Saldo Hulster Ambacht daalt fors Duitse mijnenvegers in Hulst en Hontenisse Grote drukte bij Drumband- en Majorettenc one ours Hulst JANSEN RAAMSDONK IEID Hoge eenmalige lasten en extra afschrijvingen belangrijkste oorzaken Oorlogsbunkers verplaatst Gratis kaarten te winnen roor buutreedners Hulst Duitse binnenvaarttanker ramt remmingswerk van Postbrug in Wemeldinge Reinigingsrechten in Sas van Gent tientje omhoog Boek in de maak over geschiedenis Oostburg Vraag offerte: Tel.: 01621-12991 fax: 22238 [A/EL. ®eddingsboot wit Breskens (komt in actie Pleegouderdag in Heinkenszand X 58 Voor Personen- en E-serie bedrijfswagens. de stem zeeland MAANDAG 14 OKTOBER 1991 n, receptie, [erwinning, nbare dank, feens in de eberichten. J het niet te (2,23, één ?,82. f afbeelding lm rekenen grieven op aling wordt bto's worden É442 of geef hf bij één van bven worden i naam en Liw betaling bor teksten [weigeren, fciken over de hever zich het Ipdrachtgever londerdag «iffl Van onze verslaggever Hulst - Het exploitatieresultaat over 1990 van het waterschap I Hulster Ambacht is fors gedaald |in vergelijking met het jaar I daarvoor. Sloot de jaarrekening van het schap in 9 nog met een positief saldo van ruim 338.000 gulden, in 1990 behaalde Hul ster Ambacht een gunstig resultaat van slechts 78.500 gulden. De belangrijkste oorzaken zijn hoge eenmalige lasten en extra afschrijvin gen. De traditionele taken van het water schap leverden in 1989 een voordelig saldo van meer dan 184.000 gulden op. Dat bedrag liep vorig jaar terug tot een kleine 29.000 gulden. In een toelichting op de jaarrekening voert het schap de hoge eenmalige lasten op als verklaring voor die daling. Zo trok Hulster Am bacht een bedrag van bijna 150.000 gulden uit voor een VUT-regeling waar vijf personeelsleden gebruik van maak ten. Het batig saldo van het kwaliteitsbe heer daalde van meer dan 330.000 gul den tot ongeveer 50.000 gulden. De da ling hier heeft voor een belangrijk deel te maken met het ineens afschrijven van het elektro/mechanisch deel van het rioolpersgemaal Ossenisse. De extra afschrijving kostte 100.000 gulden. Het exploitatiesaldo van de traditionele taken en het waterkwaliteitsbeheer worden toegevoegd aan het eigen ver mogen van het waterschap. Dat steeg in 1990 in totaal met bijna 170.000 gulden tot ruim 3,5 miljoen gulden. Het dagelijks bestuur van het water schap Hulster Ambacht biedt de jaarre kening over 1990 aan op de vergadering van vrijdag 25 oktober. De bijeenkomst is om 14.00 uur in de grote zaal van ge meenschapscentrum Den Dullaert. ht voor veiligheids- srba. Modieus en ui- bn maten. De prijs... Bel of fax voor info. grijs. Hoog model met aardigd uit juchtleder i'| Maten 37 t/m 48. Een 100 tons kraan hijst een van de bunkers op. - foto frank viergever jjVan onze correspondent jïerseke - In Yerseke, ter hoogte van de spoorwegover gang Zanddijk, zijn zaterdag jiet behulp van een 100 tons aan twee bunkertj es uit de veede Wereldoorlog ver plaatst. b bunkertjes, die in 1939 wer- ffin gebouwd, moesten plaats naken voor de werkzaamheden iie aan de spoorwegovergang en ;de aansluitende wegen worden titgevoerd. Zij zijn onderdeel geweest van de Zanddijkstelling die samen met de Bathstelling er voor moest zorgen dat Vlissingen als toegangspoort voor de Schelde werd afgeschermd tegen een bezetting vanuit het oosten. De bunkertjes zijn de enige res tanten van deze verdedigingsli nie. Reden waarom besloten is de bunkertjes niet op te blazen of te slopen, maar enkele meters te verplaatsen. Het verplaatsen zelf was overigens 'een fluitje van een cent': uitgraven, ophij sen, met man en macht duwen en weer neerzetten. 'an onze correspondente «1st - De Stichting Hulster Buutreedners start op zondag 10 lovember 1991 om 11.00 uur precies met de kaartverkoop oor het Buutreedners Festival 1992. Aan de kaartverkoop is en prijsvraag verbonden, waarmee gratis kaarten te winnen ijn. De kaartverkoop is in Coffeeshop Trefpunt. 'e belangstelling vooraf is al zo ook de prijzen van de prijsvraag 1990 uitgedeeld. Voor het buutreedners festival 1992 is er al een zekere deel name van de vaste kern van ton- praters, maar de stichting ziet graag meer aanmeldingen van mensen die een humoristische toespraak willen houden. Nieuwe kandidaten kunnen zich tot 10 november melden bij pen ningmeester Rudi Buysrogge in Hulst of bij voorzitter Bert Brood in Terneuzen. Zoals steeds gaat een deel van de netto opbrengst naar instellin gen in de regio die een financieel steuntje in de rug kunnen ge bruiken. achter. Omdat zei over >dig. En iverweldigend dat de stichting I ernstig rekening houdt met pet opzetten van een derde £vond. Het festival 1992 is op Jrijdag 21 en zaterdag 22 fe-' jruari in de grote zaal van het gemeenschapscentrum 'Den pullaert' en als het enigszins pogelijk is, wordt ook op zon- pg 23 februari een stevige buut femaakt. pet bestuur van de stichting be- jjadrukt dat een groot deel van Be kaarten in de vrije verkoop pordt gebracht, ondanks de jrote vraag vooraf. Ook worden teen grote aantallen kaarten aan p en dezelfde persoon meer jjrkocht. |°rig jaar leverde de losse aartverkoop een lange file pensen op die een kaartje pro- lieerden te bemachtigen. Ook op By november geldt het motto: Tie het eerst komt, het eerst aalt. De kopers van kaarten pacht een aangename verras- nS- Zij dingen door deelname in een eenvoudige prijsvraag lee naar gratis kaarten voor het [n-praat-spektakel. „Iedereen iets weet van het buutreed- F> en aanwezig was bij de jorgaande edities kan dit zo in- hen", aldus Rudi Buysrogge, «tuurslid en buutreedner. Tij de kaartverkoop worden pn onze correspondent - Gistermiddag is de cydmgsboot Prinses Margriet Breskens uitgevaren om het rio.ïf ^an®e Belgische mo- lacht. Qu° Vadis op te halen, pe meldde om omstreeks 16.00 g£aan Vlissingen dat het mo- problemen had. Het bootje Ult Assenede had vier 1 ponen aan boord. Margriet vond het motor- F «n hoogte van het strand Knte wT De reddingsboot eü! bootje daarna naar Bewoners van de socio-woningen van De Sterre in Clinge gaan aan boord van een mijnenveger. - foto de stem cor j. de boer Van onze correspondente Hulst - Twee Duitse oor logsschepen meerden vrij dagmiddag af in het ha ventje van Walsoorde. De mijnenvegers Amazone en Gazelle waren vertrokken uit de Duitse marinehaven Kiel en brachten een bezoek aan de gemeenten Hulst en Hontenisse. Het marineschip Amazone is sinds 1973 geadopteerd door Michelstat. Michelstat is sinds 1969 de partnerstad van de ge meente Hulst, zodat de Ama zone ook vriendschapsbanden met de gemeente Hulst heeft gesloten. Nadat vrijdagmiddag de marineschepen waren ver welkomd door de burgemees ters A. Kessen en Th. Steen kamp van respectievelijk Hulst en Hontenisse en burgemeester R. Ruhr uit Michelstat, werden twintig bemanningsleden en een delegatie van Michelstat in Hulst ontvangen door het ge meentebestuur van Hontenisse. Zaterdag werd een rondrit door de gemeente Hulst gehou den en werd het gezelschap ontvangen op het stadhuis van Hulst. De bemanning van de Amazone zorgde zaterdag avond voor een ontvangst van. de gasten uit Michelstat en Hulst op hun schip. Inwoners van de gemeente Hulst en Hontenisse zijn zowel zaterdag als zondag in de gele genheid gesteld om de mijnen vegers te bezichtigen. Beide schepen hebben de laatste bui tenlandse reis gemaakt. In 1992 worden de schepen uit de vaard genomen. Vandaag ver trekken zij weer richting hun marinehaven Kiel. Van onze correspondent Wemeldinge - De Duitse binnenvaarttanker Pako is gisterochtend in aanvaring gekomen met het rem mingswerk van de Post- burg in het kanaal van Zuid Beveland. De schade bedraagt enkele duizenden guldens. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. Door de klap van de aanvaring kwam het bedieningshuis van de brug terecht op de voor plecht van de met benzine ge laden tanker. Een zich in het bedieningshuis op dat moment bevindend personeelslid kon zich tijdig in veiligheid stellen. De Pako, die weinig schade opliep, is op eigen kracht doorgevaren naar de sluizen van Wemeldinge. Daar is het op last van de autoriteiten voor anker gegaan. Na borg stelling door de rederij mag het schip zijn reis vervolgen. Dat zal wellicht vandaag ge beuren. Door de rijkspolitie wordt een onderzoek ingesteld naar de toedracht van de aan varing. Van onze verslaggever Sas van Gent - Burgemeester en wethouders van Sas van Gent willen de reinigingsrechten met een tientje omhoog doen. Het tarief komt daarmee op 130 gulden per woning per jaar. B en W stellen dat voor om de aanschaf van milieuboxen ge deeltelijk te bekostigen. De milieuboxen zijn bestemd voor de inzameling van klein chemisch afval. Ze worden in de loop van volgend jaar in de ge meente Sas verspreid. Met de aanschaf van de containers is ongeveer 45.000 gulden gemoeid. Door de reinigingsrechten met een tientje te verhogen, komt er 35.150 gulden extra binnen in de gemeentekas. In het voorstel laat het college van burgemeester en wethouders doorschemeren dat de reinigingsrechten de komende jaren wellicht nog verder om hoog gaan. Dat heeft te maken met de toenemende verwer- kings- en stortingskosten van het afval. Het voorstel prijkt op de agenda van de commissie gemeentefi- nanciën. De leden van die com missie hebben een drukke week. Ze komen namelijk twee keer. bijeen om te vergaderen. De eer ste vergadering is morgenavond om 19.00 uur in het gemeente huis aan de Westkade. De tweede is donderdag 17 oktober op hetzelfde tijdstip en dezelfde plaats. De dubbele vergadering heeft te maken met de bespre king van de meerjarenraming. De commissie buigt zich ook over het welzijnsprogramma voor volgend jaar. Nieuw daarin is een bijdrage aan de Gemeen schappelijke Gezondheids Dienst Zeeland (GGD). De GGD krijgt van Sas bijna veertigdui zend gulden subsidie voor alge mene gezondheidszorg. Van onze correspondente Oostburg - Zij die belangstelling hebben voor de ge schiedenis van Oostburg en omgeving komen binnenkort aan hun trekken. Tegen de zomer van 1992 verschijnt namelijk een groot kijk- en leesboek over Oostburg, Cadzand, Groede, Nieuwvliet en Zuidzande van 1900 tot nu. Een van de samenstellers is George van Vooren, die de ge schiedenis van Zeeuwsch- Vlaanderen blijft uitspitten en jarenlang werkzaam was bij de gemeente Aardenburg. Hij werkte ook mee aan boeken over de gemeenten Sluis, Eede en Aardenburg en 'West Zeeuwsch-Vlaanderen 1940'. Van Vooren publiceert verder regelmatig over de historie van Zeeuwsch-Vlaanderen in de rubriek 'Spitten in het ver leden' van dagblad De Stem. Voor dit boek over Groot Oostburg werkte Van Vooren samen met W. Robijn. Zij ver zamelden belangwekkend en vaak historisch materiaal over bovengenoemde plaatsen. Het boekwerk wordt verrijkt met ongeveer 180 oude foto's uit de tijd van 1900 tot heden die nog nooit eerder werden gepubli ceerd. Het boek wordt in drie ver schillende uitvoeringen uitge geven: de gewone, de luxe en de exclusieve bibliofiele uitga ve. Intekenen kan tot 1 januari bij boekhandel Van Geyt in de Steenstraat in Hulst. De na men van de intekenaars wor den in het boek vermeld. Het boek wordt tussen april en juni 1992 gepresenteerd in Oostburg. Van onze correspondente Hulst - In de Noordhal van het gemeenschapscentrum 'Den Dullaert' in Hulst tra den zondag maar liefst 26 korpsen op in het Drum band- en Majoretten Con cours. De organiserende ver eniging 'De Vossen' uit Hulst had er de handen vol aan. Het concours valt onder de auspiciën van de Westbra bantse en Zeeuwse Muziek- bond maar de plaatselijke mensen hebben er maanden lang voor gewerkt om alles in goede banen te leiden. Het was lekker druk in Hulst. Overal stonden grote bussen ge parkeerd en in Den Dullaert was het een doorlopende parade van majoretten en muzikanten in kleurige uniformen. Het programma werd meteen verstoord door de drie minuten te late aankomst van de bussen van Phoenix uit Wateringen bij de veerpont. Dat kostte een uur. Andere auto's die dachten een kortere en vooral vlottere weg gevonden te hebben door de Liefkenshoektunnel reden zich verloren in het Vlaamse polder landschap. Kloortje uit Kloosterzande ontvangt de tweede prijs. Hulst kaapte een aardig pri meurtje binnen. In de zeven jaar dat Hulst een dergelijk concours organiseert, behaalde het een ge middelde van dertig korpsen per concours, het hoogste wat ooit binnen de Druma gehaald is. De jury, bestaande uit S. Maas, A. Thissen, L. Pustjens en J. Pee- ters, keek met argusogen naar de prestaties van de diverse korp sen die probeerden te promove ren naar een hogere divisie. De drumbands werden beoordeeld - foto de stem cor j. de boer op de prestaties die geleverd werden terwijl de groep stil stond en terwijl er gemarcheerd werd. Bij de majoretten werd vooral gelet op de gelijkheid en de wijze waarop de oefening was samengesteld. Er waren twee prijsuitreikingen die muzikaal opgeluisterd wer den door de drumbands. Burge meester A. Kessen overhandigde een vossenbeeld aan de groep majoretten die het hoogste aan tal punten behaalde: De Phoenix (eredivisie) uit Wateringen. Di recteur G. de Croock van Den Dullaert gaf het beeld aan de drumband met het hoogste pun- tenaantal: Kunst na Arbeid (2e divisie) uit Schijf. Organisatrice M. van Hoije werd door W. Pilaet in de bloemetjes gezet en kreeg een tinnen bord omdat zij 12'/2 jaar Druma-be- stuurslid is. Zij dankte alle aan wezigen en de deelnemers kre gen allen een mooi aandenken: een trofee met opschrift. Jurylid J. Peeters, die voor de vijfde op eenvolgende maal zijn kritische ogen en oren leende aan dit kleurrijke spektakel, kreeg even eens een vossenbeeld om dit eer ste lustrum te vieren. Uitslag De uitslag is als volgt: Majoretten Jeugd Divisie sectie A: Doskonale Breda: 147 punten, le prijs, St. Re- mie Baarle Nassau: 145 l/i punt, le prijs, De Phoenix Wateringen: 136'/2 punt, 2e prijs. Majoretten derde divisie sectie A: Dream Girls Oud Gastel: 144 pun ten, le prijs, The Butterflies Rue- phen: 138 punten, 2e prijs, The Moonlights Kruisland: 145!4 punt, le prijs, Kloortje Kloosterzande: 134 punten, 2e prijs, Doskonale Breda: 148 punten, le prijs, St. Caecilia Hoeven: 144 punten, le prijs, The Starshines (b-groep) St. Willebrord: 137>/2 punt, 2e prijs. Tamboers derde divisie sectie A.a.: F.C.O. Bosschenhoofd: 291 punten, le prijs en promotie. Drumband Wernhout Vooruit: 274 punten, le prijs. Tamboers derde divisie sectie A.d. St. Caecilia Hoeven: 288 punten, le prijs en promotie. Majoretten tweede divisie sectie A: Sonia Girls Fijnaart: 137 punten, 2e prijs, De Phoenix Wateringen: 14414 punt, le prijs. Tamboers tweede divisie sectie A.a.: Odiles Rapid Bergen op Zoom: 26414 punt, 2e prijs. Tamboers tweede divisie sectie A.b.: De Eendracht St. Willebrord: 294 punten, le prijs. Tamboers tweede divisie sectie B.a.: Kunst na Arbeid Schijf: 29814 punt, le prijs en promotie. Majoretten Eerste divisie sectie B: Doskonale Breda: 147 punten, le prijs. Majoretten Eerste divisie sectie A: Showband Kloortje Kloosterzande: 146 punten, le prijs, The Starshines (a-groep) St. Willebrord: 14514 punt, le prijs. Tamboers Eerste divisie sectie A.d.: DHWHV Sprundel: 296 punten, le prijs. Tamboers Eredivisie sectie A.b.: De Phoenix Wateringen: 280'A punt, 2e prijs. Majoretten Eredivisie sectie A: Les Fleurs Stampersgat: 150 punten, le prijs, Doskonale Breda: 147 punten, le prijs, De Phoenix Wateringen: 163 punten, le prijs en lof van de ju ry- Van onze verslaggever Heinkenszand - De Centrale voor Pleegzorg houdt samen met de Nederlandse Vereniging voor Pleeggezinnen (NVP) weer een Zeeuwse Pleegouderdag. Alle pleegouders in Zeeland zijn uitgenodigd en mogen anderen die interesse hebben voor pleeg zorg meenemen. Dat alles past in de wervingsactie 'pleegouders zoeken pleegouders'. De pleegouderdag vindt zater dag 19 oktober plaats in De Stenge in Heinkenszand. Tussen 10.00 en 16.30 uur staan daar de volgende activiteiten op het pro gramma: Hans van Vonderen, voorzitter van het bestuur van de NVP, houdt een lezing met als titel 'Tijdelijk een ander thuis'. Re gionaal bestuurder Marten Wiersma van de NVP houdt daarna een verhaal over het be lang van een bt. vereni ging. De Zeeuwse artiesten Els Austmann en Anja Kopmels ge ven daarna een cabaretvoorstel ling met liedjes over ouders, kin deren en opvoeding. Voor de kinderen zijn er verder sport- en spelactiviteiten. Ook is er een bijzonder Turks pro gramma met onder anderen een poppen- en schimmenspel.

de Stem | 1991 | | pagina 5