Vlaapisejèttgcf sJikt volop pillenfftiederlaodse niet Texas is niet bang meer voor fouten •m Plakplaatjes van de Golfoorlog RUWBOUW lEDEN JN- DER M/V passaporto per Favore 0 (4) Wind of Change - Scor pions iNJE VAT IE B.V. en en dat ze hun land steunden lijdens operatie Desertstorm (zo als de Golfoorlog hier genoemd wordt). Een Brabantse in de VS 0 (5) Something got me star ted - Simply Red <E> (10) Good vibrations - Britse top tien X 63 fcrkerk m in de omgeving van Ven wij met spoed van maandag tot en met |tooruren contact opnemen vijk onder telefoonnummer 18.00 en 20.00 uur onder -16060. 1 en de daaraan ge- 5 capaciteitsuitbrei- van 10 plaatsen zul- ig wordt er naar ge- volgende functies: nemen, controleren, re in en intern verspreiden rde goederen an een voorraadadmini- >ij overige voorkomende binnen de groep A.I.D. dienst. aar. h onderzoek maakt deel atieprocedure. Inschaling de hand van ervaring en minimaal ƒ2.180.- per mogelijk tot 3.175.- per e basis. ur van „Den Hey-Acker", mtrent de procedure kunt r tot 18.00 uur (tel. 076- [g in een commerciële van de Engelse en tuele vaardigheden, i jaar. ■n met een PC strekt tot jn afwisselende baan in prima werksfeer, een Itstekende secundaire ng? tatiebrief naar leling Personeelszaken, 4661 RH Halsteren. (formatie kunt u tijdens opnemen met de heer Ir nummer 01641 -3150, n Passaporto Per Favore nodigen we elke week een jeug dig tiep uit om plaats te nemen in een pasfoto auto- Daarna krijgt hij of zij een vragenlijst voorgelegd die rap en rem beantwoord moet worden. Ikidi Stiegelis Leeftijd: 15 Door Muriel Boll Woonplaats: jtrheijden Grootste wens: Overgaan naar de 5e Grootste ergernis: Turnen Liefste persoon: Oma Hetty Vervelendste persoon: Minister Ritzen Onbenulligste persoon: Heinout Oerlemans Met wie zou je het liets een avondje gaan stappen: Kick Engelkes Favoriete groep/artiest: DAFen de Rekels Favoriete hobby: Muziek luisteren Favoriete rotstreek: Haar zien jullie me wel niet voor ml Favoriet tv-programma: Vrienden voor het leven Favoriet radio-programma: Rinkel de kinkel Favoriete drank: Spa rood Favoriet voedsel: Domino's Pizza's Waar ben je goed in: Geld uitgeven Waar ben je slecht in: Vroeg opstaan Wat wil je later worden als je groot bent: Hotelmanager Wat doe je vanavond: naar Aad Baard die een feest geeft Door Saskia Maas et lijkt erop dat Ne derlandse jongeren gezonder zijn dan Vlaamse; die slik ken namelijk tussen hun veertiende en negentiende jaar steeds vaker pijnstillers en kalmeringsmidde len. Dat is de uitkomst van een enquête die de universiteit van Gent gedaan heeft onder bijna tweeduizend jongeren. Maar liefst één op de drie jonge ren gebruikt medicijnen, en meis jes slikken twee keer zo veel als jongens. Bovenaan de pillenpa- rade staan de pijnstillers (gebruikt door ruim 30 procent van de jon geren) en dan geen gewone aspi rientjes, maar middelen die je al leen op recept kunt krijgen. Daarna komt een hele tijd niets tot de kalmeringsmiddelen (ge bruikt door 4,8 procent) op num mer twee, dan komen de slaap middelen (3 procent) en de pep middelen (2,3 procent). Hoe zou dat zitten met de Neder landse jongeren? Om daarachter te komen vroeg RagAzzi zo'n veertig jongeren op schoolpleinen en in het café wat zij zoal slikken. Dat was niet veel, maar ook hier lijken vooral meisjes pijnstillers te slikken; dan gaat het echter wel om gewone aspirientjes. Binnaz met gemiddeld twee per week en Chantal met 16 per maand (soms 2 per dag) zijn echte uitzonderingen; de rest van de twintig meisjes slikt zelden iets. Bij examens en proefwerkweken nemen enkelen iets tegen de ze nuwen. „Bij mij heeft het echt ge holpen", bezweert Suzanne. Een ander heeft ontdekt dat druivesui- ker je wat meer pep kan geven, maar als het uitgewerkt is, ben je ontzettend moe. Net als na veel koffiedrinken om wakker te blij ven. Zwaardere peppillen worden wei nig geslikt. Als dat gebeurt, dan vooral in disco's door jongens. Mark neemt gemiddeld één keer per week zo'n pilletje, speed dus, voor de pep, net als Johan en Mare. Je moet er flink voor dok ken, een lichte pil kost je onge veer vijfentwintig piek; de zware, de gele citroentjes bijvoorbeeld, kost veertig a vijftig gulden en tussen die twee zitten een hele boel andere mooigekleurde pil letjes tussen, salmiakjes etc. Johan: „Je kunt ze gewoon kopen in grote disco's in Wernhout en in Rotterdam. Je neemt ze in met al cohol, dan werkt het sterker, de rest van de avond hoef je dan niets meer te drinken. Kun je ge woon blijven doordansen". Mare: „Ik ken jongens die veel meer en vaker gebruiken. Meestal zijn het jongens met wie het alle maal niet zo lekker gaat.het zijn ook vaak House-jongens met die korte haren, grote oorbellen en bloemetjesshirts. Het effect van de pillen past namelijk goed bij house-muziek". Uit de antwoorden van de Vlaamse jongeren bleek dat ze hun heil bij pillen zoeken om daarmee onlustgevoelens te ver dringen en de groter wordende prestatiedwang te verwerken. Het commentaar van Richard die vaak in België komt en er veel vrienden heeft: „Het duurde lang voor ik in hun kring werd opgeno men, nu bekijken ze me als Belg cn ik merk het verschil met mijn Nederlandse vrienden. De Belgen zijn onderling veel minder open dan Nederlandse jongren. Ze heb ben een grotere faalangst ten op zichte van Nederlanders, maar ook ten opzichte van elkaar. Mis schien komt dat door de strengere opvoeding thuis cn op school". Zijn Nederlandse jongeren inder daad gezonder? Jcugdarts Wassenaar van de GGD van Breda cn omstreken: „Jongeren hier vragen zelden om medicijnen; heel af cn toe iets kal- merends, maar dan alleen bij ex treme spanningen. Nederlandse artsen schrijven ze, ook niet graag voor, wie echt iets nodig heeft, krijgt ze maar voor korte tijd. Slaapmiddelen worden nooit lan ger dan voor tien dagen voorge schreven. Ik geloof dat Neder landse jongeren inderdaad weinig medicijnen innemen. Ik kan ze niet vergelijken met Vlaamse jon geren. Ik kan de jongeren uit Breda en omstreken, wel vergelij ken met die uit de rest van Neder land. We hebben een paar jaar ge leden een ondezoek gedaan, en daaruit bleek dat hier een heel klein beetje meer gedronken wordt dan verder in het land. Daar staat tegenover dat jongeren in en om Breda nauwelijks last hebben van eenzaamheid en on zekerheid. Drinken doe je meestal met anderen, voor de ge zelligheid". Zouden Vlaamse jongeren eens wat vaker met elkaar moeten kletsen in de kroeg, in plaats van dure medicijnen slikken? Door Marjolein Rotsteeg ét hun recente tweede cd 'Mothers Heaven' boekt de Schotse formatie Texas een sprong voorwaarts. Hun aan Ry Cooder verwante debuut 'Southside' uit '89 was impone rend genoeg om wereldwijd een kleine twee miljoen geluidsdra gers te verkopen. Op 'Mother's Heaven heeft de stem van zangeres Sharleen Spi- teri (24) hoorbaar aan warmte, diepgang en soul gewonnen. „Dank je", zegt Sharleen blozend. „Tja, anderhalf jaar lang avond aan avond zingen is net zoiets als trainen met gewichten. Je bouwt spieren op waarvan je niet eens wist dat je ze had. Hetzelfde geld voor je stem". Is het succes van 'Southside' in middels echt tot ze doorgedron gen? „Helemaal niet!", is de spontante reactie van gitarist Alistair 'Ally' McErlaine. „Het is heel moeilijk je er een voorstelling bij te ma ken. Twee miljoen is ongeveer drie keer het inwonerstal van onze woonplaats Glasgow. Als je bijvoorbeeld in Frankrijk veel pla ten verkoopt, merk je dat aan het bezoekersaantal bij je concerten en de reacties van het publiek. Eenmaal weer thuis zegt zo'n ab stract verkoopcijfer Frankrijk je weer bar weinig. Het succes heeft ons in elk geval niet veranderd. Onze vrienden zijn nog steeds de zelfde als voorheen". Sharleen vult hem aan. „Mijn vrienden zien ons nog gewoon als ONS, de men sen met wie ze%op school zaten en met wie je naar de kroeg gaat. Ze zien ons als mensen, vrienden en niet als de mensen die elke avond op een podium klimmen en mu ziek maken. Dat is goed, anders zou ik me heel onwezenlijk gaan voelen". Welke schaduwzijden hebben zij ontdekt aan het succes? „Geen echte schaduwzijden", merkt Ally op. „Er zijn wel veel dingen die me verbazen. Een van die dingen is dat ik geen tijd meer heb om rustig op m'n gitaar te zit ten pielen, omdat je zoveel andere dingen moet doen. Vroeger zat ik thuis hele dagen gitaar te spelen. Tegenwoordig kan ik nauwelijks de tijd vinden om te repeteren". Texas is een van de weinige bands die niet klaagt over een nokkievol schema met interviews. Sharleen en Ally zijn inderdaad en vooral zichzelf gebleven. Een kleine po sitieve verandering is terug te vin den in de songteksten die meer warmte en optimisme uitstralen dan hun debuut. „Waarschijnlijk waren we toen nog hard op zoek naar onszelf", aldus Sharleen. „Ik denk dat er nog steeds een hoop gevoelens en gedachten in ons omgaan waar we ons niet al te zeker over voelen. Ik heb wel het idee dat we door het vele reizen en al onze ervarin gen wat rijper zijn geworden. We hebben totaal andere aspecten van het leven gezien waar we tij dens het schrijven van ons eerste album nog geen flauw benul van hadden. Dat is nog een pluspunt aan ons succes. Ik denk dat we er veel vrijer, ruimdenker en opener door zijn geworden". „Wij zijn opgegroeid in Glasgow", vult Ally haar aan. „En Glasgow is totaal anders dan welke andere plek ook. Vanwege je opvoeding heb je dus een bepaalde instelling en je weet niet hoe de 'rest van de wereld eruit ziet. We staan nu veel meer open voor andere ideeën". „En we zijn niet bang meer om fouten te maken", neemt Sharleen het weer over. „Opeens realiseer je je namelijk dat iedereen fouten maakt. Daar door kun je veel vrijer experimen teren. Als een experiment niks oplevert is er immers geen man over boord". Ally haalt een herinnering op aan Ally en Sharleen van Texas. - FOTO PHONOGRAM het maken van 'Southside'; „Toen waren we nog bang wat de man van onze platenmaatschappij er wel niet van zou denken. Dit keer waren we niet eens meer bang om dingen te laten horen waar wij ons niet helemaal zeker over voelden. Snap je wat ik bedoel?" Een niet helemaal terecht puntje van kritiek dat Texas voor de voe ten geworpen kreeg over 'Southsi de' was dat het een aftreksel van Ry Cooder was. Ry Cooder blijkt een enorme fan van Texas te zijn en heeft al eens gezegd dat hij graag met z'n Schotse collega's zou willen werken. Is het inmid dels tot een samenwerking geko men? „Nog niet", zegt Ally met een licht spijtige ondertoon in zijn stem. „We hebben hem een keer ontmoet toen we in Amerika op een middelbare school optraden. Maar we hadden geen tijd om op zijn cd mee te spelen, omdat we het druk hadden met 'Mother's Heaven'. Het ging trouwens om een stukje inspelen op zijn plaat, terwijl we eigenlijk liever spon taan een paar dagen met hem zouden willen jammen om te kij ken of we er een paar songs uit kunnen halen". Voorlopig zal dat er wel niet inzit ten, want Texas moet nodig gaan repeteren voor hun tweede we reldtournee. Holland staat voorlo pig voor januari of februari '92 met potlood in het tourschema gepland. egen weken zijn in middels voorbij sinds het moment dat ik uit Neder land vertrok. De tijd vliegt hier en na zo'n aantal weken op een Ameri kaanse campus kun je verschillen en overeenkomsten tussen de Amerikaanse en Nederlandse cul- 'uur al wel opmerken. Natuurlijk jelden de zaken die mij opvallen alleen voor mijn universiteit, Ball State University en voor het ge bied waarin ik terecht ben geko men, de Midwest. Het eerste wat opvalt als je hier rondrijdt is de Amerikaanse vlag. Bijna elk huis heeft de vlag aan de 8evel hangen of in de tuin staan. Je krijgt op deze manier sterk de mdruk dat de Amerikanen trots zijn op hun land. Dat gevoel "ordt bevestigd door het feit da veel Amerikanen nog steeds laten Br rijden auto's rond met op hun nummerbord: 'We supporbour '(oops in Desertstorm'. Verder z,e je op de campus posters met deze opdruk. Het vreemdste wat 'k op dit gebied ben tegengeko men was in een supermarkt. Daar kon je spaarkaartjes kopen van operatie Desertstorm. Deze kaartjes tonen bijvoorbeeld de ge buikte gevechtsvliegtuigen en je kunt deze dan sparen en ruilen -r Saskia Maas uit Roosen daal, stu dente op de KUB in Til burg. stu deert dit jaar aan voor een aantal maanden aan de Ball State University in Muncie in de Amerikaanse staat Indiana. Vanaf die plaats zal ze ons op ge zette tijden berichten hoe het is om op een Amerikaanse campus rond te lopen en waar je als Ne derlandse in den vreemde alle maal tegenaan kunt lopen. Van daag publiceren we Saskia's eer ste brief. Saskia Maas. Een van de plaatjes waarmee je in de - VS de Goloorlog kunt 'sparen'. met je vriendjes. Zo ver gaat hier de steun aan de Amerikaanse troepen! Als je je bedenkt hoe de meeste Amerikanen gericht zijn op hun eigen land, vraagje jezelf meteen af wat ze weten van de rest van de wereld. Ball State University schenkt elk jaar speciale aandacht aan een bepaald gebied in de we reld en nu wil het toeval dat het dit jaar Europeyear is. Dat bete kent dat er congressen, discussie groepen en ook festivals georgani seerd worden met als onderwerp allerlei aspecten van Europa. Dit alles met het doel om de studen ten hier kennis te laten maken met een ander gebied dan de Ver enigde Staten. Dat maakte mij nieuwsgierig naar de kennis die de gemiddelde stu dent bezit van Europa. Een aantal gesprekken met studenten op de campus leverde een niet al te po sitief beeld. De meesten weten van het bestaan van Europa en kunnen wel een aantal landen op noemen die in Europa liggen. Een uitzondering daargelaten, die dacht dat ook India in Europa lag! Maar als je bijvoorbeeld vraagt in welk land Amsterdam ligt, krijg je nogal eens als antwoord dat dat toch wel in Denemarken of Duits land moet liggen. Verder blijft de kennis van Nederland beperkt tot de bekende windmolens, de klom pen (wooden shoes) en natuurlijk de tulpen. Toch staan de mensen hier wel open om er meer over te leren. Ze zijn erg geïnteresseerd en vinden het verder vaak jammer dat het op de middelbare school niet ver plicht is een tweede taal te leren. Als je dan vertelt dat je vier talen spreekt (in mijn geval), dan is dat het eerste waar ze over beginnen. Een ander verschil dat duidelijk naar voren komt na een aantal weken, is de manier waarop de Amerikanen tegen het onderwijs systeem aankijken. Het is ontzet tend belangrijk dat je altijd aan wezig bent tijdens de lessen. Wan neer je drie keer afwezig bent, daalt je cijfer soms anderhalve punt! Cijfers zijn heel erg belang rijk en ook erg geheim. Waar ze op de Tilburgse universiteit de cij- fers gewoon ophangen op een centrale plaats, dat is hier zelfs bij de wet verboden om dat te doen! Je wordt hier pas als een volwaar dige en verantwoordelijke volwas sene beschouwd als je afgestu deerd bent en een baan hebt. Daar werken de studenten dan ook hard voor. Omdat de college gelden en ook de bedragen voor een kamer zo hoog zijn, willen de meesten zo snel mogelijk klaar zijn. Dit betekent dat ook in de zomervakantie colleges gevolgd worden (summerschool). Verder heeft dit tot gevolg dat de mees ten een baantje hebben om het studeren te kunnen bekostigen. Dat betekent dus ook hard wer ken! Tot slot voor deze keer wil ik nog wat zaken aangeven die opvallen aan de universiteitsgebouwen. Zo zijn de voorzieningen voor gehan dicapte studenten enorm goed. Zij kunnen elk gebouw in zonder welke belemmering dan ook. Dit betekent dan ook dat ze geheel opgenomen zijn in het studenten leven hier. Een ander aspect valt op aan de gebouwen en dat is de aircondi tioning tijdens de afgelopen zeer warme weken. Deze werkt dan op volle toeren zodat het in de ge bouwen zelfs heel erg koud is. In de winter doen ze het precies an dersom. Dan oververhitten ze de gebouwen, terwijl het buiten enorm koud is. Je vraagt je dan wel af of ze niet wat efficiënter met de energie kunnen omsprin gen. Schriftelijke reacties: ragAzzi, postbus 3229, 4800 MB Breda. Telefonisch: 076-236416. (1). James Brown is dead - La Style (3) Let's talk about sex - Salt 'n' Pepa 0 (2) (Everything I do) I do it for you - Bryan Adams (50 (8) Everybody's free (to feel good) - Rozalla 0 (6) Can't stop this thing - Bryan Adams (4) Cream - Prince 0 (13) Hail hail rock 'n roll - Garland Jeffreys 0 (16) 35 koeien - André van Duin Marky Mark/Funky Bunch (7) Crucified - Army of Lovers ip) (17) I adore mi amor - Color Me Badd rc) (23) Kon ik maar even bij je zijn - Gordon (12) Ik moet nog wat jaren mee - Henk Wijngaard 0 (21) Nutbush city limits - Tina Turner 0 (9) Set adrift on memory bliss - PM Dawn 0 (24) Roodkapje - Pater Moeskroen (25) Falling - Julee Cruise 0 (11) Emotions - Mariah Carey (32) Hole hearted - Extreme 0 (18) Something special - Nomad (14) Lekker op de trekker - Mannenkoor Karrespoor ^5) (-) Change - Lisa Stansfield (15) Saltwater - Julian Lennon (2^ (28) Sexbox - Latoya Jackson (29) On the outside - Roch Voisine (-) The fly - U2 m (34) Nocturne - T.99 (-) No son of mine - Genesis 0 (19) Dominator - Human Resource 0 (33) Night calls - Joe Cocker 0 (37) Heart of gold - Dennis Jones 0 (20) No deeper meaning - Culture Beat (22) Don't cry - Guns 'n Roses 0 (26) I'm too sexy - Right Said Fred (-) Is it good to you - Heavy D The Boys (-) Don't let the sun go down - Oletta Adams Kg (-) Vrienden voor het leven - Danny de Munk 0 (31) Sopa de caracol - Banda Blanca 0 (27) Calling Elvis - Dire Straits Tussen haakjes staat de notering van vorige week. ©Copyright Stichting Nederlandse Top 40. 0 (-) The Fly - U2 0 (6) Dizzy - Vic Reeves and the Wonder Stuff (1) I Do It For You - Bryan Adams ft (5) Get Ready for This - 2 Unlimited 0 (3) World in Union - Kiri Te Kanawa 0 (2) Always Look on the Bright Side of Life - Monty Python 0 (7) Insanity - Oceanic 0 (-) No Son of Mind - Gene sis (-) Change - Lisa Stansfield

de Stem | 1991 | | pagina 29