Snelle aanpak St.Albert mogelijk 0 Krui Gemeente Terneuzen gaat klantgerichter werken Woningbouwvereniging Sas van Gent optimistisch over renovatie wijk Konijn op tafel en 'schip aan de grond' Zware eisen tegen oplichterspaar uit Vlissingen PENNI Provincie begrijpt haast met Sprong over de Kreek ledereen wil wel een intelligente thuiswacht. POLITIE SUPPORT PLAATSELIJK NIEUWS Zestig uur dienstverlening voor plegen van meineed Volgende w Ruim vier jaar geëist voor seksueel misbruiken meisje de stem ZEELAND zaterdag 2 november 1991 C3 Eis 18 maanden, ontzegging voor ongeval met slok op erz*it Terneuzenaar Alex Minnebo neemt afscheid van 'de sleepdienst' Of^cier vraagt boete van 160.000, gevangenisstraf en dienstverlening Beroving in Koewacht Terneuzen Sas van Gent MARKTEN de stem Van onze verslaggever Terneuzen - Effectiever, effi ciënter en klantgerichter werken. Dat zijn de voor naamste doelstellingen die de gemeente Terneuzen voor ogen heeft met de nieuwe or ganisatie van het ambtelijk apparaat. De inwoners van Terneuzen zul len de reorganisatie vooral gaan merken in een snellere afhande ling van zaken als het verlengen van een paspoort of rijbewijs en aanvragen voor een bouwver gunning. Bovendien streeft de gemeente naar één centrale balie, waar de burgers voor deze handelingen terecht kunnen. „Klantgerichter werken", is het motto van ge meentesecretaris Th. de Brau- Die centrale balie laat echter nog even op zich wachten. De baie komt in het nieuw te bou wen stadskantoor. De Brauwer hoopt dat die bouw in 1993 kan beginnen. Wel staat een aantal andere veranderingen op de rol om de burgers van Terneuzen beter te bedienen. „We denken aan een verlenging van de ope ningstijden van het bureau be volking. Dat moet bijvoorbeeld open zijn op koopavonden en tussen de middag. We moeten toe naar een situatie waarin je een nieuw paspoort na een kwartiertje wachten gelijk mee kunt nemen." Uiteindelijk wil de gemeente ook toe naar een lan gere openstelling van de loketten van de sociale diénst en bouw en woningtoezicht. „Maar we beginnen kleinschalig." De nieuwe gemeentelijke organi satie bestaat uit drie sectoren en een managementteam. In de nieuwe structuur liggen be voegdheden op 'lagere' niveaus. Een voorbeeld is het afgeven van vergunningen. „Veel meer be slissingen worden op lager ni veau genomen." De reorganisatie startte in april 1989 en resulteerde in het pas gereedgekomen bedrijfs- en for matieplan. Ongeveer 80 ambte naren houden hun zelfde baantje. De anderen krijgen een gewijzigde of zelfs helemaal nieuwe functie. Volgens De Brauwer is het gros van de amb tenaren tevreden met het nieuwe organisatiemodel. De organisatie nieuwe stijl gaat 1 januari van start. Van onze verslaggever Sas van Gent - De woningbouwvereniging Vooruit in' Sas van Gent is optimistisch gestemd over een versnelde renovatie van de wijk St. Albert. Deze maand legt de Nationale sprak donderdag tijdens de be- Woningraad de laatste hand aan een Centraal Fonds voor Volks huisvesting ondersteunt. Dit Fonds helpt woningbouwvereni gingen die in financiële proble men zijn gekomen uit de nood. Vooruit klopte daar twee jaar geleden aan voor steun voor de miljoenenoperatie. Als het Centraal Fonds de plan nen goedkeurt, ziet R. de Houck, secretaris van het bestuur van de woningbouwvereniging moge lijkheden om de hele wijk bin nen een jaar te renoveren. De secretaris reageert hiermee op de sombere beschouwingen van de Sasse gemeenteraadsfr actie van het CDA. Het CDA Van onze correspondent Middelburg - Tegen de 29-jarige M. de R. uit het Belgische St.- Gillis Waas is vrijdag op de zit ting van de rechtbank in Mid delburg een rijontzegging van 18 maanden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van vier maan den met een pïoeftijd van 2 jaar geëist. Op 10 juni van het vorige jaar had De R. die geen rijbewijs had en naar later bleek met een pro millage van 2.10 op zijn motor was gestapt, een ongeluïckige in haalmanoeuvre op de Zoetevaart uitgehaald. Daarbij kwam hij over de ononderbroken witte streep op de linkerweghelft en botste frontaal tegen een tege moetkomende personenauto. Zijn duopassagier belandde met een borstwervelbreuk in het zie kenhuis, evenals een inzittende van de auto die nek-, rug- en schouderletsel opliep. Volgens eigen zeggen had De R. slechts acht 'pintjes' opgehad. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. grotingsvergadering zijn onge rustheid uit over de zwakke fi nanciële positie van de woning bouwvereniging die het opknap pen van de wijk in gevaar kan brengen. Leegstand „We hebben jaren achter elkaar een beroep op onze reserves moeten doen omdat we met een grote leegstand te kampen heb ben gehad in St. Albert. Onze re serves waren een paar miljoen, maar als je per jaar met vier tot vijf ton aan huurderving te ma ken hebt, hol je natuurlijk ach teruit. Dat heeft niets te maken met slecht beheer of zo. Wij heb ben de wind tegen gehad in Sas van Gent. Door de sluiting van een aantal bedrijven is het snel achteruitgegaan met de verhuur baarheid van de wijk. Financieel gezien hebben we nu de magi sche grens van nul bereikt", legt R. de Houck de situatie uit. Maar er gloort licht aan de hori zon. Was de leegstand enkele ja ren geleden nog boven de 100 woningen. Nu staan er nog zo'n twintig woningen leeg. Een aan tal laat de woningbouwvereni ging bewust leeg staan omdat ze eerst moeten worden opgeknapt. En die grote beurt waarvoor noch de gemeente noch de wo ningbouwvereniging voldoende geld heeft, komt nu toch dichter bij. Positief „Onze aanmelding is zeer posi tief ontvangen bij het Centraal Fonds. Het rapport van de Na tionale Woningraad is op een oor na gevild. We hebben goede be richten ontvangen dat het plan het haalt", aldus De Houck. Maar er schuilt nog een addertje onder het gras. Behalve de bij drage van het Centraal Fonds heeft de woningbouwvereniging ook geld van de gemeente nodig. Van onze verslaggever Terneuzen - De provincie Zeeland begrijpt de haast die de gemeente Terneuzen wil maken met de stadsuitbreiding in oostelijke richting. Het ambtelijk overleg daarover moet zo snel mogelijk zijn beslag krijgen zodat uitvoering van het plan mogelijk is. Dat bleek gisteren bij het werk bezoek van gedeputeerde L. Ne- derhoed-Zijlstra (ruimtelijke or dening) aan Terneuzen. De zogenaamde Sprong over de Kreek was een van de gespreks onderwerpen. „Er is een duide lijke vraag. We begrijpen dat de tijd voor de gemeente Terneuzen gaat dringen", aldus de gedepu teerde. Burgemeester R. Barbé onderstreepte dat nog eens door aan te geven dat er eigenlijk al een wachtlijst is van potentiële kopers van bouwgrond. „Daarom hopen we op hele korte termijn, misschien eind volgend jaar al, te kunnen beginnen met de eerste fase." Mevrouw Nederhoed drong wel aan ondanks de haast waarmee de nieuwe' stadswijk uit de grond moet worden gestampt zorgvuldig te werk te gaan. „Zo moeten verkeerstechnische za ken bijvoorbeeld duidelijk afge wogen worden." Erkend Uneto Beveiligings- ^•5^ Installateur Elektronische beveiliging Oranjestraat 5 Tel. 01155-2710 De gedeputeerde sprak verder met het Terneuzense gemeente bestuur over het woonwagenbe- leid. Daarin loopt Terneuzen achter, constateerde ze. Immers, in de periode '90-'92 moet de ge meente nog zes nieuwe staan plaatsen voor woonwagens reali seren, plus vervangende ruimte voor de woonwagenbewoners van De Blikweide in Sluiskil. De aanleg van woonwagencentra op al aangewezen locaties in Terneuzen, Biervliet en Zaam- slag ligt echter problematisch. Op de locatie bij Smitsschorre in Terneuzen moet een nader bo demsaneringsonderzoek plaats vinden, in Biervliet loopt een onteigeningsprocedure en de aanleg in Zaamslag ondervindt vertraging van de milieu-effec trapportage voor de rondweg. „Problemen die we met zijn al len op moeten lossen. Dat vergt de komende jaren een extra in spanning", aldus Nederhoed. Door Paul de Schipper Terneuzen - De mislukte kerstdiners zijn een herinne ring: konijn net op tafel 'schip aan de grond'. En de bevallingen van zijn vrouw die hij net niet miste. „Ach", zegt Alex Minnebo, „wie in de scheepvaart werkt, moet niet op een uurtje kijken." Alex Minnebo (57), veertig jaar in de scheepvaart, waarvan vijf endertig jaar bij De Meyer Ter neuzen, de laatste twintig jaar bij de sleepdienst, het agent schap van de Antwerpse Unie van Redding en Sleepdien- sten(URS). Zoon van een visser en getrouwd met Janna, dochter van een bin nenschipper. Zij is de wal nooit gewoon geraakt. 'Een noodzake lijk kwaad', vindt ze. Vandaag neemt hij afscheid bij De Meyer, de vut wacht. „Je valt in een gat", hebben z'n collega's gewaarschuwd, maar voorlopig zit hij redelijk tevreden aan boord van zijn kotterjacht Dis covery. Minnebo's waladres is één van de Scheldeflats in Terneuzen, uitzicht op de Westerschelde en 'de Put', de rede van Terneuzen. Zijn vrouw: „Ik heb menig jobje doorgebeld. Schip op drift, ik zag het gebeuren, dan belde ik: stuur es een boot naar de Put." Inklaren Ooit wilde hij zeeman worden, maar zijn vader voelde er niks voor: „Hij vond het water mooi, maar vanaf de wal. 'Daar zoek je maar een baantje in de scheep vaart', zei hij." En zo ging de jonge Alex Minnebo schepen inklaren bij Bath op de Wester schelde. Eerst voor het expedi tiekantoor Blok, maar op 1 sep tember 1956 begon hij bij de Meyer, als waterklerk in de ka piteinskamer. Een waterklerk is een scheeps- verzorger aan wal. Hij regelt de papieren voor de kapitein, haalt kasgeld voor het schip, zorgt voor de bloemkolen en brengt de post aan boord. „Geen post, dan stond het gezicht van de kapi tein op onweer. 'Where is our mail?', was het eerste wat ze vroegen." Kakkerlak Mooie tijden! „Er marcheerde wel eens een kakkerlak over je documenten en de Spanjaarden kweekten nog varkens op het achterdek. Als er een schip bin nenkwam voor de oude zeesluis in Terneuzen, dan moest het eerst tegen de palen om in te klaren. Je roeide er naar toe met de bootmannen. Was de zaak ge regeld, dan schonk de kapitein een borrel, een vast gebruik. Zo ben ik een keer verschrikkelijk ziek geweest van de Spaanse cognac." Tóen hij aan boord bij een Duitser de borrel een keer weigerde, kreeg hij te horen: 'Verdammte Hollander. Sind Sie den Krieg noch nicht verges sen?" Bij het werk van de waterklerk zat ook het beheer van de sleep dienst, het agentschap voor de URS. „Ik hoor het de ouwe meneer De Meyer nog zeggen in '57: 'Minne bo, schip aan de grond bij Hoe- dekenskerke. Naar buiten! 'Ja maar...' Niks maren, hup op de sleepboot en contract maken'. Daar stond ik dan ineens als bergingsleider." In 1968, toen de nieuwe zeesluis van Terneuzen werd geopend nam het aantal scheepvaartbe wegingen via het kanaal Gent- Terneuzen snel toe. De Meyer besloot sleepdienst en kapiteins kamer te splitsen, voor Minnebo de start als chef-coördinator van de sleepdienst in het kantoor op de Middenhavendam. Onveilig Mooie tijden! De Westerschelde was een onveilige rivier, elke week liep er wel een schip aan de grond. „Er was geen radar, geen bege leiding vanaf de wal. Ouwe stoomschepen hadden geen kracht. Als ze leeg waren sloeg de schroef machteloos boven water. Met een bries wind dre ven ze van lamlendigheid tegen de plaat." „Pasen '72." Minnebo gloeit nog bij de herinnering. „Dikke mist man. In de Put van Terneuzen zat een containerschip omhoog, bij Bath ook een containerschip. En dan was er de British Ke strel, geladen met kerosine, de rotste lading die je bedenken kan. Die zat bij Baarland vast." Minnebo ging erop af: „Daar stond ik alleen op de brug met de kapitein. Potdicht van de mist. De loods, een Waalse Belg zei in half-Vlaams: 'Sorry me neer, ik ga met pensioen. Dit is mijn laatste reis. Is-ie vlot, breng 'm dan maar naar de Put van Terneuzen' en hij ging naar de mess-room beneden. Hij is niet meer op de brug geweest." Slagveld Eind van de jaren '70 verbrak de concurrerende sleepdienst Mul ler een langlopende overeen komst over het verdelen van de bergingsinkomsten op de Wes terschelde. Bij mist en storm veranderde de rivier in een slag veld met elkaar beloerende sleepboten. In de haast om bij een gestrand schip te komen, knalden ze soms op elkaar. Ber gers zwaaiden met bijlen en ont moetten elkaar voor de recht bank. Minnebo: „Na een aanva ring in de haven had ik een knallende ruzie met de broers Muller. Verschrikkelijk. Toen heb ik tegen mezelf gezegd: uit dat hout ben ik niet gesneden." Hij concentreerde zich voortaan op het werk in 'de wacht', de communicatie- en commando centrale van de sleepdienst, let terlijk en zenuwcentrum met rinkelende telefoons en veel ra dioverkeer. Anno 1991 is de grote concuren- tieslag voorbij. URS heeft Mul ler begin dit jaar opgekocht. Al leen de zelfstandig opererende Cees Muller is er nog met zijn Multratug-slepers. Het scheepvaartverkeer op de Westerschelde vaart nu in veilig water. Minnebo: „Met de komst van de radarketen is de veilig heid sterk toegenomen. Als er nu een schip uit het roer loopt, wordt er onmiddellijk gewaar schuwd. Voor de berger is het minder interessant geworden." Voor Minnebo is het voorbij: 'k Heb het allemaal meegemaakt. Nu ga ik proberen in te halen wat ik die veertig jaar gemist heb: rust!" Van onze correspondent Middelburg - Officier van justitie mr. J. Groen heeft vrijdag op de zitting van de rechtbank in Middelburg te gen de 54-jarige Vlissinger P.B. een boete van 160.000 en een jaar gevangenisstraf waarvan zes maanden voor waardelijk geëist. Tegen de echtgenote, de even- oude F. de B., eiste hij 50 uur dienstverlening (is gelijk aan vijf weken gevangenisstraf) en 20 weken voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van ■twee jaar. Beiden stonden te recht wegens oplichting en vals heid in geschrifte. Van 1986 tot 1988 benaderde het echtpaar, dat het bedrijf Euro pean Patent Model Trademark- registration Buro bv (EPB) in het leven had geroepen, meer dan duizend bedrijven in het Verre Oosten met het dringende verzoek hun handelsmerk of logo te laten registreren. Daarbij voerden zij aan, dat anders - overigens gefingeerde - andere bedrijven het handelsmerk in Europa zouden gebruiken. Tegen betaling zou EPB het merk dan in de Benelux laten registreren. De volgende stap was een ver zoek om geld om de omzetting van de Benelux-registratie naar een EG-registratie mogelijk te maken. 'Want', zo lieten ze de klanten weten, 'er komt binnen kort een Europees merkenburo en dat gaat u het nodige geld kosten. Als wij dat doen is het veel goedkoper'. Echter, slechts enkele merken werden inder daad bij het Benelux-merken- buro geregistreerd en van een omzetting was geen sprake om dat er, zo lieten deskundigen op de zitting weten, er voorlopig helemaal geen Europees mer kenburo in het verschiet is. Het geld van de bedrijven verdween dus in de zakken van het echt paar. Eind 1989 ging de zaak mis. De Vlissinger werd ziek, de dollar- Koewacht - De 87-jarige C. de P. uit Koewacht is donder dagmiddag beroofd van een portefeuille met daarin voor enkele honderden guldens aan bankbiljetten. Omstreeks half vijf belde een man aan die zei de stand van de water leidingmeter in de woning kwam opnemen. De P. liet de man binnen en kwam toen deze was vertrokken tot de ontdekking dat hij zijn porte feuille miste. BINGO - Buurtvereniging Hof Zeldenrust/St.-Annapol- der houdt vandaag een bingo in het Rivierenhuis aan de IJsselstraat, aanvang 20.00 uur. KAARTING - Buurtvereni ging St.-Albert houdt zondag de tweede kaarting van het seizoen in het gelijknamige buurthuis, aanvang 14.00 uur. De spelsoorten zijn bieden en jokeren. Kapelle, 1 november - Veiling Holland Zeeland. Afd. Kapelle: Golden, 16.000 kg 80/90 1-2 225, II 158, 70/80 1-2 217, 1-3 206, II 149, 65/70 1-2 157, 1-3 152, II 121. Jonagold, 6.000 kg: 80/90 1-2 243, 70/80 1-2 242, 65/70 1-2 154. Blok Peren: Conference, 11.000 kg: 65/75 2 262, II 189, 55/65 1-2 193, II 162. 45/55 II 71. Doyenne, 14.000 kg: 75/85 1-3 272, II 264. 65/75 1-3 240, II 218, 55/65 1-3 108, II 97. Elstar, 5.000 kg: 80/85 KL I 272-. 75/80 I 289-, 70/75 kl. I 290-292, 65/70 Kl. I 230-242, 60/65 Kl. I 149-166. Golden, 9.000 kg: 80/90 Kl. I 241-, kl. II 97- 70/80 kl. I 189- Kl. II 122-. 65/70 Kl. I 91-, Kl. II 91-, Jonagold, 22.000 kg: 80/90 Kl. I 151- 225, Kl. II 70-166. 70/80 kl. I 152-240 kl. II 70-198, 65/70 142-149, kl. II 102- 139. Kavel Peren: Conference, 28.000 kg 65/75 kl. I 237-, kl. II 35-223. 55/65 kl I 174-181, Kl. II 35-167. 45/55 kl. II 29-67. Doyenne, 6.000 kg: 75/85 Kl. II 55-170. 65&75 Kl. II 55-161. 55/65 Kl. II 55-, Van onze correspondent Middelburg - De Middel burgse rechtbank heeft vrij dag de 23-jarige F.M. uit Nieuw-Namen conform de eis veroordeeld tot zestig uur dienstverlening. De dienst verlening staat gelijk aan zes weken gevangenisstraf. M. was er eind 1987 getuige van dat zijn vriend tijdens een café ruzie iemand een kapot bierglas in het gezicht drukte. Op ver zoek van de advocaat trok hij la ter zijn verklaring in. Vlak voor de zaak uiteindelijk in hoger be roep bij het hof in Den Haag werd behandeld, kreeg hij nog maals het dringende verzoek van mr. Van Voorst-Vader om de verklaring in te trekken. „Dat zou zijn vriend ettelijke duizen den guldens schelen en boven dien konden 'ze' hem niets ma- ken." Tijdens" de behandeling van zaak in Den Haag werd de man die voor de gezelligheid met zijn vriend was meegegaan - echte: onverwachts als getuige opge roepen en viel daar ondanks di verse waarschuwingen door de mand. De dubieuze rol van ad vocaat Van Voorst Vader werd door officier van justitie Van de: Bel duidelijk meegenomen zijn eis, toen hij in plaats van dl gebruikelijke drie maandei slechts zes weken eiste. „De advocaat wist ervan, procureur-generaal in Den Haag was op voorhand al op de hoogte en de advocaat heeft de man woon laten verzuipen in pla van hem te helpen", zo conclu deerde hij veertien dagen den. Alex Minnebo gaat na veertig jaar in de scheepvaart in de vut: „Nu ga ik proberen in te halen wat ik al die tijd gemist heb: rust!" - foto de stem cor j. de boer koers daalde en het bedrijf ging failliet. De klanten konden naar hun centen, enkele honderddui zenden Amerikaanse dollars, fluiten. De volgende stap was de oprichting van de Centrale Di rectie Bouwbeleggingen bv (CDB Corporation), waarbij ge fingeerde contracten werden op gemaakt om licentierechten over te dragen aan (weer) gefingeerde ondernemingen die absoluut niet van plan waren iets in licentie te maken, laat staan te verkopen. Van dat bedrijf was mevrouw De B. de directrice. Uiteindelijk klapte de hele zaak doordat jus titie een inval in het Vlissingse bedrijf deed en de hele admini stratie in beslag nam. yan onze verslaggever Cadzand - Het kruispunt bij Cadzand wordt een sti liger gemaakt. Nadat de kruising eerder was jerd in een mini-rotonde woi gende week begonnen met de v- van de weg richting Sluis. Hierdoor wordt het weggedeef zichtelijker. Over een lengte v honderd meter wordt de aanslu de mini-rotonde anderhalve m r ZEEUWS ZEKER. Vraag uw verzekeringsadviseur. Van onze correspondent Middelburg - Was de 41-jarige J. de H. uit Tholen nu wel niet schuldig aan seksueel misbruik en mishandeling van e nu 18-jarig zwak begaafd meisje uit St.-Maartensdijk? In eerste instantie leek het erop, want de aanklacht, zoals die vrijdag op de ruim vier uur du rende zitting van de rechtbank in Middelburg werd voorgedra gen, loog er niet om. Van 1981 tot 1989 zou De H. samen met de vader, de broer en de neef van het meisje haar met de nodige regelmaat hebben verkracht. De zaak tegen de broer, de vader en de neef van het meisje diende in 1989, en het trio werd toen forse gevangenisstraffen opge legd. Genius achter het seksuele geweld was de vader van het meisje, die zich zoals hij destijds zei, Tiet inspireren door het kij ken naar pornofilms'. Opmerkelijk in de hele zaak was overigens dat de enige echte be lastende verklaring van het meisje zelf kwam. Alle andere verklaringen waren gebaseerd op hetgeen zij had gezegd en groepsleiders geloofden haar oi voorwaardelijk. Volgens De H.'s advocate, me vrouw ®r. J. Huijsman berustte alles op roddel, insinuaties e achterklap. Voor officier van justitie mt vrouw J. van Gelder was wel df gelijk bewezen dat De H. de set suele mishandelingen op zijn gt weten had en eiste een gevangi nisstraf van viereneenhalf jan waarvan drie maanden voor waardelijk met een proeftijd va twee jaar. Mevrouw mr. J. Huijsman kwal na een pleidooi van meer da een uur tot een geheel anc conclusie en stelde dat er na veel ontrafeld bewijs all maar vrijspraak kon volgen. Over veertien dagen wijst 4 rechtbank vonnis. (ADVERTENTIE) door Van Grieken Schel!

de Stem | 1991 | | pagina 18