Honderden doden bij aardbeving in India Inzittenden auto overleven botsing met aanstormende trein Meerderheid Israëlische ministers akkoord met deelname Geweldige voetbalshow in Eindhoven Krans bij monument voor kampslachtoffers in Japan EPICENTRUM DISTRICT ALMORA NISSAN 'Israël heeft zeker 300 kernkoppen' Gammele Boeing aan de ketting 'Binnen etmaal Amerikaanse gijzelaar vrij' Minder bui NICUS ELOCOAT Zeeuwen dragen amper autogordel I Oostburg - Een kwart van de Zeeuwse automobilisten draagt autogordel tijdens het rij- Dat bleek zaterdag tijdens een grootscheepse politiecon- I trole bij Sint Anna ter Muiden. I Zeeland behoort tot de provin cies waar de gordel het minst [wordt gedragen. Gisteren wer- |den 104 van de 475 gecontro- leerde automobilisten bekeurd. |ZIE ZEELAND- A4 'Reagan wist van Iran-Contra-zaak' Kamski laat j Kasparov net ontsnappen [Feyenoord met geluk op winst ■Jan Siemerink stijgt met stip [Redding Air Holland nabij ur beïnvloedt 'Pestatievermogen •NDEZE KRANT: Jeruzalem - De Israëlische regering heeft gisteren be sloten deel te nemen aan de vredesconferentie over het Midden-Oosten, die op 30 oktober in Madrid be gint. Arabisch overleg Aanslag tERDER DISTRICT UTTARKASHI (meeste? slachtoffers gemeld) Deelstaat Uttar Pradesh CHINA 6,1 op de schaal van Richter New York (afp) - Israël beschikt over zeker 300 kernkoppen en honderden neutronenbommen. En dat nucleair arsenaal is veel omvangrijker dan de Verenigde Staten denken. Dit meent de Amerikaanse jour nalist Seymour Hersh. De Amerikaanse geheime dien sten schatten het aantal Israëli sche kernwapens op minder dan 100, aldus de journalist. In zijn boek 'The Samson Op tion' schrijft hij dat de joodse staat drie keer in volledige staat van nucleaire paraatheid ver keerd heeft: tijdens de Yon-Kip- puroorlog in 1973 en tijdens de Golfoorlog. Kalusha scoort in vogelvlucht het eerste doelpunt van PSV via de rug van Jonk. Links wacht goaltjesdief Romario zijn kans af. - foto de stem/johan van gurp Schiphol (anp) - Een toestel van de Nigeriaanse luchtvracht maatschappij Gas Air mocht gisteren vanaf de Schiphol de lucht niet in. De politie legde het vliegtuig, een bijna 25 jaar oude Boeing 707, aan de ketting, omdat er van alles aan mankeert. Zo kunnen de pallets, waarmee de vracht wordt vervoerd, niet worden vastgezet. En omdat de stoel van de gezagvoerder ka pot was, zijn z'n veiligheidsriemen gebruikt als scheerlijnen om de stoel 'enigszins op zijn plaats te houden', aldus de politie woordvoerder. Verder zijn er tijdens het onderzoek gaten in de cabinevloer ge constateerd en olielekkages in het hydraulisch systeem. De vrachtdeur sloot niet goed, maar dit probleem werd 'opgelost' met ijzerdraad. Tijdens het onderzoek bleek dat ook een kiep van een van de vleugels niet goed functioneerde. 100 km zuidelijkse grens f Himalaya-gebergte New Delhi (afp) - Na een aardbeving in de nacht van zaterdag op zondag aan de voet van het Himalaya-ge bergte in het noorden van In dia zijn naar schatting tussen de 300 en 500 doden gevallen en 3.000 gewonden. In twee districten vlakbij Tibet zouden duizenden mensen dak loos zijn geworden. Door puin en rotsen die in de ri vier de Ganges terechtkwamen, dreigden er gisteren ook over stromingen. De aardbeving die een kracht had van 6,1 op de schaal van Richter en bijna een minuut aanhield, trof vooral de deel staat Uttar Pradesh, waar vol gens een regeringswoordvoerder Tokyo - Twee organisaties van kampslachtoffers hebben gis teren, aan de vooravond van het bezoek van koningin Beatrix aan Japan, alvast bloemen gelegd bij monumenten van oor logslachtoffers uit Nederlands-Indië. Van onze sportredactie Eindhoven - Vriend en vijand waren het er na afloop van PSV- Ajax in Eindhoven gisteravond roerend over eens. „Een gewel dige voetbalshow", luidde de al gemene conclusie na een wed strijd waarin PSV met 3-2 aan het langste eind trok. Beide Nederlandse voetbaltop pers speelden frank en vrij op de aanval en dat kwam de kwaliteit van het gebodene op het gras duidelijk ten goede. Aad de Mos, trainer van Ander- lecht, woensdag tegenstander van PSV in de eerste wedstrijd van de tweede ronde van het Europacup I-toernooi sprak zelfs van 'zelfmoordvoetbal'. ZIE VERDER SPORT - B1 en B3 De koningin begint morgen aan het eerste staatsbezoek aan Ja pan na de Tweede Wereldoorlog. Ze is gisteren in Kuamoto in het zuiden van Japan aangekomen op doorreis naar Tokyo. De voorzitter van de Stichting Japanse Ereschulden, Lapré, legde bloemen bij het geallieerde monument in Hodogaya. Bij het Nederlandse monument.in Mit- sumaki legde A. Winkler, een van de initiatiefnemers voor de gedenkplaats, een krans. De koningin zal op dbnderdag een bezoek brengen aan Hodo gaya en daar eveneens een krans leggen. Lapré c.s. zijn daartoe gisteren al overgegaan, omdat ze te horen hebben gekregen dat donderdag alleen koningin Bea trix de plechtigheid mag uitvoe ren. „Dat respecteren we, maar met instemming van de Neder landse ambassade hebben we besloten om daar vooraf nu al een gebaar te maken", aldus La pré. Laprés stichting liet gisteren blijken nog steeds bijzonder ver stoord te zijn over uitlatingen van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) dat de fi nanciële claim tegen Japan van 77.000 Nederlandse oorlogs slachtoffers juridisch zwak staat. Volgens Lapré doen dergelijke uitspraken de zaak van zijn stichting geen goed. De stichting vreest zelfs dat Van den Broek met zijn uitlatingen de onder zoekscommissie wil beïnvloeden, die nog tot een onafhankelijk oordeel moet komen over de ju ridische haalbaarheid van de claims. Van den Broek moet zich bovendien weerhouden van me dedelingen over zaken waarin nog geen uitspraak is gedaan, vindt de stichting. ZIE EXTRA OP MAANDAG A-2: Koningin verliest van honkballers Bayrut - De Verenigde Naties verwachten dat er binnen 24 uur een Amerikaanse gijzelaar in Li banon wordt vrijgelaten en dat Israël in diezelfde periode een aantal Arabische gevangenen vrijlaat. Dat hebben de VN gisteren in Bayrut bekend gemaakt. VN-secretaris generaal Perez de Cuellar heeft de afgelopen dagen grote vooruitgang geboekt bij het oplossen van het probleem van de Westerse gijzelaars, de Arabische gevangenen van Israël en de vermiste Israëlische mili-i tairen. In Libanon worden nog negen Westerse gijzelaars vastgehou den. 400 dorpen getroffen zouden zijn. De telefoon is praktisch in het hele rampgebied uitgevallen, waardoor een definitieve balans van slachtoffers en schade waar schijnlijk pas over enkele dagen kan worden opgemaakt. Ook in andere deelstaten zoals Punjab, werd de schok gevoeld. In New Delhi en andere steden in het noorden, stormden tien duizenden mensen in paniek de straat op. Op de Indonesische eilanden Bali en Lombok heeft zich zater dag een zware aardschok voor gedaan. Hoewel de beving een kracht van 5.3 op de schaal van Richter had, is er - voor zover gisternacht bekend - nauwelijks schade aangericht. Er zijn ook geen meldingen van slachtoffers. GRATIS Een echte Parker Roller-pen met de naam van uw keuze erin gegra- veerd. Dat krijgt u cadeau als u ons een nieuwe abonnee rijker maakt. De nieuwe abonnee wordt zelf ook hartelijk verwelkomd. Deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats:- Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: kwartaal acceptgiro77.90 kwartaal automatisch... 75.90 maand automatisch26.00 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: bank/gironr. Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ont vangen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postze gel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. Depressies gaan plaats maken voor een hogedruk- gebied. De wind neemt af en er vallen minder buien. Vandaag af en toe zon en nog een enkel buitje. aderen. i petrochemische ir worden idingen. uitgebreid losse nummers: maandag t/m vrijdag: 1,40 zaterdag: 1,70 131ste jaargang teams met elk circa jt het bedienen en i de kolen- of gas- signalerend karakter, net het diploma ia werktuigkundige|fl en ervaring, maxi- igendiensttoeslag van r maand. Aan de de periode tot en ?n veertien dagen p®r s N.V. EPZ, ermelding van i op de linkerboven- nwinnen, dan kunt g, Personeelszaken, Dat noem ik nou echt kunst- en vliegwerk Van onze verslaggeefster Zegge - 'Slechts' twee ge wonden en een totaal ver nielde auto is de balans van een botsing tussen een trein en een auto. Het ongeluk gebeurde zater dagochtend op de spoorweg overgang bij de Kapelstraat in Zegge. De overweg daar is met knipper lichten en geluidssignalen bevei ligd, spoorbomen zijn er niét. De automobiliste, M.J. uit Zeg ge, heeft - vermoedelijk als ge volg van de laagstaande zon - de lichten niet zien branden. Waarom ze de bel niet heeft ge hoord is nog niet duidelijk. In ieder geval reed de vrouw de spoorweg op, zonder in de gaten De Stripdagen in het Turfschip in Breda, afgelopen weekeinde, zijn door ruim 16.0000 mensen bezocht. Tijdens dit evenement werd de Stripschapsprijs 1991 uitgereikt aan de geestelijke vaders van de kat Heins, René Windig (I) en Eddie de Jong (r). ZIE ZEELAND-AS MAANDAG 21 OKTOBER 1991 ie-afdeling jonge worden opgeleid de fabricage van ndustrie. liek of installatie- rgestuurde indus- nde studies. it B.V., ter atten- afdeling perso- rneuzen. Elocoat b.v. Postbus 90 4530 AB Terneuzen |sew York - Oliver North, de I voormalige Witte Huis-mede- I werker die een sleutelrol speelde lil het Iran-Contra-schandaal, [zegt in een nieuw boek dat Ro- Inald Reagan 'alles wist' van de llran-Contrazaak tijdens zijn [presidentschap. I (ZIE BINNEN- BUITENLAND - A3 Van de auto bleef slechts schroot over. - foto rob de ruyter te~ hebben dat er een trein nader de. Halverwege werd de wagen gegrepen door de aanstormende trein. De klap was zo groot, dat de auto openscheurde. De achterzijde bleef onder de trein steken en de voorkant werd vanaf de twee voorste stoelen weggeslagen. De vader van de chauffeuse, die naast haar zat, kreeg ^de benzi netank tegen zijn achterhoofd. De vrouw wist zelf uit het wrak te kruipen en heeft bij een huis in de buurt hulp gevraagd. De vrouw en haar vader zijn op genomen in het Roosendaalse Franciscus-ziekenhuis. Als gevolg van het ongeval heeft het treinverkeer tussen Breda en Roosendaal zaterdagochtend enige vertraging opgelopen. «ring. grondige analyse Tilburg - De Amerikaan Kamski [zorgde gisteren tijdens het [schaaktoernooi in Tilburg bijna [voor een geweldige stunt. Kamski stond in gewonnen posi- tegen de Russische wereld kampioen Kasparov, maar [maakte het karwei niet naar be lhoren af. Kasparov wist name- I lijk nog een remise te redden, [l ZIE SPORT-B4 - Zonder geluk vaart niemand wel. Dat ondervond ■Feyenoord gisteren in Waalwijk Itij RKC. De Rotterdammers [hadden zich vlak voor tijd eigen- [lijk al verzoend met een 2-2 ge lijk spel, maar de Hongaar Ki- Iprich slaagde er op het nippertje |in voor feyenoord te scoren: 2-3. I ZIE SPORT-b2 j Wenen - Tennisser Jan Sieme- [rink stijgt met stip op de ATP- |wereldranglijst. De Rijnsburge- "aar verloor weliswaar gisteren n Wenen van Wimbledon-win- aar Stich, maar zijn resultaten |in de Oostenrijkse hoofdstad ■waren zo goed, dat hij zeker een iplaats binnen de top-dertig voor lach zal opeisen. ■■ZIE SPORT - bi Badhoevedorp - De luchtvaart maatschappij Air Holland lijkt Igered. De bewindvoerder van de jiasurcéance van betaling verke rende onderneming, mr. M. Pan- °ds, heeft dat gisteren beves- |d. Er is alvast achttien mil joen gulden gegarandeerd voor noodlijdende maatschappij. ZIE BINNEN-BUITENLAND - A3 Geuren hebben meer in bed op de stemming, stressge- °elneid en het prestatievermo- «n van mensen dan voorheen «erd aangenomen. Dat blijkt uit 11 Amerikaans onderzoek. In immige Japanse kantoorgebou- 'en wordt daarom al gebruik «maakt van computergestuurde «stuivers een lekker geurtje «(spreiden om de produktie op te houden. 'ZIECONSUMENT-A6 vandaag 2 katernen Extra op maandag A2 jf'nnen buitenland A3 «eland A4/A5 consument A6 "i v-programma's A7 fe? deel B plagen en standen oetaald voetbal 82 Weg Van onze redactie buitenland Van de twintig ministers stem den er zestien voor, drie tegen en een onthield zich van stemming. De tegenstemmen kwamen van premier Shamirs rivaal binnen de Likud-partij, minister van Huisvesting Sharon en van mi nisters van extreem-rechtse par tijen. De extreem-rechtse Tehiya-par- tij maakte enkele uren na het kabinetsbesluit bekend dat zij per 30 oktober uit de regering zal stappen. De regering-Shamir komt nu nog niet in de problemen, omdat ze de meerderheid in het parle ment houdt. Maar wanneer de andere rechtse partijen het voor beeld van de Tehiya-partij vol gen, raakt Shamir die meerder heid kwijt. Tijdens de kabinetszitting deed Sharon een felle aanval op Sha mir en riep hem op af te treden. Minister Neeman van de Tehiya- partij noemde de deelname aan het vredesoverleg een 'catastro fe' De Arabische landen komen woensdag of donderdag bij elk aar om te proberen een geza menlijk standpunt te formuleren met het oog op de vredesconfe rentie. Dat heeft PLO-leider Arafat gis teren na aankomst in de Jor daanse hoofdstad Amman ge zegd. Daarvoor heeft Arafat voor het eerst sinds drie jaar de Syrische president Assad be zocht. Ook daar was het nade rende beraad onderwerp van overleg. De PLO neemt niet officieel aan de conferentie deel. Bij wijze van compromis is echter afge sproken dat in een gemengde Jordaans-Palestijnse delegatie vertegenwoordigers van de Pa- lestijnen van de bezette gebieden worden opgenomen. In Jordanië arriveerde gisteren ook de minister van Buiten landse Zaken van de Sovjetunie, Pankin. Hij spreekt met de Jordaanse koning Husayn eveneens over de komende conferentie. In het uiterste noorden van de door Israël ingestelde veilig heidszone in Libanon zijn giste ren bij een bomaanslag drie Is raëlische militairen om het leven gekomen en vijf gewond geraakt. De verantwoordelijkheid voor de aanslag werd in Bayrut opgeëist door het Islamitisch Verzet, een verzetscoalitie die geleid wordt door de pro-Iraanse Hezbollah. Zowel Iran als de Hezbollah ver oordelen de inspanningen van de Amerikanen voor de vredescon ferentie over het Midden-Oos ten. Zij verwijten Washington dat het bescherming voor Israël wil winnen ten koste van de Pales- tijnen en de Arabische buurlan den van Israël. ZIE OOK COMMENTAAR ZIE OOK EXTRA OP MAANDAG - A2 ■en. 'kten. jionaal steunpunt e onderneming voor de verdere ingeriieursburo's, goed koopman- of iel: Weg- en dustrieel bedrijf, d. dzijdige projekten i/ordt vrij voor vredes-top sburo Zeeland BV, .58439. Voor l.nr. 01100-12810. Van onze verslaggever Ad Burger

de Stem | 1991 | | pagina 1