuur besliste anders: de granieten kolos moest verdwijnen. Lusaka - De oppositionele Zambiaanse Beweging voor Meer- partijen Democratie (MMD) stevent af op een grote overwin ning bij de donderdag gehouden parlementsverkiezingen. Het waren de eerste verkiezingen in zeventien jaar waaraan meer partijen mochten meedoen. President Kenneth Kaunda's Ver enigde Nationale Onafhankelijkheids Partij (UNIP), de partij die Zambia sinds de onafhankeljkheid heeft bestuurd, verliest fors. Van de 59 kiesdistricten waarvan de uitslag bekend is - in to taal heeft Zambia 150 kiesdistricten - gingen 54 zetels naar de MMD. Slechts vijf wist de regerende UNIP voor zich op te eisen. De opkomst is zeer teleurstellend. Slechts 30 tot 35 pro cent van de kiezers vond hun weg naar de stembus. Johannesburg - Vijf zwarten zijn de laatste 24 uur door poli tiek geweld in Zuid-Afrika om het leven gekomen. De politie vond de lijken van vier mensen in het zwarte woon oord Soweto in Johannesburg. De lichamen waren bewerkt met messen en houwelen. Ten oosten van de stad, in het woonoord Katlehong, vond de politie het lijk van een man die was dood geschoten. Meer dan 170 mensen zijn in Zuid-Afrika al door politiek ge weld om het leven gekomen, sinds de regering, het ANC en de Zulu-beweging Inkatha op 14 september een vredesakkoord sloten. Die overeenkomst had als doel een einde aan het geweld in de zwarte woonoorden te maken. Port-au-Prince - De Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) stuurt volgende week een missie naar Haïti om te praten met het parlement over een mogelijke terugkeer van de afge zette president Jean-Bertrand Aristide. De delegatie zal ook gesprekken voeren met de militaire junta, die president Aristide op 30 september tijdens een staatsgreep verdreef. Onmiddellijk na de staatsgreep stelde de OAS een economisch embargo in tegen Haïti in een poging de junta tot aftreden te dwingen. Kinshasa - In het door politieke strijd en muiterijen ver scheurde Zaïre zijn vrijdag de laatste paar honderd buitenlan ders onder toezicht van Belgische para's aan boord gegaan van militaire vliegtuigen. Ook de Belgische para's begonnen zich terug te trekken en negeerden daarmee een oproep van de op positie om in het land te blijven. De oppositie is bang voor een bloedbad. Franse en Belgische para's hebben de afgelopen maand 20.000 buitenlanders geëvacueerd. De laatste 150 Franse soldaten ver lieten het land donderdag en sommige van de 800 resterende Belgische soldaten begonnen zich ook terug te trekken, het eerst uit de afgelegen zuidelijke mijnstad Kolwezi. Moskou - Het parlement van de Russische Federatie heeft vrijdag met een enorme meer derheid het programma van Boris Jeltsin (foto) voor radi cale economische hervormin gen goedgekeurd. Het Congres van Volksafge vaardigden stemde met 876 stemmen voor en zestien te gen in met de plannen om de economie zo snel mogelijk te veranderen in een markt-geo- riënteerd systeem. Jeltsin wil aan het eind van dit jaar alle prijzen vrijlaten. Zijn pro gramma bevat ook uitge breide maatregelen voor pri vatisering. Belgrado - Het Joegoslavische leger heeft vrijdag 'nieuwe stap pen' aangekondigd om de Kroatische rebellen in de belegerde stad Dubrovnik tot overgave te dwingen. De militairen trokken hun eerdere aanbod in voor een vreed zame regeling wat betreft de al een maand durende blokkade van de middeleeuwse Adriatische haven, zo liet luitenant Savo Lukic tijdens een persconferentie weten. Dit aanbod was ge daan tijdens besprekingen onder toezicht van de Europese Ge meenschap. Gisteravond laat werd de stad weer vanuit zee ge bombardeerd. Moskou - In de kerncentrale van Tsjernobyl is vrijdagmiddag brand uitgebroken in de generatorzaal van reactor één. De brand, waarbij geen slachtoffers vielen, is inmiddels bedwon gen, meldt het Sovjetpersbureau Tass. Het parlement van de Oekraïne besloot onlangs dat de kern centrale van Tsjernobyl in 1993 dicht gaat. De tweede reactor van de centrale werd vorige maand na een uitslaande brand al gesloten. In april 1986 leidde een explosie in een van de reacto ren tot de grootste ramp met een kerncentrale in de geschiede nis.

de Stem | 1991 | | pagina 5