Tour de France naar Valkenburg Met gekke mensen is alles mogelijk' tïaiSEaBffll 25 If lind en Van Tiggelen mandekker tegen Portugal Spelers dringen weer aan op vertrek Yerel 99 r 2799 Romario terug via tweede Aanval Portugal zwak in oefenduel: 1-1 Vertrouwd zaken doen, met een persoonlijk karakter! Renners rijden door acht landen, maar niet over Pyreneeën Portugese bondscoach Carlos Queiros rekent op sup rise BÏ Olympisch team mist alleen Michel Kreek |AS film (kleinbeeld 136 opnames AS 110 cassette Ë24 opnames "zelfklevend Ifotoalbum div.soorten Van Tilburg-Bastianen Groep Autoleasing: Ginnekenweg 21 Breda tel 076-237575 Autoverhuur: Backer en Ruebweg 2, Breda, tel. 076-7B7221 DE STEM SpOrt R/l A A MH AO IA t~\ 1ST DCD 1 MAANDAG 14 OKTOBER 1991 DEEL B Negatief 113x18 blij vend goedk oopm I AGFA filmrolletjes XRG 200 135-24 24 opnames iDoor Jean Nelissen JOURS - Op 22 oktober rindt in Parijs de officiële /oorstelling van de Tour de France '92 plaats. Het Parijse londagsblad Le Journal de Jimanche schreef gisteren 'uit betrouwbare bron' in .grote lijnen het parcours van de komende Tour vernomen |te hebben. Start in San Se- iastian, vervolgens dwars Joor Bretagne naar het noor- |den met een etappe-aan- :omst in Valkenburg. Dan -ia Duitsland, Luxemburg, [Zwitserland, Italië en de Al ien terug naar Parijs, ie legendarische Pyreneeëncols Tourmalet, Aubisque, Aspin en Peyresourde zullen ditmaal ge meden worden. Dat maakt de krant op uit interviews met or ganisatoren in de Pyreneeën. Monsieur Hubert Arbes wilde komend jaar een aankomst in het ski-station Hautacam-Lour- des houden. Zijn voorstel werd door de Tour-directie afgewe zen. Monsieur Arbes kreeg een brief met als inhoud: „De Tour doet in '92 andere regio's aan". Monsieur Hubert Peyou, presi dent van de algemene raad van de Hautes-Pyrenées heeft twee weken geleden een brief ge schreven aan de Tour-directie met het dringende verzoek om inlichtingen. „Tot op heden wacht ik op antwoord", vertelde Peyou verontwaardigd. Deze aanwijzigingen en inlichtingen uit andere bronnen hebben Le Journal de Dimanche tot de vol gende Tourroute gebracht. Na de proloog op 4 juli volgend jaar in San Sebastian rijdt het peloton door het Baskenland richting Bordeaux. Na de aan komst in Bordeaux krijgt Frank- rijks wielerprovincie nummer één Bretagne in Royan en Rouen twee etappeplaatsen. Vervolgens wordt het Noorden van Frank rijk aangedaan in Wasquehal, drie jaar geleden ook al etappe plaats. Van het noorden van Frankrijk rijden de Tourrenners naar Brussel. De Belgische hoofdstad wordt aangedaan, omdat '92 het jaar van de Europese eenwor ding is. Om die reden doet de Tour '92 acht landen aan. De volgende etappe is Brussel- Valkenburg. Aankomst in Val kenburg op de Rijksweg tussen Berg en Terblijt en Vilt, waar in 1979 de finish van het wereld kampioenschap op de weg was. Vanuit het zuiden van Limburg volgt de Tourkaravaan via Duitsland de route naar Luxem burg. Na Luxemburg gaan de renners via natuurlijk Straats burg en Zwitserland op weg naar Italië, waar in Sestrières een etappe eindigt. Daar wordt de finish betaald door Fiat, de Italiaanse autogigant. Daarna worden de Alpen be klommen. Alpe d'Huez fungeert komend jaar voor de achttiende keer sinds 1952 als aankomst plaats. Nadat ook Marseille de renners heeft ontvangen, rijdt het peloton richting Parijs. Tour-directeur Jean-Marie Le- blanc, die gisteren de klassieker Parijs-Tours volgde, wilde geen enkel commentaar geven op de publicatie in het Parijse zon dagsblad. „Ik kan vóór 22 okto ber geen mededelingen doen. Tot dan blijft de Tour-route ge heim". Structuur Oranje staat vast loorHenk Mees STERDAM - De dokter maakte zich zaterdag meer ;orgen over de gesteldheid van het Nederlands voetbal- ilftal dan de bondscoach. „De structuur staat er, nu ;aat het nog om de uitvoering", merkte Rinus Michels ip. „Een injectie met kwaliteit zou geen kwaad kun- ien", stelde daarentegen teamarts Frits Kessel vast. Y' J is - v, nu tegen inlevering van de waardebon 89 J korting 2,50 :org-geneesmiddelen assortiroetf aat37, Breda,Jorisstraat Nr.3- Nederland an het meespelen van Marco an Basten in de EK-kwalifica- ;iewedstrijd tegen Portugal, g in Rotterdam, twij- ielde dokter Kessel niet. Van lasten kwam zaterdag evenmin Is Wim Kieft in actie tijdens in oefenpartijtje van twee keer lertig minuten tegen het Olym- lisch team. Met John van 't .chip in de spits kwam Oranje .a doelpunten van Dennis Berg- amp en Frank Rijkaard tot een -1 zege. Maar woensdag kan Marco on- etwijfeld spelen. Die wond ligt iu wel helemaal open en het ziet ir vies uit door de ontsteking, aar dat mag woensdag geen «letsel zijn", sprak Kessel over iet eczeem tussen de tenen van le Oranje-spits. 'Voor de zeker- leid meldden Van Basten en .eft zich gisteren op de vrije voor de overige Oranje-spe lers bij fysiotherapeut Rob luderland. Met een loopje door et Amsterdamse Bos spande het luo zich nog even in. ,Maar het belangrijkste moet nu toch door Marco zelf worden ge- laan. Dat eczeem is maar blij- jen sudderen. Met een zorgvul- ".ge behandeling bij een profes- lionele club als Müan had het .ooit zo ver mogen komen", kri- jseerde Kessel de verzorging ;an het voetkwaaltje, waar ook 'an Basten lichtvaardig mee is omgesprongen sinds de eerste verschijnselen in de zomerva kantie. Lichtmasten Van Basten, ook in het Olym pisch Stadion op gympies wat rondjes lopend, maakte zich niet bezorgd. „Het is eep lastige wond, maar het komt op tijd goed", zei de spits. Tegen Portu gal vormt hij weer een aanval- standem met Dennis Bergkamp. In het - afgesloten - Olympisch Stadion van Amsterdam, waar de lichtmasten inmiddels al zijn afgebroken, leidde Van 't Schip de aanval. In het laatste kwartier week Van 't Schip uit naar rechts en vorm den Gullit en Rijkaard het aan valsfront. „Dat was om de rest van de ploeg te laten wennen aan een situatie dat we achter zouden komen tegen Portugal en er iets geforceerd moet worden. Ook al zal dat woensdag dan niet met Gullit en Rijkaard in die posities gebeuren", legde Mi chels uit, die daarmee aangaf dat woendag Van Basten in de spits verschijnt en Wim Kieft opnieuw 'pinchitter' zal zijn. Opstelling Over de structuur van de ploeg, de opstelling dus, deed Michels zaterdag aanzienlijk minder ge- Rinus Michels (links in het midden in donker trainingspak, met naast hem assistent Dick Advocaat) heeft het oefenduel even onderbroken voor enkele aanwijzigingen. - foto anp heimzinnig dan bij voorgaande gelegenheden. Voor Van Breuke- len moeten Blind en Van Tigge len over de spitsen waken. Ro nald Koeman blijft libero. Rijk aard, Wouters en Witschge vor men de middenlinie. Het aan- valskoppel Van Basten/Berg kamp werd zaterdag geflankeerd door Gullit en Huistra. Aan de vervanging van Huistra door Erwin Koeman wilde Mi chels geen conclusies verbinden. Dat bleek ook al uit de positie die Koeman kreeg voorgeschre ven: links voorin, terwijl Witschge achter hem de zone bleef dekken. Indien Michels alsnog Huistra zou willen wisse len voor Koeman, had het voor de hand gelegen dat Witschge zaterdag in de tweede helft al een plaats was opgeschoven en dat de meer defensief georiën teerde Koeman achterin post had gevat. Voorzetten Op rechts was de situatie al dui delijk. Vanaf die flank, waar Frank Rijkaard herhaaldelijk zijn defensieve taken verwaar loosde, bereidde Gullit met voorzetten beide doelpunten voor. Bergkamp scoorde met een knap schot, Rijkaard met een kopbal. Ontsnapt aan het toe zicht van Adri van Tiggelen maakte Ronald de Boer tussen door gelijk. Numan, spelbepaler van de Olympische ploeg, miste kort voor tijd een ideale moge lijkheid op de tweede gelijkma ker. ORANJE - OLYMPISCH TEAM 2-11 (2-1). 12. Gullit 10, 29. Ronald de Boer 11, 30. Rijkaard 21. Scheids rechter: Thomas. ORANJE: Van Breukelen (PSV); Blind (Ajax) (31. Winter (Ajax)), Ro nald Koeman (Barcelona), Van Tig gelen (PSV); Rijkaard (Milan), Wou ters (Ajax), Witschge (Barcelona); Gullit (Milan), Bergkamp (Ajax), Van 't Schip (Ajax), Huistra (Glas gow Rangers) (31. Erwin Koeman (PSV)). OLYMPISCH ELFTAL: Zoetebier (Volendam) - 31. Van der Sar (Ajax); Elzinga (Twente), Roest (Utrecht), Vink (Ajax), Karnebeek (Twente); Overmars (Willem II), Maas (RKC), Numan (Twente); De Boer (Twente), Scheepers (PSV), Cocu (Vitesse). ffl O T ■S. 5 ca y J— 0 0 (O-C 0.t: JD 13 CO" cn c 0 0 0_i "O O >JQ E CO CO co 0 L— 0 ■o O O CL "3- c O O 5 Door Ted van Leeuwen i Luxemburg - Gisteravond trainde de Portugese voet balselectie even in de Rot terdamse Kuip. Pas woens dag, als de wedstrijd van de waarheid wordt gespeeld, zullen ze er terugkeren. Tot die tijd wordt de rust van het Brabantse Oisterwijk 1 gekoesterd. J »De dagen in Oisterwijk zullen I bepalend zijn voor de ontkno- I ping van de wedstrijd", zegt I n 'os Manuel Brito Leal I Queiros, de 38-jarige bonds- I coach van Portugal, in de wan- I delgangen Carlos Queiros ge- Inaamd. „Minder dan de voet- I "«kwaliteiten zal woensdag J ee geestelijke gesteldheid van I de spelers beslissen over winst I oi verlies. In Oisterwijk moet I daaraan werken en de tijd I «halen die we in Luxemburg I verloren hebben", j Het kürhotel Domaine Ther- I naai in het Luxemburgse Mon- I dorf les Bains waar de Portu- I gezen vrijdag en zaterdag ter I voorbereiding op de EK-kwali- I icatiewedstrijd tegen Neder- I and verbleven, lag spelers en I echnische staf zwaar op de I ®aagl Na afloop van de in 1-1 Igeemdigde oefenwedstrijd te lgen Luxemburg at de Portu- I to ,se'ectie een hap, dronk I n glas, maar deed onderweg I Pas aen plas, want direct na de I ®aalti]d diende het gezelschap I P aats te nemen in een auto- ■bTwi e door de Belgische I "acnt koers zette naar het Bra- I :ant?e onderkomen, waar Por- I «gal ver na het middernachte- I» kuur arriveerde, lierspeler Paolo Futre vond De Portugese selectie trainend in het Feyenoord-stadion. het Spartaanse reisschema maar niks. „Iedereen bij ons vindt dit een waardeloze voor bereiding. Vrijdag hadden we al een vermoeiende reisdag, za terdag een wedstrijdje tegen een hard schoppende tegen stander en vervolgens moesten we nog eens vier uur in een bus. We hadden gewoon in Portugal moeten blijven en een oefenpartij tegen de Olympi sche ploeg moeten spelen, net als Nederland. Dit is zo ver moeiend". Zijn harde oordeel over de cu rieuze voorbereiding werd ove rigens gedeeld door Carlos Queiros. „Ik ben in augustus bondscoach geworden. Ik zag deze trip helemaal niet zitten, maar die stond toen al vast. Mijn voorganger Artur Jorge was ermee akkoord gegaan. Ik heb er alles aangedaan om er vanaf te komen. Dat heeft de bond ook geprobeerd, het kon niet. Luxemburg wilde dol graag spelen en er waren fi nanciële belangen in het spel". Luxemburg-Portugal namelijk vormde, hoe is het mogelijk ge zien het tijdstip, het hoogte punt van een Portugese promo tie-tour in het Groothertog dom. Met de oefeninterland werd een 'Portugese week' in Luxemburg afgesloten. „Het enige positieve is dat we geen rode kaarten hebben ge kregen en er geen zware bles sures zijn gevallen", aldus Queiros, die alleen wat twijfels had over de fitheid van ene- - foto anp Antonio José Nogueira Santos, kortweg Nogueira. De 28-jarige debutant van Boavista was de opvallendste speler in het Portugese team. Een snelle centrale verdediger, in de trant van Henk Fraser, die regelmatig mee ten aanval trok. Nogueira kreeg kort voor tijd een ordinaire doodschop van de Luxemburgse invaller Krings en beëindigde het par tijtje trekkebenend. Queiros liet in Luxemburg nóg eens twee spelers debuteren, de junioren Peixe en Figo, met wie hij als jeugdcoach in '87 en '89 wereldtitels gewonnen had. Dit duo maakt naar verwach ting in Rotterdam plaats voor Oceano en Cadete, maar Nog ueira kon weieens de verras sing zijn waarover Queiros daags voor de wedstrijd gerept had. De trainer: „Ik weet dat er in Nederland een negatief beeld van Portugal bestaat. Dat we een laffe counterploeg zijn. Ik wil er niet te veel over zeggen, ik zal evenmin beweren dat we vol op de aanval gaan spelen, maar we zullen wel met een verrassing op de proppen ko men. Welke ga ik niet zeggen, er is geen coach die zich in de kaart laat kijken. Maar aange zien we moeten scoren, zijn we iets van plan". Systeem Carlos Queiros, de zesde bondscoach na het EK van 1984 alweer, gaat in Oisterwijk vooral aan mentale weerbaar heid werken. Dat Michels het Portugese counter-systeem verwerpelijk vindt, zegt hem niets. „Systeem? Welk systeem? We hebben helemaal geen sys teem. Nederland heeft een sys teem waarbij slechts namen hoeven te worden ingevuld. Maar Portugal heeft in de af gelopen jaren zo vaak van bondscoach gewisseld, dat er van geen enkel systeem sprake is". „Nu ben ik de nieuwe coach, die met nieuwe spelers komt en dus een nieuw systeem. Je kunt vooraf filosoferen over een tac tiek wat je wilt, de tegenstan der doet natuurlijk ook nog mee, nietwaar. Daarom is er van alles mogelijk." Weinig „Individueeel zie ik weinig krachtsverschil tussen Portu gal en Nederland. Je zou kun nen zeggen dat de vorm van de Trainer Querioz van Por tugal: „Welk systeem. Wij hebben helemaal geen sys teem". - foto anp dag beslissend is. Ik denk dat de mentale weerbaarheid de doorslag zal geven. Vandaar dat ik de komende dagen vooral bezig ga met de geestes gesteldheid van de spelers. Po sitief denken, daarom gaat het". „Voetbal is onze baan. Wat is daarin belangrijk? Winnen. Dat is het enige dat telt. En dat zullen we ook proberen. Waarom zou het niet kunnen? Een jaar geleden wonnen we ook van Nederland. Tactiek? Wat is tactiek? Je kunt niet zeggen: 'ik ga woensdag aan vallen' of 'ik ga verdedigen'. Hoe je speelt, wordt voor een groot deel bepaald door de ma nier waarop de tegenstander speelt. Maar ik heb er alle ver trouwen in. Ik er er vertrou wen in en ais ik dat op mijn spelers kan overbrengen, dan kunnen er nog rare dingen ge beuren, daarvan kunt u verze kerd zijn. Weet u, ik ben een beetje gek. En met gekke men sen is alles mogelijk". Van onze sportredactie Eindhoven - Romario zal morgen weer in actie komen voor PSV. In het competitieduel van het tweede elftal,' thuis tegen BW Den Bosch 2, wil PSV de Braziliaan tes ten. Vermoedelijk zullen ook Berry van Aerle en Peter Hoekstra hun opwachting maken in het tweede elftal. De Europa-Cup-wedstrijd van PSV tegen Anderlecht zal op 23 oktober om negen uur beginnen. Met verschuiving van het aan- vangstijdstip kan PSV zich via rechtstreekse uitzending verze keren van een extra bedrag aan tv-rechten. Uitstel van de af trap was daartoe noodzakelijk omdat op diezelfde avond FC Utrecht thuis speelt tegen Real Madrid. Dat duel begint om ze ven uur en ook daarvan verzorgt de NOS een rechtstreekse tv- uitzending. Van onze sportredactie Den Bosch - Vrijwel eensge zind snakken de voetballers van SW/Dordrecht '90 naar het vertrek van trainer Hans Verel. „Dit houdt toch geen ene trainer vol. Er zit zoveel mis", vindt Pe ter Barendse, die zaterdagavond met SW/Dordrecht '90 even te rug was bij BW Den Bosch en via een 4-1-nederlaag in de tweede ronde van het bekertoer nooi werd uitgeschakeld. „Als ik had geweten wat me met deze spelers allemaal zou over komen, had ik eerst nog wel een keertje nagedacht. Het is duide lijk dat de verhouding tussen spelers en trainer niet in orde is", aldus Verel. Verel werd kort voor het begin van de competitie aangesteld als trainer van de fusieclub SW/ Dordrecht, nadat Dick Advocaat geen heil meer had gezien in sa menwerking met voorzitter Den Braven. „Toen hebben we als spelersgroep, zoals bekend, met een laten weten dat we het in Verel niet zagen zitten", aldus Barendse. „Daar is naderhand niks meer aan veranderd. Zo denken de meesten er wel over. Doordat de trainer geen respect heeft, denkt iedere speler alleen aan zichzelf. Je merkt het op de trainingen ook. Daar laat Verel van alles toe, zonder strenger op te treden. Dit kan zo echt niet langer doorgaan". Zaterdagavond kwam het tij dens de rust (3-0) van het beker duel tussen Den Bosch en SW/ Dordrecht opnieuw tot een ste vige aanvaring tussen trainer en spelers. Orlando Trustfull ont brak daarbij. Hij was buiten de selectie gehouden, omdat hij donderdag thuis was gebleven - ziek van een verkeerd gevallen pizza - zonder zich af te melden. Romano Sion, geplaagd door hetzelfde euvel, had zich wel ziek gemeld en mocht daarom weer wel meespelen. Daarente gen was voor Sier Tebbenhoff slechts plaats als invaller, omdat hij ook al enkel dagen de trai ningen wegens ziekte had ver zuimd. Voorzitter Den Braven ontbrak zaterdag bij het fiasco van SW/Dordrecht, dat in twaalf competitiewedstrijden al dertig tegentreffers te slikken kreeg. Hij is op vakantie in Singapore. Op de tribune in De Vliert zat John van Dijk, de ex-voorzitter van SW, zich daarentegen zichtbaar te ergeren. Van onze sportredactie Amsterdam - Het Olympisch voetbalelftal heeft aan het oefenpartijtje met Oranje geen nieuwe blessures overgehouden. Alleen Michel Kreek (Ajax) is niet beschikbaar voor het kwali ficatieduel tegen Portugal. Het Olympisch team heeft mor genavond in Utrecht aan één punt voldoende om de volgende fase van het kwalificatietoernooi voor de Spelen te bereiken. Bij het oefenpartijtje in het Olympisch Stadion ontbrak za terdag Frank de Boer wegens een lichte blessure. Gorré, Van Hooydonk en Taument waren wegens clubverplichtingen af wezig. Coach Nol de Ruiter heeft in middels een contract getekend, dat hem tot de Spelen (juli/ augustus volgend jaar) aan het Olympisch team begint. „Als we de Olympische Spelen halen, blijf ik zolang bij de ploeg, zo niet dan zal ik eerder naar een club moeten uitkijken. Dat is de gok die ik neem", aldus De Rui ter. Van onze sportredactie LUXEMBURG - Als Car los Manuel Brito Leal Queiros er al over gedacht mocht hebben in de wed strijd van de waarheid te gen Nederland aan te val len, dan heeft de ongewen ste test tegen de voetbal kabouters van Luxemburg de Portugese bondscoach zeker van dat idee gene zen. Luxemburg bood de Portuge zen het hele veld aan, maar kansen verwieven de Zuideu ropeanen zich amper. De con clusie van de oefenpartij, die in een voor Portugal teleur stellende 1-1 eindigde, is dat Portugezen niet kunnen aan vallen. Het countersysteem zit er zo vast in, dat ze van aanvalsvoetbal geen kaas ge geten hebben. Of, zoals ster speler Paolo Futre opmerkte: „We hebben geprobeerd ons eigen spel te spelen, maar dat lukte niet, omdat de tegen stander alleen maar verdedig de...". Voor Luxemburg, dat in 1972 zijn laatste thuiswedstrijd won, was de remise tegen de concurrenten van Oranje de eerste remise in drie jaar, toen met een Schotse B-ploeg een 0-0 werd overeen geko men. Kort na rust van het stevige duel namen de Portugezen via Nogueira de leiding. De sterk debuterende stopper kopte een verre voorzet van rechts back Joao Pinto I in. Halver wege de tweede helft maak ten de Luxemburgers gelijk, toen de irritante Belgische scheidsrechter Constantin (hij floot ook Nederland-Polen kapot) een penalty zag in een valpartij van de enige Lu xemburgse prof, Robbie Lan- gers van Cannes. Carlo Weis schoot de strafschop eerst te gen de invaller-doelman Neno op, maar benutte de herkansing: 1-1. Vooral na de pauze was het duel erg matig van gehalte. Geen wonder. Queiros liet in de rust vijf spelers invallen, een kwartier later nog eens drie. De verdedigers Noguei ra, Leal en Couto waren de enigen die 90 minuten speel den. „Een rookgordijn", gaf Quei ros na afloop toe. „Er was nogal wat Nederlandse be langstelling". Hij doelde naast de journalisten op Ron Groenewoud, die namens Ri nus Michels op de tribune zat. De KNVB-spion wreef zich na afloop het zand uit de ogen. „Je kunt je afvragen wat zo'n wedstrijd waard is. Maar meestal begint een coach met de opstelling die hij ook voor het grote werk in het hoofd heeft. Ik denk dus ook dat het overgrote deel van de ploeg van de eerste helft aantrad, ook woensdag speelt". LUXEMBURG-PORTUGAL 1-1 - 52. Nogueira 0-1, 72. Weis (straf schop) 1-1. Scheidsrechter: Con stantin (Bel). Gele kaarten: Wolf, Girres (beiden Luxemburg), Cadete en Nogueira (beiden Portugal). Toe schouwers: 4000. LUXEMBURG: Van Rijswiick; Bos- si, Wolf, Birsens, Petry; Girres (46. Jeitz), Holtz (74. Krings), Weis, Groff (46. Scuto); Langers (89. Tho me), Morocutti (60. Theis). PORTUGAL: Vitor Baia (46. Neno); Joao Pinto I (60. Veloso), Couto, Ve- nancio (46. Samuel), Nogueira, Leal; Figo (4R ao Pinto II), Peixe (60. OceaBarros (46. Vitor Pa- neir re (60. Nelo); Cesar Brito (40 e).

de Stem | 1991 | | pagina 11