pens Jent? Boerenprotest tegen mestbeleid Verlaging aftrek autokosten 'ordinaire belastingverhoging' Nog geen besluit over plan-Simons 'Plegen euthanasie blijft strafbaar onder voorwaarden' I JeTeiyd Bijna vijftig gulden extra voor elk gezin met kinderen BINNENLAND DE STEM Ernst of sabotage STUDIO MODEI 2000 Drie mogelijke kandidaten voor leiderschap van PvdA A2 A3 'Priesterschap vernederend voor vrouwen' COMMENTAAR Meeste leden KNOV zijn tegen experiment winkelsluitingswet Koning (WD) president Rekenkamer BINNENLAND KORT Vijf mille boete voor Rost van Tonningen Hoger beroep in Van Gogh-zaak Acties op komst tegen onderwijsbeleid Statiegeld batterijen: 10 tot 15 cent 'Positieve actie' bij deel gemeenten Actiegroep tegen oormerk een tientje contributie kunnen we het trekken, onze clubs zit al veel ow". hting Tribunaal voor de egint met zo'n vijfdui- ers, waarvan velen ook eerste proces hebben aan. Vanuit Duitsland n eisen ook enkele tien- toompacifisten/j uristen edesgroepen van binnen en de kerken doen ook ee, net als de FNV. -at willen de eisers nou? recht wérd toch geen mor kruisvluchtwapens koppen? Er is nu toch rijde ontspanning? 11e kernwapens gaan nu ederland uit? t gaat ons om dat 'bijna', eeds is het mogelijk dat ernietigingswapens in- orden met behulp van erlandse regering. Ook laatste F-16-kernbom zijn, dan blijft de mo- eid open dat bij een cri- ernwapens ingevlogen En dat in Navo-ver- nze regering meebeslist ~.et. Daartegen richt zich het proces". de regering de discussie gaat. Of de beginselen et humanitair oorlogs- verspreidt." Fel: „Maar et ze niet!". De Kamer stuurde een Iracht met de bovenste naar de Kroon, waarna tot een benoeming over- aste Kamercommissie-voor tie vindt nu dat de Kamer informatie, over de kandi- moet kragen en meéf in- in hun maatschappelijke irgronden. leel van die wens is inmid- vervuld. Sinds enkele nden moeten de kandida- 'oor de Hoge Raad een uit- eid vragenformulier invul- n aan de Kamer opsturen, kamercommissie wil echter Zij wenst een uitgebreid rek met de eerste kandi van de Hoge Raad voordat anbevelingslijst naar de er wordt gestuurd. Ie rechterlijke macht heeft geen moeite met het stre- van de Kamer haar greep verstevigen. Griffier Van en: „Het gaat hier om een dwettelijk recht en het is e Kamer zelf om te beslis- hoe ze daar vorm aan et gaat om de legitimatie het gezag. Vallen en op- van burgemeester, Com- ,ris van de Koningin en ter-president zijn aan de te invloed van de kiezers okken. Een ernstig en on- manco in ons democra- systeem. t manco tast de volle wer- aan van het algemeen echt. t gaat ook om de effectivi- an het gezag, overheid die veelvuldig inoet verkopen en de bur- teeds vaker om offers moet en voor een leefbare toe- it moet een potje bij die ;er kunnen breken. 'vertrouwenskwestie' kan vrijblijvend zijn. De bur eau dat vertrouwen alleen n als hij echt het gevoel dat zijn stem er iets toe dat hij politiek doeltref- kan functioneren. Dat alleen als zijn stem als tiemiddel functioneert, als cht invloed heeft op ben- ning en ontslag van gezags- ers. let gaat ook om stressbe- digheid van een democra- systeem. 'Als burgers op ange duur de indruk krij- dat zij als kiezers niet se- worden genomen, kunnen log altijd met hun voeten ïmen. Wat in Oost-Europa onder gevaarvolle om- digheden - om de democra- if te dwingen, is in een de- ratie, als het er echt op aan t, een peuleschil'. DE STEM ZATERDAG 2 NOVEMBER 1991 Van onze verslaggever Den Haag - 'Een ordinaire belastingverhoging'. Zo kwa lificeert de Bovag, de bond van garagehouders, de verla ging van de reiskostenaftrek door staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën). Die liet de Tweede Kamer giste ren weten het reiskostenforfait - de belastingaftrek voor het woon-werkverkeer - over de hele linie te verlagen. Dat betekent dat automobilis ten, die dagelijks 11 tot 15 kilo meter naar hun werk reizen (en kele reis) volgend jaar niet meer 740 gulden van de belastingen mogen aftrekken, maar 70 gul den minder. Legt hij tussen de 16 en 20 kilo meter af dan kan hij volgend jaar nog maar 910 gulden af trekken, 120 gulden minder dan nu. Voor afstanden van 20 kilometer en meer mag hij in het vervolg maximaal 1460 gulden aftrek ken. Dat is nu nog 1520 gulden. Van Amelsvoort besloot ook de aftrekbedragen voor reizen per openbaar vervoer te verlagen voor werknemers, die minder dan 140 kilometer per dag naar hun werk reizen (heen en terug). Leggen ze meer kilometers af dan mogen ze volgend jaar meer aftrekken. Tenslotte zal de onbelaste auto onkostenvergoeding die werkne mers van hun bedrijf ontvangen, ongewijzigd blijven, dus 44 cent per kilometer. Volgens de Bovag moet de onbe laste kilometervergoeding juist omhoog, omdat de bewindsman die moet baseren op de goed koopste tarieven van de Spoor wegen. Die tarieven zijn echter verhoogd en daarom zou die 44 cent ook meer moeten worden. In principe klopt dat ook wel, laat Van Amelsvoort de Kamer weten, maar in dit geval zou dat de schatkist teveel geld kosten. En komt de aap dus uit de mouw, reageert een boze Bovag. Deze organisatie snapt ook de verlaging van het reiskostenfor fait niet, omdat die juist de men sen treft die korte afstanden naar hun werk moeten reizen. De Bovag vindt dat raar, omdat het kabinet juist het autoverkeer vanwege de milieu-overlast wil terugdringen. Door de belastin gaftrek voor de langere afstan den niet aan te pakken, onder graaft het kabinet volgens de Bovag de eigen doelstelling. De vakcentrale voor middelbaar en hoger personeel (MHP) is het ook niet eens met de door Van Amelsvoort afgekondigde verla ging van de belastingaftrek. Vol gens de centrale ligt een verho ging van de aftrek meer voor de hand, omdat de autokosten dit jaar flink zijn gestegen. De centrale kondigt aan dat de 'schade' voor de werknemers via de cao's ongedaan zal worden gemaakt. Overigens past de verlaging van het reiskostenforfait in de belas tingherziening volgens het plan- Oort, zoals dat vorig jaar door de Tweede Kamer is goedge keurd. Kinderbijslag gaat omhoog Van onze redactie binnenland Den Haag - De kinderbijslag wordt op 1 januari 1992 met 46,32 gulden per jaar verhoogd. Het gaat hier om een extra ver- jarci gulden mag gaan kosten. hoging bovenop de verhoging van de kinderbijslag per 1 ja nuari en 1 juli 1992 wegens de prijsstijgingen. Deze verhoging geldt voor elk gezin met kinderen, ongeacht het aantal kinderen. Gezinnen met twee kinderen krijgen er per kind de helft van dat bedrag bij (23,16 gulden), gezinnen met drie kinderen een derde (15,44 gulden) enzovoort. Andere verhoging In het regeerakkoord is afge sproken dat deze extra verho ging uiteindelijk een half mil- Naast de extra verhoging en de verhoging wegens prijsstijgingen zit er nog een andere verhoging van de kinderbijslag in het vat. Die moet dienen als compensatie voor invoering van een nominale premie in de algemene wet bij zondere ziektekosten (awbz). Hoe dit uitgewerkt gaat worden hangt af van het invoerings schema van het plan Simons voor een basisverzekering tegen ziektekosten, waarbij de awbz uiteindelijk gaat fungeren als verzekering voor normale ziek tekosten (inclusief huisarts, apo theek en specialist). Van onze Haagse redactie Den Haag - Een besluit over de invoering van de tweede fase van het plan-Simons is gisteren in de vergadering van het ka binet uitgebleven. Dit ondanks druk politiek overleg op het hoogste niveau de afgelopen week. Staatssecretaris Simons (Volks- ,wel voorgesteld de invoering van een deel van het plan één jaar uit te stellen. Premier Lubbers wilde gisteren niet zeggen welk deel. Vermoedelijk gaat het om het overbrengen van de huisart sen-hulp naar de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. gezondheid) heeft het kabinet Door Jan Bouwmans Den Bosch - Blijkens het Bisdomblad van het bis dom 's-Hertogenbosch is volgens de jezuïetenpater dr. H. van der Meer, hoofd van de kerkelijke rechtbank van het bis dom Roermond, het priesterschap voor de vrouw een vernedering. Hij heeft dat betoogd op de derde themadag van de Bos sche 'Werkgroep Vrouw en Kerk' die handelde over 'Man en vrouw, gelijk of ge lijkwaardig?'. Hij stelt dat de oorspronke lijke bedoeling van God bij de schepping van man en vrouw was 'dat de man de vrouw zou dienen, haar hoog zou houden en zich voor haar in zou zetten.' Hieruit concludeert de je zuïetenpater dat er in de bijbel ten aanzien van man en vrouw sprake is van een 'hoger en lager', zoals ook tussen Christus en de kerk. Van man en vrouw is de vrouw de 'hogere': zij moet gediend worden. Jezus, de hogepriester, kwam op aarde op te dienen, niet om gediend te worden. De ware aard van het priesterschap is eveneens dienstbaarheid. HET BETERE is de vijand van het goede. Kabinet en Tweede Kamer zijn het indertijd eens geworden over een nieuw systeem van ziektekostenverzekering. Van harte ging tiet niet van CDA-zijde. Uitvoerbaarheid leek het probleem. Slechts na machtsvertoon van de eerste minister gingen Brinkman en de zijnen overstag. In de Eerste Kamer ging het CDA en zijn leider Kaland nog een stapje verder. Het plan was misschien wel goed, maar over de uit voerbaarheid moest nog veel worden nagedacht. Het kon zorgvul diger, dus beter. Ziekenfondsraad en Raad van State hebben nu ook hun twijfels. Brinkman kwam daarom op zijn gegeven instemming terug. Moest er, ondanks het feit dat de Tweede Kamer het plan-Simons al goedgekeurd had, niet opnieuw over gesproken worden? Natuurlijk is het verstandig om te bezinnen voor het begin. Zeker als wijze buitenstaanders twijfelen aan de haalbaarheid. Simons Komt daarom met voorstellen om onderdelen uit te stellen. Het CDA wekt echter de indruk het adviesrumoer te gebruiken om tot afstel te komen. De verplichte ziektekostenverzekering is, zeker in de uitwerking die er door de staatssecretaris aan gegeven is, oen stokpaardje van de PvdA. Een van de leuke dingen voor links. Het lijkt erop dat het CDA links, net ais indertijd bij de grondpoli- tiek van Van Agt-Den Uyl, geen succesje gunt. Onverstandig. Een coalitie is een zaak van geven en nemen. Het CDA kan voor zichzelf niet het nemen reserveren. j Het kabinet heeft gisteren wel uitvoerig over de stelselwijziging gezondheidszorg gesproken. Dat gebeurde aan de hand van een eerste reactie van staatssecreta ris Simons op het vorige week uitgebrachte advies van de Zie kenfondsraad. Het vernietigende advies van de Raad van State over de ontwerp- algemene maatregelen van be stuur ter uitvoering van het in middels door de Tweede Kamer goedgekeurde wetsvoorstel, is door het kabinet nog niet be sproken. In feite adviseert de Raad van State invoering van het totale plan met één jaar uit te stellen. Staatssecretaris Simons voelt daar niets voor. Dinsdag stelt de Eerste Kamer - die volgens de huidige plannen op 19 november het wetsvoorstel wil behandelen - nog nieuwe vragen aan het kabinet. Die vra gen zullen tegelijk met de reactie van het kabinet op de adviezen van de Ziekenfondsraad en de Raad van State beantwoord worden. Lubbers gaat ervan uit dat het kabinet volgende week vrijdag de knopen kan doorhakken. Hij verzekerde gisteravond dat de kwestie geen probleem tussen de coalitiepartners heeft opgele verd. Van een politiek conflict is geen sprake, wel volgens de pre mier van een 'zwaar politiek-be- stuurlijk probleem'. J Een houten koe en spandoeken moeten het protest van de boeren tegen het mestbeleid kracht bijzetten. - foto anp cialisten van de Tweede-Kamer fracties om andere maatregelen om het mestprobleem op te los- Van onze redactie binnenland Zuidlaren - Ongeveer drie duizend boeren uit het noor den en westen van Nederland hebben gisteren in Zuidlaren geprotesteerd tegen het mest beleid van het kabinet. De actievoerders willen dat de aangekondigde aanscherping van het mestbeleid ongedaan wordt gemaakt. Zo niet, dan betalen de boeren in de noordelijke akkerbouwgebie den de tol, aldus de betogers. En dat terwijl het probleem wordt veroorzaakt door de intensieve veehouderij. En die zit vooral in het zuiden van het land. Het kabinet wil landelijk de mestproduktierechten verlagen. Zo wil het voorkomen dat de in tensieve veehouderij nog verder groeit in gebieden die nog geen mestoverschot kennen. Volgens de protesterende boeren moet het noorden het gelag beta len terwijl het zuiden de veroor zaker van het probleem is. In het zuiden is immers een mestover schot. De actievoerders vroegen giste ren de aanwezige landbouwspe- Nu bestaat het plan om in 1995 iedere boer persoonlijk verant woordelijk te stellen voor de af zet van zijn teveel aan mest. Kan hij de mest niet kwijt, dan moet zijn veestapel verkleinen. De noordelijke boeren willen dat dit voorstel eerder ingaat. De landbouwspecialisten rea geerden verdeeld. CDA en PvdA wonden er geen doekjes om; de kabinetsplannen gaan vrijwel zeker door. WD en D66 daaren tegen konden zich wel vinden in de kritiek van de boeren. (ADVERTENTIE) Den Haag (anp) - Ruim 95 procent van de detaillisten die mo gen experimenteren met volledig vrije openstellingsuren is niet bereid om daaraan deel te nemen. Dat blijkt uit een onderzoek van In alle wijkwinkelcentra in Den Mode voor iedereen zeer betaalbaar ook grote maten yGinnekenstraat 118 - Breda/ Van onze Haagse redactie Den Haag - Euthanasie blijft strafbaar. Maar wanneer een arts, die op verzoek het leven van een patiënt actief of passief beëindigt, zich houdt aan de zorgvuldigheidseisen die in de wet zullen worden opgenomen, zal hij niet worden vervolgd. De strafmaat voor overtreding wordt teruggebracht van twaalf naar vier jaar. Dit is naar in politieke kringen verluidt het compromis dat gis teren door het kabinet op voor stel van minister Hirsch Ballin (Justitie, CDA) en staatssecreta ris Simons (Volksgezondheid, PvdA) is aanvaard. De beide bewindslieden zullen zich in de komende dagen nog buigen over de precieze formule ring van de brief die binnenkort naar de Tweede Kamer gaat. De ontwerpbrief hoeft niet meer in het kabinet te worden bespro ken. Premier Lubbers neemt echter aan dat beide bewindslie den hun brief eerst nog wel aan hem en aan vice-premier Kok zullen voorleggen. het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond (KNOV). Het experiment wordt onder meer gehouden in de gemeenten Den Haag, Den Helder en Land graaf. Van onze Haagse redactie Den Haag - Voormalig staatsse cretaris en lid van de Tweede Kamer, mr. H. Koning is be noemd tot president van de Al gemene Rekenkamer. Hij volgt in die functie de CDA- er Kordes op, die donderdag af scheid nam. Koning werd eerder benoemd tot lid van de Rekenkamer, die drie leden telt. Het PvdA-lid van de Rekenkamer, drs. S. Stuiveling, is nu de bevordering tot presi dent misgelopen. Zij leek de aangewezen kandidaat voor die functie indien een minder in de Haagse bestuurlijke dreven er varen derde lid zou zijn be noemd. Haag doet het grootwinkelbe drijf niet mee aan bijvoorbeeld openstelling in de avonduren buiten de gebruikelijke koop avond om. In gemeenten die de vrijheid krijgen om 's avonds tot zeven uur open te blijven (Vlissingen, Wageningen en Schiedam) zijn de reacties over het algemeen eveneens afwijzend. In Vlissingen willen zowel kleine winkeliers als grootwinkelbe drijven er niet aan. In Wagenin gen heeft de gemeente negatief geadviseerd en willen detaillis ten dat advies opvolgen. De Schiedamse ondernemers wijzen experimenteren met openstellingstijden van de hand. Experimenten met een tweede koopavond mislukken door een weigering van de winkeliers om er gebruik van te maken. Experimenten met een openstel ling tot negen uur 's avonds lij ken te mislukken met uitzonde ring van Groningen waar een aantal winkels in de voedings sector is aangewezen voor avondopenstelling. Pas half no vember valt daar overigens een definitieve beslissing. Of de Tweede Kamer zich in het compromis zal kunnen vinden, is niet duidelijk. In de afgelopen weken hebben de beide be windslieden wel overleg gevoerd met de regeringsfracties, maar die hebben zich niet bij voorbaat gebonden aan een mogelijk com promis. De PvdA ziet het liefst euthana sie uit het Wetboek van Straf recht verwijderd om te voorko men dat artsen toch in onzeker heid blijven verkeren over de vraag of ze al dan niet vervolgd zullen worden. Het CDA staat erop dat de strafbaarheid wordt gehandhaafd. Van onze Haagse redactie Den Haag - Voor het voorzitterschap van de PvdA lijken er drie kandidaten te zijn. Maar op de eerste dag van de kandi daatstelling heeft zich slechts één van hen werkelijk kandi daat gesteld. Twee beraden zich nog. De voorzitter van de afdeling De Pijp in Amsterdam, vakbonds man Bob Suurhoff, heeft zijn kanidatuur ingediend. Oud-par tijbestuurder Felix Rottenberg beslist dit weekeinde of hij zich in de race werpt. Van zijn be sluit hangt af of de Zuidhol landse milieu-gedeputeerde Van der Vlist, lid van het partijbe stuur, meedingt naar de door het vertrek van Marjanne Sint vrij gevallen functie. Van der Vlist laat Rottenberg voorgaan. De directeur van cultureel cen trum De Balie in Amsterdam heeft openlijk steun gekregen van de burgemeesters van Am sterdam en Rotterdam, Van Thijn en Peper, en van de voor malige partijvoorzitter Max van den Berg. Ook lijkt hij te kunnen rekenen op steun van een niet onbelangrijk aantal afdelingen. Rottenberg was voorzitter van de Jong Socialisten en gedu rende enige jaren tweede secre taris van de partij. In 1986 trad hij als lid van het partijbestuur af omdat hij vind dat de PvdA hoe langer hoe meer in het maat schappelijk isolement geraakte. A JX €7 15 Weet u wat deze samenleving steeds meer gaat ontberen? Romantiek. Waar zie je tegenwoordig nog romantiek zonder dat dat meteen tot Postbus-51-achtige toestanden leidt? Nergens wordt nog ouderwets gezwijmeld en dat zal ons op den duur opbreken. De Nederlandse Spoorwegen hebben nu besloten ook het reizen per trein voorgoed van alle romantiek te ont doen. Vanaf 1 mei '92 kun je amper nog naar een be stemming in het buitenland reizen. Nu zitten er nog 1300 bestemmingen in de computer en kunnen 35.000 andere verre oorden nog handmatig wor den opgezocht. Aan de loketten buitenland kun je straks per computer nog maar 100 bestemmingen kopen. Voor 150 andere plaatsen over de grens kun je dan nog bij NS- reisbureaus terecht. Wie ergens anders per trein naar toe wil reizen, die moet het in het buitenland zelf maar uitzoeken. Het zal wel zo zijn dat Maij-Weggen de opdracht heeft gegeven overal de franjes van af te halen, maar zo ontneem je reizigers de romantische illusie dat de wereld al op pak weg station Lage Zwaluwe kan beginnen. Waar zouden we zijn zonder de trein? Overal waar we maar willen. Met de trein wordt dat in de toekomst een stuk moeilijker. MERIJN Arnhem- 'Evident beledigend voor joden'. Zo typeert de Arn hemse rechtbank enkele passages in het boek 'Op zoek naar mijn huwelijksring', geschreven door de 76-jarige weduwe F. Rost van Tonningen-Heubel. De weduwe van NSB-leider Meinoud Rost van Tonningen werd gisteren conform de eis tot 5000 gulden boete veroordeeld. De computerbestanden, waarop de tekst van het boek staat, wor den in beslag genomen. De rechtbank acht het niet van belang dat sommige teksten van de schrijfster zelf zijn en dat andere teksten citaten van anderen zijn. Het zijn allemaal uitlatingen, die beledigend zijn, aldus de rechtbank. Amsterdam - Het openbaar ministerie gaat in hoger beroep te gen het vonnis van de rechtbank in Amsterdam in de Van Gogh-zaak. Dit heeft officier van justitie mr. N. Schaar giste ren bevestigd. Donderdag legde de rechtbank de vier verdach ten van de grootste kunstroof sinds de Tweede Wereldoorlog straffen op van vier en drie keer vijf jaar gevangenis. De offi cier had een veel hogere straf geëist: ieder acht jaar. Volgens Schaar is acht jaar cel op zijn plaats gezien onder meer de onschatbare waarde van de twintig schilderijen die ge stolen werden. Die onverzekerende kunstwerken zouden, vol gens het Van Goghmuseum, ongeveer 1 miljard gulden waard zijn. Wanneer het gerechtshof in Amsterdam de zaak behan deld is niet bekend. Mogelijk is dit pas volgend jaar. Den Haag - In de week van maandag 4 tot en met vrijdag 8 no vember demonstreert een groot aantal organisaties van studen ten en scholieren door het hele land tegen het 'visieloze' onder wijsbeleid van minister Ritzen. De verschillende jongerenorga nisaties hebben dit bekendgemaakt. De acties vormen de voor bereiding op een grote, landelijke demonstratie op 12 novem ber in Den Haag. Op die dag begint het parlement aan de be handeling van de onderwijsbegroting voor 1992. De woede van de actievoerders richt in het bijzonder op de aangekondigde verhoging van de rente op de studieleningen, het voorstel voor de invoering van de zogeheten 'tempobeurs' (een vorm van studievoortgangscontrole) voor studenten en de verlaging van de basisbeurs voor scholieren van achttien jaar en ouder. Den Haag - Als er een statie geld op batterijen wordt inge voerd, zou dat 10 cent voor oplaadbare en 15 cent voor wegwerpbatterijen moeten bedragen. Mocht na enkele jaren blijken dat hiermee on voldoende batterijen worden ingezameld, dan zouden die bedragen moeten worden ver hoogd naar 25, respectievelijk 35 cent. Dat staat in een studie van het ingenieursbureau Tebo- din, uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Mi lieubeheer. Minister Alders van Milieubeheer (foto) wil een sta tiegeld op batterijen invoeren als de Nederlandse Vereniging van Fabrikanten en Importeurs van Batterijen er voor het eind van dit jaar niet in slaagt met een alternatief plan te komen. Dat moet er toe leiden dat alle batterijen via de winkelier wor den ingezameld. Voor het invoeren van een statiegeldregeling is een algemene maatregel van bestuur nodig. Het duurt ander half jaar voor die er is. Daarom is het ministerie nu vast met de voorbereiding ervan begonnen. Utrecht - Eenderde van de Nederlandse gemeenten voert posi tieve actie voor vrouwen en/of allochtonen. Driekwart van hen heeft dat vastgelegd in een beleidsplan. Van de 116 gemeenten die positieve actie voor allochtonen toepassen, voeren er 95 een voorkeursbeleid bij werving en selectie. Dit blijkt uit een giste ren gepubliceerd onderzoek van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). Positieve actie moet een evenredige vertegenwoordiging berei ken van allochtonen en vrouwen binnen een bepaalde termijn. Gemeenten geven nogal wat knelpunten op die hun positief ac- tie-beleid belemmeren. Zo zijn er vaak onvoldoende mensen uit de doelgroepen te vinden. Volgens de VNG kan dat betekenen dat de gemeente onrealistische doelen heeft gesteld. Leeuwarden - Boeren uit het noorden van het land hebben de actiegroep 'Oormerken' opgericht. Dit uit protest tegen de gele oormerken die kalveren vlak na hun geboorte moeten krijgen. Volgens de actiegroep moeten er door deze merkplaatjes soms oren worden geamputeerd. In het ergste geval dienen er zelfs kalveren te worden afgemaakt. Sinds de invoering op 1 oktober heeft de nieuwe registratie van kalveren al de nodige emoties losgemaakt. Behalve omslachtig is het volgens vele veeboeren bovendien een ontzettend pijn lijke aangelegenheid voor het vee. Er moet volgens 'Oormer ken' snel iets aan deze 'misstand worden gedaan.

de Stem | 1991 | | pagina 3