re afel? cn Geweld overschaduwt top BEKENDMAKING 1.79 u^89 1.99 2as 1.98 irs van - i&9013.90 Mijnwerkers zien het donker in Terroristen willen met aanslagen conferentie boycotten 'PLO betaalt rekening Palestijnse delegatie' Servië wijst EG-dreigementen over sancties van de hand )d, nkaas 45+, »g4.99 de kleintjes letten. Merijntje Duitsland wil sluiting café 'Hitier' in Seoul DDR nam grafzerken weg om in Westen te verkopen iiotex Extra [hoofdwasversterker, :erker,. Edet tissue toiletpapier, HYUNDAI Het nieuwe wereldrfrêi'k Garage 't Westen oostburg 01170-52255 Zwakzinnigenzorg werkt niet samen Plan-Simons toch sneller behandeld EG-landen oneens over Euro-leger Hong Kong stuurt Vietnamezen terug Parlement hekelt beleid Justitie Van Melle mag weer verkopen joenen voor Prost na ontslag IN DEZE KRANT: Midden Oosten-conferentie OKTOBER - WOONMAAND W X 55 pak 500 gram 'bedrukt met St. Nicolaas- rijmpjes, pak 12 rollen ;ratls 06-0305. cijfertjes bij staan kunt u al tels waar een van die cijfers op gelden van dinsdag 29 oktober mber a.s.. strekt- Hulst - Er komt voorlopig geen samenwerking binnen de zwak zinnigenzorg in Zeeuwsch- Vlaanderen. Omdat drie instel lingen weigeren deel te nemen is de Federatie Zwakzinnigenzorg Zeeuwsch-Vlaanderen (FZZ) op geheven. zie zeeland - c1 Den Haag - De Eerste Kamer behandelt het plan-Simons (de beoogde wijziging van het ziek tekostenstelsel) op 19 november. Hiermee komt ze tegemoet aan de wens van het kabinet om zo nog op 1 januari bepaalde on derdelen ervan in te laten gaan. Of de Kamer inhoudelijk ak koord gaat met het plan, is ech ter onzeker. zie binnenland-a3 Bonn - De landen van de Euro pese Gemeenschap zijn het nog helemaal niet eens over een Europees leger. Dat bleek giste ren tijdens een bijeenkomst van de Westeuropese Unie. Geschil punt is vooral de rol van de Navo in zo'n Euro-leger. zie buitenland-a5 Hong Kong - De meeste van de ruim 63.000 Vietnamese boot vluchtelingen die in Hong Kong verblijven, worden op het vlieg tuig naar huis gezet. Dat zijn de Britse en Vietnamese regering gisteren overeengekomen. zie buitenland-a5 Den Haag - De Tweede Kamer heeft gisteren flinke kritiek geuit op het beleid van Justitie. Volgens parlementariërs is er een groot verschil tussen de theorie en de praktijk van de criminaliteitsbestrijding. zie binnenland-a3 Sao Paolo - Fabrikant Van Melle mag weer snoep verkopen in Brazilië. Het Braziliaanse minis terie van Volksgezondheid heeft gisteren besloten het verkoop verbod op te heffen. Dit was in gesteld nadat in snoepjes van Van Melle cocaïne was aange troffen. De fabrikant wil het door de cocaïne-affaire gedeukte imago oppoetsen. zie economie-a6 Modena - Oud-wereldkampioen Alain Prost staat op straat. Fer rari ontsloeg gisteren de succes volle formule-l-coureur op staande voet. Het ontslag legt Prost geen windeieren: als Fer rari zijn contract nakomt, krijgt de ster-coureur vijftien miljoen gulden. zie sport -bi vandaag 2 katernen Achtergrond A2 Binnenland A3 Buitenland A4 Economie A5/A6 Beurs A6 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 De PLO betaalt toch altijd het gelag? De Israëlische premier Shamir begroet Sovjetleider Gorbats- Hanan Ashrawi, woordvoerster van de Palestijnse delegatie jov in de Sovjet-ambassade in Madrid. - foto ap staat journalisten te woord in Madrid. foto epa Twee Duitse mijnwerkers luisteren verslagen naar een redevoering van de Duitse minister van Economische Zaken, Mölleman, die op een bijeenkomst van mijnwerkers kwam vertellen dat er op subsidies voor de mijnindustrie gekort zal worden. - foto epa Seoul (dpa) - De Duitse ambassade in Zuid-Korea heeft bij de overheid in Seoul gevraagd om sluiting van een plaatselijk café met de naam 'Hitier'. Bij de ingang van het bierlokaal hangen een Duitse vlag en een nazi-arend met hakenkruis, die 's nachts verlicht zijn. In het café zelf hangen nog meer nazi-symbolen, zoals een groot por tret van Hitier aan de muur en zijn afbeelding op lucifersdo zen. Op het menu komt ook een 'Hitlermenu' voor. Het gebruik van nazi-symbolen zal de Duitsers kwetsen en een verkeerd beeld van Duitsland in Zuid-Korea weergeven, aldus de ambassade. Bovendien zijn nazi-symbolen slecht voor de re putatie van Duitsland in het buitenland. De eigenaar van het café dat druk wordt bezocht is echter niet van plan de naam te veranderen. De ambassade hoopt nu op een positieve reactie van de Zuidkoreaanse overheid. De afgelopen vier jaar is de ambassade in Zuid-Korea eerder een keer in actie gekomen om te protesteren tegen een bar die 'Gestapo' heette. De bar veranderde later zijn naam. Berlijn (ap) - Een ambtenaar op het voormalige ministerie van Financiën van de DDR heeft jarenlang systematisch oude Oostduitse grafstenen laten roven om die door staatshandels- firma's voor harde valuta in het Westen te verkopen. Ook oude straatklinkers werden verkocht. Dit heeft de Berliner Zeitung gisteren openbaar gemaakt. Vol gens de krant blijkt uit dossiers dat een aantal bedrijven zo aan de kost kwam. Verantwoordelijk voor de ver koop van grafstenen was het be drijf Aussenhandelsbetrieb Kunst und Antiquitaten GmbH. De onderneming had zelfs met de regionale hoofden van de af delingen verkeer en wegenbouw contracten gesloten voor de leve ring van oude straatklinkers. Het bedrijf is eerder in opspraak geraakt wegens de verkoop van oude boekencollecties en schil derijen en prenten die op du bieuze gronden bij particulieren in beslag werden genomen. Zo werden in de regio Halle in 1987 kinderkopjes ter waarde van 742.000 mark uit de straten getrokken om in ze in het Wes ten tegen harde valuta te verko pen. Belgrado (ap) - Servië heeft gisteren de EG-dreigementen - sancties tegen de republiek in te stellen en de opstandige deelrepublieken eventueel te erkennen - veroordeeld. Servië roept op tot beëindi ging van de vredesconferen tie over Joegoslavië. Plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken Veizovic van Servië liet vanuit Belgrado weten dat Servië niet meer ge looft in de voortzetting van de vredesonderhandelingen. De EG heeft maandag gedreigd sancties tegen Servië in te stel len als die republiek niet ak koord voor 4 november akkoord gaat met het Europese vredes plan. Veizovic noemde dit ulti matum onrechtvaardig en zei dat Servië weliswaar het pian op sommige punten afwijst, maar de Europese vredespogingen als geheel ondersteunt. Secretaris-generaal van de rege- Een Kroatische soldaat schiet een salvo af op Servische posi ties in een voorstad van Karlovac. - foto epa rende socialistische partij van Servië, Skundric, noemt het ulti matum 'een schending van de in ternationale rechtsgang'. Volgens Skundric wordt met het plan van de EG om van Joego slavië een losse federatie van zes soevereine of onafhankelijke re publieken te maken het recht op zelfbeschikking voor de Serviërs genegeerd. Minister Van den Broek (Buiten landse Zaken) heeft gisteren van de Kamer te horen gekregen dat wat haar betreft de tijd van een neutrale benadering van de pro blemen in Joegoslavië voorbij is. Alle fracties, CDA, PvdA en WD voorop, zouden het liefst zien dat de EG een duidelijk sig naal afgeeft richting Servië dat de grens bereikt is. Wat vooral voorkomen moet worden is dat Servië straks met de mond inschikkelijkheid be lijdt, maar in de praktijk ge woon blijft door, schieten, hiel den de Kamerleden De Kok (CDA) en Van Traa (PvdA) de minister voor. Zelf zouden de fracties geen be zwaar hebben tegen het opleg gen van een olie- en handelsboy cot en bevriezing van de tegoe den van de Serven, gekoppeld aan de erkenning van die repu blieken die bereid zijn om op ba sis van de EG-voorstellen tot een oplossing van hun onderlinge problemen te komen. losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang (jÖQRZUlOfk WOENSDAG 30 OKTOBER 1991 I I I I I Van onze correspondenten Madrid - Een explosie van geweld in Zuid-Libanon en de door Israël bezette gebieden heeft gisteren een bloedige schaduw gewor pen over de eerste directe vredesbesprekingen over het Midden Oosten. De Israëlische premier Shamir verklaarde echter dat Israël Ma drid niet zal verlaten als gevolg van de aanslagen. Pro-Iraanse terroristen doodden gisteren in de Israëlische veilig heidszone in Zuid-Libanon ten minste drie Israëlische militai ren bij een bomaanslag. Vergelding Enkele uren eerder schoten radi cale Palestijnen op de bezette Westelijke Jordaanoever twee joodse kolonisten dood. De aan slagen leken erop gericht de vre desbesprekingen in Madrid te saboteren. Israëlische helikopters openden vervolgens - blijkbaar als ver gelding - het vuur op het Pales tijnse vluchtelingenkamp Rashi- diyeh in Zuid-Libanon. Daarbij zouden drie mensen gewond zijn geraakt. In de Libanese hoofdstad Bayrut werd de Amerikaanse ambas sade door onbekenden met een granaat bestookt. Er vielen geen slachtoffers. Vandaag openen Sovjet-president Gorbatsjov en zijn Amerikaanse collega Bush in de Spaanse hoofdstad Madrid de vredesconferentie over het Midden Oosten. Op een extra pagina belichten wij de verschillende deelnemers aan de conferentie zie extra pagina - AA De kans op zon is vandaag niet groot. Het wordt een overwegend sombere dag met weinig wind uit zuidoostelijke richting, in de toop van de dag gaat het regenen. Grote hoeveelheden worden.niet verwacht- Van onze correspondente Willy Werkman Madrid - De PLO betaalt de hotelrekening voor de Pales tijnse delegatie die op dit moment ter gelegenheid van de vre desconferentie voor het Midden-Oosten in de Spaanse hoofd stad verblijft. Afspraken De Amerikaanse president Bush en Sovjetleider Gorbatsjov hiel den gisteren al een voorbespre king in Madrid. De VS en de Sovjetunie houden vast aan VN-resoluties 242 en 338, waarin Israël wordt opge roepen de bezette gebieden te verlaten. Bush en Gorbatsjov riepen de Arabische landen en Israël op te werken aan constructieve oplos singen voor hun conflicten. Bush merkte op dat de VS en de Sov jetunie slechts als bemiddelaars op kunnen treden, de landen moeten zelf een oplossing vin den. Een hoge Palestijnse functiona ris heeft gisteren voor het eerst openbaar gemaakt wat de Pales tijnen op de vredesconferentie voor het Midden-Oosten zullen verlangen: een Palestijnse staat die later een confederatie met Jordanië zal aangaan. vervolg op buitenland Officieel wilde een woordvoer der van de Palestijnen in Madrid niets meer loslaten dan dat 'een rijke Palestijnse organisatie' voor de hotelrekening opdraait, maar zeer goed geïnformeerde bronnen die op voorwaarde van absolute anonimiteit spraken, hebben dit politiek zwaarbela den feit tegenover deze krant be vestigd. Hoe de Israëlische delegatie op dit, voor Jeruzalem moeilijk te verkroppen feit zal reageren, zal vandaag blijken. Een woord voerder van de Israëlische dele gatie zei dat premier Shamir zal beslissen over verdere deelname aan de conferentie als mocht blijken dat de Palestijnse dele gatie door de PLO is gestuurd. Israël heeft indertijd met het Amerikaanse vredesinitiatief voor het Midden-Oosten inge stemd op voorwaarde dat de PLO absoluut zou worden uitge sloten. De kwestie van de Palestijnse hotelrekening is de afgelopen dagen al een twistpunt geweest tussen de Palestijnen en de Ame rikaanse organisatoren van de vredesconferentie. De Palestij nen kregen een stilzwijgende in stemming nadat zij de Amerika nen hadden duidelijk gemaakt dat als de PLO niet mocht beta len, Washington zelf de dollars op tafel zou moeten leggen. Zwaar afgeschermd door de Spaanse veiligheidstroepen en ondergebracht in ver van elkaar afgelegen hotels, concentreren de Israëli's en de Palestijnen zich voorlopig op de openings toespraken die zij morgen zullen houden. (ADVERTENTIES) Onze nieuwe kollektie schitterende meubels is binnen, prachtig van design en komfort. Kom geheel vrijblijvend kijken. U bent van harte welkom! Heeft U speciale wensen? Laat U vrijblijvend adviseren. Wij kunnen leveren op maat gemaakte massief eiken kasten en wandmeubels. Wij kunnen voor U deze meubels spuiten in alle gewenste kleuren. DE EIKEN SCHUUR Strijbeékseweg 14 - Ulvenhout Tel. 076-612614 'Vrijdag Koopavond. Lid Interieur Waarborgfonds Van den Broek weigerde echter de discussie over het sanctiebe leid dat de EG voor ogen staat om Servië tot meer inschikke lijkheid te dwingen, aan te gaan. De Joegoslavische luchtmacht heeft gistermiddag opnieuw aanvallen uitgevoerd op de zwaar belegerde stad Vukovar, in de Oostkroatische provincie Slavonië. De toestellen probeer den met de aanval een offensief van de federale grondtroepen om het centrum van Vukovar te ver overen, te steunen. Volgens de Kroatische zender Radio Zagreb hield de luchtaan val twee uur aan waarbij bom men van 200 en 500 kilogram boven de stad werden afgewor pen. De aanval zou toch zijn af geslagen. De Hongaarse' luchtmacht heeft zijn vliegtuigen gisteren in staat van paraatheid gebracht nadat afgelopen zondag een Hongaars dorp door federale Joegoslavi sche gevechtsvliegtuigen werd gebombardeerd. GRATIS Een echte Parker RoJJer-pen met de naam van uw keuze erin gegra veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 kwartaal automatisch... 75.90 maand automatisch26.00 bank/gironr De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Plaats: Postcode: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze- gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. E STEM. EEN KRANT DIE JE WAT ZEGT.

de Stem | 1991 | | pagina 1