DE STEM W E E K E N DE ST K Op Haagse versvoeten LIQUIDATIES LANGZAAM TOE IN AANTAL HET RELIC VACUÜ 17E N-BEVE Liquidatie Diensten Zeldzaam Waarborgen Restauranthouder Taximoord Executies Stemmen eem de dubbele moord, onlangs in Baarle-Nassau. Eind juni: het neerschieten op straat in Amsterdam van Klaas Bruinsma alias De Dominee, leider van een groot en gewelddadig misdaadimperium. Januari dit jaar: orchideeënkweker De Graaft, in zijn Rijswijkse kas doodgeschoten, zijn echtgenote ernstig gewond. De dood van restauranthouder Fa- gel. Allemaal gedood op bestel ling, zo is in de publiciteit veron dersteld. Amsterdam maart 1989. In een auto aan de Haagseweg worden twee dode Turken aangetroffen. Ze zijn het slachtoffer geworden van een liquidatie. De moorden op bestelling Door Rinze Brandsma Dood op bestelling, huurmoord: klopt het dat de politie steeds minder greep krijgt op dit soort misdaad? Dat, zoals het hoofd vuurwapencentrale H.Berg- sma van de Centrale Recherche Infor matiedienst CRI een paar jaar geleden vragend zei, in ons land een of meer bendes opereren die moorden op be stelling uitvoeren? Regelmatig lees je over suggesties, dat professionele huur-killers, 'hitmen', ko men overvliegen uit Hong-Kong, uit Turkije, Pakistan, Joegoslavië om hier ervaren hun klusje uit te voeren. Nog voordat de kruitdamp opgetrokken is zouden ze al verdwenen zijn, spoorloos de grens over, zonder getuigen. Bij de CRI praten de deskundigen lie ver niet over huurmoord. „Een begrip uit tv-series, uit boekjes", zeggen drs. Paul van den Eshof en Carlo Schippers ervan. Van den Eshof heeft, werkend voor de CRI-sectie misdaadanalyse, herhaaldelijk onderzoek gedaan naar moord, doodslag, overvallen en liquida- tiemoorden in ons land. Schippers, ge routineerd rechercheur op het gebied van zware criminaliteit bij de gemeen tepolitie in Amsterdam, is uitgeleend aan de CRI om daar de nog betrekke lijk jonge afdeling misdaadanalyse bij te staan. De CRI-mensen hanteren het begrip li quidatie: het doelgericht vermoorden van personen in verband met andere gepleegde misdrijven -door een van beide of door beide partijen. Want de ware toedracht van veel huurmoorden/ liquidaties blijft wazig. Het oplossings percentage van liquidaties is uiterst laag: 20 tegen 80-90 van moord zaken in het algemeen die opgehelderd worden. Daarbij krijgen politie, justitie en rechters zelden inzicht of er tegen over de liquidatie betaling stond, „hoe duidelijk vaak ook is dat de afrekenaar er geld voor zal hebben gekregen". Voor alles willen de misdaad-analitici af van het spreekwoordelijk beeld van de huurmoordenaar. Zo'n figuur die met handschoenen aan komt aanstap pen, uit zijn koffertje een precisiege- weer met telescoopvizier haalt, ijzig koel zijn prooi tussen de ogen schiet en het toneel verlaat. Van den Eshof en Schippers kijken elkaar eens aan. „Wij kennen geen moordenaars in Ne derland die bijvoorbeeld een keer of tien toegeslagen hebben. Er zitten wel een paar in het milieu die er twee heb ben neergelegd, maar daar houdt het dan ook op". Zij houden vol: „Wij ken nen geen lijst met namen die circuleert, zo van die en die is tot huurmoord be reid". Zo werkt het in de onderwereld ook niet. Liquidaties, dat is eerder een zaak van over en weer elkaar een dienst be wijzen. Een wederzijdse verplichting, of om jezelf proberen onmisbaar te ma ken. „Ja, wij krijgen zat vage informa tie. Die of die is daarbij betrokken. Vaak maken ze elkaar zwart op die ma nier. Boterzachte informatie is het". Puur om het geld een huurmoord uit voeren? Het zal voorkomen, vermoe den de CRI-mensen. Maar in verreweg de meeste gevallen zijn de daders ook op andere wijze verweven met de zaak, pion in het spel zoals bij drugstransac ties. Ook bij de zogenaamde 'hit-and- run-men' die uit het buitenland overko men gaat het om gepokte en gemazelde medewerkers die in de organisatie zit ten en voor geen enkele criminele op dracht binnen de drugsmafia terugdein zen. „Van puur huurmoorden is in ons land niet te bestaan. Er is heus geen 'gele gids' van hitmen. Het is een zaak die zich binnen gesloten netwerken af speelt. Daar moet je je weg in weten te vinden. Een afrekening wordt niet aan de grote klok gehangen. Het risico is groot dat je dan tegen een politie-infor- mant aan loopt. Of dat iemand naar de politie loopt om het te vertellen". Wordt een liquidatie ontrafeld en komt het tot een proces, dan zullen de be trokkenen zich wel hoeden om te zeg gen dat ze het voor geld deden. De straf voor een koelbloedig opgezette moord is aanzienlijk zwaarder. Liever gooit de verdachte het op doodslag. Bovendien zou hij zich, bij erkenning van doden op bestelling, blootstellen aan dodelijke represailles. In ons land is de liquidatie annex huur moord als fenomeen pas in de jaren tachtig opgekomen. Daarvoor was het zeldzaam. In 1584 werd Willem van Oranje in „Delft weliswaar door huur moordenaar Balthasar Gerardsz ver moord. Maar lang bleef het verschijnsel binnen de ontoegankelijke wereld van bijvoorbeeld de Chinese triades. En zelfs daar waren intimidaties meestal genoeg. In de jaren zeventig is daar de marechaussee opgezet, werden veel Chinezen het land uitgezet... en ont stond een vacuum in de onderwereld van hard drugs. Daar doken de Turkse en Pakistaanse bendes met succes in. De gevallen van duidelijke, bewezen li quidaties liepen langzaam op. Vijf in 1985, zo turfde de CRI, zeven in '86, tien in '87, elf in '89. Toenemend, maar naar de misdaad-analitici menen, tame lijk stabiel nu met een stuk of tien per jaar. „Met praktisch allemaal een dui delijke relatie met de handel in verdo- vëndë'middelen". Obk al blijkt dat pas veel later en lijkt het in het begin huur moord, of een afrekening na relatiepro blemen. En in gevallen waar naar buiten de in druk gewekt werd van een afrekening, buiten het criminele milieu? Van den Eshof zegt al die zaken van de afgelopen tien jaar op de vingers van één hand te kunnen tellen. „En ook dan bleek ons uit zachte informatie, ingeza meld door de rechercheurs, dat wel de gelijk het milieu meespeelde. Maar niet alle informatie is hard genoeg om het in een proces te kunnen hanteren. Soms kun je informatie niet gebruiken zonder de identiteit van een belangrijke infor mant prijs te geven. Zo'n man is dan af gebrand. De kring is zo klein: als het om iemand gaat die veel weet, dan Amsterdam mei 1978. Poltie-agenten dekken het lichaam toe van een ver moorde Chinees die werd neergeschoten in een onderlinge afrekening tussen Chinese bendes. - foto anp moet-ie dicht bij hét vuur zitten en'is hl gauw niet anoniem meer. „De politie moet de veiligheid van hun informanten waarborgen. Als je je in formanten laat afbranden, dan komt niemand meer. Bedenk dat recherche werk gaat om zaken die jarenlang door spelen. Om het blootleggen van hele netwerken". Bovendien, dat bleek uit het recente proces tegen de hoofdverdachte in de dodelijke schietpartij op Klaas Bruinsma -volgens de verhalen een naar de onderwereld afgegleden ex-po- litieman in Amsterdam - breekt de po litie haar nek als de informatie te 'zacht' is. Dan wordt de verdachte dus op vrije voeten gesteld, gaan politie en justitie af en moet hoofdcommissaris Nordholt erkennen dat zijn mensen niet professioneel gewerkt en fouten ge maakt hebben. In ons land zijn de niet uit het criminele milieu voortgekomen liquidaties/huur- moorden zo zeldzaam, dat ze lang in de herinnering blijven hangen. De moord op een Italiaanse restaurant houder in 1971 in Amsterdam wordt wel de 'eerste' huur/moord-op-bestel-, ling in ons land genoemd. De echtge note van de vermoorde zou daar 70.000 voor over gehad hebben - een kapot huwelijk. De moordenaar, be roepscrimineel Johnny van der V. (60), had daarmee nog eenmaal willen toe slaan. Hij vond de eerst aangeboden halve ton te weinig. De moordenaar kreeg vijftien jaar, de echtgenote zes jaar gevangenis. Huurmoord leek in 1972 de eliminatie van houthakker Frits Amting in het Den Haag, zeggen ze nu op aan raden van een reclamebureau, is een bruisende stad. Brui send? Zeker als een bruistablet in een teil duinwater binnen het gehoor van een zuipschuit met een kater. Volgens mij ruist Den Haag. Wenen bruist, Den Haag ruist. Maar Den Haag heeft wel typische eigenschappen. Ze heb ben daar in een weekend met herfstdra den het Project 'Dichters aan Huis' uitge voerd, waarbij een vijftigtal dichters als melkboeren aan huis kwamen. Hier en daar hadden ze voor de dames en heren poëten bastognekoeken, speculaas jes en thermoskannen koffie neergezet. Het eigenaardige van het ruisende Den Haag is dat geen enkele dichter de koffie en de bastognes over het balkon heeft ge lazerd en om jenever heeft gebruld. Er is zelfs niet bescheiden om een mondje Cha teau Margaux gevraagd. Dylan Thomas moet zich in ergernis heb ben gewenteld in zijn graf, want geen dichter die in Den Haag aan huis kwam heeft in een walm van drank en droes naar de geheime gleuven van kunstmin nende vrouwen gegrepen. Dat zal wel aan Den Haag liggen, aan dat kalmerende rui sen. Zelf wil ik nog wel eens graag een versje snuiven. In de Haagse Passage hangt er een in de muur, van Gerrit Ach terberg, voor mij de grootste Nederlandse dichter van deze en de vorige eeuw: Den Haag, je tikt er tegen en het zingt. In de passage krijgt die klank een hoog weergalmen en omlaag een fluistering tussen de voeten over het graniet; rode hartkamer die in elleboog met drie uitmondingen de stad geniet. Je kunt bijna nergens lopen in Den Haag of je komt Achterberg tegen. Op het Haagse Zieken bijvoorbeeld, dorre pijp lijn van Spui naar Rijswijkseplein, zo ge noemd naar lepralijders die daar huisden. Het is een somber struikelpad. Achter berg: Een doorkijk in een straat is een visgraat. Grondroosters vreten weg. De voeten ha ken. Groen zien de brievenbussen en naampla ten, waarop geen letter meer te lezen staat. Simon Vinkenoog was Dichter aan Huis van zijn eigen schoonouders in het deftige van Stolkpark in de zoom van de Scheve- ningse Bosjes, door Achterberg bezongen als 'de villawijk die kwijnt en zich Eline Vere waant'. Maar er zaten ook dichters in de binnenstad, in 'deurwaardershuizen met de harde deugd van Katadreuffe die zijn doel bereikt'. Je komt Achterberg zelfs in de lift van een warenhuis tegen: De liften zoeven, breken open en ontlasten zich. Tientallen dringen binnen. Dicht op elkaar, bij 't stijgen ondervinden wij allen dat gevoel der vogelen. Hagenaars die in het kalme herfstweek- einde gedichten en dichters wilden snui ven, konden dat doen met 'Ode aan Den Haag' van Gerrit Achterberg in de hand. Je hoeft maar een etaleur aan het werk te zien en de geest van Achterberg komt tot leven: Een etaleur staat met een pop te stoeien. Hij waant zich met zijn eigen vrouw alleen. Wij kunnen er ons kwalijk mee bemoeien. De vreugde is vandaag aan elk gemeen. Ik heb de ruisende zangen der dichters gemist in Den Haag, zodat de Homerus vertaler H.J. de Roy van Zuydewijn in de beroemde flat Nirwana slechts één toeho order had. Hij was er tevreden over. Den Haag bruist wel niet, maar als je goed snuift bespeur je een zeer apart aroma. Brabantse Eersel, na een stukgelopei relatie. Idem in 1976 op schipper Cor Jacobs (44) uit Vlissingen; na het pro. ces kreeg hulpkelner Frans van de K. jaar gevangenisstraf omdat hij in op. dracht van Jacobs vrouw (verliefd worden op een ander) voor 1500 de moord gepleegd had. De vrouw kreeg tien jaar. Pas na lange verhoren bekende de ma nager O. uit Hardinxveld/Giessendair dat hij eind 1977 de opdracht gegeven zou hebben aan twee criminelen, be- kendes in de illegale wapenhandel, zijn vrouw uit de weg te ruimen. De vrouw werd door de twee ontvoerd, bedwelmd en in een riviertje gegooid, maar over leefde het. In 1981 speelde in Dordrecht de zaai van de bejaarde groenteboer Bastiaan de Rover, die gewurgd werd. Twee mannen bekenden dat het om huur moord ging: gepleegd in opdracht van een andere Dordtenaar, die ten on rechte meende een rijke buit in het huis van de oude man te zullen vinden. De twee huurmoordenaars, Nederlandse twintigers, zouden delen in de buit. Huurmoord bleek ook in 1983 de Arn- hemse/Venrayse taximoord. Al in 1981 was een aanslag met pistoolschoten daan op taxichauffeur Mathie van den Beuken uit Venray, in opdracht van zijn vrouw. Opnieuw in haar opdracht bracht de 26-jarige Rotterdammer Arie K. de 29-jarige taxichauffeur in de rosse buurt in Arnhem om het leven na een lange rit. De dader, dakloos en met drankproblemen, stak hem met hel keukenmes van zijn vrouw in het hart. Hij zou voor de executie 50.000 krij gen, was hem beloofd: de helft van de afgesloten levensverzekering. De dader kreeg een gevangenisstraf van 9, de vrouw van 14 jaar. Schokkender nog was in januari 1983 de huurmoord op marktonderzoeker Leo Snijders (34) in Castricum. Op drachtgever was een straatgenoot, een goede kennis waar Snijders geregeld een kaartje mee legde. Hij kon er niet tegen dat een eind was gekomen aan zijn verhouding met Snijders' vrouw. Hij had het moordwapen aangeschaft, een pistool van zwaar kaliber, en voor 15.000 twee jonge Turken uit het Am sterdamse, 19 en 20 jaar, ingehuurd. Het slachtoffer van het uit de hand ge lopen liefdesdrama werd in de deurope ning van zijn huis doodgeschoten. De opdrachtgever kreeg 9 jaar, de huur moordenaar en zijn hulp tien en zes jaar gevangenisstraf. Op oudejaarsavond 1985 overleefde de Noordwijkse projectontwikkelaar Kuy- pers een moordaanslag. In een proces werd aangevoerd dat een Rotterdamse nachtclubeigenaar in opdracht van een makelaar, een vroegere compagnon van de Noordwijker, voor ƒ50.000 het slachtoffer moest neerschieten. Tien duizend gulden was al aanbetaald. Het zou om een ruzie gaan om bv's en bena deling voor 3 miljoen. In hoger be roep volgde vrijspraak: het bewijs was niet sluitend. De meest recente liquidatie met ver moedens van huurmoord is die van or chideeënkweker De Graaff (66) in zijn kas in Rijswijk. Het proces in die zaak is nog gaande. Verdachte is Nijmeegse drugshandelaar Glenn de F. (25), die bekend heeft in opdracht te hebben schoten voor geld, 40.000. Er zou een omvangrijke criminele organisatie ach ter steken. Wie precies de opdracht heeft gegeven lijkt in het proces buiten schot te blijven wegens onvoldoende hard bewijs. Tijdens de rechtzittingen is gesuggereerd dat de bende meer op drachten voor moordpartijen in petto zou hebben. Alle andere liquidaties betreffen duide lijk terechtstellingen in de drugswereld. Bij het proces tegen een Twentse 'klus jesman' van de drugsmafia die voor 25.000 in december 1988 de Zuidameri- kaanse drugshandelaar Carlos Roda Vila (zijn lijk werd in een bos bij Beek bergen gevonden) uit de weg ruimde, sprak de Zutphense officier van justitie: „Soms wordt gesuggereerd: ach, laten ze elkaar toch afmaken. Maar het toch om levensberoving, in koelen bloede uitgevoerd, omdat dat toevallij goed uitkwam". De politie heeft dat wel toegegeven. Dat de recherche harder loopt als ze een meisje vindt dan bij een dode Turk met heroïne in zijn zak. Omdat, zoals de Amsterdamse hoofdinspecteur Van Dijk zei, bij dat meisje de rechtsorde meer geschokt is. „Dat wordt in de hele samenleving zo gevoeld. Een beetje van 'eigen schuld, dikke bult'. In het milieu weten ze dat hun risico veel groter is dan voor de gewone burger". CRI-deskundigen Van den Eshof en Schippers maken een kanttekening „Een liquidatie kan wel een aanleiding zijn om in een organisatie te duiken. Je hebt dan een heel concrete zaak. Mis schien dat je daarmee de vinger achter andere activiteiten van zo'n bende krijgt". iu I ort na derland ontdoet zich vai jaarden. In de zui woestenij van slikken scheppen zich de Zee eigen gezag. De Zeeuw telingen! Ze zijn van gekomen, van Nijmege hout, Zevenbergen en u ren. Asielzoekers. Ze de dijk van een nieuw it eiland: Noord-Beveland vrijheid maar stuiten nieuwe dwangbuis, d< meerde Kerk. Een onbe sode uit onze vaderl; schiedenis: het leed vat; din Suzanneken, de van de steile dominee het droeve leven van W „Een wild volk, in toom door wrede rechtspraal door religieus fundan Noord-Beveland was Iran", aldus dr Jan Wel lijnsplaat. Hij schreef 'Hervormers aan de Or de': een diepmenseli over een religieus vacu Zeeuws eiland. Iran Door Paul de Schipper De eerste dominee komt door een vrouw. Is ook de tweede gevallen lokking des vlezes? De kerkeraadsnotulen we overspel, hoererij, bloeds voorhuwelijks gedoe in het l De eerst dominee preekt op over de overspelige vroi beurtschipper. „Hoort het Woord gij Isr; Heere heeft een geding me ners van dit land, omdat er geen kennis Gods. Liegen r echtbreken. Het land kwijl komt ten val". Welkom in Colijnsplaat, Ze 1624. Ademloos luistert het volk. Dan springt er een vrouw remd. Buiten zinnen, slinge minee verwijten in het gezic minee met haar 'geboeleerd de priester uit het boek wordt een tirade over malvf armengeld, overspel, twee r het eiland. Schielijk beëindigt de voor preek. In augustis 1624 schri Eduard Adriaensz Booms laatst in de kerkeraadsacte lijnsplaat. Hij wordt ziek, kan onderz de Walcherse kerkvergac meer ontvangen en sterft oj 1625. Op 5 november 1530, Sint F Saterdach, is Noord-Bevelai ken. Achtenzestig jaar lang ligt voor eb en vloed. Dan ruik tionele beleggers' geld. Maria van Nassau, dochter van Oranje, verpandt het re dijking aan Hollandse koo de noordelijke gewesten sta nationale stapeleconomie ui: schoenen. Het zijn de patriciërs, die de financieren. Een van hen i: pensionaris Oldebarnevelt. De geschiedenis van het ca Colijnsplaat begint een jaar i king, in 1599, als er een Gen Gemeente wordt gesticht. De eerste predikant van wordt, in datzelfde jaa Adriaansz. Booms. Hij is de kerk een bruggehoofd bezt zaam probeert hij zijn kudd het spoor te houden, een laagd door pest, honger en ai Jan Weiten voelt zich sonj door hun stemmen. Hij zou Jen spreken: 'Ik zou die me 'iken'. blijven voor hem figuren gleden. ten, doe-het-zelf-histori Refoneerd arts woont in C J een goudzoeker en de ®.es^°.denis van de kleine J ié, J et uitdrukt. e'tenWeigert genoegen te

de Stem | 1991 | | pagina 24